صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منیع و صحت این سخن: ای حسین تو کشته روز عاشورایی یا کشته روز سقیفه؟

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

اشاره منیع و صحت این سخن: ای حسین تو کشته روز عاشورایی یا کشته روز سقیفه؟

سلام

حضرت زينب(عليها‌السلام) وقتي در عصر عاشورا بر سر نعش برادرش آمد، فرمود:«بِاَبِي الْمَقْتُولُ بِيَوْمِ الْجُمعَةِ اَوِ الْاِثْنَيْن»؛ «پدرم فداي تو! تو كشته روز جمعه‌اي(روز عاشورا) يا كشته روز دوشنبه ( روز دوشنبه يعني روز رحلت پيامبر اكرم ص و روز سقيفه بني‌ساعده كه جريان رهبري الهي را به رهبري قبيله‌اي تغيير دادند و عدّه‌اي از سياسيون را در مقابل نصب الهي به‌پا نمودند در حالي‌كه امام‌حسين عدر روز جمعه شهيد شدند).

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۱/۳۰ در ساعت ۱۹:۰۶

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

منیع و صحت این سخن: ای حسین تو کشته روز عاشورایی یا کشته روز سقیفه؟

کارشناس بحث: استاد عماد

5. صلوات ها 6

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,140
    حضور
    45 روز 20 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

سلام علیکم
    انشاءالله عزاداری های شما قبول باشه
    عین عبارت شما را نیافتم
    اما عبارت شبیه به آن از حضرت زینب در لهوف آمده که کنار پیکر مطهر امام حسین علیه السلام فرمودند:
    هَذَا حُسَيْنٌ مَجْزُوزُ الرَّأْسِ مِنَ الْقَفَا مَسْلُوبُ الْعِمَامَةِ وَ الرِّدَاءِ بِأَبِي مَنْ أَضْحَى عَسْكَرُهُ فِي يَوْمِ‏الْإِثْنَيْنِ‏نَهْبا(1)
    ترجمه :اين حسين است كه سرش از پشت گردن بريده شده و عمامه‏اش بتاراج رفته است‏، پدرم بفداى آنكه خيمه‏گاهش در روز دوشنبه تاراج شد.

یوم الاثنین در عرف آن زمان معروف بوده به جریان رحلت پیامبرصلی الله علیه واله وسلم چنانچه در گزارشات و روایات مختلفی این تعبیر بکار رفته است.

1. اللهوف على قتلى الطفوف / ترجمه فهرى، النص، ص: 133

7. صلوات ها 9

علاقه
    رفتن به سامرا
    نوشته
    1,324
    حضور
    26 روز 11 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    284
    آپلود
    31
    گالری
    214
    صلوات
    4350

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم (ع)

السلام علی الحسین(ع) و علی علی بن الحسین(ع) و علی اولاد الحسین(ع) و علی اصحاب الحسین(ع)

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع) غریب

السلام علیکم یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

=============================================

نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست ها
    سلام علیکم

سلام بر استاد عماد مهربان .

استاد من از آیت الله علم الهدی که ایشان در تاریخ ۱۳/۱/۱۳۹۰در صحن حرم امام حسین علیه السلام -کربلای معلی سخنرانی می کردندشنیدم که یه عالم سنی به نام ابی بکر باقلانی اشعاری دارد که معاصرشیخ طوسی(ره ) است و موسس حوزه علمیه در نجف و رهبر تسنن درآن زمان در بغداد بود که مرحوم شیخ طوسی آن زمان رهبر شیعیان بود..این عالم سنی این شعر رو می گه که اگر از ترس خلیفه بود من ازاسرار اهل بیت پیامبر(ع) جملاتی رو باز می کردم ...بعد که اشعاررو می گه به این جمله می رسه که معنیش اینه:
    چرا حضرت زهرا(س) رو شبانه دفن کردن...در ادامه اشعار این عالم میگه اگر از ترس نبود من می گفتم حسین(ع) رو روز عاشورا نکشتن حسین (ع)رو رو روز سقیفه بنی ساعده کشته اند.....

استاد عماد این سخنان و اشعار باقلانی را می توانید با منبع پیدا کنید و برای ما بگذارید تا داشته باشیم.

9. صلوات ها 5

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

البته با امعان نظر به شواهد دیگر شکی نیست که این سخن از آن مخدره، صادر گشته مثل آنچه که مرحوم ثقة الاسلام آورده :

وکلینی رحمه الله در کافی :

عن محمد بن عيسى بن عبيد، عن جعفر بن عيسى أخيه قال: سألت الرضا (عليه السلام) عن صوم يوم عاشوراء، وما يقول الناس فيه؟ فقال: عن صوم ابن مرجانة تسألني؟ ذلك يوم صامه الادعياء من آل زياد لقتل الحسين (عليه السلام)، وهو يوم يتشائم به آل محمد، ويتشائم بهأهل الاسلام، واليوم الذي يتشائم به أهل الاسلام لا يصام ولا يتبرك به، ويوم الاثنين يوم نحس قبض الله فيه نبيه (صلى الله عليه وآله وسلم) وما اصيب آل محمد إلا في يوم الاثنين، فتشائمنا به، وتبرك به عدونا، ويوم عاشوراء قتل الحسين (عليه السلام) وتبرك به ابن مرجانة، وتشائم به آل محمد (صلى الله عليه وآله وسلم)، فمن صامهما أو تبرك بهما لقى الله تبارك وتعالى ممسوخ القلب، وكان محشره مع الذين سنوا صومهما والتبرك بهما.

11. صلوات ها 5

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

سلام

در مورد اشعار باقلانی :

يا من يسائل دائبا عن کل معضلة سخيفة
    لا تکشفن مغطئا فلربما کشفت جيفة

و لرب مستور بدا کالطبل من تحت القطيفة
    ان الجواب لحاضر لکنني اخفيه خيفة

لولا اعتداء رعيه القي سياستها الخليفة
    و سيوف اعداء بها هاماتنا أبدا نقية

لنشرت من أسرار آل محمد جملا طريفه
    تغنيکم عما رواه مالک و أبو حنيفة

و أريتکم ان الحسين اصيب في يوم السقيفة
    و لاي حال لحدث بالليل فاطمة الشريفة

و لما حمت شيخيکم عن وطي حجرتها المنيفة
    اوه لبنت محمد ماتت بغصتها أسيفة

در «سفينة البحار» در ماده ي قرع (ج 2 ص 425) گويد: ابن القريعة قاضي ابوبکر محمد بن عبدالرحمن بغدادي است که در سندية قاضي بوده است و سنديه قريه اي است بين بغداد و انبار. او مردي فصيح و مزاح و لطيف الطبع بود - تا اين که گويد- و از براي اوست اشعار معروف در مظلوميت فاطمه عليهاالسلام که در کتاب «بحارالانوار» ج 10 باب 7 ص 54 ذکر کرده است: يا من يسائل دائبا عن کل مسئلة سخيفة تا آخر. و سپس در «سفينه» فرموده است: قاضي ابوبکر ابن القريعة در سنه ي 367 رحلت کرده است؛ و قريعة به صيغه ي تصغير جداوست - انتهي.
    و أنا أقول: بنابراين او را قريعي گويند. و اين اشعار متعلق به ابوبکر باقلاني نيست چون قاضي باقلاني بنا به نقل «سفينة البحار» ج 1 ص 91 در سنه ي 403 فوت کرده است. و قريعي اسمش: محمد بن عبدالرحمن بوده و باقلاني اسمش محمد بن طيب بوده است. و از تشابه اين دو اسم بعضي در نوشته هاي پارسي خود اشتباه کرده و اين اشعار را به باقلاني نسبت داده اند، و اين اشتباه واضح است. باري مرحوم محدث قمي نيز اين اشعار را در «بيت الأحزان» آورده است.

http://dorenajaf.valiasr-aj.com/incl...=2010&RADIF=26

13. صلوات ها 5

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,140
    حضور
    45 روز 20 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10548

این اشعار در منابع دیگری نیز آمده گفته اند که متعلق به قریعی بوده
    1. نوه شهید ثانی در کتاب إستقصاء الاعتبار في شرح الإستبصار، المقدمة، ص: 25
    2. بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏43، ص: 190
    3.عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال (مستدرك سيدة النساء إلى الإمام الجواد، ج‏11-قسم-2-فاطمةس، ص: 1091

اما در به همین مناسبت یزید در نامه ای عبدالله بن عمر می گوید:
    إِنْ كَانَ الْحَقُّ لِغَيْرِنَا فَأَبُوكَ أَوَّلُ مَنْ سَنَّ هَذَا .(1)
    اگر حق برای غیر ما بود این سنت را اول پدر تو گذاشته است
    چون عبداله بن عمر نامه ای به یزید نوشته بود و وی را درباره شهادت امام حسین علیه السلام سرزنش کرده بود.
    1. علامه حلی، نهج الحق و كشف الصدق، ص: 357

15. صلوات ها 5

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

سلام

البته شواهد زيادند :

عن الزهري عن سالم عن ابن عمر وعن ابن طاوس عن عكرمة بن خالد عن ابن عمر قال دخلت على حفصة ونوساتها تنطف قلت قد كان من أمر الناس ما ترين فم يجعل لي من الأمر شيءٌ فقال الحق فإنهم ينتظرونك وأخشى أن يكون في احتباسك عنهم فرقة ٌ فلم تدعه حتى ذهب فلما تفرق الناس خطب معاوية فقال من كان يريد أن يتكلم في هذا الأمر فليطلع لنا قرنه فلنحن أحق به منه ومن أبيه قال حبيب بن مسلمة فهلا أجبته قال عبد الله فحللت حبوتي وهممت أن أقول أحق بهذا الأمر منك من قاتلك وأباك على الإسلام فخشيت أن أقول كلمة ً تفرق بين الجميع وتسفك . بخاری ومسلم وترمذی وابوداود

ابن عمر مي‏گويد: وارد بر خواهرم حفصه شدم و به او گفتم: مي‏بيني كه كار مردم به كجا كشيد كه در اين امر (يعني خلافت و رياست بر مردم) براي من نصيبي قرار داده نشد. گفت: برو كه مردم منتظر تواند مي‏ترسم كه اگر تو در ميانشان نباشي اختلافي بهم رسد. ابن عمر رفت. وقتي مردم پراكنده شدند معاويه گفت: هر كه مي‏خواهد كه در امر خلافت و رياست سخني بگويد خود را مطرح كند (كنايه به ابن عمر داشت) كه ما از او و پدرش (يعني عمر) به اين امر سزاوارتريم. حبيب بن مسلمة (كه ظاهرا اين جريان را از ابن عمر مي‏شنيد) گفت: چرا به او جواب ندادي؟ ابن عمر گفت: مي‏خواستم به او بگويم كه سزاوارتر به اين امر كسي است كه با تو و پدرت جنگيد تا اسلام آورديد. ولي ترسيدم كه چيزي بگويم كه باعث اختلاف و منجر به خونريزي گردد... حبيب گفت: كار خوبي كردي .

فتكلم معاوية فقال: قد قلت وقلتم، وإنه ذهبت الآباء وبقيت الأبناء، فابني أحب إلي من أبنائهم، مع أن ابني إن قاولتموه وجد مقالا، وإنما كان هذا الأمر لبني عبد مناف، لأنهم أهل رسول الله صلى الله عليه وآله، فلما مضى رسول الله صلى الله عليه وآله ولي الناس أبو بكر وعمر من غير معدن الملك ولا الخلافة غير أنهما سارا بسيرة جميلة، ثم رجع الملك إلى بني عبد مناف، فلا يزال فيهم إلى يوم القيامة !!!! وقد أخرجك الله يا ابن الزبير وأنت يا ابن عمر منها، فأما ابنا عمي هذان فليسا بخارجين من الرأي إن شاء الله . الامامه والسیاسه
    پدران رفتند و پسران جاي آنان گرفتند. فرزندم يزيد، محبوبترين اولاد آنها است به من، و خلافت، مخصوص آل عبدمناف بود، زيرا آنان خويشاوندان پيغمبر خدا بودند، و زماني كه پيغمبر اكرم رحلت فرمود، مردم بدون ملاحظه ي سابقه ي ملك و خلافت، بوبكر و عمر را خليفه قرار دادند .....

یعنی اقرار صریح معاویه به کشکی بودن سقيفه و ....!!!!!!!!

همچنین :

مسعودی در مروج الذهب بدون سانسور آورده اما طبری سانسورش کرده :

فكان أبوك وفاروقه أول من ابتزه حَقَه، وخالفه على أمره، على ذلك اتفقا واتَّسقا،

پدرت و فاروقش ( عمر) نخستین کسانی بودند که به زور و ناروا او ( علی علیه
    السلام ) را از حقش محروم کردند و به مخالفتش برخاستند.

اگر یک حرف راست و درستی معاویه ویزید زده باشند همین است : وإن كان الحقّ لغيرنا فأبوك أوّل من سنَّ هذا .... فكان أبوك وفاروقه أول من ابتزه حَقَه.

17. صلوات ها 3

علاقه
    رفتن به سامرا
    نوشته
    1,324
    حضور
    26 روز 11 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    284
    آپلود
    31
    گالری
    214
    صلوات
    4350

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم (ع)

السلام علی الحسین(ع) و علی علی بن الحسین(ع) و علی اولاد الحسین(ع) و علی اصحاب الحسین(ع)

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع) غریب

السلام علیکم یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

=============================================

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    سلام

در مورد اشعار باقلانی
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست ها
    این اشعار در منابع دیگری
    در منابع اهل سنت آیا این اشعا آمده است؟

در منابع اهل سنت چه برخوردی با این اشعار شده است.

با تشکر

19. صلوات

نوشته
    1,036
    حضور
    59 روز 14 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    111
    آپلود
    0
    گالری
    89
    صلوات
    3388

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    در حالي‌كه امام‌حسين عدر روز جمعه شهيد شدند

بَابُ مَوْلِدِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ ع‏

وُلِدَ الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ ع فِي سَنَةِ ثَلَاثٍ وَ قُبِضَ ع فِي شَهْرِ الْمُحَرَّمِ مِنْ سَنَةِ إِحْدَى وَ سِتِّينَ مِنَ الْهِجْرَةِ وَ لَهُ سَبْعٌ وَ خَمْسُونَ سَنَةً وَ أَشْهُرٌ قَتَلَهُ عُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ زِيَادٍ لَعَنَهُ اللَّهُ فِي خِلَافَةِ يَزِيدَ بْنِ مُعَاوِيَةَ لَعَنَهُ اللَّهُ وَ هُوَ عَلَى الْكُوفَةِ وَ كَانَ عَلَى الْخَيْلِ الَّتِي حَارَبَتْهُ وَ قَتَلَتْهُ عُمَرُ بْنُ سَعْدٍ لَعَنَهُ اللَّهُ بِكَرْبَلَاءَ- يَوْمَ الْإِثْنَيْنِ لِعَشْرٍ خَلَوْنَ مِنَ الْمُحَرَّمِ وَ أُمُّهُ فَاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ ص.

حسين بن على عليهما السلام در سال سوم هجرى متولد شد و در ماه محرم سال 61 هجرى درگذشت و 57 سال و چند ماه داشت، عبيد اللَّه بن زياد- لعنه اللَّه- در زمان خلافت يزيد بن معاويه- لعنه اللَّه- وقتى كه حاكم كوفه بود آن حضرت را شهيد كرد، و فرمانده لشكرى كه با او جنگيد و او را كشت عمر بن سعد- لعنه اللَّه- بود و در كربلا در روز دو شنبه دهم محرم اتفاق افتاد، مادر آن حضرت فاطمه دختر پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله است:

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)