نی نوازی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نی نوازی

با سلام و قبولی عزاداری های شما عاشقان و دل باختگان اهل بیت.
بنده به نی خیلی علاقه دارم بر این اساس تازه شروع به یادگیری کردم اما وقتی نی رو می نوازم با اینگه لذت می برم باز تو گوشه قلبم سنگینی ایجاد میشه که نکنه موسقی حرام باشه از چند روحانی هم پرسیدم و گفتن نی از آلات موسقی حرام خارج شده و نواختنش فی نفسه اشکالی نداره.
درحالی که من با نواختنش هم لذت می برم و هم دلهره دارم و با خودم می گم بجای این کار ذکر بگو صلوات بفرست . تو موندم لطفا راهنماییم کنید.
مقلد حضرت آقا هستم.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

omid1367;609985 نوشت:
بنده به نی خیلی علاقه دارم بر این اساس تازه شروع به یادگیری کردم اما وقتی نی رو می نوازم با اینگه لذت می برم باز تو گوشه قلبم سنگینی ایجاد میشه که نکنه موسقی حرام باشه از چند روحانی هم پرسیدم و گفتن نی از آلات موسقی حرام خارج شده و نواختنش فی نفسه اشکالی نداره.
درحالی که من با نواختنش هم لذت می برم و هم دلهره دارم و با خودم می گم بجای این کار ذکر بگو صلوات بفرست . تو موندم لطفا راهنماییم کنید.
مقلد حضرت آقا هستم.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در مورد نی بستگی به نوع نواختن آن دارد:

هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى مضلّ عن سبيل الله باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا نباشد و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا نشود،

و در صورتى که موسيقى مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.

omid1367;609985 نوشت:
مقلد حضرت آقا هستم.

سلام.اتفاقا منم یعضی موقع که یه اهنگی رو تمرین میکردم با خودم میگفتم ایا کار درستیه. چون واقعا لذت میبردم و خوب اینکه منو از یاد خدا غافل میکنه و اینا برام سوال بود.
ولی به خودم میگم خوب اینم یه جور تفریحه. مگه ما وقتی کارای دیگه ای هم انجام میدیم همش به یاد خدا هستیم یا درحال ذکر گفتنیم؟! البته که نه!
به هرحال ولی فکر میکنم خیلی نباید وقتمو روش بذارم . حس میکنم تمرین زیاد و اختصاص دادن وقت زیاد به اون باعث میشه یکم دورشم از خدا.

سلام.
البته حكم رو بارها مطالعه كرده بودم مشكل اينه كه آيا بين معنويت و موسقي ارتباطي هست؟؟؟

موضوع قفل شده است