صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شما با گرفتن وام در زندگی موافقید یا مخالف؟

نوشته
    1,866
    حضور
    190 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    8032

شما با گرفتن وام در زندگی موافقید یا مخالف؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یکی از مواردی که در زندگی اکثر افراد جامعه شاهد آن هستیم گرفتن وام از بانک است که از نظر خودشان یک سری جاها خوب و راهگشا و در مواری هم مضر است

اما بنده به شخصه همیشه با گرفتن وام مخالف بودم و هستم به دلایل زیر:

1- وام یک نوع قرض است و انسان وقتی میخواهد شب بخوابد باید خیالش راحت باشد (چون ازکجا معلوم روح مجدد به بدن برگردد و انسان فردایش را ببیند!) که هیچ قرضی ندارد،حال چگونه میتوان با خیال راحت شبها خوابید وقتی میدانی مثلا تا یک سال و حتی بیشترقرض داری؟!

2- انسان باید درصورت ضرورت قرض بگیرد(یعنی دیگر راهی باقی نمانده باشد) آن هم در حدی قرض بگیرد که مشکلش مرتفع گردد نه بیشتر !و به گونه ای هم باشد که بتواند سریع آن را برگرداند آن هم نه از بانک ! بلکه از آشنایی که مطمئن و متدین است

ا
    صلا آیا وام هایی که گرفته میشود ضرورت دارد؟ اجازه بدهید مثالی بزنم:

شما یک وام میگیرید برای خرید خانه :

الف،اولا وقتی پولی از کسی قرض میگیریم سود به آن تعلق نمیگیرد در حالی که برای این پولی که وام گرفته شده باید هرماه سودی داده شود (فعلا به مبحث فقهی قضیه کاری ندارم که خودش خیلی حرف دارد ! و فعلا دارم به جنبه اقتصای و اخلاقی موضوع نگاه میکنم)

ب- این قرض ممکن است چندین سال طول بکشد و انسان همیشه نگران پراخت آن است،و از کجا معلوم بتواند هرماه پرداخت کند

ج- وقتی میشود چیزی را با تحمل سختی بیشتر و زمان طولانی تر و پس انداز خرید چرا باید وام خرید؟ اصلا وقتی انسان پولش آنقدر نیست که چیزی را بخرد چه لزومی دارد آن را بخرد؟!

در کل بنده به شدت مخالف گرفتن وام (از هرنوعی ) در زندگی هستم ،یعنی معتقدم آدم با نان خالی در زندگی آینده اش بسازد اما وام نگیرد اما خیلی از افراد با نظر بنده به شدت مخالفند و میگویند داری صدرصد اشتباه میکنی !

حال از استاد بزرگوار و شما کاربران محترم تقاضا دارم در موار زیر بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید

1- اگر بنده دارم در این مورد اشتباه میکنم بنده را قانع بفرمایید تا دیگر به اشتباهم ادامه ندهم!

2- اگر هم نظر بنده صحیح است ،چگونه میشود مردان را متقاعد کرد که در زندگی وام نگیرند؟

از اینکه حقیر را راهنمایی بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

التماس دعا
    یازهرا(س)

در پیوند ازدواج قرار نیست دو‌نفر به هم برسند

قرار است باهم به خدا برسند

«همسر یعنی همسفر تا بهشت»

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58326

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط یارب نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یکی از مواردی که در زندگی اکثر افراد جامعه شاهد آن هستیم گرفتن وام از بانک است که از نظر خودشان یک سری جاها خوب و راهگشا و در مواری هم مضر است

اما بنده به شخصه همیشه با گرفتن وام مخالف بودم و هستم به دلایل زیر:

1- وام یک نوع قرض است و انسان وقتی میخواهد شب بخوابد باید خیالش راحت باشد (چون ازکجا معلوم روح مجدد به بدن برگردد و انسان فردایش را ببیند!) که هیچ قرضی ندارد،حال چگونه میتوان با خیال راحت شبها خوابید وقتی میدانی مثلا تا یک سال و حتی بیشترقرض داری؟!

2- انسان باید درصورت ضرورت قرض بگیرد(یعنی دیگر راهی باقی نمانده باشد) آن هم در حدی قرض بگیرد که مشکلش مرتفع گردد نه بیشتر !و به گونه ای هم باشد که بتواند سریع آن را برگرداند آن هم نه از بانک ! بلکه از آشنایی که مطمئن و متدین است

ا
    صلا آیا وام هایی که گرفته میشود ضرورت دارد؟ اجازه بدهید مثالی بزنم:

شما یک وام میگیرید برای خرید خانه :

الف،اولا وقتی پولی از کسی قرض میگیریم سود به آن تعلق نمیگیرد در حالی که برای این پولی که وام گرفته شده باید هرماه سودی داده شود (فعلا به مبحث فقهی قضیه کاری ندارم که خودش خیلی حرف دارد ! و فعلا دارم به جنبه اقتصای و اخلاقی موضوع نگاه میکنم)

ب- این قرض ممکن است چندین سال طول بکشد و انسان همیشه نگران پراخت آن است،و از کجا معلوم بتواند هرماه پرداخت کند

ج- وقتی میشود چیزی را با تحمل سختی بیشتر و زمان طولانی تر و پس انداز خرید چرا باید وام خرید؟ اصلا وقتی انسان پولش آنقدر نیست که چیزی را بخرد چه لزومی دارد آن را بخرد؟!

در کل بنده به شدت مخالف گرفتن وام (از هرنوعی ) در زندگی هستم ،یعنی معتقدم آدم با نان خالی در زندگی آینده اش بسازد اما وام نگیرد اما خیلی از افراد با نظر بنده به شدت مخالفند و میگویند داری صدرصد اشتباه میکنی !

حال از استاد بزرگوار و شما کاربران محترم تقاضا دارم در موار زیر بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید

1- اگر بنده دارم در این مورد اشتباه میکنم بنده را قانع بفرمایید تا دیگر به اشتباهم ادامه ندهم!

2- اگر هم نظر بنده صحیح است ،چگونه میشود مردان را متقاعد کرد که در زندگی وام نگیرند؟

از اینکه حقیر را راهنمایی بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

التماس دعا
    یازهرا(س)
    بسمه تعالی
    با سلام و تحیت خدمت جنابعالی
    موضوعی که به ان اشاره نمودید موضوعی فراگیر است که از این بابت از شما تشکر می کنم

برداشتی که بنده از مطالب شما دارم این است که وجه مخالفت شما، بیشتر ناظر به نقد مصرف گرایی و مخارج غیر ضروری است که در این صورت حتما حق با شماست. در روایات قناعت را بالاترین ثروت معرفی فرموده اند، ثروتی که پایان پذیر نیست. بنابراین مقتصد بودن، قناعت و ساده زیستی نه تنها در زمره ارزشها و فضائل هستند که بیانگر اندیشه و خردورزی فرد نیز هستند. که می توان از ان به عنوان عقل معاش یاد نمود.

اما در کنار این واقعیت انکارناپذیر لازم است به این نکته نیز توجه داشت که شرایط و موقعیت افراد و به تعبیری شانیت افراد متفاوت است و نمی توان یک سطح از اقتصاد را برای همه در نظر گرفت. به تعبیری ممکن است سطحی از امکانات برای فرد الف ضروری باشد و برای ب غیر ضروری. لذا با لحاظ این نکته بنده نیز با شما موافقم مادامی که ضرورت ایجاب نکرده است، مقروض شدن توجیهی ندارد.

در پناه خدای متعال موفق باشید
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 11

علاقه
    خیلی زیاده نمیشه گفت..
    نوشته
    84
    حضور
    2 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    266

سلام کاملا درسته حرفتون..به شخصه اصلا از وام خوشم نمیاد و کلا هم توصیه نمیکنم بگیرید..در ضمن وام که اسلام در نظر میگیره همان طور که شما عرض کردید نه سودی داره نه چیزی نه اینکه حتما یک سر وقت بدین..حال بقول شما اونقدر این بحث فراگیره که نمیشه گفت...وام های ما هم که البته همش نزوله با کلاه شرعی کردنش حلال..
    در مورد اینکه به نظر من..شما با یک فردی ازدواج کنید که بدونه و براش مهم باشه پول از کجا میاد و در کجا خرج میشه...وگرنه جوون های این دوره زمونه اصلا براشون مهم نیست چون پول شده هدف و فقط میخوان به اوج امکانات برسن اونم با پول و براشون هم اصلا مهم نیست از کجا میاد..
    در کل منظور بنده اینه فرد باید خودش متوجه باشه که وام مشکل داره چه از نظر شرعی چه از نظر عقلی و چه از نظر اجتماعی..

9. صلوات ها 3

علاقه
    موضوعات مربوط به رشته تحصیلی خودم
    نوشته
    183
    حضور
    5 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    35
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1007

نقل قول نوشته اصلی توسط sokotman نمایش پست ها
    در کل منظور بنده اینه فرد باید خودش متوجه باشه که وام مشکل داره چه از نظر شرعی چه از نظر عقلی و چه از نظر اجتماعی..
    در این حد هم فکر نکنم مشکل داشته باشه ها.حداقل از نظر مراجع شرعا مشکلی نداره وام گرفتن. به هرحال ما هم تابع مرجع تقلید هستیم و از خودمون نمیتونیم فتوا بدیم که حرامه.

و این که خواهی نخواهی برای شروع زندگی مشترک لازمه وام گرفت و کمتر زوجی هستن که اونقدر داشته باشن که بدون نیاز به وام بتونن خونه اجاره کنند یا جهیزیه بخرند و ....

11. صلوات ها 5

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام

کارکرد اعتبارات اساسا روان کردن عرضه و تقاضا است. پول واسطه مبادله در بازارهاست.
    معامله اعتبارات و ایجاد بازارهایی برای عرضه و تقاضای اعتبارات نتیجه ای جز افزایش بدون ترمز نقدینگی ندارد و این یعنی ترمزی برای رشد اقتصادی و حتی در مواردی علت ایجاد رکود اقتصادی.

--------
    در قدیم می گفتیم که خدا کند که گذار کسی به بیمارستان و دادگاه نیفتد.
    امروز باید بگوییم که خدا کند که گذار کسی به بیمارستان و دادگاه و بانک نیفتد.
    --------

چون پرسیدید که چگونه می شود آقایان را قانع کرد:
    دسته ای از آقایان برای تامین معاش خانواده خود اقدام به گرفتن وام می کنند که اگر ببینند همسرشان قانع است و فرزندان قانعی نیز تربیت کرده است و آنها با وی همراه هستند اساسا به دنبال وام نمی روند.
    دسته ای از آقایان واقعا برای حداقل های زندگی خود نیاز به وام دارند و کسی نیست که به آنها قرض بدهد فلذا مجبورند برای گرفتن وام اقدام کنند. ( ای کاش مردم به جای آنکه پول خود را در بانک ذخیره می کردند به هم قرض می دادند که اینگونه مشکلات مادی و اخروی زیادی برطرف می شد)
    دسته ای از آقایان به جهت فرهنگ غلط مدگرایی، چشم و هم چشمی، مصرف گرایی یا خواسته های زیاد خانواده خود وام می گیرند که برای این دسته که کم هم نیستند باید فرهنگ سازی کرد و با صغری کبری چیدن نمی توان چندان کاری به پیش برد.

علی علی
    برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
    اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
    بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

13. صلوات ها 4

علاقه
    برنامه نویسی
    نوشته
    352
    حضور
    9 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    7
    گالری
    36
    صلوات
    1431

یک جایی خوندم نوشته بود که

وقتی ادم قرضی داشته باشه و توان دادنش رو داشته باشه و اون رو از قصد نده و به عقب بندازه

هرشبی که میوابه به اندازه اون قرض براش گناه دزدی می نویسند!!!!

انسان هم می تونه دایره باشه هم یه خط راست، انتخاب با خودته ، تا ابد دور خودت بچرخی یا تا بی نهایت ادامه بدی ...

15. صلوات

نوشته
    180
    حضور
    4 روز 16 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    630

نقل قول نوشته اصلی توسط *یا زهرا* نمایش پست ها
    در این حد هم فکر نکنم مشکل داشته باشه ها.حداقل از نظر مراجع شرعا مشکلی نداره وام گرفتن. به هرحال ما هم تابع مرجع تقلید هستیم و از خودمون نمیتونیم فتوا بدیم که حرامه.
    کاملا مشکل داره. سیستم بانکی ایران یک سیستم بر حسب ربا هست که در اسلام نهی شده. وام گرفتن در ایران اشکال شرعی داره. حالا چرا مراجع حرام اعلامش نمی کنن الله اعلم.

17. صلوات ها 4

علاقه
    موضوعات مربوط به رشته تحصیلی خودم
    نوشته
    183
    حضور
    5 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    35
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1007

نقل قول نوشته اصلی توسط ویان نمایش پست ها
    کاملا مشکل داره. سیستم بانکی ایران یک سیستم بر حسب ربا هست که در اسلام نهی شده. وام گرفتن در ایران اشکال شرعی داره. حالا چرا مراجع حرام اعلامش نمی کنن الله اعلم.
    من خودمم موافق این مدل بانکداری نیستم ولی خب مطمئن نیستم گناهی داره یا نه! برای همین به نظر مرجع تقلیدم عمل میکنم (البته شکر خدا من تا حالا هر وامی که گرفتم برای جهیزیه و شروع زندگی مشترک همه قرض الحسنه بوده ، غیر از وام ازدواج! ولی میتونم بگم من اگه این وام ها رو برنمیداشتم شاید 4 سال باید توی عقد میموندم برای رفتن خونه خودم!)

در ضمن همه کسایی که مخالف وام هستن یعنی حتی وام ازدواج هم موقع ازدواج نگرفتن و یا نمیخوان بگیرن؟!(هر چند چیزی هم نمیشه و 3 تومنه! ولی خب یه چاله چوله هایی رو اول زندگی پر میکنه)

19. صلوات ها 4

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام.ب نظر منم وام تا جایی ک انسان رو ب تجملات و بریز و بپاش نکشونه خیلی هم عالیه مخصوصا واسه ما ک پس اندازی هم نداریم و میتونیم وام رو پس انداز خودمون بذاریم. ما وقتی ازدواج کردیم و وام ازدواج رو گرفتیم یه راست رفتیم ماشین خریدیم و واقعا لازم داشتیم چون باید شهره دیگه میرفتیم و دخل و خرج مون باهم نمیخوند و تا پارسال هم قسط اش تموم شد الان همون ماشین قیمت اش شده دو برابر ک کلا جوونا با وام شون عمرا دنبال خرید ماشین نمیرن فکرش رو هم نمیکنن ... تویه این مملکت ک ب شخصه عاشقشم هستم وام واسه تامین ضروریات زندگی واسه من ک واقعا مثله آب حیات میمونه ... تا وقتی مراجع اعلام حرامیت نکنن لطف کنین فتوا ندین ... موفق باشین ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری