صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: این پسر کیست؟ (این پسر خیلی از مردم را گمراه می کند)

شروع کننده موضوع

علاقه
    .....
    نوشته
    58
    حضور
    8 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    191

اشاره این پسر کیست؟ (این پسر خیلی از مردم را گمراه می کند)

بسم الله...

در بیرونی خانه ی امام (هادی (ع)) نشسته بودم.

از سر و صدای اهل خانه معلوم بود خبری هست.

همان طور که امام مشغول صحبت بود، هلهله شد، یکی از خدمت آمد و خبر به دنیا آمدن پسری را داد. ایستاد برای مژدگانی.

برخورد امام سرد بود و عادی.

برگشت؛ دست از پا درازتر.

گفتم: " آقاجان! مثل این که خوش حال نشدید؟ "

- به زودی خواهی دید که
    این پسر
    خیلی از مردم را گمراه می کند، آن وقت از چشم تو هم می افتد.

بحارال، ج 50، ص 176

.................................................. .................................................. ..........
    سلام.
    لطفا بفرمایید منظور از این پسر تو داستان ذکر شده از امام هادی(ع) کیه؟وداستانش چیه؟
    ممنون.

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۱/۲۹ در ساعت ۱۹:۴۷

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

این پسر کیست؟ (این پسر خیلی از مردم را گمراه می کند)

کارشناس بحث: استاد سید محسن

5. صلوات ها 9

علاقه
    علم
    نوشته
    1,263
    حضور
    24 روز 18 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام
    این موضوع در مورد جعفر بن علی فرزند امام هادی علیه السلام است. وی به جعفر کذاب معروف بود جعفر در سال 226 قمری به دنیا امد و برادر امام حسن عسکری بود چون به دروغ ادعای امامت کرد و گروهی را به گمراهی کشیده بود او را کذاب خواندند.
    جریانی که شما به آن اشاره کردید ماجرای تولد جعفر است فاطمه بنت هیثم می گوید: هنگام ولادت جعفر در خانه امام هادی (ع) بودم. همه اهل خانه، به جز خود امام (ع)، خوشحال بودند. از ایشان سؤال کردم: «مولای من! چرا شما را خوشحال نمی بینم؟» حضرت فرمود: «به دست این فرزند، عده زیادی از مردم گمراه خواهند شد»
    از آنجا که جعفر در گمراهی عده ای دخیل بود پدر و برادرش او را مذمت نمودند از جمله امام هادی در نقلی فرمودند: «اجتناب کنید از پسر من، جعفر، زیرا که او از من، بمنزله نمرود است از نوح که خداوند عزوجل فرمود در حق او: «و نادی نوح ربه فقال رب ان ابنی من اهلی» سپس می فرماید: «قال یا نوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح»
    و یا امام حسن عسکری برادر جعفر در نکوهش او فرمود: «حذر کنید، خدای را حذر کنید از برادرم، جعفر؛ پس قسم به خدا که نیست مثل من و مثل او مگر مثل هابیل و قابیل، دو پسر حضرت آدم، که قابیل بر هابیل حسد ورزید بر آنچه که خداوند عطا فرمود از فضل خود؛ پس قابیل کشت هابیل را، و اگر جعفر را ممکن شود بر قتل من هر آینه خواهد آمد ولکن خداوند غالب است بر امر خود»
    در آخر توبه کرد
    در روایتی از محمدبن عثمان عمری، نائب خاص امام زمان (عج)، آمده است که امام دوازدهم در توقیعی به توبه او اشاره نموده و فرموده است که راه جعفر، راه برادران یوسف (ع) است که سرانجام توبه کردند. جعفر کذاب به سال 271 هجری قمری، در سن چهل و پنج سالگى در شهر سامرا درگذشت.

7. صلوات ها 20

نوشته
    158
    حضور
    1 روز 14 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    380

نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
    فرمودند: «اجتناب کنید از پسر من، جعفر، زیرا که او از من، بمنزله نمرود است از نوح که خداوند عزوجل فرمود در حق او: «و نادی نوح ربه فقال رب ان ابنی من اهلی» سپس می فرماید: «قال یا نوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح»
    سلام
    نمرود مگه پسر حضرت نوح بود؟
    اینجا چه ربطی بین نمرود ونوح است که کنار هم اسم شون اورده شده؟
    لطفا توضیح بدید

9. صلوات ها 3

علاقه
    علم
    نوشته
    1,263
    حضور
    24 روز 18 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام

قال الامام علي الهادي (عليه السلام )
    تجنبوا ابني جعفراً، فإنه مني بمنزلة نمرود من نوح الذي قال الله عز وجل فيه: قال نوح: إن ابني من اهلي. قال الله: يا نوح إنه ليس من أهلك إنه عمل غير صالح.

روایت فوق در کتاب مدینة المعاجز از مرحوم بحرانی ج 8 ص 134 و در کتاب الزام الناصب از حائری ج 1 ص 348 آمده است. ترجمه و شرح روایت اینگونه است که امام هادی علیه السلام فرمود از فرزندم جعفر دوری کنید او مانند نمرود از نوح است زیرا وقتی خداوند به نوح دستور داد کشتی را بساز و مومنین را سوار بر آن کن فرزند نوح حاضر نشد و طوفان همه جا را فرا گفت و آ ب بالا آمد و فرزند نوح به کوهها پناه برد حضرت نوح از خدا خواست که فرزندش را نجات دهد و گفت پسر من از خاندان من است و تو وعده کرده بودی که خاندانت را نجات میدهم خداوند فرمود او از خاندان تو نیست ( منظور این است که او اعتقادات تورا ندارد کافر است پس از خاندان تو نیست که ما او را نجات دهیم یعنی به تو ایمان نیاورده است) امام هادی علیه السلام هم به همین خاطر این ایه شریفه را مصداق فرزندش جعفر بیان میکند. اما سوال این است که چرا حضرت فرموده است نمرود فرزند نوح بوده در حالی که طبق برخی از کتب تفسیری نام فرزند حضرت نوح، کنعان بوده است.

با تحقیق و تفحص در بین روایت این روایت را در کتاب هدایة الکبری از حسین بن حمدان خصیبی متوفی (346ق) در باب چهاردهم امام زمان در (ص 381) یافتم اما خصیبی حام بن نوح را متمرد از امر الهی دانسته است نه نمرود را ؛ از این رو به نظر میرسد مرحوم سید هاشم بحرانی صاحب کتاب مدینة المعاجزمتوفای (1107) از کتاب هدایة الکبری نقل نموده و به این اسم توجه نداشته و نام حام را نمرود خوانده است. البته درباره شخصیت حسین بن حمدان خصیبی رجالیون وی را مورد وثوق نمیدانند و او را تایید نکرده و از غلات فرقه نصیریه بر شمردند.

به هر حال جعفر کذاب مورد تایید امام نبوده است.

11. صلوات ها 6

علاقه
    پوووووول
    نوشته
    228
    حضور
    8 روز 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    731

نقل قول نوشته اصلی توسط Максин نمایش پست ها
    لطفا بفرمایید منظور از این پسر تو داستان ذکر شده از امام هادی(ع) کیه؟وداستانش چیه؟
    چرا میخوای بدونی ؟اصلا چه فرقی میکنه کی باشه؟
    من اصلا به صحت همچین داستانی شک دارم آخه مگه میشه شخصی مثل امام صادق بیاد به بچه ای که داره نفس های اولشو میکشه بگه این قراره آدم بدی بشه ؟؟؟
    این داستان با آمیدوار بودن به خداوند تناقض داره
    آخه اگه امام بگه این بچه قراره آدم بدی بشه ...مردم هم بهش میگن بد ...دیگه دوسش ندارن... محبتی بهش نمیکنن ...خب دیگه اگه این بچه آدم بدی نشه خیلی عجیبه

13. صلوات ها 6

شروع کننده موضوع

علاقه
    .....
    نوشته
    58
    حضور
    8 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    191

نقل قول نوشته اصلی توسط دخترک کبریت فروش نمایش پست ها
    من اصلا به صحت همچین داستانی شک دارم آخه مگه میشه شخصی مثل امام صادق بیاد به بچه ای که داره نفس های اولشو میکشه بگه این قراره آدم بدی بشه ؟؟؟
    آخه اگه امام بگه این بچه قراره آدم بدی بشه ...مردم هم بهش میگن بد ...دیگه دوسش ندارن... محبتی بهش نمیکنن ...خب دیگه اگه این بچه آدم بدی نشه خیلی عجیبه
    سلام برای خودم نیست یکی از دوستانم پرسید.(هر چند خودمم بعد علاقه پیدا کردم بدونم کیه)
    امام هادی بودن نه امام صادق.
    دیگه بقیه موضوع رو کارشناسان محترم باید بهتون پاسخگو باشند...

15. صلوات ها 3

علاقه
    پوووووول
    نوشته
    228
    حضور
    8 روز 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    731

نقل قول نوشته اصلی توسط Максин نمایش پست ها
    امام هادی بودن نه امام صادق.
    عاشق این حواسم هستم

17. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

سلام علیکم و رحمة الله،
    تا کارشناس محترم پاسخگو باشند حقیر نظر شخصی‌ام را می‌دهم،
    از این دست اخبار غیبی بسیار زیاد داشته‌ایم ...
    دو حالت در این موارد امکان دارد:

۱. شخصی که خبر غیبی به او داده‌اند ظرفیت مخفی کردن این سر را داشته است و تنها وقتی آن سر عینیت خارجی پیدا کرده است این نقل قول از امام را آشکار می‌کنند تا کسانی که باید از این شخص احراز کنند وظیفه‌ی خود را بدانند ...

۲. همه از این سر آشکار شوند ولی به تصرف خداوند و خلیفه‌ی خداوند غبار فراموشی بر آن بنشیند و کسی آن فرموده‌ی امام علیه‌السلام را به یاد نیاورد مگر بعد از اینکه نشانه‌های آن ماجرا که از آن خبر داده شده بود آشکار گردد ...

مورد اول که واضح است و توضیح لازم ندارد، اما مورد دوم شاید نیاز به توضیح داشته باشد، برای توضیحش هم باید گفت که غبار فراموشی همیشه در اثر تصرف مستقیم خداوند نیست، گاهی واسطه‌هایی این وسط خواهند بود مثل خشم و هیجان و مسائل دیگری که می‌توانند غفلت‌های موضعی و موقتی ایجاد گردانند ... مثلاً حضرت علی علیه‌السلام چگونگی کشته شدن یکی از اصحابشان را گفتند و این مسأله معروف شد، دشمنان حضرت می‌خواستند آن شخص را بکشند ولی در عین حال می‌خواستند که امام را هم درغگو خطاب کنند و بگویند که پیش‌بینی او درست از کار در نیامد، پس حواسشان بود که آن شخص را طور دیگری بکشند ... ولی یک سیب را که بیاندازی بالا کلی چرخ می‌خورد تا به زمین برگردد ... سر ماجرایی آن ملعون خشمگین می‌شود و دستور می‌دهد که او را بکشند و آن بزرگوار هم درست مطابق پیش‌گویی امام علیه‌السلام کشته می‌شوند و تازه وقتی هلهله شد که پیش‌گویی امام علیه‌السلام درست از آب درآمده است تازه آن ملعون یادش آمد که چه اشتباهی کرده است! نمونه‌ی دیگرش کشته شدن آن صحابی پیغمبر بود صلوات‌الله‌علیه‌و‌علی‌ ترته‌الطاهرین که گفته بودند هر گروهی که او را بکشد آن گروه فئة‌باغیة هستند و خلاصه گروهی که بر باطل است، همه هم این را می‌دانستند، خوب طبیعی است که هیچ کسی نخواهد قاتل آن بزرگوار باشد چون حتی اگر بر باطل هم باشد طبق این حدیث رسوا می‌شود، ولی بعد این بزرگوار در سپاه امیرمؤنان علیه‌السلام بود و در جنگ با معاویه کشته شد، ناگهان در جنگ هلهله افتاد که پس معاویه باطل است! آنها هم کلی فکر کردند و گفتند کسی که او را به جنگ آورده او را در معرض مرگ قرار داده است و در نتیجه علی علیه‌السلام قاتل اوست نه ما که مستقیماً او را کشتیم و عجیب اینجاست که یک عده هم گفتند راست می‌گویید و خلاصه امر باز بر آنها مشتبه شد ...

به همین راحتی روایات را نباید رد کرد یا در صحتشان شک کرد، یک کمی احتیاط کنیم بد نیست، چه در به کار بستن این روایات و چه در رد کردنشان، ولی سؤال کردن همیشه خوب است با رعایت شرایطش
    در پناه خداوند باشید ان شاء الله و تقارن سه عید ان شاء الله بر همه‌ی بزرگواران پر از برکات دنیوی و اخروی باشد
    یا علی علیه‌السلام

بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

19. صلوات ها 4

علاقه
    علم
    نوشته
    1,263
    حضور
    24 روز 18 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام
    چرا شما به چنین داستانی شک دارید وقتی در روایات و منابع تاریخی به این موضوع اشاره شده جای تردید باقی نمیماند. ضمنا حدیث مزبور از امام سجاد (علیه السلام) است که از ایشان سوال میکنند چرا به جعفر بن محمد که هنوز به دنیا نیامده صادق میگویند حضرت میفرماید بعدها فرزندی از یکی امامان متولد میشود که نام او هم جعفر است و برای اینکه بین این جعفر و جعفری که اینده متولد میشود فرقی باشد این جعفر را جعفر صادق (امام ششم) نامیدند. اما جعفری که بعدها میآید و فرزند امام هادی است جعفر کذاب و دروغگو است. روایت این است نه آن چه که شما تصور کردید هنوز جعفر کذاب به دنیا نیامده تا امام صادق حرفی بزند امام صادق هم نبوده امام سجاد بوده است. اما اینکه شما فرمودید اگه ادم بدی نشه خیلی عجیبه؛ اختیار انسانها دست خودشان است اینکه راه راست رو انتخاب کنند یا راه خطا و اشتباه رو جعفر هم راه خطا پیمود و این در علم امام وجود داره که از سرنوشت این انسان با خبر هست وانگهی امام باید مردم را از امر امام و امامت آگاه کند تا مردم گمراه نشوند خصوصا که جعفر پس از شهادت امام عسکری در دوران غیبت صغری ادعای امامت کرد زیرا جعفر کذاب شخصی بود که شراب میخورد قمار میکرد تار و طنبور میزد ادعای امامت کرد. نزد بنی عباس از امام عسکری جاسوسی کرد. شیعیان امام عسکری برادرش را حماریه لقب داد. در حالی که امام به او محبت میکرد. نصیحت میکرد حتی زمانی که هردو برارد را به زندان انداخته بودند حاکم عباسی دستور آزادی امام حسن عسکری را صادر کرد اما جعفر را در حبس نگه داشت امام حسن عسکری فرمود اگر برادرم را آزاد نکنید من هم از زندان نمیروم که مجبور شدند هر دو را رها کنند اکنون که چنین شخصی بعدها ادعای امامت میکند و عده کثیری را به گمراهی میکشد نباید امام از ماهیت او و سرنوشت او به شعیان خبر دهد. مذهب تشیع ضربه های سنگینی از مدعیان دروغین امامت خورده است یکی از آنها همین جعفر کذاب بوده است پس بر امام لازم و واجب است روشنگری کند وقتی امام هادی که پدر جعفر کذاب است میفرماید از فرزندم جعفر دوری کنید او مانند کنعان پسر نوح است دیگر نباید ما دایه مهربانتر از مادر شویم.

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۳:۲۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری