حکم برداشتن حجاب در خواستگاری

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

برداشتن حجاب در جلسه دوم خواستگاري و دیدن مو و زيبايي توسط داماد چه حکمي دارد. در شرايطي که از نيت نهايي داماد خبر نداريم
مرجع آيت الله خامنه اي

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Ati4607;618013 نوشت:
برداشتن حجاب در جلسه دوم خواستگاري و دیدن مو و زيبايي توسط داماد چه حکمي دارد. در شرايطي که از نيت نهايي داماد خبر نداريم
مرجع آيت الله خامنه اي

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

كسى كه ازدواج با زنى را اراده كرده جايز است كه به او نگاه كند‌
[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold]به:[=Noor_NazliBold]

1-شرطى كه به قصد لذت بردن نباشد اگر چه مى‌داند كه به جهت نگاه كردن به او، لذت از او قهرا پيدا مى‌شود.

2-و به شرطى كه احتمال بدهد كه با نگاه كردن به او، بصيرت زيادترى پيدا مى‌كند.

3-و به شرطى كه ازدواج آن زن بالفعل جايز باشد- نه آنكه مثل زن شوهردار و صاحب عدّه باشد-

4-وبه شرطى كه احتمال پيدا شدن توافق بر ازدواج را بدهد- نه آنكه بداند كه آن زن خواستگارى او را رد مى‌كند-

5-و احوط آن است كه به صورت و دو كف دست و مو و نيكويى‌هاى او اكتفاء نمايد اگر چه اقوى آن است كه به مچ‌ها بلكه و بقيه جسد- غير از عورت- تعدّى شود؛
6-و احوط آن است كه از پشت لباس نازك باشد كما اينكه احوط- اگر اقوى نباشد- به موردى كه قصد دارد با خصوص زنى كه نگاه مى‌كند، ازدواج نمايد اكتفاء شود.
پس اين حكم «جواز نگاه» شامل موردى كه به طور مطلق قصد ازدواج دارد و با اين آزمايش و نگاه در صدد تعيين زوجه است نمى‌شود.

و [=Noor_NazliBold]تكرار نگاه كردن[=Noor_NazliBold]- در صورتى كه اطلاع بر او در نگاه اول حاصل نشده باشد- جايز است.

پی نوشت:

تحریر الوسیله،کتاب نکاح،مساله 28

چرا انقدر مراجع سخت صحبت میکنن؟:Gig:

شفا;618902 نوشت:
5-و احوط آن است كه به صورت و دو كف دست و مو و نيكويى‌هاى او اكتفاء نمايد اگر چه اقوى آن است كه به مچ‌ها بلكه و بقيه جسد- غير از عورت- تعدّى شود؛

سلام

منظور شما اين است كه دختر ميتونه با لباس زير ظاهر شود؟!

درستي;618956 نوشت:
سلام

منظور شما اين است كه دختر ميتونه با لباس زير ظاهر شود؟!

سلام علیکم

طبق نظر رهبری :
در صورتی که بقیه شرایط هم باشد.

roya8;618943 نوشت:
چرا انقدر مراجع سخت صحبت میکنن؟

سلام، یعنی کلا نه تنها در حرف زدن و ... برای خواستگاری جدی سختگیری ندارند.
بلکه مرد میتواند به همه بدن غیر از عورت نگاه کند ولی بنا بر احتیاط واجب از پشت لباس نازک.

یه حرف منطقی اینه که اگه در همه مسائل دیگه به توافق رسیده اند و فقط مشکل دیدن زن رو دارند. نه این که اگه در مورد دیگه ای مثل خانواده یا مهریه یا شغل همسر و خیلی چیزهای دیگه که صحبت کردند در یکی توافق نداشته باشند یعنی همه چی حل شده فقط در این موضوع دو دلند.
این هم خیلی حکم خوبیه ولی من نمیدونم وقتی اسلام تا اینقدر اجازه داده (دیگه چه برسه به صحبت کردن) چرا بعضیها میگن به گناه نیفتند برای بررسی خواستگار صیغه موقت میخونند.

برکه;618962 نوشت:
سلام، یعنی کلا نه تنها در حرف زدن و ... برای خواستگاری جدی سختگیری ندارند.
بلکه مرد میتواند به همه بدن غیر از عورت نگاه کند ولی بنا بر احتیاط واجب از پشت لباس نازک.

یه حرف منطقی اینه که اگه در همه مسائل دیگه به توافق رسیده اند و فقط مشکل دیدن زن رو دارند. نه این که اگه در مورد دیگه ای مثل خانواده یا مهریه یا شغل همسر و خیلی چیزهای دیگه که صحبت کردند در یکی توافق نداشته باشند یعنی همه چی حل شده فقط در این موضوع دو دلند.
این هم خیلی حکم خوبیه ولی من نمیدونم وقتی اسلام تا اینقدر اجازه داده (دیگه چه برسه به صحبت کردن) چرا بعضیها میگن به گناه نیفتند برای بررسی خواستگار صیغه موقت میخونند.

آفرین
دقیقا سوال منم همینه
وقتی اسلام تا این حد اجازه داده یه نامحرم به نیت واقعی ازدواج و با شرایط گفته شده تا اینقدر دستش باز باشه تا از طرف مقابلش شناخت پیدا کنه چرا اینقدر بعضیا از مراجع مسلمون تر میشن و بحث صیغه موقت رو بیان میکنن؟
نظر شخصی من در مورد همین برداشتن حجاب اینه که این کار انجام نشه

شفا;618902 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

كسى كه ازدواج با زنى را اراده كرده جايز است كه به او نگاه كند‌
[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold]به:[=Noor_NazliBold]

1-شرطى كه به قصد لذت بردن نباشد اگر چه مى‌داند كه به جهت نگاه كردن به او، لذت از او قهرا پيدا مى‌شود.

3-و به شرطى كه ازدواج آن زن بالفعل جايز باشد- نه آنكه مثل زن شوهردار و صاحب عدّه باشد-

4-وبه شرطى كه احتمال پيدا شدن توافق بر ازدواج را بدهد- نه آنكه بداند كه آن زن خواستگارى او را رد مى‌كند-

6-و احوط آن است كه از پشت لباس نازك باشد كما اينكه احوط- اگر اقوى نباشد- به موردى كه قصد دارد با خصوص زنى كه نگاه مى‌كند، ازدواج نمايد اكتفاء شود.
پس اين حكم «جواز نگاه» شامل موردى كه به طور مطلق قصد ازدواج دارد و با اين آزمايش و نگاه در صدد تعيين زوجه است نمى‌شود.

و

[=Noor_NazliBold]تكرار نگاه كردن[=Noor_NazliBold]- در صورتى كه اطلاع بر او در نگاه اول حاصل نشده باشد- جايز است.

پی نوشت:

یوسف יוסף;618985 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
آقای خاستگار خیلی دوس داره بدونه بی حجاب چه شکلی میشی ... به خواهر و مادرش توصیه کنه ببینت :|

یوسف יוסף;618985 نوشت:
یا الله...
سلام
بنظر من این فکر بهتره

sky_star;618988 نوشت:

ولی دخترا بدشون میاد از این کارا ادم حس کالا بودن بهش دست می دهه.:bastan:

خیلی عذر خواهی می کنم بعضیا دیگه انقدر زرنگ و ... هستن با دختر خانم صرفا برای تفریح و جهت ایجاد صمیمیت بیشتر :Moteajeb!: نه چیز دیگه یا اصلا :Cheshmak:استخر می رن.

سلام دقیقا متوجه منظورتون نشدم؟؟
گفتم بجای داماد مادرش ببینه بهتره
خب چه اشکال داره؟؟
شاید 1 در 1000 دختره کچل بود:ok: بعد عروسی داماد با عروس کچل چیکار کنه؟؟؟؟:Nishkhand::khaneh:

نگاه کردن به اندام نامحرم زمانی است که همه جیز حله و فقط همین یه فقره مونده که آقا داماد نه به قصد لذت ، بلکه به قصد اینکه میخواد ببینه اندام طرف سالمه یا نه ؟!:ok:
این طوریا هم نیستش که طرف با لباس زیر بیاد تا آقا داماد ببینتش ! دختره میره لباس نازک میپوشه میاد تا آقا داماد ببینه و اون هم نه به قصد لذت ، ولی به قول دکتر فرهنگ :>
در پاسخ به افرادی که میگن بگین تا خواهر و مادرت نگاه کنند باید بگم : اولا خواهر و مادر من مرد نیستند و زنند پس خیلی تفکرشون با من مرد فرق میکنه. ثانیا زیبایی یه چیز کاملا سلیقه ای هستش و سلیقه با سلیقه فرق میکنه شاید من بگم خانم فلانی زیباترین خانم دنیاست و دوست من بگه نه خانم فلانی (همون خانمی مه من میگم) زشت ترین زن دنیاست !
پس نمیشه این انتخاب رو به این صورتی که شما میگید به خانم های کرامی واگذار کرد!
.
.
امیدوارم این پستم مفید باشه و دوستان بیش تر از این سرگردان نباشند و تاپیک بسته بشه !
.
یا حق

شفا;618902 نوشت:

و تكرار نگاه كردن- در صورتى كه اطلاع بر او در نگاه اول حاصل نشده باشد- جايز است.

با سلام
اگر این صرفا یه خواستگاری باشه یعنی مرد غریبه که شرطش برای ازدواج دیدن همه بدن دختر است هیچ اشکالی نداره به بدن نامحرم نگاه کنه؟
پس این وسط تکلیف گناه دیدن بدن نامحرم که صد در صد به قصد لذت هست چی میشه؟
اگر قراره دختر بدنش رو از هر نگاهی حفظ کنه و از طرفی هر مرد خواستگاری این اجازه رو داشته باشه پس این وسط تکلیف حجب و حیا، نگاه نکردن به نامحرم، گناه و عذاب اخروی چی میشه ؟
من فکر میکردم تا طرف عقد نکرده حتی نگاه کردن به موی سر دختر هم گناه حساب میشه دیگه فکر نمیکردم به هر بهانه ایی بشه احکام رو دور زد
واقعا آدم سردرگم میشه کدوم راه درسته

hassanbnd;619008 نوشت:
نگاه کردن به اندام نامحرم زمانی است که همه جیز حله و فقط همین یه فقره مونده که آقا داماد نه به قصد لذت ، بلکه به قصد اینکه میخواد ببینه اندام طرف سالمه یا نه ؟!
این طوریا هم نیستش که طرف با لباس زیر بیاد تا آقا داماد ببینتش ! دختره میره لباس نازک میپوشه میاد تا آقا داماد ببینه و اون هم نه به قصد لذت ، ولی به قول دکتر فرهنگ :>
در پاسخ به افرادی که میگن بگین تا خواهر و مادرت نگاه کنند باید بگم : اولا خواهر و مادر من مرد نیستند و زنند پس خیلی تفکرشون با من مرد فرق میکنه. ثانیا زیبایی یه چیز کاملا سلیقه ای هستش و سلیقه با سلیقه فرق میکنه شاید من بگم خانم فلانی زیباترین خانم دنیاست و دوست من بگه نه خانم فلانی (همون خانمی مه من میگم) زشت ترین زن دنیاست !
پس نمیشه این انتخاب رو به این صورتی که شما میگید به خانم های کرامی واگذار کرد!
.

سلام البته منم قبلا شنیده بودم زن و مردی که میخوان با هم ازدواج کنند میتونند با هم رابطه داشته باشند بهم دست بزنن و غیره ولی باورم نمیشد
اینطور که من برداشت کردم فقط کافیه قصد ازدواج داشته باشید یعنی حالا نشد هم نشد ولی در هر مرحله میشه یه صمیمیت ایجاد کرد و تمامی احکام محرم و نامحرم رو دور زد

نگاه کردن به بدن دختری که قصد ازدواج با او را دارند به قصد آگاهی از نقص های احتمالی بدن او جایز است.
نه به قصد اینکه "حالا ببینم بدنش چه جوریه! خوشم میاد یا نه! اگه این رنگی باشه میگیرمش فقط...به نظرتون چه رنگیش خوبه!!!!!!!!"

کسی که اهل چشم چرانی و دیدزدن نامحرمان و خدای نکرده روابط نامشروع جنسی نبوده مسلماً حتی بعد ازازدواج، حتی با نشستن در کنار همسرش هم احساس لذت و رضایت می کند دیگر چه برسد به اینکه بدنش را ببیند!
بنابراین لزومی ندارد که به قصد پسندیدن رنگش درخواستگاری به سایربخش های بدن دختر نگاه کنه!
نگاه فقط برای دیدن نقص های احتمالی!

[="Arial"]

neg@r;619321 نوشت:
سلام البته منم قبلا شنیده بودم زن و مردی که میخوان با هم ازدواج کنند میتونند با هم رابطه داشته باشند بهم دست بزنن و غیره ولی باورم نمیشد
اینطور که من برداشت کردم فقط کافیه قصد ازدواج داشته باشید یعنی حالا نشد هم نشد ولی در هر مرحله میشه یه صمیمیت ایجاد کرد و تمامی احکام محرم و نامحرم رو دور زد

نه خانم! کی گفته میتونن به هم دست بزنن؟!
ثانیا این برداشت شما هم اشتباهه و صرف قصد ازدواج کافی نیست.

sarahh;619326 نوشت:
نه نگار جان فقط قصد ازدواح نیست باااااااااید تقریبا همه مراحل تموم شده باشه

یعنی قبل از عقد یا بعد از عقد !!!!!!!!!!!!
خوب بعد از عقد که همسرش است دیگه نگاه کنه یا نکنه چندان فرقی نمیکنه مگر نه!!! آخه بعدش میتونه به این خاطر ازدواج رو بهم بزنه؟
قبل از عقد هم مگر هنوز نامحرم نیستند چطور میشه دو نامحرم بتونن حتی اندام هم رو ببینن ؟ یعنی گناه نداره؟ خوب در اصل ما هیچ فرقی با خارجی ها ندرایم فقط نمیدونم چرا هی اونها رو متهم میکنم ما هم نگاه ابزاری به زن داریم انگار قراره یه چیزی رو بخریم خوب باید چکش کنیم

بچه محله امام رضا;619330 نوشت:
نه خانم! کی گفته میتونن به هم دست بزنن؟!

باور کنید من شنیدم مطمئنم درسته میتونن بهم دست بزن
خدا خیرت بده طرف همه بدن دختر رو نگاه میکنه حالا فقط دست زدنه ایراد داره
اگر این ایراد داره نگاه کردن به اندام دختر که خیلی زشت تره

sarahh;619317 نوشت:
خودبرتر بینی؟
شما حتی اجازه مساوی بینی هم به ما نمیدین چه برسه بخوایم خودبرتر بین باشیم

یعنی زن نمیتونه بدن مرد رو ببینه فقط مرد میتونه؟

شفا;618902 نوشت:
كسى كه ازدواج با زنى را اراده كرده جايز است كه به او نگاه كند‌به:

و تكرار نگاه كردن- در صورتى كه اطلاع بر او در نگاه اول حاصل نشده باشد- جايز است.

ببخشید استاد سوال برام شد که اگه متقابلا خانم بخواد بدن برهنه مرد رو ببینه میشه یا فقط برای مرد هست؟

neg@r;619331 نوشت:
یعنی قبل از عقد یا بعد از عقد !!!!!!!!!!!!
خوب بعد از عقد که همسرش است دیگه نگاه کنه یا نکنه چندان فرقی نمیکنه مگر نه!!! آخه بعدش میتونه به این خاطر ازدواج رو بهم بزنه؟
قبل از عقد هم مگر هنوز نامحرم نیستند چطور میشه دو نامحرم بتونن حتی اندام هم رو ببینن ؟ یعنی گناه نداره؟ خوب در اصل ما هیچ فرقی با خارجی ها ندرایم فقط نمیدونم چرا هی اونها رو متهم میکنم ما هم نگاه ابزاری به زن داریم انگار قراره یه چیزی رو بخریم خوب باید چکش کنیم

نه منظورم قبل از عقد بود یعنی فکر کن دو نفر دیگه تصمیمشون برا ازدواج نهایی شده مرده میتونه اگه خواست دختره رو ببینه یعنی دختره هم جواب مثبت داده و همه چیز حله نه دیگه گناه نداره
غربیا که کلا راحتن :khandeh!:اسم غرب میاد آدم میخواد بالا بیاره خخخخخخخخ
آخه افراد خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی کمی از این حکم استفاده میکنن
مثلا من یکی رو میشناسم که دختره قبلا یه قسمت بدنشو عمل کرده بود خودش به خواستگاره گفت بیچاره پسره حتی نگفت میخوام ببینم فقط ازش پرسیده بود چی شده در چه حده گفته بود نه مهم نیست خب اینجور جاها حق دارن ببینن دیگه خب ممکنه مثلا بدنش یه جوری شده باشه که پسره حالش بهم بخوره نتونه حتی نگاه کنه

اتفاقا من برام سوال شد تا اینجا که همه احکام به نفع اقایون بوده حالا اگه خانمی بخواد بدن اقا رو ببینه چی؟ بازم مشکلی نداره یا به خانما که میرسه حرام میشه؟!:khaneh:

Miss Chadoriii;619345 نوشت:
مرضیه من دو ساعت تو آشپزخونه در حال طبخ دو تا سینی گنده پیتزا بودم

کلیم روزای قبل رفتم رو تردمیل دووییدم که واسه خوردن یه برش گنده مشکلی نباشه

بعد بشقابمو + یه لیوان نوشابه گنده آوردم جلو لپ تاپ بهن شدم رو زمین ... اسک دینو باز کردم

این سومین باریه که میگم نهاره کوفتم شد

الان من اعصاب خوردیم واسه اینه که خیلی این قضیه رفت رو مخم

حیف اون پیتزاها

میوردی برا من، من می نشستم این تاپیک رو می خوندم و می خندیدم و می خوردم و 100% جذب بدنمم می شد:khandeh!:

ول کن بابا دختر، کم از دست دفاع بیجهتشون از صیغه و تعدد زوجاتشون جوش خوردیم؟حالا نوبت این یکی شد؟

خب خدا گفته، بنظر من که عاقلانم هست

واقعا ممکنه یکی مشکلی داشته باشه تو بدنش، مثل همون که sarahh گفت

مثلا نصف بدن یه بنده خدایی سوخته باشه و اینو به آقا بگه، خب حق اون پسر که ببینه می تونه تحمل کنه یا نه

من به عنوان یه دخترم به خودم این حق رو می دم که اگه پسری گفت من بدنم مشکلی داره بدنشو ببینم، شاید نتونم تحمل کنم

بالاخره یه عمر زندگیه دیگه، همش که نمیشه به همه گفت معنویات خدا پیغمبر، اینا اصل زندگیه و منافاتیم با این نداره که آدم از ظاهر یه نفر خوشش بیاد، خدا نگفته که اگه از کسی خوشت نیمد فقط برو با ایمان طرف ازدواج کن

مثلا اگه این حکم نبود و این کار حرام بود چطوری می شد اینجور مسائل رو حل کرد؟

فقط چیزی که هست باید دختر پسرا صادق باشن و اگه مشکلی دارن به هم بگن و این حق رو به طرف بدن که قبل ازدواج بدونه و تصمیم بگیره

صدق الله العلي العظيم:Nishkhand:

Ṃᾄʀẓἷἔ;619342 نوشت:
بابایی تو چرا انقدر حساسی؟!

ولشون کن بابا

تو اجازه ندی اون نمی تونه ببینه که

بابا این مردا فقط هارت و پورت دارن، کدومشون تا حالا همچین چیزی رو خواستن؟

اصلا تو دور و اطراف خودت تا حالا دیدی همچین چیزی؟

پسر میاد خواستگاری روش نمیشه سرشو بالا کنه حالا بیاد بدنتم ببینه؟

اگرم خواست تو اجازه نده، مشکل حل شد دیگه

چرا انقدر جوش الکی می خوری؟

رسول خدا (ص) فرمود: هنگامی که کسی از شما میخواهد با زن ازدواج کند اشکالی ندارد که به آنچه که در ازدواج با او موثر است نگاه کند. امام صادق علیه السلام فرمود: پدرم برایم فرمود که این روایت را برای جابر بن عبدالله انصاری ذکر کردم. جابر به ما گفت: چون این حدیث را از رسول خدا شنیدم خودم را برای دیدن دختری از انصار در باغی که مال پدرش بود مخفی کردم و هر چه را که میخواستم و نمیخواستم دیدم پس از آن با وی ازدواج کردم پس بهترین زن بود.

مخفیانه نگاه کنید. اصلا مخفی فیلم بگیرید:khaneh:
مى خواهم با دخترى ازدواج كنم، آيا مى توانم به طور پنهانى به موها و گردن او نگاه كنم يا اينكه در اين نگاه رضايت و اجازه او شرط است؟ همه مراجع: اگر شرايط نگاه جايز را داشته باشد، رضايت دختر، در آن شرط نيست.
(سایت پرسمان)

neg@r;619332 نوشت:
اگر این ایراد داره نگاه کردن به اندام دختر که خیلی زشت تره

این قیاسه و قیاس در دین ما جایی نداره.
مثل اینکه بگی چرا وقتی سه تا انگشت زن رو قطع کنند دیه‌اش سی شتره ولی اگه چهار تا قطع کنند دیه‌اش بیست شتره!
تو اسلام قیاس جایی نداره و اولین کسی که طبق روایات قیاس کرد ابلیس بود که گفت آدم از گله و من از آتش پس من برترم.

[="Navy"]خواهران وبرادران بزرگوار،کاری باموضوع تاپیک ندارم وقصداظهارنظرهم دراین موضوع ندارم،ازصاحب تاپیک هم معذرت می خوام که اسپم میزارم،خدایی نکرده قصدجسارت به هیچکدوم ازبزرگواران ندارم،ولی لازم دیدم این نکته رومتذکربشم:
بزرگواران لطفافقط هرکسی نظرشخصی خودش روبگه،ونیازی نیست ازهمدیگه اینهمه نقل قول داشته باشید وپاسخ همدیگه روبدید،فقط پاسخ سوال استارتربحث کافیه،اگراینجایک شبکه ی اجتماعی معمولی بودهیچوقت این تذکررونمی دادم،ولی اجازه بدین جامعه ی مذهبی درروابط مجازی شون هم بابقیه فرق داشته باشند..اگرکسی که تقیدات مذهبی آنچنانی نداره ،به صورت اتفاقی نگاهش به این بحث هاوحرف هابیوفته چه قضاوتی خواهدکرد؟
باتشکرازتوجه شما.
[/]

Miss Chadoriii;619370 نوشت:
در جریان تاپیک نیستید دیگه Fool

شما اتفاقا خیلی به موقه اون پستتو زدین مخصوصا اون دو خطی که من نقل قول کردم

الان منتظرم ببینم برادر mr.226 که کم مونده بود منو اعدام کنن چندششون شده یا نه

الان میگه نه Fool کجا چندش بود Fool کم نمیارید شما مذکرا که :|

آخه چرا خانمها همش همه چي رو با هم قاطي ميكنن؟!
والا من تو خواستگاري موي همسرم رو هم نديدم. يعني براي اندام كه نرفتم زن بگيرم. اما جبهه گيري ها اشتباست
دستور دستورِ خداست. حرف من اينه ، ولي هر كسي ميتونه با توجه به روحيات خودش عمل كنه

اگر خانمي براش سخته اسلام كه اجبارش نكرده ، ميگه مرد اين حق رو داره ، نه اينكه شما وظيفه داري
شما خيلي راحت و با احترام ميتونيد بفرماييد من تمايل به اين كار ندارم. بابا به قرآن خيلي ساده ست

Miss Chadoriii;619364 نوشت:
دونه دونه داره از تعداد آقایونی که من از خوندن نظراتشون افتخار میکردم به جامعه مذهبی مون کم میشه

انسان اگر مؤمن باشد به دنبال جلب رضایت خداست، نه خوشایند مردم و جلب افتخار آنها
Miss Chadoriii;619364 نوشت:
تو رو به همون قرآن نزارید ما دخترایی که جنس مذکر نمیشناسیم ... برامون این تصور پیش بیاد که اول و آخر ازدواج برای آقایون فقط روابط زناشوییه و بس :|

شما که انقدر وقت برای مطالعه دارید توصیه می کنم کتاب "جوشکاری" را هم دانلود نمایید و بخوانید تا به میزان اهمیت نیازجنسی در مردان و غیرقابل مقایسه بودن آن با زنان و روشن شدن اهداف ازدواج مردان، پی ببرید.
ازدواج، علل مختلف دارد
مهم ترین علت ازدواج مردان، برطرف ساختن نیاز جنسی است و مهم ترین علت ازدواج زنان، برطرف ساختن نیاز عاطفی.
هیچ یک از این دوعلت، نقص و حقارت و گناه و کوتاهفکری و نمی دونم چی چی معنی نمیدن!

شما صرفاً از دیدگاه جنسیت خودتان به موضوع می نگرید به همین سبب دچار به هم ریختگی افکار شده اید و چنین مسائلی برایتان قابل هضم نیست. و از افتخاراتتان کاسته می شود!!!!

والسلام علی من اتبع الهدی

sarahh;619380 نوشت:
جناب بچه محله امام رضا به نظرتون چطوری میشه این مردا رو از اون مردا شناخت؟

بهترین راهی که من برای انتخاب همسر مناسب سراغ دارم چه برای آقایون چه برای خانم‌ها اینه که انسان همه چیو بسپاره به خدا و با توکل بره جلو.
البته تمام راههای معقول را طی کنه ولی تکیه اصلیش به خدا باشه و دلشو به چیز دیگه‌ای گره نزنه.
اگه آدم خودش بخواد همسر مناسب پیدا کنه کارش خیلی سخته ولی وقتی همه چیو سپرد به خدا اونوقت خدا هم هواشو داره.
نمونه‌های خارجیشو خودم بعینه دیدم، باور کنید گاهی خدا معجزه وار دو نفرو جوری به هم پیوند میزنه که شیرینی زندگیشون به کل عالم می‌ارزه.
برا همینه که تاکید دارم دعا کنید و از خدا بخواهید همسر مناسب نصیبتون کنه:ok:

بچه محله امام رضا;619396 نوشت:

بهترین راهی که من برای انتخاب همسر مناسب سراغ دارم چه برای آقایون چه برای خانم‌ها اینه که انسان همه چیو بسپاره به خدا و با توکل بره جلو.
البته تمام راههای معقول را طی کنه ولی تکیه اصلیش به خدا باشه و دلشو به چیز دیگه‌ای گره نزنه.
اگه آدم خودش بخواد همسر مناسب پیدا کنه کارش خیلی سخته ولی وقتی همه چیو سپرد به خدا اونوقت خدا هم هواشو داره.
نمونه‌های خارجیشو خودم بعینه دیدم، باور کنید گاهی خدا معجزه وار دو نفرو جوری به هم پیوند میزنه که شیرینی زندگیشون به کل عالم می‌ارزه.

بله منظور بنده هم این نبود خودم برم یکی رو پیدا کنم منظورم این بود یکی میاد خواستگاری از کجا میشه شناخت
شما آقایون در جواب این سوال میگید خب ما هم میگیم دخترا پول پرستن دختر پول پرست رو در جا میشه شناخت کافیه بهش بگید پول ندارید یا حقوق کمی دارید خیلی راحت میشه شناختشون
اما مردا رو چی؟

شفا;618902 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط Ati4607 نمایش پست ها
مرجع آيت الله خامنه اي

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

پی نوشت:

"السلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته"

بچه محله امام رضا;619396 نوشت:

افرین:Kaf:

چه بسا بودن مردهایی که زیباترین زنها رو داشتن و باز هم ... من می گم واقعا با ارزشترین ملاک برای پسرها و ارامش خود زن ایمان مردش هست.

Reza-D;619411 نوشت:
داداش بيخيال ، پيچش مو كجا بود بابا؟!
پختگي و ورزيدگي چه ربطي به پسنديدن داره؟
بله ، مادر من ميتونه بياد به من بگه فلان دختر شخصيتش اينطوره ، رفتارش اونطوره
ولي زيبايي رو من بايد بپسندم چون كلاً زيبايي از نظر هر كسي متفاوته
ممكنه دختري از نطژظر مادر من خوش اندام باشه ولي از نظر من خير

براي دختر هم همينه. خودش بايد مرد رو ببينه نه پدر و برادرش برن بهش بگن ما ديديم خيلي پسره خوش تيپ بود! Fool

خیلی جالبه پس چرا برای خواستگاری اول مادر وخواهر رو میفرستن جلو بعد اگه مادر پسند کرد میاد پسر رو هم در جلسه بعد با خودشون میبرن.
این روش توی ازدواج سنتی متاسفانه خیلی دیده میشه واکثر دخترها هم نفرت دارن از اینکه باید اول مورد پسند مادر پسر قرار بگیرن
من نمیدونم این پسرها چه فکری پیش خودشون میکنن که اول مادر وخواهر رو میفرستن جلو؟ مگه سلیقه اونا با مادرشون یکیه؟اومدیم مادر خوشش اومد ولی پسر دید پسند نکرد یا برعکس
ای کاش بفهمن که ما دخترها این رو بی احترامی میدونیم اگه به پسری مورد معرفی میکنن بهتره همون جلسه اول خودشون هم همراه مادر وخواهر گرامی برن دختر رو ببینن.

[="Arial"][="DarkGreen"]http://www.askdin.com/thread43854-6.html
http://www.askdin.com/thread735.html
اینا رو هم بخونید بد نیستن.قبلاً راجع به این موضوع خیلی بحث شده.
[/]

[="Arial"]سلام
هرکس خواست اجازه میده هر کی نخواست نمیده
دیگه چرا اینقدر کشش میدید
فقط بحث های الکی

[="Arial"]

sarahh;619423 نوشت:
یعنی چندش آور ترین تاپیکی بود که تو عمرم خونده بودم

البته من اون تاپیکو نخوندم ولی خیلی نباید آدم خودشو به خاطر چهار تا نظر ناراحت کنه، بالاخره تو کره زمین 7میلیارد آدم با 7میلیارد فکر مختلف زندگی می‌کنه و هر کس یه تفکری داره. این را هم باید در نظر گرفت که اگر چهار نفر مرد در مورد مساله‌ای یه جور فکر کنند دلیل نمیشه که همه مردا همینجور فکر کنند.

[="Arial"]

برکه;619444 نوشت:
مخفی هم میشه
http://www.askdin.com/thread45678-7.html#post619362

اگه پسره قصد بدی داشته باشه
فقط کافیه پاشو بزاره خیابون
لازم هم نداره به کسی مخفیانه نگاه کنه
انواع مدل ها ریختن
جالب اینجاس که میگن مردا نمیدونم چین و اینا
این همه دختر تو خیابون برا خاله من آرایش کرده؟؟؟
حتما قصدشونم رضای خداست

برکه;619444 نوشت:
مخفی هم میشه

اونجا گفته اگر خواست مخفیانه به گردن و موی سر دختر نگاه کند نگفته به کل بدنش مخفیانه نگاه کنه
اصلا مگه همچین چیزی میشه فوقش بتونه موی سر دختر رو مخفیانه ببینه

[="Arial"]

neɠïn;619455 نوشت:
جدی گفتم واقعا قبلا شنیده بودم که میگفتن دو نفر که مطمئنا همدیگرو میخوان اشکال نداره به هم دست بزنن و به نظر خودم چندان مهم نیست

بعید می‌دونم هیچ فقیهی فتوا به جواز لمس قبل از عقد داده باشه!

شفا;618902 نوشت:

سلام
اگر دو نفر قصد ازدواج داشته باشند و تصمیم نهایی رو گرفته باشند
میتونن قبل از محرم شدن به هم دست بدن یادست همدیگرو بگیرن؟

[="Arial"]

neɠïn;619551 نوشت:
میتونن قبل از محرم شدن به هم دست بدن یادست همدیگرو بگیرن؟

خیر، جایز نیست

سلام....
یه سوالی ذهنم را مشغول کرده.....میخوام بپرسمش....
میگم نگاه کردن به نامحرم حرامه....درسته....
میگم پس یه نفر میخواد ازدواج کنه....چجوری باید به مورد های مختلف نگاه بکنه....تا یکی را برگزیند؟؟؟؟
چگونه باید به ظاهر طرف نگاه بکنه؟؟؟ یا چهره طرف....یا اخلاقش...طرز لباس پوشیدنش؟؟؟
در کل اگه یکی بخواد ازدواج کنه....این احکام روابط نامحرم چقدر تغییر میکنه؟؟؟ اصلا تغییر میکنه؟؟؟
مثلا اگه باز طرف نمیتونه به مورد نگاه بکنه.....چگونه باید مورد را بپسندد یا نپسندد؟؟؟
حد و حدود این نگاه کردن و این روابط چگونه است؟؟؟

neg@r;619584 نوشت:
چیزی که مهمه و بیانش آدم رو گیج میکنه جایز بودن این کاره از نظر مراجع
فکر کن نمیتونن بهم دست بزنن یا دست همدیگر رو بگیرند ولی میتونن بدن هم رو مشاهده کنن یعنی اون گناه داره این گناه نداره

ببینید جواز نگاه به خاطر لذت جویی نیست، طبیعتا نگاه به همسر آینده، زمینه شناخت بیشتر است، برخلاف لمس کردن که جز لذت جویی، منظور دیگری نمی توان برای آن بیان داشت. البته حکم نگاه کردن هم بعد از تحقق شرایط و صرفا با حکم جواز آمده است، نه استحباب و...؛ و جواز آن هم به منظور تحقیق بیشتر، استحکام خانواده و بسته شدن راه بهانه جویی است، اما لمس کردن شناختی از همسر آینده برای انسان نمیآورد و طبیعتا هدف از آن نیز جز لذت جویی نمی تواند چیز دیگری باشد.
اما در مورد غیر از ازدواج و خواستگاری نگاه و لمس هر دو حرمت دارد

roya8;618943 نوشت:
چرا انقدر مراجع سخت صحبت میکنن؟:Gig:

سلام علیکم

در هر مساله ای یک سری قیدها وجود دارد که باید در آن مساله آورد شود تا به صورت صحیح مطرح شود .
حال این امر ممکن است ، فهم مساله را برای مکلف مشکل کند.
هر قسمت که نامفهوم است بفرمایید تا خدمتتان عرض کنم.

ملوس;619840 نوشت:

سلام....
یه سوالی ذهنم را مشغول کرده.....میخوام بپرسمش....
میگم نگاه کردن به نامحرم حرامه....درسته....
میگم پس یه نفر میخواد ازدواج کنه....چجوری باید به مورد های مختلف نگاه بکنه....تا یکی را برگزیند؟؟؟؟
چگونه باید به ظاهر طرف نگاه بکنه؟؟؟ یا چهره طرف....یا اخلاقش...طرز لباس پوشیدنش؟؟؟
در کل اگه یکی بخواد ازدواج کنه....این احکام روابط نامحرم چقدر تغییر میکنه؟؟؟ اصلا تغییر میکنه؟؟؟
مثلا اگه باز طرف نمیتونه به مورد نگاه بکنه.....چگونه باید مورد را بپسندد یا نپسندد؟؟؟
حد و حدود این نگاه کردن و این روابط چگونه است؟؟؟

سلام علیکم

نگاه کردن به نامحرم برای ازدواج با شرایطی که در تاپیک شماره 3 مطرح شد،اشکالی ندارد حتی به مو ودست وصورت وزینتها و...

neg@r;619321 نوشت:

سلام علیکم

لمس کردن نامحرم قبل از عقد جایز نیست ودر مورد نگاه در صورت وجود همه شرایط اشکالی ندارد.

موضوع قفل شده است