جمع بندی احترام به معصومین در روزایی مثل شهادت، ارتحال

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احترام به معصومین در روزایی مثل شهادت، ارتحال

با سلام
نمیدونستم کجا باید سوالمو بپرسم، دیگه اینجا رو انتخاب کردم.

من توی روزایی مثل شهادت، ارتحال، یا ازین روزا، امکانش هست که یک دفعه دلم بخواد به فلان آهنگ گوش کنم که ریتم داره و ... نمیگم همیشه ولی خب امکانش هست..
مسئله اینه که اصلا به چیزی به عنوان بی احترامی به اماما یا افراد دیگه حتی فکرم نکردم.. مثلا بی احترامی به امام حسین توی اربعین. ولی خب شاید یکی بگه چرا توی روزی که فلان اتفاق افتاده تو داری اون اهنگو گوش میدیو فلان میکنی.. میخوام ببینم ربطی به هم دارن اینا؟ من فکر میکنم امامای ما انقدر بزرگ هستن که از نیت ما با خبرن، و لازم نیس ظاهرمونو واسه آدما تغییر بدیم..
اگه کسی نظری داشت بگه ممنون میشم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

mojtaba7;609850 نوشت:
با سلام
نمیدونستم کجا باید سوالمو بپرسم، دیگه اینجا رو انتخاب کردم.

من توی روزایی مثل شهادت، ارتحال، یا ازین روزا، امکانش هست که یک دفعه دلم بخواد به فلان آهنگ گوش کنم که ریتم داره و ... نمیگم همیشه ولی خب امکانش هست..
مسئله اینه که اصلا به چیزی به عنوان بی احترامی به اماما یا افراد دیگه حتی فکرم نکردم.. مثلا بی احترامی به امام حسین توی اربعین. ولی خب شاید یکی بگه چرا توی روزی که فلان اتفاق افتاده تو داری اون اهنگو گوش میدیو فلان میکنی.. میخوام ببینم ربطی به هم دارن اینا؟ من فکر میکنم امامای ما انقدر بزرگ هستن که از نیت ما با خبرن، و لازم نیس ظاهرمونو واسه آدما تغییر بدیم..
اگه کسی نظری داشت بگه ممنون میشم.

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
بله ائمه علیهم السلام بزرگوارند. منتها ما هم یک سری وظایف اخلاقی داریم
یکی ازعلائم ارادتمندان و شیعیان اهل بیت علیهم السلام آن است‌ که به فرموده امام علی علیه السلام، «[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]َ يَفْرَحُونَ‏ لِفَرَحِنَا وَ يَحْزَنُونَ لِحُزْنِنَا»[1]؛ « شیعیان در شادی ما شاد و در غم و اندوه ما اندوهناک‌اند»
بنابراین در چنین روزهای خاصی که روز غم و اندوه است باید مواظب باشیم به عنوان یک شیعه کارهایی نکنیم که
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] منافات با عزاداری داشته باشد.
موفق باشید
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]
[h=1][/h]
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] پی‌نوشت:
[1]. غرر الحکم،و دررالکلم،ص233
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

[=Traditional Arabic]

سمیع;612048 نوشت:
يَفْرَحُونَ‏ لِفَرَحِنَا وَ يَحْزَنُونَ لِحُزْنِنَا

با سلام
آیا در تمام ایام محرم و صفر باید این حزن رو نگه داشت؟
با توجه به این که توی همین ماه صفر یکی از خویشاوندان عقد کردند.با این فرد نسبتا مذهبی هستن و فقط یک عقد محضری خصوصی برپا کردن ولی هرحال همین عقد ساده هم باعث ایجاد شادی و سرور در خانواده ها شده بود. آیا این مشکلی داره؟

*یا زهرا*;612293 نوشت:
با سلام
آیا در تمام ایام محرم و صفر باید این حزن رو نگه داشت؟
با توجه به این که توی همین ماه صفر یکی از خویشاوندان عقد کردند.با این فرد نسبتا مذهبی هستن و فقط یک عقد محضری خصوصی برپا کردن ولی هرحال همین عقد ساده هم باعث ایجاد شادی و سرور در خانواده ها شده بود. آیا این مشکلی داره؟

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید

نه مشکلی ندارد. در روزهایی که متعلق به شهادت ائمه علیهم السلام است باید این احترام حفظ شود

پرسش:
با توجه به بزرگواری حضرات معصومین (علیهم السلام)در ایام شهادت آن حضرات، گوش گردن به آهنگ های شاد اشکال دارد؟
پاسخ:
بله ائمه علیهم السلام بزرگوارند. منتها ما هم یک سری وظایف اخلاقی داریم
یکی ازعلائم ارادتمندان و شیعیان اهل بیت علیهم السلام آن است‌ که به فرموده امام علی علیه السلام، «يَفْرَحُونَ‏ لِفَرَحِنَا وَ يَحْزَنُونَ لِحُزْنِنَا (1) شیعیان در شادی ما شاد و در غم و اندوه ما اندوهناک‌اند»
بنابراین در چنین روزهای خاصی که روز غم و اندوه است باید مواظب باشیم به عنوان یک شیعه کارهایی نکنیم که منافات با عزاداری داشته باشد.
پی نوشت:

1.
غرر الحكم و درر الكلم‏،تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد،ص233،دار الكتاب الإسلامي‏،قم‏،1410.

موضوع قفل شده است