جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درخواست احادیثی در مورد ارتباط با اجنه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند 1390
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  964
  صلوات
  3935
  حضور
  11 روز 7 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0

  اشاره درخواست احادیثی در مورد ارتباط با اجنه
  با سلام

  می خواستم بدونم آیا احادیثی از معصومین در مورد ارتباط با اجنه وجود دارد ؟


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  539
  صلوات
  1587
  حضور
  28 روز 6 ساعت نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  18  با نام و یاد دوست

  درخواست احادیثی در مورد ارتباط با اجنه
  کارشناس بحث: استاد محسن 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1392
  علاقه
  پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
  نوشته
  468
  صلوات
  1324
  حضور
  13 روز 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط victoryone نمایش پست ها
  با سلام

  می خواستم بدونم آیا احادیثی از معصومین در مورد ارتباط با اجنه وجود دارد ؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و طلب توفیق الهی برای شما پرسشگر محترم
  این نکته را می دانیم که "جن" یکی از موجودات پنهان و مرموز عالم خلقت است.این موجود اگر چه از حواس ظاهری ما پنهان است، اما مطابق با شهادت آیات و روایات و نیز تجربیات فراوان، نمی توان وجودش را انکار کرد.تا جایی که بعضی از انسان های بزرگ یا برخی که در مسیر ریاضت های سختی گام بر داشتند، به راحتی جنیان را برای پیش برد اهداف شان به خدمت گرفته حتی تسخیر می کنند.
  نوشته اند:
  در روایات آمده است: جن مؤمن، مسخر پیامبران و امامان مى‏شوند و به آنان خدمت مى‏کند. کسانى که به اذن الهى ولایتى دارند، مى‏توانند جنیان کافر را نیز تحت فرمان خود درآورند.(1)
  و اما همان طور در کتاب خدا از نحوه ارتباط با جنیان به طور مبسوط سخن گفته شده است که به عنوان نمونه می توان به داستان های مربوط به سلیمان نبی اشاره کرد.ولی در روایات از نحوه و جزییات ارتباط آن ها با انسان به طور مشخص بیانی وارد نشده است، مگر در قالب گزارش های کلی و یا در مواقعی که خطری از ناحیه جنیان شرور برای بعضی از مسلمان ایجاد می شد،نزد معصومین سلام الله علیهم اجمعین می رفتند تا از برای مقابله با آنان،دستور یا توصیه ای را بر گیرند.
  همان گونه که اشاره شد،برخی مواقع جنیان در خدمت امامان معصوم سلام الله علیهم اجمعین قرار می گرفتند تا برای اجرای امرشان که نیاز به زمان کوتاهی داشته آماده باشند.
  در این باره به دو روایت توجه کنیم:
  1-سدير صيرفى روایت کرد:
  امام باقر عليه السلام مرا به حوایجى كه در مدينه داشت،سفارش فرمود،چون بيرون رفتم و در ميان دره روحاء بر شتر سوار بودم، ناگاه انسانى ديدم جامه در نور ديده، به سويش رفتم،گمان كردم تشنه است، ظرف آب را به او دادم،گفت: احتياجى به آن ندارم، و نامه اى به من داد كه مهرش هنوز تر بود، چون نگاه كردم، ديدم مهر امام باقر عليه السلام است، گفتم كى نزد صاحب اين نامه بودى؟ گفت: هم اكنون، و در نامه مطالبى بود كه حضرت مرا به آن ها دستور داده بود، چون من متوجه‏ شدم كسى را نزد خود نديدم (آورنده نامه غايب شد) سپس امام باقر عليه السلام وارد مدينه شد، من ملاقاتش كردم و عرض كردم: قربانت، مردى نامه شما را به من داد و مهرش ‏تر بود، فرمود: اى سدير ما خدمت گزارانى از طايفه جن داريم كه هر گاه شتاب داريم،آن ها را مى‏فرستيم.(2)
  2- در روايت ديگر فرموده: ما پيروانى از جن داريم چنان كه پيروانى از انس داريم، چون اراده كارى كنيم، آن ها را مي فرستيم.(3)

  پی نوشت ها:
  1-مصباح یزدی محمد تقی،موسسه آموزشی و پژوهشى امام خمینى، قم، چاپ دوم 1378 - ص 313 – 312
  2-.شیخ کلینی، اصول كافى، ترجمه مصطفوى، تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ اول،ج‏2، ص 244
  3-شیخ صدوق،من لا يحضره الفقيه،ترجمه غفارى،تهران،انتشارات صدوق،سال 1367خورشیدی،چاپ اول، ج‏3، ص 81

  ویرایش توسط محسن : 1393/09/28 در ساعت 13:52


 5. #4

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1389
  نوشته
  2,850
  صلوات
  8308
  حضور
  20 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  وبلاگ
  1
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  قبلا در همين سايت مفصل بحث شد :

  http://www.askdin.com/thread11346.html
  اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاهْدِنِي لِما اخْتُلِفَ فِيْهِ مِنَ الحَقِّ بِإذْنِكَ، إِنَّكَ تَهْدِي مَنْ تَشاءُ إِلى صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ
  ثمره سالها بحث و مناظره
  کانال تلگرامی اینجانب :
  https://telegram.me/kamelee

  وگروه شیعه واقعی ومناظره فرهیختگان :
  https://telegram.me/joinchat/BlQSjz1xYw1i8ik1P98FQg


 6. #5

  عضویت
  جنسیت شهریور 1392
  علاقه
  پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
  نوشته
  468
  صلوات
  1324
  حضور
  13 روز 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم
  پاسخ و جمع بندی:
  با سلام و طلب توفیق الهی برای شما پرسشگر محترم
  باید گفت:
  "جن" از جمله مخلوقات نا پیدا و مرموز عالم خلقت است.این موجود اگر چه از حواس ظاهری ما پنهان است،اما مطابق با شهادت آیات و روایات و نیز تجربیات فراوان، نمی توان وجودش را انکار کرد.تا جایی که بعضی از انسان های بزرگ این موجودات را به چشم خود می بینند و نیز کسانی که در مسیر ریاضت های سختی گام بر داشتند،به راحتی آنان را برای پیش برد اهداف شان به خدمت گرفته حتی تسخیر می کنند.
  علاوه در روایات آمده است: جن مؤمن، مسخر پیامبران و امامان سلام الله علیهم اجمعین مى ‏شود و به آنان خدمت مى ‏کند. کسانى که به اذن الهى ولایتى دارند، مى ‏توانند جنیان کافر را نیز تحت فرمان خود در آورند.(1)
  در این باره به دو روایت توجه کنیم:
  1.سدير صيرفى روایت کرد:
  امام باقر عليه السلام مرا به حوایجى كه در مدينه داشت،سفارش فرمود،چون بيرون رفتم و در ميان دره روحاء بر شتر سوار بودم، ناگاه انسانى ديدم جامه در نور ديده، به سويش رفتم،گمان كردم تشنه است، ظرف آب را به او دادم،گفت احتياجى به آن ندارم و نامه اى به من داد كه مهرش هنوز تر بود، چون نگاه كردم، ديدم مهر امام باقر عليه السلام است، گفتم كى نزد صاحب اين نامه بودى؟ گفت هم اكنون، و در نامه مطالبى بود كه حضرت مرا به آن ها دستور داده بود، چون من متوجه‏ شدم كسى را نزد خود نديدم (آورنده نامه غايب شد)سپس امام باقر عليه السلام وارد مدينه شد، امام را ملاقات و عرض كردمقربانت شوم، مردى نامه شما را به من داد و مهرش ‏تر بود، فرمود: اى سدير ما خدمت گزارانى از طايفه جن داريم كه هر گاه شتاب داريم،آن ها را مى‏فرستيم.(2)
  2.در روايت ديگر فرموده: ما پيروانى از جن داريم چنان كه پيروانى از انس داريم، چون بر انجام كارى اراده كنيم، آن ها را می فرستيم.(3)
  در هر صورت همان طور در کتاب خدا و نیز از نحوه ارتباط با جنیان به طور مبسوط سخن گفته شده است که به عنوان نمونه می توان به داستان مربوط به سلیمان نبی علیه السلام و احادیث مذکور اشاره کرد،اما به طور مشخص از نحوه و جزییات ارتباط آن ها با انسان های عادی بیانی وارد نشده است، مگر در قالب گزارش های کلی و یا در مواقعی که خطری از ناحیه جنیان شرور برای بعضی از مسلمان ایجاد می شد، نزد معصومین سلام الله علیهم اجمعین می رفتند تا برای مقابله با آنان،از دستور یا توصیه آنان استفاده کنند.
  پی نوشت ها:
  1.مصباح یزدی محمد تقی،معارف قرآن،قم،انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشى امام خمینى،چاپ دوم، 1378 صفحات 312 و 313
  2.شیخ کلینی، اصول كافى، ترجمه مصطفوى، تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ اول،ج‏2، ص 244
  3.شیخ صدوق،من لا يحضره الفقيه،ترجمه غفارى،تهران،انتشارات صدوق،سال 1367خورشیدی،چاپ اول، ج‏3، ص 81


 7. #6

  عضویت
  جنسیت شهریور 1392
  علاقه
  پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
  نوشته
  468
  صلوات
  1324
  حضور
  13 روز 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع‌بندی
  پرسش:
  آیا احادیثی از معصومین در مورد ارتباط با اجنه وجود دارد.؟

  پاسخ:
  «جن» از جمله مخلوقات ناپیدا و مرموز عالم خلقت است. این موجود اگر چه از حواس ظاهری ما پنهان است، اما مطابق با شهادت آیات و روایات و نیز تجربیات فراوان، نمی‌توان وجودش را انکار کرد. تا جایی که بعضی از انسان‌های بزرگ این موجودات را به چشم خود می‌بینند و نیز کسانی که در مسیر ریاضت‌های سختی گام بر‌داشتند، به راحتی آنان را برای پیش‌برد اهداف‌شان به خدمت گرفته حتی تسخیر می‌کنند.
  بعلاوه در روایات آمده است: جن مؤمن، مسخر پیامبران و امامان (سلام الله علیهم) اجمعین مى‌شود و به آنان خدمت مى‌کند. کسانى که به اذن الهى ولایتى دارند، مى‌توانند جنیان کافر را نیز تحت فرمان خود در آورند.(1)

  دراین‌باره به دو روایت توجه کنیم:
  1. سدير صيرفى روایت کرد:
  امام باقر (عليه السلام) مرا به حوایجى كه در مدينه داشت، سفارش فرمود، چون بيرون رفتم و در ميان دره روحاء بر شتر سوار بودم، ناگاه انسانى ديدم جامه در نور ديده، به سويش رفتم، گمان كردم تشنه است، ظرف آب را به او دادم، گفت احتياجى به آن ندارم و نامه‌اى به من داد كه مهرش هنوز تر بود، چون نگاه كردم، ديدم مهر امام باقر (عليه السلام) است، گفتم كى نزد صاحب اين نامه بودى؟ گفت هم اكنون، و در نامه مطالبى بود كه حضرت مرا به آن‌ها دستور داده بود، چون من متوجه‏ شدم كسى را نزد خود نديدم (آورنده نامه غايب شد) سپس امام باقر (عليه السلام) وارد مدينه شد، امام را ملاقات و عرض كردم قربانت شوم، مردى نامه شما را به من داد و مهرش ‏تر بود، فرمود: اى سدير ما خدمت گزارانى از طايفه جن داريم كه هر گاه شتاب داريم، آن‌ها را مى‏‌فرستيم.(2)

  2. در روايت ديگر فرموده: ما پيروانى از جن داريم چنان كه پيروانى از انس داريم، چون بر انجام كارى اراده كنيم، آن ها را می‌فرستيم.(3)

  در هر صورت همان طور در کتاب خدا و نیز از نحوه ارتباط با جنیان به طور مبسوط سخن گفته شده است که به عنوان نمونه می‌توان به داستان مربوط به سلیمان نبی (علیه السلام) و احادیث مذکور اشاره کرد، اما به طور مشخص از نحوه و جزییات ارتباط آن‌ها با انسان‌های عادی بیانی وارد نشده است، مگر در قالب گزارش‌های کلی و یا در مواقعی که خطری از ناحیه جنیان شرور برای بعضی از مسلمانان ایجاد می‌شد، نزد معصومین (سلام الله علیهم) می‌رفتند تا برای مقابله با آنان، از دستور یا توصیه آنان استفاده کنند.

  ___________
  (1) مصباح یزدی، محمد تقی، معارف قرآن، قم، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشى امام خمینى، چاپ دوم، 1378 ص 312 و 313.
  (2) کلینی، اصول كافى، ترجمه مصطفوى، تهران، انتشارات اسلامیه، چاپ اول، ج‏ 2، ص 244.
  (3) صدوق، محمد، من لا يحضره الفقيه، ترجمه غفارى، تهران، انتشارات صدوق، سال 1367ش، چاپ اول، ج‏ 3، ص 81.


  ویرایش توسط همکار تدوین : 1395/02/14 در ساعت 01:21 دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از 1393/11/19, 07:29 : 1

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود