*** دانستنیهای قران ***

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
*** دانستنیهای قران ***

بنام خدا

ما در این تاپیک اطلاعاتی در ارتباط با قران کریم قرار می دهیم (ان شاءالله)

مثلا" آیا می دانید اولین حرف قران (ب)در( بسم الله...)و(سین)آخرین حرف قران در کلمه ی (النّاس)قرار دارد ؟

[=verdana]بنام خدا

رنگهایی که در قران آمده است:

سفید
سبز
سرخ
زرد
سیاه متمایل به سبز
سیاه
سبز سیه فام

کافرانی که نامشان در قران آمده است:

1-قارون 2-جالوت 3- آذر

*ضامن آهو*;617678 نوشت:
[=verdana]

بنام خدا

[=verdana]

ما در این تاپیک اطلاعاتی در ارتباط با قران کریم قرار می دهیم (ان شاءالله)

[=verdana]مثلا" آیا می دانید اولین حرف قران (ب)در( بسم الله...)و(سین)آخرین حرف قران در کلمه ی (النّاس)قرار دارد ؟

سعي شود مطالب سازنده هم باشد مثلا اگر كسي فهميد اولين حرف قرآن چيست چه اثري خواهد داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فرج اله عباسي;622391 نوشت:
سعي شود مطالب سازنده هم باشد مثلا اگر كسي فهميد اولين حرف قرآن چيست چه اثري خواهد داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[=verdana]بنام خدا
سلام
فکر کنم کلّا" هرگونه انس با قران کریم اثر خوب داشته باشد
شاید کمتر و بیشتر باشد ولی هرگونه انسی با قران از دوری از قران بهتر هست
این اطلاعات می تواند سرگرمی نورانی و مقدمه ی انس با قران برای ما کودکان و نوجوانان باشد
از اینکه نظر خودتون رو گفتید ممنونم

[=verdana]بنام خدا

محتوای سوره حمد :

دو بخش دارد
بخشی حمد و ثنای خداوند است
بخشی از نیازهای بنده است
:Gol:[=verdana]

محتوای سوره ی بقره:

توحید و خدا شناسی،
معاد،
اعجاز قران،
بحث هایی در مورد یهود و منافقان ،
تاریخ پیامبران مخصوصا" حضرت ابراهیم (ع) و حضرت موسی (ع)،
احکام مختلف اسلامی مانند نماز ،روزه ، جهاد، حج ،تغییر قبله ،ازدواج و طلاق ،تجارت ،دِین ،ربا،نفاق،قصاص، حرمت گوشت های حرام، قمار ،شراب،و بخشی از احکام وصیت
:Gol:

[=verdana]
[=verdana]بنام خدا [=verdana]

محتوای سوره ی آل عمران:[=verdana]

بحث هایی در زمینه ی ایمان و اسلام واستقامت در راه حمایت و گسترش اسلام،
مبارزه منطقی با یهود و مسیحیت و مشرکان ،
و پاره ای درس های تربیتی و نفی عقاید باطل :Gol:

[=verdana]بنام خدا

محتوای سوره نساء :

دعوت به ایمان و عدالت ،
ذکر سرگذشت پیشینیان ،
قانون ارث ،
قوانین ازدواج ،
قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی ،
بهسازی محیط خانواده ،
وظایف افراد جامعه در برابر یکدیگر ،
معرفی دشمنان ،
لزوم اطاعت از رهبر ،
تشویق مسلمانان به مبارزه و اهمیت هجرت :Gol:

*ضامن آهو*;624724 نوشت:
بنام خدا

محتوای سوره نساء :

دعوت به ایمان و عدالت ،
ذکر سرگذشت پیشینیان ،
قانون ارث ،
قوانین ازدواج ،
قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی ،
بهسازی محیط خانواده ،
وظایف افراد جامعه در برابر یکدیگر ،
معرفی دشمنان ،
لزوم اطاعت از رهبر ،
تشویق مسلمانان به مبارزه و اهمیت هجرت

با سلام خدمت شما

مطالب شما خوب و دلنشین است. منتظر مطالب بعدی شما هستم.

در ضمن می توانید به صورت موضوعی هم مطلب بگذارید.

موضوعاتی مثل نماز، احترام به پدر و مادر، دوستی، خوش اخلاقی و ...

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سلول های پوست قادر است حوادث و اصواتی که پیرامون ما اتفاق می افتد، ذخیره کرده و در صورت نیاز بازیابی نماید. خداوند منان این پدیده را در قرآن ضمن آیه های قیامت ذکر می کند:

و به پوست [بدن] خود مى‏ گويند چرا بر ضد ما شهادت داديد. مى‏ گويند همان خدايى كه هر چيزى را به زبان درآورده ما را گويا گردانيده است و او نخستين بار شما را آفريد و به سوى او برگردانيده مى ‏شويد.

(سوره فصلت – آیه21 )

قرآن این کتاب آسمانی که بر قلب پیامبر اسلام نازل شده پر از علم بی نهایت و شگفت انگیز است.
که در این جا به برخی از شگفتی های آن اشاره خواهیم کرد :
1_ عدد جرمی و اتمی آهن
2_ اشاره به موجودات بسیار کوچک
3_ اشاره به این که بیش تر موجودات جفت آفرسیده شده اند از خود انسان ها گرفته تا از آنچه که نمی دانند.
5 _ تعداد کرموزم های زنبور

بنام خداوند خورشید و ماه

خاتم;625092 نوشت:
با سلام خدمت شما

مطالب شما خوب و دلنشین است. منتظر مطالب بعدی شما هستم.

در ضمن می توانید به صورت موضوعی هم مطلب بگذارید.

موضوعاتی مثل نماز، احترام به پدر و مادر، دوستی، خوش اخلاقی و ...

[=arial narrow] سلام آقای کارشناس
ممنونم که تشویق و راهنماییم کردید
:ok:

[=arial narrow]محتوای سوره مائده : [=arial narrow]

بیان معارف اسلامی ،
رهبری پس از پیامبر (ص)،
اعتقاد به تثلیث در مسیحیت ،
وفای به عهد،
عدالت اجتماعی ،
شهادت به عدل ،
داستان هابیل و قابیل و تحریم قتل نفس ،
معرفی غذاهای حلال و حرام ،
قسمتی از احکام وضو و تیمم :Gol:

سلام من هم میتونم چند چیز این جا بگم.

به نام خدا

سوره ی آنعام

چرا این سوره انعام نام گذاری شده است ؟
این سوره را" سوره انعام" می نامند، و انعام به معنی چهارپایان است. علت نامگذاری سوره مذكور به " انعام" این است كه به گونه ای مفصل و مبسوط متعرض ذكر چهار پایان و دامها شده.

برخی پیام های سوره :
[h=2]- داستان ابراهیم خلیل(علیه السلام)[/h]ده فرمان و یا وصایا و سفارشهای ده گانه در سوره انعام:
نهی از شرك به خدا.
امر به احسان نسبت به والدین.
نهی از كشتن فرزندان به خاطر ترس از نیاز و تنگدستی.
نهی از نزدیك شدن و انس گرفتن با فواحش یعنی كارهای زشت.
نهی از آدم كشی و قتل نفسی كه خداوند آنرا تحریم كرده است.
امر به احسان نسبت به یتیم.
اتمام و كامل اداء كردن پیمانه و وزن در مورد كالاها.
امر به عدل و داد در هر كار.
امر به وفا نسبت به هرگونه عهد و پیمان.
امر به استقامت و اعتدال و میانه روی بر صراط مستقیم

آیا میدانید دانشمندی کشف کرد که انجیر و زیتون که در سوره ی انجیر زیتون به آن قسم خورده ( اسمو به عربی باز گردانید ) اگر با هم بخورید باعث کاهش دهنده کلسترول خون و مسئول تقویت قلب و شجاعت انسان است ( اکثیر جوانی ) است داستان طولانی دارد ولی من فقط همینو گفتم تا کم باشد این فایده اش بود

[=verdana]بنام خداوند جان و خرد

مقسومی;625097 نوشت:
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سلول های پوست قادر است حوادث و اصواتی که پیرامون ما اتفاق می افتد، ذخیره کرده و در صورت نیاز بازیابی نماید. خداوند منان این پدیده را در قرآن ضمن آیه های قیامت ذکر می کند:

و به پوست [بدن] خود مى‏ گويند چرا بر ضد ما شهادت داديد. مى‏ گويند همان خدايى كه هر چيزى را به زبان درآورده ما را گويا گردانيده است و او نخستين بار شما را آفريد و به سوى او برگردانيده مى ‏شويد.

(سوره فصلت – آیه21 )

مقسومی;625098 نوشت:
قرآن این کتاب آسمانی که بر قلب پیامبر اسلام نازل شده پر از علم بی نهایت و شگفت انگیز است.
که در این جا به برخی از شگفتی های آن اشاره خواهیم کرد :
1_ عدد جرمی و اتمی آهن
2_ اشاره به موجودات بسیار کوچک
3_ اشاره به این که بیش تر موجودات جفت آفرسیده شده اند از خود انسان ها گرفته تا از آنچه که نمی دانند.
5 _ تعداد کرموزم های زنبور

مقسومی;625731 نوشت:
سوره ی آنعام

چرا این سوره انعام نام گذاری شده است ؟
این سوره را" سوره انعام" می نامند، و انعام به معنی چهارپایان است. علت نامگذاری سوره مذكور به " انعام" این است كه به گونه ای مفصل و مبسوط متعرض ذكر چهار پایان و دامها شده.

برخی پیام های سوره :
- داستان ابراهیم خلیل(علیه السلام)

ده فرمان و یا وصایا و سفارشهای ده گانه در سوره انعام:
نهی از شرك به خدا.
امر به احسان نسبت به والدین.
نهی از كشتن فرزندان به خاطر ترس از نیاز و تنگدستی.
نهی از نزدیك شدن و انس گرفتن با فواحش یعنی كارهای زشت.
نهی از آدم كشی و قتل نفسی كه خداوند آنرا تحریم كرده است.
امر به احسان نسبت به یتیم.
اتمام و كامل اداء كردن پیمانه و وزن در مورد كالاها.
امر به عدل و داد در هر كار.
امر به وفا نسبت به هرگونه عهد و پیمان.
امر به استقامت و اعتدال و میانه روی بر صراط مستقیم

عبدالله بن اشتر;625739 نوشت:
آیا میدانید دانشمندی کشف کرد که انجیر و زیتون که در سوره ی انجیر زیتون به آن قسم خورده ( اسمو به عربی باز گردانید ) اگر با هم بخورید باعث کاهش دهنده کلسترول خون و مسئول تقویت قلب و شجاعت انسان است ( اکثیر جوانی ) است داستان طولانی دارد ولی من فقط همینو گفتم تا کم باشد این فایده اش بود

[=arial narrow][=verdana]سلام
ببخشید ،من یادم رفت در پست اول منبع اطلاعات رو بنویسم و دیگه هم نمی تونم ویرایشش کنم
منبع تمام پست های من[HL] کتاب "دانستنیهای قران" ،نوشته ی آقای مصطفی اسرار[/HL] کارشناس الهیات ،فقه و مبانی اسلامی است که بعضی از استادهای قران موسسه فرهنگی فلق هم، آن را بررسی و تایید کرده اند

[HL][=verdana]میشه لطفا" شما هم منبع اطلاعات خود را بنویسید ؟

[/HL][=verdana]

[=verdana]ا[=arial narrow][=verdana]گه بدونیم یه کارشناس قران این اطلاعات رو داده یا تایید کرده بیشتر می شه به درستیش اعتماد کرد

[=arial narrow] ممنون که توی این تاپیک پست می ذارید :Gol:

چرا به حضرت فاطمه کوثر گویند؟
ممکن است به جهت نزول سوره کوثر در مورد ایشان باشد.
در غالب تفاسیرشیعه و سنی آمده که این سوره در مکه و بعد از وفات پسران رسول خدا نازل شد. وقتی این پسران قبل از بعثت یا بعد از بعثت از دنیا رفتند و پیامبر به نبوت مبعوث شد و علیه شرک قیام کرد، مشرکان و دشمنان پیامبر، ایشان را ابتر خواندند . به این جهت امیدوار بودند که دعوت رسول خدا ادامه نخواهد یافت؛ زیرا فرزند پسر ندارد که آن را ادامه دهد . رسول خدا را به کنایه و طعنه، ابتر می نامیدند. این سوره در جواب آن ها نازل شد و در قبال طعنه ای که آنان می زدند و ایشان را بدون دنباله می شمردند، آنان را بدون دنباله شمرد و اعلام کرد که به رسول خدا "کوثر" داده شده.
تا این جا را اکثر بلکه همه مفسران سنی قبول دارند و همگی قبول دارند که "کوثر" خیر کثیر است که به رسول خدا داده شده است.
با مراجعه به تفسیرهای اهل سنت می یابیم که غالب مفسران سنی در مورد مصداق کوثر نظریه هایی چنین داشته اند:
- منظور نهری است در بهشت( این قول بیش تر آنان است و روایات فراوانی هم به این مضمون وارد شده است).
-منظور نبوت است.
-منظور شفاعت کبری و مقام عالی ایشان در آخرت است.
-منظور پیروان کثیر است.
-منظور عالمان فراوان امتش می باشد.
و...
غالب مفسران سنی به نسل کثیر و منشا این نسل که حضرت زهرا است، به عنوان مصداق کوثر، اشاره نکرده اند (البته بعضی به حضرت زهرا و ذریه اش به عنوان مصداق کوثر تصریح کرده اند، از جمله صاحب تفسیر غرائب القرآن و رغائب الفرقان، نظام الدین حسن بن محمد نیشابوری از عالمان قرن هشتم، ج6،ص576) ولی شیعه برترین مصداق کوثر را حضرت زهرا می داند که نسل کثیر پیامبر به واسطه ایشان ادامه یافته است. البته این که حضرت زهرا و ذریه اش برترین مصداق کوثر است، به این معنا نیست که مصداق های دیگر، در کوثر نمی گنجد.
کوثر مطلق است و به خیر کثیر مطلقی که به رسول خدا عطا شده ،از جمله نبوت و حوض کوثر و نسل زیاد و...قابل انطباق است ،ولی با توجه به شان نزول و این که دشمن پیامبر،"ابتر" خوانده شده ، ابتر بودن رسول خدا نفی شده، بر می آید که ظاهرترین مصداق مورد نظر در این جا و در این سوره، نسل کثیر است که منشا آن حضرت زهرا می باشد.
بنابراین با غالب اهل سنت در شان نزول این سوره و در مفهوم کوثر هم نظر هستیم . در مصداق ها هم با هم مشترک می باشیم اما غالب آنان به یک مصداق که حضرت زهرا و ذریه اش باشد ، تصریح نکرده اند ،ولی این مورد را نه تنها مصداق کوثر می دانیم، بلکه با توجه به شان نزول و نشانه های موجود در سوره، ظاهرترین مصداق مورد نظر سوره می دانیم.

*ضامن آهو*;625791 نوشت:

[=arial narrow][=verdana]سلام
ببخشید ،من یادم رفت در پست اول منبع اطلاعات رو بنویسم و دیگه هم نمی تونم ویرایشش کنم
منبع تمام پست های من[HL] کتاب "دانستنیهای قران" ،نوشته ی آقای مصطفی اسرار[/HL] کارشناس الهیات ،فقه و مبانی اسلامی است که بعضی از استادهای قران موسسه فرهنگی فلق هم، آن را بررسی و تایید کرده اند
[HL][=verdana]میشه لطفا" شما هم منبع اطلاعات خود را بنویسید ؟

[=verdana][=verdana]ا[=verdana]گه بدونیم یه کارشناس قران این اطلاعات رو داده یا تایید کرده بیشتر می شه به درستیش اعتماد کرد

[=arial narrow] [=arial narrow]ممنون که توی این تاپیک پست می ذارید :Gol:

سلام من این اطلاعات رو از سایت های مختلف می خونم بعدصحت و اعتبار اون هارو چک می کنم بعد بعضی قسمت ها رو از ذهن خودم (جمع آوری مطالب سایت ها ) و بعضی ها رو به طور مستقیم کپی پیست می کنم.

صادق;625826 نوشت:

وفات پسران رسول خدا نازل شد.

سلام بخشید من فکر می کردم پیامبر (ص) فقط یک پسر به نام ابراهیم داشت و غیر ایشان پسر دیگری نداشت.
ممنون میشم که در این مورد به من توضیح بدین.

مقسومی;625914 نوشت:
سلام بخشید من فکر می کردم پیامبر (ص) فقط یک پسر به نام ابراهیم داشت و غیر ایشان پسر دیگری نداشت.

باسلام وتشکر.
حضرت پیامبر ص چهار دختر و سه پسر داشتند، بدین شرح:
1- قاسم، نخستین فرزند پیامبر که در مکه متولّد شد؛
2- زینب، دختر بزرگ رسول خدا که بعد از قاسم در مکه متولد شد؛
3- رقیه، پیش از اسلام و بعد از زینب در مکه متولّد شد؛
4- ام کلثوم، در مکه و پیش از اسلام و بعد از رقیه متولّد شد؛
5- فاطمه (س) که در زمان ولادت ایشان اختلاف وجود دارد. مورخان در حدود سال پنج پیش از بعثت، تا سال پنجم بعثت، زمان ولادت ایشان را نوشته‏اند و در مکه متولّد شد.
6- عبداللَّه، پس از بعثت در مکه متولّد شد.
7- ابراهیم، در مدینه در سال هشتم هجرت متولّد شد.
از این تعداد چهار دختر و دو پسر از حضرت خدیجه و ابراهیم از ماریه قبطیه ولادت یافتند.(1)
همه فرزندان در زمان پیامبر درگذشتند. تنها حضرت زهرا(س) باقی ماند و نسل پیامبر از این طریق گسترش یافت.

پی نوشت‏:
1. سید محسن امین، اعیان الشیعه، ج 1، ص 321؛ محمّد ابراهیم آیتی، تاریخ پیامبر اسلام، ص 76 و 77.

مقسومی;625914 نوشت:

علامه مجلسي مي نويسد:
در اين رابطه گفته شده كه رسول خدا(صلى الله عليه وآله)، سه پسر و چهار دختر داشته است و در ميان همسران او، تنها دو نفر صاحب فرزند شدند؛
از خديجه شش فرزند به نامهاي قاسم، عبداللَّه، ام كلثوم، رقيه، زينب و فاطمه زهرا (س)و از ماريه يك پسر.
( بحارالانوار، ج 22، ص 151.)
البته برخى به اشتباه مدعى‏ اند كه پيامبر(صلى الله عليه وآله)، از خديجه به جز چهار دختر، چهار پسر به نام‏هاى قاسم، عبداللَّه، طيب و طاهر داشت
ولي اين مطلب صحيح نمي باشد و آنحضرت از خديجه تنها دو پسر به نام‏هاى قاسم و عبداللَّه بيشتر نداشت و طيب و طاهر القاب عبداللَّه هستند.
(اعلام الورى، ج 1، ص 275.)

عبدالرحیم;626045 نوشت:
علامه مجلسي مي نويسد:
در اين رابطه گفته شده كه رسول خدا(صلى الله عليه وآله)، سه پسر و چهار دختر داشته است و در ميان همسران او، تنها دو نفر صاحب فرزند شدند؛
از خديجه شش فرزند به نامهاي قاسم، عبداللَّه، ام كلثوم، رقيه، زينب و فاطمه زهرا (س)و از ماريه يك پسر.
( بحارالانوار، ج 22، ص 151.)
البته برخى به اشتباه مدعى‏ اند كه پيامبر(صلى الله عليه وآله)، از خديجه به جز چهار دختر، چهار پسر به نام‏هاى قاسم، عبداللَّه، طيب و طاهر داشت
ولي اين مطلب صحيح نمي باشد و آنحضرت از خديجه تنها دو پسر به نام‏هاى قاسم و عبداللَّه بيشتر نداشت و طيب و طاهر القاب عبداللَّه هستند.
(اعلام الورى، ج 1، ص 275.)

ممنون از توضیحات بیش تر ولی با توضیحات استاد صادق هم متوجه شده بودم.

[=verdana]
بنام خداوند خورشید و ماه

محتوای سوره ی انعام:

مبارزه با شرک و بت پرستی،دعوت به اصول سه گانه توحید-نبوت-معاد و ذکر اعمال و کردار و بدعتهای مشرکان:Gol:

سلام بر همگی و مدیران
این کتاب کتاب "دانستنیهای قران" ،نوشته ی آقای مصطفی اسرار به نظرم خیلی جالبه خانم ضامن آهو هم مطالبی خوبی از اون نوشته
مشتاق شدم بخونمش لطفا اگه بشه pdf اون رو بزارید تو کتاب خونه.

*ضامن آهو*;621570 نوشت:
[=verdana]بنام خدا

سفید
سبز
سرخ
زرد
سیاه متمایل به سبز
سیاه
سبز سیه فام

1-قارون 2-جالوت 3- آذر

سلام ممنون از این مطالب خوب فقط می تونید بگید که این موضوع ها تو کدوم آیات هست .

[=verdana]

مقسومی;627049 نوشت:
سلام ممنون از این مطالب خوب فقط می تونید بگید که این موضوع ها تو کدوم آیات هست .

[=verdana]نه متاسفانه نمی دونم
در کتاب ذکر نشده

*ضامن آهو*;627076 نوشت:

[=verdana]نه متاسفانه نمی دونم
در کتاب ذکر نشده

پس من در میارم شون. کار آسونیه اما وقت گیر

محتوای سوره ی اعراف:
ذکر مسأله مبدا و معاد،
داستان آفرینش آدم،
ذکر سر گذشت اقوام حضرت نوح،حضرت لوط وحضرت شعیب(ع)،
سرگذشت بنی اسرئیل و مبارزه حضرت موسی(ع)با فرعون :Gol:

*ضامن آهو*;621570 نوشت:
[=verdana]بنام خدا

سفید
سبز
سرخ
زرد
سیاه متمایل به سبز
سیاه
سبز سیه فام

1-قارون 2-جالوت 3- آذر

سفید : طه 22 نمل 12 و قصص 32
سبز : زیاد بود و معمولا بصورت باغ هایی سبز به کار رفته برای مثال سوره ی نبا ، یس و ... .
سرخ : در چهار سوره آمده که مهمرتین در سوره ی فاطر (آيا ندانسته‏اي که خدا از آسمان آبي نازل کرده است، پس به وسيله آن ميوه‏هايي که رنگ‏هايش گوناگون است، پديد آورده‏ايم، و در برخي از کوه‏ها راه‏هايي است به رنگ‏هاي مختلف: سپيد و سرخ و سياه پر رنگ، (27))
زرد : این رنگ هم زیاد آمده برای مثال بقره 69 ،روم 51 ، یس 39 و ... .
[=verdana]سیاه متمایل به سبز و [=verdana]سبز سیه فام یا فت نشد (مشکل از منه).
قارون : 76 و 79 قصص ، عنکبوت 39 و غافر 24 (به سوي فرعون و هامان و قارون، ولي [آنان‏] گفتند: جادوگري بسيار دروغگوست! (24))
این قسمت کافران زیاده خسته شدم پس می نویسم و ... .

[=verdana] بنام خدا [=verdana]

[=verdana]محتوای سوره اَنفال : [=verdana]

برخی مسائل مالی و اقتصادی اسلام مانند اَنفال (غنائم جنگی )،
بیان صفات مؤمنان واقعی ،
داستان جنگ بدر ،
احکام جهاد ،
جریان شب تاریخی هجرت پیامبر (ص) از مکّه به مدینه ،
وضع مشرکان قبل اسلام ،
حکم خمس ،
بیان برتری معنوی مسلمانان بر کفار،
حکم اسیران جنگی ،
بیان مبارزه با منافقان و راه شناخت آنان :Gol:

[=verdana]بنام خداوند خورشید و ماه [=verdana]

محتوای سوره توبه :[=verdana]

قطع رابطه با مشرکان ،
سرنوشت منافقان و نشانه های آنها ،
انحراف اهل کتاب از حقیقت توحید،
جهاد،
ستایش مجاهدان راه خدا ،
زکات،
پرهیز از تراکم ثروت ،
لزوم تحصیل علم ،
داستان هجرت پیامبر (ص) ،
مسئله ی ماه های حرام
و گرفتن جزیه از اقلیت های مذهبی :Gol:

سلام و عرض معذرت
به علت مسابقه ای که دارم منبع مطالب رو وقت ندارم بنویسم که توی کدوم آیات هستند بعد از مسابقه شاید این کار رو کردم .

[=verdana]بنام خدا
[=verdana]محتوای سوره یونس :

[=verdana]تکیه بر مسأله مبدأ و معاد،
مسأله ی وحی و مقام پیامبر ،
نشانه های عظمت خداوند ،
ذکر زندگی برخی پیامبران مانند نوح ع ،موسی ع،و یونس ع ،
لجاجت و سرسختی بت پرستان در برابر حق
:Gol:

به نام خدا

*ضامن آهو*;627529 نوشت:
ذکر مسأله مبدا و معاد،

ابتدای سوره

*ضامن آهو*;627529 نوشت:
داستان آفرینش آدم،

در آیه های زیادی این مورد وجوددارد که آغاز این بحث از آیه ی 11 است .

*ضامن آهو*;627529 نوشت:

از آیه 59 تا 64 قوم حضرت نوح 65تا 71 حضرت هود و ... البته به صورت پراکننده نیز بحث شده
در این سوره از قوم پیامبران زیادی بحث شده که نوشتن منبع آیه ای هر کدام برای من مقدور نیست .

*ضامن آهو*;627529 نوشت:
سرگذشت بنی اسرئیل و مبارزه حضرت موسی(ع)با فرعون

از 103 تا 165 البته در میان این آیات مضوعات دیگری نیز وجود دارد که با موضوع اصلی یعنی سرگذشت بنی اسرئیل و مبارزه حضرت موسی(ع)با فرعون رابطه دارند

زیاد وقت نکدرم سوره ی اعراف رو کامل بخونم زیاد بود .!

*ضامن آهو*;627529 نوشت:

محتوای سوره ی اعراف:
ذکر مسأله مبدا و معاد،
داستان آفرینش آدم،
سرگذشت بنی اسرئیل و مبارزه حضرت موسی(ع)با فرعون :Gol:

به بیانی دیگر

در این سوره:

1. از اصحاب اعراف – آیات شریفه (46 - 48) - سخن به میان آمده، لذا به «اعراف» نام گذارى شده است. [7]

2. اشاره کوتاه و محکمى به مسئله «مبدأ و معاد» کرده است. [8]

3. براى احیاى شخصیت انسان، داستان آفرینش آدم را با اهمیت فراوان شرح مى‏ دهد. [9]

4. اشاره به عهد و پیمانی که خداوند از فرزندان آدم در مسیر هدایت گرفته است‏. [10]

5. براى نشان دادن شکست و ناکامى اقوامى که از مسیر توحید و عدالت و پرهیزگارى منحرف مى ‏شوند، و هم براى نشان دادن پیروزى مؤمنان راستین، سرگذشت بسیارى از اقوام پیشین و انبیاى گذشته؛ مانند «نوح»، «لوط» و «شعیب» را بیان کرده و با سرگذشت مشروح بنى اسرائیل و مبارزه حضرت موسى (ع) با فرعون پایان مى‏ دهد. [11]

6. در پایان، بار دیگر به مسئله مبدأ و معاد باز مى ‏گردد و انجام و آغاز را به این وسیله تکمیل مى‏ کند. [12]

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[/HR][1] . سوره ‏های قرآن کریم، بر حسب این که در مکّه نازل شده یا در مدینه، مکّى یا مدنى گویند. در تعیین حدود آن دو، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد، ولى سه نظریّه در معنای آنها مشهور است: الف. مکّى‏، سوره ‏ها یا آیاتى از قرآن است که پیش از هجرت پیامبر اکرم (ص) از مکّه به مدینه، نازل شده است، و مدنى سوره‏ هایى است که پس از هجرت نازل شدهاست؛ هر چند در سال فتح مکّه، در مکّه نازل شده باشد، یا در سفرهایى که پیامبر (ص) در مدینه نبوده، نازل شده باشد؛ ب. مکّى، سوره ها و آیاتى است که در مکّه نازل شده است، هر چند پس از هجرت باشد؛ و مدنى سوره ها و آیاتى است که در مدینه نازل شده است. بنابر این قول، آیاتى که در سفرها نازل شده است نه مکّى است و نه مدنى. ج. مکّى، سوره ها و آیاتى است که خطاب به مردم مکّه نازل شده است، و مدنى سوره ها و آیاتى است که در خطاب به مردم مدینه آمده است. ر.ک: حلبى، على اصغر، آشنایى با علوم قرآنى، ص 108 و 109، نشر اساطیر، تهران، چاپ چهارم، 1374ش؛ سیوطى، جلال الدین، الإتقان فی علوم القرآن، ج 1، ص 81 – 84، دار الکتاب العربى، بیروت، چاپ دوم، 1421ق.
[2] . ر.ک: نمایه «ثواب قرائت سوره های قرآن »، سؤال 872 (سایت: 1021) .
[3] . طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، با مقدمه بلاغی، محمد جواد، ج 4، ص 608، انتشارات ناصر خسرو، تهران، چاپ سوم، 1372ش.
[4] . شیخ صدوق، محمد بن على، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص 106، دار الشریف الرضی للنشر، قم، چاپ دوم، 1406 ق.
[5] . طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، تحقیق: رضا ستوده، ج ‏9، ص 41، انتشارات فراهانى، چاپ اول، تهران، 1360.
[6] . مکارم شیرازى، ناصر، تفسیر نمونه، ج 1، ص 59 و 60، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، 1374 ش.
[7] . قرشى، سید على اکبر، تفسیر احسن الحدیث، ج 3، ص 357، بنیاد بعثت، تهران، چاپ سوم، 1377 ش.
[8] . تفسیر نمونه، ج 6، ص 75.
[9] . همان.
[10] . همان؛ طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‏8، ص 6، دفتر انتشارات اسلامى، قم، چاپ پنجم، 1417ق.
[11] . همان؛ قرائتى، محسن، تفسیر نور، ج 4، ص 15، مرکز فرهنگى درسهایى از قرآن، تهران، چاپ یازدهم، 1383 ش.
[12] . همان.

منبع : islamquest.net

[=verdana]بنام خدا

محتوای سوره هود :
سرگذشت پیامبران مخصوصا" حضرت نوح(ع) ،
مبارزه با شرک و بت پرستی ،
مسأله معاد ،
دستور استقامت به مومنان ،
سرگذشت حضرت هود(ع) و صالح (ع)و ابراهیم(ع) و لوط(ع) و موسی (ع) و مبارزات آنان :Gol:

قرآن کریم در سال 1143 میلادی توسط رابرت کتونی (روبرتوس کتنس) به زبان لاتین ترجمه شد !

آیا میدانید : تعداد ۱۰۱۵۰۳۰ نقطه در قرآن بکار رفته است. آیا میدانید : تعداد ۵۰۹۸ محل وقف در قرآن وجود دارد.
آیا میدانید : تعداد ۳۹۵۸۶ عدد کسره در قرآن بکار برده شده است.
آیا میدانید : تعداد ۱۹۲۵۳ عددتشدید در قرآن بکار برده شده است.
آیا میدانید : بهترین نوشیدنی که در قرآن ذکر شده ( شیر ) می باشد.
آیا میدانید : بهترین خوردنی که در قرآن ذکر شده ( عسل ) می باشد.
آیا میدانید : بزرگترین عدد در سوره صافات آیه ۱۴۷ آمده که صد هزار می باشد

آیا میدانید : کمترین حرفی می در قرآن بکار رفته حرف ( ظاء) می باشد.
آیا میدانید : بزرگترین سوره قرآن دارای ۲۵۵۰۰ حرف می باشد.
آیا میدانید : تعداد کلمات سوره تکویر برابر با تعداد سوره های قران است.
آیا میدانید : سوره اخلاص به نسب نامه خداوند معروف است.
آیا میدانید : سوره حمد دوبار بر پیامبر نازل شده یکبار در مکه و یکبار در مدینه .
آیا میدانید : سوره عادیات منسوب به حضرت علی (ع) است.
آیا میدانید : در سوره نساء به قوانین ازدواج اشاره شده است.

آیا میدانید : آیه ای که سر بریده امام حسین (ع) در شام تلاوت نمود آیه ۹ سوره کهف می باشد.

آیا میدانید : در آیه ۶ سوره مائده مراحل وضو بیان شده است.
آیا میدانید : حضرت سلیمان نخستین شخصی بود که بسم الله الرحمن الرحیم نوشت.

آیا میدانید : حضرت موسی (ع) داماد حضرت شعیب (ع) بود.
آیا میدانید : حضرت ادریس (ع) اولین شخصی بود که لباس دوخت و خط نوشت.
آیا میدانید : پرنده ای که در دربار حضرت سلیمان (ع) خدمت می کرد (هدهد) نام داشت.
آیا میدانید : به حیوای که از طرف خدا وحی شد زنبور بود (آیه ۶۸ یوره نحل).

آیا میدانید : صحیفه سجادیه به خواهر قرآن معروف است.
آیا میدانید : رودکی، ناصرخسرو و حافظ شاعرانی بودند که در نوجوانی حافظ کل قرآن بودند.

آیا میدانید : سلمان فارسی اولین شخصی بود که سوره حمد را به زبان فارسی ترجمه کرد.

آیا میدانید : استاد محمود خلیل الحصری اولین کسی بود که قرآن را به روش ترتیل خواند.

آیا میدانید : قران دارای ۱۱۴ سوره است.

آیا میدانید : قران دارای ۳۰ جزء است.
آیا میدانید : قران دارای ۱۲۰ حزب است.

آیا میدانید : قران دارای ۶,۲۳۶ ایه (نشانه) است.

آیا میدانید : قران دارای ۷۷,۷۰۱ کلمه است.

آیا میدانید : قران دارای ۳۲۳,۶۷۱ حرف است.

آیا میدانید : قران دارای ۹۳,۲۴۳ فتحه است.

آیا میدانید : قران دارای ۳۹,۵۸۶ کسره است.

آیا میدانید : قران دارای ۴,۸۰۸ ضمه است.

آیا میدانید : قران دارای ۱۹,۲۵۳ تشدید است.

آیا میدانید : قران دارای ۳,۲۷۲ همزه است.
آیا میدانید : قران دارای ۱,۷۷۱ مد است.
آیا میدانید : قران دارای ۱,۰۱۵,۰۳۰ نقطه است.

آیا میدانید : قران دارای ۵,۰۹۸ وقف است.

آیا میدانید : قران در ۲۳ سال بر پیامبر نازل شد.

[=arial black]بنام خدا[=arial narrow]
[=arial black]
محتوای سوره ی انبیاء:
اشاره به فرازهایی از حالات 16 تن از پیامبران بزرگ الهی که عبارتند از:
حضرت موسی،هارون،ابراهیم،لوط، اسحاق ، یعقوب
نوح،داوود،سلیمان،ایوب، اسماعیل ،ادریس،ذوالکفل
ذالنون(یونس)،زکریا و یحیی.
همچنین اشاره به توحید و پیروزی حق علیه باطل.