خواستگاري ، يعني تحقير مرد

تب‌های اولیه

150 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواستگاري ، يعني تحقير مرد

چيزي كه من از خواستگاري رفتن ميتونم بگم اينه: تحقير مرد

من فكر ميكنم خواستگاري بزرگترين كاركردش تحقير مرده و كوچك كردن اون در برابر زن
ميگن ميل به ازدواج يه ميل دو طرفه ست ، ولي مرد رو مجبور ميكنن كه اين ميل رو فقط اون نشون بده و خودش رو كوچيك كنه و از زن درخواست كنه كه:

لطفاً ، خواهشاً ، التماساً بيا به تمايل خودت برس!!!!!!
تو رو خدا بيا نياز جنسي ت رو رفع كن!!!
خواهش ميكنم اجازه بده من نياز عاطفي ت رو پاسخ بدم!!!!

درست مثل اينه كه دو نفر كه گرسنه هستن و هر دو به غذا نياز دارن ، به يكيشون دستور داده بشه: برو به اون يكي التماس كن و خودت رو كوچيك كن كه بياد با هم غذا بخوريد!!!

لطفاً با دليل به من ثابت كنيد كه غير از اينه

تشكر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

Reza-D;611139 نوشت:

ميگن ميل به ازدواج يه ميل دو طرفه ست ، ولي مرد رو مجبور ميكنن كه اين ميل رو فقط اون نشون بده و خودش رو كوچيك كنه و از زن درخواست كنه كه:

درست مثل اينه كه دو نفر كه گرسنه هستن و هر دو به غذا نياز دارن ، به يكيشون دستور داده بشه: برو به اون يكي التماس كن و خودت رو كوچيك كن كه بياد با هم غذا بخوريد!!!

تشكر

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد

خواستگاری زن از مرد شرعا اشكالى ندارد ولى انچه بطور طبيعى فرهنگ شده و از نظر روانشناختى تاييد شده اقدام اوليه از سوى مرد است و زن منعكس كننده وتشديد كننده محبت اغاز شده از سوى مرد است

اما اینکه چرا اینگونه می باشد برمی گردد به شناخت روحیات زن و مرد
وقتی که به این شناخت رسیدیم آن موقع به اهمیت و ضرورت اقدام اولیه از سوی مرد پی می بریم

ویژگیهای زن و مرد که مرتبط می باشد با خواستگاری :

خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز. شهيد مطهرى ا ين مسئله را چنين توضيح مى‏دهد:
نوع احساسات زن و مرد نسبت بيكديگر يك جور نيست. قانون خلقت، جمال و غرور و بى نيازى را در جانب زن، و نيازمندى و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است. ضعف زن در مقابل نيرومندى بدنى به همين وسيله تعديل شده است و همين جهت موجب شده كه همواره مرد از زن خواستگارى ميكرده است، قبلا ديديم كه طبق گفته جامعه ‏شناسان، هم در دوره مادرشاهى و هم در دوره پدرشاهى مرد بوده است كه به سراغ زن ميرفته است. نظام حقوق زن در اسلام ص ۳۲
شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است لذا ادبيات ما نيز مملو از داستانهايى مانند شيرين و فرهاد و ليلى و مجنون است كه جنس مذكر در پى مونث بوده است اين امر حتى در طبيعت و غريزه حيوانات نيز هست در ميان حيوانات نيز جنس نر به دنبال ماده است و مشكلات را قبول كرده و تقاضاى ازدواج مى‏كند.
بنابراين آنچه كه در طول تاريخ بوده و نيز در همه جوامع بوده است همين بوده قانون عرفى نانوشته بوده كه مرد به خواستگارى زن مى‏رفته است. اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند و كسى آنها را مجبور به پذيرش همسر خاصى نمى‏كند مخصوصا در جوامع كنونى كه والدين همانند قديم نظرات خود را بر فرزندان اجبار نمى‏كنند.
جهت اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به كتاب: نظام حقوق زن در اسلام اثر شهيد مطهرى

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;611884 نوشت:
با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد

خواستگاری زن از مرد شرعا اشكالى ندارد ولى انچه بطور طبيعى فرهنگ شده و از نظر روانشناختى تاييد شده اقدام اوليه از سوى مرد است و زن منعكس كننده وتشديد كننده محبت اغاز شده از سوى مرد است

اما اینکه چرا اینگونه می باشد برمی گردد به شناخت روحیات زن و مرد
وقتی که به این شناخت رسیدیم آن موقع به اهمیت و ضرورت اقدام اولیه از سوی مرد پی می بریم

ویژگیهای زن و مرد که مرتبط می باشد با خواستگاری :

خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز. شهيد مطهرى ا ين مسئله را چنين توضيح مى‏دهد:
نوع احساسات زن و مرد نسبت بيكديگر يك جور نيست. قانون خلقت، جمال و غرور و بى نيازى را در جانب زن، و نيازمندى و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است. ضعف زن در مقابل نيرومندى بدنى به همين وسيله تعديل شده است و همين جهت موجب شده كه همواره مرد از زن خواستگارى ميكرده است، قبلا ديديم كه طبق گفته جامعه ‏شناسان، هم در دوره مادرشاهى و هم در دوره پدرشاهى مرد بوده است كه به سراغ زن ميرفته است. نظام حقوق زن در اسلام ص ۳۲
شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است لذا ادبيات ما نيز مملو از داستانهايى مانند شيرين و فرهاد و ليلى و مجنون است كه جنس مذكر در پى مونث بوده است اين امر حتى در طبيعت و غريزه حيوانات نيز هست در ميان حيوانات نيز جنس نر به دنبال ماده است و مشكلات را قبول كرده و تقاضاى ازدواج مى‏كند.
بنابراين آنچه كه در طول تاريخ بوده و نيز در همه جوامع بوده است همين بوده قانون عرفى نانوشته بوده كه مرد به خواستگارى زن مى‏رفته است. اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند و كسى آنها را مجبور به پذيرش همسر خاصى نمى‏كند مخصوصا در جوامع كنونى كه والدين همانند قديم نظرات خود را بر فرزندان اجبار نمى‏كنند.
جهت اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به كتاب: نظام حقوق زن در اسلام اثر شهيد مطهرى

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

عرض سلام و تشکر از پاسخ شما

برادر ، اول اینکه من نگفتم زن بره خواستگاری (بطور مطلق). عرض کردم چرا فقط مرد باید بره خواستگاری

از طرفی پاسخ شما موضع بنده رو تشدید کرد. دقت بفرمایید:

راهنما;611884 نوشت:
شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است

راهنما;611884 نوشت:
اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند
دو نکته در فرمایش شما وجود داشت:

1 - خواستگاری رو برای این فقط به دوش مرد گذاشته شده ، که دختر ضربهء روحی نخوره (تایید حرف بنده)
یعنی ضربه نخوردن به روحیهء دختر مهمه ، ولی ضربهء روحی خوردن مرد هیچ اهمیتی نداره. میفرمایید اینکه مرد بره به خواستگاری امری طبیعیه. بزرگوار ، این قانونیه که اجباراً در طول تاریخ شکل گرفته. کما اینکه همجنسبازی هم در طول مدتی در برخی کشورها به امری طبیعی تبدیل شده. طبق کدوم دلیل برای مرد مهم نیست که جواب منفی بشنوه؟ که گفته مرد ضربهء روحی نمیخوره؟

2 - فرمودید دختر میتونه از بین خواستگارهاش انتخاب کنه! (کار بدتر شد) پس با این حساب حق دیگری از مرد ضایع شده
چرا مرد نمیتونه همزمان به خواستگاری چند دختر بره (و اگر بره برچسب خیانت بهش میزنن). اما یه خانم میتونه از بین چندین خواستگار یکی رو انتخاب کنه؟!!!

اما نکتهء مهم دیگه:
میفرمایید برای دختر سخته که ضربهء روحی بخوره. به فرض قبول این حرف ، سوالی پیش میاد

اگر مردی به خواستگاری یه دختر رفت و به هر دلیلی (چهره ، اخلاق ، فرهنگ ، مذهب و......) دختر رو نپسندید ، با حساب حرف شما نباید خواستگاری رو بهم بزنه و باید با کسی که دوست نداره ازدواج کنه! چرا؟ که یه وقت روحیهء دختر بهش ضربه وارد نشه!!!

درسته برادر؟
اگر هم بفرمایید درست نیست ، عرض میکنم پس چه فرقی میکنه که اینجا ضربهء روحی بخوره یا تو خواستگاری؟

راهنما;611884 نوشت:
خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز
این هم قرار دادی هست که در طول تاریخ بسته شده و هیچ دلیلی بر درستیِ اون نیست. قدیم میگفتن زن نباید کار کنه ، ولی الان زنهای مذهبی هم به سر کار میرن. قدیم میگفتن دختر حق انتخاب شوهر نداره و...... چطور تغییر اینها اشکالی نداره ، اما تغییر این نگرش غلط که مرد اهل نیازه و زن اهل ناز ، اشکال داره؟

اگر بحث نیاز جنسیه ، که هر دو دارن
اگر بحث نیاز عاطفیه ، که هر دو دارن
اگر بحث نیاز به همدمه ، که هر دو دارن

ضمن اینکه با عرض معذرت ، موضوعی رو باید عرض کنم (سعی میکنم حریم حفظ بشه)

کافیه یه گشتی بیرون بزنیم تا ببینیم که کاملاً خلاف بیان شما صدق میکنه. خیلی از پسرها رو میشناسم که نمیدونن از دست دخترهایی که دنبالشون هستن کجا فرار کنن. یکیشون دیگه از دخترها شماره نمیگرفت ، نه به این دلیل که بدش بیاد ، به این دلیل که گوشیش دیگه جای شماره نداشت!!!! (فکر کن! :Gig:)

بذارید یکم راحت تر عرض کنم. تنها جایی که دخترها خودشون رو میگیرن ازدواج هست. اگر این طبیعت اونها بود باید همه جا خودشون رو میگرفتن. به عبارتی اگر قوانینِ ازدواج نبود ، خانمها طبیعتشون همینی بود که می بینیم. یعنی تمایل بین زن و مرد کاملاً دو طرفه بود. در واقع قوانین ازدواج طبیعت اونها رو شکل داده ، نه اینکه طبیعت زنها قوانین ازدواج رو شکل داده باشه

یک نمونه براتون مثال میزنم. آقا و خانمی رو میشناسم که با هم دوست هستن. روابطی هم با هم دارند (نه کامل)
این آقا به اون خانم پیشنهاد ازدواج میده. پاسخ اون خانم خیلی تأمل برانگیزه:

گفت:
من برای ازدواجم نقشه ها دارم. توی ازدواج میتونم درخواست هایی داشته باشم که خیلی به نفع منه. چون توی ازدواج مرد به خواستگاری میاد و

مجبوره شرط هایی رو از طرف من قبول کنه. عشقِ من تویی(اشاره به اون پسر) ولی منافع من توی ازدواجه!!! عشق جداست ، ازدواج هم جداست. عشق رو باید با دل انتخاب کرد ، همسر رو باید با عقل انتخاب کرد. ممکنه عشقِ یه زن ، همسرش هم بشه. ولی هرگز همسر یه زن ، عشقش نمیشه

عجب

فقط آقایون جواب بدهند
خواهشی که از خانوم‌ها دارم
خانوما پست آقایون رو نقل قول نکنند و جواب ندهند
باتشکر
میشه یه تعریفی از زن داشته باشید.
آقایون تا حالا فکر کردید چرا همه دنبال خانم کارمند هستند
چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند.
چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهرشون اهمیت میدهند.
چرا خانوم‌ها نمیخوان تو خونه بنشینند بچه داری کنند

اللیل والنهار;611947 نوشت:
عجب
فقط آقایون جواب بدهند
خواهشی که از خانوم‌ها دارم
خانوما پست آقایون رو نقل قول نکنند و جواب ندهند
باتشکر
میشه یه تعریفی از زن داشته باشید.
چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند.
چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهر اهمیت میدهند.
لطفاً به بحث تاپیک بپردازید و وارد مسائل حاشیه ای نشید
اگر هم ارتباطی با صحبت های بنده داره واضحتر بفرمایید. من متوجه نشدم

جواب این سوالها ربط داره به موضوع تایپک شما

اللیل والنهار;611957 نوشت:
جواب این سوالها ربط داره به موضوع تایپک شما
اگر نقل قول کنید ممنون میشم چون متوجه نمیشم که مطلبی فرمودید

در تاپیک های خانم ها از این سوالات پرسیده نمیشد و فقط باید به موضوع تاپیک پرداخته میشد و اگر هم مردی از این سوالات میکرد ترتیب اثر داده نمیشد. ولی حالا که یه مرد تاپیک زده...... انصافتون رو شکر

با این حال مشکلی نیست. پاسخ میدم

میشه یه تعریفی از زن داشته باشید
تعریف جامعی ندارم چون زن نیستم که تمام ابعادش رو بشناسم. نظر کلی خودم رو عرض میکنم:
زن یک انسانه. برابر با مرد از نظر ارزش ، اما متفاوت در برخی خصوصیات جسمی و روحی
قوهء عقلی زن کمی با مرد تفاوت داره و همین باعث میشه به اشتباه بگن زن مشکل عقلی داره که این درست نیست
حتی امام علی(ع) که کلمهء ناقص رو بکار بردن منظورشون ضعف نبوده. بین نقص و ضعف خیلی تفاوت هست
زنها دارای روحیه ای طلیف تر نسبت به مرد هستن و جسمی ظریف تر. اما خوددار تر از مرد هستن. به این معنا که منطبق شدن زن با شرایط ، بهتر و سریعتر از مرد انجام میشه. اگر بخوام با مثال منظورم رو بیان کنم باید اینطور بگم که:
مرد مثل تنهء درخته. محکم ، قوی و درشت
زن مثل ساقهء نرم میمونه. ظریف ، لطیف و باریک
در بادهای شدید مرده که محکمتر خواهد بود
اما در بادهای خیلی خیلی شدید ، تنهء درخت ممکنه بشکنه ، اما ساقهء نرم ، خم میشه ، ولی خیلی سخت میشکنه
و درست به همین دلیله که: کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود.....

زن مرکز محبته و مرد دایرهء محبت. زن چون در مرکز قرار داره ، محبت رو بذل میکنه و مرد چون در محیط قرار داره ، محبت رو متمرکز میکنه
به همین دلیله که زن به خیلی ها محبت میکنه. چون محبت از وجودش پخش میشه ، مثل شعاع های خورشید

زن ها قدرت اصلیشون در کلامشون نهفته ست. برای همینه که کلامشون برای آرامش کودک جادو میکنه و همینطور این کلام میتونه یک مرد قد بلند با بازوهای تنومند رو رامِ خودش کنه

زن جلوهء جمال خداست همانطور که مرد جلوهء جلال خداست. و چون مرد جلوهء جلال است پس نعمته و زن چون جلوهء جمال است پس برکته. زن زود خسته میشه چون لطیف تره ، زود رنجه چون عشقش عمیقتره ، و زودتر راضی میشه چون دلش خالصتره

نظراتم ظولانی تر هستن ولی از حوصلهء تاپیک خارجه

که بتونن مخارج زندگی رو تقسیم کنن

چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند
این یکی رو قبول ندارم چون نادره. کلیت مردها به هیچ وجه اینطور نیستن

چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهر اهمیت میدهند
درست متوجه نشدم. به ظاهر مرد اهمیت میدن یا به ظاهر خودشون؟ در ازدواج یا به غیر از اون؟

دلایل زیادی داره. ولی مهمترینش اینه که فکر میکنن با کار بیرون بهتر دیده میشن ، میتونن موفق تر باشن ، با اجتماع تعامل بهتری داشته باشن و حتی برای زندگیشون مفیدتر خواهند بود (تایید یا رد نکردم فقط دلیلش رو عرض کردم)

Reza-D;611139 نوشت:

تشكر

سلام آقا جان.شما که به نفعتونه برید خواستگاری، میرید و از هر چیز دختر که خوشتون نیامد میرید یه جای دیگه. پسرها میتونن گاها تا 60 جای مختلف برن تا شریک زندگیشون رو پیدا کنن اما دختر بعضا یه خواستگار نصفه و نیمه هم ندارن.
بعدش شما الان پا پیش میذاری و به این توجه نداری که این دختر هست که باید یه عمر از همسرش تبعیت کنه و حتی بدن اجازه اش از خونه نمیتونه بره بیرون. خوب حالا شما دو سه جلسه خواستگاری رو که به قول خودتون کوچیک میشید رو مقایسه کنید بایه عمری که دختر باید به اقاشون بگه چششششششششششششششششششششششم! به نظرتون نمی ارزه؟؟؟

فیزیکدان;612029 نوشت:
سلام آقا جان
سلام به شما (سلام آقا جان!) Fool

فیزیکدان;612029 نوشت:
شما که به نفعتونه برید خواستگاری، میرید و از هر چیز دختر که خوشتون نیامد میرید یه جای دیگه.
به این راحتی هم نیست. خیلی خونواده ها و خیلی از خانمها خواستگاری رو به معنای پسندیدن در نظر میگیرن

فیزیکدان;612029 نوشت:
پسرها میتونن گاها تا 60 جای مختلف برن تا شریک زندگیشون رو پیدا کنن اما دختر بعضا یه خواستگار نصفه و نیمه هم ندارن
یه سؤال فنی....
اگه دخترا یه خواستگار نصفه و نیمه ندارن ، پس این پسرا که خواستگاری 60 نفر میرن ، دقیقاً خواستگاری چه موجوداتی میرن؟! :Gig:

فیزیکدان;612029 نوشت:
بعدش شما الان پا پیش میذاری و به این توجه نداری که این دختر هست که باید یه عمر از همسرش تبعیت کنه و حتی بدن اجازه اش از خونه نمیتونه بره بیرون. خوب حالا شما دو سه جلسه خواستگاری رو که به قول خودتون کوچیک میشید رو مقایسه کنید بایه عمری که دختر باید به اقاشون بگه چششششششششششششششششششششششم! به نظرتون نمی ارزه؟؟؟
فرمایش خیلی خوبی داشتید. پاسخ منطقی و خوبی بود. تشکر
ولی اینم در نظر داشته باشید خواستگاری رو همهء مردها باید برن بلا استثناء
اما چند درصد خانمها اینقدر مقید هستن که همیشه به شوهرشون بگن چشم؟! فکر نکنم 20 درصد هم بشن
حالا شما 20 درصد رو مقایسه کنید با 100درصد!!! تازه اون دو سه جلسه زو خانمها تو هر دعوا میکوبن توسر مرد که: یادته اومدی به بابام التماس میکردی! Fool

Reza-D;612038 نوشت:
به این راحتی هم نیست. خیلی خونواده ها و خیلی از خانمها خواستگاری رو به معنای پسندیدن در نظر میگیرن

نه جانم. اصلا هم اینطور نیست. الان دیگه مثل فدیم نیست که. الان بعضا سه چهار ماه هم رفت و امد میکنن بعد تصمیم میگیرن که چکار کنن.

Reza-D;612038 نوشت:
ه سؤال فنی....
اگه دخترا یه خواستگار نصفه و نیمه ندارن ، پس این پسرا که خواستگاری 60 نفر میرن ، دقیقاً خواستگاری چه موجوداتی میرن؟!

دقت کرده باشید گفتم بعضا!!

Reza-D;612038 نوشت:
فرمایش خیلی خوبی داشتید. پاسخ منطقی و خوبی بود. تشکر
ولی اینم در نظر داشته باشید خواستگاری رو همهء مردها باید برن بلا استثناء
اما چند درصد خانمها اینقدر مقید هستن که همیشه به شوهرشون بگن چشم؟! فکر نکنم 20 درصد هم بشن
حالا شما 20 درصد رو مقایسه کنید با 100درصد!!! تازه اون دو سه جلسه زو خانمها تو هر دعوا میکوبن توسر مرد که: یادته اومدی به بابام التماس میکردی! :|

خوب شما چند جا برو خواستگاری و دختری رو پیدا کن که بهت بگه چشم. پیدا کردن شریک زندگی زحمت داره. اون دختری هم که نمیگه چشم چند تا علت داره:
یا مرد اقتدارش رو با قلدری نشون میده.
یا بد دهنه.
یا دست بزن داره.
یا مردانگی نداره که در برخی جهات جلوی زنش رو بگیره!!!!!!!
یا خوب صحبت کردن با زن رو بلد نیست.
یا از اول درست انتخاب نکرده.

و یا اینکه اون زن فلزش خرابه
یا زن همکفو آقا نیست.
در برخی موارد هم ممکنه چند عامل با هم باشه.

اگر به فرض مثال عرف بود که دختر هم میتونست از پسر خواستگاری کنه

تو شرایطی که دختر و پسر عاشق هم بشن و( هر دو این موضوع رو بدونن). دختر میگه من چرا برم خواستگاری پسر پر رو میشه، بذار پسر بیاد خواستگاری من_____________- پسر هم همین فکر رو با خودش میکنه!!!!

و اینطوری میشه که دیگه خیلیا برا خواستگاری پا پیش نمیذارن و منتظرن طرف مقابل بیاد خواستگاریشون:Khandidan!:

اگه به طبیعت اطرافمون هم نگاه کنیم متوجه این موضوع میشیم، که خلاصه یک فرقی بین جنس مذکر و مونث وجود داره

فیزیکدان;612039 نوشت:
خوب شما چشمت رو باز کن، شصت بار برو خواستگاری تا دختری رو پیدا کنی که بهت بگه چشم. پیدا کردن شریک زندگی زحمت داره
خواهر ، من الان پسرم 8 ماهشه :ok:
تاپیک رو کلی زدم نه فقط برای خودم. ولی حرفهای خوبی گفتید. تشکر بابت نظرتون :Gol:

سلام ، در خواستگاری که خانواده ها از طریق واسطه به هم معرفی می شوند و هم خانواده ها و هم دختر و پسر ، تازه می خواهند از هم شناخت پیدا کنند ؛ خواستگاری فقط بیان رسمی برای بررسی جدی و شناخت دو طرفه است .
در این تعریف ، به نظر شما و دیگران ، چه تحقیری برای طرفین وجود دارد ؟ در این مرحله کسی از کسی خواهش و التماسی دارد ؟
منظور شما از خواستگاری جز اینه ؟

Reza-D;612054 نوشت:
تاپیک رو کلی زدم نه فقط برای خودم. ولی حرفهای خوبی گفتید. تشکر بابت نظرتون

و من الله التوفیق

خدایا دوست دارم;612047 نوشت:
تو شرایطی که دختر و پسر عاشق هم بشن و( هر دو این موضوع رو بدونن). دختر میگه من چرا برم خواستگاری پسر پر رو میشه، بذار پسر بیاد خواستگاری من_____________- پسر هم همین فکر رو با خودش میکنه!!!!
سلام برادر
چند نکته هست که درمورد فرایش شما دارم. ولی مهمتر از اونها و قبل از اونها یه سؤال:

چرا دختر یا پسر باید این سؤال رو از خودشون بپرسن که:

چرا من برم خواستگاری؟!

Nil00;612056 نوشت:
سلام ، در خواستگاری که خانواده ها از طریق واسطه به هم معرفی می شوند و هم خانواده ها و هم دختر و پسر ، تازه می خواهند از هم شناخت پیدا کنند ؛ خواستگاری فقط بیان رسمی برای بررسی جدی و شناخت دو طرفه است .
در این تعریف ، به نظر شما و دیگران ، چه تحقیری برای طرفین وجود دارد ؟ در این مرحله کسی از کسی خواهش و التماسی دارد ؟
منظور شما از خواستگاری جز اینه ؟
سلام به شما
بله فمایش شما درسته. ولی درچند درصد از خواستگاری ها اینطوریه؟
عمدهء خواسگاری ها اینه که پوست داماد به بهترین شکل ممکن کنده بشه. بخصوص تو بحث مهریه
دختر ما میخواد درس بخونه
من میخوام ادامه تحصیل بدم
فعلاً قصد ازدواج ندارم
دخترمون شیرینی خوردهء فلانیه
و......
بخشی از جواب هایی هست که به پسر داده میشه

فیزیکدان;612060 نوشت:
و من الله التوفیق
منتظر هستم باز هم نظرات خوب شما رو بشنوم

خواهر مرضیه ، شما هم هی فقط لایک بدید! خب شما هم نظر بدید

Reza-D;612061 نوشت:
سلام برادر
چند نکته هست که درمورد فرایش شما دارم. ولی مهمتر از اونها و قبل از اونها یه سؤال:

چرا دختر یا پسر باید این سؤال رو از خودشون بپرسن که:

چرا من برم خواستگاری؟!

ببینید همین الان که پسرا دارن میرن خواستگاری یه دختر ، بعد از ازدواج چه سرکوفتی که به دختر ها نمیدن، مثلا سطح زندگی ما کجا و شما کجا؟، اگه من نمیومدم کی با تو ازدواج میکرد؟(البته این صحبتها از طرف دختر هم میتونه بشه)

پس اگر اینجوریه دیگه مرد هم نباید از زنش توقع اطاعت کامل داشته باشه و بگه حرف حرفه منه، بدون اجازه من نباید بری بیرون!!!

اگه یک زن بیاد خواستگاری یک مرد پس باید بهش حق بدیم که ماهم مثل یک مرد ازش تبعیت کنیم.

فقط در صورتی این امر امکان پذیره ، که دو طرف دارای حقوق کاملا برابر ،( وضعیت جسمی و روحی برابر) ،باشن که این بعیده!!! هر کسی را بهر کاری ساختن

Reza-D;612066 نوشت:
سلام به شما
عمدهء خواسگاری ها اینه که پوست داماد به بهترین شکل ممکن کنده بشه. بخصوص تو بحث مهریه
دختر ما میخواد درس بخونه
فعلاً قصد ازدواج ندارم
و......
بخشی از جواب هایی هست که به پسر داده میش

Reza-D;612066 نوشت:
به شما
دختر ما میخواد درس بخونه
فعلاً قصد ازدواج ندارم
و......
بخشی از جواب هایی هست که به پسر داده میشه

ببینید من خودم دخترم. شما تا جای خانم ها نباشید و ما هم تا جای شما نباشیم نمی تونیم از دنیای هم سر در بیاریم.

توجه کنید که :
1- اگه این مطالب جلسه اول توسط پدر و مادر دختر مطرح میشه یعنی پدر و مادر اون دختر از فهم و درک متوسط برخوردار نیستن و شما باید روی خود دختر زوم کنی تا ببینی خودش چی میگه و چه طوریه که اگه نظر خودش هم پافشاری بر این موضوعات بود آقای متدین باید سریع جلسه رو ختم کنه و بره دنبال یه مورد دیگه.
2- ببینید اشکال از آقایون هم هست: من یه خواستگار داشتم که توی جلسه اول گفت برو سرکار ، درست رو ادامه بده. جلسه دوم گفت من از ته دلم راضی نیستم بری سر کار و درس بخونی ولی حالا که میگی شاید بخوام برم سر کار و درس بخونم میگم باشه. جلسه سوم میگفت که علم خیلی هم خوب هست اصلا خوبه که بری درس بخونی.خوب شما نظرتون درباره این رفتار چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به نظرتون بعدا میگذاشت من درس بخونم یا نه؟؟؟؟؟
این رو به عنوان یه مورد کلی کفتم.

من واقعا نمیتونم اینو درک کنم
یه پسر چطور میتونه همسر آیندشو بشناسه تا باهاش ازدواج کنه
خب مثلا آشناها یکیو معرفی کنند پسره میره خواستگاری اکثرا که وقتی پسره میره خواستگاری میگن که پسره حق پا پس کشیدن نداره و فقط باید دختره انتخاب کنه یا نکنه
بعد توی خواستگاری هم که نمیشه همسرش رو بشناسه ادم
بعد چطور میتونه شناخت حاصل بشه ؟
باید چشم بسته محرم شد و عقد کرد بعد آشنا بشوند باهم ؟
من واقعا نمیدونم چه چیزی رو علمای ما پیشنهاد میدند برای اشنایی قبل از ازدواج
من که فکر میکنم اشنایی بدون چند ماه ارتباط مداوم حاصل نمیشه

iranimij;612075 نوشت:

بله یکی از راههای شناخت ارتباط هستش ،البته زیر نظر خانواده ها

به نظر من مرد میره خواستگاری تا اعلام کنه که میخواد یه نفر رو زیر بال و پرش بگیره، میخواد مدیریت یه زندگی رو بپذیره،میخواد تکیه گاه یه نفر باشه.
دختر هم خواستگار رو بخونه راه میده تا اعلام کنه که میخواد یه تکیه گاه داشته باشه ، میخواد زندگی شکل بده و به همدل و همراه نیاز داره.

اگر آقایون خواستگاری هزار دختر رفتن و این اعلام نیاز رو کردن ولی دیدن که دختر ( و در مرحله خیلی خیلی پایین تر خانواده اش) این اعلام نیاز رو نمیکنن، قید دختر رو بزننو برن بازهم بگردن.

من میشناختم دختری رو که هرکی می آمد خواستگاریش باباش میگفت ای پسر آیا میتونی نون ما رو هم بدی؟؟؟ اخرش این دختر ازدواج سنتی کرد ولی همه کارهای ازدواجش رو خودش و مادرش و دایی هاش کرد نو بعدش پدرش گفت که من هیچ کاره بودم. این رو گفتم تا شما توجه داشته باشید که آیا خود دختر اینقدر با شعور هست که تمایلات خودش و نه خانواده اش ( پدر و مادر ) رو با پسر در میون بداره یا نه.

درمورد خاستگاری هم فکر میکنم واقعا یک ظلم در حق آقایون هست
مرده میره خواستگاری بعد دختره باید انتخاب کنه خب یه مرد ممکنه 5 جا بره خواستگاری همه ردش کنن خب بدبخت از خودش وا میره Blum 3

خدایا دوست دارم;612068 نوشت:
فقط در صورتی این امر امکان پذیره ، که دو طرف دارای حقوق کاملا برابر ،( وضعیت جسمی و روحی برابر) ،باشن که این بعیده!!! هر کسی را بهر کاری ساختن
ولی خیلی از خانمهای سایت نظرشون با شما مخالفه. اونها عقیده دارن که زن و مرد کاملاً با هم برابر هستن و این اختلافها ساختهء دست مردان هست تا از اونها سوء استفاده کنن

خدایا دوست دارم;612068 نوشت:
اگه یک زن بیاد خواستگاری یک مرد پس باید بهش حق بدیم که ماهم مثل یک مرد ازش تبعیت کنیم
کی گفته که اطاعت زن از شوهر ، حق مقابل خواستگاریه که شما این دو رو با هم قیاس میکنید؟! مثلاً میتونیم اینجوری بگیم:
زن بیاد خواستگاری مرد ، در عوض زن آزادانه به سر کار بره و شاغل بشه

خدایا دوست دارم;612079 نوشت:
بله یکی از راههای شناخت ارتباط هستش ،البته زیر نظر خانواده ها

خوب این ارتباط رو بعضی ها میگن دوستی که میگن حرام هست و از لحاظ عاطفی وابسته میشن و چشماشون بسته میشه و ...

iranimij;612082 نوشت:
مرده میره خواستگاری بعد دختره باید انتخاب کنه خب یه مرد ممکنه 5 جا بره خواستگاری همه ردش کنن خب بدبخت از خودش وا میره :p

مردی که با 5 بار جواب رد شنیدن وا بره باید بره و دور بشه دور دور دور. مرد اونه که به مولاش امیرالمومنین تاسی کنه. قوی باشه. مثلا بعدا میخواد سرباز امام زمان تربیت کنه ها.

یه نکته دیگه هم من اضافه کنم

با روحیه لطیف و شکننده ای که خانمها دارن ، اگه سه جا برن خواستگاری و جواب نه بگیرن که داغون میشن.

ولی در عوض ما مردا، 20 بار میریم خواستگاری و جواب نه میشنویم، برای دفعات بعد با روحیه بالاتری میرم خواستگاری ، یعنی اعتماد بنفسمون ما رو کشته:Kaf:

فیزیکدان;612070 نوشت:
ببینید من خودم دخترم. شما تا جای خانم ها نباشید و ما هم تا جای شما نباشیم نمی تونیم از دنیای هم سر در بیاریم.
توجه کنید که :
1- اگه این مطالب جلسه اول توسط پدر و مادر دختر مطرح میشه یعنی پدر و مادر اون دختر از فهم و درک متوسط برخوردار نیستن و شما باید روی خود دختر زوم کنی تا ببینی خودش چی میگه و چه طوریه که اگه نظر خودش هم پافشاری بر این موضوعات بود آقای متدین باید سریع جلسه رو ختم کنه و بره دنبال یه مورد دیگه.
2- ببینید اشکال از آقایون هم هست: من یه خواستگار داشتم که توی جلسه اول گفت برو سرکار ، درست رو ادامه بده. جلسه دوم گفت من از ته دلم راضی نیستم بری سر کار و درس بخونی ولی حالا که میگی شاید بخوام برم سر کار و درس بخونم میگم باشه. جلسه سوم میگفت که علم خیلی هم خوب هست اصلا خوبه که بری درس بخونی.خوب شما نظرتون درباره این رفتار چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به نظرتون بعدا میگذاشت من درس بخونم یا نه؟؟؟؟؟
این رو به عنوان یه مورد کلی کفتم
نکاتی دارم درمورد فرمایش شما. ولی خوبیِ حرفهای شما بیشتره و دلیلی نمی بینم به چند تا نکتهء کوچیک بپردازم. مرسی

من فکر کنم این که زن ها اینقدر توقعاتشان بی حساب بالا رفته چون مردها مردانگی شان تحلیل رفته وگرنه مادر بزرگ مادربزرگ من هم میدونست که برابری زن و مرد و این حرف ها همش بیخوده!

فیزیکدان;612089 نوشت:
من فکر کنم این که زن ها اینقدر توقعاتشان بی حساب بالا رفته چون مردها مردانگی شان تحلیل رفته وگرنه مادر بزرگ مادربزرگ من هم میدونست که برابری زن و مرد و این حرف ها همش بیخوده!
کلاً امکان داره ما خانمی رو ببینیم که بپذیره زنها هم میتوانند مقصر باشند؟!

چون میبینم از نظر خانمها ، خطاها دو نوع هستن:

1 - خطاهایی که مردها مرتکب میشوند

2 - خطاهایی که زنها ، بخاطر مقصر بودن مردها مرتکب میشوند

iranimij;612075 نوشت:
من واقعا نمیتونم اینو درک کنم
یه پسر چطور میتونه همسر آیندشو بشناسه تا باهاش ازدواج کنه
خب مثلا آشناها یکیو معرفی کنند پسره میره خواستگاری اکثرا که وقتی پسره میره خواستگاری میگن که پسره حق پا پس کشیدن نداره و فقط باید دختره انتخاب کنه یا نکنه
بعد توی خواستگاری هم که نمیشه همسرش رو بشناسه ادم
بعد چطور میتونه شناخت حاصل بشه ؟
من واقعا نمیدونم چه چیزی رو علمای ما پیشنهاد میدند برای اشنایی قبل از ازدواج

اتفاقا اگه خواستگاری درست انجام بشه خوب میتونید سر از کار طرف مقابل دربیارید. اشکال اینه که ما اصلا نمیدونیم که چطور باید بریم خواستگاری یا چطور باید خواستگار بپذیریم. ایراد و اشکال پایه ایی هست .

iranimij;612084 نوشت:
خوب این ارتباط رو بعضی ها میگن دوستی که میگن حرام هست و از لحاظ عاطفی وابسته میشن و چشماشون بسته میشه و ...

نه منظورم اینه که رفت و آمدهای بین خانواده ها صورت بگیره و یا بعضی ها که صیغه محرمیت میخونن(به درست یا غلط بودنش کاری ندارم)

و خیلی موارد دیگه

فیزیکدان;612080 نوشت:
به نظر من مرد میره خواستگاری تا اعلام کنه که میخواد یه نفر رو زیر بال و پرش بگیره ، میخواد مدیریت یه زندگی رو بپذیره ، میخواد تکیه گاه یه نفر باشه

دختر هم خواستگار رو بخونه راه میده تا اعلام کنه که میخواد یه تکیه گاه داشته باشه ، میخواد زندگی شکل بده و به همدل و همراه نیاز داره

خواهر گرامی شما نظرات خوبی میدید. تو رو خدا این تفکر رو از ذهنتو خارج کنید:
چرا تو این دو جمله که اکثر خانمها بکارش میبرن (و اون قسمت مدیریت رو هم چاشنیش میکنن که حالا....) برای مرد فقط مسئولیت تعریف میکنن و برای زن فقط توقع؟!

فیزیکدان;612093 نوشت:
اتفاقا اگه خواستگاری درست انجام بشه خوب میتونید سر از کار طرف مقابل دربیارید. اشکال اینه که ما اصلا نمیدونیم که چطور باید بریم خواستگاری یا چطور باید خواستگار بپذیریم. ایراد و اشکال پایه ایی هست
فرمودید مجرد هستید. بعد از ازدواج متوجه خواهید شد که با تمام زیرکی و حساب و کتاب ، حتی 20 درصد از شخصیت طرف مقابل رو هم نتونستید بشناسید. تازه در بهترین شرایط

Reza-D;612092 نوشت:
کلاً امکان داره ما خانمی رو ببینیم که بپذیره زنها هم میتوانند مقصر باشند؟!

چون میبینم از نظر خانمها ، خطاها دو نوع هستن:

1 - خطاهایی که مردها مرتکب میشوند

2 - خطاهایی که زنها ، بخاطر مقصر بودن مردها مرتکب میشون

ببینید این مرد هست که پایه زندگیه و ستون اونه. مردهست که مدیره. حتی تو روایات ما تاکید شده که مرد باید از نظر عقیدتی و اعتقادات دینی قوی تر از زن باشه تا نقش پی رو برای ساختمان زندگی ایفا کنه.
اما در جامعه ما، اگر دقت کنید مادر بزرگ ها و پدر بزرگهای ما همین طور بودن. اما وقتی نوبت رسید به نسل دهه 40 نمیدونم چی شد که سست شدن. مردها از زن ها حساب می بردن. این شد که بچه ها که ما باشیم با دیدن این رفتار ، نه تنها نفهمیدیم که دین چی میگه بلکه کامل با اون غریبه شدیم.
بله به نظر من این که یه خانوم تو خیابون بی حجاب میگرده در درجه اول مقصر پدرش هست و در درجه دوم شوهرش.
وقتی پیامبر می فرماید ( نقل به مضمون) که اگر دستور میرسید که مردم برای کسی در زمین سجده کنند، دستور میدادم که زنان بر مردان سجده کنند یعنی همین.

مرد اگه مرد باشه با خواستگاری رفتن تحقیر نمیشه
حقارت برای زن و مرد وقتی هست که هیچ کدوم جای خودشون و مسولیت که بر عهده دارند نباشند
حقارت وقتی هست انسانیت با مسائل مادی و ظاهری مقایسه بشه
حقارت ...

iranimij;612075 نوشت:
دقیقاً چیزی که کارشناسان مذهبی(اکثراً نه همه) میگن همینه. آشنایی بعد از ازدواج ، عشق بعد از ازدواج و......

حق مخالفت هم نداری. تا بگی چرا؟ بهت میگن: غرب زده ، هوسران ، عشق های خیابانی ، عشق های فردوسی پور! Fool

این آشنایی ها هم که 16 تا مرد و زنِ 50 - 60 ساله میشینن بالا سر دختر و پسر و میگن: خب با هم آشنا بشید
کارایی چندانی نداره

البته من به هیچ وجه با روابط قبل از ازدواج موافق نیستم و به شدت هم رد میکنم. ولی این نوع آشنایی هم که الان داره انجام میشه ، سر تا پا ایراده

Reza-D;612095 نوشت:
خواهر گرامی شما نظرات خوبی میدید. تو رو خدا این تفکر رو از ذهنتو خارج کنید:
چرا تو این دو جمله که اکثر خانمها بکارش میبرن (و اون قسمت مدیریت رو هم چاشنیش میکنن که حالا....) برای مرد فقط مسئولیت تعریف میکنن و برای زن فقط توقع؟

ببینید ، ما خانم ها که مرد رو مسئول نکردیم خدا کرده. می فرماید که خود و خانواده تان را از آتش انذار دهید. خوب این یعنی چی؟؟؟ تمام مسئولیت های عالم در این جمله نهفته است.
اما در مورد توقع، من اصلا به تعاریفی که آقایون و خانوم ها درباره توقع دارن توجه نمیکنم چون این مسئله زن و شوهری یه امر نسبی نیست و مطلقه یعنی همه آداب و شرایط و دستورات عینا و واضح و صریح مطرح شده و هیچ کس نمیتونه اضافه یا کمتر از اون رو مطرح کنه. منطور از اعلام نیاز و ... از طرف دختر همونی هست که خدا اصالتا در وجود زن قرار داده نه چیزی که خانوم ها خودشون برای خودشون من دراوردی درست کردن.

Reza-D;612083 نوشت:
ولی خیلی از خانمهای سایت نظرشون با شما مخالفه. اونها عقیده دارن که زن و مرد کاملاً با هم برابر هستن و این اختلافها ساختهء دست مردان هست تا از اونها سوء استفاده کنن

کی گفته که اطاعت زن از شوهر ، حق مقابل خواستگاریه که شما این دو رو با هم قیاس میکنید؟! مثلاً میتونیم اینجوری بگیم:
زن بیاد خواستگاری مرد ، در عوض زن آزادانه به سر کار بره و شاغل بشه

این دیگه دست خدا بوده ، این جوری آفریده . البته که باید تمام انسانها یکسان باشه . البته مواردی که در حقشون اجحاف میشه کم نیست!
ببینید این رو با این فرض (مساوی بودن در تمام ویژگیهاشون) گفتم، که آیا من مرد تحمل این رو دارم که هر چی خانم گفت بگم چشم، اگه قبول دارید باید تو تمام جنبه ها دارای حقوق برابر باشیم و من فکر نکنم سنگ رو سنگ بند بشه.............

Reza-D;612096 نوشت:
فرمودید مجرد هستید. بعد از ازدواج متوجه خواهید شد که با تمام زیرکی و حساب و کتاب ، حتی 20 درصد از شخصیت طرف مقابل رو هم نتونستید بشناسید. تازه در بهترین شرایط

اتفاقا این طور نیست. اگر دختر و پسر با توکل و توسل به خدای بزرگ و با نیت خیر و با چشمان باز و با مشورت لحظه به لحظه با پدر و مادر دانا و آگاه و مشاور دینی و علمی خبره پیش برن، مسلما خداوند عاقبت بخیری رو روزیشون میکنه نه شناخت 100 درصدی رو! عاقبت بخیری هم جز با تحمل و تدبیر اون اختلافات جزئی در زندگی زناشویی و بیرون آمدن از امتحانات لحظه ایی زنذگی زناشویی حاصل نمیشه.

فیزیکدان;612097 نوشت:
بینید این مرد هست که پایه زندگیه و ستون اونه. مردهست که مدیره. حتی تو روایات ما تاکید شده که مرد باید از نظر عقیدتی و اعتقادات دینی قوی تر از زن باشه تا نقش پی رو برای ساختمان زندگی ایفا کنه.
اما در جامعه ما، اگر دقت کنید مادر بزرگ ها و پدر بزرگهای ما همین طور بودن. اما وقتی نوبت رسید به نسل دهه 40 نمیدونم چی شد که سست شدن. مردها از زن ها حساب می بردن. این شد که بچه ها که ما باشیم با دیدن این رفتار ، نه تنها نفهمیدیم که دین چی میگه بلکه کامل با اون غریبه شدیم.
بله به نظر من این که یه خانوم تو خیابون بی حجاب میگرده در درجه اول مقصر پدرش هست و در درجه دوم شوهرش.
وقتی پیامبر می فرماید ( نقل به مضمون) که اگر دستور میرسید که مردم برای کسی در زمین سجده کنند، دستور میدادم که زنان بر مردان سجده کنند یعنی همین
بخشی از فرمایش شما درسته. ولی با این استدلالِ شما:
مردی که زنا میکنه زنش مقصره چون ارضاش نکرده
کسی که دزدی میکنه دولت مقصره که تامینش نکرده
و.....

خلاصه هیچکس نباید بره جهنم چون هر کی گناه میکنه یکی دیگه مقصره! نه خواهر من. درسته که اعمال ماها روی هم تاثیر داره. منکر این نیستم و صددرصد درست میفرمایید. اما اینکه بگیم کلاً انجام دهندهء عمل خودش تقصیری نداره و مقصر این و اون هستن ، خیلی بی انصافیه

فیزیکدان;612104 نوشت:
اتفاقا این طور نیست. اگر دختر و پسر با توکل و توسل به خدای بزرگ و با نیت خیر و با چشمان باز و با مشورت لحظه به لحظه با پدر و مادر دانا و آگاه و مشاور دینی و علمی خبره پیش برن، مسلما خداوند عاقبت بخیری رو روزیشون میکنه نه شناخت 100 درصدی رو! عاقبت بخیری هم جز با تحمل و تدبیر اون اختلافات جزئی در زندگی زناشویی و بیرون آمدن از امتحانات لحظه ایی زنذگی زناشویی حاصل نمیشه
خیلی دلم میخواد شما رو 5 سال بعد از ازدواجتون ببینم و نظرتون رو بپرسم. فعلاً نه من میتونم شما رو قانع کنم نه شما بنده رو. چون هنوز مجرد هستید. ولی انصافاً اگر 5 سال از زندگی مشترکتون گذشت ، یاد این برادرتون بیفتید. اگر حرف من اشتباه بود ، برای خودتون یه صلوات بفرستید. ولی اگر حرف من درست بود ، برام طلب آمرزش کنید. (انشاالله یادتون نره :Nishkhand:)

Reza-D;612105 نوشت:
و.....

خلاصه هیچکس نباید بره جهنم چون هر کی گناه میکنه یکی دیگه مقصره! نه خواهر من. درسته که اعمال ماها روی هم تاثیر داره. منکر این نیستم و صددرصد درست میفرمایید. اما اینکه بگیم کلاً انجام دهندهء عمل خودش تقصیری نداره و مقصر این و اون هستن ، خیلی بی انصافیه

ببینید اگر پدرو مادر تمام هم و غمشون رو و تمام تلاششون رو تا جایی که از دستشون بر می آمد گذاشته بودن برای تربیت اون پسر و اون پسر میرفت و زنا میکرد حرف شما کاملا درست. یعنی دیگه تمام تقصیر گردن اختیار طرف بود. اما در حال حاضر اینطور نیست. چند نفر از پدرومادرها حد اقل 50 درصد از عمر مفیدشون رو صرف تربیت صحیح فرزند گذاشتن؟؟؟
البته که اختیار بی تاثیر نیست اما توجه کنید که انسان در زمان تولید لوح سفید و نانوشته است و اگر پدر و مادر اون رو تربیت نکن جامعه جوری تربیتش میکنه که با دست خودش و اختیار خودش بیفته تو چاه یعنی عاملا عامدا ( این جمله از آیت الله جوادی بود!!).

من که نشانه ای از تحقیر در صورت آقایون خواستگار نمیبینم:Gig:

اللیل والنهار;612098 نوشت:
حقارت برای زن و مرد وقتی هست که هیچ کدوم جای خودشون و مسولیت که بر عهده دارند نباشند
حقارت وقتی هست انسانیت با مسائل مادی و ظاهری مقایسه بشه

عالی گفتید :Gol:

سلام
عرف جامعه است که توی باورهای مردم هم رسوخ کرده. به طوری که حتی شده پسری، دختری را مناسب ازدواج می بینه ولی فقط به این دلیل که این خواست از طرف دختر مطرح شده پا پس می کشه

ولیتوی همین جلسات خواستگاری هم دخترا کم جواب منفی نمی شنون. اصلا این طوری نیست که خواستگاری کردن به معنای رضایت باشه.

Reza-D;612105 نوشت:
و.....

اتفاقا این چیزیه که من اینجا فهمیدم
مردی که زنا می کنه، مردی که تجاوز می کنه، مردی که مزاحم نوامیس مردم میشه، مردی که با همسرش بد رفتاری می کنه، مردی که با همسرش سرد میشه و هر منکر ریز و درشتی که مرد مرتکب میشه علتش بدحجابیه یه خانم دیگه توی خیابونه

Reza-D;612107 نوشت:
خیلی دلم میخواد شما رو 5 سال بعد از ازدواجتون ببینم و نظرتون رو بپرسم. فعلاً نه من میتونم شما رو قانع کنم نه شما بنده رو. چون هنوز مجرد هستید. ولی انصافاً اگر 5 سال از زندگی مشترکتون گذشت ، یاد این برادرتون بیفتید. اگر حرف من اشتباه بود ، برای خودتون یه صلوات بفرستید. ولی اگر حرف من درست بود ، برام طلب آمرزش کنید. (انشاالله یادتون نره )

آقای پناهیان توی سخنرانی محرم که دانشگاه امام صادق بود و تلویزیون پخش میکرد گفت "که انسان هر لحظه در حال آزمایشه. اگر کسی از عهده آزمایشی برنیاد خدا اصلا اون آزمایش رو براش پیش نمیاره. اینا همش برای اینه که آدم بپره تو بغل خدا". به نظرم ازدواج با شرایطی که گفتم و بعدش مشکلات همون آزمایشات بزرگ خداست. یکی میتونه بشینه حسرت بخوره که ای خدا آخه همه چی رو من رعایت کردم چرا شد 20 درصد و یکی هم میگه خدایا شکر نوکرتم چاکرتم منو از چشم خودت ننداز کمکم کن.
من دنبال قانع کردن هیچ کس نیستم. شما هم نباشید.

kobram;612115 نوشت:
اتفاقا این چیزیه که من اینجا فهمیدم
مردی که زنا می کنه، مردی که تجاوز می کنه، مردی که مزاحم نوامیس مردم میشه، مردی که با همسرش بد رفتاری می کنه، مردی که با همسرش سرد میشه و هر منکر ریز و درشتی که مرد مرتکب میشه علتش بدحجابیه یه خانم دیگه توی خیابونه

البته به نظر من 50 درصد مشکل از اجتماعه و 50 درصد مشکل از خودشه ( فلزش رو پدر و مادر درست قالب نزدن+ اختیار)

roya8;612110 نوشت:
من که نشانه ای از تحقیر در صورت آقایون خواستگار نمیبینم
سلام خواهر
نباید هم ببیند. چون توی دلشونه

فیزیکدان;612109 نوشت:
ببینید اگر پدرو مادر تمام هم و غمشون رو و تمام تلاششون رو تا جایی که از دستشون بر می آمد گذاشته بودن برای تربیت اون پسر و اون پسر میرفت و زنا میکرد حرف شما کاملا درست. یعنی دیگه تمام تقصیر گردن اختیار طرف بود. اما در حال حاضر اینطور نیست. چند نفر از پدرومادرها حد اقل 50 درصد از عمر مفیدشون رو صرف تربیت صحیح فرزند گذاشتن؟؟؟
البته که اختیار بی تاثیر نیست اما توجه کنید که انسان در زمان تولید لوح سفید و نانوشته است و اگر پدر و مادر اون رو تربیت نکن جامعه جوری تربیتش میکنه که با دست خودش و اختیار خودش بیفته تو چاه یعنی عاملا عامدا
خواهر گرامی ، شوهر پدر و مادر نیست ، زن هم کودک 5 ساله نیست
منظور من هم از بکار بردن اون جمله همین بود که خانمها خیال میکنن اینکه مرد تکیه گاهه معنیش اینه که تمام بار رو باید دو دستی کوبوند رو مخ آقا :khaneh:
در ازدواج ، هر دو باید تکیه گاه هم باشن

kobram;612112 نوشت:
اصلا این طوری نیست که خواستگاری کردن به معنای رضایت باشه
قاعدتاً نباید اینطور باشه ، ولی عملاً همینطوره و اکثر خانواده ها و دخترها ، خواستگاری رو به معنای رضایت و پسندیدن درنظر میگیرن و اگر پا پس بکشی داستان ها به سرت میارن و برچسب ها بهت میزنن

میگم حالا من یه چیزی گفتم تو این تاپیک! شماها خواب ندارید؟! :|

Reza-D;612118 نوشت:
نباید هم ببیند. چون توی دلشونه

حدس میزدم جواب این باشه

Reza-D;612118 نوشت:
خواهر گرامی ، شوهر پدر و مادر نیست ، زن هم کودک 5 ساله نیست

متوجه منظورتون نمیشم یعنی چی؟؟
موضوع قفل شده است