نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: رابطه دین و علم از نظر شما

رأی دهندگان
49. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • هماهنگ

  30 61.22%
 • متضاد

  5 10.20%
 • گاه هماهنگ و گاه متضاد

  12 24.49%
 • نظر خاصی ندارم

  2 4.08%
صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند شبهه دینی1

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  27
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  91

  چند شبهه دینی1
  شبهات دینی من : این شبهات سنگین بوده و خواهشا چنانچه احساس می کنید که در باعث ضعف عقائد شما می شود اکیدا از خواندن آنها اجتناب کنید . با تشکر


  1-
  در حالی که امروزه تقریبا همه برهانهای خداشناسی به شدت زیر سوال رفته اند و بر بعضی از آنها به طور کامل خط بطلان کشیده شده است ، چگونه می توان هنوز به وجود خدا باور داشت ؟ قوی ترین برهانهای خداشناسی ، برهان نظم و علیت می باشد . این براهین در هزاره های پیشین توسط دانشمندان یونانی و بعد مسیحی ابداع شدند و از همان زمان نیز مورد مخالفت شدید قرار گرفتند . ابوعلی سینا هر دو این نظریات را رد کرده بود . دیوید هیوم 25 سال بر روی این نظریه (برهان نظم) مطالعه کرد و مطالعات خود را تحت کتابی به عنوان محاورات به تألیف در آورد و نهایتا به شکست خود در اثبات این نظریه اعتراف کرد . شهید مطهری نیز در این زمینه تحقیقاتی به عمل آورد که نهایتا به نتیجه قابل ذکری نرسید و در عصر حاضر آیت الله جوادی آملی با قاطعیت می گوید : "هرگز برهان نظم بدون استمداد از براهین دیگر، توان اثبات ذات واجب را ندارد". وقتی که بزرگترین براهین خداشناسی چنین مورد نقض قرار می گیرند ، تکلیف سایر براهین کم اهمیت تر چه می شود . کار اثبات خدا چنان به تنگنا کشیده است که شخصی مانند پاسکال ، نظریه دفع خطر احتمالی را عنوان می کند که بیشتر به سفسطه می ماند تا یک برهان علمی . طبق این نظریه اگر خدایی نباشد( البته تاکید پاسکال بر خدای مسیحی و تثلیث است ) که هیچ ، ولی اگر خدایی باشد و در آن دنیا ما را مؤاخذه کند چه ؟ پس عقل سلیم می گوید که بهتر است خدا را قبول داشته باشیم . یک مسلمان می تواند این نظریه را برای الله به کار ببرد و یک بت پرست برای بت ها و هر کس از هر دینی می تواند این نظریه را برای خدایان و الهگان خود به کار ببرد و حتی یک شیطان پرست نیز می تواند ادعا کند که اگر تابع شیطان نباشید بعد از مرگ احتمالا روح شما را مجازات خواهد کرد پس بهتر است تنها به شیطان پناه ببرید تا از مجازات احتمالی در امان بمانید ! حتی بعضی رو به برهانهای احساس و فطرت و امیال درونی و میل به پرستش و ... می آورند در حالی که هنوز موجودیت فطرت و احساس و... و همچنین ماهیت و خواستگاه آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد و برای اثبات خدا از طریق این براهین ابتدا باید خود فطرت و احساس اثبات شوند و سپس از آنها برای اثبات خدا استفاده کرد . به عنوان مثال یک انسان درستکار ممکن است بگوید احساس می کند که باید به جامعه خدمت کند و آن را اصلاح کند و یا یک بزهکار بگوید احساس می کند که باید از همان جامعه انتقام تمام رنجهایش را بگیرد . هر دو از احساس حرف می زنند ولی نوع احساس آنها تفاوت دارد و مسلما هر دو احساس به طور همزمان و موازی نمی توانند درست باشند .

  2- امروزه نظریه تکامل ( به عبارت بهتر تطوّر یا فرگشت ) به شدت و به طرز خدشه ناپذیری از ناحیه علم ژنتیک و فسیل شناسی حمایت می شود و تاکنون هیچ دلیل علمی که بتواند خلاف آن را اثبات کند بوجود نیامده است و این بدان معنی است که انسان نه حاصل زاد و ولد آدم و حوا و نسلهای بعد از آن است ، بلکه موجودی کاملا حاصل تکامل موجودات تک سلولی اولیه می باشد و یافته های فسیل شناسی نیز این امر را تایید می کنند و جالب اینکه ساختار ژنتیکی شامپانزه ها به انسان شبیه تر است تا بقیه میمونها ! طبق تحقیقات به عمل آمده از کتب آسمانی، قدمت آدم و هوا نهایتا مربوط به ده هزار سال پیش می شود در حالی که آثار بدست آمده از انسانهای قدیم در نوع امروزی ، تا بیست هزار سال قدمت دارند و فسیل های کشف شده از انسان امروزی مربوط به چند صد هزار سال پیش می باشد . حال چگونه می توان نظریه آدم و هوا را که در تمام ادیان ابراهیمی مطرح است را توجیه کرد ؟

  3- نظریه بیگ بنگ به طور کامل و با پرداختن به جزییات ، آفرینش جهان را از هیچ و بدون حضور عامل خارجی شرح داده است . پس جای خدا در آفرینش کجاست ؟

  4- یک سوال تکراری که جواب قانع کننده ای تا کنون به آن داده نشده است :در مورد عدالت خداوند گفته می شود که چگونه خداوند عادل است در حالی که به جرم بعضی از گناهان یک انسان ، نسلهای بعد از او را نیز به سبب گناه جدشان مورد مجازات قرار می دهد ؟

  5- خداوند به آفریدن ما هیچ نیازی نداشته است و ما نیز قبل از آفریده شدن ، هیچ بودیم و به خدا احتیاجی نداشتیم ، پس چرا خدا ما را آفرید ، در حالی که هیچ یک به دیگری نیازی نداشته ایم ؟ آیا خدا بی هدف و بیهوده دست به این عمل زده است ؟ و اگر هدفی داشته است ، بر اساس چه نیازی این کار را انجام داده است ؟ و اگر بر اساس نیازی این کار را انجام داده باشد ، پس چگونه می تواند خدایی غنی و بی نیاز مطلق باشد ؟ آیا طبق براهین قرآنی که میل خدا به پرستیده شدن و مورد تأیید قرار گرفتن از جانب انسان را دلیل آفرینش بشر بیان می کند ، خود نیز بیانگر نوعی از نیاز نیست ؟

  6- چرا باید به دستورات قرآن عمل کنیم در حالی که احادیث زیادی ( چه در احادیث اهل سنت و چه در احادیث شیعیان ) مبنی بر تحریف آن وجود دارد و نوری طبرسی نیز در کتاب فصل الخطاب خود این امر را اثبات کرده و تاکنون هیچ جوابیه محکم و قابل قبولی برای رد آن نیامده است ؟ و همچنین در هنگام خواندن قرآن به تناقضات آشکاری( خارج از حوزه ناسخ و منسوخ ) بر می خوریم که انسان را دچار شک و تردید می کند . مانند اینکه قرآن می گوید : «سپس اراده آفرينش آسمان فرمود در حالي كه به صورت دود بود، به آن و به زمين دستور داد به وجود آئيد و شكل گيريد، خواه از روي اطاعت و خواه اكراه! آنها گفتند: ما از روي طاعت مي‏آئيم! سوره فصلت آیه 11 » و در جایی اشاره می کند که زمین و آسمان از هم شکافته شده اند و جهان کنونی شکل گرفته است . در این صورت آیا به گفته قرآن ، جهان ابتدا منبسط بوده و بعد متراکم شده و یا اینکه ابتدا متراکم بوده و بعد منبسط شده است ؟ در مورد همین آیه اخیر ( سوره انبیاء آیه 30 ) قرآن خطاب به کفار می گوید : « آيا كافران نديدند كه آسمان‌ها و زمين در ابتدا به هم پيوسته بودند و ما آنها را از هم جدا كرديم و هر چيز زنده‌اي را از آب پديد آورديم؟ آيا باز هم ايمان نمي‌آورند؟» سوال این است که کفار در هنگام خلقت هنوز وجود نداشتند ، پس چگونه می بایست با دیدن چیزی که هرگز ندیده اند به وجود خدا پی ببرند ؟ یا در سوره زخرف آیه 19 آمده :« و فرشتگان را كه بندگان خدايند، زن پنداشتند. آيا به هنگام خلقتشان آنجا حاضر بوده‌اند؟» سوال این است که آیا تنها راه تشخیص جنسیت ، حضور در هنگام تولد است ؟

  7- یا اینکه قرآن بارها مرکز تفکر انسان را قلب معرفی می کند و هر چند مفسرین منظور از قلب در قرآن را چیز دیگری دانسته اند ، اما در نهج البلاغه صراحتا می بینیم که امام علی (ع) منظور از قلب را همان قلبی که درون سینه ماست معرفی می کند و این در حالی است که امروزه همه به خوبی می دانند که مرکز تفکر انسان مغز است . در مورد تعدی طلبی قرآن نیز تاکنون اشخاص بسیاری به مقابله برخواسته اند و به ظن بسیاری ، آثار آنها از آیات قرآنی بهتر بوده اند و نمونه آخر همان کتاب فرقان الحق می باشد که از حیث بلاغت و فصاحت و معنا و هماهنگی و عدم تضاد ، ادعای برتری بر قرآن را دارد . بر چه اساسی باید برتری قرآن را بر دیگر آثار اثبات کرد ؟

  8- یک سوال که نمی دانم تا چه حد پایه علمی دارد : یک نوع بیماری به نام صرع لب آهیانه مغز وجود دارد که این بیماران در هنگام حمله صرع دچار توهمات مذهبی می شوند و مثلا یک مسیحی ممکن است حضرت عیسی را ببیند و یا یک مسلمان ، پیامبر یا یکی از امامان را مشاهده کند . حال بیگانگان چنین القاء می کنند که پیامبر نیز در هنگام نزول وحی دچار حالتی شبیه به غش و عواملی شبیه به حمله صرع می شده است و احادیثی را از جانب زنان پیامبر نقل می کنند که گفته می شود پیامبر گاه انجام کارهایی را مدعی می شد که هرگز انجام نداده بوده است و نتیجه گیری دشمنان اسلام از این استدلال این بوده است که( اعوذ بالله) هر چه به پیامبر وحی می شده است در واقع حاصل توهمات او بوده است .

  9-چگونه می توان ادعا کرد که یکی از اهداف پیامبر مبارزه با برده داری بوده است در حالی که خود برده داشته است ( مانند انس ) و چند زن او نیز از کنیزان بوده اند ؟ و ائمه نیز بردگان زیادی داشته اند و حتی چند تن از آنان خود فرزند کنیزان بوده اند ؟

  ویرایش توسط sasan2012 : ۱۳۸۹/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۶:۳۳

 2. صلوات ها 15


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  27
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  91

  چند شبهه دینی2
  ادامه شبهات دینی من : این شبهات سنگین بوده و خواهشا چنانچه احساس می کنید که در باعث ضعف عقائد شما می شود اکیدا از خواندن آنها اجتناب کنید . با تشکر  1- و یا اینکه گفته می شود پیامبر تنها کاری که در حق زنان انجام داد این بود که رسم زنده به گور کردن دختران را ریشه کن کرد و به جز این دیگر هیچ ارزشی برای زن قائل نبود ، چنانچه وقتی عثمان دختر پیامبر (رقیه)را می کشد ، پیامبر تنها واکنشی که از خود نشان می دهد این است که دختر دیگر خود( ام کلثوم) را نیز به عثمان می دهد و عثمان این بار نیز دختر او را می کشد و در نهایت پیامبر به یک نفرین در حق کشنده دخترش بسنده می کند . آیا پیامبر برای دختران و زنان ارزشی قائل نبوده است ؟ و اگر بجای دخترانش ، پسر او را می کشتند باز هم به همین سادگی از خون او می گذشت ؟


  2- اسلام دین برابری است ، اما آیا در واقع نیز اینگونه است ؟ سهم ارث دختر نصف پسر است . حقوق شخص آزاد با بنده متفاوت است . اگر شخصی مرد آزادی را به قتل برساند حکمش قصاص یا دیه کامل خواهد بود ولی اگر کسی بنده ای را به قتل برساند فقط قیمت خرید آن بنده بر گردنش خواهد بود .

  3- بعضی از شبهات در زمینه صفات خدا ایجاد می شوند : مثلا در مورد خالقیت خدا گفته می شد که خدا کی خالق شد ؟ اگر بعد از خلقت جهان خالق شده ، پس پیش از آن خالق نبوده است و در نتیجه به واسطه خلق جهان ، از خدایی که خالق نبوده به خدایی که خالق شده تبدیل شده است و در ماهیت او تغییر ایجاد شده است و خدایی که تغییر و تحول بپذیرد شایسته خدایی نیست و اگر همیشه خالق بوده ، پس قبل از خلقت جهان به چه واسطه ای خالق بوده است ؟

  4- خدا قادر مطلق است : مثال :آیا خدا می تواند یک مربع سه ضلعی خلق کند ؟

  5- شیعیان بیماران خود را به مرقد امامان (ع) می برند و هنگامی که شفا یافتند ، آن را نشانه بر حق بودن اسلام و شیعه می دانند ، در حالی که هر ساله هزاران نفر در هند برای معابد خود نذر و قربانی می کنند و هنگامی که به حاجت خود رسیدند آن را نشانه بر حق بودن دین خود می دانند و همینطور مسیحیانی که به تمثال حضرت عیسی مسیح و مریم مقدس توسل می جویند و بعد از رسیدن به حاجت خود ، آن را نشانه بر حق بودن دین خود می دانند . حتی بت پرستان نیز برای بتهای خود قربانی می کنند و هرگاه که بر حسب اتفاق به خواسته خود برسند آن را در اثر عنایت بت های خود می دانند . در روانشناسی گاهی برای معالجه بیماران از دارونما استفاده می کنند و بدین صورت است که یک داروی بی خاصیت را به بیمار می دهند و به او می گویند که این دارو به سرعت بیماری تو را درمان می کند و جالب اینکه در بیشتر افراد این دارو اثر درمانی از خود نشان می دهد . نتیجه گیری کلی : معجزات و کرامات آیا می توانند معیاری برای شناخت حق باشند ؟

  6- شک در مورد معجزات پیامبر : در مورد معجزه شق القمر گفته می شود که چگونه این اتفاق بزرگ رخ داد در حالی که غیر از مردم مکه(قریش) ، این پدیده در جای دیگری رؤیت نشد ؟ در حالی که اگر این پدیده رخ داده بود می بایست مردم ایران و روم و مصر نیز آن را مشاهده می کردند و این امر حداقل می باید توسط منجمان این دو امپراطوری بزرگ ( ایران و روم ) ثبت می شده است و همچنین می بایست بنا بر اساس خصلت افسانه پردازی مردم قدیم ، از روی این پدیده منحصر به فرد، افسانه ها و داستانها نقل می شد و تا به امروز داستانهای آن باقی می ماند .

  7- مسئله تعدد زنان پیامبر که تقریبا برای همه به صورت یک علامت سوال در آمده است و با وجود جوابهایی که داده می شود ولی باز هم برای اکثر مردم قابل درک و پذیرش نیست .

  8- ازدواج پیامبر در 53 سالگی با عایشه در سن شش سالگی و همبستر شدن با او در نه سالگی . معاندین اسلام این عمل پیامبر را مربوط به بیماری پدوفیلیا می دانند .
  ویرایش توسط sasan2012 : ۱۳۸۹/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۶:۳۲

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,576
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  61
  آپلود
  31
  گالری
  0
  صلوات
  9180  با عرض سلام و خوشامد
  بزرگوار ، مسافرای این کشتی نوح و همین طور این یکی رو http://www.askdin.com/showthread.php?t=4566&p=20541باید در بخش های متناسب با اونا پیاده کنید ، و در هر بخشی هم مطلبتون رو شفاف بیارید تا راجع به اون بحث و تبادل نظر صورت بگیره(البته به تکراری بودن یا نبودن اون موضوع هم توجه کنید)...

  ویرایش توسط seyedziya : ۱۳۸۹/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۶:۵۶

  هُوَ الأَوَّلُ وَ الآخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْبَاطِن...(الحدید، 3.)

  وبلاگ من
 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  590
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2888  بسم الله الرحمن الرحیم
  کاربر عزیز زحمت کشیدید من مطالب شما را مطالعه کردم به نظر حقیر مشکل شما بر سر این است که:
  از نظر شما معیار صدق یک قضیه چیست؟بیشتر توضیح دهم یعنی یک جمله خبری از نظر شما بر اساس چه چیزی باشد، مبنایش چه چیزی باشد تا شما آن را بپذیرید .شما چه چیزی را قبول دارید؟عقل،تجربه حسی،وحی،...؟

  ویرایش توسط زمزم : ۱۳۸۹/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۷:۱۷
  این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  590
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2888  در عین حال سوالات شما به طور کامل و مستدل پاسخ داده شده و شبهات جدیدی نیست فقط با حوصله پاسخ یک یک سوالاتتان را پی گیری کنید.وقبل از هر چیز موضع خود را مشخص کنید و مبنای خود را ذکر کنید
  این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

 10. صلوات ها 8


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  محض ریا فقط خدا
  نوشته
  346
  حضور
  1 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1755  سلام
  اگه به یکی بگی چطوری شمپانزه جون میزنه زیر گوشت اما اگه بگن جد چندمت شمپانزس میگه تو در علم نسب شناسی خیلی عالمی
  اون تیکه استاد جوادی عزیزم رو خوب امدی
  و نیز اشتباه گرفتن عمدی یا غیر عمدیه تولد ملائکه با خلقتشون و
  بیخیال خدا یا شکر که اینهمه هدایتم کردی احساس خوبی پیدا کردم وقتی حل بودن این همه شبهه پیش خودم رو لمس کردم متشکرم یا رب العالمین

  وسلام
  ویرایش توسط مهربانی : ۱۳۸۹/۰۲/۰۸ در ساعت ۰۱:۴۹

 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  133
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  778  با سلام خدمت sasan2012 دوست جديد و محترم

  دوست عزيز شبهات مطرح شده شبهات جديد و بي پاسخ نبوده بلكه براي تمام سولات شما پاسخ هاي مناسب داده شده ، نهايتا ممكنه شما يا به دنبال پاسخ نبوديد و يا خوب مطالعه ننموديد .

  ما به خاطر گل روي شما سوالات مربوط به مباحث قرآني را يك بار ديگر پاسخ خواهيم داد .


  نقل قول نوشته اصلی توسط sasan2012;20539[COLOR=Indigo
  ]- چرا باید به دستورات قرآن عمل کنیم در حالی که احادیث زیادی ( چه در احادیث اهل سنت و چه در احادیث شیعیان ) مبنی بر تحریف آن وجود دارد و نوری طبرسی نیز در کتاب فصل الخطاب خود این امر را اثبات کرده و تاکنون هیچ جوابیه محکم و قابل قبولی برای رد آن نیامده است ؟


  جناب sasan2012 هميشه در مورد اعتقادات يك قوم و مذهب به نظرات جمهور علما و دانشمندان آن مذهب در هر عصر و زمان مراجعه مي كنند نه بعضي از افراد معدود آن هم در برهه اي كوتاه از زمان

  نوري و ديگران در زمان ناچيزي از عصر حضور اسلام چنين مطلبي را گفته اند ، و پاسخ آن نيز روشن است .


  دوست عزيز ما چند نوع تحريف داريم

  1- تحريف به اضافه
  2- تحريف به تغيير
  3- تحريف به حذف

  هيچ يك از قائلين به تحريف چه سني و چه شيعه نگفته اند كه به قرآن چيزي اضافه شده است ، بلكه به خيالشان از قرآن چيزي كاسته شده است ؛ و اين چيزي از صحت قرآن موجود نمي كاهد و دستورات موجود در قرآن ، قطعا دستورات الهي است .

  از طرفي جاي بسي تعجب است كه شما كلام قطعي خدا را كه مي فرمايد(انا نحن نزلنا الذكر و انا له لحافظون )را رها مي كنيد و فرمايش اين افراد را مي پذيريد .

  البته ممكن است اين به خاطر اعتقادات شما باشد . كه اگر كمي بيشتر خودتان را معرفي نماييد تا بدانيم شما در اين عالم چه چيزهايي را قبول داريد بهتر بتوانيم راهنماييتان بكنيم .


  موفق باشيد .

  ویرایش توسط ایمان : ۱۳۸۹/۰۲/۰۸ در ساعت ۰۱:۰۷

 14. صلوات ها 11


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  133
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  778  با سلام خدمت دوستان حق جو و حق مدار


  نقل قول نوشته اصلی توسط sasan2012 نمایش پست ها
  - یک سوال تکراری که جواب قانع کننده ای تا کنون به آن داده نشده است :در مورد عدالت خداوند گفته می شود که چگونه خداوند عادل است در حالی که به جرم بعضی از گناهان یک انسان ، نسلهای بعد از او را نیز به سبب گناه جدشان مورد مجازات قرار می دهد ؟

  جناب
  sasan2012 كجا خداوند چنين كاري را انجام داده يا مي خواهد انجام دهد كه شما آن را خلاف عدالت مي دانيد ؟

  ظاهرا اگر مطلبي هم ديديد خوب متوجه نشديد لطفا آن را بيان كنيد تا بررسي كنيم .  موفق باشيد .

 16. صلوات ها 12


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  133
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  778  با سلام و درود بر بندگان خوب خدا

  جناب
  sasan2012 مي گويند اگر خدا نيازمند نيست پس چرا آفريد ؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط sasan2012 نمایش پست ها
  - خداوند به آفریدن ما هیچ نیازی نداشته است و ما نیز قبل از آفریده شدن ، هیچ بودیم و به خدا احتیاجی نداشتیم ، پس چرا خدا ما را آفرید ، در حالی که هیچ یک به دیگری نیازی نداشته ایم ؟ آیا خدا بی هدف و بیهوده دست به این عمل زده است ؟ و اگر هدفی داشته است ، بر اساس چه نیازی این کار را انجام داده است ؟ و اگر بر اساس نیازی این کار را انجام داده باشد ، پس چگونه می تواند خدایی غنی و بی نیاز مطلق باشد ؟ آیا طبق براهین قرآنی که میل خدا به پرستیده شدن و مورد تأیید قرار گرفتن از جانب انسان را دلیل آفرینش بشر بیان می کند ، خود نیز بیانگر نوعی از نیاز نیست ؟
  شايد اگر دوست جديدمون كمي دقت مي كردند ، خودشان به پاسخ مي رسيدند .

  خداوند توانمند ترين ، هنرمند ترين ، بخشنده ترين ، بي نياز ترين موجود است .

  البته نه اينكه اوصاف و صفات خدا همين است ، بلكه هزاران نام و وصف خدا را شايد بتوان از آن بي نهايت به قلم آورد ؛ چرا كه ما نا توان از بيان و فهم آن هستيم .

  دوست عزيز همان طور كه هنر مند بي هنر را نمي توان هنر مند خواند ، و خورشيد بي نور را نمي توان روشنگر خواند و ... به خالق بدون آفرينش نيز نمي توان آفريدگار گفت .

  خداوند تمام اوصاف كمال و جلالش آثاري دارند كه برخي از آن وصاف خداوند ، منجر به خلقت من و شمايي شده كه در اين عالم هيچ بوديم و به لطف الهي به وجود آمديم و در ميان مخلوقات متفاوت خدا انسان آفريده شديم و البته چه انسانهاي ناسپاسي !!!

  اقتضاي خالق بودن ، خلقت را در پي دارد نه نياز خدا به ما !!! چنانكه اقتضاي آتش گرم كردن است نه نياز آتش به ما سبب گرما دهي به ما مي شود .

  با اين مثالها كه شما نيز هزاران نمونه ديگر آن را مي دانيد به خوبي مشخص مي شود كه هميشه اين نياز نيست كه سبب انجام كاري شود بلكه اثر وضعي هر چيزي يا اوصاف ذاتي نيز مي تواند آثاري در عالم داشته باشد ؛ و از آنجا كه خالقيت خدا ذاتي اوست بنابر اين آفرينش نيز اثر چنين وصفي از خدا خواهد بود .


  موفق باشيد .

  ویرایش توسط ایمان : ۱۳۸۹/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۲:۵۹

 18. صلوات ها 15


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  محض ریا فقط خدا
  نوشته
  346
  حضور
  1 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1755  نقل قول نوشته اصلی توسط sasan2012 نمایش پست ها
  اگر بجای دخترانش ، پسر او را می کشتند باز هم به همین سادگی از خون او می گذشت ؟
  سلام بر حسینیان
  ظاهرا سوره کوثر رو هنوز نخوندی
  وسلام عی من اتبع الهدی

 20. صلوات ها 8


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود