صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

اشاره تفاوت حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی

سلام
    در تایپیکی که یکی از عزیزان بحث در باره چگونگی وقوع انقلاب اسلامی را طرح نمودند موضوعی فراگیر مطرح گردید که جا دارد جداگانه پیگیری شود .
    این حقیر به سفارش استاد بزرگوارم جناب محراب این بخش را باز کردم .
    ضمن اینکه به نظرم بهتر است موارد مطرح در آن قسمت را نیز به اینجا منتقل نمود .
    موضوع بحث :
    حکومت اسلامی به لحاظ مفهومی و اجرای قوانین چه تفاوتی با جمهوری اسلامی دارد ؟
    مقبولیت و مشروعیت کدامیک از این دو را تحقق می بخشد ؟ و آیا در هر کدام ضرورت دارند ؟ در کدامیک لازم نیست ؟
    این دو عنصر چگونه میتوانند تشکیل دهنده ی هر کدام از انواع فوق الاشاره باشند ؟ یا یکی از آنها ؟
    لطفاً با دلائل خوب وارد بحث شوید .

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۰:۵۰

انَّ الحُسین مِصباحَ الهُدی و سفینَهَ النّجاه

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    158
    حضور
    4 روز 8 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    360

نقل قول نوشته اصلی توسط مرید الحسین (ع) نمایش پست ها
    سلام
    در تایپیکی که یکی از عزیزان بحث در باره چگونگی وقوع انقلاب اسلامی را طرح نمودند موضوعی فراگیر مطرح گردید که جا دارد جداگانه پیگیری شود .
    این حقیر به سفارش استاد بزرگوارم جناب محراب این بخش را باز کردم .
    ضمن اینکه به نظرم بهتر است موارد مطرح در آن قسمت را نیز به اینجا منتقل نمود .
    موضوع بحث :
    1-حکومت اسلامی به لحاظ مفهومی و اجرای قوانین چه تفاوتی با جمهوری اسلامی دارد ؟
    2-مقبولیت و مشروعیت کدامیک از این دو را تحقق می بخشد ؟ و آیا در هر کدام ضرورت دارند ؟ در کدامیک لازم نیست ؟
    3-این دو عنصر چگونه میتوانند تشکیل دهنده ی هر کدام از انواع فوق الاشاره باشند ؟ یا یکی از آنها ؟
    لطفاً با دلائل خوب وارد بحث شوید .
    با سلام....اتفاقا خودم یه سوالی که میخواستم براش تایپک جدید بزنم این بود که اگر حکومت اسلامی مقبولیتش را در بین مردم از دست دهد .....آیا باید از مسند حکومت پایین بیاید ....یا نه باید با مردم مقابله کند؟؟؟؟
    ولی من نظر خودم را میدهم.....
    1- اطلاع خواصی ندارم....
    2- به نظر من حکومت اسلامی فقط با مقبولیت مردم میتواند روی کار بیاید....مثل ائمه.....مثل امام علی.... و حتی پیامبر.....مردم راضی بودند به حکومت پیامبر.....
    و وقتی مقبولیتش را از دست داد .....باید پایین بیاید......
    و جمهوری اسلامی نیز همین گونه باید باشد..... چون هم اسلامش گفته .....و هم جمهوریت و دمکراسیتش گفته..... پس باید به خواست مردم احترام بگذارد....
    3- در مورد حکومت اسلامی.....:
    ما در اسلام داریم که زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نمیماند........پس حجت همیشه وجود دارد......ولی این مردم هستند که باید انتخاب کنند...... و بعدش...مشروعیت یعنی چیزی مطابق با حرف خدا باشد.....و ..این حجت همیشه دارای مشروعیت میباشد.....ولی این مشروعیت به تنهای فایده ای ندارد....مثل امام علی....مشروع ترین حکومت ...حکومت اوست....ولی باز خانه نشین میشود.....ولی این مقبولیت است که با مردم تغغیر میکند.... وزمانی هست و زمانی نیست.....پس اگر مقبولیت نباشد حکومت اسلامی شکل نمیگیرد.....
    و در مورد جمهوری اسلامی هم همین گونه است.....یعنی اسلام جزء جدایی ناپذیر ان میباشد..
    ....
    و به نظر بنده در جمهوری اسلامی......اسلام همان کادر و جاده . اصل و اساس حکومت است......و جمهوریت همان روش اداره کردن این حکومت میباشد......
    پس در جمهوری اسلامی نیز برای تشکیل شدن نیاز به مقبولیت دارد..... چون این از اصول و اساس تشکیل حکومت اسلامی حال چه به صورت جمهوری یا اسم دیگری.... است....
    در کل به نظر من در هر دو مورد مقبولیت حرف اول را میزند و اگر وجود نداشته باشد تشکیل حکومت امکان پذیر نیست....

قربان وجودت که وجودم ز وجودت به وجود امده مادر

5. صلوات ها 6

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

سلام
    می بخشید که آغاز کننده شدم .
    بنده قبل از هر چیز آنچه بطور لغوی به این دو کلمه اختصاص داده اند خدمتتان عرض کنم :
    حکومت یک عنوان است نه بطور مستقل یک تشکل . حکومت یعنی یک نظام که تحت آن یک کشور اداره میشود .
    حکومت در بحث علوم سیاسی : ساز و کاری قاعده مند متشکل از نهادها و قوانین برای حکمرانی در سطح محلی و منطقه ای و ملی است .
    حکومت انواع دارد :
    برخی پادشاهی هستند که انواع آنها یکی موروثی اداره میشوند .و اعلب پادشاه قبل حکومت را به فرزندش میسپارد .دیگری استبدادی و انتخابی و مشروعه .
    برخی جمهوری هستند . یعنی نوعی از حکومت که ریاست کشور با رأی مستقیم یا غیر مستقیم مردم برگزیده شود . و انواع دارد : مانند حکومت جمهوری دمکراتیک غربی ، دمکراتیک توده ای ، اسلامی و ... (البته در شکل آنها دو شیوه وجود دارد : ریاستی و پارلمانی ) .

با توجه به توصیف بالا سئوالاتی که در ذهن بنده است :

تفاوت میان حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی را چگونه میشود توجیه نمود ؟ چگونه میشود این دو را منفک از هم خواند ؟
    در تعریف ساختار حکومت جمهوری نهاد هایی که بعنوان ریاست آن مطرح است با رأی مردم برگزیده میشود . اما آیا « ولایت مطلقه فقیه » را باید رأس دانست یا « رئیس جمهور » را ؟ در اصل هردو با رأی مردم گمارده میشون اما با این تفاوت که رهبر با رأی غیر مستقیم و رییس جمهور با رأی مستقیم . این شکل از جمهوری باید بیشتر تفسیر شود .
    حکومت اسلامی در دو زمان نوع تشکیل و اداره آن متفاوت است
    اول حکومت اسلامی در زمان حضور معصوم و دیگری حکومت در زمان غیبت .
    آیا در هر دو شکل نوع ریاست امت یکی است ؟ آیا در زمان معصوم هم شکل حکومت اسلامی اینگونه بوده که خودشان نظارت کننده و کنترل کننده بوده و کسی دیگر ریاست بر مردم را داشته ؟ مثل الآن حکومت ما ؟
    یا اینکه نوع آن حکومت که حضور معصوم را داشته با نوعی که در زمان غیبت او ایجاد میشود متفاوت است ؟

7. صلوات ها 3

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

نقل قول نوشته اصلی توسط ملوس نمایش پست ها
    و جمهوری اسلامی نیز همین گونه باید باشد..... چون هم اسلامش گفته .....و هم جمهوریت و دمکراسیتش گفته..... پس باید به خواست مردم احترام بگذارد....
    منظورتون جمهوری اسلامی ایرانه ؟
    اگر منظورتون ایرانه که همینطور هست دیگه . مردم انقلاب کردند و 98 در صد در رفراندوم شرکت کردند و رأی آری دادند و مردم همه ی مدیران و رهبران را تعیین می کنند . غیر از اینه ؟

این حجت همیشه دارای مشروعیت میباشد.....ولی این مشروعیت به تنهای فایده ای ندارد.
    یعنی اگر مردم آخر الزمان حجت خدا را قبول نداشتند آن حکومت وعده داده شده از جانب خدا ایجاد نمی شود ؟

9. صلوات ها 3

نوشته
    222
    حضور
    8 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

اگر منظورتون ایرانه که همینطور هست دیگه . مردم انقلاب کردند و 98 در صد در رفراندوم شرکت کردند و رأی آری دادند و مردم همه ی مدیران و رهبران را تعیین می کنند . غیر از اینه ؟
    این سخن خود حضرت امام(ره): "اگر فرض کنیم که سلطنت قاجاریه به واسطه یک رفراندمی تحقق پیدا کرد و همه ملت هم ما فرض کنیم که رای مثبت دادند، اما رای مثبت دادند بر آقا محمدخان قجر و آن سلاطینی که بعدها می‌آیند. در زمانی که ما بودیم و زمان سلطنت احمدشاه بود، هیچ یک از ما، زمان آقا محمدخان را ادراک نکرده، آن اجداد ما که رای دادند برای سلطنت قاجاریه، به چه حقی رای دادند که زمان ما احمد شاه، سلطان باشد سرنوشت هر ملت دست خودش است. ملت در صد سال پیش از این، صد و پنجاه سال پیش از این، یک ملتی بوده، یک سرنوشتی داشته‌است و اختیاری داشته ولی او اختیار ماها را نداشته‌است که یک سلطانی را بر ما مسلط کند."
    کاش الان هم یک رفراندمی برگزار بشه ببینیم باز هم 98 درضد رای مثبت میدن؟

بعدم اینکه فرمودین مردم همه ی مدیران و رهبران را تعیین می کنند. بله اما از بین چه کسانی؟؟ وقتی یک نهادی فراتر از مردم فقط به عده خاصی اجازه نامزدی در انتخابات رو میده آیا باز هم میشه گفت مردم انتخاب میکنند؟ اگه اینطوره چرا نمیذارن هرکسی که که میخواد شرکت کنه و مردم خودشون تصمیم بگیرن؟
    از هر کرانه تیر دعا کرده‌ام روان
    باشد کز آن میانه یکی کارگر شود

11. صلوات ها 6

نوشته
    158
    حضور
    4 روز 8 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    360

نقل قول نوشته اصلی توسط salam1990 نمایش پست ها
    این سخن خود حضرت امام(ره): "اگر فرض کنیم که سلطنت قاجاریه به واسطه یک رفراندمی تحقق پیدا کرد و همه ملت هم ما فرض کنیم که رای مثبت دادند، اما رای مثبت دادند بر آقا محمدخان قجر و آن سلاطینی که بعدها می‌آیند. در زمانی که ما بودیم و زمان سلطنت احمدشاه بود، هیچ یک از ما، زمان آقا محمدخان را ادراک نکرده، آن اجداد ما که رای دادند برای سلطنت قاجاریه، به چه حقی رای دادند که زمان ما احمد شاه، سلطان باشد سرنوشت هر ملت دست خودش است. ملت در صد سال پیش از این، صد و پنجاه سال پیش از این، یک ملتی بوده، یک سرنوشتی داشته‌است و اختیاری داشته ولی او اختیار ماها را نداشته‌است که یک سلطانی را بر ما مسلط کند."
    باهات موافقم....آخه یه آدمی که الان به دنیا میاد....توی این مملکت...شاید نخواد این نظام را....چرا باید زوری قبول کنه....حکومت اسلامی زوری نیست....آقا بابای من یه انتخابی کرده.....شاید من نخوام انتخاب اون را.......زوره؟؟ حکومت اسلامی زوره؟؟
    البته برداشت بد نکنید که من فلان و بحمان هستم....ولی سواله دیگه....میاد و مثل خوره به آدم گیر میده...

چه فرقی میکنه.... اصل اسلامی بودنش و جمهوری بودنش مهمه....... و این اصل مشترک در بین این دو و مهمتر در اسلام رای مردمه......مهم اینه که به رای مردم عمل بشه....حالا چه ایران ...چه عراق...چه آمریکا...

یعنی اگر مردم آخر الزمان حجت خدا را قبول نداشتند آن حکومت وعده داده شده از جانب خدا ایجاد نمی شود ؟
    نه که نمیشه.....آقا برای مردمی میاد که بخوانش.......این همه میگن نشنیدی؟؟؟؟
    .....آقا که نمیاد بگه زوره ....باید من بهتون حکومت کنم....وقتش رسیده....و بگه هرکی نپذیره میکشمش....

قربان وجودت که وجودم ز وجودت به وجود امده مادر

13. صلوات ها 3

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

در مقایسه با انتخاب گذشتگان که به قاجار رأی دادند و نسلی که به اسلام رأی دادند و از کسی که منادی اجرای مقررات قرآن بود گوش نمودند - هیچ تفاوتی قائل نیستید ؟ مگر شما چه میخواستید ؟ حکومتی غیر دینی ؟
    اما اکثریت مردم ایران این چیزی که میگید نمی خواهند . شما در هر حماسه حضور مردم چیزی جز نفرت از کشورهایی که قصدشان براندازی حکومت خدا هست نمیبینید .
    درسته که مشکلات هست . درسته که نفرت عمومی از غارتگران بیت المال هست . درسته که مردم رفتار عوامفریبانه ی عده ای را نمی پسندند اما همین مردم در رفراندومهای مختلف مثل موج می آیند و دنیا را شگفت زده می کنند . مگر اینهمه شرکت فعال حداکثری رفراندوم نیست ؟
    مردم همه برای این مرز و بوم فدا کاری کردند . چه خانواده ای شهید نداده ؟ در کدام خانواده جانباز نیست ؟ اسارت رفته نیست ؟ اگر این خانواده ها به اسلام رأی نمی دهند پس چرا در راه تحققش قربانی دادند ؟ مگر مغز خر خورده اند که خودشان باز بیایند بگویند اسلام نمیخواهیم ؟
    همین ملت در زمان کشف حجاب رضاخان چه زندگی نکبت باری را برای زن و دخترشان تجربه کردند ؟ آیا خنده دار نیست همان ملت از داشتن حجاب و رعایت موازین اسلام ناراضی باشند ؟

بعدم اینکه فرمودین مردم همه ی مدیران و رهبران را تعیین می کنند. بله اما از بین چه کسانی؟؟ وقتی یک نهادی فراتر از مردم فقط به عده خاصی اجازه نامزدی در انتخابات رو میده آیا باز هم میشه گفت مردم انتخاب میکنند؟ اگه اینطوره چرا نمیذارن هرکسی که که میخواد شرکت کنه و مردم خودشون تصمیم بگیرن؟
    هر کسی بیاد و شرکت کنه را در ثبت نام اولیه میبینید . چه افرادی می آیند ؟ خیلی هاشان خنده دارند و برای تمسخر می آیند .
    اما این را قبول دارم که چهره های مختلف سیاسی باید باشند . اینکه چرا برخی چهره های سرشناس را رد صلاحیت می کنند را نمیدانم . البته مصلحتهایی هست ولی شاید این عامل نتواند همه ی سلایق را قانع سازد .

15. صلوات ها 2

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

چه فرقی میکنه.... اصل اسلامی بودنش و جمهوری بودنش مهمه....... و این اصل مشترک در بین این دو و مهمتر در اسلام رای مردمه......مهم اینه که به رای مردم عمل بشه....حالا چه ایران ...چه عراق...چه آمریکا...
    من درست متوجه منظورتان نمیشم . من هم گفتم مهم رأی مردمه . آیا این موضوع در مملکت ما وجود ندارد ؟ به چه دلیل ؟ آیا قابل مقایسه با کشورهایی است که نام بردی ؟

نه که نمیشه.....آقا برای مردمی میاد که بخوانش.......این همه میگن نشنیدی؟؟؟؟
    .....آقا که نمیاد بگه زوره ....باید من بهتون حکومت کنم....وقتش رسیده....و بگه هرکی نپذیره میکشمش....
    چی را نشنیدم ؟ من میگم اگر اکثریت او را نپسندند چه میشه ؟ چه فرق می کنه چیزی که ایشان بگویند همان اسلامی است که اجرای موازین آن را الآن همه نمی پذیرند . ندیدی جناب سلام میفرمایند پدران ما حق نداشتند قیام کنند و به حکومت اسلام رأی دهند .
    پس اگر قائلید که همه او را صدا می زنند باید از خود بپرسید چرا ؟ مگر نه اینکه ایشان محقق کننده ی دین خدا هستند ؟ پس بدانید که رأی همه ستمکشیدگان را دارد . پس مقبولیت نزد ملتها را دارد . و در آن طرف هم منتقم خون امامان و همه ی احرار جهان است . آیا حق دارند در انقلابشون خون بریزند و انتقام بگیرند ؟ به نظرتان مذموم نیست ؟

17. صلوات

نوشته
    222
    حضور
    8 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

اما اکثریت مردم ایران این چیزی که میگید نمی خواهند
    شما از کجا میدونی؟ من نمیدونم شاید رفراندوم برگزار بشه ئ 100% مردم رای مثبت بدن. ولی تا زمانی که برگزار نشه فقط یکی احتماله و شما نمیتونین همچین ادعایی بکنین که اکثریت چی میخوان

مردم همه برای این مرز و بوم فدا کاری کردند . چه خانواده ای شهید نداده ؟ در کدام خانواده جانباز نیست ؟ اسارت رفته نیست ؟ اگر این خانواده ها به اسلام رأی نمی دهند پس چرا در راه تحققش قربانی دادند ؟ مگر مغز خر خورده اند که خودشان باز بیایند بگویند اسلام نمیخواهیم ؟
    مشکل همینجاست که فکر میکنید هرکسی که به نظام اعتراضی داره حتما مخالف اسلامه، سر در آخور بیگانگان داره، وطن فروشه . فکر میکنید شهدا برای شما هستند و هرطور که میخوایید ازشون بهره برداری میکنید
    دوست عزیز منم اگه کشورم مورد تعرض قرار بگیره میرم میجنگم و شهید میشم منم دوس ندارم بیگانکان بیان در کشورم مسلط بشم اما...این وضعیتی هم که در کشور هست قبول ندارم و یک معترضم.
    از هر کرانه تیر دعا کرده‌ام روان
    باشد کز آن میانه یکی کارگر شود

19. صلوات ها 2

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

تفاوت حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی

کارشناس بحث: استاد کریم

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری