روزه در سربازی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه در سربازی

با سلام بر اساتید
میخواستم کسی که سربازی دوره اموزشی اش که 2 ماه هست و توی اول ماه رمضان بیفتد : چه کار باید بکند!!؟ با توجه به اینکه توی سربازی بسیار سخت می گیرند (با توجه به امور نظامی و تغذیه ضعیف و..)!!! و کسی که توان جسمی نداشته باشه مثل خود من تکلیف اش چی هست!!

مرجع تقلید من:
1. ایت الله خامنه ای
2. ایت الله نوری همدانی

سپاس

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

محمدجعفر;619826 نوشت:
با سلام بر اساتید
میخواستم کسی که سربازی دوره اموزشی اش که 2 ماه هست و توی اول ماه رمضان بیفتد : چه کار باید بکند!!؟ با توجه به اینکه توی سربازی بسیار سخت می گیرند (با توجه به امور نظامی و تغذیه ضعیف و..)!!! و کسی که توان جسمی نداشته باشه مثل خود من تکلیف اش چی هست!!

مرجع تقلید من:
1. ایت الله خامنه ای
2. ایت الله نوری همدانی

سپاس

با سلام و عرض ادب

به صرف سرباز بودن مجوز روزه خواری نمی شود درصورتی که ممکن باشد باید مرخصی گرفته یا خودتان تغذیه مناسب فراهم کنید و حداقل فعالیت را داشته باشید تا بتوانید روزه را بگیرید و اگر هیچ یک از این شرایط فر اهم نشد با رعایت شرایط بیان شده،وضعف او به قدرى است‏ كه معمولا نمى‏ شود آن را تحمل كرد، باید روزه را گرفته و خوردن روزه به قدر ضرورت جایز می شود و بعدا روزه را قضا می کند.

رساله مراجع،1583
برای اطلاع بیشتر به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread28912.html

ممنون از شما بابت پاسخ گویی تان:Gol:

نقل قول:
رصورتی که ممکن باشد باید مرخصی گرفته

ولی گمان نکنم یک ماه مرخصی به خاطر روضه بدهند!!!

نقل قول:
خودتان تغذیه مناسب فراهم کنی

تغذیه اش ضعیف هست!! گمان نکنم بشه که خودمان تغذیه مناسب را فراهم کنیم!! مثلا ایا من میتونم برای خودم اشپزی(غذای مناسب درست) کنم!! اجازه نمی دهند که!!و..........

نقل قول:
حداقل فعالیت را داشته باشید تا بتوانید روزه را بگیرید

این بستگی داره به مافوق ادم کی باشه!! شاید شخصی متدین باشه !! شاید شخصی بدون اعتقاد باشه!!! و هدف اش هم بیگاری کشیدن از سرباز ها باشه!! ان وقت چی؟؟؟
طبق اماری که گرفتم بیشتر توی نیرو انتظامی ها(ارتش کم تر): اصلا به روزه توجه نمی کنند مافوق ها!!! و فقط سرباز باید وظیفه را اش انجام بده و به هیچ چیز دیگه کار ندارند!!!

نقل قول:
با رعایت شرایط بیان شده،وضعف او به قدرى است‏ كه معمولا نمى‏ شود آن را تحمل كرد، باید روزه را گرفته و خوردن روزه به قدر ضرورت جایز می شود و بعدا روزه را قضا می کند.

این خط را متوجه نشدم دقیقا!! منظورتان این هست که روزه بگیرم ولی در هنگامی که خیلی فشار اورد: روزه را بشکنم و بعدا قضا اش را به جا اورم؟ درسته؟؟

یک سئوال:

اگر در سربازی مثلا 1 روز : روزه نگیریم معادل اش چند روز باید روزه قضا گرفت؟؟؟ 60 روز ؟ ایا کفاره هم داره؟؟

سپاس

محمدجعفر;621437 نوشت:
ممنون از شما بابت پاسخ گویی تان:Gol:

ولی گمان نکنم یک ماه مرخصی به خاطر روضه بدهند!!!

تغذیه اش ضعیف هست!! گمان نکنم بشه که خودمان تغذیه مناسب را فراهم کنیم!! مثلا ایا من میتونم برای خودم اشپزی(غذای مناسب درست) کنم!! اجازه نمی دهند که!!و..........

این بستگی داره به مافوق ادم کی باشه!! شاید شخصی متدین باشه !! شاید شخصی بدون اعتقاد باشه!!! و هدف اش هم بیگاری کشیدن از سرباز ها باشه!! ان وقت چی؟؟؟
طبق اماری که گرفتم بیشتر توی نیرو انتظامی ها(ارتش کم تر): اصلا به روزه توجه نمی کنند مافوق ها!!! و فقط سرباز باید وظیفه را اش انجام بده و به هیچ چیز دیگه کار ندارند!!!

این خط را متوجه نشدم دقیقا!! منظورتان این هست که روزه بگیرم ولی در هنگامی که خیلی فشار اورد: روزه را بشکنم و بعدا قضا اش را به جا اورم؟ درسته؟؟

یک سئوال:

اگر در سربازی مثلا 1 روز : روزه نگیریم معادل اش چند روز باید روزه قضا گرفت؟؟؟ 60 روز ؟ ایا کفاره هم داره؟؟

سپاس

با سلام و احترام مجدد

بله همانطور که بیان شد تاجایی که امکان دارد باید شرایط را رعایت کند و روزه را بگیرد اگر روزه را گرفت و ضعف غیرقابل تحملی برایش حاصل شد به اندازه ای که ضعفش برطرف شود افطار کرده و البته تا آخر همان روز امساک می کند و در این صورت یک روز روزه ها را قضا می کند که اگر تا ماه رمضان سال بعد قضای روزه را بجا آورد کفاره ندارد.

موفق و موید باشید

ممنون: لطفا واژه ها و توضیحات را ساده بیان کنید تا بی سواد هایی مثل من: موضوع را متوجه بشوند!! و لطفا جواب سئوال ها را کامل بدهید!!

منظورتان را زیاد متوجه نشدم!! الان منظور از امساک چی هست؟؟؟

نقل قول:
اگر تا ماه رمضان سال بعد قضای روزه را بجا آورد کفاره ندارد.

مثلا من پارسال 3 روز:به خاطر امتحانات دانشگاه نتوانستم روزه بگیرم: واقعا مغز ام کار نمی کرد برای درس خواندن!! : و روزه نگرفتم: اگر قبل از ماه رمضان امسال روزه قضا اش را بگیرم: کفاره نمیخواد؟؟؟ ایا باید 180 روز قضا روزه بگیرم!!؟؟ 3*60
یا در شرایط خاص گفتید!!

سپاس

محمدجعفر;621462 نوشت:
مثلا من پارسال 3 روز:به خاطر امتحانات دانشگاه نتوانستم روزه بگیرم: واقعا مغز ام کار نمی کرد برای درس خواندن!! : و روزه نگرفتم: اگر قبل از ماه رمضان امسال روزه قضا اش را بگیرم: کفاره نمیخواد؟؟؟ ایا باید 180 روز قضا روزه بگیرم!!؟؟ 3*60
یا در شرایط خاص گفتید!!

با سلام و عرض ادب

اگر روزه خواری،عمدی نبوده است و تا ماه رمضان امسال همان یک روز قضای روزه را گرفتید کفاره ندارد.

موفق و موید باشید.

ممنون از شما:
یک سئوال دیگه:
من بین سن 15 تا 18 سالگی روزه نگرفتم(دوران دبیرستان: البته من از نظر بدنی ضعیف هستم(لاغر و...)): ان وضعیت اش چطوری هست؟
سپاس

محمدجعفر;622556 نوشت:
ممنون از شما:
یک سئوال دیگه:
من بین سن 15 تا 18 سالگی روزه نگرفتم(دوران دبیرستان: البته من از نظر بدنی ضعیف هستم(لاغر و...)): ان وضعیت اش چطوری هست؟
سپاس

با سلام و احترام مجدد

اگر ضعف به گو نه ای بوده که روزه گرفتن برایتان ضرر داشته است برای هر روز، یک روز روزه ها را قضا نمایید و کفاره تاخیر بپردازید یعنی برای هر یک روز 750 گرم گندم یا برنج یا آرد ..به فقیر دهید.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است