جمع بندی آیا من دختری عقب مانده هستم!!؟؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا من دختری عقب مانده هستم!!؟؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام و عرض ادب

مدتی میشه مسئله ای ذهنمو درگیر کرده

خوب که دوروبرمو نگاه میکنم میبینم دخترهای مذهبی توی فامیل و دوست و آشنا ابروهاشونو اصلاح کرده اند، به قول خودشون به صورت دخترانه

ولی توی خانواده ما همیشه رسم بوده که دختر بعد از ازدواج اینکارو بکنه، ما هم که تابع خانواده هستیم

اما از اونجا که دخترای مذهبی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و به این کار رو آورده اند با این اوصاف من یه دختر عقب مانده تلقی میشم؟ :Ghamgin:

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
آیا دختری که ابرویش را اصلاح نکند عقب افتاده است؟

پاسخ:

خیر اینگونه نیست. در برداشتن ابرو چند مسئله باید مورد توجه قرار گیرد:
1- در غالب روایاتی که چنین کاری مجاز شمرده شده است، قید آرایش برای شوهر هم آمده است. یعنی هدف اصلی از برداشتن موی صورت و ابرو، اظهار زیبایی برای همسر است.

2- در فتواهای مراجع به جایز بودنِ برداشتنِ ابرو، این نکته هم اضافه شده است که اگر این کار عرفا زینت به حساب بیاید، باید از نگاه نامحرم پوشانده شود.

3- علاوه بر حکم شرعی این مسئله، بازخورد اجتماعی آن هم باید در نظر گرفته شود.

بنابراین با در نظر گرفتن این موارد می توان اینگونه نتیجه گرفت که برداشتن موی صورت و ابرو برای زنی که شوهر دارد، از باب اینکه باید خود را برای همسرش آراسته کند، لازم و ضروری است هر چند در صورت داشتن قید مذکور یعنی زینت به حساب آمدن، باید صورت خود را از نامحرم بپوشاند. منتها برای دختری که هنوز ازدواج نکرده، چنین کاری در شرایط عادی (یعنی جایی که موی صورت و ابروی دختر معمولی است و این مسئله مشکل اجتماعی مثل فراری شدن خواستگار را هم ایجاد نکرده) زیبنده نیست؛ چون وقتی شوهر ندارد، لزوم و ضرورت آن هم برداشته می شود؛ هر چند شرعا از آن نهی نشده است.

بله در مواردی ممکن است موی صورت دختر یا ابروی او به قدری باشد که او را به مرد شبیه می کند. در این صورت برداشتن موی صورت و ابرو مانعی ندارد؛ حتی در مواردی به نظر می رسد لازم باشد؛ مثل جایی که دختر به خاطر این مسئله نتوانسته ازدواج کند. البته به شرط اینکه اولا به حدی نرسد که او را از دختر بودن خارج کند و ثانیا از لحاظ فرهنگ خانوادگی و محیطی که در آن زندگی می کند مانعی برای این کار وجود نداشته باشد. در غیر این صورت حتما باید ابتدا شرایط را فراهم کند و بعد چنین کاری را انجام دهد تا متحمل ضرر نشود.

تاپیک های مرتبط:
اصلاح صورت و ابرو برای دختر مجرد (از دیدگاه فقهی و اجتماعی)
ابرو در دختران

موضوع قفل شده است