جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا باید نهی از منکر کنم؟

نوشته
    185
    حضور
    42 روز 15 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    531

آیا باید نهی از منکر کنم؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
    من سوال هایی درباره نهی از منکر داشتم:
    1. من جمعه شب ها به سالن میرم برای ورزش کردن بعد تو راه که می خوام برم یک فروشگاهی هستش که وسایل خانه و غیره میفروشه بعد موقعی که من از اونجا رد میشم فروشگاهش بسته هستش ولی چراغ های بیرون فروشگاه رو تقریبا همرو روشن میزاره که احتمالا تا صبح هم روشن هستش ولی روزهای دیگه رو خبر ندارم که اینطوری هستش یا نه آیا اینجا من باید نهی از منکر کنم؟ اگر باید نهی از منکر کنم آیا از طریق تماس گرفتن هم میشه با توجه به اینکه شاید مفسده هم داشته باشه؟ و اینکه خیلی جاهای دیگه هم اعم از خونه ها و مغازه ها همینطوری هستن وظیفه من در مقابل این ها چطوری هستش؟ آیا باید به تک تک این ها هم تذکر بدهم با توجه به اینکه شاید اشتباها روشن گذاشته اند و یا مسائل دیگر.
    2. به اون سالنی هم که میرم جایی هستش که آبخوری و دستشویی فاصله چندانی با هم ندارند و اونجا هم متاسفانه همینطوری هستش و چراغ ها یکسره روشن هستش و با توجه به اینکه نفرات زیادی در آنجا هستند و از آنجا استفاده می کنند و بعضا به آنجا میروند و با توجه به اینکه از آنجا استفاده میکنند و نفرات مثلا چند دقیقه به چند دقیقه میروند ولی بعضی موقع ها هم همینطوری روشن هستش که من با توجه به اینکه شاید کسی در آنجا باشه یا کسی می خواد بره دچار شک شده ام که نکند کسی نباشد و از اینجور مسائل و بعضی موقع ها هم که استفاده طولانی از آنجا نمی شود خودم چراغ هارو خاموش می کنم ولی باز مسئول اونجا روشن میکند و قبلا هم برای جای دیگر تذکر داده ام و الان در این شرایط هستم.
    لطفا راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر

مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۰/۰۴ در ساعت ۱۸:۵۹ دلیل: درج نام مرجع تقلید

2. صلوات

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,122
    حضور
    53 روز 2 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11231

نقل قول نوشته اصلی توسط 5858 نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
    من سوال هایی درباره نهی از منکر داشتم:
    1. من جمعه شب ها به سالن میرم برای ورزش کردن بعد تو راه که می خوام برم یک فروشگاهی هستش که وسایل خانه و غیره میفروشه بعد موقعی که من از اونجا رد میشم فروشگاهش بسته هستش ولی چراغ های بیرون فروشگاه رو تقریبا همرو روشن میزاره که احتمالا تا صبح هم روشن هستش ولی روزهای دیگه رو خبر ندارم که اینطوری هستش یا نه آیا اینجا من باید نهی از منکر کنم؟ اگر باید نهی از منکر کنم آیا از طریق تماس گرفتن هم میشه با توجه به اینکه شاید مفسده هم داشته باشه؟ و اینکه خیلی جاهای دیگه هم اعم از خونه ها و مغازه ها همینطوری هستن وظیفه من در مقابل این ها چطوری هستش؟ آیا باید به تک تک این ها هم تذکر بدهم با توجه به اینکه شاید اشتباها روشن گذاشته اند و یا مسائل دیگر.
    2. به اون سالنی هم که میرم جایی هستش که آبخوری و دستشویی فاصله چندانی با هم ندارند و اونجا هم متاسفانه همینطوری هستش و چراغ ها یکسره روشن هستش و با توجه به اینکه نفرات زیادی در آنجا هستند و از آنجا استفاده می کنند و بعضا به آنجا میروند و با توجه به اینکه از آنجا استفاده میکنند و نفرات مثلا چند دقیقه به چند دقیقه میروند ولی بعضی موقع ها هم همینطوری روشن هستش که من با توجه به اینکه شاید کسی در آنجا باشه یا کسی می خواد بره دچار شک شده ام که نکند کسی نباشد و از اینجور مسائل و بعضی موقع ها هم که استفاده طولانی از آنجا نمی شود خودم چراغ هارو خاموش می کنم ولی باز مسئول اونجا روشن میکند و قبلا هم برای جای دیگر تذکر داده ام و الان در این شرایط هستم.
    لطفا راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر

مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1- این موارد اگر عرفا اسراف محسوب می شود باید به آنها تذکر بدهید واگر این گونه استفاده عرفا اسراف محسوب نمی شود اشکالی ندارد.
    2-در این موارد اگر احتمال تاثیر می دهید، باید تذکر بدهید واگر احتمال اثر نمی دهید وظیفه ای ندارید.

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری