صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم استحباب تعدد زوجات!

نوشته
    800
    حضور
    22 روز 18 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2727

حکم استحباب تعدد زوجات!

سلام
    مطلبی در مورد استحباب تعدد زوجات شنیده بودم می خواستم از صحت آن آگاهی پیدا کنم ، آیا از نظر فقهی تعدد زوجات مستحب است؟
    نظر مرحوم امام و آیت الله سیستانی

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 15 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

حکم استحباب تعدد زوجات!

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 5

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11229

نقل قول نوشته اصلی توسط علــی نمایش پست ها
    سلام
    مطلبی در مورد استحباب تعدد زوجات شنیده بودم می خواستم از صحت آن آگاهی پیدا کنم ، آیا از نظر فقهی تعدد زوجات مستحب است؟
    نظر مرحوم امام و آیت الله سیستانی

سلام علیکم

طبق نظر مرحوم امام وآیت الله سیستانی:

العروة الوثقی مع تعالیق الامام خمینی
    العرو الوثقی(با تعلیقه آیت الله سیستانی):
    کتاب نکاح ،مساله 2:

(مسألة 2): الاستحباب لا يزول بالواحدة، بل التعدّد مستحبّ أيضاً، قال اللّٰه تعالى:
    «فأنكحوا ما طاب لكم من النساء مثنىٰ و ثلاث و رباع»، و الظاهر عدم اختصاص الاستحباب بالنكاح الدائم أو المنقطع، بل المستحبّ أعمّ منهما و من التسرّي بالإماء.

استحباب نكاح به گرفتن يك زن ساقط نمى‌شود بلكه تعدد مستحب است. و ظاهر آن است كه استحباب مختص به نكاح دائم يا منقطع نباشد بلكه تسرّى به كنيز نيز مستحب است.

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ در ساعت ۲۲:۱۳
    حکم استحباب تعدد زوجات!

حکم استحباب تعدد زوجات!

7. صلوات ها 10

نوشته
    1,415
    حضور
    42 روز 17 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6338

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    استحباب نكاح به گرفتن يك زن ساقط نمى‌شود بلكه تعدد مستحب است. و ظاهر آن است كه استحباب مختص به نكاح دائم يا منقطع نباشد بلكه تسرّى به كنيز نيز مستحب است.
    سلام
    لطفا بگید این استحباب شرایط خاصی دارد یا نه؟ شامل همه مردان میشود یا نه؟
    یا اگر تعدد زوجات و صیغه منجر به فروپاشی زندگی اول مرد شود در این صورت هم تعدد زوجات مرد مستحب است؟
    در شرایط کنونی که خانمی حاضر است حتی به قیمت فروپاشی زندگی خود و فرزندانش زیر بار تعدد زوجات شوهرش نرود آیا باز هم باید مرد رو به تعدد زوجات دعوت کرد؟

9. صلوات ها 12

علاقه
    موضوعات مربوط به رشته تحصیلی خودم
    نوشته
    183
    حضور
    5 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    35
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1007

واقعا چرا مردا انقدر به این موضوع گیر میدن؟متاسفانه همین چیزا هست که باعث میشه جامعه دید خوبی مخصوصا به مدای مذهبی نداشته باشه و بگن که آره یه زن داره 10تا صیغه!!

به خدا دارید اینجوری مسلمونی رو بد جلوه میدید.

من قصد رد این حکم رو ندارم!ولی اگه قرآن حجت هست توی خود قرآن هم نوشته برای تعدد زوجات باید عدالت رو رعایت کنید که شما مردان هرگز نمی توانید عدالت را برقرار کنید.(وَ لَنْ تَسْتَطيعُوا أَنْ تَعْدِلُوا بَيْنَ النِّساءِ)

و این که آقایونی که دنبال تعدد زوجات هستن ببین آیا خود امام خمینی این کارو کردن؟؟؟؟؟؟؟؟

11. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

نقل قول نوشته اصلی توسط شبـنم نمایش پست ها
    سلام
    لطفا بگید این استحباب شرایط خاصی دارد یا نه؟ شامل همه مردان میشود یا نه؟
    یا اگر تعدد زوجات و صیغه منجر به فروپاشی زندگی اول مرد شود در این صورت هم تعدد زوجات مرد مستحب است؟
    در شرایط کنونی که خانمی حاضر است حتی به قیمت فروپاشی زندگی خود و فرزندانش زیر بار تعدد زوجات شوهرش نرود آیا باز هم باید مرد رو به تعدد زوجات دعوت کرد؟
    سلام علیکم سرکار شبنم،
    معلوم است که شرایط خودش را دارد و شامل همه نمی‌شود، مطابق قرآن برای برخی حرام است یا لااقل کراهت دارد، اگرچه همه‌ی مستحبات و حلائل خداوند شرایط خودشان را دارند ...
    اما بخش دوم صحبتتان یافتن مصداقهای استحباب یا کراهت و وجوب یا حرمت این حلال خداست در شرایط متفاوت، این یک بحث دیگر است و بعید می‌دانم با کلی‌گویی بشود روی آن نظر داد، باید شرایط را کامل توضیح داد تا بدون اما و اگر بشود پاسخ داد، در واقع هر چه بپرسید احتمالا کارشناس محترم خواهند گفت با فرض سؤال اشکال دارد یا ندارد، آنچه تا کنون گفته شده است این است که همینطوری به خودی خود این کار حلال و بلکه مستحب است، نه چیز بیشتر، شرایط می‌تواند این حکم را تغییر دهد، ممکن است برخی از شرایط مدّ نظر شما این حکم را به صورت موضعی باطل کند و برخی هم ضرری به این حکم نزند ....
    به طور عمومی اگر حکم حلال خدا مزاحم یک واجب خدا قرار بگیرد آن حلال حرام می‌شود، مثلاً اگر ازدواج دوم مرد حقی را از زنش ضایع نماید و مصداق ظلم به او بگردد، اما اینکه در دین خدا آیا مثلاً زن حق دارد که شوهرش را مال خودش بداند و کسی را با خودش در داشتن او شریک نکند یا خیر و اگر مرد این کار را کرد این کار او چون باعث ناراحتی زن می‌شود ظلم به او خواهد بود خیر فکر نکنم چنین چیزی حلال خدا را حرام کند، ولی به شخصه فکر می‌کنم ممکن است قیودی بر مرد بگذارد، چه آنکه حکم عقل است که هر کاری با کمترین تلفات انجام شود و گرهی با دست باز می‌شود با دهان باز نشود، تعیین این قیود هم شاید کار ساده‌ای نباشد و به خیلی چیزها بستگی داشته باشد
    یا علی علیه‌السلام

بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

13. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

نقل قول نوشته اصلی توسط Nla نمایش پست ها
    جسارت نشه ولي چرا ذهن بعضي مردها رو اين حكم أنقد درگير كرده ؟!!! كاش استحباب احكام ديگه هم انقد رو بورس بود !
    سلام علیکم سرکار خانم
    اگر به این حکم گیر داده نشود که این حکم از رساله‌ها حذف نمی‌شود، به هر حال این هم یک حکم است در کنار احکام دیگر، یک بار برای همیشه رویش همه بتوانند آنرا درک کنند دیگر لزومی ندارد مدام از رساله بیرون آورده شده و شخم زده شود و دوباره در آنجا گذاشته شود.
    شما فرض کنید که یک نفر می‌خواهد ازدواج مجدد کند به هر دلیلی و می‌خواهد این کارش مرضی خدا باشد و اگر بفهمد که نیست هم تقوا پیشه می‌کند و به این کار دست نمی‌زند، چنین کسی به دنبال یادگیری دین خداست، آیا پرسیدن این سؤال در یک سایت دینی در بخش فقهی یا هر بخش دیگری اشکالی دارد؟
    خوب خانم‌ها اجازه دهند این مسأله برای ما مردان که سؤال داریم حل بشود دیگر، شما هم اگر سؤالی دارید بپرسید، دعوا که نداریم، هر کدام هم که شرایطش را داشتیم اگر خواستیم انجام می‌دهیم و نخواستیم نمی‌دهیم، کسی هم که شرایطش را ندارد می‌فهمد که باید از آن دوری کند چون گناه گناه است چه اسمش زنا باشد و چه دروغ بستن به خدا و چه ازدواج حرام، این ازدواج حرام می‌تواند ازدواج با زن کافر باشد یا ازدواج مجدد یا موقت در شرایطی که از نظر خداوند این ازدواج حرام است.
    یا علی علیه‌السلام

بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

15. صلوات ها 7

نوشته
    800
    حضور
    22 روز 18 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2727

سلام علیکم

طبق نظر مرحوم امام:

العروة الوثقی مع تعالیق الامام خمینی:
    کتاب نکاح ،مساله 2:

(مسألة 2): الاستحباب لا يزول بالواحدة، بل التعدّد مستحبّ أيضاً، قال اللّٰه تعالى:
    «فأنكحوا ما طاب لكم من النساء مثنىٰ و ثلاث و رباع»، و الظاهر عدم اختصاص الاستحباب بالنكاح الدائم أو المنقطع، بل المستحبّ أعمّ منهما و من التسرّي بالإماء.
    u

سلام
    اگر ممکن است نظر آیت الله سیستانی را هم قرار دهید.

از مسئولین محترم سایت هم در خواست دارم که پست های غیر مرتبط با موضوع فقهی را یا حذف نمایند و یا به تاپیکی دیگر انتقال دهند.
    ویرایش توسط علــی : ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ در ساعت ۱۷:۵۷

17. صلوات ها 4

نوشته
    352
    حضور
    11 روز 20 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    817

سلام علیکم

طبق نظر مرحوم امام:

العروة الوثقی مع تعالیق الامام خمینی:
    کتاب نکاح ،مساله 2:

u

سلام
    امام خمینی که مثل اکثر یا همه مراجع این فتوا را داده اند، آیا خودشان تعدد زوجات داشته اند یا نه؟ اگر نداشته اند به دلیل این بوده که ازدواج مجدد در شرایط خاصی برای ایشان حرمت یا کراهت یا اباحه داشته که ترک کرده اند (دقیقا چه شرایطی)؟ یا این که عمل به مستحب را ترک کرده اند؟

لطفا جواب بدهید.

19. صلوات ها 6

علاقه
    شعر,مطالعه
    نوشته
    832
    حضور
    33 روز 8 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    225
    صلوات
    5729

به نام خدا

سلام عليكم

دوستان گرامي
    با توجه به اينكه بررسي فقهي موضوع هنوز به اتمام نرسيده و پستهاي دوستان موضوع رو به سمت و سويي ديگر كشيده اند ،
    لذا پستهاي بي ارتباط جدا شده و براي نظارت بحث به كارشناسان محترم گروه كلام ارجاع داده خواهد شد .
    لطفاً تا باز شدن آن موضوع در اين تاپيك پستي خارج از مباحث فقهي مرقوم نفرماييد .

اينهمه فاصله داريم
    آن كه نيست و هست ، منم
    آن كه هست و نيست ، تويي ...

هراس بي تو ماندنم ادامه دارد ...

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری