،سنجش آقایون درخواستگاری،لطفا آقایون پاسخ بدهند

تب‌های اولیه

211 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
،سنجش آقایون درخواستگاری،لطفا آقایون پاسخ بدهند

سلام،
لطفاآقایون وفقط خانوم هایی که تجربه دارندپاسخ بدند
من به عنوان یک خانوم،برای انتخاب همسر،اولویت اولم،اخلاق وایمان طرفم هست،واگرمطمئن باشم ازاین نظراون چیزی که من میخوام هستنداحتمال زیادجوابم مثبت خواهدبود...
وامامشکل اصلی بنده اینجاست ازکجابفهمم واقعااین معیارهاروداره وشعارنیست؟درضمن من تاحالاهیچ خواستگاری روبه خونه راه ندادم،چون قبل ازاینکه بیان،خبرداشتم معیارای اخلاقیشون ضعیفه ،اهل ماهواره و..هستند....گرچه درحال حاضرخواستگار خاصی ندارم...ولی چون این چیزهاخبرنمیکنه،یهویکی درخونه آدم رومیزنه،خواستم ازقبل تکلیفم روحداقل باخودم روشن کرده باشم...

ازاونجایی که هرکسی جنس خودش روبهترمیشناسه،ازآقایون وفقط خانوم هایی که تجربه دارند درخواست می کنم باذکرجزئیات ومثال راهنمایی کنند...

لطفابرای عنوان هایی که می گم،وبرام خیلی مهم هستند،راهنمایی کنید،چطوری سوال بپرسم که خیلی غیرمستقیم متوجه بشم که این معیارهارودارندیاخیر،یااینکه می گن سرجلسه خواستگاری آقاروامتحان کنیم،چجوری این امتحان صورت بگیره،وخلاصه هرنکته ای که فک می کنیدبایدماخانوم هادرخواستگاری به اون مساله توجه داشته باشیم...
1)اهمیت به نمازومرتب خوندن اون،روزه،و...سایرعبادات،ولایت پذیربودن(به رهبرونظام علاقه داشته باشه)،سوءپیشینه نداشتن،اهل دودودم وقلیان وماهواره نبودن
2)اهل مسافرت های مذهبی بودن...مثلامن خیلی دوست دارم باهمسرم به امام زاده های اطراف ومزارشهدای گمنام و..بریم،واگراون پایه نباشه میخوره توذوقم!!!پس برام خیلی مهمه اهلش باشه
3)خوش اخلاقی(خیلی معیارمهمیه برام،ولی ازاونجایی که همه خودشون روتواین جورجلسات خوش برخوردنشون میدند،تشخیصش بسیارسخته!!!
4)اهل تواضع:یعنی اگرازطرف من یاخانوادم نقصی رودیدسریع به روم نیاره!(قطعاهیچ کسی بی عیب ونقص نیست)
5)میتونه پدرخوبی برای بچه هاش باشه...
6)اهل مشورت بودن،درسته که مردبرزن ولایت داره،ومن هم دوست دارم این مسئله رعایت باشه،ولی چقدردرموردجنبه های مختلف زندگی وتصمیماتش همسرش رودرجریان میزاره...
7)اهل مراعات...اگرببینه همسرش حالش خوب نیست (جسمی وروحی)چقدرمراعات حال اون رومی کنه یا خودخواهانه برخوردخواهدکرد...درهرزمینه ای...
8)نحوه ی برگزاری مراسم عروسی(من دوست دارم خیلی سبک باشه وکم خرج!)ولی بعضی خانواده هااصراردارندکه مابرای پسرمون آرزوداریم!!!ومیخوان عروسی آنچنانی برگزارکنند(هرچنددرخانواده خودمون هم برای خواهروبرادران بزرگترم مراسم عروسی،متاسفانه باسازوآوازبرگزارشده،ولی من اصلااین نوع مراسم رودوست ندارم!!!وعروسی نزدیکانم هم به جای اینکه بهم خوش بگذره ،عذاب کشیدم!!!)خوشبختانه خانواده خودم،روراضی کردم،اگرقرارباشه یک روزی عروسی کنم درموردمن ازاین خبرهانخواهدبود،واون هاهم مخالفتی ندارندوتاحدودی بامن موافق شدند،ولی اگرخواستگاری همه ی شرایطش خوب باشه ولی اصراربه عروسی گرفتن داشته باشه،چیکارکنم؟
9)علم دوست بودن،من خودم به ادامه تحصیل علاقه دارم،درحال حاضرهم لیسانسم روگرفتم..ولی علاقه ای به سرکاررفتن هم ندارم...چطوربفهمم این آقاوقتی سرخونه زندگیش هم بره باادامه تحصیل خانمش وعدم اشتغال خانمش موافقه؟
10)اگرکسی همه ی این شرایط روداشت ولی تحصیل روخیر،چیکارکنم(حداقل مثل خودم لیسانس داشته باشه)؟چون همونطورکه گفتم علم دوست بودن طرفم واینکه منودرک کنه بسیاربرام مهمه...
11)وضعیت مالیش هم برام مهم نیست الان چی داره،این مهمه که آیاتوانایی تامین خانواده روداره یاخیر،ازکجااین توانمندی روتشخیص بدم؟

وهرنکته ای که من عنوان نکردم ولی به ذهنتون میرسه رولطفاراهنمایی کنید بسیارممنونم....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

saharandishe;610275 نوشت:
سلام،
من به عنوان یک خانوم،برای انتخاب همسر،اولویت اولم،اخلاق وایمان طرفم هست،واگرمطمئن باشم ازاین نظراون چیزی که من میخوام هستنداحتمال زیادجوابم مثبت خواهدبود...
وامامشکل اصلی بنده اینجاست ازکجابفهمم واقعااین معیارهاروداره وشعارنیست؟درضمن من تاحالاهیچ خواستگاری روبه خونه راه ندادم،چون قبل ازاینکه بیان،خبرداشتم معیارای اخلاقیشون ضعیفه ،اهل ماهواره و..هستند....گرچه درحال حاضرخواستگار خاصی ندارم...ولی چون این چیزهاخبرنمیکنه،یهویکی درخونه آدم رومیزنه،خواستم ازقبل تکلیفم روحداقل باخودم روشن کرده باشم...

یا عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض می کنم راهگشا باشد
این را حتما مدنظر قرار دهید که ملاکهای خود را اصلی و فرعی نمایید و نسبت به ملاکهای اصلی خود بیشتر حساس باشید ملاکهای اصلی ملاکهای اصلی ملاکهایی هستند که بدون آنها زندگی دچار مشکل می شود
برخی نکاتی را شما به عتوات سوال مطرح نمودید حاکی از احساسات بسیار خوب و زیبای شما می باشد نظیر
)اهل مسافرت های مذهبی بودن...مثلامن خیلی دوست دارم باهمسرم به امام زاده های اطراف ومزارشهدای گمنام و..بریم،واگراون پایه نباشه میخوره توذوقم!!!پس برام خیلی مهمه اهلش باشه
ولی این نکته را باید مد نظر قرار دهید که مسافرتهای مذهبی یکی از مصادیقی است برای افزایش ایمان و... و نه تنهاترین راه،پس روی مصادیق حساس نباشید و روی اصل ملاک دقت فرمایید

نکته دوم : این است که صحبت کردن در جلسه خواستگاری شناخت بسیار کمی را به همراه دارد هرچند که ما در پرسیدن سوالات زیرک باشیدپس راهکار چیست؟
راهکارها برای شناخت عبارتند از:
شناخت خانواده و نحوه برخورد آنان و همچنین طرف مقابل با عروسی فرزندان قبلی و عروسهای قبلی و...(با تخقیق از دوستان اطرافیان و...)
اصالت خانوادگی و میزان انعطاف آنها با پی بردن به مصادیق عینی
شناخت دوستان و همکاران طرف مقابل و روحیات آنان
شناخت محل کار و محل تفریح و کارهای او در هنکام کار و تفریح
شناخت مکانهای رفت و آمد
و...

نکته پایانی: انسان نباید با شرط ازدواج نماید این درست نیست که ما بگوییم من به شرطی ازدواج میکنم که تو مثلا خوش اخلاق باشی انعطاف پذیر باشی درس بخونی و در آمدت چقدر باشد به مکانهای مدهبی برویم و...
البته تا حد معقولی می توان شرط کرد ولی عرض بنده این است کسی که در خانواده بد اخلاق یا سخت گیر بزرگ شده جگونه می تواند براحتی خود را عوض نماید کسی که روحیه رفتن به مکانهای مدهبی را ندارد یا اصلا درون گرا می باشد و دوست ندارد در موقعیتهای اجتماعی یا مذهبی وارد شود نمی تواند خودش را براحتی عوض نماید همچنانکه خود نیز این گونه هستیم
پس برویم به دنبال داشته های طرف نه آنهایی که می خواهد یا قول می دهد تا داشته باشد چرا که تضمینی برای آن نیست نه آنکه نخواهد بلکه در بسیارموارد کار تغییر بسیار سخت می باشد

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام
یه راه حل خیلی ساده که اگه خدا بخواد و شانستون بگیره شناخت خوبی می تونید از اون آقا پیدا کنید
می تونید ازش بخواین گوشیشو چند دقیقه در اختیار شما بزاره :Graphic (51):
صندوق ارسال شده هاش رو نگاه کنید و با صندوق ورودیش مقایسه کنید. خیلی چیزها دستتون میاد:Graphic (47):
مخاطبینشو یه نیگاه بندازین :hamdel::hamdel:
عکس پس زمینشو نگاه کنید
فیلم ها و عکس هاش و ....:moteajeb::moteajeb::moteajeb: :Esteghfar:
هر آنکه را که پاک است از محاسبه چه باک است؟
شمام گوشیتون رو بدید به ایشون تا ببینن.
اینی که گفتم راه حلی که بشه برای همه تجویز کرد، نیست اما یه خلاقیته که به خرج میدین. اگر جواب داد که چ بهتر:khaneh::khaneh:

[="Navy"]البته گرچه دیدن گوشی طرف مقابل اطلاعات زیادی ازروحیه وشخصیت اون فردمیتونه دراختیارمابگذاره...ولی به شخصه بااین روش زیادموافق نیستم..یه جورایی این مسئله روتوهین میدونم .اگراین آشنایی به ازدواج منجربشه درآینده صورت زیادخوشی نخواهدداشت .
اگرکارشناسان محترم هم نظرخودشون روبگندخوشحال میشیم.
[/]

با سلام
کلی مطلب نوشتم بعد دیدم جناب راهنما همه رو گفتن:Gol: نکته بسیار مهم ایشون اینکه به داشته های طرفتون بنگرید نه اینکه بعدا می شود مخصوصا برای اقایون که تا قیافه یک دختری رو می پسندن دیگه عیب هاشو ندیده می گیرن!! فقط اینکه ملاک های اصلیتون واقعا اصلی باشن نه نکات سلیقه ای و کلا زیاد هم نباشن چون بودن همش در یک نفر سخت می شه،

به نظر نکات 2 و 9 شما می تونه جزو ملاک های اصلی نباشه
و موارد 4 الی 6 به نظرم نسبیه باید ببیند تا چد این نوع رفتارها براتون قابل قبول هست یعنی حد پایینش چقدر باشه شما قبول می کنید در ضمن تا حد زیادی دو جانبه هست مطمئنا یک انسان با سلامت روانی تا حدودی این موارد رو داره،
توجه داشته باشید توانایی مالی با قدرت اداره مالی خانه رابطه مستقیم داره و اینکه خواسته ای شما هم در این توانایی موثر هست.

و اینکه فیلم های ازدواج موفق دکتر فرهنگ رو گرفتم نگاه کنم از چند نفر شنیدم خوب هست شما هم یه تحقیق بکنید شاید بدردتون خورد.

پیامت خیلی شلوغ و خط تو خط بود نتونستم بخونم.فقط میگم که قبلش حتما تحقیق کن

ازوقت وحوصله ای که بابت پاسخگویی گذاشتیدسپاسگذارم
شایدسوالم روخوب نپرسیده باشم:
منظوراصلی من این بود،برای اینکه ایمان طرف مقابلم روبسنجم(که معیاراصلیم هست)چه سوالات زیرکانه ای میتونم بپرسم؟چطورامتحانش کنم تابفهمم حرفهایی که میزنه ازته دلش هست وبه اونهاعمل می کنه وصرفاشعارنیست؟(چون خانواده -دوستانش- تحقیقاتی هست که ازطریق خانواده من انجام میشه ومن توش دخالتی ندارم)بیشترمنظورم شناخت ازطریق صحبت دونفره بود؟وازآقایون محترم درخواست داشتم چون هم جنس های خودشون روبهترمیشناسن،راهنمایی کنندچطوری سوال بپرسیم وبه چه نکاتی دقت کنیم تابهترباجزئیات شخصیتی خواستگارمون آشنابشیم چون بعضی هامی گندحتی به طرزنشستن درجلسه هم بایددقت کنیم و...خیلی جزئیات دیگه.مچکرم.

[="Arial"][="DarkGreen"]ی شبه که نمیشه طرفو شناخت .به نظر من چت کردن ممکنه خیلی کمکتون کنه
:Computer:
کلی از تناقضات رفتاری اونجا معلوم میشه البته این به جز تماس تلفنی ، پیامک و رفت و آمده.
[/]

saharandishe;614470 نوشت:
البته گرچه دیدن گوشی طرف مقابل اطلاعات زیادی ازروحیه وشخصیت اون فردمیتونه دراختیارمابگذاره...ولی به شخصه بااین روش زیادموافق نیستم..یه جورایی این مسئله روتوهین میدونم .اگراین آشنایی به ازدواج منجربشه درآینده صورت زیادخوشی نخواهدداشت .
اگرکارشناسان محترم هم نظرخودشون روبگندخوشحال میشیم.

به نظرم رفیقمون اشتباه می کنند
آخه الان طرف معتاده برای قبل خواستگاری کاری می کنه که نشون نمی ده حتی آزمایشگاه هم نمی تونه تشخیص بده
دیگه گوشی که چیزی نیست مموری شو عوض می کنه تا یه مدتی
یا حتی گوشیو عوض می کنه
اصلا نفس این کار درست نیست و اطمینان بخش هم نیست
شما باید با کسی که ازدواج می کنی از هرجهت بهش یه اطمینان نسبتا بالایی داشته باشی چه ظاهرش چه پنهانش
این اطمینان هم از دیدن گوشی طرف حاصل نمیشه
شما باید سابقه اش رو نگاه کنی

saharandishe;614479 نوشت:
منظوراصلی من این بود،برای اینکه ایمان طرف مقابلم روبسنجم(که معیاراصلیم هست)چه سوالات زیرکانه ای میتونم بپرسم؟چطورامتحانش کنم تابفهمم حرفهایی که میزنه ازته دلش هست وبه اونهاعمل می کنه وصرفاشعارنیست؟

همون طور که کارشناس محترم جواب دادند توی یکی دو جلسه صحبت برای خواستگاری نمی شه واقعا به عمق قلب طرف پی برد
توی خواستگاری معمولا قول ها و حرفایی رد وبدل میشه که آرمانیه نه واقعی
شما باید بروید و در عمل ببینید اون فرد تا الان چه کار کرده چه قدر خوش قول بوده چه قدر به نماز اهمیت می داده
اصلا ویژگی بارزی که دوستاش با اون می شناسنش چیه(این خیلی مهمه)
اگه اخیرا تغییری کرده دلیل و انگیزه اش چی بوده؟
اصلا غالبا توی انتخاب هاش چی از همه براش مهم تره؟ مثلا اگه می خواد شغل انتخاب کنه محیطش براش مهم تره یا درآمدش یا جایگاه اجتماعیش یا میزان اهمیت و نیاز به اون شغل تو جامعه؟

[="Navy"]

حسن آقا;614494 نوشت:

اصلا ویژگی بارزی که دوستاش با اون می شناسنش چیه(این خیلی مهمه)
اگه اخیرا تغییری کرده دلیل و انگیزه اش چی بوده؟
اصلا غالبا توی انتخاب هاش چی از همه براش مهم تره؟ مثلا اگه می خواد شغل انتخاب کنه محیطش براش مهم تره یا درآمدش یا جایگاه اجتماعیش یا میزان اهمیت و نیاز به اون شغل تو جامعه؟

دقیقااینهامسائلی بودکه من اصلاتاکنون راجع بهش فکرنکرده بودم،بسیارجالب بود[/]

سلام دوست من. من تجربه خودم رو میگم باید تویه تحقیقات خودت هم حضور داشته باشی دانشگاه و دوستان دانشگاه خیلی مهم هستن چون دانشگاه جوریه ک آدم خودشو خیلی نشون میده ... و اینکه ب حرفایه طرف وقتی حرف میزنه فقط و فقط خوب گوش کن وقتی خیلی از پول و مسائل مادی حرف میزنه یا خیلی از تقیدات دینی حرف میزنه معلومه کدومش واسش مهمه و یه چیز دیگه اینه ک حرف باد هواست من و همسرم الان ک میشینیم باهم یاد خاطرات خواستگاری مونو میکنیم کلی باهم میخندیم ک چ چیزای اسطوره ای رو واسه زندگی مون تعریف میکردیم در صورتی ک خیلی چیزاشو باهم تویه زندگی ب این نتیجه رسیدیم ک نشد عملی کنیم ... چون موقع خواستگاری هر دو تا طرف بی تجربه از زندگی متاهلی دوس دارن همه نداشته هاشونو تویه زندگی متاهلی تعریف کنن در صورتی ک این خود شما با همین اخلاقیات و خصوصیات هستی ک میری تویه اون زندگی و باید خودتونو عوض کنین تا زندگی تون عوض بشه ...
فقط تحقیق خوب کن هیچی رو نمیشه تویه حرف فهمید یعنی هیچی هیچی ها و همچنین رفتارش با خانواده اش رو هم در نظر بگیر ببین سطح فرهنگی شون بهت میخوره یا نه ببین چ جوری با مامانش اینا رفتار میکنه یا از مامانش بخواه یه صفت بارز پسرش رو بهت بگه و بعدش ب برخورد هر دوتاشون نگاه کن ... اینا چیزایی ک شاید بتونه یه کم بهت شناخت بده ... موفق باشی ...

[="Navy"]

جزیره مجنون;614512 نوشت:

فقط تحقیق خوب کن هیچی رو نمیشه تویه حرف فهمید یعنی هیچی هیچی ها و همچنین رفتارش با خانواده اش رو هم در نظر بگیر ببین سطح فرهنگی شون بهت میخوره یا نه ببین چ جوری با مامانش اینا رفتار میکنه یا از مامانش بخواه یه صفت بارز پسرش رو بهت بگه و بعدش ب برخورد هر دوتاشون نگاه کن ... اینا چیزایی ک شاید بتونه یه کم بهت شناخت بده ... موفق باشی ...

راهنماییهاتون جالب بودممنونم،به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردید.[/]

به نظر من.....
یه شبه اصلا نمیتونی بشناسیش.....امکان نداره......
به نظر من باید یه چند ماه با هم باشین....بیرون برین....حرف بزنین...پارک برین.....برخوردش را توی اجتماع ببینید....و.....توی شرایط مختلف ...عکس العملش را ببینید....توی ناراحتی...عصبانیت...خوشی....
البته قبلش یه صیغه کوچولو موچولو هم خونده بشه....
ولی متاسفانه ....جامعه ی ما ....به نظر من البته....خیلی عقب افتادس....توی همه ی زمینه ها......مثلا اصلا همچین اجازه ای نه به پسر و نه به دختر داده میشه که بخوان قبل از عقد با هم برن بیرون....حرف بزنن....متاسفانه..
البته باید در حدود مشخص باشه....
و البته هستند افرادی که با عقل تصمیم میگیرند ....نه از روی سنت ها و رسوم...نه از روی حرف مردم....نه از روی احساسات....

[="Navy"]

hosin2a;614567 نوشت:

ولی متاسفانه ....جامعه ی ما ....به نظر من البته....خیلی عقب افتادس....توی همه ی زمینه ها......مثلا اصلا همچین اجازه ای نه به پسر و نه به دختر داده میشه که بخوان قبل از عقد با هم برن بیرون....حرف بزنن....متاسفانه..

البته اینطوری که شمامیفرماییدنیست..الان خانواده هااجازه میدند...حداقل درخانواده ی ماصیغه برای آشنایی اشکالی نداره...البته قبلش طی میشه این صیغه برای شناخت بیشترهست نه به معنی پاسخ مثبت[/]

saharandishe;614568 نوشت:
البته اینطوری که شمامیفرماییدنیست..الان خانواده هااجازه میدند...حداقل درخانواده ی ماصیغه برای آشنایی اشکالی نداره...البته قبلش طی میشه این صیغه برای شناخت بیشترهست نه به معنی پاسخ مثبت

شما درست میگی....
من هم اخرش گفتم همه این جوری نیستند.....خوب هم هست ...ولی خوانواده های متعصب و سرسخت و خشک مذهبی....زیادن....
مثلا توی فامیل ما اصلا صیغه برای آشنایی وجود خارجی نداره....اگه اسم صیغه را ببری یه جوری نگات میکنن انگار ..........لا اله الا الله......

[="Black"]سلام
قطعاً هیچ چیز نمیتونه جای تحقیق رو بگیره. رفتاری که دو خانواده در حضور هم دارن، لزوماً همون رفتار همیشگیــشون نیست.
و باید رفتار فرد رو با اطرافیان، دوستان، خانواده، همکاران و ... بررسی کرد.

ضمن اینکه شعار دادن هیچ زحمتی نداره[/]

[="Navy"]

شب تاب;614617 نوشت:

ضمن اینکه شعار دادن هیچ زحمتی نداره

دقیقامشکل بنده هم بااین شعاردادنه هست؟میخوام ازتجربیات دوستان استفاده کنم تابازیرکانه ترین روش ممکن وزیرکانه ترین پرسش ها بهترین شناخت روازاون طرف پیداکنم.ممنونمیشم دوستان روش هاوتجربه های خودشون رودراختیارمابگذارند[/]

سلام
به نظرم با یکی دوجلسه به هیچ عنوان شمانمیتونید به تمامی این مسائل واقف بشی وطرفتون بتونید محک بزنید!
برای شناخت طرفتون واینکه تا چه حد به معیارهای شما نزدیک باید تعداد جلسات زیادی رفت وامد کنید تا بتونید به شناخت برسید
شما سخنرانیهای دکتر فرهنگ رو حتما گوش بدین یه سری کامل در مورد مراحل شناخت واشنایی قبل از ازدواج دارن خیلی به دردتون میخورن فایل صوتیش رو از نت هم میتونید دانلود کنید
ولی من زیاد شنیدم برای شناخت سعی کنید همیشه از سوالات معکوس استفاده کنید تا بتونید جواب درستی دریافت کنید چون اینطوری طرفتون نمیدنه نظر خودتون در مورد این مسئله مثبت هست یا منفی یعنی نظر شخصی شما لو نمیره واون مجبور میشه جواب درس نظر شخصی خودش رو بده
هیچ وقت سوالات مستقیم نپرسین؟ مثلا بگین ایا شما سیگار میکشید؟
سوال معکوس این طور پرسیده میشه: نظرتان درباره سیگار و مصرف آن و مواد مخدر چیست و درباره معتادان چه احساسی دارید؟

یه مسال از سوالت معکوس که دکتر فرهنگ فرمودند این نمونه بود:

هماهنگی اعتقادی و مذهبی با خانواده :دلیل این سوال، فاصله هایی است که گاهی بین شخص و خانواده اش در این جهات وجود دارد و مساله همتایی خانوادگی را از بین میبرد.
- میزان هماهنگی اعتقادی و مذهبی شما با خانواده تان چقدر است؟

گناهان موثر بر زندگی مشترک :در این مورد برای حفظ حرمت فرد، سوال را باید به شکل معکوس پرسید و فقط از گناهانی پرسیده شود که در زندگی مشترک تاثیر گذارند. پس از گناهان فردی افراد سوال نپرسید.

- اگر همسر شما بخواهد موسیقی حرام گوش دهد یا فیلمهای مبتذل ببیند، چه عکس العملی خواهید داشت؟

عصبانیت و خشونت :وقتی عصبانی می شوید، چه عکس العملی از خود نشان میدهید؟ آیا ممکن است کسی را کتک بزنید؟

بددهنی: اگر همسر شما خدای نخواسته به شما ناسزا بگوید و واژگان زشتی را به کار برد، چه خواهید کرد؟

دروغگویی: دروغگویی را در چه مواردی درست و جایز میدانید؟ نه اینکه مستقیم بپرسید شما دروغ هم میگویید؟

ودر آخر باید بگم در چند مورد متوجه شدم که هیچ وقت نمیتونی صرف اینکه یه خانواده یعنی پدر ومادر کاملا با اخلاق مقید ومذهبی باشن حتما فرزند انها هم دقیقا اینگونه رفتار میکند
بلکه مشاهده شده دقیقا شخصیت ورفتار وطرز فکرشون برخلاف عقاید خانواده خودشون هستن گاهی کاملا متضاد!!!!
پس سعی کنید فقط صرف داشتن خانواده خوب چشمتون روی خیلی از مسائل خود طرف نبندید به امید اینکه ممکنه این هم شبیه خانواده اش باشه پس لزومی نداره ازش سوال کنم یا شناخت وتحقیق زیادی بشه.
این لینک هم نمونه سوالات مناسب وشیوه پرسش صحیح برای شناخت گفته شده میتونید مطالعه کنید http://ab-ojeparvaz.mihanblog.com/post/519

دوستان سلام

یکی از اساتید مشاوره ما می فرمودند که:
تحقیق دقیق: 70٪
واسطه خوب: 20٪
جلسات گفتگو: 10٪
شناخت را به همراه می آورد.

ولی در کل به 2 نکته توجه داشته باشید:
1- از ابتدا با توکل و توسل به پیش بروید و همه چیز را واگذار کنید به ائمه اطهار علیهم السلام
2- برخی دیدگاه ها و انتظارات و ملاک ها بعد از ازدواج تغییر می کند

علی علی

به نظر من هم تحقیق دقیق از همه چیز مهمتر هست. سعی کنید هم از محیط کار هم دانشگاه هم همسایه ها و کلا هرجایی که خواستگارتون اونجا بوده تحقیق بکنید.خیلی کمک میکنه این تحقیقات!توی ازدواج خود من حدود 2 ماه فقط همین تحقیق کردنامون طول کشید و البته شکر خدا هم نکات مثبت رو میگفتن هم منفی رو!مثل بعضی از تحقیقا نبود که فقط خوبی بگن یا از روی دشمنی فقط بدی!
و بعد من واقعا دیدم 80% حرفایی که توی همین تحقیقات زده بودن درست از آب در اومد.

وگرنه از نظر من هرچی نامزدی هم باشه صیغه بخونید نخونید و محرم بشید و نشید نمیشه طرف رو خوب شناخت چون طرفتون میتونه 1000 جور فیلم بازی بکنه.همونطور که خیلیا چندین سال باهم دوستن و بعد که ازدواج میکنن ازشون بپرسید میگن اصلا نمیشناختمش انگار!

saharandishe;614650 نوشت:

دقیقامشکل بنده هم بااین شعاردادنه هست؟میخوام ازتجربیات دوستان استفاده کنم تابازیرکانه ترین روش ممکن وزیرکانه ترین پرسش ها بهترین شناخت روازاون طرف پیداکنم.ممنونمیشم دوستان روش هاوتجربه های خودشون رودراختیارمابگذارند

تنها راهی که به نظرم میرسه اینه:

در مورد یک موضوع مشخص بپرسید که نظرش چیه؛ جلسات بعد بپرسید اگه در فلان شرایط قرار بگیری چه کار میکنی؟
بعد بپرسید آیا تا به حال در چنین شرایطی قرار گرفته و اینکه چه کار کرده؟
بعدش تحقیق کنید ببینید در عمل چه رفتاری نشون داده.
نهایتاً بررسی کنید بین شعارهای اولیه، واکنشهایی که براتون تعریف کرده و رفتاری که در عمل نشون داده چقدر فاصله هست؟

[/HR]
در مورد مثالی که یک کاربر زدند: رفتار با خانواده، احترام به والدین

از مادرش بپرسید ویژگی مهم فرزندتون چیه؟
در مرحله بعد از خودش در مورد اون ویژگی توضیح بخواید.

از خودش بپرسید به نظر خودتون مهم‌ترین ویژگی شما ( یا خانواده تون) چیه؟
بعد از خانواده‌ش بپرسید نظرشون در این مورد چیه؟

البته یه جوری بپرسید که نتونن جواب‌هاشون رو با هم هماهنگ کنن!
و اینکه از خانواده پسر غیر مستقیم سؤال کنید. البته اینکار رو بهتره خانواده خودتون انجام بدن.
بعد جواب ها رو با هم مقایسه کنید

[="Navy"]ازهمه ی کاربران محترمی که لطف کردندونظرخودشون رواعلام کردندکمال قدردانی وسپاس رودارم..راهنمایی هاتون بسیارعالی بود...منتظرسایرتجربیات هم هستیم...[/]

حرف خانم " یازهرا " خیلی قشنگ بود. تحقیقات کامل
ولی یه چیزی هست اگه یه خانم که خواستگار زیاد داره بخواد برای هر کدومشون دوماه تحقیق کنه با اومدن 20 تا خواستگار و رد کردنشون به دلیل اینکه پول نداره، تبدیل به ترشی هفت ساله می شن:Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!:
شوخی کردم. شما اگه خواستگاری داشتین که در مرحله ی اول مورد قبولتون بود می تونید اقدام به 2ماه که نه، یک سال تحقیق جامع کنید. بالاخره همه که دوست یا دشمن نیستن.
یه تجربه از خودم بگم که یه روز رفتم و یه شماره تلفن از سوپرمارکتی محل اون بنده خدا برداشتم. چند روز بعد با نام و یاد خدا زنگ زدم و ایشون اطلاعاتی رو بهم دادن که عمرا نمی تونستم به راحتی پیدا کنم.
بعله:ok:

m.r226;614446 نوشت:
سلام
یه راه حل خیلی ساده که اگه خدا بخواد و شانستون بگیره شناخت خوبی می تونید از اون آقا پیدا کنید
می تونید ازش بخواین گوشیشو چند دقیقه در اختیار شما بزاره :Graphic (51):
صندوق ارسال شده هاش رو نگاه کنید و با صندوق ورودیش مقایسه کنید. خیلی چیزها دستتون میاد:Graphic (47):
مخاطبینشو یه نیگاه بندازین :hamdel::hamdel:
عکس پس زمینشو نگاه کنید
فیلم ها و عکس هاش و ....:moteajeb::moteajeb::moteajeb: :Esteghfar:
هر آنکه را که پاک است از محاسبه چه باک است؟
شمام گوشیتون رو بدید به ایشون تا ببینن.
اینی که گفتم راه حلی که بشه برای همه تجویز کرد، نیست اما یه خلاقیته که به خرج میدین. اگر جواب داد که چ بهتر:khaneh::khaneh:

شده من طرفمو نشناسم ولی به خاطر شناختنس وارد حریم خصوصیش نمی شم

یه چیز جالب هم براتون بگم ،گوشی من دو سیم هست، در یه حرکت ابتکاری با این سیم برای اون یکی سیم پیامک عاشقانه فرستادم و از اینجور کارا که اگه یه وقت کسی از خانوادم بره سر گوشیم کلی نگران بشه که ای وای پسرمون از دست رفت و اینطوری برای ازدواجم خیلی پیگیر تر بشن.:hamdel:
حالا شما فکر کن اگه این حرفی که شما می زنی برای من اتفاق بیفته چه بلایی سرم میاد:Ghamgin:

username;614825 نوشت:
شده من طرفمو نشناسم ولی به خاطر شناختنس وارد حریم خصوصیش نمی شم

یه چیز جالب هم براتون بگم ،گوشی من دو سیم هست، در یه حرکت ابتکاری با این سیم برای اون یکی سیم پیامک عاشقانه فرستادم و از اینجور کارا که اگه یه وقت کسی از خانوادم بره سر گوشیم کلی نگران بشه که ای وای پسرمون از دست رفت و اینطوری برای ازدواجم خیلی پیگیر تر بشن.:hamdel:
حالا شما فکر کن اگه این حرفی که شما می زنی برای من اتفاق بیفته چه بلایی سرم میاد:Ghamgin:

ﻭا ﭼﻪ ﺟﺎﻟﺐ ﺣﺎﻻ اﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﻓﻨﺪاﻱ اﻳﻨﺠﻮﺭﻱ ﻧﻤﻴﺨﻮاﺩ ﻛﻪ ﺭاﺣﺖ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﮕﻴﻦ ﻗﺼﺪ اﺯﺩﻭاﺝ ﺩاﺭﻳﻦ و ﻧﻴﺎﺯ ﺩاﺭﻳﻦ و اﻳﻨﻜﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻳﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭاﺳﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻦ اﻳﻦ ﻛﺎﺭا ﭼﻴﻪ ﺩﻳﮕﻪ!!![emoji5] [emoji5] [emoji5]

ﻋﺎﺷﻖ اﻣﺎﻡ ﺣﺴﻴﻦ;614834 نوشت:
ﻭا ﭼﻪ ﺟﺎﻟﺐ ﺣﺎﻻ اﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﻓﻨﺪاﻱ اﻳﻨﺠﻮﺭﻱ ﻧﻤﻴﺨﻮاﺩ ﻛﻪ ﺭاﺣﺖ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﮕﻴﻦ ﻗﺼﺪ اﺯﺩﻭاﺝ ﺩاﺭﻳﻦ و ﻧﻴﺎﺯ ﺩاﺭﻳﻦ و اﻳﻨﻜﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻳﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭاﺳﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻦ اﻳﻦ ﻛﺎﺭا ﭼﻴﻪ ﺩﻳﮕﻪ!!![emoji5] [emoji5] [emoji5]

والا زیاد گفتم کو گوش شنوا

یادمه پارسال وقتی می گفتن تو پسر خوبی هستی خیالمون راحته به گناه نمیوفتی، اینقدر اعصابم خورد می شد می خواستم زمینو گاز بگیرم
یه بار به سرم زد یه سیگار بگیرم روشن کنم نزدیک خودم نگه دارم تا بوی سیگار بگیرم، اگه این کارو میکردم حسابی داغون می شدن ها، دیگه ولی چه کنیم مراممون اجازه نداد ، تعریف از خود نباشه ، ما یه همچین آدمایی هستیم دیگه

همین استارتر بحث چه معیار های قشنگی داشتن، آدم دلش آب میوفته ولی افسوس که اون بند 11 هم روزگار منو سیاه کرده، از دنیا نا امیدم کرده، کاریشم نمی شه کرد

اینه حکایت ما ، بحث خجالت کشیدن نیست

:help:

راستی راستی فرا رسیدن ربیع الاول رو به همه عزیزان تبریک میگم:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

برم تو تاپیکای دیگه هم تبریک بگم

سلام. به نظر من توقع های شما اگرچه منطقیه ولی وقتی همشون کنار هم جمع میشن زیاده خواهی به نظر میاد. کم هستند آدمایی که تا این حد عالی باشند.
برای تشخیص هم کمک مشاور و ایجاد محرمیت و بیرون رفتن خیلی کمک میکنه.

[QUOTE=mohamad313;614871}کم هستند آدمایی که تا این حد عالی باشند.
.

درسته کم هستندولی منظورمن این نیست که یک فردی که به تعالی رسیده وتمام کمال هست ولاغیر!!!منظوربنده این هست:همین که این زمینه هاروداشته باشه وبااین مسائل بیگانه نباشه وامیدبه پیشرفتش باشه هم خوبه(حداقلش متوسط روبه بالا)...قطعاهیچکدوم ازماعالی نیستیم!!!ولی به دنبال عالی شدن هستیم همین که درمسیرهم باشه خوبه که خوشبختانه افرادی که درمسیرعالی شدن هستندزیاده...

سلام،

ازاونجایی که هرکسی جنس خودش روبهترمیشناسه،ازآقایون وفقط خانوم هایی که تجربه دارند درخواست می کنم باذکرجزئیات ومثال راهنمایی کنند...

لطفابرای عنوان هایی که می گم،وبرام خیلی مهم هستند،راهنمایی کنید،چطوری سوال بپرسم که خیلی غیرمستقیم متوجه بشم که این معیارهارودارندیاخیر،یااین که می گن سرجلسه خواستگاری آقاروامتحان کنیم،چجوری این امتحان صورت بگیره،وخلاصه هرنکته ای که فک می کنیدبایدماخانوم هادرخواستگاری به اون مساله توجه داشته باشیم...
1)اهمیت به نمازومرتب خوندن اون،روزه،و...سایرعبادات،ول� �یت پذیربودن(به رهبرونظام علاقه داشته باشه)،سوءپیشینه نداشتن،اهل دودودم وقلیان وماهواره نبودن
2)اهل مسافرت های مذهبی بودن...مثلامن خیلی دوست دارم باهمسرم به امام زاده های اطراف ومزارشهدای گمنام و..بریم،واگراون پایه نباشه میخوره توذوقم!!!پس برام خیلی مهمه اهلش باشه
3)خوش اخلاقی(خیلی معیارمهمیه برام،ولی ازاونجایی که همه خودشون روتواین جورجلسات خوش برخوردنشون میدند،تشخیصش بسیارسخته!!!
4)اهل تواضع:یعنی اگرازطرف من یاخانوادم نقصی رودیدسریع به روم نیاره!(قطعاهیچ کسی بی عیب ونقص نیست)
5)میتونه پدرخوبی برای بچه هاش باشه...
6)اهل مشورت بودن،درسته که مردبرزن ولایت داره،ومن هم دوست دارم این مسئله رعایت باشه،ولی چقدردرموردجنبه های مختلف زندگی وتصمیماتش همسرش رودرجریان میزاره...
7)اهل مراعات...اگرببینه همسرش حالش خوب نیست (جسمی وروحی)چقدرمراعات حال اون رومی کنه یا خودخواهانه برخوردخواهدکرد...درهرزمینه ای...
8)نحوه ی برگزاری مراسم عروسی(من دوست دارم خیلی سبک باشه وکم خرج!)ولی بعضی خانواده هااصراردارندکه مابرای پسرمون آرزوداریم!!!ومیخوان عروسی آنچنانی برگزارکنند(هرچنددرخانواده خودمون هم برای خواهروبرادران بزرگترم مراسم عروسی،متاسفانه باسازوآوازبرگزارشده،ولی من اصلااین نوع مراسم رودوست ندارم!!!وعروسی نزدیکانم هم به جای اینکه بهم خوش بگذره ،عذاب کشیدم!!!)خوشبختانه خانواده خودم،روراضی کردم،اگرقرارباشه یک روزی عروسی کنم درموردمن ازاین خبرهانخواهدبود،واون هاهم مخالفتی ندارندوتاحدودی بامن موافق شدند،ولی اگرخواستگاری همه ی شرایطش خوب باشه ولی اصراربه عروسی گرفتن داشته باشه،چیکارکنم؟
9)علم دوست بودن،من خودم به ادامه تحصیل علاقه دارم،درحال حاضرهم لیسانسم روگرفتم..ولی علاقه ای به سرکاررفتن هم ندارم...چطوربفهمم این آقاوقتی سرخونه زندگیش هم بره باادامه تحصیل خانمش وعدم اشتغال خانمش موافقه؟
10)اگرکسی همه ی این شرایط روداشت ولی تحصیل روخیر،چیکارکنم(حداقل مثل خودم لیسانس داشته باشه)؟چون همونطورکه گفتم علم دوست بودن طرفم واینکه منودرک کنه بسیاربرام مهمه...
11)وضعیت مالیش هم برام مهم نیست الان چی داره،این مهمه که آیاتوانایی تامین خانواده روداره یاخیر،ازکجااین توانمندی روتشخیص بدم؟

وهرنکته ای که من عنوان نکردم ولی به ذهنتون میرسه رولطفاراهنمایی کنید بسیارممنونم....

عجب شرایط خوبی
آبجی جدا مراقب خودت باش ، نری به یه آدم داغون بله بگی
اینقدر رفیق دارم (البته اینقدر ش اغراقه) که واسه دخترایی مثل شما سر و دست می شکونن
شما وظیفه دارید زن یکی مثل خودتون بشید
فقط تو شماره 2 سطح توقعاتتون کمه ، کمتر از زیارت اربعین با پای پیاده راضی نشید

یا علی مدد

[="Navy"]

username;614890 نوشت:
عجب شرایط خوبی
آبجی جدا مراقب خودت باش ، نری به یه آدم داغون بله بگی
اینقدر رفیق دارم (البته اینقدر ش اغراقه) که واسه دخترایی مثل شما سر و دست می شکونن
شما وظیفه دارید زن یکی مثل خودتون بشید
فقط تو شماره 2 سطح توقعاتتون کمه ، کمتر از زیارت اربعین با پای پیاده راضی نشید

یا علی مدد

من به این گفته ی خداایمان دارم:زنان پاک برای مردان پاک ومردان پاک برای زنان پاک هستند وبه شدت به مسئله تقدیرمعتقدم،مگراینکه پای امتحان الهی وسط باشه...که اونهم اینقدردعاکردم که خداامتحانهای راحت بگیره وبااین چیزهاامتحان نکنه...من به رحمت خداامیددارم،ان شاءالله باخودسازی که هرانسان مجردی انجام میده همسرخوبی نصیبش بشه .ولی چون ماماموربه انجام وظیفه هستیم بایددرانتخابمون نهایت تلاش وذکاوت روبه خرج بدیم تادرنهاینت همونی روکه خداوندبرای مادرنظرگرفته روانتخاب کنیم
اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهمان شاءالله تاهل خوشبخت کننده قسمت همه ی جوانهای مسلمان بشه ،اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم[/]

تشخیص این موضوع برای آقایون کمی سخت هست ولی برای خانم ها تشخیص این موارد خیلی راحت هست.

متاسفانه فعلا فرصت بیان مطلب رو ندارم، چون درگیر امتحانات و پروژه های پایان ترم هستم،ولی در اولین فرصت موارد مختلف رو براتون میگم.

ولی یک راه حل اساسی قبل هر چیزی توصیه میکنم زیاد برای ازدواجتان دعا کنید. تا گرفتار همچین خواستگارانی نشید و اگر شدید خدا شما را نجات دهد.

خیلی سخت هست طرف مقابل از خدا و ایمان حرف بزند ولی بعدا وقتی که شاید دیر شده باشد بفهمید هیچ کدام از آنها واقعیت نداشته است.

یک توصیه : از خواند صیغه محرمیت خودداری کنید، اگر صیغه بخوانید و وصلت صورت نگیرد مادر شما تا آخر عمر نسبت به آن آقا محرم خواهد ماند.

دوستان عزیز این بحث بسیار خوب است مخصوصا برای مجرد ها
دقت دشته باشیم اگر چه قیافه و ... هم می تواند معیار انتخاب همسر باشد و لی تا اخلاق وایمان نباشد بقیه معیار ها به هیچ دردی نمی خوره
چون بقیه معیار ها در اوایل ازدواج کاملا عادی خواهد شد شما فرض کنید اخلاق و ایمان یک عدد هستش بقیه معیاره صفرهای این عدد ولی اگر عدد اگر نباشد فقط صفر ی ماند و بس که به هیچ دردی نمی خورد.
ولی بعد از ازدواج انسان که فرصت انتخاب را دیگر مصرف کرده نباید زود به فکر طلاق بیافتد مخصوصا که اگر بچه ا هم داشت باشد بایدشرایط را بسنجد و ازعلمای دین و روانشناسان متعهد کمک بگیرد.
به امیدخوشبختی تمام مسلمین مخصوصا شیعیان حضرت امیر (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)

*آبی بیکران*;614677 نوشت:
قتی عصبانی می شوید، چه عکس العملی از خود نشان میدهید؟ آیا ممکن است کسی را کتک بزنید؟

بددهنی: اگر همسر شما خدای نخواسته به شما ناسزا بگوید و واژگان زشتی را به کار برد، چه خواهید کرد؟

- عکس العمل خاصی ندارم...نه اصلا!
- من همچین کسی رو انتخاب نمیکنم

الان اینا معکوس بودند؟؟

باید بپرسی: در چ مواردی عصبانی میشید؟(یعنی من میدونم عصبانی هم میشی...ولی چ موقع هایی)

نظرتون در مورد بکار بردن وازه های بد توی عصبانیت چیه؟چ خودتون چ همسرتون؟! (اگه حق بده یعنی خودشم بله!)

بانو;614911 نوشت:
مادر شما تا آخر عمر نسبت به آن آقا محرم خواهد ماند
هرچند منم مخالف اینکارم ولی اشکالش چیه؟

بعد من ی سوال دارم!

تحقیق عالی صورت گرفت .....بعد باید چند درصد خوب از آب دربیاد؟! مثلا هم خوبی گفتن هم بدی.....باید چکار کرد؟

بعدم تحقیقات رو بزرگتر ها انجام میدن و نمیشه خیلی وارد این قضایا شد که اینکارو کنید اونکارو کنید...ضایس!

دوستان یه سوال

اگه کسی رو نداشته باشیم که بره تحقیق کنه(از نوع درست و حسابیش) راه حل چیه؟

درضمن من تاحالاهیچ خواستگاری روبه خونه راه ندادم،چون قبل ازاینکه بیان،خبرداشتم معیارای اخلاقیشون ضعیفه ،اهل ماهواره و..هستند....

من یه چیزی بگم؟

من خودم دلم نمی خواست تا قبل لیسانسم ازدواج کنم(به دلایل مختلف) یعنی کلا من فقط شاید 2-3 ماه باشه که دیگه تصمیم دارم ازدواج کنم و به خواستگارام جدی نگاه می کنم

ولی خب خانواده من با نظر من مخالف بودن و می گفتن حتی اگه نمی خوای باید بزاری بیان صحبت کنی کلی تجربت زیاد میشه ولی من قبول نمی کردم تا اینکه بالاخره با کلی مخالفت من 3 سال پیش اولین خواستگار اومد

بگذریم که من هیچ وقت دنبال سوال نمی گشتم چون فقط قصدم این بود که ردشون کنم یعنی هرچی اونا می گفتن من برعکسشو می گفتم که بفهمن باهم تناسب نداریم

یکی بود بنده خدا می خواست بره خارج درس بخونه، من گفتم من نمیام کلی اصرار و اینا گفتم نه، بعد گفت خب میام کیش گفتم نه رسید به اصفهان و اینا ولی من گفتم از پیش مامان بابام جم نمی خورم:khandeh!:

(البته اینم بگم من همیشه خیلی از این شرایط ناراحت بودم ولی چاره ای نداشتم دلم نمی خواست ازدواج کنم سعیم می کردم بی احترامی نشه که به دلشون نخوره ولی خب دیگه می فهمیدن یجورایی)

بگذریم که دلیل تن ندادنم به ازدواج چی بوده ولی با اینکه نمی خواستم و اصلا به خواستگارام به دید همسرم نگاه نمی کردم ولی خیلی تجربه دستم اومد

بنظرم شمام اگه یک نفر معیارهای اصلیتون رو داشت حتما اجازه بدید بیاد تجربتون تو این مورد خیلی زیاد میشه و بهتون خیلی کمک می کنه

من این حرف رو به یکی از دوستام می زدم ولی باورش نمی شد تا اینکه مجبور شد با یکی از خواستگاراش حرف بزنه، بعد اعتراف کرد که خیلی مفید بوده براش

اگر درجلسات خواستگاری به این نتیجه رسیدید که فرد مناسبی به نظر میاد
خانواده تون می تونن یک مسافرت چندروزه با ایشان بروند.
خیلی چیزها تو سفر معلوم میشه
اینکه طرف، زود عصبانی میشه و پرخاشگری می کنه یا اینکه صبوره
وقت نماز که میشه سریع میره برا نماز یا اینکه میگه "حالا بعداً بعداً بعداً"
و....

پس از محرمیت و در دوران نامزدی هم اگر با همدیگه بتونید برید بیرون قطعاً چیزهای زیادی دستگیرتون میشه
مثلاً یک بار عمداً عصبانیش کنید ببینید چه واکنشی نشون میده....مثلا یک سوالو چندبار ازش بپرسید ببینید چه جوری جواب میده

یک مشاوری بود میگفت برای شناخت طرف مقابل
بعد از اینکه محرم شدید
یک بار از ساعت نه صبح تا نه شب برید خونه شون بمونید. اطلاعات جامعی به دست میاد

موفق و سلامت باشید

لبیک یا علی النقی;614958 نوشت:
و....

خواستگار داشتم روز خواستگاری بلند شد رفت نماز اول وقت خوند، بعدش فهمیدیم آقا اصلا اعتقاد به نماز نداره.
خدا گرفتار نکنه کسی رو، نمیدونم حکمت این همه تجربه از خواستگارهای مختلف برای چی هست !!!!

یاس...;614917 نوشت:
- عکس العمل خاصی ندارم...نه اصلا!
- من همچین کسی رو انتخاب نمیکنم

الان اینا معکوس بودند؟؟

باید بپرسی: در چ مواردی عصبانی میشید؟(یعنی من میدونم عصبانی هم میشی...ولی چ موقع هایی) اینجوری میفهمی عصبا نیتش در چه مواقعی هست یا اینکه چه چیزای باعث میشه که زود عکسالعمل نشون بده یا عصبی بشه ممکنه سر هر مسئله کوچیکی از کوره در بره خوب این نشانه اصلا خوبی نیست شاید هم واقعا ادم خونسردی باشه ودیر عصبی بشه.

نظرتون در مورد بکار بردن وازه های بد توی عصبانیت چیه؟چ خودتون چ همسرتون؟! (اگه حق بده یعنی خودشم بله!)

اره اگه دفاع کنه وبگه خوب ادم ممکنه تو عصبانیت هر حرفی بزنه دست خودش نیست باید بفهمی پس براش مهم نیست وحق خودش میدونه موقع عصبانیت ممکنه هر واژهای از دهنش بیرون بیاد وکلا نمیتونه خودش رو در این مواقع کنترل کنه .

بله اینا نمونه سوالات معکوس بود که گفتم.
مثلا در مورد اینکه بدونید طرف عکس العملش در موقع عصبانیت چیه یا بددهن هست یا نه باید سوالاتت رو اینجوری بپرسی .
نه اینکه بگید شما ادم عصبی هستید؟

سلام
توصیه می کنم سمینار ازدواج دکتر شاهین فرهنگ را دانلود کنید و گوش دهید.
ایشان در یکی از جلسات در مورد راهکارهای تشخیص اینکه "طرف داره دروغ میگه یا راست میگه" مفصل صحبت می کنن.
به کار همه مون میاد

ازهمه ی کاربران محترمی که تاکنون ماروازنظرات ارزشمندوتجربیاتشون بهره مندکردندسپاسگذارم....همچنان منتظرشنیدن تجربه ی بقیه بزرگواران نیزهستیم...

بانو;615002 نوشت:
خواستگار داشتم روز خواستگاری بلند شد رفت نماز اول وقت خوند، بعدش فهمیدیم آقا اصلا اعتقاد به نماز نداره.
!!!!

واقعاچه پیشنهادی برای تشخیص این گونه مواردنادردارید؟

بانو;614911 نوشت:

خیلی سخت هست طرف مقابل از خدا و ایمان حرف بزند ولی بعدا وقتی که شاید دیر شده باشد بفهمید هیچ کدام از آنها واقعیت نداشته است.
.

به نظرتون بهترین راهکاربرای سنجش این مسئله قبل ازدواج چی هست؟

یاس...;614920 نوشت:
بعد من ی سوال دارم!

تحقیق عالی صورت گرفت .....بعد باید چند درصد خوب از آب دربیاد؟! مثلا هم خوبی گفتن هم بدی.....باید چکار کرد؟

بعدم تحقیقات رو بزرگتر ها انجام میدن و نمیشه خیلی وارد این قضایا شد که اینکارو کنید اونکارو کنید...ضایس!

یاس...;614920 نوشت:
دقیقااین سوال من هم هست،خوشحال میشم کارشناسان محترم هم پاسخگوباشند...

roya8;614925 نوشت:

roya8;614925 نوشت:

دوستان یه سوال

اگه کسی رو نداشته باشیم که بره تحقیق کنه(از نوع درست و حسابیش) راه حل چیه؟

اگرخانواده ویاکسی که برای تحقیق میفرستیم دراین زمینه اونطورکه مامیخواییم عمل نکنندوحساسیت های ماروزیادی وبی موردبدونندچطور؟پس اینجالازمه که ماخودمون راهکارهایی رویادبگیریم تانقش اصلی درشناختن طرف مقابل روخودمون به عهده بگیریم...دراین شرایط چه پیشنهادی دارید؟

اگر درجلسات خواستگاری به این نتیجه رسیدید که فرد مناسبی به نظر میاد
خانواده تون می تونن یک مسافرت چندروزه با ایشان بروند.
خیلی چیزها تو سفر معلوم میشه
اینکه طرف، زود عصبانی میشه و پرخاشگری می کنه یا اینکه صبوره
و....

اگرخانواده بامسافرت موافق نبودندچطور؟

پس از محرمیت و در دوران نامزدی هم اگر با همدیگه بتونید برید بیرون قطعاً چیزهای زیادی دستگیرتون میشه
مثلاً یک بار عمداً عصبانیش کنید ببینید چه واکنشی نشون میده....مثلا یک سوالو چندبار ازش بپرسید ؟

اینطوری به نظرتون درموردمادچارسوء برداشت نمیشند؟مثلا ازشخصیتمون برداشت دیگه ای کنند؟

بسیارسپاس گذارخواهم بوداگرجواب سوالاتی روکه به رنگ(قرمز)نوشته شده اندروهم بدید....

خواهر گلم بدن که هر کسی عیب و نقص داره ... شما خودتون خیلی کاملی ؟ که توقع داری یه نفر با کمالات بیاد خواستگاری ؟؟؟

طرف شراب میخوره قلیون میکشه ولی نمازشو هم میخونه ولی هیچ جوری نمیشه بفهمید آره یا نه

بعدشا

بعضی از آدما که اینقدر کاملند نماز میخونند و.... یه سری اخلاق هایی دارند که بودن باهاشون بهتون خوش نمیگذره

حمش ملاکتون رو نذارید رو این چیزا

با سلام
اینطور طرز تفکر و داشتن اینگونه خواسته ها به صورت کامل, آرمانی به نظر میرسد. پیدا کردن شخصی که تمام علاقه مندی های ما رو داشته باشه خیلی دشوار و شاید غیر ممکن است, ولی پیدا شدن افرادی نزدیک به طرز تفکر و عقیده ی ما امکانش بیشتر است. و البته منطقی تر, به دلیل اینکه خداوند انسان ها را مشابه یکدیگر نیافریده است. ولی از این نکته هم نمیشه گذشت که اخلاق, اعتقادات و. .. قابل تغییر و بهبود هستند.

[="Navy"]

یا مهـدی;615058 نوشت:
خواهر گلم بدن که هر کسی عیب و نقص داره ... شما خودتون خیلی کاملی ؟

قطعاخیر!!!من هم عیب های خاص خودم رودارم

که توقع داری یه نفر با کمالات بیاد خواستگاری ؟؟؟

بنده همچین توقعی ندارم!ولی قطعاتوقع دارم ازسطح خودم کمترنباشه...

طرف شراب میخوره قلیون میکشه ولی نمازشو هم میخونه ولی هیچ جوری نمیشه بفهمید آره یا نه

نمازداریم تانماز!!!

بعضی از آدما که اینقدر کاملند نماز میخونند .....

نمازخوندن اصلادلیل مناسبی برای سنجش کامل بودن نیست

درازدواج کفویت مهمه...برای من مهم نیست طرفم چقدرکامله...برام مهمه چقدربرای کامل شدن تلاش می کنه....همون طورکه من کامل نیستم ....ولی برای کامل شدن تلاش می کنم.....[/]

mohamad933;615066 نوشت:
پیدا کردن شخصی که تمام علاقه مندی های ما رو داشته باشه خیلی دشوار و شاید غیر ممکن است,

دقیقاهمینطوره بنده هم موافق هستم

ولی پیدا شدن افرادی نزدیک به طرز تفکر و عقیده ی ما امکانش بیشتر است

من هم به دنبال همین هستم.

......................

واینکه من ازخدابه اندازه ی فضل وکرمش توقع دارم......

منم نظر بعضی دوستان رو قبول دارم شما یه خورده توی این زمینه دچار وسواس وکمالگرایی شدین دنبال بی عیب ونقص ترین فرد میگردین که این از محالاته به نظر من!
شاید هیچ وقت نتونید فردی رو پیدا کنید که صددرصد خواستها ومعیارهای شما رو داشته باشه پس بهتره معیاراتون برای خودتون بازبینی کنید دسته بندی کنید
اگه امکانش هست بعضی موارد رو تعدیل کنید مثلا نمونه های که میدونید داشتن یا نداشتنش زیاد توی زندگی یا رابطه شما مشکل ایجاد نمیکنه رو فاکتور بگیرین حساسیت نشون ندین
قبول کنید که هیچ کس کامل نیست حتی خود شما ضعفهایی دارین وکامل نیستین!
معلومه اصلا تجربه خاستگاری رسمی رو ندارین این خیلی بده!
سعی کنید اگه موردی بود تا حدودی معیارهای اصلی شما رو داشت اجازه اشنایی بدین اینجوری تجربه خودتون بالاتر میره نحوه برخورد وشناخت
رو یاد میگیرن دلیل نداره بدون شناخت الکی رد کنید. قرار نیست هر کسی رو که راه بدیم باید 80 درصد معیارهای مارو مثلا داشته باشه که بخوایم اجازه بدیم بیاد خواستگاری پس شناخت رو واسه چی گذاشتن؟
شما فقط معیارهای اصلی خودت رو اول در نظر بگیر بعد خط قرمزهات رو مشخص کن وفرد رو بر اساس اونها محک بزن .
نمیتونی تمام اون لیست معیاراتو با جزئیاتی که گفتی رو به همین راحتی در مورد یه نفر بررسی کنی این خودش زمان بسیار طولانی احتیاج داره که بخصوص در خواستگاری سنتی همچین فرصت طولانی به شما داده نمیشه.

سلام علیکم..اول اینکه خانوم شما شرایطتون خیلی خوبه..اگر به این مواردی که گفتین خودتون هم عمل کنید..ان شاا... بنده دارم الا 6 ماه با مادرم بحث میکنم تا همچین خانومی پیدا بشه..:ok::Khandidan!:
در مورد بعدی به نظر بنده مهم ترین مسئله که خدا رو شکر شما دارید تولک هستش و گفتن بسم الله چون همه چی از این شروع میشه..
مورد بعدی بقول دکتر الهی قمشه ای مشکل اصلی جوانا ما اینه که تفکر خودشون رو نمیشناسن یعنی نمیدونن به دنبال چی هستن تو زندگی..به نظر من شما باید سوالاتتون رو با این شروع کنید که
اقا شما در زندگی به دنبال چی هستین؟؟ ببینید جوابشون چیه.. حال شما جوابشون رو لیست کنید و مسیر جوابشون مثلا همون که خودتون عرض کردید گرفتن عروسی..
پسره بگه مادرم ارزو داره نمیدونم خودم دوست دارم و کلی عروسی دعوت شدم و فامیلام مسخره میکنن و نمیدونم کلی عروسی رفتیم خوردیم و اومدیم و بقیه مسائل.. حال واب این طرف یکی از این موارد باشه یا جوابی باشه که عروسی بزرگ و پرخ گرفته بشه.. ایا این عروسی منجر به گناه نمیشه؟؟ ایا منجر به اسراف نمیشه؟؟
منظور بنده از گفتن این مثال این بود شما مسیر همین جواب رو ببینید انتها این مسیر به کجا رسیده؟؟ ایا مسیر به خدا رسیده یا خیر؟؟؟ ایا مسیر انتهایی جواب این سوال رضا خدا را در نظر گرفته یا خیر؟؟
اگر نرسیده که خوب معلومه مورد اول غلط میروید سراغ سوال بعدی و مسیر جواب بعدی رو طی میکنید و میبنید ایا این جوابشون به خدا میرسه یا به دنیا میرسه و لذت های ممنوع دنیا...
اول هم عرض کردم دکتر خوب گفتن ببینید در زندگی ایا به دنبال خدا هستین یا یه دنبال دنیا... خیلی ساده میشه از جواب هایی که از سوال هایی تو ذهنتون هست میپرسید و میگه تشخیص داد.. البته به نظر من

مورد بعدی امام علی عرض کردن اگر میخواهید متوجه بشید یک خانواده ای چطوری هستن حداقل 2 بار باهشون برید مسافرت..متاسفانه دوره زمونه عوض شده حتی به چیز هایی که امامان ما گفتن عمل نمیشه..اگر خانواده شما مشکلی ندارن این قضییه مسافرت رو حتما انجام بدید امکان نداره یک خانواده در مسافرت خودشون رو نشون ندن که چه تفکری دارن..
در کل باز هم زیاد سخت نگیرید اگر حداقل ها رو داشت شاید در ادامه زندگی پیشرفت کرد..ازدواج یعنی همین پیشرفت در کنار هم وگرنه اگر ادم کامل باشه چه نیازی به همسر..این موارد شما خوبه هستش..ولی مسافرت یکم سخت گیرانه هستش به نظر بنده میشه مثلا در ادامه زندگی ادم در این موارد تغییر کنه اگر این مورد رو نداشت...
بنده از شما ی سوال دارم...
ایا پسری که دانشجو هستش و نه کار داره و نه سربازی رفته و این مواردی که عرض کردید تا حدودی رو داشته باشه ایا مورد قبول شما هستش؟؟ و اینکه شما در زندگی به دنبال چی هستین؟؟

موضوع قفل شده است