جمع بندی با دوستی که نماز نمیخواند چه کنم؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با دوستی که نماز نمیخواند چه کنم؟

[="Tahoma"]سلام ببخشید نمیدونستم سوالم رو باید کجا مطرح کنم به خاطر همین اینجا مطرح میکنم.
دوستی دارم که مدت زیادی نیست با هم در ارتباط هستیم و بیشتر ارتباطی هم که داریم به خاطر هماهنگی برنامه های درسیمون هست.
تازه متوجه شدم که ایشون زیاد پایبند به نماز نیست و وقتی ازش پرسیدم که نماز میخونی گفت نه!!! و من که متعجب شده بودم دوباره پرسیدم کلا نمیخونی و ایشون گفتند تقریبا.
میخواستم بپرسم من باید با ایشون چه طور رفتار کنم که نمازخون بشه باید چه کار کنم؟
چون فکر میکنم بر عهده ی منه الان که فهمیدم نماز نمیخونه کمکش کنم که به نماز پایبند بشه؟[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد

دختر با وقار;609766 نوشت:
سلام ببخشید نمیدونستم سوالم رو باید کجا مطرح کنم به خاطر همین اینجا مطرح میکنم.
دوستی دارم که مدت زیادی نیست با هم در ارتباط هستیم و بیشتر ارتباطی هم که داریم به خاطر هماهنگی برنامه های درسیمون هست.
تازه متوجه شدم که ایشون زیاد پایبند به نماز نیست و وقتی ازش پرسیدم که نماز میخونی گفت نه!!! و من که متعجب شده بودم دوباره پرسیدم کلا نمیخونی و ایشون گفتند تقریبا.
میخواستم بپرسم من باید با ایشون چه طور رفتار کنم که نمازخون بشه باید چه کار کنم؟
چون فکر میکنم بر عهده ی منه الان که فهمیدم نماز نمیخونه کمکش کنم که به نماز پایبند بشه؟

سلام علیکم
اینکه به فکر دوستتان هستید جای تبریک دارد که شیعه ی امیر المومنین باید چنین باشد.
اما باید اول مشکل دوستتان را شناسایی کنید،برخی از نظر معرفتی دچار مشکل و نقص هستند و برخی به خاطر مشکل یا مشکلاتی چنین می شوند،مثلا حاجت مهمی داشته و دعایش مستجاب نشده و به اصطلاح با خدا قهر کرده است.
لذا تا مشکل را پیدا نکنید نمیتوان اقدام اساسی کرد.
بعد از مشخص شدن مشکل باید اگر خودتان در آن زمینه اطلاعات کافی دارید بدون هیچ اجبار و اکراهی در زمانهای مناسب و خیلی دوستانه مباحث را با ایشان مطرح کنید و اگر اطلاعاتتان کافی نیست مطالعه کنید.
نباید رفتارتان با ایشان با سابق فرقی کند،حتی محبت بیش از قبل نیز نکنید.فقط اگر بحث نماز پیش آمد و او خود از این کارش از شما سوال کرد،بگویید که از این کارش ناراحت هستید و به او بفهمانید که ناراحتیتان فقط به سبب دلسوزی و دوست داشتن وی است.
إن شاء الله موفق و موید باشید.

[="Tahoma"]ممنون. ولی چون با هم زیاد صمیمی و راحت نیستیم نمیتونم ازش بپرسم راه دیگه ای نداره؟

تجربه شخصی:

اونو به خودتون علاقمند کنید...بامحبت اما نه افراطی....طوری که بفهمین براش مهم شدین ی جورایی.... و بعد به تناسب علاقه اش:

1- یا غیر مستقیم بهش بگین: مثلا بگید....راستی تو نمازات منو هم دعا کن! (ی حس شرمندگی براش پیش میاد)
2- بگین دوست دارین دوستاتون نماز خون باشند.....

مطمئن باشید اول به خاطر شما ولی بعدش فقط به خاطر خدا نمازشونو میخونن

[="Arial"][="DarkGreen"]بهتره بذاری به حال خودش بمونه. شما کار خودتو درست انجام بدی اگه قرار باشه تاثیر بگیره، می گیره. اینجا عمل درست شما، خودش امر به معروفه.[/]

سلام
بهترین راه این است که به او بگویید فقط یک مدت مثلا یک هفته یا فقط چند نماز بخوان آن هم با حضور قلب بعد بگو که می بینی که چه قدر آدم آرامش پیدا می کنی و همین طور از آرامش و سایر تاثیرات نماز بگو .
بعد بگو یکم فکر کن ببین هدف خلقت تو چی بودی ؟
هدف از خلقت جن و انس عبادت است.
موفق باشید.

چون فکر میکنم بر عهده ی منه الان که فهمیدم نماز نمیخونه کمکش کنم که به نماز پایبند بشه؟

آخر سر چی شد؟؟؟

قبل اذان بگو بیا با هم درس بخونیم.اذان که شد بهش بگو میای با هم نماز بخونیم.یه مسجد برین اخوندش خوب باشه.بعضی این اخوندا اینقدر طولانی نماز میخونن کمره ادم میشکنه:)دیگه نمیره مسجد.

سلام
جمله که خیلی تاثیر گذاره و من شاهد تاثیرش بودم اینه که بهش بگید چه طور میتونی با خدا حرف نزنی خدای که تو رو آفریده و از همه بهت نزدیک تره شما با خیلی ها که نیازی بهشون نداری در کل روز کلی وقتتو صرف حرف زدن با اونا میکنی بعد چه طور دلت میاد با خالقت روزی سر جمع یه ساعت حرف نزنی ؟

فقط یه توصیه دوست عزیز
یه دفعه تریپ محبت برداری با توجه به اینکه فقط رابطتون درسیه بعدش حرف نماز بزنی ببخشیدا خر که نیست میفهمه تازه بهشم بر میخوره
کلا اگه خیلییییی اصرار داری در لفافه و خیلی ظریف اشاره ای بزن
منم نمیخونم دلیل نداره که بی دین و... باشم هرکی راه خودشو داره و بعی از پیشنهادات دوستان(ببخشید قصد توهین ندارم فقط جهت اگاهی دوستمون میگم)از دوست صمیمیم هم بشنوم 4تا جوابشو میدم چه برسه یه غریبه از راه نرسیده
نماز نخوندنم دلیل بر بد بودن نیست هرکس باورشو داره شما رو هم 120 سال دیگه تو قبر اون که نمیزارن

[="Tahoma"]

مقسومی;634443 نوشت:
آخر سر چی شد؟؟؟

گفتم که نمیدونم چرا!!!!
تقریبا بی خیاله همه چیزه...
ولی خب ماه رمضون تقریبا روزه میگرفت ولی نه همشو!
نمیدونم دقیقا چه جور شخصیتی داره که بدونم باید باهاش چه رفتاری داشته باشم...

دختر با وقار;634566 نوشت:

گفتم که نمیدونم چرا!!!!
تقریبا بی خیاله همه چیزه...
ولی خب ماه رمضون تقریبا روزه میگرفت ولی نه همشو!
نمیدونم دقیقا چه جور شخصیتی داره که بدونم باید باهاش چه رفتاری داشته باشم...

روزه به شکل فرهنگ ایرانی شده
تو فامیل ما هم کسای زیادی اند که روزه میگیرند اما نماز رو فقط تو ماه رمضون میخوند و بس.

سلام

البته من بابت درست بودن نظر خودم هیچ مسئولیتی به عهده نمی گیرم

ولی فکر می کنم قبل از همه باید علت این موضوع رو بدونید، و از راهی متناسب با علت موضوع وارد شید

در امر به معروف این رو بدونید که علت کمک شما به یک شخص، به خاطر نگرانی و علاقه ی شما به اون بنده ی خداست، نه اینکه جهت رفع تکلیف شرعی کاری کرده باشید

یه راهکار هم به نظر من:

براش بهترین دوست دنیا باشید تا تو خیلی از مسائل از شما الگو بگیره ان شا الله با مرور زمان این مشکل هم حل می شه

بزرگی می گفت: آیا شما حاضرید لباس زیر و جوراب رفیقتون رو بشورید؟؟!!
یعنی شما در این حد علاقه مند و دلسوز او هستید که می خواهید اعمالش را درست کنید

این مثالی که زدم به جهت این بود که از نقش محبت غافل نباشید

بعدا نوشت:
عذر خواهی می کنم که نظر سایر بزرگواران رو نخوندم..... وقت ندارم ... باید برای یه جلسه ی غیر رسمی ولی مهم آماده شم

یا رقیه

شما سعی کن که نخای عقیدتو به دوستت تحمیل کنی،مذهب ی چیز شخصیه و دخالت شما تو نماز خوندن یا نخوندن ایشون درس نیست

[="Tahoma"]بشم الله الرحمن الرحیم

mehrdad1919;634970 نوشت:
شما سعی کن که نخای عقیدتو به دوستت تحمیل کنی،مذهب ی چیز شخصیه و دخالت شما تو نماز خوندن یا نخوندن ایشون درس نیست

شما با چیزی بنام امر به معروف و نهی از منکر آشنا نیستی؟...

امام على عليه السّلام فرمودند:
ما أعمالُ البِرِّ كُلُّها و الجِهادُ في سَبيلِ اللّه عِندَ الأمرِ بِالمعَروفِ و النَّهي عَنِ المُنكَرِ إلاّ كَنَفثَةٍ في بَحرٍ لُجِّيٍّ ؛
تمام كارهاى نيك ، حتّى جهاد در راه خداوند ، در برابر امر به معروف و نهى از منكر ، چون دميدنى است به دريايى موّاج .
نهج البلاغه ، حكمت 374

امام سجاد عليه السّلام فرمودند:
التارک الامر بالمعروف والنهي عن المنکر کنابذ کتاب الله وراء ظهره؛
ترک کننده امر به معروف و نهي از منکر، مانند کسي است که قرآن را پشت سرش مي اندازد.
سيره پيشوايان، مهدي پيشوايي، صص427و428

فرهاد;634977 نوشت:
[="Tahoma"]بشم الله الرحمن الرحیم

شما با چیزی بنام امر به معروف و نهی از منکر آشنا نیستی؟...

امام على عليه السّلام فرمودند:
ما أعمالُ البِرِّ كُلُّها و الجِهادُ في سَبيلِ اللّه عِندَ الأمرِ بِالمعَروفِ و النَّهي عَنِ المُنكَرِ إلاّ كَنَفثَةٍ في بَحرٍ لُجِّيٍّ ؛
تمام كارهاى نيك ، حتّى جهاد در راه خداوند ، در برابر امر به معروف و نهى از منكر ، چون دميدنى است به دريايى موّاج .
نهج البلاغه ، حكمت 374

امام سجاد عليه السّلام فرمودند:
التارک الامر بالمعروف والنهي عن المنکر کنابذ کتاب الله وراء ظهره؛
ترک کننده امر به معروف و نهي از منکر، مانند کسي است که قرآن را پشت سرش مي اندازد.
سيره پيشوايان، مهدي پيشوايي، صص427و428

هر کسی تا او نجایی ک به حق دیگران لطمه نزنه حق ازادی داره و انتخاب دین هم جزو همیناست،بسه دخالت تو کار همدیگه

[="Tahoma"]

mehrdad1919;634979 نوشت:
هر کسی تا او نجایی ک به حق دیگران لطمه نزنه حق ازادی داره و انتخاب دین هم جزو همیناست،بسه دخالت تو کار همدیگه

با یک توصیه به معروف کسی لطمه نمیخوره شما راحت باش...

فرهاد;634982 نوشت:
[="Tahoma"]

با یک توصیه به معروف کسی لطمه نمیخوره شما راحت باش...

کاش همیشه در حد توصیه بمونه که معمولا اینطور نیست....

[="Tahoma"]

mehrdad1919;634970 نوشت:

ببخشید میشه بفرمایید درست از نظر شما چه تعریفی داره؟

یعنی به حال خودش رهاش کنم؟!!!

دختر با وقار;635009 نوشت:
[="Tahoma"]
ببخشید میشه بفرمایید درست از نظر شما چه تعریفی داره؟

یعنی به حال خودش رهاش کنم؟!!!

ایشون تا حالا اومده به شما بگه نماز نخون؟؟؟روزه نگیر؟؟

mehrdad1919;635685 نوشت:

برادر یعنی چی ؟ امر به معروف و نهی از منکر واجبه
بعدشم وقتی نماز نخونه نمیشه که ستون دینه تحمیل اعتقادات نیست نیومده که بهش بگه مثلا فقط پولتو تو راه خدا خرج کن همین این شاید اعتقاد یه نفر باشه یا اصلا تلوزیون نگاه نکن یا بازی نکن اینارو که نگفته فردی که نماز نمیخونه خیلی بده باید نجاتش داد اگه نجات پیدا کنه در قیامت میفهمه

ببینید من معمولا تو این شرایط این کارو میکنم اونطور که گفتید فرد خوبیه پس مثلا در راه یا درس یه طوری از فضائل ائمه براش بگید خیلی موثره خیلی حب اهل بیت دوای هر دردیه هرچی باشه هر چی دواش حب حتی اگه حب داره بیشتر یا حتی اگه آخرشه بیشتر بدونه خیلی فایده داره بعد مثلا بگید بریم حرم اونجا درس بخونید و نماز بخونید و اینا خیلی فایده داره وقتی در حرم بره و کم کم انس بگیره و به نماز عادت کنه یه جوری بحثو راه بندازید تو مسیر اهمیت نماز که احادیثش الا ماشالله زیاده و گفتم حدیث گفتن خیلی موثره کلا هرچی مربوط به یک معصومه خیلی خیلی موثره یا اگر حرمی (امام زاده . امام ...) در دسترس نیست به مسجد برید چون اونجا هم فایده داره و با فضای مسجد انس بگیره مطالب بهشت و جهنم بهش بگید اونم بد نیست مثلا من یک کلیپ درست کردم که امیدوارم بد نباشه [=book antiqua]دانلود

اگرم حال این مباحث دینی رو نداره کارش سخت تره من معمولا با این افراد دوست نمیشم چون قطعا دیگه اینها آدمای خوبی نیستن البته شاید از من مومن تر باشن ( شرایط ) و خدا آنانو بیشتر دوست داشته باشه و بیامرزه ولی برام درسر درست میکنن ( طرز حرف زدنشونم خوب نیست ) ولی خوب اونا هم آروم آروم تر باس رفت

روحانی در هنگام سفر به کربلا مردی را دید که وضوی بسیار ساده و بدون مقدمه و... را انجام می دهد.
آن روحانی طاقت نیاورد و به پیش آن مرد رفت و علت را از او پرسید.
آن مرد در جواب گفت:آیت الله... به من گفته است اینگونه وضو بگیر. آن روحانی ناراحت شد و فکر کرد که آن مرد دروغ می گوید چون آن روحانی آن آیت الله را می شناخت و می دانست وی آدم بزرگی است و امکان ندارد که چنین حرفی را بگوید.
روحانی وقتی از سفر بازگشت پیش آن آیت الله رفت و به او گفت:مردی را دیدم که می گوید شما به او گفته اید که به صورت ساده وضو بگیرد ولازم نیست ترتیب و نظم وضو را رعایت کند آیا واقعاً چننین است؟
آیت الله بعد از مدتی فکر کردن به روحانی گفت:بله من به آن شخص چنین گفتم.
روحانی با حالت تعجب آمیزی گفت:می توانم دلیل این کار را از شما بپرسم.
آیت الله با سواد که در تهران زندگی می کند گفت:آن مرد نماز نمی خواند و اگر من به او در وضو و نماز سخت می گرفتم نماز و وضو نمی خواند بنابر این من اول خواستم او به هر گونه ای که می خواهد و راحت است نماز بخواند و اگر مدتی این کار ها را انجام دهد خودش احکام آنرا در می یابد و از انجام آن لذت می برد.

این آیت الله چه پاسخ زیبایی داده است.
همه چیز را اینگونه به دیگران آموزش دهیم.

عبدالله بن اشتر;635699 نوشت:
برادر یعنی چی ؟ امر به معروف و نهی از منکر واجبه
بعدشم وقتی نماز نخونه نمیشه که ستون دینه تحمیل اعتقادات نیست نیومده که بهش بگه مثلا فقط پولتو تو راه خدا خرج کن همین این شاید اعتقاد یه نفر باشه یا اصلا تلوزیون نگاه نکن یا بازی نکن اینارو که نگفته فردی که نماز نمیخونه خیلی بده باید نجاتش داد اگه نجات پیدا کنه در قیامت میفهمه

اصلا شاید ایشون مسلمان نیست،اونوقت تکلیف چیه؟

عبدالله بن اشتر;635705 نوشت:
اگرم حال این مباحث دینی رو نداره کارش سخت تره من معمولا با این افراد دوست نمیشم چون قطعا دیگه اینها آدمای خوبی نیستن البته شاید از من مومن تر باشن ( شرایط ) و خدا آنانو بیشتر دوست داشته باشه و بیامرزه ولی برام درسر درست میکنن ( طرز حرف زدنشونم خوب نیست ) ولی خوب اونا هم آروم آروم تر باس رفت

عبدالله بن اشتر الان اسم واقعی شماست؟شما ایرانی نیستید؟

[="Arial"][="DarkGreen"]

mehrdad1919;634970 نوشت:
مذهب ی چیز شخصیه

اینکه سکولاره پسر جان!!!![/]

mehrdad1919;636862 نوشت:
عبدالله بن اشتر الان اسم واقعی شماست؟شما ایرانی نیستید؟

خیر من ایرانیم و اسم دیگه ایی دارم از اسم عبدالله برای اسم مستعار خوشم می آد و دیدم اسمم کوتاهه بن اشتر شد ولی برادر مگه اعراب چشونه ؟ اتفاقا من با چندتا عرب دوستم خیلی هم آدمای خوبی هستن عرب و اجم نداره ایرانی و اجنبی نداره و اسم واقعی من امیر رضا میباشد

فرقی ک نداره همینطوری پرسیدم.سکولار باشه خوب چیه مگه؟؟هرکسی تو زندگیش تو این زمینه ها ازادی داره دیگه،این جزو حقوق اولیه هرکسه

[="Arial"][="DarkGreen"]

mehrdad1919;634970 نوشت:

mehrdad1919;636933 نوشت:
فرقی ک نداره همینطوری پرسیدم.سکولار باشه خوب چیه مگه؟؟هرکسی تو زندگیش تو این زمینه ها ازادی داره دیگه،این جزو حقوق اولیه هرکسه

حرف شما کاملاً درسته ولی دوستان دارن درباره اسلام بحث میکنن و امر به معروف و نهی از منکر در اسلام کاملاً مخالف عقیده ی شماست.عقیده ی شخصی شما اینه و نمیدونستید.
اکثر افرادی که مثل شما فکر میکنن ، بدون اینکه بدونن ریشه ی اون از کجاست دین رو شخصی کردن و اصلاً از مضراتش خبر ندارن.
پیشنهاد میکنم در مباحثی که مربوط به شخصی سازیه دینه شرکت کنید و عقایدتون رو اونجا مطرح کنید .اصلاً خودتون میتونید ی تاپیک بزنید.
[/]

[="Tahoma"]

mehrdad1919;635685 نوشت:

ببخشید ولی ایشون خودش میدونه کارش خوب نیست ولی نمیدونم چرا خودشو زده به خواب....

پس کسی که میدونه کار درستی انجام نمیده به بقیه هم توصیه نمیکنه!

میشه بفرمایید نظر شما در مورد امر به معروف و نهیی از منکر چیه؟

دختر با وقار;637125 نوشت:
[="Tahoma"]

ببخشید ولی ایشون خودش میدونه کارش خوب نیست ولی نمیدونم چرا خودشو زده به خواب....

پس کسی که میدونه کار درستی انجام نمیده به بقیه هم توصیه نمیکنه!

میشه بفرمایید نظر شما در مورد امر به معروف و نهیی از منکر چیه؟

نظر من اینه اگه دیدی ی مسلمانی کاری خلاف شرعوانجام میده یا یکی کاری خلاف قانون انجام میده به صورت زبانی بهش بگی اگر ام میبینی اون کار واسش خطرناکه یا واسه بقیه به پلیس یا مراجع قانونی بگی نه اینکه به بهانه امر ب معروف تو زندگی شخصی ادم،دین ادن،لباس پوشیدن ادم،دخالت کنید،مگه همه باید مطابق نظر شما زندگی کنن؟

سوال:
دوستی را که نماز نمی خواند را چگونه برای نماز خوان شدن، راهنمایی کنم؟

پاسخ:
اینکه به فکر دوستتان هستید جای تبریک دارد که شیعه ی امیر المومنین باید چنین باشد.
اما باید اول مشکل دوستتان را شناسایی کنید،برخی از نظر معرفتی دچار مشکل و نقص هستند و برخی به خاطر مشکل یا مشکلاتی چنین می شوند،مثلا حاجت مهمی داشته و دعایش مستجاب نشده و به اصطلاح با خدا قهر کرده است.
لذا تا مشکل را پیدا نکنید نمیتوان اقدام اساسی کرد.

بعد از مشخص شدن مشکل باید اگر خودتان در آن زمینه اطلاعات کافی دارید بدون هیچ اجبار و اکراهی در زمان های مناسب و خیلی دوستانه مباحث را با ایشان مطرح کنید و اگر اطلاعاتتان کافی نیست مطالعه کنید.
نباید رفتارتان با ایشان با سابق فرقی کند،حتی محبت بیش از قبل نیز نکنید.فقط اگر بحث نماز پیش آمد و او خود از این کارش از شما سوال کرد،بگویید که از این کارش ناراحت هستید و به او بفهمانید که ناراحتیتان فقط به سبب دلسوزی و دوست داشتن وی است.

موضوع قفل شده است