قطع کردن چت یا ادامه دادن آن

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قطع کردن چت یا ادامه دادن آن

سلام
من حدود یک ماهی است که با دختری در محیط چت اشنا شدم ایشون فردی غیر مذهبی هستن و کلا با احکام اسلامی مشکل دارن در حالی که من فردی مذهبی هستم اوایل بیشتر بحثمون حول مسایل دینی بود و با هم خیلی بحث میکردیم ولی از اونجایی که من ادم شوخی هستم در صحبتامون شوخی هم میکردم و الان بعد از مدتی احساس میکنم این خانم به من وابسته شده و وقتی بهش میگم بقیبه صحبتمون باشه برا 3 -4 روز اینده خیلی ناراحت میشه و میگه چرا انقدر دیر
به خاطر همین من تصمیم داشتم ارتباطم با این خانم محدود کنم و کم کم قطعش کنم ولی با خودم گفتم بذار یه استخاره کنم ببینم چی میشه آیه ای که اومد آیه 4 سوره نسائ بود به همین دلیل یکمی دو به شک شدم که چیکار کنم؟؟؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا واستاد راهنما

s.n;609302 نوشت:
سلام
من حدود یک ماهی است که با دختری در محیط چت اشنا شدم ایشون فردی غیر مذهبی هستن و کلا با احکام اسلامی مشکل دارن در حالی که من فردی مذهبی هستم اوایل بیشتر بحثمون حول مسایل دینی بود و با هم خیلی بحث میکردیم ولی از اونجایی که من ادم شوخی هستم در صحبتامون شوخی هم میکردم و الان بعد از مدتی احساس میکنم این خانم به من وابسته شده و وقتی بهش میگم بقیبه صحبتمون باشه برا 3 -4 روز اینده خیلی ناراحت میشه و میگه چرا انقدر دیر
به خاطر همین من تصمیم داشتم ارتباطم با این خانم محدود کنم و کم کم قطعش کنم ولی با خودم گفتم بذار یه استخاره کنم ببینم چی میشه آیه ای که اومد آیه 4 سوره نسائ بود به همین دلیل یکمی دو به شک شدم که چیکار کنم؟؟؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

چت کردن با نامحرم حکم صحبت کردن با او را دارد اگر صحبت ها به صورتی است که با ریبه(تحریک قوای جنسی)همراه است یا مفسده داشته باشد اشکال دارد واگر به این صورت نباشد اشکالی ندارد.
ولی معمولا این گونه صحبت ها در فضای مجازی دارای مفسده است که شخص استفاده کنند از زمانی که متوجه آن شد که صحبت ها به صورت ریبه آور یا دارای مفسده است باید قطعش کند.

s.n;609302 نوشت:

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
این نوع روابط نوعا (غالبا)موجب مفسده می شود نظیر همین موردی که اشاره نمودید لذا سعی نمایید که هرچه سریعتر رابطه را قطع نمایید والا دچار مشکلات جدیتری می شوید
چه قصد ازدواج با او را دارید یا ندارید
اگر قصد ازدواج دارید پس از قطع رابطه بدنبال شناخت بیشتر و طی کردن مراحل ازدواج باشید

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

s.n;609302 نوشت:

سلام دوست عزیز
اینجا جای استخاره نیست!
اینکه از نگاه شرعی (یعنی مطابق دستور قرآن و سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله) می توانم و اجازه دارم فلان کار را بکنم یا نکنم، اینکه اجازه دارم فلان حرف را بزنم یا نزنم، اینکه می توانم فلان نگاه را داشته باشم یا نداشته باشم، پاسخ تمام این مسایل را فقه می دهد؛ نه استخاره!

جایگاه استخاره در موضوعاتی است که اولا مشروع باشد یعنی انجام آن رفتار یا گفتار، از نگاه شرع مقدس اسلام مجاز باشد، و دوم اینکه بعد از فکر و مشورت به هیچ نتیجه ای نرسیده باشیم، پس برای اینکه از تحیر و سرگردانی و دودلی خارج شویم، استخاره می کنیم و راه منتخَب را برمی گزینیم.

به جای استخاره با قرآن _که در این موضوع به هیچ وجه درست نیست و اشتباه است_ ، به این راهنمایی صریح قرآن کریم توجه بفرمایید که:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ وَ مَنْ يَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّيْطانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَتُهُ ما زَكى‏ مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَداً وَ لكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ (نور/21)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، پاى از پى گام هاى شيطان منهيد، و هر كس پاى بر جاى گام هاى شيطان نهد [بداند كه‏] او به زشتكارى و ناپسند وا مى ‏دارد، و اگر فضل خدا و رحمتش بر شما نبود، هرگز هيچ كس از شما پاک نمى ‏شد، ولى [اين‏] خداست كه هر كس را بخواهد پاک مى‏ گرداند و خدا [ست كه‏] شنواىِ داناست

«خُطُواتِ» جمع «خطوة» به معناى گام است. قرآن کریم در واقع به ما می فرماید: شيطان گام به گام انسان را به برخی گناهان وادار مى‏ كند و سياست شيطان، نفوذ تدريجى و گام به گام است، بنابراین ما باید از همان گام اوّل مواظب باشيم که مسیر اشتباهی نرویم! انسان به ناچار بايد راهى را طى كند و گامى را بردارد، مهم انتخاب راه مستقيم و دورى از گام‏ هاى شيطان است.

مسیری که شما اشاره فرمودید، مسیری نیست که به رضایت باری تعالی ختم شود! بدون تردید چنین مسیری مورد رضایت شیطان است و قدم نهادن شما در این مسیر، مصداق قدم نهادن در راه گام های شیطان است!

حالا که مطابق فرمایش خودتان، فردی مذهبی هستید، ریشه مشکل را از همین لحظه بخشکانید و برای همیشه آن چت را رها کنید! شما در برابر طرف مقابل، مسؤولیتی ندارید! خودتان را از آتش نجات دهید! خدای متعال به من و شما فرمود:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْليكُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها مَلائِكَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ ما يُؤْمَرُونَ(تحریم/6)
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد خود و خانواده خويش را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ هاست نگه داريد آتشى كه فرشتگانى بر آن گمارده شده كه خشن و سختگيرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمى ‏كنند و آنچه را فرمان داده شده ‏اند (به طور كامل) اجرا مى ‏نمايند

ان شاء الله موفق باشید.

s.n;609302 نوشت:
تصمیم داشتم ارتباطم با این خانم محدود کنم

سلام دوست گرامی ... انصافا ترک گناه مشورت میخواد؟ یا ب دنبال راهی برای ادامه گناه هستین خدایی نکرده ؟ استخاره تونم باطله ... موفق باشید ...

سلام من تازه واردم امیدوارم پیامم ارسال بشه..این مطلب و خوندم فقط دوس داشتم بگم من خودم سالها معتاد چت کردن بودم، چت طولانی مدت قطعا یه نوع وابستگی میاره و ادم معتادش میشه چ با جنس مخالف باشه و چ جنس موافق..الان دیگه هیچکدومش ب من جواب نمیده..پیشنهاد میکنم رابطه ات و کات کن و حتما نرم افزارهای چت رو هم ریمو کن..بجای استخاره ب دلت رجوع کن ببین با این چت حالت خوب میشه یا ته دلت عذاب وجدانه..اگه عذاب وجدانه پس دلیلی برای ادامه یک رابطه پوچ و بی هدف نبین..بنظر من چت کلا ب درد نخوره ..موفق باشید

s.n;609302 نوشت:
سلام

بله قطع كنيد چون اخرش به گناه ميكشه چرا اخه شوخي ميكر ديد ؟ دخترها از طريق حرف زود دل ميبندن!

Nla;611671 نوشت:
بله قطع كنيد چون اخرش به گناه ميكشه چرا اخه شوخي ميكر ديد ؟ دخترها از طريق حرف زود دل ميبندن!

همه چیز از یه چت شروع میشه.... یادمه قدیما میگفتن همه چی از یه دست شروع میشه....

هنوز نامه های بابا مامانم هست که به هم میدادن... یعنی شیرین و فرهاد باید برن لنگ بندازن...آآآآآآی نمیدونم بدون تو هیچم

یا نمیدونم

در این درگه که گاه گاه ، کُه کَه و کَه کُه شود ناگه عاشقت شدم شدید:khandeh!:

بعد ازدواج تازه بد بختی شروع میشه...:_loool:

[="Courier New"][="MediumTurquoise"][=comic sans ms]سلام گرامی یه تاپیک دیگه ای هم شبیه به همین موضوع یکی از کاربران زده بود ..

من فقط چنتا حدیثو یه داستانی رو اینجا نقل میکنم بعد خودتون میتونید تصمیم بگیرید !! در پناه حق ...

پرهیز از شوخی با نامحرم
[=comic sans ms] انسان در مسیر انجام كارهای مشروع ( مستحب یا واجب ) در ارتباط با نامحرم نباید از حد مجاز شرعی تجاوز كند كه یكی از مصادیق آن شوخی بانامحرم است .[=comic sans ms]
[=comic sans ms]░ ابوبصیر كه از یاران و شاگردان برجسته‌ی امام صادق و امام باقر علیهما السلام بوده و احادیث بسیار از قول او نقل شده می گوید :[=comic sans ms]« به زنی یاد می‌دادم ، پس ] در حین درس [ با او یك شوخی كردم ، وقتی خدمت امام باقر علیه السلام رسیدم بدون مقدمه به من فرمودند : به آن زن چه گفتی ؟ ابوبصیر می‌گوید : صورتم را ] از خجالت [ پوشاندم حضرت فرمودند : دیگرپیش آن زن برنگرد .» (6)[=comic sans ms]ابوبصیر شخصیتی مورد توجه و علاقه‌ی امام بوده است ، ولی به هر حال معصوم نبوده و در یك لحظه ، در ضمن تعلیم قرآن - كه یك امر كاملاً دینی و مورد رضای خداست -از حد مجاز شرع در ارتباط با نامحرم تجاوز می‌كند همین امر باعث می شود كه امام زمانش از او آزرده شوند و به او دستور دهند كه دیگر با آن زن نامحرم رفت و آمد نكند و از خیر تعلیم قرآن به او بگذرد .
[=comic sans ms]
[=comic sans ms]ندای یاری طلبی فرزند حسین علیه السلام در دهلیزهای عصر پیچیده است و اگر من و تو هم شمشیر بر زین بگذاریم و راه پس را پیش گیریم دیگر چه كسی برای او باقی می‌ماند . [=comic sans ms]
[=comic sans ms]بیا تا لااقل غصه‌اش را بخوریم و در آسیای این غصه برای او خرد شویم ! بیا نگذاریم بیش از این عزیز فاطمه سر بر دیوارهای بی‌كسی بگذارد و غربت زده اشك بریزد ، بیا .....[=comic sans ms] [=comic sans ms]--------------------------------------------------[=comic sans ms]پی نوشتها :
[=comic sans ms](6) وسائل الشیعه ، ج 14 ، باب 106.

[/HR][=comic sans ms]

[=comic sans ms] [=comic sans ms]شوخی با نامحرم و گرفتاری هزارساله در جهنم...!!!

[=comic sans ms]
[=comic sans ms] قابل توجه برادران و خواهران (مخصوصا در فضای مجازی) که مراعات نمیکنند !!!
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[=comic sans ms]پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم):

[=comic sans ms]
«مَنْ فاكَهَ بِامْرَأَهٍ لا یَمْلِكُها حُبِسَ بِكُلِّ كَلِمَهٍ كَلَّمَها فِی الدُّنیا اَلْفَ عامٍ فِی النّار»

هرکس با نامحرم شوخی کند،
در مقابل هر کلمه ای که در دنیا با او سخن گفته است،
خداوند هزار سال او را در جهنم زندانی خواهدکرد!

منبع:
وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۹۸
ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص334

s.n;609302 نوشت:
سلام

اصولا بیکاری یکی از دلایل چت کردن زیاده! شما یه تفریح دیگه ای رو جایگزین چت کردتون بکنین. البته بعدا خودتون میفهمین که تو این چت کردنها چه وقتای زیادی رو تلف کردین...
موضوع قفل شده است