صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ممکن است بعضی از قسمت های کتاب نهج البلاغه تحریف شده باشد؟

نوشته
    86
    حضور
    17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

اشاره آیا ممکن است بعضی از قسمت های کتاب نهج البلاغه تحریف شده باشد؟

با عرض سلام و احترام خدمت کارشناس محترم

آیا ممکن است بعضی از قسمت های کتاب نهج البلاغه تحریف شده باشد؟

ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۱:۰۸

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 16 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

آیا  ممکن است بعضی از قسمت های کتاب نهج البلاغه تحریف شده باشد؟

کارشناس بحث: استاد تذکره

5. صلوات ها 5

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

علامه طباطبائی (ره) می فرمایند: امکان ندارد این لهجه و این نحو سخن گفتن، از غیر امیرالمؤمنین(ع) صادر شود. از صدر اسلام تاکنون، علما و بزرگان دین، هر کدام در اوایل کتاب های خود، خطبه هائی ایراد نموده اند که هیچکدام به خطبه های نهج البلاغه نمی رسد.
    لهجۀ نهج البلاغه بدیل ندارد، محتاج به سند نیست، در برخی موارد، تک تک جملات آن، برهان یقینی و استدلالی راجع به مطلب خاصی است... عبارات نهج البلاغه در میان عبارات دیگر همچون نور در میان تاریکی ها می درخشد.
    "و من لم یجعل الله نوراً، فما له نور؛ و هر کس که خداوند برایش نوری قرار نداده، نوری برای او نخواهد بود."نور، آیه40
    بنقل از کتاب در محضر علامه طباطبائی، پرسشها و پاسخها، صص 109 – 111

کتاب‌های تحقیقی بسیار کاملی در مورد اسناد و مدارک نهج‌البلاغه انتشار یافته که از جمله مهمترین آنها سه کتاب است«روات و محدثین نهج‌البلاغه» تالیف محمد دشتی و همکاران، «استناد نهج‌البلاغه» تالیف امتیاز علی خان عرشی و ترجمه دکتر آیت‌الله زاده شیرازی و «مصادر نهج‌البلاغه‌» تألیف سید عبدالزهرأ حسینی است.
    خيلي از خطبه‏ ها، نامه‏ها و كلمات حكمت‏آميز نهج البلاغه را بسياري از نويسندگاني كه قبل از سيد رضي مي‏زيستند، در كتاب‏هاي خود آوردند، مانند محمد بن سائب كليني (متوفاي سال 146) محمد بن عمر واقدي (م 207) عبدالملك بن هشام (م‏213) احمد بن محمد برقي (م 274) احمد بن يحيي بلاذري (م 279) احمد بن عبد ربه اندلسي (م‏327) محمد بن يعقوب كليني (م‏329) علي بن حسين (م‏346) ابوالفرج علي بن حسين اصفهاني (م‏356) محمد بن علي بن بابويه، شيخ صدوق (م‏381) و محمد بن محمد بن نعمان، شيخ مفيد (م‏413).

سيد رضي اگر چه يكايك خطبه‏ ها را با سند ذكر نكرده، ليكن مدارك خود را در شانزده مورد در نهج‏ البلاغه ذكر كرده است. ابن ‏ابي‏ الحديد، ابن ميثم و ديگران در شرح نهج ‏البلاغه، اسناد و مدارك خطبه‏ ها، نامه ‏ها و كلمات قصار را متذكر شده‏ اند.
    افزون بر اين عالمان اسلامي در مورد مدارك و اسناد نهج‏ البلاغه، كتاب‏هاي متعددي نوشته‏ اند و يكايك خطبه‏ ها، نامه‏ ها و حكمت نهج‏ البلاغه را با سند نوشته‏ اند، مانند مرحوم شهرستاني در كتابي به نام
    "ما هو نهج البلاغه"، مرحوم شيخ هادي آل كاشف الغطا در كتابي به نام "مدارك نهج ‏البلاغه"، امتياز علي خان عرشي هندي در كتابي به نام "استناد نهج ‏البلاغه".
    سيد عبدالزهرا حسيني در كتاب مصادر نهج البلاغه حدود چهل كتاب ديگر را كه مي ‏تواند از مدارك نهج البلاغه باشد، معرفي كرده است.(رضا استادي، مدارك نهج ‏البلاغه، ص 63 - 66

7. صلوات ها 10

نوشته
    86
    حضور
    17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    علامه طباطبائی (ره) می فرمایند: امکان ندارد این لهجه و این نحو سخن گفتن، از غیر امیرالمؤمنین(ع) صادر شود. از صدر اسلام تاکنون، علما و بزرگان دین، هر کدام در اوایل کتاب های خود، خطبه هائی ایراد نموده اند که هیچکدام به خطبه های نهج البلاغه نمی رسد.
    لهجۀ نهج البلاغه بدیل ندارد، محتاج به سند نیست، در برخی موارد، تک تک جملات آن، برهان یقینی و استدلالی راجع به مطلب خاصی است... عبارات نهج البلاغه در میان عبارات دیگر همچون نور در میان تاریکی ها می درخشد.
    "و من لم یجعل الله نوراً، فما له نور؛ و هر کس که خداوند برایش نوری قرار نداده، نوری برای او نخواهد بود."نور، آیه40
    بنقل از کتاب در محضر علامه طباطبائی، پرسشها و پاسخها، صص 109 – 111

کتاب‌های تحقیقی بسیار کاملی در مورد اسناد و مدارک نهج‌البلاغه انتشار یافته که از جمله مهمترین آنها سه کتاب است«روات و محدثین نهج‌البلاغه» تالیف محمد دشتی و همکاران، «استناد نهج‌البلاغه» تالیف امتیاز علی خان عرشی و ترجمه دکتر آیت‌الله زاده شیرازی و «مصادر نهج‌البلاغه‌» تألیف سید عبدالزهرأ حسینی است.
    خيلي از خطبه‏ ها، نامه‏ها و كلمات حكمت‏آميز نهج البلاغه را بسياري از نويسندگاني كه قبل از سيد رضي مي‏زيستند، در كتاب‏هاي خود آوردند، مانند محمد بن سائب كليني (متوفاي سال 146) محمد بن عمر واقدي (م 207) عبدالملك بن هشام (م‏213) احمد بن محمد برقي (م 274) احمد بن يحيي بلاذري (م 279) احمد بن عبد ربه اندلسي (م‏327) محمد بن يعقوب كليني (م‏329) علي بن حسين (م‏346) ابوالفرج علي بن حسين اصفهاني (م‏356) محمد بن علي بن بابويه، شيخ صدوق (م‏381) و محمد بن محمد بن نعمان، شيخ مفيد (م‏413).

سيد رضي اگر چه يكايك خطبه‏ ها را با سند ذكر نكرده، ليكن مدارك خود را در شانزده مورد در نهج‏ البلاغه ذكر كرده است. ابن ‏ابي‏ الحديد، ابن ميثم و ديگران در شرح نهج ‏البلاغه، اسناد و مدارك خطبه‏ ها، نامه ‏ها و كلمات قصار را متذكر شده‏ اند.
    افزون بر اين عالمان اسلامي در مورد مدارك و اسناد نهج‏ البلاغه، كتاب‏هاي متعددي نوشته‏ اند و يكايك خطبه‏ ها، نامه‏ ها و حكمت نهج‏ البلاغه را با سند نوشته‏ اند، مانند مرحوم شهرستاني در كتابي به نام
    "ما هو نهج البلاغه"، مرحوم شيخ هادي آل كاشف الغطا در كتابي به نام "مدارك نهج ‏البلاغه"، امتياز علي خان عرشي هندي در كتابي به نام "استناد نهج ‏البلاغه".
    سيد عبدالزهرا حسيني در كتاب مصادر نهج البلاغه حدود چهل كتاب ديگر را كه مي ‏تواند از مدارك نهج البلاغه باشد، معرفي كرده است.(رضا استادي، مدارك نهج ‏البلاغه، ص 63 - 66

با عرض سلام و با تشکر از پاسخگویی حضرتعالی

خیلی تعجب کردم که با این صراحت تحریف نهج البلاغه را انکار کردید.
    نهج البلاغه را برخی از شریف رضی و برخی از سید مرتضی برادر او می دانند. اختلاف است كه كتاب نهج‏ البلاغه را وي نوشته است يا برادرش سيدرضي . نویسنده امام علی(ع )نیست وقتی در مورد نویسنده اختلاف هست، پس چگونه با صراحت همه ی مطالب را منسوب به امیر المؤمنین می دانید؟

من در مورد برخی مطالب شک دارم که امام عادلی چون حضرت علی(ع)فرموده باشند.آیا ممکن است که بعضی از مطالب را دشمنان امام علی (ع) با اهداف خاص در آن گنجانده باشند؟

9. صلوات ها 3

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

سلام
    سيد رضى (ره) گذشته از مقام فقاهت و تبحرى كه در تفسير قرآن و ساير علوم دينى داشته، شيفته ادبيات و فن بلاغت بود و از مهم ترين انگيزه هاي سيد رضى در تأليف «نهج البلاغه» اين بوده كه بهترين سخنان و كلمات بليغ و كوتاه و پر معناى امير بليغان و پيشواى فصيحان، اميرالمؤمنين على (ع) را جمع آوري نمايد. در تدوين سخنان حضرت، منظور فقهى و ... نداشته تا سلسله سند و راويان آن ها را نقل كند. از اين رو اين مجموعه را «نهج البلاغه» يعني «راه و روش بلاغت» نام نهاده است.
    اما غفلت از اين نكته سبب شده كه برخى غافلان يا مغرضان در آن تشكيك كنند ، مخصوصا آن ها كه تصور مى كردند وجود نهج البلاغه به خاطر محتواى مستدل و بسيار عالى آن ممكن است سندى بر حقانيت مذهب شيعه و دليلى بر فضيلت و برتري اميرالمؤمنين على (ع) بر تمام صحابه گردد . اين را بهانه و دستاويزى براى منزوى ساختن اين كتاب ارزشمند در افكار عمومى مسلمانان قرار دادند.
    ولى از آن جا كه نهج البلاغه داراى متنى قوى و محتوايى عالى است، خوشبختانه اين وسوسه ها تاثيرى در افكار انديشمندان اسلامى نگذاشته و علماى اسلام (اعم از شيعه و سنى ) و علماي غير مسلمان (1) زبان به توصيف و ستايش آن گشوده و اسرار و دقائق آن را تبيين كرده اند، همچنان كه قرآن كريم را مفسران زيادى تفسير كرده و مترجمان بسيارى آن را به زبان هاى گوناگون ترجمه نموده اند، نهج البلاغه را نيز بسيارى از علماى شيعه و اهل سنت شرح داده اند و به زبان هاى متعددى ترجمه شده است. چنان كه علامه اميني در كتاب الغدير، نام 81 كتاب را كه در شرح يا ترجمه نهج البلاغه تا زمان وى نوشته شده است ،ذكر مى كند.(2)
    ابن ابى الحديد معتزلى يكى از علماى بزرگ اهل سنت در كتاب شرح نهج البلاغه مى گويد:
    «بسيارى از سران اهل هوا و هوس ‍ادعا مى كنند كه قسمت اعظم خطبه هاى نهج البلاغه سخنانى است كه توسط برخى از فصيحان شيعه از جمله سيد رضى قدس سره انشا گرديده و به امام على عليه السلام نسبت داده شده و در حقيقت سخن او نمى باشد!
    اين گونه افراد كسانى هستند كه چشمان شان در اثر عصبيت و عناد كور گشته و از صراط مستقيم منحرف شده اند و هيچ گونه اطلاع و آشنائى با شيوه هاى سخن گفتن ندارند» (3)
    در ادامه ابن ابي الحديد استدلال روشن خود را درباره حقانيت نهج البلاغه اين گونه بيان مي كند كه:
    « شما كه در نهج البلاغه تشكيك مى كنيد، از دو حال خارج نيست يا اينكه مى گوئيد تمام نهج البلاغه ساخته ديگران است ، يا برخى از آن :
    صورت اول قطعا باطل است چون كه صحت اسناد بعضى از آن به امير المومنين عليه السلام به تواتر ثابت شده است و ما به آن يقين داريم و تمام يا اكثر محدثان و تاريخ نويسان ، غير شيعه بسيارى از خطبه هاى نهج البلاغه را نقل كرده اند و چون كه شيعه نيستند نمى توان به آن ها غرض ورزى خاصى را نسبت دهيم .
    اما صورت دوم و ادعاى اينكه بخشى از نهج البلاغه گفته هاى امام على عليه السلام نيست ، اين احتمال نيز نادرست است زيرا كسى كه با سخنرانى و خطابه مانوس باشد و ذوق ادبيات عربى داشته و از علم بيان چيزى بداند حتما ميان كلام فصيح و غير آن و همچنين ميان كلام فصيح و فصيح تر فرق مى گذارد، اگر كتابى به دستش رسد كه در آن سخنان جمعى از گويندگان مشهور با سخنان فقط دو نفر از آنان نوشته شده باشد ، حتما ميان آن دو سخن فرق مى گذارد و شيوه سخن گفتن هر كدام را مى شناسد، مثلا اگر در لابه لاى ديوان شعر ابى تمام كسى ابياتى را از پيش خود اضافه كند، افراد با ذوق و شعر شناس به راحتى آن اشعار دخيل را تشخيص مى دهند. اگر در نهج البلاغه دقت كنيد ، خواهيد ديد تمام آن همچون آب زلال واحد و با يك شيوه و يك نفس گفته شده و همانند جسم بسيطى است كه ماهيت تمام اجزاي آن يكسان است .
    (4)

در عين حال برخي از علماي شيعه براي دفع اين تشكيكات، تحقيقات گسترده اي را انجام داده اند . كتب متعددي در زمينه مصادر و اسانيد و منابع نهج البلاغه تأليف نموده اند كه از جمله جامع ترين كتاب ها در اين زمينه به كتاب ارزشمند «روش ‏هاى ‏تحقيق ‏در اسنادو مدارك ‏نهج ‏البلاغه» مي توان اشاره نمود.
    متن كامل اين اسناد و مدارك را در پايگاه تخصصى نهج البلاغه وابسته به مركز جهانى اطلاع رسانى آل البيت (عليهم السلام) مي توانيد مطالعه نمائيد.

پي نوشت ها:
    1. مراجعه شود به کتاب «در پيرامون نهج البلاغه»، ص 39.
    2. الغدير، ج‏4، ص 256.
    3. شرح ابن ابي الحديد، جلد 10 صفحه 128.
    4. همان.

11. صلوات ها 6

نوشته
    763
    حضور
    21 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2075

چند نکته :
    1- من هم از شما تعجب کردم وقتی گفتم علامه طباطبایی این کلام را فرمودند ولی شما شک کردید
    2- گوینده این کلام در پاسخ شما در واقع علامه طباطبایی است نه بنده.
    3- اولا مهم این است که در سخنان امام علی (ع) شکی و شبهه ای در صحت و اعتبارش نیست و ثانیا نهج البلاغه سید رضی از آن سخنان معتبر امام علی (ع) جمع آوری کرده و شده نهج البلاغه امام علی(ع) و ثالثا من تا حالا نشنیدم که اختلاف در جمع آوری کننده اش باشد و رابعا مهم نیست که سید رضی یا برادرش سید مرتضی جمع آوری کردند چون هر دو معتبر و موثق و عالم و محقق ربانی هستند مهم این است این کلماتی را که در این کتاب آورده اند از امام علی (ع) است و معتبر است
    4- اگر هم به ظاهر تناقضی وجود دارد آن تناقض واقعی نیست بلکه به خاطر عدم توجه و عدم فهم کامل یا عدم تسلط ما به برخی از این سخنان باشد که اگر توجه بیشتری صورت بگیرد هیچ مشکلی در این کتاب از جهت اعتبار وجود ندارد.

13. صلوات ها 6

نوشته
    100
    حضور
    1 روز 17 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    183

نقل قول نوشته اصلی توسط The Emotion Machine نمایش پست ها
    من در مورد برخی مطالب شک دارم که امام عادلی چون حضرت علی(ع)فرموده باشند.
    این که دلیل نمی شود که سخنان از حضرت نباشد چون ممکن است شما در فهم اشتباه کرده باشید و یا مطلب درست و مطابق عدالت باشد اما شما آن را به دلایلی که صحیح نیست متوجه نمی شوید و هزار احتمال دیگر
    بهتر است که به جای اینکه به سخنان حضرت شک کنید به فهم و برداشت خود شما از سخن شک کنید و تفاسیر موجود را بخوانید که امروزه الحمد لله ده ها کتاب شرح بر نهج البلاغه هست می توانید برای فهم بهتر به این شرح ها رجوع کنید و اگر ایرادی باشد این علما متوجه می شوند که هر کدام برای خود یک متخصص اسلام شناس هستند.
    الان که برخی تاپیک ها را نگاه می کردم دیدم که برخی از کاربران تا یک آیه قرآن را متوجه نمی شدند یک تاپیک می زدند آیا قرآن تحریف شده است؟

ویرایش توسط مـحـمـد : ۱۳۹۳/۰۹/۳۰ در ساعت ۱۹:۱۶

15. صلوات ها 4

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

حتی یه کلمه( یا) هم تحریف نیست

17. صلوات ها 3

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

اکثریت قریب به کل کتاب نهج البلاغه صحیح است اما بعضی مطالب دچار تصحیف وجابجایی شده است ....

هیچ کتابی حتی قران هم از این مشکل در امان نمانده و قرائات مختلف وتفاسیری که در اثر همین جابجایی و... آیات بوجود آمده بی نیاز از ذکر دلیل است .

در موارد اختلافی و اختلاف قرائات ، برای رسیدن به هدف و حقیقت باید از شواهد وقرائن کمک گرفت .

مثلا بعضی از خطب متشابه نهج البلاغه با مقایسه تطبیقی با کتاب کافی وکتاب سلیم و تواریخ طبری ، ابن عساکر و... رفع اشکال و شبهه میشوند.

19. صلوات ها 5

نوشته
    86
    حضور
    17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

با سلام مجدد
    من از آنجایی که به امام علی(ع)ارادت خاصی دارم. در مورد یکی از خطبه ها که برایم قابل پذیرش نبود و برای خودم این مسئله را به این شکل توجیه کرده بودم که دشمنانشان می خواستند بخش عمده ای ازپیروانشان را از ایشان دور کنند.اما شما می فرمایید:
    " وقتی گفتم علامه طباطبایی این کلام را فرمودند ولی شما شک کردید و گوینده این کلام در پاسخ شما در واقع علامه طباطبایی است ."
    علامه شاید برای شما حوزویان در حد یک امام معصوم باشد ،اما برای من فقط یک فرد قابل احترام است.
    ما بعد ازنوشتن بعضی برنامه ها آن را در سیمولاتور چندین بار اجرا می گیریم.اما در محیط واقعی دهها خطا بروز می کند.بنابراین یاد گرفته ایم هر چیزی را به سادگی نپذیریم. آنچه من می بینم این است که واقعیت جامعه با حقیقت، فاصله ای به درازای کل تاریخ بشریت دارد.از این که در همین حد پاسخگو بودید تشکر میکنم و نیازی به ادامه نمی بینم.
    موفق باشید

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 26

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری