صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونگی رفتار با طبقه پایین تر از خودت؟

نوشته
    2
    حضور
    2 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

چگونگی رفتار با طبقه پایین تر از خودت؟

این مسئله مدتیه بدجوری ذهنم رو درگیر کرده....

در مسیر رفت،در مسیر برگشت ،در سر کلاس کنار دختری هستم 28 ساله که هیچ و اصلا دوست ندارم باهاش باشم.الان که میبینم اصلا 28 ساله نیست .از خودم واقعا متاسفم بابت این بینش و نگاهی که به دیگران دارم ،بابت اینکه اینقدر خودخواهم،ظرفیت ندارم و تا این حد روحم کوچک است اما می نویسم به امید اینکه این مسئله حل شود، به امید رشد....
    اگه با خودم روراست باشم که چرا؟در جواب متاسفانه باید بگم چون از شخصیت این خانم خوشم نمیاد از حرف زدنش،از قیافه اش ،از خودش....اما میگن همه انسانها برابرند و کسی برتری بر دیگری ندارد.کسی که فکر کند از دیگری بهتر است،متکبر است....اما من بینشم خراب است خود را از او بهتر میدانم
    فکر میکنم بعضی ها شخصیت خود را رشد داده اند و از نظر شخصیتی،اجتماعی افراد به دسته های مختلفی تبدیل میشن. خودم همچون توفه ای نیستم اما این خانم شاید در رده های پایین شخصیتی و اجتماعی باشد
    میدانم که خودم مشکل دارم،میدانم که ضعف از خودم است اما نمیدانم چه کنم میخام هم برای خودم حریم داشته باشم،هم طوری رفتار کنم که خودم راحت باشم و هم او را ناراحت نکنم .دوست دارم مثل بعضی ها که از کسی خوششون نمیاد و اگه از بودن کنار کسی خوششون نمیاد خیلی راحت میگه و میره پی کارش و از ان طرف هم این توانایی رو دارن که خیلی خوب باهاش رفتار کنند حرف بزنند و کلا از روابطش پیداست که خیلی خوب تعامل میکند اما
    من فقط دارم تحمل میکنم مثلا میخام بنده گونه رفتار کنم اما دارم خیلی خرابش میکنم چون کاملا از رفتارم پیداست و اصلا قشنگ باهاش رفتار نمیکنم
    از خودم عصبانی هستم که خودم رو از نظر شخصیت،قیافه بهتر از او میدانم،بابت طرز فکر برای خودم متاسفم
    از خودم عصبانی هستم که طریقه رفتار این طبقه از جامعه رو ندارم
    از طرف دیگر میگن اگه میخای کسی رو بشناسی ببین با چه کسایی رفت و امد میکنه،با چه کسانی دوست هست.و من دوست ندارم با اینها رفت و امد کنم دوست ندارم کسی من را با این خانم ببیند
    ندایی از درون میگه خودت عیب داری
    خودت مشکل داری
    اما باید چطور رفتار کنم
    چه بینش و نگاهی داشته باشم؟چه طوری به این خانم نگاه کنم؟
    چطور باید حریم داشته باشم؟
    در این دوستی ها و رفت وامدها،من چه حقی دارم؟
    اسلامی ترین رفتار و مومن ترین رفتار کدام است؟
    خداوند دوست دارد چطور رفتار کنم؟
    اصل سوال این هست اگر زمانی مجبور هستید با کسی رفت و امد کنید که حس میکنید از شما پایین تر است،چگونه با او رفتار میکنید؟
    مثلا فکر کنید یکی از وزرای عالی رتبه کشور مجبور بشه با یه فرد عام رفت و امد کنه چه بینش داره نسبت به طبقه پایین تر از خودش؟(اینکه میگم پایین تر.منظورم مقامش نیست.از نظر شخصیتی و ....)چه طوری رفتار میکنه با این طبقه؟ آیا خودش رو بهتر میدونه از اون فرد؟(که ظاهرا هم بهتر هست)
    ممنون میشم از کارشناس و از همه عزیزان که اگر نظری و تجربه ای دارند بگن

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

چگونگی رفتار با طبقه پایین تر از خودت؟

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 2

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4648

جمع‌بندی

پرسش:
    اگر زمانی مجبور هستید با کسی رفت و آمد کنید که حس می‌کنید از شما پایین‌تر است، چه گونه با او رفتار می‌کنید؟

پاسخ:
    با کنار هم قرار دادن چند توصیه دینی و نگاهی به الگوهایی دینیمان می توانیم نوع رفتار و برخورد با چنین افرادی را استنباط کنیم. مثلا در روایات ما از تکبر نهی شده است و گفته است اولین متکبر شیطان بود که در مقابل خدا گردن کشی کرد. همچنین در تعریف تکبر گفته شده است تکبر به معنای نشناختن حق و خوار شمردن مردم است. از طرفی به تواضع و فروتنی توصیه های فراوانی شده است.
    در کنار این روایات که به خود شخص بر می گردد شاهد برخی روایاتی که جنبه اجتماعی دارند هم هستیم که در آن توصیه به اصلاح دیگران و امر به معروف و نهی از منکر و ... می کند. در زندگی امامان و بزرگان دینی هم که این مسئله را به وفور دیده ایم و می دانیم نوع برخورد آن ها چگونه بوده است.

بنابراین با نگاهی اجمالی به این موارد، تکلیف ما روشن است و می دانیم که اولاً باید در مقابل دیگران فروتن باشیم و در هر موقعیت و جایگاهی که قرار داریم نوع برخورد ما آمیخته با کبر و غرور نباشد ثانیا ما در مقابل دیگران مسئولیم یعنی همانطور که از شخصیت های برتر خود الگو می گیریم و استفاده مادی و معنوی می کنیم، نسبت به شخصیت ها فروتر از خودمان مسئولیم و باید برای ارتقای شخصیت ظاهری و معنوی آنها تلاش کنیم. آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) چنین صفتی را خلیفه پروری می داند و یکی از راهی های قرب به خدا را کسب این خصوصیت معرفی می کند.

اما در مواردی که انسان ناخواسته گرفتار تکبر و حقیر دیدن دیگران می شود، بهترین راهکار مقابله با آن توجه به نکاتی است که خداوند می فرماید. خداوند متعال در قرآن کریم بارها به این نکته اشاره کرده است که انسان از خود هیچ چیزی ندارد و هر چه دارد از جانب خداست؛ چنانچه اگر خدا بخواهد همه آنها را در یک چشم بر هم زدنی از او خواهد گرفت.
    «إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» یکی از این انذار هاست. لذا تقویت نگاه توحیدی به این معنا که ما قلباً بپذیریم هیچ چیزی از خود نداریم و هر چه داریم از خداست، کلید اصلی مقابله با تکبر و خودبزرگ‎بینی است.

اما در مورد انتخاب دوست و افرادی که با آنها مراوده می کنیم، نکته ای که اشاره کردید درست است و امیرالمومنین (علیه السلام) هم به این مسأله تاکید کرده اند. منتها مسئله ای که وجود دارد این است که در روایات، ملاک دوست خوب را شخصیت ظاهری و اجتماعی فرد قرار نداده؛ یعنی نگفته شما با فرد فقیر یا کسی که ظاهر فقیرانه دارد دوست نشوید بلکه اتفاقا بر عکس آن بوده و کسانی که چنین کاری را می کردند مورد توبیخ قرار گرفتند.

در آیات و روایات ملاک برتری انسان ها تقوا و ایمان آنها بیان شده و لذا شما در انتخاب دوست باید باتقواترین ها را انتخاب کنید هر چند اگر ظاهر اجتماعی متوسط یا حتی ضعیفی داشته باشند. البته لازمه این کار این است که نگاه شما به زندگی، الهی باشد نه مادی؛ وگرنه در این صورت طبیعی است که مراوده شما با چنین افرادی ممکن است جایگاه شما را در نگاه کسانی که صرفا مادیگرا هستند متزلزل کند چنانچه اشراف مکه نسبت به پیامبر چنین ایرادی را وارد می دانستند و به همین خاطر او را طرد می کردند!

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۵:۳۴ دلیل: همکار ویراستار تدوین

7. صلوات ها 5

نوشته
    327
    حضور
    7 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    865

نقل قول نوشته اصلی توسط hale masaleh نمایش پست ها
    اصلا 28 ساله نیست
    درک کردنتون سخت نیست
    دیروز با یه طلبه صحبت می کردم. میگفت امام علی گفته در موقعی که دارین یه مجرم رو محاکمه می کنید بهش بگید من با شخصیت تو مشکلی ندارم بلکه با عملت مشکل دارم و می خوام عملت رو مجازات کنم.
    شمام اگه با قیافه ی خدادادی ایشون مشکل دارید، باید به دنبال تغییر افکارات و بنیان های فکریتون باشید. اگر با تیپش ، حرفش، عقایدش و ... مشکل دارین که با راه حل هایی که خودتون بهتر از من بلدین میشه به نتیجه رسید.
    اگر مشکلات حل بشه که خدا رو شکر. هم به او کمک کردین و هم به خودتون.
    اگر حل نشه اونوقت ناخودآگاه ایشون از شما فاصله می گیرن.
    حالا کلا مسیر بحث رو عوض کنیم. باوفاتریین دوستان من اوناییین که پز مودب بودن ندارن. همه جا پشتم هستن و از هیچ کاری دریغ نمی کنن. فقط باید دقت بشه که کار درست ازشون بخواین. این دوست که نه، همکار شما به نظر با شما خیلی راحته. انگار شما یه کم مغرور می زنین
    شاید در شما چیزی رو دیده که خودش کم داره، کمی غرور. برای همینه با شما گرم گرفته.
    اگر شما مذهبی و محجبه هستین یه بار سنگین تر هم رو شونه هاتون هست ، شما برای اون خانوم نماینده این تیپ از خانوم ها هستین.

9. صلوات ها 2

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

منم گاهی احساس میکنم بعضیها معتقد نیستن
    یا اعتقادات دینی شون کمه
    اینم مشکل داره؟ تکبر محسوب میشه؟

11. صلوات ها 2

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام.خب ب نظر منم آدما رتبه بندی اجتماعی متفاوتی دارن و باید با هم رتبه های خودشون بگردن طبیعیه ک وقتی منه تحصیل کرده (ب معنای مثلا سطح فرهنگ بالا) با یکی ک تحصیلاتی نداره و رو هوا حرف میزنه بخوام بحث کنم خب معلومه چی میشه یا من قاطی میکنم یا اون فرار میکنه ... ولی اینکه اگه کاری از من واسش بربیاد و انجامش ندم ب خاطر این مباحث اون فک کنم مشکل داره وگرنه از قدیمم گفتن کبوتر با کبوتر باز با باز ... شمام سعی کن در حد همون ارتباطاتی ک لازمه باهاشون رابطه داشته باشی یا اگه میتونی روش تاثیر بذاری وگرنه ک خودتو باید بکشی کنار ... موفق باشی ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

نوشته
    33
    حضور
    2 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    126

من هم تجربش دارم ولی خدا رو شکر به کمک خدا با استدلالاتی حل شد حالا با همون افراد مثل یه برادر رفتار میکنم
    همیشه این نکته رو در یاد داشته باشید که انسان ها مخلوقات و بندگان خدا هستند و در حال عبادت برای خالق جهان هستند
    محبت به خدا رو در قلبتون زیاد کنید اونوقت محبت شخصی که خدا رو عبادت میکنه حتی اگر از لحاظ اجتماعی پایین تر از شما باشد در قلبتون خواهد افتاد
    شخصی که کنار شما نشسته و شما ازش خوشتون نمیاد یه انسانه کسی که اشرف مخلوقاته کسیه که خدا دوستش داره پس شما چرا دوستش ندارید
    سعی کنید وقتی اون شخص رو میبینید همیشه لبخند بزنید نه لبخند تصنعی! بلکه لبخند از روی رضایت اینکه شما دارید یک بنده ی خدا رو میبینید
    به گرمی با ایشون رفتار کنید.
    چرا تحملش میکنید در حالی که میتونید به خاطر رضای خدا باهاش به خوبی رفتار کنید و محبت خدا رو در قلبتون زیاد کنید.
    پس همیشه و همه جا رضایت الهی رو در نظر بگیرید
    و مطمئن باشید با رفتار های صمیمی هیچ اتفاق زیان باری نخواهد افتاد بلکه شاید باعث رحمت خدا هم بشه زیرا که شما بخاطر خداوند غرورتون رو زیر پا گذاشتید.
    یه یا علی بگید و تغییر دررفتارتون در جهت نزدیک شدن به خداوند شروع کنید

14. صلوات ها 3

علاقه
    خیلی زیاده نمیشه گفت..
    نوشته
    84
    حضور
    2 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    266

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrant نمایش پست ها
    منم گاهی احساس میکنم بعضیها معتقد نیستن
    یا اعتقادات دینی شون کمه
    اینم مشکل داره؟ تکبر محسوب میشه؟
    اوه اوه داداش گلم.. برو برو همین الان روش کار کن خیلی خطرناکه این موضوع..جدی میگم..خیلی مشکل داره صدرصد مشکل داره...
    البته جز اینکه مطمعن باشی به نظرم و باز هم در اون مورد نباید خودتو بالاتر از اونا ببینی..البته دور بر منم خیلی هستن مثلا سر وقت اعمالشون رو انجام نمیدن و ی طور خاص رفتار میکنن والا نمیدونم این احساس برای من اومده تا حالا یادم نیست ولی خیلی سعی میکنم نیاد..اخه خیلی بده خدا کنه که تا حالا این احساس درونم نیومده باشه اخه منجر به چیزهای بد میشه...در ضمن اگر هم جاش هست و میتونی تذکر بدی به ی سری اعمالشون تذکر بده شاید دلیل منطقی داشتن...در کل داداش گلم مراقب باش..
    ویرایش توسط sokotman : ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ در ساعت ۱۶:۴۰

16. صلوات ها 2

علاقه
    قرآن،درس،فلسفه
    نوشته
    2
    حضور
    5 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    0

به نظرم این حس خیلی خوبیه که آدم به خودش گیر بده که احتمالا مشکل از منه. پیشرفت جاهایی واسه آدم اتفاق میافته که یه ایرادی رو درون خودش پیدا میکنه یا احساس میکنه یه جای کارش میلنگه. یه دلیلی که باعث میشه بعضیا خودشون رو از بقیه بالا تر ببینن ارزش های بی ارزشیه که به هر نحوی به فرد القا شده. مثلا بوسیله خانواده از کوچیکی به طرف ممکنه القا بشه که شان ما بالا شهری ها از پایین شهری ها بالاتره. یا مثلا طرف باباش شغل خاصی داره طوری به بچه هاش تلقین میکنه که ما از بقیه یه سروگردن بالاتریم.غالبا این حس خودبرترپنداری از بعضی از این ارزشهایی ناشی میشه که اصلا به حقیقت خوب و بد بودن آدمی ربطی ندارند.
    پس اولش باید ارزش ها و ملاکهای بالاتر بودن رو واسه خودمون معلوم کنیم، که اگه ارزشهای دینی تو این زمینه ملاکمون باشن فک نکنم جوری باشن که بشه آدما رو دسته بندی کرد و درجه بندی کرد. چون این ارزشها به نظرم طوری هستن که یه آدم معمولی نمیتونه باهاشون واسه آدما تعیین سطح کنه؛ مثلا اون آیه از قرآن که میگه ملاک کرامت انسانها پیش خدا تقواست(انّ اکرمکم عندالله اتقاکم). من چطوری میتونم تشخیص بدم یکی دیگه تقواش چقدره؟! مطمئنا توی دین ملاکهایی هست که مثلا با چه کسایی دوست بشین و با کیها نگردین! ولی هم انسانها قابل تغییرند هم اینکه معلوم نیست ما خودمون بهتر باشیم. همونطور که خیلیها که به ظاهر بد بودن یه شبه دست خیلی از مدعی ها رو تو بالارفتن، ازپشت بستند.(مثل رسول ترک و...). پس اگه میخایم مشکل خودمونو تو این مورد حل کنیم باید دنبال ملاکهای حقیقی و الهی بگردیم

علاقه
    قرآن،درس،فلسفه
    نوشته
    2
    حضور
    5 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    0

مسئله ای که دوست دارم نظر دوستان و کارشناس محترم رو بدونم راجع به موقعیه که آدم بی اراده حس میکنه از لحاظ جایگاه حقیقی از دیگری بالاتره. حالا بنا به هر دلیلی مثلا فکر میکنه که عبادتش از دیگری بیشتر و بهتره که اصلا حس خوبی نیست؛ ولی ناخودآگاه ممکنه بیاد چیکارش باید کرد؟؟؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)