جمع بندی برای نماز شب به سختی بیدار می شوم

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای نماز شب به سختی بیدار می شوم

با سلام
با وجو اینکه احادیث و کتابهای زیادی در باب فضیلت نماز شب خوانده ام و میخانم در موقع سحر با وجود تنظیم ساعت در موقع مقرر بیدار میشوم اما آن را خاموش میکنم و در بیشتر مواقع دوباره میخوابم با اینکه در همان لحظه با خود میگویم که در حال از دست دادن چه فظیلتی هستی باز نمیتوانم جلوی خود را بگیرم و میخوابم . امروز به این فکر میکردم که وقتی برای به سر کار رفتن در شیفت صبح حاضرم ساعت 4.5 بیدار شوم و صبحانه بخورم و در آخر ماه فقط 1 تا 1.5 میلیون حقوق بگیرم اما برای بدست آوردن دنیا و آخرت چرا حاضر نیستم نماز شب بخوان . در طول روزهایی که نماز شب نمیخوان خاطرم مکدر و تمام طول روز یک حس ناراحتی پنهان با من است . فکر میکنم در مسایل اعتقادی و پایه ایی هنوز دچار ضعف هستم چون هنوز به خدا آنقدر اعتقاد پیدا نکردم که به اعتبار حرفش از خواب خود نمیگذرم
این مشکل را در مصرف غذا هم دارم با وجود اینکه آدم پرخوری هم نیستم و اگر مثلا شام برای خوردن در دسترس نباشد با یک سیب یا حتی نان خالی هم گرسنگی خود را برطرف میکنم اما اگر غذا به میزان کافی باشد تقریبا تمام آن را میخورم با وجود آنکه میدانم باید در حالی که هنوز مشتاق به غذا هستم باید دست بکشم در لحظه عمل کردن بر خود نمیتوانم کنترل داشته باشم
لطفا این بنده گناهکار را راهنمایی کنید آیا باید کتاب های خاصی بخوانم یا سخنرانی های اساتیدی را در این زمینه گوش کنم و یا راه حل دیگری پیشنهاد میکنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

karami61;612176 نوشت:
با سلام
با وجو اینکه احادیث و کتابهای زیادی در باب فضیلت نماز شب خوانده ام و میخانم در موقع سحر با وجود تنظیم ساعت در موقع مقرر بیدار میشوم اما آن را خاموش میکنم و در بیشتر مواقع دوباره میخوابم با اینکه در همان لحظه با خود میگویم که در حال از دست دادن چه فظیلتی هستی باز نمیتوانم جلوی خود را بگیرم و میخوابم . امروز به این فکر میکردم که وقتی برای به سر کار رفتن در شیفت صبح حاضرم ساعت 4.5 بیدار شوم و صبحانه بخورم و در آخر ماه فقط 1 تا 1.5 میلیون حقوق بگیرم اما برای بدست آوردن دنیا و آخرت چرا حاضر نیستم نماز شب بخوان . در طول روزهایی که نماز شب نمیخوان خاطرم مکدر و تمام طول روز یک حس ناراحتی پنهان با من است . فکر میکنم در مسایل اعتقادی و پایه ایی هنوز دچار ضعف هستم چون هنوز به خدا آنقدر اعتقاد پیدا نکردم که به اعتبار حرفش از خواب خود نمیگذرم
این مشکل را در مصرف غذا هم دارم با وجود اینکه آدم پرخوری هم نیستم و اگر مثلا شام برای خوردن در دسترس نباشد با یک سیب یا حتی نان خالی هم گرسنگی خود را برطرف میکنم اما اگر غذا به میزان کافی باشد تقریبا تمام آن را میخورم با وجود آنکه میدانم باید در حالی که هنوز مشتاق به غذا هستم باید دست بکشم در لحظه عمل کردن بر خود نمیتوانم کنترل داشته باشم
لطفا این بنده گناهکار را راهنمایی کنید آیا باید کتاب های خاصی بخوانم یا سخنرانی های اساتیدی را در این زمینه گوش کنم و یا راه حل دیگری پیشنهاد میکنید

بسمه تعالی
از خواندن این آیه غفلت نکنید:
«قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكمُ‏ْ يُوحَى إِلىَ‏َّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَاهٌ وَاحِدٌ فَمَن كاَنَ يَرْجُواْ لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَ لَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدَا؛ (1)بگو: من فقط بشرى هستم مثل شما. (امتيازم اين است كه) به من وحى مى‏شود كه تنها معبودتان معبود يگانه است. پس هر كه به لقاى پروردگارش اميد دارد، بايد كارى شايسته انجام دهد و هيچ كس را در عبادت پروردگارش شريك نكند».
- و في الكافي عن الصّادق( عليه السلام) ما مِن عَبد يَقرَأُ آخِرَ الكَهفِ عِندَ النَّّومِ الّا تَيَقََّظُ فِي السّاعَةِ الَّتي يُرِيدُ؛ (2) از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است که فرمود: هيچ بنده‏اى نيست که وقت خواب، آخر سوره كهف را بخواند، مگر آن كه هر وقتى را كه بخواهد، بيدار شود».
تجربيات زيادی از اشخاص بسياری نقل شده است که حقانيت فرمايش امام و اعجاز قرآن را ثابت و محقق داشته است؛ اما ديده بصيرت بايد داشت تا حقايق را کاملاً دریافت کرد. (3)
البته این نکته مهم را باید توجه داشته باشید که قبل از خوابیدن، بعضی مسائل باید رعایت شود؛ مثلا پرخوری یا غذاهایی که باعث سنگینی بدن می شود و یا دیر خوابیدن و بدون وضو خوابیدن و مسائل دیگر، اگر رعایت نشود، شاید این آیه را بخوانید و بیدار هم نشوید. این بدان معنا نیست که این آیه اثر خودش را انجام نداده است؛ بلکه عدم رعایت آن مسائل، باعث شده که حتی این آیه را شب قبل از خواب بخوانید، ولی بیدار نشوید.

در مورد سوال دومتان هم می توانید از روش مشارطه استفاده کنید،بدین معنا که با خود شرط کنید اگر نتوانستم جلوی خودم را بگیرم فلان کار را به عنوان جریمه انجام دهم و یا خود را از چیزی که دوست دارید محروم کنید.این جریمه نباید آنقدر سنگین باشد که نتوانید انجام دهید و نباید هم آنقدر ساده باشد که تاثیر گذار نباشد.
موفق باشید.

پی نوشت ها:
1.کهف (18)، آیه 110.
2. فيض كاشانى، ملا محسن، تفسير الصافى، انتشارات الصدر، تهران، 1415 ق، نوبت دوم، تحقيق: حسين اعلمى، ج ‏3، ص 270؛ علامه طبرسی، مجمع البيان فى تفسير القرآن، مترجمان، انتشارات فراهانى، تهران، 1360 ش، نوبت اول،تحقيق: رضا ستوده، ج‏15، ص 138؛ کلینی، اصول كافى، ترجمه مصطفوى، سيد جواد‏، كتابفروشى علميه اسلاميه‏، تهران‏، نوبت اول‏، ج 4، ص 316.
3. حسينى شاه عبدالعظيمى، حسين بن احمد، تفسير اثنا عشرى، انتشارات ميقات، تهران، 1363 ش، نوبت اول، ج ‏8، ص 137.

karami61;612176 نوشت:

[=microsoft sans serif]سلام
در طول روز خیلی مراقب اعمال و کارهاتون باشید، وقتی در طول روز گناهی مرتکب میشیم توفیق نماز شب از ما گرفته میشه، هر وقت که خواب میمونید حتما به کارهای روز قبلش فکر کنید و بررسی کنید ببینید که چیکار کردید که این توفیق ازتون گرفته شد! و خیلی استغفار کنید...

karami61;612176 نوشت:
لطفا این بنده گناهکار را راهنمایی کنید آیا باید کتاب های خاصی بخوانم یا سخنرانی های اساتیدی را در این زمینه گوش کنم و یا راه حل دیگری پیشنهاد میکنی

[=microsoft sans serif]آقای قاضی به شاگرداشون توصیه میکردند برای گذشتن از هوای نفس هفته ای دو، سه بار حدیث عنوان بصری رو مطالعه کنند... شما هم سعی کنید این حدیث رو بخونید و بهش عمل کنید خیلی تاثیر گذار هست انشالله...
این لینک این حدیث هست: http://www.askdin.com/thread8137.html#post53391

[="Arial"][="Black"]

karami61;612176 نوشت:
با خود میگویم که در حال از دست دادن چه فظیلتی هستی باز نمیتوانم جلوی خود را بگیرم و میخوابم

سلام علیکم
این مطالب رو قرار میدم تا انشالله انگیزه ای بشه برای تمام کسانی که در کسب این فیض عظیم سستی میکنند، باشد که انشالله ترغیب بشیم و عهد کنیم که بر انجام این فریضه استوار قدم برداریم...

[=&quot]از جمله روايات درباره شب زنده دارى، روايتى است كه از امام باقر (عليه السلام) نقل شده كه فرمود: از آنچه خداوند متعال به حضرت موسى (عليه السلام) وحى كرد اين است كه فرمود: دروغ مى گويد كسى كه مى پندارد كه مرا دوست مى دارد و زمانى كه تاريكى شب او را در آغوش مى كشد از من غافل شده و مى خوابد؛ اى پسر عمران! اگر مشاهده كنى كسانى را كه در دل شب به خاطر من از خواب برمى خيزند در حالى كه من حقيقت خود را بر آنان ممثل ساخته ام و با من سخن مى گويند از روى حضور (گويا مرا مى بيند) هر چند من عزيزتر از آنم كه نزد كسى حضور (حسى و مادى) يابم. اى پسر عمران! ببخش براى من، از ديده ات اشك و از دلت خشوع و از بدنت خضوع و آن گاه در تاريكى هاى شب مرا بخوان كه خدايت را نزديك و پاسخگو خواهى يافت [/]

[="Arial"][="Black"][=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]و از رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) روايت شده كه فرمودند: هيچ كس تمام شب را با خواب سپرى نمى كند مگر اينكه شيطان در دو گوش او بول كند و روز قيامت چنين كسى مفلس و تهيدست حضور خواهد يافت و احدى نيست مگر اينكه فرشته اى او را هر شب دوبار بيدار مى نمايد و مى گويد: اى بنده خدا! از خواب برخيز و بنشين تا ياد و ذكر خدا نمايى و در بار سوم اگر برنخاست شيطان در گوش او بول مى كند..

پرسش:
برای بیدار شدن سحرگاه و خواندن نماز شب چه باید کرد؟
پاسخ:
از خواندن این آیه غفلت نکنید:
«قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكمُ‏ْ يُوحَى إِلىَ‏َّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَاهٌ وَاحِدٌ فَمَن كاَنَ يَرْجُواْ لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَ لَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدَا؛ (1) بگو: من فقط بشرى هستم مثل شما. (امتيازم اين است كه) به من وحى مى ‏شود كه تنها معبودتان معبود يگانه است. پس هر كه به لقاى پروردگارش اميد دارد، بايد كارى شايسته انجام دهد و هيچ كس را در عبادت پروردگارش شريك نكند»
- و في الكافي عن الصّادق (عليه السلام) ما مِن عَبد يَقرَأُ آخِرَ الكَهفِ عِندَ النَّّومِ الّا تَيَقََّظُ فِي السّاعَةِ الَّتي يُرِيدُ؛ (2) از حضرت امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمود: هيچ بنده ‏اى نيست که وقت خواب، آخر سوره كهف را بخواند، مگر آن كه هر وقتى را كه بخواهد، بيدار شود».
تجربيات زيادی از اشخاص بسياری نقل شده است که حقانيت فرمايش امام و اعجاز قرآن را ثابت و محقق داشته است؛ اما ديده بصيرت بايد داشت تا حقايق را کاملاً دریافت کرد. (3)
البته این نکته مهم را باید توجه داشته باشید که قبل از خوابیدن، بعضی مسائل باید رعایت شود؛ مثلا پرخوری یا غذاهایی که باعث سنگینی بدن می شود و یا دیر خوابیدن و بدون وضو خوابیدن و مسائل دیگر، اگر رعایت نشود، شاید این آیه را بخوانید و بیدار هم نشوید. این بدان معنا نیست که این آیه اثر خودش را انجام نداده است؛ بلکه عدم رعایت آن مسائل، باعث شده که حتی این آیه را شب قبل از خواب بخوانید، ولی بیدار نشوید.

از روش مشارطه نیز استفاده کنید،بدین معنا که با خود شرط کنید اگر نتوانستم جلوی خوابم را بگیرم فلان کار را به عنوان جریمه انجام دهم و یا خود را از چیزی که دوست دارید محروم کنید.این جریمه نباید آنقدر سنگین باشد که نتوانید انجام دهید و نباید هم آنقدر ساده باشد که تاثیر گذار نباشد.

پی نوشت ها:
1.کهف/110.
2. فيض كاشانى، ملا محسن، تفسير الصافى، انتشارات الصدر، تهران، 1415 ق، نوبت دوم، تحقيق: حسين اعلمى، ج ‏3، ص 270؛ علامه طبرسی، مجمع البيان فى تفسير القرآن، مترجمان، انتشارات فراهانى، تهران، 1360 ش، نوبت اول،تحقيق: رضا ستوده، ج‏15، ص 138؛ کلینی، اصول كافى، ترجمه مصطفوى، سيد جواد‏، كتابفروشى علميه اسلاميه‏، تهران‏، نوبت اول‏، ج 4، ص 316.
3. حسينى شاه عبدالعظيمى، حسين بن احمد، تفسير اثنا عشرى، انتشارات ميقات، تهران، 1363 ش، نوبت اول، ج ‏8، ص 137.

موضوع قفل شده است