صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

نوشته
    2
    حضور
    58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    18

شاد آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

با سلام خدمت دوستان
    یه سوالی برام پیش اومده بود که خواستم با شما در میان بگذارم
    در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
    من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟

کارشناس بحث: استاد یاسین

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,065
    حضور
    36 روز 7 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3947

نقل قول نوشته اصلی توسط علیخانی نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    یه سوالی برام پیش اومده بود که خواستم با شما در میان بگذارم
    در اطرافیان ما یک خانواده هست که پدر و مادر این خانواده بسیار مذهبی هستند ولی دختر این خانواده پایبند به ظواهر مثل حجاب نیست. هفته پیش شرایطی پیش آمد که من از علت رغایت نکردن حجاب از این دختر خانم که دانشجو پزشکی هستند پرسیدم. دلایلی برایم آورد از جمله اینکه: می گفت من خدا و پیغمبر و قران را قبول دارم ولی خود خداوند در قران هر جا که احکام را آورده بلافاصله پس از آن فرموده که فکر کنید- تعقل کنید. می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام. می گفت تمامی کتابهای شهید مطهری و شریعتی در مورد زن و حجاب را خوانده و در اینترنت هم بسیار جستجو کرده ولی قانع نشده. در گفتار خودش هم صادق بود یعنی طوری نبود که بهانه بیاره. می گفت من الان اگه بمیرم هیچ واهمه ای بخاطر سوال جواب از حجاب ندارم چون به فرموده خود خدا عمل کردم. گفته فکر کنید من هم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. می گفت درست نیست که خدا بگه فکر کنید بعد بگه حتما به این نتیجه ای که من می گم برسید گفته فکر کنید و هر کس به هر نتیجه ای رسید وبه اون عمل کرد نسبت به همون بازخواست می شه.
    من یه جوابهایی دادم ولی قانع نشد. لطفا اگه وقت دارین شما هم کمکم کنید تا شاید بتونیم مشکل این خانم رو حل کنیم
    بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و احترام

در مورد حجاب خداوند می فرماید:« و به آنان(زنان) با ايمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را- جز آن مقدار كه نمايان است- آشكار ننمايند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سينه خود افكنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)، و زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، يا پدرانشان، يا پدر شوهرانشان، يا پسرانشان، يا پسران همسرانشان، يا برادرانشان، يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان، يا زنان هم‏كيششان، يا بردگانشان [كنيزانشان‏]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند، يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود (و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگرديد اى مؤمنان، تا رستگار شويد».[1]

«اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2]

همانطور که اشاره کردید خداوند در موارد زیادی دستور به تعقل و تفکر می دهد مثلا « وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»[3]( و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين نشانه‏ هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏ كنند).

« ثُمَّ كُلي‏ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُكي‏ سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ‏ »[4]( سپس از تمام ثمرات (و شيره گلها) بخور و راه‏هايى را كه پروردگارت براى تو تعيين كرده است، براحتى بپيما! «از درون شكم آنها، نوشيدنى با رنگهاى مختلف خارج مى ‏شود كه در آن، شفا براى مردم است؛ به يقين در اين امر، نشانه روشنى است براى جمعيّتى كه مى ‏انديشند).

همانطور که ملاحظه می فرمایید در آیات مربوط به حجاب خداوند نمی فرماید در آن فکر کنید و بیاندیشید، بلکه می فرماید به سوی خدا برگردید و دستور او را اطاعت کنید تا رستگار شوید. به نظر می رسد این مورد از مواردی نیست که انسان بتواند با فکر خودش بدون در نظر گرفتن دستورات خداوند به نتیجه مطلوب برسد، لذا در این مورد انسان باید مطیع امر خداوند باشد تا به رستگاری برسد.

[1] - سوره نور،آیه31.

[2] - سوره احزاب،آیه59.

[3] - سوره روم،آیه21.

[4] - سوره نحل،آیه69.

آیا در مورد حجاب هم باید با فکر و عقل خود عمل کنیم؟
    امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)

7. صلوات ها 14

علاقه
    عرفان و سير و سلوك- نقاشي
    نوشته
    70
    حضور
    1 روز 23 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    188

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست ها
    جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است؛ (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است».[2]
    با سلام خدمت شما
    چه دليلي دارد كه شما جلباب را روسري ترجمه مي كنيد. مگر نه اينكه منظور از جلباب پوشش بوده؟ اگه براتون امكان داره بيشتر توضيح بفرماييد . ممنون

9. صلوات ها 6

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,192
    حضور
    144 روز 10 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44194

با نام خدا

اگر ملاک فقط تفکر و تعقل انسان بود که چطور رفتار کند در این صورت خداوند تبارک و تعالی میفرمود شما فکر کنید انچه صلاح هست انجام بدید.
    دیگر دستور به امری نمی فرمود

این دعوت به تفکر شاید به این خاطر هست که انسان میتواند تعقل کند و به ماهیت دستور پی ببرد نه اینکه فکر کند و دستور رو نقض کند که این امکانش نیست .

یعنی دستوری که خالق انسان ، داده نمی تواند بر ضد انسان باشد
    .

در صورتی که فکر انسان محدود هست و بعضا محیط و برخی موارد دیگر دخیل هستند که انسان چطورباید بیاندیشد => میتواند اشتباه کند

بعضا اجبار در اندیشیدن به صورتی خاص هست .

.

والسلام علی من التبع الهدی
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

11. صلوات ها 8

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

یکی از دلایلی که برای انتخاب همسر جزو معیارهام اینو گذاشتم که دانشجوی پزشکی نباشه همینه، یعنی ضعف اعتقادی. ...نمیدونم چرا هرچه به فارغ التحصيل شدن نزدیک میشیم میزان اعتقادات همکلاسیها بیشتر افت میکنه
    دلایل دیگری هم داره ولی این یکیشه

13. صلوات ها 6

نوشته
    809
    حضور
    33 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

به نام خدا
    سلام

حجاب عقلاني است به نظر ميرسه ايشون منطقي تفكر نكردن.وگرنه امر پروردگار غير عقلاني نيست.اينكه امر خداوند عقلاني است خود دليلي بر غير عقلاني بودن تفكر ايشون داره.
    پيشنهاد من نزديك كردن ايشون به علم منطق هست به هر طريقي كه ممكنه.اگر واقعا دين و آخرت براي ايشون مهمه پس يادگرفتن علم منطق هم مهم است زيرا مقدمه ي تفكر منطقي و سعادت است.

و من الله التوفيق

شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

15. صلوات ها 6

علاقه
    عرفان و سير و سلوك- نقاشي
    نوشته
    70
    حضور
    1 روز 23 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    188

با سلام دوباره
    من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
    اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
    محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
    اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
    مرتضي مطهري :
    اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
    : كاظم پورجوادي:
    اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
    محمد مهدي فولادوند:
    اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
    تفسير كابلي:
    علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
    تفسير الميزان:
    خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
    تفسير نمونه:
    كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
    با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
    پيشاپيش متشكرم

17. صلوات ها 5

نوشته
    154
    حضور
    1 روز 21 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    356

نقل قول نوشته اصلی توسط Asal Masal نمایش پست ها
    با سلام دوباره
    من خودم با حجاب هستم و روسري سرم مي كنم. (با توجه به اينكه ايران بزرگ نشدم) فقط به خاطر اينكه به خداوندي خدا و به دين اسلام ايمان دارم اما عقلا هنوز شبهاتي درباره مساله حجاب برام باقيه. مهمترين اين شبهات پوشاندن موي سر هستش. در مورد پوشاندن كل بدن و گردن شكي ندارم. لطفا به ترجمه ها يه نگاه بياندازيد. هر كسي برداشت متفاوتي از معني جلباب داشته و اتفاق نظري وجود نداره.

ابوالفتوح رازي:
    اي پيغامبر! بگو زنانت را و دخترانت را و زنان مؤمنان را تا نزديك كنند بر ايشان از پيراهن شان، آن نزديك تر است كه بشناسند ايشان رنجه ندارندشان و بوده است (خداي) آمرزنده و بخشاينده.
    محمدباقر بهبودي (ترجمه و تفسير):
    اي پيامبر به همسرانت و دخترانت و خانم هاي مؤمنان بگو هنگام خروج از منزل از جامه هاي چادري خود جامه اي بزرگ بر دوش بگيرند و بر تن بپيچند. اين جامه بزرگ به شناسايي آنان بهتر كمك مي كند تا معلوم شود كه اين خانمها اجازه تماس با بيگانگان را ندارند و نبايد مورد آزار ديگران قرار بگيرند. خداوند رحمان آمرزنده و مهربان بوده است كه راه خطاكاري شما را مسدود كرده است.
    مرتضي مطهري :
    اي پيغمبر به همسران و دخترانت و به زنان مؤمنين بگو كه جلبابهاي (روسريها) خويش را به خود نزديك سازند. اين كار براي اين كه شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند نزديك تر است و خداوند آمرزنده و مهربان است.
    : كاظم پورجوادي:
    اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان با ايمان بگو روسري بر سر ببندند. اين كار بهتر از اين است كه شناخته شوند و نيز مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده مهربان است.
    محمد مهدي فولادوند:
    اي پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش هاي خود را بر خود فروتر گيرند. اين براي آن كه شناخته شوند و مورد آزار قرارنگيرند [به احتياط] نزديك تر است، و خدا آمرزنده مهربان است.
    تفسير كابلي:
    علاوه بر پوشيدن بدن يك حصه چادر خود را پائين سر به چهره هم آويزان كنند(نقاب ) در روايات است كه در اثر نزول اين آيت زنان مسلمان در حين خروج از خانه ها بدن وخود را چنان مي پوشيدند كه فقط يك چشم براي ديدن راه باز مي ماند.
    تفسير الميزان:
    خود را طوري با جلباب بپوشند كه سينه هاشان در انظار ناظرين پيدا نباشد. پوشاندن همه بدن به شناخته شدن به اين كه اهل حجاب و اصلاح هستند نزديك تر بوده و در نتيجه فاسقان سر راه شان سبز نمي شوند و به ايذاءشان نمي پردازند.
    تفسير نمونه:
    كه زنان جلباب را بهبدن خويش نزديك سازند تا درست آن ها را محفوظ دارد.
    با وجود اينهمه معاني مختلف چطور برداشت مي شه كه بايد سر هم پوشيده باشه در حاليكه صراحتا چنين چيزي در قران بيان نشده.؟
    پيشاپيش متشكرم
    بینید در این باره می باید سمت منابع دست اول اطلاعاتی رفت چرا من هم مانند شما نه به زبان عربی قدیمی اطلاعات دارم و نه روایت ها را با سندشان حفظم و هیچ وقت تمام این ها را کنار هم گذاشته ام.
    خوب کار بسیار طولانی است . شایدبیشتر از 15 20 سال طول بکشد که بتوانید به چنین درجه ای برسید و شبانه رو مطالعه و تفکر و تلاش نیاز دارد. پس باید چکار کرد ؟ راهش چیست ؟

راه این موضوع این است که به سمت متخصص که عادل و عاقل و عالم و سالم و صادق و ... بریم که قبلا این زحمت ها را کشیده و مانند پزشکی که قبلا زحمت های لازم جهت شاختن بدن را کشیده و ما برای مشکلات بدنی به اون رجوع میکنید و البته هم سعی میکنیم که پزشکی عادل عاقل عالم سالم و صادق و .. باشد و نه هر پزشکی که مدرک پزشکی داشت ، ما نیز سمت عالم دینی برویم که قبلا این زحمت ها را کشیده و البته صاحب بقیه امتیازات نیز هست.

از چنین شخصیت هایی میشود به طیف وسیعی از مراجع تقلید ( و البته نه همه) مراجعه کرد و از آن ها نظر گرفت که البته چنین نظراتی به واقعیت نزدیک ترند.

در مورد مسائل دینی به متخصص سالم رجوع کنید و نه هر کسی که دم دستتان آمد...
    مخصوصا این که دنیای دینی پر از غرض ها و سیاست ها و .... است.
    تنهایم ای پناه بی پناهان ...
    پناهم ده ، پناهم ده در آغوش گرم و پر مهرت ، آغوشی که مادرم فکرش را نمی تواند بکند...
    گرمی آغوش مهدی ات را می خواهم...
    کاش منتظرش میشدم...

19. صلوات ها 5

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,116
    حضور
    136 روز 3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19208

سلام به همه ، همچنین به شما خواهر گرامی

ادامهء بحث رو که دنبال کردم درمورد پوشش مو صحبت شد و من هم خواستم چند نکته عرض کنم. اما توی فرمایش شما نکته ای دیدم که گفتم بهتره اول اون رو از شما بپرسم. دقت بفرمایید:
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیخانی نمایش پست ها
    می گفت من تا حالا خیلی فکر کرده و یا مطالعه نموده ام ولی هیچ دلیل قانع کننده ای برای اینکه زنان خود را از مردان بپوشانند نیافته ام
    توی نقل قولی که از شما داشتم فرمودید که دوستتون گفته هیچ دلیلی برای اینکه زن خود را از مرد بپوشونه پیدا نکردم. یعنی صرفاً بحث مو نیست و کلاً پوشیدن خود (شامل سر و بدن) مد نظر ایشون بوده که نیازی نیست پوشیده بشه

حالا نمیدونم واقعاً منظور همین بوده یا شما کلمه ای رو جا انداختید؟

این رو بفرمایید ممنون میشم

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 14

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری