با آلات موسیقی ای که دارم چیکار کنم؟

تب‌های اولیه

109 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با آلات موسیقی ای که دارم چیکار کنم؟

سلام

بعد کنار گذاشتن موسیقی , آلات موسیقی ای که الان دارم رو چیکار کنم(اعم از کتاب های موسیقی , گیتار و سازهای دیگه)؟

درضمن یکی از گیتارها واسه دوستمه که داده بود تا من استفاده کنم. گیتار رو بهش پس بدم یا اگه قرار بر نابود کردن بود, اون رو هم نابود کنم؟ پس حق الناس چی میشه؟ اگر هم پسش بدم دوستم با استفاده کردن از گیتار به مفسده میافته درسته؟

لطفا جوابم رو مفصل و ساده بدید

پیشاپیش تشکر از کارشناس های محترم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

روشاستا;616400 نوشت:
سلام

بعد کنار گذاشتن موسیقی , آلات موسیقی ای که الان دارم رو چیکار کنم(اعم از کتاب های موسیقی , گیتار و سازهای دیگه)؟

درضمن یکی از گیتارها واسه دوستمه که داده بود تا من استفاده کنم. گیتار رو بهش پس بدم یا اگه قرار بر نابود کردن بود, اون رو هم نابود کنم؟ پس حق الناس چی میشه؟ اگر هم پسش بدم دوستم با استفاده کردن از گیتار به مفسده میافته درسته؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر آلات موسیقی به صورتی است که می توان با آن هم موسیقی حلال زد وهم موسیقی حرام

؛فروش آن اشکالی ندارد.
وآن آلات موسیقی که برای دوستتان است اگر آلت موسیقی هست که با آن هم می توان موسیقی حلال زد وهم موسیقی حرام ؛باید آن را به صاحبش برگردانید.
واگر آلت موسیقی به صورتی است که فقط با آن موسیقی حرام می شود زد وبا آن موسیقی حلال نمی شود زد؛واستفاده حلال دیگری هم ندارد که بشود ازآن استفاده کرد،باید آن را از بین ببرید ؛
واگر اونی که مال دوستتان است نیز به همین صورت است این شیئ مالیت ندارد وباید آنرا از بین ببرید.

سلامی دوباره
ممنون از پاسختون
درسته که مرجه تقلید من رهبریه ولی پیامبر سازهارو به حلال و حرام تقسیم نکرده و روایات همگی مبنی بر نابودی تمام آلات و ابزار موسیقیه(ینی موسیقی هیچ نوعی از حلال رو نداره به گفته ی اعمه و پیامبر)

حالا سوالم اینه که روایات جعلیه و ساختگی یا فتوای رهبری مشکل داره یا چی؟

((روایت از پیامبر:من برای مکارم اخلاق مبعوث شدم و اینکه آلات موسیقی ماننده تار و تنبور را نابود کنم و ...))

((همچنین رهبری درسته که موسیقی رو به حلال و حرام تقسیم کردن ولی گفتن با آرمان های نظام اسلامی سازگار نیست))

لطفا دلیل این تناقض ها رو بگید!!!!

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

خیلی تعجب کردم ! درباره ی اون گیتاری که برای دوستتون هست. قبل از اینکه ماهیت اون "چیز" قرض گرفته چی باشه، باید به این توجه کرد که اون "چیز" حق کسی دیگری هست و با تلاش کسی دیگر بدست آورده شده و از روی دوستی به شما داده شده تا کارتون راه بیوفته.

به نظرم عقلانی ترین راه اینه که اگر قصد در نابودی اون دارین، حداقل از صاحب اصلیش اجازه بگیرین. (در عین منطقی بودن ، غیر منطقی هم هست چون فکر نکنم هرگز کسی چنین اجازه ای رو بده و حتی ممکنه عصبانی بشه (من شخصا بسیار خشمگین میشم اگر کسی اینکارو بکنه))

البته من فکر میکنم که نابودی چند ساز بی زبون کار بسیار بیهوده ایه، اگر نمیخواین حداقل بدین به کسی که نیازمندش هست.

چرا میگم بیهوده؟ چون خود اون ساز وسیله ی حرام یا کثیفی نیست که اینطوری جبهه گرفتین نسبت بهش، کاری که میشه باهاش انجام داد میتونه هم حرام باشه و هم حلال ، مثالی میزنم تا کاملا متوجه بشین دوست عزیز:

شما (فرض مثال میگم، اصلا خودم) میتوانی با یک سه تار، در کنار چند تن از دوستان در اتاق بنشینی یک چای و قند کنارت باشه:Nishkhand: تکیه بدی به یک پشتی و یک نفر از دوستان اشعاری از یکی از شاعران مشهور ایران رو بخونه و شما همراه با اون بنوازی و اینطوری همگی لذت ببرن.

یا

میتونی، با همون سه تار و یک تنبک نواز برین داخل جمعی بنشینین و یک رقاص مونث هم باشه و شما بنوازید و رقاص مونث، برقصه !

کدام حرامه و کدام حلال؟ حالا پی بردین به اینکه مرز میان حلال و حرام موسیقی چیه ؟ مربوط به خود ساز نیست، بلکه مربوط به نحوه ی استفاده ی اونه.

تصمیم با شماست!

حداقل اگر ساز هارو نمیخواین بدین به من:khaneh:(شوخی- حیفه به خدا:khaneh:)

روشاستا;616400 نوشت:
سلام

بدش به من :Nishkhand: خیلی هم ممنون میشم .من عاشق سازم

روشاستا;616400 نوشت:
سلام

نابود چرا Fool

بفروشیدشون

پولش رو بدین به خیریه

اینجوری بهتر نیس؟:Gig:

Kamran;617353 نوشت:
خود اون ساز وسیله ی حرام یا کثیفی نیست که اینطوری جبهه گرفتین نسبت بهش، کاری که میشه باهاش انجام داد میتونه هم حرام باشه و هم حلال
سلام داداش
ظاهراً پاسخ جناب "شفا" رو كامل نخونديد
شفا;617081 نوشت:
طبق نظر رهبری:
اگر آلات موسیقی به صورتی است که می توان با آن هم موسیقی حلال زد وهم موسیقی حرام ؛فروش آن اشکالی ندارد.
وآن آلات موسیقی که برای دوستتان است اگر آلت موسیقی هست که با آن هم می توان موسیقی حلال زد وهم موسیقی حرام ؛باید آن را به صاحبش برگردانید.

Miss Chadoriii;617394 نوشت:
نابود چرا Fool
بفروشیدشون
پولش رو بدین به خیریه
اینجوری بهتر نیس؟
سلام خواهر
نه بهتر نيست. چون وسيلهء حرام(با فرض حرام بودن) ، ايجاد گناه ميكنه
مثل اينه كه بگيم مشروب بفروشيم بعد پولش رو بديم خيريه!

Reza-D;617400 نوشت:
سلام خواهر
نه بهتر نيست. چون وسيلهء حرام(با فرض حرام بودن) ، ايجاد گناه ميكنه
مثل اينه كه بگيم مشروب بفروشيم بعد پولش رو بديم خيريه!

مشروب با گینار چجوری مقایسه کردین شما:khandeh!:

آخه حیفه خب ... از گیتار میشه استفاده درست کرد... به فرض اگه بفروشنش هم ... ممکنه کسی که خریده صرف برای یادگیری و سرگرمی خودش باشه

ولی از مشروب چه استفاده درستی میشه کرد؟؟؟

Reza-D;617399 نوشت:
سلام داداش
ظاهراً پاسخ جناب "شفا" رو كامل نخونديد

سلام برار(برادر)

من کامل خوندم و فهمیدم چی میگن. یحتمل شما چیزی که من گفتم رو کامل نخوندین.

مسئله ی من با این بخشه :

شفا;617081 نوشت:
واگر آلت موسیقی به صورتی است که فقط با آن موسیقی حرام می شود زد وبا آن موسیقی حلال نمی شود زد؛واستفاده حلال دیگری هم ندارد که بشود ازآن استفاده کرد،باید آن را از بین ببرید ؛

من عقیده ام فرق داره. هرسازی میتونه هم به شکل حلال استفاده بشه و هم به شکل حرام، شما از هر سازی میتونی این دو حالتِ استفاده رو داشته باشی. پس اینکه بگیم خود اون ساز، حرام هست، به نظرم اشتباهه. یعنی سازی نیستش که نشه باهاش استفاده حلال کرد.

شما حتی از قرآن هم میتونی در راه حرام استفاده بکنی، آیا قرآن خودش حرام میشه؟ خیر، پس مسئله خود شی نیست، بلکه مسئله طریقه ی استفاده از اونه.

برای همین اون مثالم رو زدم: با یک سه تار هم میشه در پیش دوستان موسیقی ای همراه با خواندن یک شعر مثلا از سعدی، نواخت و دور همی لذت برد و هم میشه با اون سه تار در یک مجلس برای رقص یک مونث رقصنده موسیقی نواخت. آیا سه تار اینجا حرام هست ؟ نه خیر، بلکه بستگی به نحوه ی استفاده ی ما از ساز داره. در واقع مثلا منی که میشینم برای رقص یک خانوم ، سه تار مینوازم دارم کار حرامی مرتکب میشم، درسته، من دارم مرتکب حرام میشم، نه ساز.

صرفا ساز رو وسیله ای برای ارتکاب اون کار حرام قرار داده ام و دارم ازش برای رسیدن به هدف استفاده میکنم. اینجا ساز نباید زیر سوال بره که تقصیر سازه که ایجاد مفسده کرده، بلکه تقصیر منِ گناهکاره که دارم از یک ساز در راه حرام استفاده میکنم.

فکر کنم متوجه شدین منظورم رو.

بعد اینکه من خطاب به شروع کننده محترم تایپیک اینارو گفتم؛ برای اینکه صحبت از نابودی ساز کردن و من با نظر شخصیم گفتم که درست نیست و کار بیهوده ایه به اون دلایلی که گفتم.

Miss Chadoriii;617402 نوشت:

سلام علیکم و رحمت الله،
گوش شیطون کر از مشروب هم میتوان سرکه گرفت! (البته قدیم ها الآن نمیدانم آنقدر همه چیز صنعتی و اینها شده آدم نمیداند اصلا الآن این مشروبها قابل پاک شدن با جوشیدن هستند یا نه :Gig:) اما خوب خرید و فروش مشروب حرامه چون کسی به قصد گرفتن سرکه مشروب نمیخرد و کسی برای آنکه از مشروبش سرکه گرفته شود مشروب نمی فروشد!

آخه حیفه خب ... از گیتار میشه استفاده درست کرد... به فرض اگه بفروشنش هم ... ممکنه کسی که خریده صرف برای یادگیری و سرگرمی خودش باشه

حالا الآن در عرف جامعه خریدو فروش گیتار و آلات موسیقی برای کار حلاله یا حرام؟ فکر کنم هر جفتش باشه اگرچه احتمالا حرامش بیشتر باشه ... ئس قاعدتا فروشش حلال باشه ولی خوب خیلی هم جالب نباشه، ولی چه بهتر که آدم به کسی بدهد یا ببخشد که بداند استفاده ی حلال می کند، مثلا بدهد به این خواننده های انقلابی یا بدهد صدا و سیما که برای سریال ها و اینها ازشان استفاده کنند (بماند که خود صدا و سیما هم گاهی خودش منبع نشر موارد غیرشرعی است و فکر کرده خواننده را حذف کند آهنگهایشان دیگر اشکالی ندارند)

خلاصه بله هنوز شکر خدا بین گیتار و مشروب فرق هست تا ببنیم این فرق کم کم زیاد می شود یا کم!
یا علی علیه السلام

آقا اصلا گیتارتو برادر ببر یه پرورشگاهی جایی برای بچه ها کلاس موسیقی بزار

به خدا انقد خوشحال میشن

من تجربشو دارم ... طفلکیا انقدر هیجان یادگیری دارن که آدم سر ذوق میاد

موسیقی ... واقعن براشون جذابه

شاید سرنوشتشون به دست شما عوض شد

روشاستا;617346 نوشت:
سلامی دوباره
ممنون از پاسختون
درسته که مرجه تقلید من رهبریه ولی پیامبر سازهارو به حلال و حرام تقسیم نکرده و روایات همگی مبنی بر نابودی تمام آلات و ابزار موسیقیه(ینی موسیقی هیچ نوعی از حلال رو نداره به گفته ی اعمه و پیامبر)

((روایت از پیامبر:من برای مکارم اخلاق مبعوث شدم و اینکه آلات موسیقی ماننده تار و تنبور را نابود کنم و ...))

((همچنین رهبری درسته که موسیقی رو به حلال و حرام تقسیم کردن ولی گفتن با آرمان های نظام اسلامی سازگار نیست))

سلام
یه مسلمون خودش نباید هیچ وقت مستقیم از روایات و احادیث احکام رو برداشت کنه چون اینجوری ممکنه خیلی جاها دچار تناقض بشه مثلا ممکنه در مورد یه مساله تو دو تا حدیث فکر کنه تناقض وجود داره در صورتی که واقعا تناقضی نبوده و هر کدوم جایگاهی داشته و افرادی که علمش رو ندارن به اشتباه میفتن و باید به نظر مرجعش که علم این کارو داره رجوع کنه چون مرجع همه ی احادیث رو با هم میبینن و هر چی مرجعتون بگه حکم اونه
یعنی الان نه روایت میتونه جعلی باشه (نمیدونم این حدیث جعلیه یا نه) و نه نظر رهبری مشکل داره
در نهایت اینکه احکام رو باید از مرجع گرفت نه به صورت مستقیم از احادیث

Miss Chadoriii;617414 نوشت:
آقا اصلا گیتارتو برادر ببر یه پرورشگاهی جایی برای بچه ها کلاس موسیقی بزار

به خدا انقد خوشحال میشن

من تجربشو دارم ... طفلکیا انقدر هیجان یادگیری دارن که آدم سر ذوق میاد

موسیقی ... واقعن براشون جذابه

شاید سرنوشتشون به دست شما عوض شد

سلام علیکم،
بچه های پرورشگاهی که ما دیدیم نیاز به یادگیری چیزهای خیلی ساده تر و ابتدایی تر داشتند و در پرورشگاه فقط سعی می کردند آن طفلان معصوم فقط کم مهری نکشند ولی از نظر یادگیری خیلی محروم هستند، با این حال هرچقدر محروم باشند این محرومیت بخاطر بلد نبودن موسیقی نیست، :ok: تابحال از دست این مهدکودکها خونمون به جوس می آمد که سعی داشتن به بچه ها موسیقی و حرکات موزون و باله یاد بدهند الآن صحبت از پرورشگاه ها شده است، :help:، خدا به هممون رحم کنه ... بچه از بچگیش معتاد بشود ... این بحث را ادامه نمیدهم ولی فقط نگاه کنید ببینید که کدام دین عالم موسیقی را تجویز می کند! موسیقی خودش درد بی درمان است، حلالش هم اگرچه کمتر مخرب باشد ولی باز نبودنش بهتر از بودنش هست. موسیقی اگر سودی داشته باشد ضررش بیشتر از سودش هست ... سرنوشت بچه ای اگر قرار است با موسیقی گره بخورد به دست ما نباشد بهتر است تا به دست ما باشد ...

باء;617425 نوشت:

سلام علیکم،
بچه های پرورشگاهی که ما دیدیم نیاز به یادگیری چیزهای خیلی ساده تر و ابتدایی تر داشتند و در پرورشگاه فقط سعی می کردند آن طفلان معصوم فقط کم مهری نکشند ولی از نظر یادگیری خیلی محروم هستند، با این حال هرچقدر محروم باشند این محرومیت بخاطر بلد نبودن موسیقی نیست، :ok: تابحال از دست این مهدکودکها خونمون به جوس می آمد که سعی داشتن به بچه ها موسیقی و حرکات موزون و باله یاد بدهند الآن صحبت از پرورشگاه ها شده است، :help:، خدا به هممون رحم کنه ... بچه از بچگیش معتاد بشود ... این بحث را ادامه نمیدهم ولی فقط نگاه کنید ببینید که کدام دین عالم موسیقی را تجویز می کند! موسیقی خودش درد بی درمان است، حلالش هم اگرچه کمتر مخرب باشد ولی باز نبودنش بهتر از بودنش هست. موسیقی اگر سودی داشته باشد ضررش بیشتر از سودش هست ... سرنوشت بچه ای اگر قرار است با موسیقی گره بخورد به دست ما نباشد بهتر است تا به دست ما باشد ...

اتفاقا منظور منم همون کم مهری بود تقریبا

با یه کلاس موسیقی و دو ساعت تفریح و خنده ... شاید یه کوجیک دلشون خوش بشه فقط

وگرنه مشخصه که بدون هزینه ی گزاف و رفتن کلاسای خصوصی کسی نمیتونه موسیقی یاد بگیره

با سلام و عرض ادب

بنده گیتار و ارگ دارم

و عقل و منطقم قبل از دین و شرعیت بهم میگه اون چیزی که باعث فساد و گناه نشه مانعی نداره ....... والاسلام:ok:

البته دین و گفته هاشم مهمه ها ولی کسی چه میدونه شاید یکم اینور اونور شده تحریف شده ...در کل یه حکم کلی داره همه چیز اونم اینکه مفسده نداشته باشه.

از گیتار میشه استفاده درست کرد
آخه چرا هيچكس جواب كارشناس رو نميخونه؟! :ghati:
خواهر شما پاسخ كارشناس رو بخون. نوشتن اگر هم استفادهء حلال داشته باشد و هم حرام ، فروش آن اشكال ندارد
فروش در صورتي اشكال دارد كه
فقط استفادهء حرام داشته باشد

Kamran;617410 نوشت:
شما حتی از قرآن هم میتونی در راه حرام استفاده بکنی، آیا قرآن خودش حرام میشه؟ خیر، پس مسئله خود شی نیست، بلکه مسئله طریقه ی استفاده از اونه
استاد شفا هم كه همين رو گفتن. اينكه استفاده اش حلال است يا حرام مهمه

درضمن استفاده از قرآن

فقط حرام نيست و مقايسه ش با منظورتون درست نيست

Kamran;617410 نوشت:
در واقع مثلا منی که میشینم برای رقص یک خانوم ، سه تار مینوازم دارم کار حرامی مرتکب میشم، درسته، من دارم مرتکب حرام میشم، نه ساز
اين كه شما گفتيد ميشه مصداق وسيله اي كه هم قابليت استفادهء حرام داره و هم حلال. باز هم همون فرمايش استاد بود

Kamran;617410 نوشت:
سازی نیستش که نشه باهاش استفاده حلال کرد
چند نكته هست

1 - در احكام (تا جايي كه منِ كم سواد ميدونم) مراجع تمام جوانب رو درنظر ميگيرن و حتي اگر بگيم هيچ نوع سازي نيست كه بشه استفادهء حرام ازش كرد ، باز هم مرجع اين احتمال را در نظر ميگيرد كه اگر چنين سازي وجود داشته باشد حكمش چه بايد باشد كه سوالي بي پاسخ نماند

2 - ممكن است الان وجود نداشته باشد اما بعدها چنين سازي اختراع شود. پس بايد اين فرض را در نظر گرفت كه درصورت پيش آمدن حكمش را بدانيم

3 - اتفاقاً الان هم چنين سازهايي هست. براي مثال ما سازهايي داريم كه فقط براي رقص استفاده ميشن و شما به هيچ وجه نميتونيد باهاش ملوديِ ديگه اي بزنيد. مثلاً سازهاي معروف به بندري (مصداق دقيقش رو نميگم :Nishkhand:)

Reza-D;617441 نوشت:
آخه چرا هيچكس جواب كارشناس رو نميخونه؟! :ghati:
خواهر شما پاسخ كارشناس رو بخون. نوشتن اگر هم استفادهء حلال داشته باشد و هم حرام ، فروش آن اشكال ندارد
فروش در صورتي اشكال دارد كه
فقط استفادهء حرام داشته باشد

اعصاب نداریدا

خب بابا جان من اونو در پاسخ شما که گفتین مشروب بفرشیم پولشو بدیم خیریه نوشتم

Fool

*شیوا*;617440 نوشت:
با سلام و عرض ادب
بنده گیتار و ارگ دارم
و عقل و منطقم قبل از دین و شرعیت بهم میگه اون چیزی که باعث فساد و گناه نشه مانعی نداره ....... والاسلام
البته دین و گفته هاشم مهمه ها ولی کسی چه میدونه شاید یکم اینور اونور شده تحریف شده ...در کل یه حکم کلی داره همه چیز اونم اینکه مفسده نداشته باشه
سلام
اول بايد معناي مفسده رو مشخص كنيم
الان خانمهايي هستن كه اعتقاد دارن ميشه با لباس راحت... جلوي نامحرم اومد و هيچ مفسده اي نداره
يا درمورد رقص. خيلي ها اصلاً خودِ رقص رو مفسده نميدونن ، پس اگر سازي منجر به تحريك براي رقص بشه اون ساز رو باعث مفسده نميدونن

درمورد تحريف هم كه گفتيد
بيايم از فردا نماز صبح 3 ركعت بخونيم. از كجا معلوم؟ شايد 3 ركعت بوده تحريفش كردن شده 2 ركعت

Miss Chadoriii;617428 نوشت:
اتفاقا منظور منم همون کم مهری بود تقریبا
با یه کلاس موسیقی و دو ساعت تفریح و خنده ... شاید یه کوجیک دلشون خوش بشه فقط
وگرنه مشخصه که بدون هزینه ی گزاف و رفتن کلاسای خصوصی کسی نمیتونه موسیقی یاد بگیره
فقط اين رو ميگم
اگر كسي به من بگه مهمترين عامل پيشرفتت چي بوده؟
جواب اينه:
گوش دادن به موسيقي را تا حد زيادي كاهش دادم و اونهايي هم كه گوش ميدم قبلش از صد تا فيلتر رد ميكنم

تاثير مخربي كه موسيقي داره به نظر من كمتر مديومي داره. ضمن اينكه هيچ سود خاصي هم در اون نيست
حتي اشعاري كه در ترانه ها استفاده ميشه اكثراً بسيار خام ، بي سر و ته ، بي معنا و بي خاصيته

من دلم تنگ توئه! تو دلت تنگ منه!
دل من نرم و لطيف! تو دلت از آهنه!
واي واي عزيزم! واي واي عزيزم!

محتواي اكثر ترانه ها همين كلماته (با كمي واي وايِ كمتر يا بيشتر!)

البته غالباً اينطور هستن ، نه همشون

Reza-D;617446 نوشت:
فقط اين رو ميگم
جواب اينه:
گوش دادن به موسيقي را تا حد زيادي كاهش دادم و اونهايي هم كه گوش ميدم قبلش از صد تا فيلتر رد ميكنم

تاثير مخربي كه موسيقي داره به نظر من كمتر مديومي داره. ضمن اينكه هيچ سود خاصي هم در اون نيست
حتي اشعاري كه در ترانه ها استفاده ميشه اكثراً بسيار خام ، بي سر و ته ، بي معنا و بي خاصيته

من دلم تنگ توئه! تو دلت تنگ منه!
دل من نرم و لطيف! تو دلت از آهنه!
واي واي عزيزم! واي واي عزيزم!

محتواي اكثر ترانه ها همين كلماته (با كمي واي وايِ كمتر يا بيشتر!)

البته غالباً اينطور هستن ، نه همشون

سلیقه ی موسیقیاییتون خب اشکال داره شما:khandeh!:

یه چن تا از قطعاتی که نابغه موسیقی Mozart ساختن رو گوش بدید نظرتون عوض میشه :ok:

Miss Chadoriii;617448 نوشت:
سلیقه ی موسیقیاییتون خب اشکال داره شما
یه چن تا از قطعاتی که نابغه موسیقی Mozart ساختن رو گوش بدید نظرتون عوض میشه
منظورم موزيك هاي با خواننده بود
من خيلي تو موسيقي حرفه اي نيستم. ولي خودم الان موسيقي لايت و حماسي رو دوست دارم
اولي براي آرامش (اونم فقط گاهي) دومي هم براي هيجان (باز هم فقط گاهي) و ساخت كليپ خوبه
مثلاً ايمِديِيت يا اِرا براي ساخت كليپ يا گذاشتن روي مستند خيلي خوب هستن

با خواننده هم تا جايي كه بتونم اصلاً گوش نميكنم (چون اكثراً مضر هستن)

ولي سر و ته همه رو جمع كني آخرش هيچي نيست. يعني گوش كني يا نكني تاثير مثبت تقريباً نداره ، ولي تاثير منفي تا دلت بخواد

به نظر من موسيقي يه علمه. اما علمي كه نتايج خوب ازش در آوردن خيلي خيلي سخته

فكر ميكنم به همين دليل هم باشه كه مراجع هيچ وقت براي حلال و حرام بودن موسيقي مصداق مطرح نميكنن
چون واقعاً نميشه بطور قاطع گفت و حتي بالا پايين شدن يه ساز ميتونه اون موزيك رو حلال يا حرام كنه

Reza-D;617458 نوشت:

ولي سر و ته همه رو جمع كني آخرش هيچي نيست. يعني گوش كني يا نكني تاثير مثبت تقريباً نداره ، ولي تاثير منفي تا دلت بخواد

آخه تاثیر مثبت هم داره

مثلا توی باشگاها اکثرا از این آهنگ دوپسی دوپسی پخش میکنن .. خب خوبه دیگه ... هیجان میده آدم میتونه سریع تر روی تردمیل بدوئه Fool

Reza-D;617446 نوشت:
فقط اين رو ميگم
جواب اينه:

دقیقا مثل من!!:Kaf:

تجربه به من نشون داده هر وقت درگیر موسیقی میشم از یاد خدا غافل میشم و هر وقت به مدت زیادتری قرآن گوش بدم به هیچ عنوان هیچ گونه موسیقی به دلم نمیشینه و با شنیدنش هم احساس عذاب وجدان میکنم!

*یا زهرا*;617479 نوشت:
دقیقا مثل من!!

تجربه به من نشون داده هر وقت درگیر موسیقی میشم از یاد خدا غافل میشم و هر وقت به مدت زیادتری قرآن گوش بدم به هیچ عنوان هیچ گونه موسیقی به دلم نمیشینه و با شنیدنش هم احساس عذاب وجدان میکنم!

منم همین طور

واقعا بنظرم کسی که زیاد موسیقی گوش میده فقط یه نوع داره به خودش تلقین می کنه یا یه نوع عادته که سخت ترکش کنه

من تا یه سنی خیلی گوش نمیدادم بعد 3-4 سالی خیلی افتادم توش ولی شکر خدا دوباره آزاد شدم انقدر که دیگه اصلا علاقه ای ندارم مگه اینکه یکی بزاره بگه ببین چقدر قشنگه اونم فقط مجبوری می شینم پیشش بهش برنخوره( البته اگه حلال باشه حرومم باشه که دیگه هیچی)

یعنی از یه جایی به بعد دیگه طاقتشم ندارم اصلا:ok:

Miss Chadoriii;617461 نوشت:
مثلا توی باشگاها اکثرا از این آهنگ دوپسی دوپسی پخش میکنن .. خب خوبه دیگه ... هیجان میده آدم میتونه سریع تر روی تردمیل بدوئه :|

ولی ما پرسیدیم مثلا برای ایروبیک می خواستم برم ولی چون با آهنگ ورزش می کنن گفتن اشکال داره

البته بنظرم آهنگی که برا ایروبیک می زارن یکم فرق داره:Nishkhand:

*یا زهرا*;617479 نوشت:
دقیقا مثل من!!
قبلاً به موضوعي اشاره كردم. اينكه من از ابتدا خيلي مذهبي نبودم
مثلاً همين بحث موسيقي ، به اندازهء خودم اطلاعات دارم درموردش
يعني ديگه كسي نميتونه بگه خب تو مذهبي هستي نميدوني موسيقي چيه كه ازش انتقاد ميكني

موسيقي رو ميتونم نوعي مست كننده اسم بذارم
فرض كنيم من الان 20 درصد شادي دارم (حس طبيعي در زماني خاص) بعد با موسيقيِ شاد اين شادي رو به 60 درصد ميرسونم
خب 40 درصدش كاذبه. يا برعكس درمورد غم هم همينطور

حالا اگر ما يه حد تعادل براي خودمون تعريف كنيم ، مي بينيم كه موسيقي در اكثر موارد ما رو از اين حد تعادل خارج ميكنه
شادي بيش از حد
آرامش بيش از حد
غم بيش از حد
هيجان بيش از حد
يا........

نُت ها و ريتم هاي خاصي در موسيقي هست كه دقيقاً ميتونه حسِ مورد نظر در وجود ما رو تحريك كنه
مثلاً من الان به راحتي ميتونم آهنگي بزنم كه دل افراد رو پر از غم كنه يا اونها رو به رقص دربياره (تازه من كه علم چنداني هم ندارم)

و اگر كسي علمش رو داشته باشه به راحتي ميتونه موسيقي بسازه كه به آدم احساس پوچي بده
گوش كردن به اين نوع موزيك ها ميتونه در نهايت به سستي اعتقادات و حتي گاهي به بي خدايي ختم بشه

شايد حرفهاي من براي بعضي دوستان عجيب باشه. پس يه نمونه رو عرض ميكنم

براي نمونه موزيك هاي

"كلينت منسل" دقيقاً همين حس رو به آدم ميده (حس پوچي) كلينت منسل كسيِ كه از موزيك هاش در سريال "ظهور" استفاده شد
جالب اينكه كلينت منسل از دوستان
"دارن آرنوفسكي" هست و براي فيلم هاش موزيكِ متن ساخته

اما دارن آرنوفسكي كيه؟
كارگردان هاليوودي كه در فيلم هاش بطور آشكار و پنهان به تبليغ كابالا (عرفان جادويي صهيونسم ها) ميپردازه
از جمله فيلم هاي دارن آرنوفسكي ، فيلم نوح(ع) محصول 2014 است كه انواع توهين ها رو به حضرت نوح(ع) بصورت مخفي كرده و نكات پنهان مختلفي در فيلمش هست

حالا بايد از خودمون بپرسيم چرا همچين كارگرداني كه مبناش دشمني با خداست ، تقريباً در تمام فيلم هاش مياد از موسيقي "كلينت منسل" استفاده ميكنه؟

اينه تاثير موسيقي كه خيلي از ماها ازش بي خبر هستيم

Ṃᾄʀẓἷἔ;617491 نوشت:
ولی ما پرسیدیم مثلا برای ایروبیک می خواستم برم ولی چون با آهنگ ورزش می کنن گفتن اشکال داره

البته بنظرم آهنگی که برا ایروبیک می زارن یکم فرق داره:Nishkhand:

من خودم باشگاه رفتن جز واجبات شده برام ... واقعن عادتم شده شکر خدا ورزش کردن

به نظرم اشکال بیشتر وقتیه که بخوای تو خیابون یا تو پارک ورزش کنی

همه نگات میکنن Fool

با چادرم که نمیتونی بدوئی

دوچرخه ام نمیتونی سوار شی

فقط میمونه باشگاه :khandeh!:

برای جشن چهارشبه سوری ازش استفاده کن:khandeh!:

Miss Chadoriii;617493 نوشت:
من خودم باشگاه رفتن جز واجبات شده برام ... واقعن عادتم شده شکر خدا ورزش کردن

به نظرم اشکال بیشتر وقتیه که بخوای تو خیابون یا تو پارک ورزش کنی

همه نگات میکنن Fool

با چادرم که نمیتونی بدوئی

دوچرخه ام نمیتونی سوار شی

فقط میمونه باشگاه

آره مسلما ورزش کردن مخصوصا تو باشگاه خیلی خوبه

ولی من معتقدم اگه یه خوبی با یه کار حروم قاطی شه چندبرابر اون خوبی بدی داره

البته من نمی گن همه آهنگی بده ها بعضیاش مثلا زمان جنگم آهنگ ها حماسی می زاشتن که شورشون بیشتر بشه

ولی متاسفانه تو باشگاها الان همه می بینیم دیگه قشنگ آهنگی می زارن که به نوای اون آدم حرکات موزون انجام میده

اینکه با رقص پا آهنگ فرقی نداره

Ṃᾄʀẓἷἔ;617539 نوشت:
آره مسلما ورزش کردن مخصوصا تو باشگاه خیلی خوبه

ولی من معتقدم اگه یه خوبی با یه کار حروم قاطی شه چندبرابر اون خوبی بدی داره

البته من نمی گن همه آهنگی بده ها بعضیاش مثلا زمان جنگم آهنگ ها حماسی می زاشتن که شورشون بیشتر بشه

ولی متاسفانه تو باشگاها الان همه می بینیم دیگه قشنگ آهنگی می زارن که به نوای اون آدم حرکات موزون انجام میده

اینکه با رقص پا آهنگ فرقی نداره

آخه دوویدن روی تردمیل چه حرکت موزونی داره ؟؟؟

Miss Chadoriii;617545 نوشت:
آخه دوویدن روی تردمیل چه حرکت موزونی داره ؟؟؟

من که اینو نگفتم دختر

من برا آهنگا یا ورزشایی که خودم شنیدم یا دیدم میگم

Miss Chadoriii;617448 نوشت:
سلیقه ی موسیقیاییتون خب اشکال داره شما:khandeh!:

یه چن تا از قطعاتی که نابغه موسیقی Mozart ساختن رو گوش بدید نظرتون عوض میشه :ok:

Miss Chadoriii;617461 نوشت:
آخه تاثیر مثبت هم داره

مثلا توی باشگاها اکثرا از این آهنگ دوپسی دوپسی پخش میکنن .. خب خوبه دیگه ... هیجان میده آدم میتونه سریع تر روی تردمیل بدوئه :|

سلام علیکم،
موتزارت در زندگی نامه اش آمده که مست لایعقل بود و در جوبها پیدایش می کردند و پول می گرف برای مردم ملودی می نوشت که با پولش برود شراب بخورد ... بماند که به دربار اتریش هم راه پیدا کرد و معروفیتی به هم زد ولی این نابغه ی موسیقی چنین آدمی بود که اگر کسی تحویلش نمی گرفت و بهش بها نمی داد از خودش ارزش و بهایی نداشت ... بتهوون هم که اگر درست خاطرم باشد برادر زاده اش از دستش خودکشی کرد آنقدر که بتهوون بهش سختگیری می کرد که پیانو یاد بگیرد. اینها را از سالها پیش در ذهن دارم اگر اشتباه میکنم تذکر بدهید اصلاحشان کنم.
کلا با موسیقی فکر نکنم کسی بتواند به جای خاصی در معنویات برسد حالا اگر دیوانه هم نشود و نرمال باقی بماند ...
در فایلی که در این پست ضمیمه شده است مطالب جالبی در مورد موسیقی به عنوان یک امر اعتیادآور بیان شده است ... اینکه چطور شادی کاذب یا انرژی کاذبی می آورد که بعد از قطع کردن موسیقی شخص احساس کسالت و سردرد و خستگی را تجربه می کند. حقیر با موسیقی های کلاسیک ویوالدی مجموعه‌ی چهار فصل او که برای خودش شاهکاری موسیقیاییی هست این را تجربه کردم و دیگر ان شاء الله سمت این مواد اعتیادآور مخرب نروم ... آن انرژی که قرار است یک روز انسان را سر پا نگه دارد ظرف چند دقیقه می اید بالا و انسان خودش را با انرژی و خوشحال می پندارد در حالیکه نه ویتامین خورده است و نه تزریق کرده است، این انرژی از کجا در او آمده است؟ موسیقی تولید انرژی که ندارد همان انرژی های موجود در بدن را مدیریت استفاده اشان را تغییر میدهد، مثل مواد مخدر که می زنند و تا چند ساعت شارژ هستند و بعد خمار می شوند ... چهار ساعت می زنند و می رقصند بعد باید یک روز بگیرند بخوابند ... و البته این تنها اثر مخرب این افیون نیست ...
معنویات اگر احساس شادابی و سرزندگی می دهند بخاطر ویتامین غذا یا تغییر در مدیریت استفاده از انرژی بدن نیست بلکه انسان را به منبع انرژی وصل می کند ... حضرت موسی علیه السلام اگر اشتباه نکنم 40 روز در کوه طور نه چیزی خوردند و نه چیزی خوابیدند ولی وقتی برگشتند پایین نگفتند که ای وای فتنه شده ولی خیلی خوابم میاد برم بخوابم بعد که سر حال اومدم میام رسیدگی میکنم که سامری چه خبطی کرده ... این فرق بین تولید انرژی توی معنویات (نقض قانون بقای انرژی در حین نماز اگر معراج شد :Nishkhand:) و بر هم زدن نظام بدن در موسیقی جات است :ok: ... موسیقی شاید شبهی از حالات شوق معنوی را ایجاد کند ولی پشت این دو ظاهر یکسان تفاوت بزرگی است از زمین تا آسمان هفتم.
یا علی علیه السلام

reza-d;617458 نوشت:

سلام علیکم برادر عزیزم،
حتی با ریاضیات هم روی موسیقی کارهایی کرده اند، ولی به نظر حقیر از وجه دیگری می توان موسیقی را علم در نظر گرفت (منظورم این نیست که پس موسیقی خوب باشد که گوش دهیم، مواد رادیواکتیو هم پشتش علم نهفته است حالا آدم باید مواد رادیواکتیو بخوره یا به پوستش بماله؟) و آن اینکه چطور روی انسان چنان اثرگذاریهایی را دارد. به هر حال برای رسیدن به خود شناسی و خداشناسی شناخت این مسآله هم اهمیت دارد. در اعتقادات اسلامی گوش اهمیت خاصی دارد، آخرین عضوی که به خواب می رود، کسی که بیدار است با زمزمه و صدا ممتد به خواب میرود، با گوش میتوان او را هیپنوتیزم کرد و به درونش راه یافت، گوش وسیله ی شیطان است که از آن مستقیما به دل انسان راه است و شیطان از این طریق انسان را وسوسه می کند، حتی صور اسرافیل برای کشتن همه و زنده کردن همه به صورت شیپور تمثیل شده است و البته بیدار کردن از خواب هم ساده ترین راهش صدا زدن کسی است که خواب است و خواب هم برادر مرگ است و معصومین علیهم السلام یا مثلا حضرت عیسی علیه السلام هم که می خواستند کسی را به دلیلی زنده کنند او را به اسمش صدا می زدند و نه اینکه مثلا با دست لمس کنند یا غیره ... حضرت ابراهیم علیه السلام هم که پرندگان را به دستور خدا کشتند و بر سر کوه ها گذاشتند دست آخر آنها را صدا کردند تا آنها به سویشان آمدند ... این صوت و صدا و اثرگذاریهایی که می تواند در عالم خلقت داشته باشد چیز عجیبی است که جا دارد مدتها رویش تحقیق کنیم و البته بخشی از این تحقیقات هم باید بر روی موسیقی باشد و بررسی آثار مخرب آن، اینکه چطور باعث میشود شخص ناراحت ناگهان خوشحال شود یا شخص خوشحال ناگهان غمزده شود یا شخص معمولی از خود بیخود شده و بلند شود برقصد و ... . انسان در هنگام شنیدن موسیقی تسخیر می شود و مسخ می شود ... موسیقی های متال موسیقی های شیطانی است و انسان را بنده ی شیطان می کند و در این بندگی به خودش و دیگران هم ممکن است آسیب برساند.
یا علی علیه السلام

وااای بدین من...با کتابا...همه چیش
چ اشکال داره شما استفاد درست کن ازش
اگر به مفسده افتادنه که اینتذنت بیشتر شما رو مستعد این اتفاق میکنه..........پس پاشو مانیتورو بکوبون تو دیفال!:khandeh!:

نکن این کارو ...اصن تعجب میکنم از اینهمه افراطی گری

ب نظر من همین آهنگ های اکسیژن یا ب قول میس چادری دوپسی دوپسی:Nishkhand: هم اشکال داره! چون مناسب مجلس لهوه؟چطور؟ خب اونا که میزنن بعد میخوان بترکونن با این اهنگا میترکونن دیگه...وگرنه با چه خوشگل شدی امشب ک نمیترکه!:khandeh!: نمونه اش پارتی ها...

البته خب شایدم اشتباه میکنم...

Reza-D;617458 نوشت:
ي سر و ته همه رو جمع كني آخرش هيچي نيست. يعني گوش كني يا نكني تاثير مثبت تقريباً نداره ، ولي تاثير منفي تا دلت بخواد

میشه تاثیرات منفیشو بگین چیاست؟

اخه تا وقتي مداحي هست چرا بتهوون گوش بديم:khandeh!: جدي گفتم بخنديدن حلال تون نميكنم:Nishkhand: من يه مدت درگير موسيقي بي كلام بودم اتفاقا خيلي هم حس خداشناسانه ميداد اما الان افتادم تو خط مداحي گوش دادن ديدم خيلي بهتره اون نيمچه حس غير خدايي رو هم نداره ، در مورد باشگاهم من مرجع تقليدم پرسيدم گفتن إيراد داره ولي من گوشي ميز ارم تو گوشم ميپرم رو ترد ميل اتفاقا حس حماسيش بيشتره جوگير ميشي تند پا ميزني زودتر لاغر ميشي :Nishkhand:ولي خب قيد ايروبيك رو بايد بزني بلاخره به نظر من موزيكش إيراد داره

روشاستا;617346 نوشت:
روایت از پیامبر:من برای مکارم اخلاق مبعوث شدم و اینکه آلات موسیقی ماننده تار و تنبور را نابود کنم و ..

شفا;617081 نوشت:
سلام علیکم

با سلام. میشه بگین این روایت درسته یا نه؟

Reza-D;617492 نوشت:
موسيقي رو ميتونم نوعي مست كننده اسم بذارم
فرض كنيم من الان 20 درصد شادي دارم (حس طبيعي در زماني خاص) بعد با موسيقيِ شاد اين شادي رو به 60 درصد ميرسونم
خب 40 درصدش كاذبه. يا برعكس درمورد غم هم همينطور

سلام
البته علاوه بر تشدید حالت فرد میتواند برعکس هم عمل کند یعنی حواس فردی که غمگین است را مدتی پرت کند و به او حس بیخیالی یا نشاط بدهد
یا اینکه در برخی تمرینات ذهنی باعث تمرکز شود البته موقتا.
موسیقی در بهترین حالت خود فقط میتواند حال فرد را تغییر دهد و اثر درمانی که برخی برایش ذکر میکنند به نظرم بیشتر از حد یک مسکن نیست.

Reza-D;617492 نوشت:

از جمله فيلم هاي دارن آرنوفسكي ، فيلم نوح(ع) محصول 2014 است كه انواع توهين ها رو به حضرت نوح(ع) بصورت مخفي كرده و نكات پنهان مختلفي در فيلمش هست
حالا بايد از خودمون بپرسيم چرا همچين كارگرداني كه مبناش دشمني با خداست ، تقريباً در تمام فيلم هاش مياد از موسيقي "كلينت منسل" استفاده ميكنه؟

اينه تاثير موسيقي كه خيلي از ماها ازش بي خبر هستيم

یعنی منظور شما اینست که یک موسیقی بیکلام تاثیر گذار هم به تنهایی میتواند هدف فکری یا سیاسی را القا کند؟
باید بیشتر بررسی شود.

فکر میکنم چند وقت دیگه هم موسیقی فیلم نوح در برنامه های مختلف صدا و سیما مکررا پخش شود مثل یکی دیگر از آثار کلینت منسل (requim for a dream) که چندین سال است در همه جا اعم از برنامه های سیاسی و تربیتی و هزار راه نرفته و مستند اعتیاد و جنگ مورد استفاده قرار میگیرد.

Reza-D;617441 نوشت:
3 - اتفاقاً الان هم چنين سازهايي هست. براي مثال ما سازهايي داريم كه فقط براي رقص استفاده ميشن و شما به هيچ وجه نميتونيد باهاش ملوديِ ديگه اي بزنيد. مثلاً سازهاي معروف به بندري (مصداق دقيقش رو نميگم )

Reza-D;617492 نوشت:
براي نمونه موزيك هاي "كلينت منسل" دقيقاً همين حس رو به آدم ميده (حس پوچي) كلينت منسل كسيِ كه از موزيك هاش در سريال "ظهور" استفاده شد
جالب اينكه كلينت منسل از دوستان "دارن آرنوفسكي" هست و براي فيلم هاش موزيكِ متن ساخته

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

چقدر این تایپیک پیش رفته ! موضوع چیز دیگری بود :Nishkhand:

اما بگم همون سازی که شما عرض کردی من فکر کنم منظورتون یک سازی هست که هم اکنون در ایران ممنوعه اما در سریال مهران مدیری نمایش داده شد، یک نوع صفحه هست که موسیقی دیجیتالی نواخته میشه که اگر همون سریال مهران مدیری هم نگاه کنید با اینکه از اون ساز در پارتی ها ، جشن ها استفاده میشه برعکس میشه در حالت دیگه هم استفاده کرد. من شخصا کلا عقیده به این دارم که همه چیز دو جانبه هست، هم استفاده ی حلال میشه کرد و هم استفاده ی حرام..... ممکنه حرامش خیلی زیاد تر باشه و حلالش کم ...یا برعکس !

درباره ی کلینت منسل اشتباه میکنین، شما از نظر ذهنی اینطوری به خودتون تحمیل کردین دقیقا برعکس شما من با موسیقی های کلینت منسل به یک حالت خلسه و معنویت فرو میرم و فقط و فقط به خداوند تفکر میکنم و در خلوتم به فرضیاتی که در ذهن دارم میپردازم همراه با این موسیقی ها، چون عقیده دارم که فضا هرچقدر سنگین تر و مبهم تر باشه نزدیک شدن به حالت خلسه و معنویت بیشتر میشه.

پس لطفا دید خودتون رو به عنوان واقعیت معرفی نکنین.

اگر شما بخواین بگویید موسیقی هیچ فایده ای نداره درصورتی که حرف بیهوده ایه معذرت میخوام از شما، ولی شما فرض مثال گروهی هست به نام tool یا کلا فردی به نام مینارد، یا گروه های متال دیگر که اشعار فلسفی هرچند مخالف یا موافق یا موضوعات دیگر رو مطرح میکنن و از همین راه من دوستی دارم که به خدا معتقده و کمتر به سوی گناه میره. (فقط به دلایل شخصی با نماز مشکل داره وگرنه مثلا روزه میگیره یا ...)

یعنی یک فرد (برای مثال من) میتونه حتی با موسیقی متال به خدا نزدیک بشه که تجربه کردم و هر روز دارم میکنم. پس لطفا به من نگین که تاثیرش مخربه یا نداره یا .... :Nishkhand:

مربوط به بحث:
بحث فکر کنم از موضوع خارج شده در هرصورت به نظرم چیزی که جناب شفا عرض کردن ممکنه برای شخص سوال کننده ایجاد شبهه بکنه که کرده ، یعنی ممکنه فرد در تشخیص اینکه آیا کدوم ساز میتواند حلال بنوازد و یا حرام، دچار اشتباه بشه و به اشتباه سازی رو از بین ببره و بعد پشیمون بشه و دچار شک و گناه بشه.
(نظر شخصی من رو بخواین که گفتم اصلا قبول ندارم این قضیه رو و میگم از هر چیز میشه هم استفاده ی بد کرد و هم خوب، حتی قرآن، ما از آیات قرآن میتونیم در طلسم ها، در تحریف دین در بیراهه کشوندن مردم استفاده کرد و هم میشه دقیقا برعکس در کار های خوب و هدایت استفاده کرد(من از کلمه ی فقط استفاده نکردم و میگم هر چیزی این حالت دوتایی رو داره، دیگه پاک ترین چیز بر روی زمین یعنی قرآن این حالت رو داره دیگه برو بقیه رو ببین !) )

دیگه یه آیه میارم براتون درباره ی خدا در این موضوع !!! خوب توجه و تامل کنین:

از سوره ی بقره آیه 14 تا :
چون با اهل ایمان برخورند گویند ما ایمان آورده ایم و چون با شیطانهای خود خلوت کنند گویند ما باطنا با شمائیم جز اینکه مومنان را استهزا میکنیم14. خدا با آنها استهزا کند و آنان را در گمراهی رها کند که حیران و سرگردان باشند15. ایشانند که گمراهی را به راه راست خریدند پس تجارت آنها سود نکرد و راه هدایت نیافتند16. مَثَل ایشان مَثَل کسی است که آتش بیفروزد پس تا روشن کند اطراف خود را خدا آن روشنی ببرد و ایشان را در تاریکی رها کند که راه حق و طریق سعادت را هیچ نبینند17. آنها کر و گنگ و کورند و از ضلالت خود برنمیگردند18.

ببینید یعنی وقتی شما، به راه خدا میری و به کج و بد ازش استفاده بکنی (راه خدا همان زندگی کردنه و زندگیِ بد کردن همان بیراهه هست) و عملی که خود (استهزا) انجام میدین رو خود خدا سر خودتون میاره(دوجانبگی خداوند- درواقع این عمل شماست که مانند مایع غلیظی در یک ظرف صاف و بزرگ کج و راست میشه و میتونه هم به راه بد بره و هم راه خوب، صفحه و قوانین تابعش جزوی از خدا هستن و قضای الهی و ما مختار و به هر سو که بره اگر بدی باشه در قضای الهی بدی به ما برمیگرده (نتیجه اش) و اگر به خوبی بره، خوبی به ما برمیگرده. ). این یعنی چی؟

این رو برای این گفتم که ببینید حتی خدا هم همین دوحالت رو داره. دیگه بالاتر از خدا؟ وقتی وجود اعظم چنین هست، میخواین بقیه که از او هستن نباشن؟ این دقیقا در مسئله ی نجاست سگ و استفاده ی دو جانبه از اشیا که نتیجه ی بدش توسط همون وسیله به خودمون بر میگرده (در اصل همون قضای الهی هست که توسط قدر الهی که ما مختارش باشیم به خودمون برمیگرده.)
البته نمیدونم تونستم دقیق منظورمو برسونم یا نه.

روشاستا;616400 نوشت:
بعد کنار گذاشتن موسیقی , آلات موسیقی ای که الان دارم رو چیکار کنم

میخای بده خودم برات نگه دارم؟؟؟:Nishkhand:

روشاستا;617346 نوشت:
سلامی دوباره
ممنون از پاسختون

سلام علیکم

مکلف وظیفه دارد مطابق نظر مرجعش عمل کند.

واما در رابطه با روایات در این زمینه باید ازکارشناسان بخش حدیث سوال بفرمایید.

دوستان سلام

نتیجه موسیقی چیست؟
آیا چیزی جز ایجاد هیجانات و احساسات کاذب است؟
آیا چیزی جز دور کردن انسان از فضای تفکر و پرورش دادن احساسات است؟

علی علی

دوستان سلام

برخی نظرات
حضرت امام روحی فداه در باب موسیقی:

1- یک آدمی که مغزش به موسیقی عادت کرد نمی‌تواند برای مملکت مفید باشد. و اینهایی که بازی خوردند از خارج، یا بازی نخوردۀ عمّال خارج هستند، و ترویج موسیقی می‌کنند، ترویج فحشا می‌کنند، ترویج این کارهایی که جوانهای ما را به تباهی می‌کشد می‌کنند، اینها نتیجۀ کارهایشان این است که یک مملکت را که قدرتش باید از جوان سرچشمه بگیرد، باید جوان، آن قدرت را داشته باشد تا اداره بکند، این قدرت را از جوان می‌گیرند. این فکرِ اینکه چه می‌گذرد به این مملکت، حکومتها چه می‌کنند با این مملکت، محمدرضا چه به سر این مملکت آورد، این فکر از توی کلّه‌ها بیرون می‌رود. تمام توجه، تمام این مغز، مغز موسیقی می‌شود.

2- امروز که مملکت دست خود شما و مقدراتش دست شماها هست، هر کس در هر محلی که هست باید یک سازندگی، یک تحول، ایجاد کند. تحول به این معنا که رادیو تلویزیون در زمان طاغوت کارهای طاغوتی می‌کرد. نصف کارش به این می‌گذشت که جوان‌های ما را تضعیف کند به واسطۀ موسیقی. موسیقی تضعیف می‌کند روح انسان را. موسیقی اسباب این می‌شود که انسان از استقلال فکری می‌افتد. نصف کار رادیو تلویزیون قضیۀ موسیقی بود؛ یا نمایش دادن یک صحنه‌هایی که جوان‌های ما را به فساد می‌کشید. وقتی جوان آمد رفت بیرون، سینما می‌رود می‌بیند که آن بساط است، از راه سمع و بصر در اینجا آن بساط است، وقتی منزل می‌آید تلویزیون را باز می‌کند می‌بیند این طور، وقتی مجله را باز می‌کند می‌بیند این طور، وقتی روزنامه را می‌خواند می‌بیند این طور است، وقتی تبلیغات آنها را می‌بیند، می‌بیند این طور است، می‌خواهد چه بشود یک مملکتی؟ اگر این طور شد، جوانهای ما چه بشوند؟ اینها همین می‌شوند که دیدید که به کلی مملکت ما از بین رفت.

3- اگر شما علاقه دارید به اسلام، علاقه دارید به کشور، علاقه دارید به ملت خودتان، این دستگاهی که دست شما هست ـ همۀ دستگاهها که نمی‌تواند همه دخالت بکنند ـ هر کسی آنجایی که دارد، این دستگاهی که دست شماهاست این دستگاه را اصلاحش کنید؛ یعنی غربی نباشید، غرب‌زده نباشید، که حتماً باید بین این خبر و این خبر، موسیقی باشد، این غرب‌زدگی است، یک طرح دیگری درست کنید، یک چیز دیگری. اخبار را زیادترش کنید، یک کارهایی بکنید که موسیقی را ترکش کنید. شما خیال نکنید که موسیقی یک چیزی است برای یک مملکت مترقی. موسیقی خراب می‌کند دِماغ بچه‌های ما را؛ مغز بچه‌های ما را فاسد می‌کند. دائماً تو گوش یک جوان موسیقی باشد، این دیگر به کار نمی‌رسد؛ این دیگر نمی‌تواند فکر جدی بکند. اینکه ما می‌گوییم که اینها را از بین ببرید و مکرر من گفته‌ام

4- اینجا باید مسائل آقا، مسائل تلویزیون و رادیو مسائل جدی باید باشد نه مسائل هزل مسائل موسیقی، مسائل هزل است، نه مسائل جدی. شما باید مسائلتان مسائل جدی[باشد]. شما می‌خواهید یک مملکت درست بکنید. کسی که می‌خواهد مملکت درست کند، باید مسائلش جدی باشد، نه مسائل شوخی و هزل باشد. اگر ـ چنانچه ـ فیلم می‌گذارید، فیلم جدّی سازنده؛ نه یک فیلم خراب کن که جوان‌های ما را به خرابی بکشد ـ مثل زمان سابق ـ و آنهایی که می‌خواستند اصلاً جوان‌های ما را[منحرف سازند]. اگر ـ چنانچه ـ مقاله می‌گویید مقاله‌ای باشد که سازنده باشد. اگر ـ چنانچه ـ فرض کنید که یک چیزی باید باشد مارْش باشد، که ضایع نکند؛ تقویت بکند؛ نه موسیقی باشد که خراب می‌کند جوانهای ما را، خدا می‌داند که خراب می‌کند!

http://www.askdin.com/thread4789.html

http://farsi.khamenei.ir/sahifeh-content?id=14840

http://farsi.khamenei.ir/sahifeh-content?id=14728

علی علی

مکلف;617781 نوشت:
دوستان سلام

نتیجه موسیقی چیست؟
آیا چیزی جز ایجاد هیجانات و احساسات کاذب است؟
آیا چیزی جز دور کردن انسان از فضای تفکر و پرورش دادن احساسات است؟

علی علی

سلام دوست عزیز

نتیجه ی موسیقی یکسان نیست.

بله جز این هم هست. حتی همان هیجان کاذب رو میشه در جهت تفکر بیشتر استفاده کرد.

نه اتفاقا هم میتونه به فضای تفکر وارد بکنه و هم دور بکنه، بستگی به خود فرد داره.

مثالی بزنم. بنده مدتی هست که دست به تصویر سازی قرآن زدم. و تصمیم گرفتم که قرآن رو نقاشی کنم. در حین نقاشی و تفکر بر روی آیاتش، موسیقی روشن هست و موسیقی به جریان فکری و تفکرم جهت میده(موسیقی ای متناسب با کاری که میکنم بر فرض مثال برای اینکار از موسیقی ای کمک میگیرم که به جو خلسه وار و سنگین محیط اطرافم بیافزونه) خب اگر موسیقی میخواست جلوی تفکر من رو بگیره من و امثال من( مثل یکی از رفقام) نمینشستیم با همین موسیقی ها درباره ی احزاب سیاسی، تئوری های کنترل ذهن، خدا و فلسفه و نمادهای آئینی و الهی، فکر و تحقیق کنیم(در حین شنیدن موسیقی!)
من یادمه شنیده بودم که ذهن انسان اینطوری عمل میکنه که اگر یک چیزی به عنوان حقیقت بهش معرفی بشه، اون فرد، اون رو اگر قبول بکنه ذهنش بر اساس اون گفته ی قبول شده که ممکنه حتی اشکال هم داشته باشه، مسائل رو بررسی میکنه. شما به نظرم دارین از این قاعده وارد قضیه میشین.

دوستان سلام

Kamran;617789 نوشت:
سلام دوست عزیز

نتیجه ی موسیقی یکسان نیست.

بله جز این هم هست. حتی همان هیجان کاذب رو میشه در جهت تفکر بیشتر استفاده کرد.

نه اتفاقا هم میتونه به فضای تفکر وارد بکنه و هم دور بکنه، بستگی به خود فرد داره.

مثالی بزنم. بنده مدتی هست که دست به تصویر سازی قرآن زدم. و تصمیم گرفتم که قرآن رو نقاشی کنم. در حین نقاشی و تفکر بر روی آیاتش، موسیقی روشن هست و موسیقی به جریان فکری و تفکرم جهت میده(موسیقی ای متناسب با کاری که میکنم بر فرض مثال برای اینکار از موسیقی ای کمک میگیرم که به جو خلسه وار و سنگین محیط اطرافم بیافزونه) خب اگر موسیقی میخواست جلوی تفکر من رو بگیره من و امثال من( مثل یکی از رفقام) نمینشستیم با همین موسیقی ها درباره ی احزاب سیاسی، تئوری های کنترل ذهن، خدا و فلسفه و نمادهای آئینی و الهی، فکر و تحقیق کنیم(در حین شنیدن موسیقی!)
من یادمه شنیده بودم که ذهن انسان اینطوری عمل میکنه که اگر یک چیزی به عنوان حقیقت بهش معرفی بشه، اون فرد، اون رو اگر قبول بکنه ذهنش بر اساس اون گفته ی قبول شده که ممکنه حتی اشکال هم داشته باشه، مسائل رو بررسی میکنه. شما به نظرم دارین از این قاعده وارد قضیه میشین.

علیک السلام

قبل از آن، تاملی هم درباره تصویرسازی و هنرهای تجسمی بکنید

علی علی

مکلف;617793 نوشت:
علیک السلام

قبل از آن، تاملی هم درباره تصویرسازی و هنرهای تجسمی بکنید

علی علی

دقیقا متوجه نشدم منظورتون چیه، اما خب من رشته ی تحصیلیم هنرهای تجسمی رشته گرافیک هست. و اکثرا موضوعات نقاشی هایی که میکشم مذهبی هستن. برای همین دوست داشتم که قرآن رو هم تصویر سازی کنم.

کلا عقیده ام اینه، همین موسیقی رو شما میتونی طوری ازش استفاده بکنی که یک نفر خودکشی بکنه. اما میشه طوری هم استفاده کرد که یک نفر به خدا فکر کنه. فرمایشاتی که عرض کردین از امام خمینی، درباره ی جنبه ی منفی بود که رواج داشت و بیشتر هدفشون از بیان فکر کنم جهت اجتماعی و سیاسی قضیه هست. بله با موسیقی میشه منحرف کرد. اما خب من نظرم فرق داره چون خودم دارم تجربش میکنم شاید اگر تجربه نمیکردم اینطوری نمیگفتم.

و اینکه کلا دلیل مخالفت مسلمان ها با قضیه ی هنر چیه رو نمیفهمم. ابن سینا با اون عظمتش، از بزرگترین نظریه پردازان موسیقی ایران به شمار میره. یا مثلا نقاشی چهره ی پیامبر(ص) چرا نباید انجام بشه؟ مثلا من تا چند وقت پیش وقتی میگفتم حضرت محمد(ص) هیچی به ذهنم نمیومد که چه شکلیه برای همین ارتباطم با دین کم بود. تا زمانی که خواستم چهره ی امام زمان رو بکشم از روی تعریفات و اینطوری کم کم نزدیک شدم. چون تقریبا آدمی بودم که تا یک سال پیش هیچ اعتقادی به ظهور و امام زمان نداشتم و اهل ائمه هم نبودم به اون صورت. اما یهویی طی یک اتفاقی الان معتقدم بهش و به خاطرش از نظر دینی و اهداف فکری خیلی عوض شدم.
و در این راستا موسیقی تاثیر فراوانی داشته، یعنی اگر موسیقی میخواست منو منحرف بکنه از راه دین، این اتفاقات رخ نمیداد.

ببخشید پرحرفی میکنم.:Nishkhand:

[="#006400"][="#000080"][="#006400"]هوالعالم[/]

هنر خوبه
شاید روحیه عرب کم توان عربستان در هنر , و بی حوصلگی ماحصل جنگ ها و فشارها
باعث شده ما کمی از هنر فاصله بگیریم ...

لااقل هنرمند باشیم و به تقویت استعداد بپردازیم حالا در گفتار یا رفتار و ... هنر داشته باشیم
اما هنری که بیگاری نباشه و تاثیرگذار باشه
در این صورت خوب و جاودانه اس

---------------------------------------

[="#DAA520"]قدیما به اصطلاح سه تار و یکی دو تا یار کنار هم بودن
یکی مثل این مارگیرا میزد و دیگری مثل مار می خزید
که این نه جاودانه اس و نه عاقلانه ... [/]

---------------------------------------

[="#006400"]حرف اسلام در مورد اهنگ اینه که معتاد و وابسته به چنین چیزایی نشید ...
طوری استفاده نکنید که ضررش بیشتر از سودش باشه !

حتی در انتخاب اهنگ باید هنرمندانه و عاقلانه عمل کنیم
انصافا چیزی که کلی چرت و پرت میگه و ایده و الهام مثبتی درش نیست
سود چدنانی برای منو شما نداره فقط ذهن و روح ما رو نسبت به هر مورد ایده آل بی تفاوت میکنه ...

خوبه که اهنگ یا هر اثر هنری ارزشمند باشه
لااقل حرف دل باشه و اموزنده
و کمتر درش دروغ و تلقین منفی و جو سازی باشه ...[/] [/][/]

دلایل جناب شفا قانعم نکرد

وقتی حکم مرجع تقلید تناقض داره آدم باید مثل کبک سرش رو فرو کنه و درباره ش تامل نکنه؟
رهبری به حلال و حرام تقسیمش کرده ولی گفته با آرمان های نظام اسلامی سازگار نیست،،،،،این یعنی چی؟
از طرفی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (ره) گفته بودن که موسیقی رو از صدا و سیما و از جامعه حذف کنید،،،،،،ولی کو گوش شنوا!!؟
سخنرانی های حضرت امام هم هست اگه سرچ کنید

سوال جدید
اگه موسیقی از نوع حلالش هم بود پس چرا هیچ روایتی مبنی بر سفارشش نیست؟
که راجب جزعی ترین مساعل حرف داره درباره ی موسیقی حلال هیچ مفید و مضری بیان نکرده؟
چرا همه ی روایات راجب موسیقی نهی اونه!!؟

دوستانی هم که میگن بده به یکی یا بفروشش ! مگه من خودم نمیتونم استفادش کنم (اگه کار درستی بود)که بدمش به دیگری!؟؟؟
تصمیم گرفتم به اینکار (نابودی ساز هام و کنار گذاشتن موسیقی) چون موسیقی و ساز رو بد میدونم
حالا با این عقیده بدمش کسی دیگه این کار بد رو انجام بده؟!!!
دین شما گفته هر چیزی را که برای خود نمیپسندی برای دیگران بپسند!!؟

در ضمن من 12 سال موسیقی کار کردم و کلی ضرر دیدم که حالا بعد چند ماه تحقیق گذاشتمش کنار،،،،،،،نه که همینجوری یهویی تصمیم بگیرم

موضوع قفل شده است