صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خواستگاري ، يعني تحقير مرد

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

خواستگاري ، يعني تحقير مرد

چيزي كه من از خواستگاري رفتن ميتونم بگم اينه: تحقير مرد

من فكر ميكنم خواستگاري بزرگترين كاركردش تحقير مرده و كوچك كردن اون در برابر زن
    ميگن ميل به ازدواج يه ميل دو طرفه ست ، ولي مرد رو مجبور ميكنن كه اين ميل رو فقط اون نشون بده و خودش رو كوچيك كنه و از زن درخواست كنه كه:

لطفاً ، خواهشاً ، التماساً بيا به تمايل خودت برس!!!!!!
    تو رو خدا بيا نياز جنسي ت رو رفع كن!!!
    خواهش ميكنم اجازه بده من نياز عاطفي ت رو پاسخ بدم!!!!

درست مثل اينه كه دو نفر كه گرسنه هستن و هر دو به غذا نياز دارن ، به يكيشون دستور داده بشه: برو به اون يكي التماس كن و خودت رو كوچيك كن كه بياد با هم غذا بخوريد!!!

لطفاً با دليل به من ثابت كنيد كه غير از اينه

تشكر

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 5

نوشته
    764
    حضور
    25 روز 8 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3689

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها

ميگن ميل به ازدواج يه ميل دو طرفه ست ، ولي مرد رو مجبور ميكنن كه اين ميل رو فقط اون نشون بده و خودش رو كوچيك كنه و از زن درخواست كنه كه:

درست مثل اينه كه دو نفر كه گرسنه هستن و هر دو به غذا نياز دارن ، به يكيشون دستور داده بشه: برو به اون يكي التماس كن و خودت رو كوچيك كن كه بياد با هم غذا بخوريد!!!

تشكر
    با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد

خواستگاری زن از مرد شرعا اشكالى ندارد ولى انچه بطور طبيعى فرهنگ شده و از نظر روانشناختى تاييد شده اقدام اوليه از سوى مرد است و زن منعكس كننده وتشديد كننده محبت اغاز شده از سوى مرد است

اما اینکه چرا اینگونه می باشد برمی گردد به شناخت روحیات زن و مرد
    وقتی که به این شناخت رسیدیم آن موقع به اهمیت و ضرورت اقدام اولیه از سوی مرد پی می بریم

ویژگیهای زن و مرد که مرتبط می باشد با خواستگاری :

خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز. شهيد مطهرى ا ين مسئله را چنين توضيح مى‏دهد:
    نوع احساسات زن و مرد نسبت بيكديگر يك جور نيست. قانون خلقت، جمال و غرور و بى نيازى را در جانب زن، و نيازمندى و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است. ضعف زن در مقابل نيرومندى بدنى به همين وسيله تعديل شده است و همين جهت موجب شده كه همواره مرد از زن خواستگارى ميكرده است، قبلا ديديم كه طبق گفته جامعه ‏شناسان، هم در دوره مادرشاهى و هم در دوره پدرشاهى مرد بوده است كه به سراغ زن ميرفته است. نظام حقوق زن در اسلام ص ۳۲
    شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است لذا ادبيات ما نيز مملو از داستانهايى مانند شيرين و فرهاد و ليلى و مجنون است كه جنس مذكر در پى مونث بوده است اين امر حتى در طبيعت و غريزه حيوانات نيز هست در ميان حيوانات نيز جنس نر به دنبال ماده است و مشكلات را قبول كرده و تقاضاى ازدواج مى‏كند.
    بنابراين آنچه كه در طول تاريخ بوده و نيز در همه جوامع بوده است همين بوده قانون عرفى نانوشته بوده كه مرد به خواستگارى زن مى‏رفته است. اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند و كسى آنها را مجبور به پذيرش همسر خاصى نمى‏كند مخصوصا در جوامع كنونى كه والدين همانند قديم نظرات خود را بر فرزندان اجبار نمى‏كنند.
    جهت اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به كتاب: نظام حقوق زن در اسلام اثر شهيد مطهرى

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۴:۲۹

7. صلوات ها 12

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد

خواستگاری زن از مرد شرعا اشكالى ندارد ولى انچه بطور طبيعى فرهنگ شده و از نظر روانشناختى تاييد شده اقدام اوليه از سوى مرد است و زن منعكس كننده وتشديد كننده محبت اغاز شده از سوى مرد است

اما اینکه چرا اینگونه می باشد برمی گردد به شناخت روحیات زن و مرد
    وقتی که به این شناخت رسیدیم آن موقع به اهمیت و ضرورت اقدام اولیه از سوی مرد پی می بریم

ویژگیهای زن و مرد که مرتبط می باشد با خواستگاری :

خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز. شهيد مطهرى ا ين مسئله را چنين توضيح مى‏دهد:
    نوع احساسات زن و مرد نسبت بيكديگر يك جور نيست. قانون خلقت، جمال و غرور و بى نيازى را در جانب زن، و نيازمندى و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است. ضعف زن در مقابل نيرومندى بدنى به همين وسيله تعديل شده است و همين جهت موجب شده كه همواره مرد از زن خواستگارى ميكرده است، قبلا ديديم كه طبق گفته جامعه ‏شناسان، هم در دوره مادرشاهى و هم در دوره پدرشاهى مرد بوده است كه به سراغ زن ميرفته است. نظام حقوق زن در اسلام ص ۳۲
    شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است لذا ادبيات ما نيز مملو از داستانهايى مانند شيرين و فرهاد و ليلى و مجنون است كه جنس مذكر در پى مونث بوده است اين امر حتى در طبيعت و غريزه حيوانات نيز هست در ميان حيوانات نيز جنس نر به دنبال ماده است و مشكلات را قبول كرده و تقاضاى ازدواج مى‏كند.
    بنابراين آنچه كه در طول تاريخ بوده و نيز در همه جوامع بوده است همين بوده قانون عرفى نانوشته بوده كه مرد به خواستگارى زن مى‏رفته است. اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند و كسى آنها را مجبور به پذيرش همسر خاصى نمى‏كند مخصوصا در جوامع كنونى كه والدين همانند قديم نظرات خود را بر فرزندان اجبار نمى‏كنند.
    جهت اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به كتاب: نظام حقوق زن در اسلام اثر شهيد مطهرى

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی
    عرض سلام و تشکر از پاسخ شما

برادر ، اول اینکه من نگفتم زن بره خواستگاری (بطور مطلق). عرض کردم چرا فقط مرد باید بره خواستگاری

از طرفی پاسخ شما موضع بنده رو تشدید کرد. دقت بفرمایید:
    شما فقط تصور كنيد كه دخترى به خواستگارى پسرى برود و پسر جواب رد بدهد اين از نظر روحى چه ضربه اى براى خود دختر خواهدبود اما براى مردان تلاش براى رسيدن به هدف و محبوب امرى طبيعى است
    اما اين به معنى سلب انتخاب از دختران نيست چراكه آنها نيز از بين خواستگاران يكى را انتخاب مى‏كنند
    دو نکته در فرمایش شما وجود داشت:

1 - خواستگاری رو برای این فقط به دوش مرد گذاشته شده ، که دختر ضربهء روحی نخوره (تایید حرف بنده)
    یعنی ضربه نخوردن به روحیهء دختر مهمه ، ولی ضربهء روحی خوردن مرد هیچ اهمیتی نداره. میفرمایید اینکه مرد بره به خواستگاری امری طبیعیه. بزرگوار ، این قانونیه که اجباراً در طول تاریخ شکل گرفته. کما اینکه همجنسبازی هم در طول مدتی در برخی کشورها به امری طبیعی تبدیل شده. طبق کدوم دلیل برای مرد مهم نیست که جواب منفی بشنوه؟ که گفته مرد ضربهء روحی نمیخوره؟

2 - فرمودید دختر میتونه از بین خواستگارهاش انتخاب کنه! (کار بدتر شد) پس با این حساب حق دیگری از مرد ضایع شده
    چرا مرد نمیتونه همزمان به خواستگاری چند دختر بره (و اگر بره برچسب خیانت بهش میزنن). اما یه خانم میتونه از بین چندین خواستگار یکی رو انتخاب کنه؟!!!

اما نکتهء مهم دیگه:
    میفرمایید برای دختر سخته که ضربهء روحی بخوره. به فرض قبول این حرف ، سوالی پیش میاد

اگر مردی به خواستگاری یه دختر رفت و به هر دلیلی (چهره ، اخلاق ، فرهنگ ، مذهب و......) دختر رو نپسندید ، با حساب حرف شما نباید خواستگاری رو بهم بزنه و باید با کسی که دوست نداره ازدواج کنه! چرا؟ که یه وقت روحیهء دختر بهش ضربه وارد نشه!!!

درسته برادر؟
    اگر هم بفرمایید درست نیست ، عرض میکنم پس چه فرقی میکنه که اینجا ضربهء روحی بخوره یا تو خواستگاری؟

خداوند طبيعت زن و مرد را طورى آفريده است كه غريزه مرد، طلب و نياز است و غريزه زن جلوه و ناز
    این هم قرار دادی هست که در طول تاریخ بسته شده و هیچ دلیلی بر درستیِ اون نیست. قدیم میگفتن زن نباید کار کنه ، ولی الان زنهای مذهبی هم به سر کار میرن. قدیم میگفتن دختر حق انتخاب شوهر نداره و...... چطور تغییر اینها اشکالی نداره ، اما تغییر این نگرش غلط که مرد اهل نیازه و زن اهل ناز ، اشکال داره؟

اگر بحث نیاز جنسیه ، که هر دو دارن
    اگر بحث نیاز عاطفیه ، که هر دو دارن
    اگر بحث نیاز به همدمه ، که هر دو دارن

ضمن اینکه با عرض معذرت ، موضوعی رو باید عرض کنم (سعی میکنم حریم حفظ بشه)

کافیه یه گشتی بیرون بزنیم تا ببینیم که کاملاً خلاف بیان شما صدق میکنه. خیلی از پسرها رو میشناسم که نمیدونن از دست دخترهایی که دنبالشون هستن کجا فرار کنن. یکیشون دیگه از دخترها شماره نمیگرفت ، نه به این دلیل که بدش بیاد ، به این دلیل که گوشیش دیگه جای شماره نداشت!!!! (فکر کن! )

بذارید یکم راحت تر عرض کنم. تنها جایی که دخترها خودشون رو میگیرن ازدواج هست. اگر این طبیعت اونها بود باید همه جا خودشون رو میگرفتن. به عبارتی اگر قوانینِ ازدواج نبود ، خانمها طبیعتشون همینی بود که می بینیم. یعنی تمایل بین زن و مرد کاملاً دو طرفه بود. در واقع قوانین ازدواج طبیعت اونها رو شکل داده ، نه اینکه طبیعت زنها قوانین ازدواج رو شکل داده باشه

یک نمونه براتون مثال میزنم. آقا و خانمی رو میشناسم که با هم دوست هستن. روابطی هم با هم دارند (نه کامل)
    این آقا به اون خانم پیشنهاد ازدواج میده. پاسخ اون خانم خیلی تأمل برانگیزه:

گفت:
    من برای ازدواجم نقشه ها دارم. توی ازدواج میتونم درخواست هایی داشته باشم که خیلی به نفع منه. چون توی ازدواج مرد به خواستگاری میاد و
    مجبوره شرط هایی رو از طرف من قبول کنه. عشقِ من تویی(اشاره به اون پسر) ولی منافع من توی ازدواجه!!! عشق جداست ، ازدواج هم جداست. عشق رو باید با دل انتخاب کرد ، همسر رو باید با عقل انتخاب کرد. ممکنه عشقِ یه زن ، همسرش هم بشه. ولی هرگز همسر یه زن ، عشقش نمیشه

ویرایش توسط Reza-D : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۵:۴۷

بلکه حرفی است که با

9. صلوات ها 3

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,239
    حضور
    302 روز 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    356
    صلوات
    19622

عجب

فقط آقایون جواب بدهند
    خواهشی که از خانوم‌ها دارم
    خانوما
    پست آقایون رو نقل قول نکنند و جواب ندهند
    باتشکر
    میشه یه تعریفی از زن داشته باشید.
    آقایون تا حالا فکر کردید چرا همه دنبال خانم کارمند هستند
    چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند.
    چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهرشون اهمیت میدهند.
    چرا خانوم‌ها نمیخوان تو خونه بنشینند بچه داری کنند

ویرایش توسط اللیل والنهار : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۷:۲۵
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

11. صلوات ها 5

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    عجب
    فقط آقایون جواب بدهند
    خواهشی که از خانوم‌ها دارم
    خانوما پست آقایون رو نقل قول نکنند و جواب ندهند
    باتشکر
    میشه یه تعریفی از زن داشته باشید.
    چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند.
    چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهر اهمیت میدهند.
    لطفاً به بحث تاپیک بپردازید و وارد مسائل حاشیه ای نشید
    اگر هم ارتباطی با صحبت های بنده داره واضحتر بفرمایید. من متوجه نشدم

بلکه حرفی است که با

13. صلوات ها 2

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,239
    حضور
    302 روز 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    356
    صلوات
    19622

جواب این سوالها ربط داره به موضوع تایپک شما
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

جواب این سوالها ربط داره به موضوع تایپک شما
    اگر نقل قول کنید ممنون میشم چون متوجه نمیشم که مطلبی فرمودید

در تاپیک های خانم ها از این سوالات پرسیده نمیشد و فقط باید به موضوع تاپیک پرداخته میشد و اگر هم مردی از این سوالات میکرد ترتیب اثر داده نمیشد. ولی حالا که یه مرد تاپیک زده...... انصافتون رو شکر

با این حال مشکلی نیست. پاسخ میدم

میشه یه تعریفی از زن داشته باشید
    تعریف جامعی ندارم چون زن نیستم که تمام ابعادش رو بشناسم. نظر کلی خودم رو عرض میکنم:
    زن یک انسانه. برابر با مرد از نظر ارزش ، اما متفاوت در برخی خصوصیات جسمی و روحی
    قوهء عقلی زن کمی با مرد تفاوت داره و همین باعث میشه به اشتباه بگن زن مشکل عقلی داره که این درست نیست
    حتی امام علی(ع) که کلمهء ناقص رو بکار بردن منظورشون ضعف نبوده. بین نقص و ضعف خیلی تفاوت هست
    زنها دارای روحیه ای طلیف تر نسبت به مرد هستن و جسمی ظریف تر. اما خوددار تر از مرد هستن. به این معنا که منطبق شدن زن با شرایط ، بهتر و سریعتر از مرد انجام میشه. اگر بخوام با مثال منظورم رو بیان کنم باید اینطور بگم که:
    مرد مثل تنهء درخته. محکم ، قوی و درشت
    زن مثل ساقهء نرم میمونه. ظریف ، لطیف و باریک
    در بادهای شدید مرده که محکمتر خواهد بود
    اما در بادهای خیلی خیلی شدید ، تنهء درخت ممکنه بشکنه ، اما ساقهء نرم ، خم میشه ، ولی خیلی سخت میشکنه
    و درست به همین دلیله که: کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود.....

زن مرکز محبته و مرد دایرهء محبت. زن چون در مرکز قرار داره ، محبت رو بذل میکنه و مرد چون در محیط قرار داره ، محبت رو متمرکز میکنه
    به همین دلیله که زن به خیلی ها محبت میکنه. چون محبت از وجودش پخش میشه ، مثل شعاع های خورشید

زن ها قدرت اصلیشون در کلامشون نهفته ست. برای همینه که کلامشون برای آرامش کودک جادو میکنه و همینطور این کلام میتونه یک مرد قد بلند با بازوهای تنومند رو رامِ خودش کنه

زن جلوهء جمال خداست همانطور که مرد جلوهء جلال خداست. و چون مرد جلوهء جلال است پس نعمته و زن چون جلوهء جمال است پس برکته. زن زود خسته میشه چون لطیف تره ، زود رنجه چون عشقش عمیقتره ، و زودتر راضی میشه چون دلش خالصتره

نظراتم ظولانی تر هستن ولی از حوصلهء تاپیک خارجه

که بتونن مخارج زندگی رو تقسیم کنن

چرا دنبال خانمی هستید پدرش بهترین شرایط مالی داشته باشند
    این یکی رو قبول ندارم چون نادره. کلیت مردها به هیچ وجه اینطور نیستن

چرا خانوم‌ها این همه دارن به ظاهر اهمیت میدهند
    درست متوجه نشدم. به ظاهر مرد اهمیت میدن یا به ظاهر خودشون؟ در ازدواج یا به غیر از اون؟

دلایل زیادی داره. ولی مهمترینش اینه که فکر میکنن با کار بیرون بهتر دیده میشن ، میتونن موفق تر باشن ، با اجتماع تعامل بهتری داشته باشن و حتی برای زندگیشون مفیدتر خواهند بود (تایید یا رد نکردم فقط دلیلش رو عرض کردم)
    ویرایش توسط Reza-D : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۷:۰۳

بلکه حرفی است که با

16. صلوات ها 7

نوشته
    123
    حضور
    4 روز 12 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    410

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها

تشكر
    سلام آقا جان.شما که به نفعتونه برید خواستگاری، میرید و از هر چیز دختر که خوشتون نیامد میرید یه جای دیگه. پسرها میتونن گاها تا 60 جای مختلف برن تا شریک زندگیشون رو پیدا کنن اما دختر بعضا یه خواستگار نصفه و نیمه هم ندارن.
    بعدش شما الان پا پیش میذاری و به این توجه نداری که این دختر هست که باید یه عمر از همسرش تبعیت کنه و حتی بدن اجازه اش از خونه نمیتونه بره بیرون. خوب حالا شما دو سه جلسه خواستگاری رو که به قول خودتون کوچیک میشید رو مقایسه کنید بایه عمری که دختر باید به اقاشون بگه چششششششششششششششششششششششم! به نظرتون نمی ارزه؟؟؟

18. صلوات ها 6

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

نقل قول نوشته اصلی توسط فیزیکدان نمایش پست ها
    سلام آقا جان
    سلام به شما (سلام آقا جان!)

شما که به نفعتونه برید خواستگاری، میرید و از هر چیز دختر که خوشتون نیامد میرید یه جای دیگه.
    به این راحتی هم نیست. خیلی خونواده ها و خیلی از خانمها خواستگاری رو به معنای پسندیدن در نظر میگیرن

پسرها میتونن گاها تا 60 جای مختلف برن تا شریک زندگیشون رو پیدا کنن اما دختر بعضا یه خواستگار نصفه و نیمه هم ندارن
    یه سؤال فنی....
    اگه دخترا یه خواستگار نصفه و نیمه ندارن ، پس این پسرا که خواستگاری 60 نفر میرن ، دقیقاً خواستگاری چه موجوداتی میرن؟!

بعدش شما الان پا پیش میذاری و به این توجه نداری که این دختر هست که باید یه عمر از همسرش تبعیت کنه و حتی بدن اجازه اش از خونه نمیتونه بره بیرون. خوب حالا شما دو سه جلسه خواستگاری رو که به قول خودتون کوچیک میشید رو مقایسه کنید بایه عمری که دختر باید به اقاشون بگه چششششششششششششششششششششششم! به نظرتون نمی ارزه؟؟؟
    فرمایش خیلی خوبی داشتید. پاسخ منطقی و خوبی بود. تشکر
    ولی اینم در نظر داشته باشید خواستگاری رو همهء مردها باید برن بلا استثناء
    اما چند درصد خانمها اینقدر مقید هستن که همیشه به شوهرشون بگن چشم؟! فکر نکنم 20 درصد هم بشن
    حالا شما 20 درصد رو مقایسه کنید با 100درصد!!! تازه اون دو سه جلسه زو خانمها تو هر دعوا میکوبن توسر مرد که: یادته اومدی به بابام التماس میکردی!

بلکه حرفی است که با

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۳:۵۴ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری