صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ابتدا مرغ آفریده شد یا تخم مرغ ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  788
  حضور
  24 روز 4 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2694

  ابتدا مرغ آفریده شد یا تخم مرغ ؟
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟


 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  661
  حضور
  54 روز 16 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  22
  صلوات
  2055  با نام و یاد دوست


  ابتدا مرغ آفریده شد یا تخم مرغ ؟  کارشناس بحث: استاد سعید

  ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ در ساعت ۰۹:۰۳

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه - فقه استدلالی
  نوشته
  884
  حضور
  13 روز 5 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3107  نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟

  سلام علیکم
  مقدمه
  این سؤال از جمله سؤال هایی است که دانستن و ندانستن آن، هیچ ضرر یا نفعی را متوجه سؤال کننده نمی نماید. بنابراین، دانستن پاسخ آن، از جمله علوم غیرنافع است که در دین اسلام و در زبان معصومین (علیهم السلام) از رفتن به سوی آنها، منع شده است.
  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در دعاء «اللهم إنی أعوذ بک من علم لاینفع» (1) به خداوند می فرماید: خدایا! من پناه می برم به تو از علمی که فایده ندارد.
  امام علی (علیه السلام) در وصیت خودش به فرزند برومندش، امام حسن (علیه السلام) در جمله «وَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا خَیرَ فِی عِلْمٍ لَا ینْفَعُ» (1) می فرماید: بدان که خیری (و سودی) در دانشی که نفعی ندارد، نیست.

  عدم منع عقلی هیچ یک از دو صورت

  این که تخم مرغ، پیش از مرغ آفریده شده باشد یا مرغ پیش از تخم مرغ آفریده شده باشد، هر دو فرض، هیچ منع عقلی در برابر ساحت کبریایی خداوند (تبارک و تعالی) ندارند. اگر داستان آفرینش را به صورت دفعی و به یکباره بدانیم که خداوند موجودات را به شکل کنونی ناگهان خلق کرده باشد ، هر دو احتمال ممکن است و منع عقلی ندارد، خداوند می تواند هر یک از دو مورد ذکر شده را به یکباره و بدون اینکه یکی از دیگری باشد، به صورت مستقل ‌آفریده باشد، یا به صورت تدریج و از طریق تکامل موجودات کوچک تر. این در صورتی است که روند خلقت را مانند نظریه تکامل داروین (بر فرض ثابت شدن) تدریجی بدانیم که مرغ همانند هر موجود دیگری فرایند طولانی تکامل را تا این مرحله یک به یک پشت سر گذاشته ، ابتدا مرغ به شکل امروزی تحقق پیدا کرده و آن گاه برای تکامل خود و تداوم و بقای نسل خود ساختار تولید مثل و تخم گذاری را به دست آورده ؛ پس ابتدا مرغ بوده و آن گاه تخم مرغ به وجود آمده است.

  مقتضای طبیعت آفرینش و دلیل
  جدای از عدم منع عقلی هر دو صورت، به شكل طبيعي به نظر مي رسد كه خداوند اول مرغ را خلق كرده باشد و بعد تخم مرغ را زيرا تخم مرغ اگر ابتدا خلق مي شد، بدون وجود مرغي كه بر آن بنشيند، امكان تبديل شدن به مرغ را نداشت . طبق روال طبیعی، جانداران، ابتدا مرغ، باید تخم بکند و بعد از چند روز نشستن بر روی آن، تخم، تبدیل به جوجه شده و جوجه بعد از چند مدتی، تبدیل به مرغ شده و خودش، تخم کرده و آن تخم نیز بعد از نشستن آن مرغ دومی بر روی آن، تبدیل به جوجه شده و همین طور این سلسله ادامه پیدا کرده تا به این جا رسیده است؛ همچنان که خداوند (تبارک و تعالی) ابتدا حضرت آدم و حوا (علیهم السلام) را آفرید و با آمیزش جنسی آن دو، هابیل و قابیل به وجود آمدند و همین طور به طور سلسه مراتب، تولید نسل ادامه یافته تا بشر به این جا رسیده است. بنابر مقتضای قاعده «فرع مبتنی بر اصل است» نیز تا مرغ نباشد، تخم مرغ نخواهد بود. پس اول اصل که مرغ است، بوده است و بعد از آن، تخم که فرع او است، به وجود آمده است.

  دیدگاه دانشمندان
  پژوهشگران انگلیسی اعلام کردند که به جواب سوال قدیمی که همواره توجهات انسان را به خود جلب کرده، رسیده اند که بر اساس آن می توان ثابت کرد مرغ قبل از تخم مرغ به وجود آمده است. در تحقیقات اخیر پژوهشگران انگلیسی مشخص شد که پوست تخم مرغ حاوی عنصر “اوفوسلیدین 17″ است که تنها در بدن مرغ یافت می شود. بر این اساس، غدد داخلی مرغ این ماده را 24 ساعت قبل از تخم گذاشتن ترشح می کند تا پوسته آنرا تشکیل دهد. پژوهشگران معتقدند با توجه به اینکه مرغ تنها دارنده این عنصر است شکی وجود نخواهد داشت که مرغ قبل از تخم مرغ آفریده شده و باید پرونده این سوال قدیمی در اذهان عمومی بسته شود.

  منابع و مآخذ:
  1. کراجکی، محمد، کنزالفوائد، دارالذخائر، یکم، ج1، ص 385.
  2. موسوی، سید رضی، نهج البلاغه، نامه 31 (نامه به امام حسن).


  والسلام

  ویرایش توسط سعید : ۱۳۹۳/۰۹/۲۴ در ساعت ۰۷:۰۱

 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  علاقه
  عاشق مطالعه و کسب دانش
  نوشته
  443
  حضور
  6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1375  نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟
  این سوال طنزه یا واقعا برات سوال شده بود؟ اینا چیه میپرسین اخه...

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اسک دین و اسک دینی ها!
  نوشته
  2,277
  حضور
  304 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  12
  صلوات
  5912  نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟
  سلام علیکم و رحمه الله
  این سوال را به تعداد تمام جانداران که تولید مثل می کنند میتوان پرسید (به جز انسان که پاسخ آن را خداوند در مورد خلقت آدم و حوا داده است).
  مثلا میشه گفت که اول روباه خلق شده یا بچه روباه و یا اول سیب خلق شده یا درخت سیب؟!
  یک جواب دم دستی میتونه این باشه که مثلا در اثر فعل و انفعالات بیولیژیکی و شیمیایی طی سالها یا قرنها ابتدا سلولهای جانداری شکل یافته که به مرور تبدیل به موجودی به نام جوجه یا تخم مرغ شده و سپس شرایط جوی طوری بوده که این جوجه رشد یافته یا آن تخم مرغ به جوجه تبدیل شده است....همینطور در مورد سیب و یا درخت سیب میتونه همینطوری باشه.
  در این خصوص دانستن این موضوع همانطور که جناب کارشناس فرمودند پاسخ سودی برای انسان ندارد ولی چیزی که مهم است نحوه جاندار شدن آن موجود یا تک سلولی اولیه می باشد که چگونه دارای غریزه و حتی گاهی عاطفه هستش که مثلا میتونه با انسان ارتباط برقرار کنه و یا تحت آموزش قرار بگیره و کارهایی را برای انسان انجام بده و این چیزی هستش که تفاوت یک سگ را با کامپیوتر نشان می دهد و یا حتی یک بچه گربه برای صاحبش اشک میریزد .........و همانا تنها خداست که زنده می کند و میمیراند (یحیی و یمیت و یمیت و یحیی).

  اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
  و
  احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
  سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
  الحسین علیه افضل الصلوات و السلام


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,626
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7972  نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟
  سلام علیکم برادر عزیزم،
  قسمت اول پاسخ را اجازه دهید به مزاح کمی سیاسی کنیم، به این صورت که ادعا کنیم این یک نظریه‌ی فیمینیستی ماکیانی است، یعنی اصلاً این یک ادعای جنس مؤنث ماکیان در طول تاریخ بوده است که آنها بدون جنس مذکر هم می‌توانسته‌اند بقا داشته باشند! خوب برادر من نه مرغ اول بوده و نه تخم مرغ، این را دیگر همه می‌دانند که مرغ بدون خروس اگر تخم بگذارد تخم مرغ حاصله دارای نطفه نخواهد بود، همچنان که اگر یک تخم مرغ داشته باشیم از داخلش یا جوجه‌ی مرغ بیرون می‌آید و یا جوجه‌ی خروس و در هر دو صورت باز بقایی نخواهد داشت، به یقین چند حالت باید به طور پیش‌فرض در نظر گرفته شود:

  ۱. حداقل یک مرغ و یک خروس داشته باشیم مثل ماجرای حضرات آدم و حوا سلام‌الله‌علیها (که حقیر یقین دارم همینطور هم بوده است،‌به دلایلی که اگر شد می‌نویسم ان شاء الله)
  ۲. حداقل دو تخم مرغ یکی حاوی جوجه‌ی مرغ و دیگری حاوی جوجه‌ی خروس داشته باشیم که بزرگ بشوند و باز بشوند مثل همان بحث اول
  ۳. یکی از دو مرغ و خروس از ابتدا همینطور خلق شده باشد و دیگری در تخم بوده باشد!
  اما بعد برسیم به اینکه اصلاً چرا «بچه‌ی انسان» یا بچه‌ی هر موجود دیگری وقتی متولد می‌شود کوچک است و رشد می‌کند تا بزرگ شود! اگر انسان از ابتدا قرار بود ۱۸۰ سانتی‌تر قد داشته باشد که نمی‌شد! خوب باید رشد می‌کرد دیگر! بالأخره باید از یک جایی پیدا شود و آن یکجا هم نمی‌شود که همیشه تراشیدن سنگ و دمیدن روح در آن باشد، پس لازم است که هر کسی ابتدا خیلی خیلی کوچک باشد، مثلاً در حدّ و اندازه‌ی یک سلول! بعد هم قرار است در شکم مادرش یا درون یک تخم رشد کند و تا یک حدی هم که رشد می‌کند باید بیرون آید چون آنجا دیگر برای بزرگتر شدنش جایی نیست، اگر قرار بود هر بچه‌ای در شکم مادرش به نهایت رشد خود برسد نسل بشر یا هر موجود دیگری که تولید مثل (مثل خودش) دارد باید هر نسل کوچکتر از نسل قبل می‌شد ... خلاصه این بدیهیه که قضیه‌ی رشد بدن برای چه زمانی است، برای ادامه داشتن تولید مثل، در ابتدای شکل‌گیری یک گونه پس حکمت این رشد می‌تواند به کل مخدوش گردد ... وقتی بحث آغاز یک گونه باشد:

  الف) اگر آن یک گونه قرار باشد از جهش گونه‌ی دیگری باشد طبیعی است که پاسخ نمی‌تواند این باشد که ابتدا باید یک مرغ و خروس داشت، بلکه مثلاً ابتدا یک سری غاز ماده و نر داریم (غاز را همینطوری گفتم معتقدین به فرگشت ممکن است خودشان به دنبال دایناسورهای پرنده باشند!) که بعد همزمان دو تخم مشترک از میان تخم‌های آنها جهش پیدا می‌کند یکی به «مرغ» و دیگری به «خروس» و این می‌شود آغاز کار مرغ و خروس ... شاید هم بگویند اول در یک نسل یکی می‌شود مرغ و دیگری می‌شود غاز و این دو با هم جفت می‌شوند و بعد یک بار دیگر در نسلی دیگر یکی می‌شود خروس و دیگری می‌شود غاز یا مرغ و خلاصه این وسط فقط مرغ و خروس می‌مانند برای هم و غازها هم می‌مانند برای هم و هر کدام گونه‌ی خودشان را ادامه می‌دهند! این هم که معلوم است غلط است ... حتی اگر بگویند مرغ و خروس‌های ابتدایی خیلی شبیه غازها بوده‌اند!

  ب) اگر آن یک گونه قرار نباشد از جهش گونه‌ی دیگری به دست آید پس لابد باید جداگانه خلقت یابند، حالا به نظر شما چه ضرورتی دارد که خداوند آنها را در درون تخم بیافریند که بزرگ شوند و رشد کنند؟ اصلاً چرا باید رشد کنند؟ خدایی که می‌خواهد یک سلول را از ابتدا بیافریند و برایش غذا در درون تخم فراهم کند تا آنقدری رشد کند که بتواند در دنیای بیرون زنده بماند آیا نمی‌تواند به جای آن یک سلول از اول یک مجموعه‌ی پر سلولی خلق کند که از ابتدا قادر به حیات در دنیای بیرون باشد؟ فکر کنید نعوذ بالله خداوند بخواهد بگوید من فقط بچه را از نطفه یا سلول بنیادی بلد هستم بسازم پس آدم و حوا را هم به صورت سلولی می‌سازم و بعد در یک رحم مصنوعی کشت می‌دهم و رشد می‌دهم و به آنها خون مصنوعی می‌خورانم و بالأخره متولدشان می‌کنم! خوب این با شناختی که ما از خدا داریم نمی‌سازد، خودش هم فرموده که ابتدا بدن کامل انسان را از خاک و آب آفریدم و بعد در آن از روح خود دمیدم،‌یعنی مرحله‌ی ۴ ماهگی یک جنین (و بلکه شاید بیشتر از آن با توجه به چند مرتبه داشتن روح انسانی) برای حضرت آدم علیه‌السلام در هیکل یک جوان تنومند صورت پذیرفت، در روایت هم داریم که حضرت هنوز روح به پایشان نرسیده بود سعی کردند از جا بلند شوند که خداوند هم فرموده است انسان از عجله خلق شده است «خُلِقَ الْإِنسَانُ مِنْ عَجَلٍ» ...

  پس ما که به فرگشت اعتقادی نداریم باید قائل به گزینه‌ی دوم باشیم. در واقع شاید به طور خاص در مورد شروع خلقت ماکیان چیزی ندانیم، ولی در مورد برخی دیگر از جانوران چیزهایی می‌دانیم، مثل اینکه خداوند از ابتدا یک زوج نر و ماده از گربه را از عطسه یا آب دهان شیر خلق کرده است، انسان را از خاک خلق کرده است و گربه را از آب دهان شیر، یا سگ را از آب دهان ابلیس یا خوک را از عطسه یا مدفوع فیل و غیره ... در همه‌ی این موارد خداوند زوج جاندار را از یک منشأی خلق کرده است که جز در مورد حضرت آدم علیه‌السلام آن منشأ خاک نبوده است، در واقع وارد شده است که آدم علیه‌السلام را آدم گویند چون از ادیم الأرض خلق شده است، پس اگر مرغ و خروس هم از همان خلق می‌شد اسم آنها هم آدم می‌شد، اتفاقاً جالب است که گفته می‌شود قبل از آدم علیه‌السلام هم آدم‌های دیگری بوده‌اند که همگی از خاک خلق شده بودند،‌ولی بجز آدم هیچ موجود دیگری مستقیماً از خاک خلق نشده است، مثل جنیان که از آتش خلق شده‌اند و در روایت امام صادق علیه‌السلام وارد شده است که وقتی ابلیس به انسان فخر می‌فروخت که من از آتش خلق شده‌ام و او از خاک دروغ می‌گفت چراکه خود آتش از برگ سبز ایجاد شده است و آن ریشه در خاک دارد! «الَّذِي جَعَلَ لَكُم مِّنَ الشَّجَرِ‌ الْأَخْضَرِ‌ نَارً‌ا فَإِذَا أَنتُم مِّنْهُ تُوقِدُونَ» (نگویید تمام آتش‌ها از برگ سبز نیست که در مورد جایگاه آتش در مواد در روایاتی مطالبی آمده است و اینجا منظور چیز دیگری است اگر دقت شود)

  با این حساب فکر کنم برای شیعیان باید واضح باشد که هر گونه‌ای از موجودات که به قول خداوند هر کدام امت‌هایی مانند ما هستند (وَمَا مِن دَابَّةٍ فِي الْأَرْ‌ضِ وَلَا طَائِرٍ‌ يَطِيرُ‌ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُم) والدینی جدای از والدین گونه‌های دیگر جانوری (از گیاه گرفته تا حیوان تا پرندگان و شاید غیره) داشته‌اند که مستقلاً خلقتی به ایشان داده شده است:
  الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ۖ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنسَانِ مِن طِينٍ * ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلَالَةٍ مِّن مَّاءٍ مَّهِينٍ [السجده، ۷ و ۸]
  و این وسط ظاهراً فرشتگان تنها استثنائات هستند که خلقت هر کدام جداگانه است و والدینی به این صورت ندارند «وَ هُوَ بِكُلِّ خَلْقٍ عَلِيمٌ»

  در نهایت باز شاید اشتباه می‌کنم
  یا علی علیه‌السلام

  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  895
  حضور
  24 روز 5 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3802  نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
  سلام
  زیاد شنیدم می گویند قضیه خلقت مرغ و تخم مرغ! قضیش چیه؟
  ثانیا اول مرغ خلق شد یا تخم مرغ؟
  سلام
  بنده فرصت نکردم بقیه نظرات رو بخونم اما به نظرم خداوند اول مرغ رو خلق کرده چون یه مرغی باید باشه بشینه رو تخم مرغ تا جوجه بشه پس تخم مرغ نمیتونه اول باشه

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,626
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7972  نقل قول محذوف به درخواست نویسنده‌ی محترم ایشان
  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
  برای ما اینکه قدرت خداوند آنقدر زیاد باشد که از دل کوه شتر یا از چوب خشک مار یا از کرم در پیله پروانه بیرون بیاورد عجیب نیست تا چه برسد به اینکه از خزنده مرغ خانگی را بیرون بیاورد آن هم در یک فرایند چند هزار یا میلیون ساله، اگر می‌گوییم آنطور نیست مطابق برداشتی است که از روایات و آیات قرآن داریم، شما هم می‌فرمایید از امام‌هایمان مسائلی در باب تکامل به ما رسیده است، اگر آنها را بیان بفرمایید بعید نیست به دعوای عمیقی بین ما و امثال داوکینز پایان بدهید ...
  توضیح داخل پرانتز: تشابه میان گربه‌سانان را علم جدید به تکامل ربط می‌دهد، نمی‌دهد؟ همه را از یک خانواده می‌داند، نمی‌داند؟ اگر بله که خوب حقیر هم برایتان مضمون چند روایت آوردم که بیان می‌کند حقیقت این تشابهات از کجا می‌آید، اینکه گربه از عطسه‌ی شیر خلق شود می‌تواند توضیح دهد که چرا گربه و شیر تا این حد به هم شبیه هستند، این یعنی دقیقاً جهش، اما نه جهش به طور طبیعی بلکه به صورت خلقت ابتدایی یک گونه آن هم با خلقت یک زوج از ابتدا و به صورت همزمان ... از طرف دیگر اینکه در گذشته گاهی تصور می‌شده است که زرافه یا به عبارت دیگر شترگاوپلنگ از نزدیکی کردن چند گونه‌ی متفاوت حیوانی با هم بعد از آنکه برای اب خوردن به دور یک آبشخور در صحرا جمع شده بودند ایجاد شده است نظری است که امام صادق علیه‌السلام آنرا دروغ خوانده‌اند و فرموده‌اند که خدایی که قادر است آن موجودات را آنطور بیافریند قادر است موجودی را هم با شباهت‌های موردی با آن جانوران بیافریند، یعنی به بیان دیگر وجود شباهت‌ها موروثی بودن آنها را از هم تأیید نمی‌کند، بعد هم مثالی در باره‌ی موروثی بودن خصوصیات می‌زنند که مثلاً قاطر اینطور نیست که مثلاً یک صفتش را از اسب گرفته باشد و یک صفتش را از خر، بلکه صفاتش بینابینی می‌شود و البته بعد هم تأکید می‌کنند که جفت‌گیری هم بین دو گونه‌ی متفاوت رخ نمی‌دهد مگر آنکه آن دو گونه نزدیک به هم باشند مانند همان مثال اسبان و خران که البته امام اضافه نکردند ولی اگر اشتباه نکنم فرزند آنها هم نسلش منقطع است و نمی‌تواند منشأ شکل‌گیری گونه‌ای جدید بشود.
  یا علی علیه‌السلام

  ویرایش توسط باء : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ در ساعت ۰۲:۳۹ دلیل: حذف غیرضروریات
  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  891
  حضور
  16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1555  نقل قول نوشته اصلی توسط باء نمایش پست ها


  سلام علیکم برادر گرامیی و رحمة الله و برکاته،
  پس به اعتقاد شما اول نه مرغ بوده و نه تخم مرغ،‌ بلکه اول یا خزنده بوده و یا تخم خزنده بعد کم‌کم خزنده یا تخم خزنده می‌شود مرغ یا تخم مرغ ... مرغ و خروس با هم ایجاد شده‌اند در این روند تکامل؟ بگذریم شما که تکامل را قبول دارید
  درود
  مگر شما تکامل رو قبول ندارید؟فکر میکردم بحث تکامل از جرگه ی قبول داشتن و نداشتن دیگه بیرون اومده

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,626
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7972  نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
  درود
  مگر شما تکامل رو قبول ندارید؟فکر میکردم بحث تکامل از جرگه ی قبول داشتن و نداشتن دیگه بیرون اومده
  سلام علیکم برادر عزیزم،
     
  شما هم از جرگه‌ی سلام‌کنندگان به جرگه‌ی درود‌فرستندگان درآمدید!؟

  خیر حقیر قبول ندارم، تکامل به معنای تطابق‌پذیری با شرایط را قبول دارم و آنچه را که قبول ندارم تغییر گونه است، مگر حداکثر برای موجودات تک‌سلولی یا چند‌سلولی، ام مطمئناً نه برای جانوران پرسلولی مانند حیوانات و انسان. شما که قبول دارید داستان آدم و حوا علیهما‌السلام را هم قبول دارید یا انسان را استثناء بر این روند می‌شمرید؟
  یا علی علیه‌السلام

  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود