جمع بندی آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

تب‌های اولیه

147 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

با سلام خدمت دوستان
یه سوالی برام پیش اومده بود که خواستم با شما در میان بگذارم
در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد یاسین

علیخانی;612197 نوشت:
با سلام خدمت دوستان
در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

در مورد حجاب خداوند می فرماید:« و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‏كيششان، يا بردگانشان [كنيزانشان‏]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند، يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد».[1]

«اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2]

همانطور که اشاره کردید خداوند در موارد زیادی دستور به تعقل و تفکر می دهد مثلا « وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»[3]( و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين نشانه‏ هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏ كنند).

« ثُمَّ كُلي‏ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُكي‏ سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ‏ »[4]( سپس از تمام ثمرات (و شيره گلها) بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما! «از درون شكم آنها، نوشيدنى با رنگهاى مختلف خارج مى ‏شود كه در آن، شفا براى مردم است؛ به يقين در اين امر، نشانه روشنى است براى جمعيّتى كه مى ‏انديشند).

همانطور که ملاحظه می فرمایید در آیات مربوط به حجاب خداوند نمی فرماید در آن فکر کنید و بیاندیشید، بلکه می فرماید به سوی خدا برگردید و دستور او را اطاعت کنید تا رستگار شوید. به نظر می رسد این مورد از مواردی نیست که انسان بتواند با فکر خودش بدون در نظر گرفتن دستورات خداوند به نتیجه مطلوب برسد، لذا در این مورد انسان باید مطیع امر خداوند باشد تا به رستگاری برسد.

[/HR][1] - سوره نور،آیه31.

[2] - سوره احزاب،آیه59.

[3] - سوره روم،آیه21.

[4] - سوره نحل،آیه69.

یاسین;612988 نوشت:
جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2]

با سلام خدمت شما
چه دليلي دارد كه شما جلباب را روسري ترجمه مي كنيد. مگر نه اينكه منظور از جلباب پوشش بوده؟ اگه براتون امكان داره بيشتر توضيح بفرماييد . ممنون

با نام خدا

اگر ملاک فقط تفکر و تعقل انسان بود که چطور رفتار کند در این صورت خداوند تبارک و تعالی میفرمود شما فکر کنید انچه صلاح هست انجام بدید.
دیگر دستور به امری نمی فرمود

این دعوت به تفکر شاید به این خاطر هست که انسان میتواند تعقل کند و به ماهیت دستور پی ببرد نه اینکه فکر کند و دستور رو نقض کند که این امکانش نیست .

یعنی دستوری که خالق انسان ، داده نمی تواند بر ضد انسان باشد
.

در صورتی که فکر انسان محدود هست و بعضا محیط و برخی موارد دیگر دخیل هستند که انسان چطورباید بیاندیشد => میتواند اشتباه کند

بعضا اجبار در اندیشیدن به صورتی خاص هست .

.

والسلام علی من التبع الهدی

یکی از دلایلی که برای انتخاب همسر جزو معیارهام اینو گذاشتم که دانشجوی پزشکی نباشه همینه، یعنی ضعف اعتقادی. ...نمیدونم چرا هرچه به فارغ التحصيل شدن نزدیک میشیم میزان اعتقادات همکلاسیها بیشتر افت میکنه
دلایل دیگری هم داره ولی این یکیشه

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام

حجاب عقلاني است به نظر ميرسه ايشون منطقي تفكر نكردن.وگرنه امر پروردگار غير عقلاني نيست.اينكه امر خداوند عقلاني است خود دليلي بر غير عقلاني بودن تفكر ايشون داره.
پيشنهاد من نزديك كردن ايشون به علم منطق هست به هر طريقي كه ممكنه.اگر واقعا دين و آخرت براي ايشون مهمه پس يادگرفتن علم منطق هم مهم است زيرا مقدمه ي تفكر منطقي و سعادت است.

و من الله التوفيق[/]

[=book antiqua]با سلام دوباره
من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
مرتضي مطهري :
اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
: كاظم پورجوادي:
اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
محمد مهدي فولادوند:
اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
تفسير كابلي:
علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
تفسير الميزان:
خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
تفسير نمونه:
كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
پيشاپيش متشكرم

Asal Masal;659254 نوشت:
[=book antiqua]با سلام دوباره
من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
مرتضي مطهري :
اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
: كاظم پورجوادي:
اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
محمد مهدي فولادوند:
اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
تفسير كابلي:
علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
تفسير الميزان:
خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
تفسير نمونه:
كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
پيشاپيش متشكرم

بینید در این باره می باید سمت منابع دست اول اطلاعاتی رفت چرا من هم مانند شما نه به زبان عربی قدیمی اطلاعات دارم و نه روایت ها را با سندشان حفظم و هیچ وقت تمام این ها را کنار هم گذاشته ام.
خوب کار بسیار طولانی است . شایدبیشتر از 15 20 سال طول بکشد که بتوانید به چنین درجه ای برسید و شبانه رو مطالعه و تفکر و تلاش نیاز دارد. پس باید چکار کرد ؟ راهش چیست ؟

راه این موضوع این است که به سمت متخصص که عادل و عاقل و عالم و سالم و صادق و ... بریم که قبلا این زحمت ها را کشیده و مانند پزشکی که قبلا زحمت های لازم جهت شاختن بدن را کشیده و ما برای مشکلات بدنی به اون رجوع میکنید و البته هم سعی میکنیم که پزشکی عادل عاقل عالم سالم و صادق و .. باشد و نه هر پزشکی که مدرک پزشکی داشت ، ما نیز سمت عالم دینی برویم که قبلا این زحمت ها را کشیده و البته صاحب بقیه امتیازات نیز هست.

از چنین شخصیت هایی میشود به طیف وسیعی از مراجع تقلید ( و البته نه همه) مراجعه کرد و از آن ها نظر گرفت که البته چنین نظراتی به واقعیت نزدیک ترند.

در مورد مسائل دینی به متخصص سالم رجوع کنید و نه هر کسی که دم دستتان آمد...
مخصوصا این که دنیای دینی پر از غرض ها و سیاست ها و .... است.

سلام به همه ، همچنین به شما خواهر گرامی

ادامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم. اما توی فرمایش شما نکته ای دیدم که گفتم بهتره اول اون رو از شما بپرسم. دقت بفرمایید:

علیخانی;612197 نوشت:
می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام

توی نقل قولی که از شما داشتم فرمودید که دوستتون گفته هیچ دلیلی برای اینکه زن خود را از مرد بپوشونه پیدا نکردم. یعنی صرفاً بحث مو نیست و کلاً پوشیدن خود (شامل سر و بدن) مد نظر ایشون بوده که نیازی نیست پوشیده بشه

حالا نمیدونم واقعاً منظور همین بوده یا شما کلمه ای رو جا انداختید؟

این رو بفرمایید ممنون میشم

سلام آقاي kavoshgar02
ممنون كه دارين منو راهنمايي مي كنين.

kavoshgar02;659265 نوشت:
بینید در این باره می باید سمت منابع دست اول اطلاعاتی رفت چرا من هم مانند شما نه به زبان عربی قدیمی اطلاعات دارم و نه روایت ها را با سندشان حفظم و هیچ وقت تمام این ها را کنار هم گذاشته ام.
خوب کار بسیار طولانی است . شایدبیشتر از 15 20 سال طول بکشد که بتوانید به چنین درجه ای برسید و شبانه رو مطالعه و تفکر و تلاش نیاز دارد. پس باید چکار کرد ؟ راهش چیست ؟

با شما تا حدودي موافقم عاقلانه است.

kavoshgar02;659265 نوشت:
اه این موضوع این است که به سمت متخصص که عادل و عاقل و عالم و سالم و صادق و ... بریم که قبلا این زحمت ها را کشیده و مانند پزشکی که قبلا زحمت های لازم جهت شاختن بدن را کشیده و ما برای مشکلات بدنی به اون رجوع میکنید و البته هم سعی میکنیم که پزشکی عادل عاقل عالم سالم و صادق و .. باشد و نه هر پزشکی که مدرک پزشکی داشت ، ما نیز سمت عالم دینی برویم که قبلا این زحمت ها را کشیده و البته صاحب بقیه امتیازات نیز هست.

از چنین شخصیت هایی میشود به طیف وسیعی از مراجع تقلید ( و البته نه همه) مراجعه کرد و از آن ها نظر گرفت که البته چنین نظراتی به واقعیت نزدیک ترند.

يه سوال داشتم از شما تا مطلبي كه نوشتين برام روشنتر بشه.
تشخيص عاقل بودن يه پزشك نياز به اين داره كه ما سوادمون بيشتر از پزشك باشه تا بدونيم صادقه يا نه؟ با سواده يا نه؟ پس در اين صورت مراجعه به پزشكي كه از اون بيشتر بدونيم هم بي معنيه. از كجا بايد بدونيم كدوم مرجع تقليد صادقه كدوم نه؟ اين ديگه يعني كلا به مرجعيت هم نبايد اعتماد كرد چون ممكنه صادق نباشند.؟ پس در يك كلام يعني بايد سراغ عقلمون بريم و همه گفته هاي مراجع تقليد هم هميشه درست نيست؟؟
ممنون

reza-d;659270 نوشت:
دامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم.

سلام آقاي reza-d
ممنون مي شم اگه راهنمايي كنيد.

Asal Masal;659409 نوشت:
سلام آقاي reza-d
ممنون مي شم اگه راهنمايي كنيد.

چرا سوالات تون رو از کارشناسان سایت نمی پرسید؟

mehrant;659418 نوشت:
چرا سوالات تون رو از کارشناسان سایت نمی پرسید؟

سلام و ادب
همينجا پرسيدم اما هنوز جوابي نگرفتم. آقاي REZA-D به استارتر فرموده بودند:

Reza-D;659270 نوشت:
ادامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم.

من هم مشتاق بودم اين نكات رو بشنوم. كلا تاپيك خيلي سوت و كوره. اگه بحث ازدواج و اين حرفها بود الان رسيده بود به صفحه 100. :Ghamgin:
به هر حال ممنونم از شما

Asal Masal;659339 نوشت:
تشخيص عاقل بودن يه پزشك نياز به اين داره كه ما سوادمون بيشتر از پزشك باشه تا بدونيم صادقه يا نه؟ با سواده يا نه؟ پس در اين صورت مراجعه به پزشكي كه از اون بيشتر بدونيم هم بي معنيه. از كجا بايد بدونيم كدوم مرجع تقليد صادقه كدوم نه؟ اين ديگه يعني كلا به مرجعيت هم نبايد اعتماد كرد چون ممكنه صادق نباشند.؟ پس در يك كلام يعني بايد سراغ عقلمون بريم و همه گفته هاي مراجع تقليد هم هميشه درست نيست؟؟
ممنون

شما فرض کنید که خدایی نکرده یکباره متوجه شدید که یک تومور کنار نخاع تون تشکیل شده و مجبورید آن را عمل جراحی کنید.
خوب موضوع بسیار حساسی است. کمی آسیب به نخاع معنیش این است که مثلا شما قدرت کنترل مثانه را از دست می دهید یا مثلا دارای این معنی است که برای همیشه باید با حرکت دادن پاهایتان خداحافظی کنید...
خوب چکار میکنید ؟
بهش دست نزنید که کم کم باید کنترل قسمتی از بدنتون رو از دست بدین و دست هم بزنید امکان خطرات زیادی هست...

بگذارید تا جای شما جواب این سوال را بدهم . شما میگردید دنبال پزشکی که سابقه عمل های جراحی حساس و موفقیت آمیز زیادی دارد. خوب درست که چیزی صددرصد نیست ولی حداقل میتوانید تا درصد بالایی به این پزشک اعتماد کنید و خودتان را به او بسپارید. دقت کنید چیزی که بر عهد عقل شما بود این نبود که خودتان از پزشکی زیاد سر در بیاورد بلکه چیزی که بر عهده عقل شما بود پیدا کردن پزشک معتمد بود که معمولا همیشه امکانپذیر است و به اطراف خودتون نگاه کنید ، مردم معمولی هم انجام میدهند.

در مورد مراجع تقلید نیز آزمون های عقلی مشابهی وجود دارد . مثلا سابقه فتواها و بیاناتای که ایراد کرده است. وضعیت زندگی آن ها که معمولا قابل پیگیری است. بحث هایی که انجام میدهند. نظر بقیه مراجع نسبت به این مرجع به خصوص و ...

در مورد کارایی عقل شاید باید مقداری بیشتر فکر کنیم.
روایت داریم که بر شما دو حجت است ، حجت نهان و آشکار
حجت نهان عقل و حجت آشکار نیز پیامبران و امامان هستند.
خوب همانطور که در یک اقلیم دو شاه نمی گنجد ، پس احتمالا مراد و نیاز به حق برای تشخیص درست و غلط نیست.
بنده خیال میکنم نیاز به عقل برای پیدا کردن ولی خدا و پیامبران است و بعد از پیدا کردن آنها ، منبع هدایت آنانند و از این به بعد اطاعت کامل...

kavoshgar02;659428 نوشت:
مثلا سابقه فتواها و بیاناتای که ایراد کرده است. وضعیت زندگی آن ها که معمولا قابل پیگیری است. بحث هایی که انجام میدهند. نظر بقیه مراجع نسبت به این مرجع به خصوص و ...

آقاي كاوشگر به نظر شما بهتر نيست به جاي تحقيق در زندگي مراجع تقليد تفاسير رو مطالعه كنيم و شان نزولها و تاريخ رو بررسي كنيم؟

به نظر من حجاب مساله اي عقليه اگه اشتباه مي كنم كارشناساي محترم بفرمايند(ممنون ميشم)

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا﴾(سورهٔ احزاب-آیهٔ ۵۹(
ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهای خود را بر خود فروتر گیرند این برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند (به احتیاط) نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

"پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

Asal Masal;659254 نوشت:
مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم
سلام

اول در مورد عقل چند نکته رو عرض کنم

1 - عقل احتمال خطا داره
بله خداوند به ما گفته از عقلتون استفاده کنید. اما ما باید در کنار استفاده از عقل خودمون ، تراز و معیاری برای تشخیص درست و غلط داشته باشیم ، چون عقل ما احتمال خطا داره

شاید بپرسید با این حساب دیگه چه نیازی به عقله؟ خب به حرف همون معیار عمل کنیم تموم
نکته درست همینجاست! (معجزهء خدا)

در واقع کمال عقل ما در همینه که بپذیریم عقلمون ناقصه :ok:

2 - عقل لازمه ، اما کافی نیست
اتومبیلی رو تصور کنید که برای حرکت نیاز به اجزای مختلفی داره. موتور ، چرخ ، دنده ، فرمان و......
اما مهمتر از همهء اینها نقشهء راه هست
اینکه شما کجا هستید؟
به کجا میخواید برید؟
و از چه راهی؟

در انسان میشه عقل رو به فرمان اتومبیل تشبیه کرد که لازمه اما کافی نیست. چون باید برای ما یک نقشهء راه وجود داشته باشه
اون نقشهء راه احکام خداست

نکتهء مهم:
من خودم درمورد احکام اسلامی به اعتقاد 100 در 100 نرسیدم. اما میتونم بگم با هر تئوری دیگه ای که مقایسه ش کنیم برتره

Asal Masal;659448 نوشت:
از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

"پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

با نکاتی که درمورد عقل انسان عرض کردم ، پاسخ فرمایش شما این میشه که پوشش بطور کلی مسئله ای عقلیه ، اما جزئیاتش رو باید از همون نقشهء راه بفهمیم

از همون مثال اتومبیل و فرمان استفاده میکنم

از جاده خارج نشدن یک مسئلهء عقلیه ، لذا هر آدم عاقلی ، حتی درصورت نبود نقشهء مسیر ، میدونه که نباید از جاده منحرف بشه

اما حالا فکر کنید که یک راننده در حالیکه در جاده رانندگی میکنه و چهارچوب مسیر رو هم داره درست رعایت میکنه(یعنی به ندای عقل گوش میده) میخواد سبقت بگیره که یه یهو یک ماشین با سرعت میاد سمتش و تصادف میشه!

افسر راهنمایی ازش میپرسه:
در این قسمت جاده سبقت ممنوع بود ، شما چرا سبقت گرفتید؟

و راننده پاسخ می ده که:
چون تابلوی سبقت ممنوع نصب نبود

پس تا زمانی که تابلو ها و علائم روی جاده نصب نشده ، انتظار از یک راننده اینه که کلیات قوانین رو رعایت کنه و همین کافیه
اما وقتی تابلو ها و علائم نصب شد ، وظیفهء رانندگان هم بیشتر میشه

(تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید ، تا بریم سر موضوع دلیل پوشش مو)

Reza-D;659489 نوشت:
(تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید ، تا بریم سر موضوع دلیل پوشش مو)

سلام و ادب
ممنونم از شما. تا اينجا ok. همه گفته هاتون منطقيه. و اما در مورد موي سر و حجاب اون تابلوها از كجا اومدن؟ مگه نه اينكه از قران اومدن؟
بازم ممنون

Asal Masal;659490 نوشت:
در مورد موي سر و حجاب اون تابلوها از كجا اومدن؟ مگه نه اينكه از قران اومدن؟
درمورد پوشش مو از نظر عقلی دنبال پاسخ هستید یا از نظر احکام و فقه؟

اگر از نظر فقهی و شرعی دنبال پاسخ هستید ، من صلاحیت و اطلاعات کافی برای پاسخ به شما در زمینهء احکام رو ندارم
اما اگر هدفتون اثبات عقلی هست ، بفرمایید تا در حد خودم نظرم رو عرض کنم

Reza-D;659519 نوشت:
اگر از نظر فقهی و شرعی دنبال پاسخ هستید ، من صلاحیت و اطلاعات کافی برای پاسخ به شما در زمینهء احکام رو ندارم
اما اگر هدفتون اثبات عقلی هست ، بفرمایید تا در حد خودم نظرم رو عرض کنم

راستش من هم اطلاعات فقهي خوبي ندارم .من مي خوام اوني كه واقعا خدا تو قران گفته رو بدونم . مقصد اصلي از اين آيات چي بوده. خدا واقعا چه انتظاري از ما زنان مسلمون درمورد پوشش و حجابمون داره. چيزي كه عقلم هم قبول كنه .واقعيتش بعضي چيزها رو با اينكه انجام ميدم اما عقلا قبول ندارم و اين خيلي آزارم ميده. مي شه گفت از هر دو نظر.

شاید برای درک بهتر این موضوع لازم باشه کمی نگاه رو تغییر بدید
شما الان دارید به عنوان یک خانم به موضوع نگاه میکنید و شاید درک اینکه موی سر یک زن چه تاثیری میتونه روی یک مرد داشته باشه برای شما سخت باشه

ابتدا یک نکته برای شروع:
صحبتی که هر دوی ما قبول داشتیم به این شکل بود که اصل پوشش رو با عقل خالی هم میشه درک کرد

حالا بیایم فعلاً بحث مو رو نادیده بگیریم
در مورد پوشش های دیگه چی؟ عقل به کدوم یکی حکم میکنه؟

شما فرمودید:

Asal Masal;659254 نوشت:
در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم
خب حالا ممکنه خانمی بگه من پوشاندن تمام بدن بجز گردن رو قبول دارم. چه نیازی به پوشیدن گردن هست؟
یکی دیگه بگه چه نیازی به پوشاندن دستها (بالاتر از مچ) هست؟
و........

تا برسه به زنهای اروپایی که حداقل حجاب رو لازم میدونن و عجیب اینکه خیلی هاشون به حفظ همون هم پایبند هستن

(همون پذیرش کلیت حجاب که شما هم فرمودید)

همهء این خانمها هم ادعا میکنن که ما با عقلمون به این نتیجه رسیدیم

هر کدوم از عقاید بالا که عرض کردم ، امتیاز خاص خودش رو داره
اما خداوند دنبال رسیدن ما به 100 هست یعنی کمال
بخشی از کمال زن در اینه هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:
اولاً خودش از نگاه بد دور باشه
ثانیاً مردها آرامش روحی داشته باشن

(باز هم تا اینجا اگر نکته ای هست بفرمایید تا بعد درمورد تاثیر موی زن بر مردها و خود خانمها صحبت کنیم)

Reza-D;659535 نوشت:
خب حالا ممکنه خانمی بگه من پوشاندن تمام بدن بجز گردن رو قبول دارم. چه نیازی به پوشیدن گردن هست؟
یکی دیگه بگه چه نیازی به پوشاندن دستها (بالاتر از مچ) هست؟
و........

تا برسه به زنهای اروپایی که حداقل حجاب رو لازم میدونن و عجیب اینکه خیلی هاشون به حفظ همون هم پایبند هستن

اينها دقيقا چيزيه كه من با خودم هميشه فكر مي كنم. خانمي واقعا چادري( از ته دل نه اجباري) اگه چادرشو ازش بگيرن احساس خيلي بدي مي كنه و خانم مانتويي اگه مانتوشو بگيرن خيلي احساس بدي مي كنه و اونيكي كه دامن ميني ميپوشه اگه دامنشو بگيرن اون احساس بد بهش دست ميده. من هم دقيقا اينو قبول دارم و قبول دارم كه بايد يه خط و مشيي وجود داشته باشه و خداوند كه اينهمه تو دين اسلام و تو خود قران به جزيي ترين مسائل هم پر داخته بايد در مورد حجاب هم خط و مشيي مي داد كه داده. اما چرا در مورد قران تو هيچكدام از آيه هاي حجاب به مو اشاره نكرده. خودتون فرموديد عقل ممكنه اشتباه كنه. هر كسي ممكنه به نتيجه اي متفاوت از ديگري برسه همونطور كه يه چادري و يه مانتويي و يه دامن پوش به نتايج مختلف رسيدن. اين كه بگيم اونهايي كه به نتيجه چادر رسيدن درست فكر كردن اما اونهايي كه به مانتو رسيدن فكرشون غلط بوده نمي تونه منطقي باشه. پس بايد همونطور كه تا الان شما هم فرمودين هم عقل باشه هم اون تابلوهاي راهنمايي. حالا اون تابلوها رو هم بايد ديد چي هستند؟ درسته؟

Reza-D;659535 نوشت:
خداوند دنبال رسیدن ما به 100 هست یعنی کمال
بخشی از کمال زن در اینه هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:

كاملا درسته. اما در اين كه كمال چي هست باز هم بايد ديد خواست خدا چيه. از منظر قران كمال چيه؟

Asal Masal;659538 نوشت:
خداوند كه اينهمه تو دين اسلام و تو خود قران به جزيي ترين مسائل هم پر داخته بايد در مورد حجاب هم خط و مشيي مي داد كه داده. اما چرا در مورد قران تو هيچكدام از آيه هاي حجاب به مو اشاره نكرده
خداوند درمورد جزئیات نماز هم در قرآن اشارهء مستقیم نفرموده
عرض شد که باید کارشناس درمورد احکام نظر بدن ، اما من فقط این نکته رو میگم که قرار نیست همهء جزئیات در قرآن بطور مستقیم اشاره شده باشه

Asal Masal;659538 نوشت:
اين كه بگيم اونهايي كه به نتيجه حجاب کامل رسيدن درست فكر كردن اما اونهايي كه به حجاب کمتر رسيدن فكرشون غلط بوده نمي تونه منطقي باشه. پس بايد همونطور كه تا الان شما هم فرمودين هم عقل باشه هم اون تابلوهاي راهنمايي. حالا اون تابلوها رو هم بايد ديد چي هستند؟ درسته؟
(از کلمات حجاب کامل و حجاب کمتر استفاده کردم چون اینطور بهتر میشه تفکیک کرد)

یک نفر میگه مواد مخدر کلاً بده
یک نفر دیگه ، میگه بعضی از مواد مخدر بده اما بعضی دیگه بطور تفریحی اشکال نداره
یکی دیگه هم میگه تمام مواد مخدر مصرفشون بطور تفریحی اشکالی نداره و تازه مفید هم هست

اما میدونیم که گروه اول درست میگن. خب چطور به این نتیجه رسیدیم؟

با تجزیه و تحلیل نتایج صحبت های سه گروه بالا و بررسی دلایل اونها

درمورد حجاب هم اگر همینطوری از روی تعصب کسی بگه حجاب کامل بهتر از حجاب کمتر هست ، حرف بی منطقی زده
اما اگر دلیل داشته باشه و همینطور نتایج داشتن یا نداشتن حجاب ، با ادعای مطرح شده منطبق باشه ، اون وقت میشه حرف منطقی

(لطفاً نقل قول نکنید تا پست بعدی رو بنویسم ، تشکر)

Asal Masal;659538 نوشت:
اما در اين كه كمال چي هست باز هم بايد ديد خواست خدا چيه. از منظر قران كمال چيه؟
اگر دقت بفرمایید عرض کردم بخشی از کمال زن در حجابه ، نه کل کمال زن
شاید بهتر باشه اینطور بگم که حجاب ، یکی از وسائل رسیدن زن به کمال هست
(در پست بعد بیشتر توضیح میدم)

گفته بودم که اگر از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد
شاید براتون عجیب باشه که برخی اعمال ، حرکات و خصوصیات در وجود یک زن که از دید خودش کاملاً عادی و حتی غیرقابل اعتنا هستن ، برای یه مرد میتونه در حد انفجار بمب هسته ای باشه!
(کمی شوخی هم چاشنیش بود :Nishkhand:)

و متعجب تر خواهید شد اگر چند نمونه ش رو براتون مثال بزنم:
خندیدن ، راه رفتن ، نگاه کردن ، اخم کردن! ، سکوت!!! و....... و زیبایی های زن از جمله موی زن

این خصوصیت در مردها به خودی خود نه عیبه و نه حُسن. بلکه یک وسیله ست برای جلب توجه مرد نسبت به زن و در نتیجه وصال و انجام یکی از برنامه های خلقت یعنی تولید مثل. حالا مرد باید این حریص بودن به زن رو در چهارچوب مناسبش انجام بده و زن هم دلربایی رو

اما اگر عاشقی مرد و معشوقی زن از چهارچوب خارج بشه ، میتونه عواقب بسیار بدی داشته باشه که چند نمونش رو عرض میکنم:

1 - پسر مجرد با دیدن دلبری های زن (که شامل بدن و موی زن هم میشه) دچار تحریک جنسی میشه که دو حالت داره. یا به گناه میفته ، یا اینکه باید فشار این تحریک رو تحمل کنه ، که در هر دو صورت معنیش ایجاد مشکل خواهد بود

2 - اگر حالت اول برای پسر پیش بیاد (اقدام به گناه) یکی از راه هاش اومدن دنبال دختر و تحریک دختر برای ایجاد رابطه خواهد بود. در این حالت دختر هم به دو صورت عمل میکنه. یا بخاطر احساسات زنانه ، تسلیم پسر میشه ، یا خودش رو نگه میداره اما آثار اون تعقیب و گریزهای عاشقانه در ذهنش میشینه و براش ایجاد مشکلات روحی میکنه ، که باز هم در هر دو صورت معناش میشه ایجاد مشکل

3 - موارد قبل رو درمورد مجردها مثال زدم ، اما همین موارد برای متأهل ها هم امکان وقوعش کم نیست که اگر پیش بیاد دیگه مستقیماً کانون خانواده مورد آسیب قرار میگیره و عواقبش نیاز به گفتن نداره

تا اینجا چندین اتفاق مختلف فقط در اثر یک جلب توجه میتونه بوجود بیاد. فکر میکنید این اتفاقات الان چقدر در جامعه در حال رخ دادن هستن؟

در پست های قبل عرض شد که:

Reza-D;659535 نوشت:
بخشی از کمال زن در اینه که هیچ خصوصیت تحریک کننده ای رو در مقابل نامحرم نداشته باشه تا:
خداوند میخواد که جامعه از تمام آسیب های بالا که عرض کردم ، ایمن باشه. برای همین حداکثر کنترل رو مطرح فرموده تا کمترین امکان برای تحریک های غیرطبیعی کنترل بشه ، حتی اگه این عامل تحریک کننده ، موی سر باشه

[SPOILER]این یه نظر شخصیه برای همین در متن پنهان نوشتم:
وقتی که خداوند تعریف کرده که از هر عامل تحریک کننده دوری کنید ، یعنی دیگه نیاز نیست برای ما دونه دونه اسم ببره. به نظر من وقتی ما ببینیم موردی در اعمال ما ممکنه باعث تحریک طرف مقابل بشه ، باید از اون دوری کنیم. حتی اگر حکم شرعی براش نباشه[/SPOILER]

(اگه مطلبی هست بفرمایید)

Reza-D;659548 نوشت:
برای همین حداکثر کنترل رو مطرح فرموده تا کمترین امکان برای تحریک های غیرطبیعی کنترل بشه

مطالبتون رو كامل قبول دارم به جز يه مورد. اين حداكثر كنترل كه گفتين چيزي نسبيه. از فردي به فرد ديگه و از جامعه اي به جامعه ي ديگر. در اينصورت بايد گفت نقاب زدن خيلي بهتر از چادره چون

Reza-D;659548 نوشت:
هیچ خصوصیت تحریک کننده ای

از زن رو پديدار نمي كنه. كساني ممكنه تو جامعه پيدا بشن كه با صداي زن هم تحريك بشن و دچار موارد 1 تا 3 اي كه شما اشاره كردين بشن. كساني ممكنه پيدا بشن كه با ديدن چشم و دماغ و دهن و يه گردي هم دچار همون موارد بشن.
اين مسائل از جامعه اي به جامعه ديگه هم متغيره. من خودم تجربه كردم. اينجايي كه هستم روسري سرم مي كنم و تا حالا نشده سنگيني نگاه كسي رو حس كنم حتي كساني كه موهاشون بازه به اونهاهم نگاه نمي كنند. ايران اومدم مانتو و روسري داشتم همه نگام مي كردند با اينكه من هميشه از هدبند هم استفاده مي كنم و تارمويي بيرون نداشتم و لباسم هم سنگين بود. به يه شهر كوچكتر رفتم به قصد زيارت يه امامزاده و چادر سر كردم باز هم نگاه مي كردن. پس اينهايي كه گفتين متغيره. درست نمي گم ؟

Asal Masal;659549 نوشت:
اينجايي كه هستم روسري سرم مي كنم و تا حالا نشده سنگيني نگاه كسي رو حس كنم حتي كساني كه موهاشون بازه به اونهاهم نگاه نمي كنند. ايران اومدم مانتو و روسري داشتم همه نگام مي كردند با اينكه من هميشه از هدبند هم استفاده مي كنم و تارمويي بيرون نداشتم و لباسم هم سنگين بود. به يه شهر كوچكتر رفتم به قصد زيارت يه امامزاده و چادر سر كردم باز هم نگاه مي كردن
تو برخی از شهرا اگه یه مرد هم لباس روشن بپوشه یه جوری نگاش میکنن. به نظرم این بیشتر یه بحث فرهنگی باشه تا بحث تحریک پذیری

Asal Masal;659549 نوشت:
اين حداكثر كنترل كه گفتين چيزي نسبيه. از فرد به فرد و از جامعه به جامعه اي ديگر

در وضع قوانین تمام جوانب درنظر گرفته میشه. حداکثر کنترل ، با توجه به سایر شرایط
همچنین روال طبیعیِ یک جامعه درنظر گرفته میشه ، الان در برخی جوامع همجنسبازی هم عادی شده ، اما این یه رفتار طبیعی نیست

Asal Masal;659549 نوشت:
در اينصورت بايد گفت نقاب زدن خيلي بهتر از چادره. كساني ممكنه تو جامعه پيدا بشن كه با صداي زن هم تحريك بشن و دچار موارد 1 تا 3 اي كه شما اشاره كردين بشن. كساني ممكنه پيدا بشن كه با ديدن چشم و دماغ و دهن و يه گردي هم دچار همون موارد بشن
متن پنهان رو هم برای همین نوشتم. خداوند دستور کلی رو داده و قسمت هایی رو هم به فهم خودمون واگذار کرده
بله ، اگر زنی میدونه اونقدر زیباست که بدون آرایش و بدون هیچ حرکت تحریک آمیز ، باز هم میتونه مردها رو جذب کنه ، باید تا حد امکان نقاب بزنه. در شرایطی مثل صورت آرایش کرده هم ، مستحب ، بلکه واجب میشه که زن نقاب بزنه (یا بخش آرایش شده رو بپوشونه)

و برای همین به زنها گفته شده که صدا و نگاه و رفتار خودتون رو کنترل کنید

احتمالاً این جمله رو به نقل از حضرت زهرا(س) شنیدید که بهترین چیز برای یک زن اینه که نه نامحرمی اون رو ببینه و نه اون نامحرمی رو
اما همین بانو در زمان غصب خلافت به مسجد میرن و سخنرانی میکنن (البته در کمال چهارچوب های خودشون)

پس حرف حضرت زهرا(س) این نیست که کلاً زنها از خونه بیرون نیان!
بلکه منظورشون اینه که باید تمام تلاش رو در جلوگیری از محرک بودن انجام داد ، مگر ضرورتی باشه

Reza-D;659548 نوشت:
گفته بودم که اگر از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد
شاید براتون عجیب باشه که برخی اعمال ، حرکات و خصوصیات در وجود یک زن که از دید خودش کاملاً عادی و حتی غیرقابل اعتنا هستن ، برای یه مرد میتونه در حد انفجار بمب هسته ای باشه! (کمی شوخی هم چاشنیش بود )

و متعجب تر خواهید شد اگر چند نمونه ش رو براتون مثال بزنم:
خندیدن ، راه رفتن ، نگاه کردن ، اخم کردن! ، سکوت!!! و....... و زیبایی های زن از جمله موی زن

Reza-D;659552 نوشت:
تو برخی از شهرا اگه یه مرد هم لباس روشن بپوشه یه جوری نگاش میکنن. به نظرم این بیشتر یه بحث فرهنگی باشه تا بحث تحریک پذیری

به چه دليلي مي گيد اينها بحث تحريك پذيري نيست اما سكوت تحريك پذيريه؟ ؟؟

Asal Masal;659556 نوشت:
به چه دليلي مي گيد اينها بحث تحريك پذيري نيست اما سكوت تحريك پذيريه؟
به عرض بنده توجه نفرمودید
محوریت بحث ما ، بر اساس ایجاد تحریک از سوی زنهاست ، نه چشم چرونی
بی دلیل مردها

لذا سکوت (سکوت همراه با ناز که تحریک کننده است) در چهارچوب بحث ما قرار میگیره
اما نگاه مردها در ایران ، چون عمل تحریک کننده ای از سوی شما انجام نشده ، در چهارچوب این بحث قرار نمیگیره

با این حال توضیحی عرض میکنم خدمتتون

شما گفتید جایی که من هستم (فکر کنم منظورتون خارج کشور بود) به زنی که روسری سرش نیست هم نگاه نمیکنن
اما توی ایران به زن چادری هم نگاه میکنن

و احتمالاً نتیجه گیری شما این بود که پس بیرون بودن مو یک عامل تحریک کننده نیست

اما در خیلی کشورها که حجاب آزاده ، زنها دست هاشون و پاهاشون هم بیرونه و حتی(با عرض معذرت از شما خواهر گرامی) بخش های دیگه هم کامل پوشیده نیست و کسی هم نگاهشون نمیکنه (مگر اینکه دیگه وضعیت خیلی حاد باشه!!)

سؤال:
آیا میشه نتیجه گرفت که دست و پا و سایر اندام زن تحریک کننده نیستن؟

از طرفی فرمودید که من توی امام زاده چادر زده بودم و باز هم نگاهم میکردن
پس قبول دارید که شما عمل تحریک کننده ای انجام ندادید

درنتیجه:
نه نگاه کردن به شما به دلیل تحریک از طرف شما بوده
و نه نگاه نکردن در خارج به موی باز زنها ، به دلیل تحریک نشدن مردان اونجا بوده

بلکه دلایلش به فرهنگ مردم کشورها برمیگرده و البته موارد دیگه که دوتا رو اشاره میکنم
(که هیچکدوم ربطی به تحریک کنندگی زنها نداره)

1 - محدودیت یا عدم محدودیت روابط جنسی
توی ایران ازدواج زمان بر و سخته و امکان رابطهء جنسی خارج از ازدواج بطور آزاد نیست. لذا چشم چرونی باب شده
اما در خارج از کشور این میل با داشتن روابط آزاد برطرف میشه

2 - عادی شدن
در ایران حتی با وجود اینکه اعتقادات کمرنگ شده ، باز هم دسترسی به جنس مخالف سخت و دشواره. همینطور چشم و دل مردها تشنه تره (که خیلی هم خوبه). اما درکشورهای آزاد ، مردها اینقدر دست و پا و..... دیدن که دیگه براشون عادی شده (که اصلاً خوب نیست)

[SPOILER]من چندان با شما موافق نیستم که در ایران همه به شما نگاه میکردن و در کشور دیگه هیچکس به شما نگاه نمیکرد. با فیلم و کلیپ میتونم ثابت کنم که حتی در آزاد ترین کشورها ، مردها با دیدن اندام بی حجاب یه خانم غش و ضعف میرن. البته فیلم های سانسور شده :ok:[/SPOILER]

این هم یک دلیل قرآنی خدمت شما
(لطفاً دقت بفرمایید ، در سندهای پایین فقط
معنای کلمهء خمار مورد نظره ، نه خود حدیث)

سورهء نور - آیه 31
وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏
اى پيامبر به زنان با ايمان بگو
روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند [تا گردن و سينه با آن پوشانده شود]

«خُمُر» جمع خِمار است

اصل الخمر ستر الشيء و يقال لما يستر به خمار و لكن الخمار صار في التعارف اسما لما تغطي الامرائه رأسها
خمار در اصل به معناي پوشاندن چيزي است و در اصطلاح پارچه اي كه زن سرش را با آن مي پوشاند اطلاق مي شود
(راغب اصفهاني ، 210)

و الخمار للمرأه، و هو النصيف و قيل: الخمار ما تغطي به المرأه رأسها
خمار براي زن است و آن دستاري است كه زن سرش را با آن مي پوشاند
(لسان العرب - ابن منظور - 4/257)

عن عايشه أنها سئلت عن الخمار فقالت انما الخمار ما واري البشرة و الشعر
از عايشه درباره‌ خمار پرسيده شد و او در پاسخ گفت خمار آن چيزي است که پوست و مو را مي‌پوشاند
(السنن الکبري، ج2، ص 235)

این هم لینک سایتی که کلمات عربی رو معنا میکنه
وارد بشید ، در شماره 4 معنای خِمار اینطور نوشته شده:

روسری زن - سربند - پوشش

http://www.almaany.com/fa/dict/ar-fa/%D8%AE%D9%85%D8%A7%D8%B1/

reza-d;659558 نوشت:
محوریت بحث ما ، بر اساس ایجاد تحریک از سوی زنهاست ، نه چشم چرونی بی دلیل مردها

شما از كجا مطمئن هستيد كه اين چشم چرانيها بي دليل است؟ از كجا مطمئنيد همين مردان چشم چران با ديدن يه زن چادري تحريك نمي شوند. پس انگيزه شون از اين نگاهها چيه؟ براشون جذابيت داره كه نگاه مي كنند. پس برا چي چشم چروني مي كنند؟ اين حرفتون منطقي نيست( با عرض معذرت) شما خودتون بحث تحريك پذيري رو مطرح كردين و فرمودين

reza-d;659548 نوشت:
از دید یک آقا به موضوع نگاه کنید بهتر مطلب رو درک خواهید کرد

اين چشم چراني ديد مردها نيست؟
پس نمي شه از كنار چشم چرانيه مردها به سادگي گذشت و با يك جمله گفت اين مساله اي فرهنگيه. پوشش زنها با چشم چرانيه مردها رابطه مستقيم داره. شايد براي كسي

reza-d;659558 نوشت:
سکوت همراه با ناز که تحریک کننده است

باشه و براي ديگري صداي يه زن نقاب زده 100 در100 عفيفه تحريك كننده باشه. پس اين مساله نسبيه و حد و حدودش رو بايد از قران استخراج كرد.

reza-d;659558 نوشت:
اما در خیلی کشورها که حجاب آزاده ، زنها دست هاشون و پاهاشون هم بیرونه ...کسی هم نگاهشون نمیکنه .

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که دست و پا و سایر اندام زن تحریک کننده نیستن؟

البته كه نمي شه چنين نتيجه اي گرفت. عكسش هم درسته. به چه دليل مو زينت حساب شده و موجب تحريك پذيري مي شود اما چشم كه سرشار از احساس است موجب تحريك پذيري نيست. آيا چشم زيبا نيست؟ يا لب چرا به خودي خود موجب تحريك پذيري نيست اما مو هست.

سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که چشم و لب زن تحریک کننده نیستن؟

خوب من هم همين رو مي گم ديگه. من هم مي خوام همون فلسفه اصلي حجاب رو بدونم. حجاب براي اينه كه موجب فساد و فحشا نشه. وقتي هيچكس نگاه نمي كنه يعني چي؟اونطور كه از فرمايشاتتون فهميدم منظورتون اينه كه تا عشوه اي در كار نباشه صرف ديدن (چشم چراني ) هيچ جذابيتي براشون نداره؟؟ اين يعني نمي رن سراغ اون زن. يعني فسادي در كار نيست. يعني طبق (يُؤْذَيْنَ ) آيه 59 سوره احزاب آزار و اذيتي در كار نيست. خوب در كشورهايي كه حجاب آزاده هم همينطوره. تا كسي عشوه نكنه و علائم نشون نده كسي به زن حتي نگاه هم نمي كنه. پس اونجا معنيه حجاب و به خصوص حجاب مو چيه؟ (من اصلا بيرون بودن دست و پا رو تاييد نمي كنم ها) من هم دقيقا دنبال اين جوابم . فكر كنم باز رسيديم سر خونه اول Smile

reza-d;659560 نوشت:
(لطفاً دقت بفرمایید ، در سندهای پایین فقط معنای کلمهء خمار مورد نظره ، نه خود حدیث)

سورهء نور - آیه 31
وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏
اى پيامبر به زنان با ايمان بگو روسرى ‏هاى خود را بر سينه خود افكنند

reza-d;659560 نوشت:
تا گردن و سينه با آن پوشانده شود]

1-

تا گردن و سينه با آن پوشانده شود

2-اگر به پست دوم من تو اين تاپيك يه نگاه بياندازيد مي بينيد كه در اونجا هم جلباب رو متفاوت معني كرده اند. همينطور براي بِخُمُرِهِنَّ ترجمه هاي متفاوتي وجود داره.

3-معناي لغوي براي ترجمه كافي نيست و براي ترجمه دقيق تر بايد منظور اصلي رو پيدا كرد. به نظر مي رسه در اين آيه خمار معناي فراگيرتري داره و به معني جامه و پوشاك بطور كلي هست نه مصاديق آن. همينطور كلمه جلباب در (سوره احزاب،آیه59) چنين معناي كلي داره.

در عصر پيامبر برهنگي حادي حاكم بوده. فساد رواج داشته. فروش كنيز رواج داشته و .. مردم معمولا از لباس يه تكه استفاده مي كردن و لباس هاي زير و رو هنوز معنايي نداشت. اوضاع خيلي خرابتر از اين بود كه مشكلشون فقط پوشوندن سر باشه. زنان حتي در پوشوندن عورت بي دقتي مي كردن كه خداوند متعال امر به پوشش فرمود (وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ). زنا حاكم بود به جامعه. پس چطور مي شه اينطور تفسير كرد كه زنها لباس بلند داشتند و روسري هم داشتن اما فقط گردن رو نمي پوشوندن؟؟ اين ناديده گرفتن تاريخ و محتواي صريح بعضي جملات قران نيست؟؟

تو اين آيه خمار اگه هم به معني روسري باشه، به معناي روسري امروزي نمي تونه باشه نذاريم كه ذهنيت قبليمون از روسري و مقنعه به فهممون سايه بياندازه.بهتره خمار را سرانداز ترجمه كنيم چون استفاده از خمار روي سر به خاطر آداب و رسوم و يا شرايط اقليمي و آ ب وهواييِ آن سرزمين بود وحتي گاها اعتبار اجتماعي بوده. در نتيجه ارتباطي به عفّت جنسي، و انگيزه هاي اخلاقي وشرعي نداشت و حتي مردا هم سرشونو با اين نوع سر انداز مي پوشوندن.

لباسهايي كه زنها مي پوشيدن يه تكه پارچه بوده كه وسطشو مي بريدن و سرشون رو ازتوش رد مي كردن و كناره هاش باز بود. (جُيُوبِهِنَ‏) آيا مقصد آيه اين نيست كه زنان با پارچه دم دست يا همون خمار سينه و اطراف بدنشونو بپوشونن؟ (وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَ‏) (واقعا سوال كردم)

ضمنا كارشناساي محترم ، اگه اينجا محل مرتبط با اين مطالب نباشه ببخشيد و لطفا به محل مرتبط انتقال بديد.

بسم رب جمیل
خب می خواهیم تفکر کنیم
1- برای چه باید از دستوراتی که در قرآن آمده است، پیروی کنیم؟
نظر بنده: جلب رضایت خداوند

2-محبوبترین زن نزد خداوند کیست؟ پس سعی کنیم که شبیه ایشان شویم.
.
.
.
راستی همگی مطمئنا تجربه کرده اید که اگر بخواهیم به درجه ای برسیم، خودمان را شبیه بزرگانشان میکنیم(مثلا در مد، لباس، مو، علم، ورزش، موسیقی، و ....... )
درضمن عکس این موضوع هم صدق میکنه؛ یعنی وقتی در یک هیئت عزاداری، ظاهرمان از بچه مذهبی ها بدور باشه، کسی توجهی به ما نمی کنه و پس زده میشویم.
.

انشاالله ظاهر و باطنمان یک رنگ و آن هم رنگ خدایی باشه چون معصومین (ع) رنگشان رنگ خداییست
التماس دعا

Asal Masal;659613 نوشت:
شما از كجا مطمئن هستيد كه اين چشم چرانيها بي دليل است؟
عرض شد که محوریت بحث ما حجاب زنهاست نه نگاه بی دلیل مرد
لطفاً به معنای کلمهء
بی دلیل در جملهء بنده دقت بفرمایید

وقتی بحث ما درمورد حجاب خانمهاست ، یعنی اگر دلیلی برای نگاه یک مرد در صحبت هامون مطرح بشه ، اون دلیل باید بر مبنای عدم حجاب خانمها باشه

معنای این حرف این نیست که نگاه مردها کلاً دلیلی نداره ، بلکه معناش اینه که دلیلی که از جانب زن باشه نداره

در ادامهء همون صحبت هم گفتم که:

Reza-D;659558 نوشت:
درنتیجه:
نه نگاه کردن به شما
Reza-D;659558 نوشت:
به دلیل تحریک از طرف شما بوده
و نه نگاه نکردن در خارج به موی باز زنها ، به دلیل تحریک نشدن مردان اونجا بوده

بلکه
دلایلش به فرهنگ مردم کشورها برمیگرده و البته موارد دیگه که دو تا رو اشاره میکنم
(که هیچکدوم ربطی به تحریک کنندگی زنها نداره)

1 - محدودیت یا عدم محدودیت روابط جنسی
توی ایران ازدواج زمان بر و سخته و امکان رابطهء جنسی خارج از ازدواج بطور آزاد نیست. لذا چشم چرونی باب شده
اما در خارج از کشور این میل با داشتن روابط آزاد برطرف میشه

2 - عادی شدن
در ایران حتی با وجود اینکه اعتقادات کمرنگ شده ، باز هم دسترسی به جنس مخالف سخت و دشواره. همینطور چشم و دل مردها تشنه تره (که خیلی هم خوبه). اما درکشورهای آزاد ، مردها اینقدر دست و پا و..... دیدن که دیگه براشون عادی شده (که اصلاً خوب نیست)

پس می بینید که من دلیل برای این نگاه ها ذکر کردم. اما این دلایل به شما و عوامل تحریک کننده از سوی شما ارتباطی نداشته

شما فرمودید حتی وقتی چادر زدم و به امام زاده رفتم......
با احترام ، من هم که شما رو نمی شناسم که مثلاً شما آرایش کرده بودید یا خیر
لذا طبق حرف خودتون نظر میدم و وقتی صحبت شما این معنا رو میرسونه که مردها به من نگاه میکردن بدون اینکه تحریکی از طرف من صورت گرفته باشه ، من هم در پاسخ میگم که نگاه مردها بی دلیل (بی دلیل از طرف شما) بوده

Asal Masal;659613 نوشت:
اونطور كه از فرمايشاتتون فهميدم منظورتون اينه كه تا عشوه اي در كار نباشه صرف ديدن (چشم چراني) هيچ جذابيتي براشون نداره؟
چرا جذابیت داره. برای مرد چه جذابیتی مهمتر از زن بودن طرف مقابل؟!
اما قوانین که فقط برای شما خانمها نیست. وقتی میگم به عوامل فرهنگی برمیگرده یعنی همین که مردها یاد نگرفتن که علاوه بر اینکه خانمها باید حجاب داشته باشن ، خودشون هم باید نگاهشون رو کنترل کنن. اما باز هم همون نکتهء قبل مطرح میشه که در این نوع نگاه ، دیگه خود زن مقصر نیست چون زن بخشی از مسئولیت که به دوش خودش هست رو انجام داده و این مرد هست که بخش مربوط به خودش رو انجام نداده
و البته عوامل دیگه ای که قبلاً توضیح دادم

Asal Masal;659613 نوشت:
سؤال: آیا میشه نتیجه گرفت که چشم و لب زن تحریک کننده نیستن؟
این رو هم در پست 27 پاسخ دادم. در این بخش:
Reza-D;659552 نوشت:
اگر زنی میدونه اونقدر زیباست که بدون آرایش و بدون هیچ حرکت تحریک آمیز ، باز هم میتونه مردها رو جذب کنه ، باید تا حد امکان نقاب بزنه. در شرایطی مثل صورت آرایش کرده هم ، مستحب ، بلکه واجب میشه که زن نقاب بزنه (یا بخش آرایش شده رو بپوشونه)و برای همین به زنها گفته شده که صدا و نگاه و رفتار خودتون رو کنترل کنید

احتمالاً این جمله رو به نقل از حضرت زهرا(س) شنیدید که بهترین چیز برای یک زن اینه که نه نامحرمی اون رو ببینه و نه اون نامحرمی رو
اما همین بانو در زمان غصب خلافت به مسجد میرن و سخنرانی میکنن (البته در کمال چهارچوب های خودشون)
پس حرف حضرت زهرا(س) این نیست که کلاً زنها از خونه بیرون نیان!
بلکه منظورشون اینه که

باید تمام تلاش رو در جلوگیری از محرک بودن انجام داد ، مگر ضرورتی باشه

Asal Masal;659613 نوشت:
بهتره خمار را سرانداز ترجمه كنيم چون استفاده از خمار روي سر به خاطر آداب و رسوم و يا شرايط اقليمي و آ ب وهواييِ آن سرزمين بود وحتي گاها اعتبار اجتماعي بوده. در نتيجه ارتباطي به عفّت جنسي، و انگيزه هاي اخلاقي وشرعي نداشت و حتي مردا هم سرشونو با اين نوع سر انداز مي پوشوندن
این ایراد شما کاملاً وارده چون گفته شده خِمار رو بر روی گردن بیندازید. اما مشخصاً نگته که خمار باید موها رو بپوشاند و علاوه بر مو روی سر و گردن هم بیندازید. حتی اگر معنای روسری هم برای خمار بگیریم ، شاید این روسری بخاطر حفاظت از گرما استفاده میشده و نه لزوماً برای حجاب موی سر

Asal Masal;659448 نوشت:
(شماره یک) آقاي كاوشگر به نظر شما بهتر نيست به جاي تحقيق در زندگي مراجع تقليد تفاسير رو مطالعه كنيم و شان نزولها و تاريخ رو بررسي كنيم؟

(شماره دو)
به نظر من حجاب مساله اي عقليه اگه اشتباه مي كنم كارشناساي محترم بفرمايند(ممنون ميشم)

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا﴾(سورهٔ احزاب-آیهٔ ۵۹(
ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهای خود را بر خود فروتر گیرند این برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند (به احتیاط) نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

(شماره سه ) از همين آيه ميشه استنباط كرد كه تشخيص پوشش مساله اي عقليه. چون در آخر آيه اومده خدا آمرزنده و مهربان است. يعني گناه زنان رو كه در قبل از نزول اين آيه مرتكب شدند رو مي بخشه. غفران كدام گناه؟ هنوز كه آيه اي نيامده بود؟؟؟
[جوابش تو تفسير كشافه:

(شماره چهار) "پيش از نزول آيه نيز مي توانستند به "مددعقلشان" پوشش صحيح را به دست آوردند آنها(زنان مورد بحث) به تشخيص عقل و نداي درون توجه نكردند و در نتيجه به گناه " معرفته بالعقل" افتادند پس خدا رأساً رعايت پوشش درست را مورد تأكيد قرار داد، و گناه قبليِ ناديده گرفتن تشخيص عقل را (به شرط تغيير رويه) بخشيد." (زمخشري)

شماره یک - اگر به این موضوعات علاقه مندید طوری نیست ، شما این کار را بکنید و بروید جلو آخرش می شوید یک مجتهده ، ولی مشکل اینجاست که همه ما 7 میلیارد آدم نمی توانیم تمام زندگیمان را بگذاریم روی این کارها و همه مرجع شویم چون آن وقت کامپیوتری نمی توانست ساخته شود که شما الان با اون به ارائه مطالبتون بپردازید (مثلا) .
حواستان باشد موضوع فقط این یک مسئله نیست که با خودمان بگویم حالا مثلا شش ماه یا یک سال هم روی این گذاشتیم و نتیجه را بدست آوردیم ، تا حداقل بیست سی سال زمان می برد.

حال میپرسم : کدام عقلانیست ؟
تحقیق و تشخیص کسی که عاقل عادل و ... است و وقتش رو روی این موضوع گذاشته و مراجعه به آن ( جمعا شاید شش ماه هم نشود)
خودمان همه بگیردیم دنبال این قضایا ( مثلا حدود سی سال )

شماره دو - من هم احساس میکنم موضوعی کاملا عقلانیست ولی اولا موضوع فقط حجاب نیست و ثانیا حد و حدودش چطور؟ آن هم عقلانیست؟
یا مثلا نماز ، اینکه انسان باید به پرستش و راز و نیاز با خدایش بپردازد عقلانیست ولی اینکه نماز چطور باشد هم همچنین؟
خدایی که حکیم میخوانیمش وقتی چیزی کافیست چرا چیز دیگری میفرستد؟

شماره سه - من به شما میگویم تفسیر زیر را که نوشته این فرض کنید اصلا این را ندیده بودید. حالا می پرسم شما چطوری تشخیص دادین که تفسیر می شود این آیه میشود آنی که شما ادعا کردید میشود استنباط کرد ؟ شاید چیز دیگریست - بسیار میشود تعبیر ها و تفسیر های دیگر کرد. نه؟ مثلا برای تمرین شما خودتان سه تفسیر دیگر از این آیه برداشت کنید.

شماره چهار - هیچ از زمخشری پرسیده اید که این تفسیر از از کجا در آوردی ؟ چه جواب خواهد داد ؟ عقل خودم ؟ فقط ؟

لطفا مطالب این لینک را مطالعه کنید

و به مطلب زیر نیز دقت بفرمایید:

بیان شهید مطهّری درباره تحریف قرآن توسط صوفیّه

همان گونه که در روایات بسیارى آمده قرآن ظاهر و باطنى دارد و از بطونش کسى جز خدا اطلاع ندارد و براى آنکه نزول قرآن عبث نباشد و براى هدفى که نازل گردیده که هدایت مـردم است مفید باشد تمام علم قرآن را به پیامبرش (صلی الله علیه و آله و سلم) تعلیم داده و باز پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به همین دلیل یعنى به خاطر بى فایده نماندن بطون قرآن و به خاطر هدایت مردم به هادى بعد از خود تمام علوم قرآن را تعلیم داده و او به هادى بعدى تا روز قیامت که باید این علوم را به یکدیگر بسپارند تا بـه مـقـتضاى زمان هر یک از آنها پرده اى از چهره بطون قرآن بردارند .روایات ما توقیفى بودن منهج تفسیرى قرآن کریم را اثبات مى کند . روایات متواتره ایست که بشر را از تفسیر قرآن به راى نهى کرده و ما چند نمونه از آن احادیث را ذکر می کنیم : امام صادق (علیه السلام) فرمود: کـسـى کـه قـرآن را بـه راى خـود تـفـسـیـر کند, اگر هم صحیح و مطابق با واقع تفسیر کند, اجرى ندارد. (تفسیر عیاشى جلد ۱ صفحه ۱۸ و بحارالانوارجلد۹۲ صفحه) و نیز فرمود: کـسـى که درباره حقایق و معارف و معانى قرآن سخن به راى خود بگوید اگر درست هم گفته باشدخطا کرده است . حضرت باقرالعلوم (علیه السلام) فرمود: چیزى دورتر از تفسیر قرآن از عقول مردم نیست .(جامع احادیث الشیعه جلد ۱ صفحه ۱۶۲, باب حجیته فتوى الائمه , المحاسن صفحه۲۶۸ .) امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسى که قرآن را به راى خود تفسیر کند جایگاهش پر از آتش قرارداده مى شود.(تفسیر عیاشى جلد ۱ صفحه۱۲) حضرت امام رضا علیه السّلام از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم روایت می کند که خدای­عزّوجلّ فرمود » به من ایمان نیاورده است هر کس کلام مرا به رأی خود تفسیر نماید و مرا نشناخته آنکه مرا به خلق خودم تشبیه نماید و بر دین من نیست هر کس در دین من قیاس را بکار برد. پـس بـه مقتضاى بیان فوق و اطلاق روایات منهج تفسیرى قرآن کریم توقیفى است و تنها از بیان پیغمبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و هدایت معصومین (علیهم السلام) باید تفسیر قرآن را استدراک نمود. متأسّفانه اکثریت متصّوفه گرفتار تفسیر به رای و تشبیه گردیدند ، اما صوفیانی که در فقه پیرو ابوحنفیه اند ، گرفتار قیاس هم شدند ، در مورد تفسیر به رأی ، به قول شهید مطهری توجه بفرمایید : « از اسماعیلیّه که بگذریم متصّوفه در زمینه تحریف آیات و تأویل آنها مطابق عقاید شخصی خود ، ید طولایی داشتند در اینجا یک نمونه از تفسیرهای آنها را ذکر می کنیم تا شیوه تحریف های آنان روشن گردد و خواننده از این مجمل بتواند حدیث مفصل را بخواند . « در قرآن آنجا که داستان حضرت ابراهیم علیه السلام و پسرش اسماعیل علیه السلام ذکر شده چنین آمده است که به حضرت ابراهیم علیه السلام چند بار در رؤیا دستور قربانی کردن فرزندش در راه خدا داده می شود ابراهیم علیه السلام ابتدا از این دستور تعجّب می کند اما بعد از آنکه رؤیا چند بار تکرار می گردد یقین پیدا می کند و تسلیم امر پروردگار می شود بعد موضوع را با پسرش در میان می گذارد او هم خالصانه می پذیرد و تسلیم حکم الهی می شود . منظور هم همین ظهور تسلیم و رضا به قضای حقّ بوده است و به همین دلیل وقتی پدر و پسر هر دو از روی صفای باطن و خلوص نیّت آماده اجرای فرمان خداوند تبارک و تعالی شدند اجرای حکم باذن خدا متوقّف گردید . در تفسیر همین واقعه متصوّفه می گفتند مقصود از ابراهیم ، ابراهیم عقل است و مقصود از اسماعیل ، اسماعیل نفس و عقل در این شرح قصد آن داشت تا نفس را ذبح کند. روشن است که چنین برداشتی بازی کردن با قرآن است و ارائه یک نوع شناخت انحرافی و درباره همین برداشتهای انحرافی و مبتنی بر خواسته ها و امیال شخصی و گروهی است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : مَن فَسَّرَ القُرآن برَأیهِ فَلیَتَبوَّء مَقعَدَه مِنَ النّار . این چنین بازی با آیات خیانت به قرآن محسوب می شود آنهم خیانتی بسیار بزرگ . » ( شهید مطهری آشنایی با قرآن ، ص ۲۷-۲۸ ، انتشارات صدرا )

علیخانی;612197 نوشت:
با سلام خدمت دوستان

سلام علیکم و رحمة الله،
خدا بیشتر از آنکه بگوید فکر کنید فرموده است که تعقل کنید ...
خدا نگفته اگر چیزی را متوجه نشدید عمل نکنید تا متوجه بشوید بلکه فرموده از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و اگر نکنید بر راه هدایت نیستید ...
اطاعت از خدا وقتی اطاعت از خداست که وقتی امر کرد بگوییم چشم، اگر بگوییم که به شرطی می‌گوییم چشم که خودمان بفهمیم و دلمان نسبت به این دستور صاف شود آن وقت ما تابع دلمان هستیم نه خدا ... خدا گفت الف، اگر دلم هم گفت الف من اطاعت می‌کنم ولی اگر گفت ب من الف را قبول نمی‌کنم تا دلم هم بگوید الف ... به نظر شما این اطاعت از خداست یا اطاعت از خود؟
اگر قرآن را قبول دارند در قرآن آمده که باید حجاب داشت ... بالأخره یا قرآن را قبول دارند و یا ندارند ...
حداقل اسلام تسلیم زبانی است و شهادت دادن به اینکه خدایی جز خدای یگانه نیست ... یعنی حداقل دین پذیرفتن حاکمیت و الوهیت خداست ولو به زبان ... بله امکان دارد مسلمانی بپذیرد که حکم خدا چیست ولی مقهور نفسش شود و از ضعف خودش در مقابل نفس جنایتکارش شرمنده‌ی خدا باشد و مدام عذر تقصیر بیاورد ... ولی کسی که بگوید خدایا من می‌دانم که تو گفتی الف ولی من ب را قبول دارم این دیگر طغیان است ... یاغی‌گری است ... این شبهه از کفر و شرک دارد ... خدا می‌داند که برای جاهلان بسیار زمان ما که زخم‌خورده‌ی جریانات القاء شبهه‌ی غرب هستند چنین شرکی خفی به حساب می‌اید یا شرک جلی ... حقیر نمی‌دانم ... به ایشان بفرمایید هرچیزی را که می‌داند از طرف خداست حداقل به زبان هم که شده آنرا بپذیرد و در مقابل حکومت خدا که فراری از آن نیست گردن خم کند ... حتی اگر فعلاً خود را در حدّی نمی‌بیند که به آن پایبند شود ... فعلاً بگوید که خدایا من یاغی نیستم و دوست دارم بنده‌ات باشم باقی ان شاء الله به تدریج درست می‌شود ... در روایت مبارکه وارد شده که هر کسی می‌خواهد کار خوبی را بکند ولی نمی‌تواند زیاد به آن فکر کند، اگر درست خاطرم مانده باشد ... راهش بالأخره در ذهن انسان هموار می‌شود، ان شاء الله ... و خدا کسی که در مسیر هدایتش قدمی بردارد را به خود رها نمی‌کند، ان شاء الله
یا علی علیه‌السلام

Reza-D;659674 نوشت:

چرا شأن مرد رو تا اين حد پايين مياوريد كه انگار تا زن مي بينه جذبش مي شه؟ (عجب موجوداتي :Moteajeb!:)

Reza-D;659674 نوشت:
این ایراد شما کاملاً وارده چون گفته شده خِمار رو بر روی گردن بیندازید. اما مشخصاً نگته که خمار باید موها رو بپوشاند و علاوه بر مو روی سر و گردن هم بیندازید. حتی اگر معنای روسری هم برای خمار بگیریم ، شاید این روسری بخاطر حفاظت از گرما استفاده میشده و نه لزوماً برای حجاب موی سر

پس بحثمون خدا رو شكر به يه نقطه مشتركي رسيد(كه همون سوال اصليه منه).

kavoshgar02;659687 نوشت:
حال میپرسم : کدام عقلانیست ؟
تحقیق و تشخیص کسی که عاقل عادل و ... است و وقتش رو روی این موضوع گذاشته و مراجعه به آن ( جمعا شاید شش ماه هم نشود)
خودمان همه بگیردیم دنبال این قضایا ( مثلا حدود سی سال )

مورد اول عقلاني است. اما وقتي تو همين مراجعه به افراد عاقل و عادل تناقضاتي مي بينيم چه بايد بكنيم؟

kavoshgar02;659687 نوشت:
من هم احساس میکنم موضوعی کاملا عقلانیست ولی اولا موضوع فقط حجاب نیست و ثانیا حد و حدودش چطور؟ آن هم عقلانیست؟

نه حد و حدودش عقلاني نيست و بايد از قران و نظر فقها استفاده كرد. چون عقل هر كسي ممكنه به يه نتيجه مخالف با ديگري برسه. پس خط و مشي رو بايد از قران (خدا) گرفت.

kavoshgar02;659687 نوشت:
بیان شهید مطهّری درباره تحریف قرآن توسط صوفیّه

خيلي ممنون. خيلي استفاده كردم. اما هدف من تفسير به راي و اين حرفها نيست. در جامعه كنوني وقتي فتواي فقها بر پوشاندن موي سر است ما هم مي گوييم چشم و به فتواي فقها كه عادلتر و عاقلترن عمل مي كنيم و خدا و پيامبرش رو بي چون و چرا اطاعت مي كنيم حتي اگه عقلا به نيجه نرسيم. و كسي نمي تونه بگه من مسلمونم اما حجاب رعايت نمي كنم چون تو فلان آيه به موي سر اشاره نشده. اصلا سواي دين به عرف و قوانين كه بايد احترام گذاشت.
اما اين دليل نمي شه كه دست از مطالعه براي فهم عميق تر مفاهيم قران بكشيم. تا اونجايي كه امكان هست بايد مطالعه كرد و سوال كرد تا بشه از عقلانیت اسلام در جهان امروز دفاع کرد. مگه نه؟
سوال من اينه چرا فقها خودشون هم اختلاف نظر داشتند بر اين مساله؟ آيا در طي قرون حجاب عرفي و اعتباري به حجاب شرعي تبديل شده؟ (زيرا اگر پيامبر و ائمه رسمي رو كه تو جامعه وجود داشته (انداختن پارچه رو سر) و خلاف اسلام نبوده رو قبول مي كردند به خاطر احترامي بوده كه به جامعه مي ذاشتند اما مردم به مرور زمان گمان كردن ، اين مساله اشاره به وجه شرعيِ حجاب داره. ؟) آيا حجاب در طي قرون افزايش پيدا كرده؟ چون همون طور كه تو پست بالا گفتم مردم عصر پيامبر گرفتار برهنگي تو قسمت هاي حساس تري بودند كه نوبت به موي سر نمي رسيد.

علیخانی;612197 نوشت:
می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.

بنابر گفته این خانم هر کس مریض میشود نرود پیش دکتر . خودش بره کتاب های پزشکی رو بخونه و بعد فکر کنه که مریضیش و دواش چیه . اینطوری خوب میشه

Reza-D;659674 نوشت:

سلام دوست گرامی

من از صحبتهای شما این و فهمیدم که شما می گید حجاب زن بخاطر این هست که مرد تحریک نشود
اگر این طو.ر است پس چرا کنیزان اجازه حجاب نداشتند ؟
ایا انها زن و تحریک پذیر نبودند ؟

Asal Masal;659732 نوشت:
مورد اول عقلاني است. اما وقتي تو همين مراجعه به افراد عاقل و عادل تناقضاتي مي بينيم چه بايد بكنيم؟

بنده منظورم این نیست که اونها عاقلند ما بی عقلیم هرچی آنها گفتند چشم
بنده گفتم به عادل هایی از آنها (الحمدلله طیفی وسیعشان همینطور هستند) مراجعه و از نتیجه یافته های آنها استفاده میکنیم. دقت کنید که آنها وقتی چیزی را بدست می آورند یا فتوا میکنند از خودشان هرچی دلشان خواست یا حتی عقلشان گفت حرف نمی سازند. آنها هرچی که روایات و کنار هم گذاری آنها و قران می گویند چشم...
و البته خدا زنده است و نمی گذارد که ما منابع هدایت را از دست بدهیم ، نه ؟

Asal Masal;659732 نوشت:
نه حد و حدودش عقلاني نيست و بايد از قران و نظر فقها استفاده كرد. چون عقل هر كسي ممكنه به يه نتيجه مخالف با ديگري برسه. پس خط و مشي رو بايد از قران (خدا) گرفت.

عقل هر کس مثل احساس یا فکر هر کس نیست ها که فکر کنید به اندازه تعداد آدم های دنیا طرز تفکر متفاوت وجود دارد...
یک نگاه به نظر های مراجع مختلف در مورد موضوعات مختلف بکنید.... همه در تمام مسائل تقریبا نظرات یکسان دارند و مورد های تفاوتشان و میزان تفاوتشان بسیار اندک است.
اینطور نیست ؟

سلام

kavoshgar02;659801 نوشت:
بنده گفتم به عادل هایی از آنها (الحمدلله طیفی وسیعشان همینطور هستند) مراجعه و از نتیجه یافته های آنها استفاده میکنیم. دقت کنید که آنها وقتی چیزی را بدست می آورند یا فتوا میکنند از خودشان هرچی دلشان خواست یا حتی عقلشان گفت حرف نمی سازند. آنها هرچی که روایات و کنار هم گذاری آنها و قران می گویند چشم...

خوب درسته ولي منم مي گم اگه همون عادل هاش باهم اختلاف نظر داشته باشن تكليف ما چيه؟

Asal Masal;659732 نوشت:
خيلي ممنون. خيلي استفاده كردم. (شماره یک) اما هدف من تفسير به راي و اين حرفها نيست. (شماره دو) در جامعه كنوني وقتي فتواي فقها بر پوشاندن موي سر است ما هم مي گوييم چشم و به فتواي فقها كه عادلتر و عاقلترن عمل مي كنيم و خدا و پيامبرش رو بي چون و چرا اطاعت مي كنيم حتي اگه عقلا به نيجه نرسيم. و كسي نمي تونه بگه من مسلمونم اما حجاب رعايت نمي كنم چون تو فلان آيه به موي سر اشاره نشده. اصلا سواي دين به عرف و قوانين كه بايد احترام گذاشت.
(شماره سه ) اما اين دليل نمي شه كه دست از مطالعه براي فهم عميق تر مفاهيم قران بكشيم. تا اونجايي كه امكان هست بايد مطالعه كرد و سوال كرد تا بشه از عقلانیت اسلام در جهان امروز دفاع کرد. مگه نه؟
(شماره چهار) سوال من اينه چرا فقها خودشون هم اختلاف نظر داشتند بر اين مساله؟ (شماره پنج) آيا در طي قرون حجاب عرفي و اعتباري به حجاب شرعي تبديل شده؟ (زيرا اگر پيامبر و ائمه رسمي رو كه تو جامعه وجود داشته (انداختن پارچه رو سر) و خلاف اسلام نبوده رو قبول مي كردند به خاطر احترامي بوده كه به جامعه مي ذاشتند اما مردم به مرور زمان گمان كردن ، اين مساله اشاره به وجه شرعيِ حجاب داره. ؟) (شماره شش) آيا حجاب در طي قرون افزايش پيدا كرده؟ چون همون طور كه تو پست بالا گفتم مردم عصر پيامبر گرفتار برهنگي تو قسمت هاي حساس تري بودند كه نوبت به موي سر نمي رسيد.

شماره یک- هدف بنده نیز تفسیر به رای نبود به خودیه خود نبود
هدف من این بود که حتی روایات هم دارند به ما میفهمانند که هی ، فلان ، پیش خودت یه وقتی فکر نکنی که تو خودت راه را میابی ها ... تو خودت همه چیز را می فهمی ها ، ماییم که دلیل و راهنمای شماییم ، راهی که بخواهد به خدا ختم شود حتما از ولی خدا می گذرد. یک وقت فکر نکنید یک لحظه به ما بی نیاز می شوید ها...

شماره دو - شما وقتی که پزشکتون گفتند که فلان قرص رو بخورید ، بهش میگید اول به من ثابت کن خوب هست یا من عقلا فکر نمی کنم این قرص به درد من بخورد یا من که نباید بی چون و چرا به حرف های شمای دکتر عمل کنم یا من که عقلا به این نتیجه نرسیدم یا من که میدونم جگر قرمز رنگ هست پس این قرص سفید به درد آن نمیخورد و اینها ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شماره سه- البته که اینطور است و دلیلش هم که بسیار برهان قاطعی است ( قاطع ترین و عاقلانه ترین و خردمندانه ترین برهان) این است که روایتی داریم اطراف این که شما یک روز هفته ی خود را در آموختن علم دینتان باید مد نظر داشته باشید.

شماره چهار - قبلا خدمتتان عرض کردم که مراجع ( شیعه ) بسیار کم و در دامنه ی بسیار کمی با هم اختلاف نظر دارند.

شماره پنج - ببخشید متوجه سوالتان نمی شوم . یعنی منظورتان این است که دین حجاب را از خود جامعه آموخته است ؟ یا مثلا مثل فلان مراسم ملی کشور است که چون با دین منافات ندارد خوب عیبی ندارد ، هر کس خواست انجام دهد و هرکس نخواست انجام ندهد ؟
البته که حجاب دستور دین است و به آن امر شده است...
اگر چیزی دستوری و لازم نبود ، ولی منافاتی هم نداشت ، به نظر شما آیا این طور نبود که به آن دستور نمی دادند ولی از آن نهی هم نمی کردند ؟؟؟؟ خوب البته جواب صحیح در بین روایات و قرآن است.

شماره شش - خوب شما میتوانید به کلیسا ها رفته و حجاب حضرت مریم را ببینید... از زمان ایشان (حدود 2000 سال پیش ) اتفاقا به مرور حجاب آب رفته است. پیامبر (ص) که مال 1400 سال پیش هستند...

Asal Masal;659809 نوشت:
سلام

خوب درسته ولي منم مي گم اگه همون عادل هاش باهم اختلاف نظر داشته باشن تكليف ما چيه؟

الحمدلله خداوند زنده هستند این مهمترین موضوع است...
تکلیف ما کاملا مشخص است. هر کسی به نظر مرجعی که از او تقلید میکند عمل میکند و خداوند رحمان اراده کرده اند که از ما پذیرفته شود و همان اثرات را در سیر تکوینی و ... ما بگذارد که عمل مرجع دیگر در کسانی که از او تقلید میکنند...

**گلشن**;659796 نوشت:
سلام دوست گرامی

من از صحبتهای شما این و فهمیدم که شما می گید حجاب زن بخاطر این هست که مرد تحریک نشود
اگر این طو.ر است پس چرا کنیزان اجازه حجاب نداشتند ؟
ایا انها زن و تحریک پذیر نبودند ؟

از کجا میفرمایید این اطلاع را ؟

این خانم فکرش خرابه وبهانه میاره،من هم به خدا وپیغمبر وقیامت اعتقاد دارم ولی مو فشن لباس جلف میپوشم ومیدونم کارم اشتباه هستش شرادط باشه با شلوارک میرم بیرون ولی اشتباه خودم رو قبول دارم میدونم به بی راهه می م ولی اون دوستتون مشکل روانی داره

kavoshgar02;659816 نوشت:
از کجا میفرمایید این اطلاع را ؟

این موضوع در صدر اسلام بوده و اجرا می شده و صد درصد صحیحه
اگر باور ندارین می تونین از کارشناسهای همین سایت بپرسین

kavoshgar02;659812 نوشت:
قبلا خدمتتان عرض کردم که مراجع ( شیعه ) بسیار کم و در دامنه ی بسیار کمی با هم اختلاف نظر دارند.

اما در مورد ستر مو كم هم نيستند كه با بقيه اختلاف نظر دارند.
1- علامه‌ی حلی - از فقهای شیعه
2- صاحب جواهر- از فقهای شیعه
3- ابن برّاج- از فقهای شیعه و ...

kavoshgar02;659812 نوشت:
ببخشید متوجه سوالتان نمی شوم . یعنی منظورتان این است که دین حجاب را از خود جامعه آموخته است ؟ یا مثلا مثل فلان مراسم ملی کشور است که چون با دین منافات ندارد خوب عیبی ندارد ، هر کس خواست انجام دهد و هرکس نخواست انجام ندهد ؟

نه . منظورم حجاب عرفي بوده كه شايد به حجاب شرعي افزوده شده وپرسيدم شايد حجاب مو حجاب عرفي بوده( به علت استفاده مردم از سرانداز از روي رسم و شرايط اقليمي.) كه طي قرون به حجاب شرعي افزوده شده. با توجه به آيه 59 سوره احزاب كه مي فرمايد؟ ... پوشش هاي خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند

kavoshgar02;659812 نوشت:
اتفاقا به مرور حجاب آب رفته است.

:ok:

**گلشن**;659827 نوشت:

بله صحت داره البته نه كه اجازه نداشتند بلكه بر اونها واجب نبوده.

جاي كارشناسان محترم خاليه اميدوارم راهنماييهاشون رو در اين مورد بفرمايند.

Asal Masal;659339 نوشت:
ممنون

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا واقعا لازم است اگر می خواهیم در مورد هر فرد یا متخصصی نظر بدهیم، خودمان از او بالاتر باشیم؟

مثلا اگر از شما در مورد بهترین پزشک متخصص مغز و اعصاب سوال شود چه پاسخی می دهید؟ به نظرم پاسخ شما هم پرفسور سمیعی باشد. اگر در مورد بهترین ورزشکار در رشته تنیس روی میز کشورمان سوال شود چه شخصی را معرفی می کنید؟ باز هم احتمالا آقای عالمیان را معرفی می کنید و همینطور در رشته های دیگر مانند نقاشی احتمالا جناب استاد فرشچیان را برترین می دانید.

اگر هم در موردی با برترین متخصصان آن رشته آگاهی نداشته باشید، به افرادی که در آن زمینه تخصص دارند مراجعه می کنید و طبق نظر آنها نظر می دهید.
برای تشخیص برترین مراجع تقلید هم باید به روحانیونی که در محضر درس این اساتید شرکت کردند و در سطح مناسبی از علم و تخصص قرار دارند سوال کرد.

Reza-D;659477 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط Asal Masal نمایش پست ها
مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم

بسم الله الرحمن الرحیم

دلیل پوشاندن کل بدن و گردن چیه؟ آیا بخاطر این نیست که اگر اینها پوشانده نباشند باعث جلب توجه و تحریک مرد می شود؟!
آیا موی زن یکی از اجزای زیبا و جذاب کننده بدن زن نیست؟

به همین دلیل معمولا خانم ها برای شرکت در مجالس زنانه به آرایش و زیبایی موی سرشان بسیار اهمیت می دهند.

حال اگر این جز از بدن خانم ها در معرض دید مردان نامحرم باشد موجب جلب توجه و تحریک آنها نمی شود؟!

خداوند حکیم برای حفظ آرامش مردان و زنان و مصالح اجتماعی به خانم های مومن و مسلمان می فرماید که بدن و مویشان را از نامحرم بپوشانند تا هم برای خودشان و هم مردان مشکلی ایجاد نشود و با امنیت بتوانند در جامعه حضور داشته باشند.

**گلشن**;659827 نوشت:
اگر باور ندارین می تونین از کارشناسهای همین سایت بپرسین

صدر اسلام ، مثلا کی و کجا ؟

Asal Masal;659831 نوشت:
اما در مورد ستر مو كم هم نيستند كه با بقيه اختلاف نظر دارند.
1- علامه‌ی حلی - از فقهای شیعه
2- صاحب جواهر- از فقهای شیعه
3- ابن برّاج- از فقهای شیعه و ...

بنده خدمت شما گفتم مراجع در مطالب کم و در دامنه ی کمی با هم اختلاف نظر دارند. و اصلا چرا این را گفتم ؟ بحث چه بود که بنده همچین حرفی زدم ؟
در بین چندین هزار مطالب و موضوع اگر سر چند تایی آن هم مقداری اختلاف در یافته ها باشد، آیا اختلاف زیاد است؟
شما مخصوصا رفتید و یک مورد اختلاف را بیان میکنید انگار که تمام ماجرا فقط این است.

حالا کدام اینها که گفتید دقیقا گفته اند مو باید پیدا باشد ؟

موضوع قفل شده است