خمس مربوط به بازار بورس

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس مربوط به بازار بورس

با سلام

اگر کسی زمانی سرمایه ای داشته و در چند شرکت در بورس سرمایه گذاری کرده باشد و درامد او از سود سالیانه ی همین سرمایه گذاری ها باشد :
(بر فرض دادن یا تعلق نگرفتن خمس سرمایه اولیه و سودهای سالیانه)

1-اگر سر سال خمسی ارزش سرمایه افزایش پیدا کرده باشد،به این افزایش خمس تعلق می گیرد؟

اگر به مورد سوال قبل خمس تعلق می گیرد:2-اگر پرداخت خمس مستلزم فروش مقداری از سهام یا استفاده از سود باشد (که در این صورت در همان سال یا سال های آینده ممکن است به سختی و حرج بیفتد) می تواند این مقدار را به ذمه بگیرد و چند سال دیگر بعد از رسیدن توانایی مالی پرداخت کند؟

3-اگر سر سال خمسی ارزش سرمایه کاهش پیدا کرد می توان برای محاسبه ی خمس این کاهش را با اضافات از درامدهای دیگر آن سال تا حد ممکن جبران کرد؟

دو سوال دیگر غیر مربوط به بورس:

4-اگر کسی در دو خانه می نشسته (مثلا تابستان در یکی و زمستان در دیگری)و بعد از چند سال آنها را بفروشد به افزایش قیمت آنها خمس تعلق می گیرد؟

5-کسانی که در حال جمع آوری پول برای تهیه ی لوازم ضروری زندگی مثل خانه و خودرو و... هستند، به گفته ی برخی مراجع می توانند هر سال مقدار خمس را حساب کنند و بعد از خریدن این ضروریات آن را بپردازند. سوالم را با یک مثال می پرسم؛ فرض کنید مقدار پول باید 300 تومان باشد تا بتوان این ضروریات را خرید. و من هم در ابتدا 100 تومان سرمایه دارم. سال بعد میشود 200 تومان سرمایه که 20 تومان مقدار خمس سال اول است. سال بعد به جای زیاد شدن سرمایه به 150 تومان کاهش می یابد که خمسی تعلق نمیگیرد. و در نهایت سال بعدش سرمایه میشود 300 تومان یعنی 30 تومان خمس سال سوم.
حال باید 50 تومان خمس بدهم یا میتوان آن کاهش سرمایه در سال دوم را از این مقدار کم کرد و 40 تومان خمس بدهم؟

اگر ممکن است نظرات آیات عظام مکارم و صافی
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

maxi;608242 نوشت:
با سلام

اگر کسی زمانی سرمایه ای داشته و در چند شرکت در بورس سرمایه گذاری کرده باشد و درامد او از سود سالیانه ی همین سرمایه گذاری ها باشد :
(بر فرض دادن یا تعلق نگرفتن خمس سرمایه اولیه و سودهای سالیانه)

1-اگر سر سال خمسی ارزش سرمایه افزایش پیدا کرده باشد،به این افزایش خمس تعلق می گیرد؟

اگر به مورد سوال قبل خمس تعلق می گیرد:2-اگر پرداخت خمس مستلزم فروش مقداری از سهام یا استفاده از سود باشد (که در این صورت در همان سال یا سال های آینده ممکن است به سختی و حرج بیفتد) می تواند این مقدار را به ذمه بگیرد و چند سال دیگر بعد از رسیدن توانایی مالی پرداخت کند؟

3-اگر سر سال خمسی ارزش سرمایه کاهش پیدا کرد می توان برای محاسبه ی خمس این کاهش را با اضافات از درامدهای دیگر آن سال تا حد ممکن جبران کرد؟

دو سوال دیگر غیر مربوط به بورس:

4-اگر کسی در دو خانه می نشسته (مثلا تابستان در یکی و زمستان در دیگری)و بعد از چند سال آنها را بفروشد به افزایش قیمت آنها خمس تعلق می گیرد؟

5-کسانی که در حال جمع آوری پول برای تهیه ی لوازم ضروری زندگی مثل خانه و خودرو و... هستند، به گفته ی برخی مراجع می توانند هر سال مقدار خمس را حساب کنند و بعد از خریدن این ضروریات آن را بپردازند. سوالم را با یک مثال می پرسم؛ فرض کنید مقدار پول باید 300 تومان باشد تا بتوان این ضروریات را خرید. و من هم در ابتدا 100 تومان سرمایه دارم. سال بعد میشود 200 تومان سرمایه که 20 تومان مقدار خمس سال اول است. سال بعد به جای زیاد شدن سرمایه به 150 تومان کاهش می یابد که خمسی تعلق نمیگیرد. و در نهایت سال بعدش سرمایه میشود 300 تومان یعنی 30 تومان خمس سال سوم.
حال باید 50 تومان خمس بدهم یا میتوان آن کاهش سرمایه در سال دوم را از این مقدار کم کرد و 40 تومان خمس بدهم؟

اگر ممکن است نظرات آیات عظام مکارم و صافی
با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیات عظام مکارم شیرازی وصافی گلپایگانی:

1-به افزایش سرمایه خمس تعلق می گیرد.

2-در این موارد می توانید با تماس با دفتر مرجع تقلیدتان پرداخت خمس تان را با تاخیر یا به صورت بلند مدت پرداخت کنید.

3-آیت الله صافی:مسأله اگر مقدارى از سرمايۀ يك رشتۀ كسب به [سبب] تلف يا ضرر در معامله بدون تقصير كم شود يا از بين برود و از باقى ماندۀ آن رشته، منافعى ببرد كه از خرج سالش زياد بيايد [=trebuchet ms]مى‌تواند[=trebuchet ms][=Noor_Lotus] احتياط اين است كه از منافع بعد از كم شدن آن مقدار برندارد.

[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus]

[=Noor_Lotus]آیت الله مكارم: مسأله اگر چيزى از سرمايه به خاطر كسب و كار از بين برود به طورى كه جزء ضرر معامله حساب شود، مى‌تواند مقدار آن را از منافع بردارد، ولى اگر بواسطۀ حوادث ديگرى از بين برود (مانند سرقت و امثال آن) نمى‌تواند آن را از منافع كم كند، مگر اين كه با سرمايه باقيمانده نتواند كسبى كه سزاوار شأن اوست انجام دهد.
[=Noor_Lotus]
[=Noor_Lotus]مكارم: مسأله اگر چيزى از سرمايه به خاطر كسب و كار از بين برود به طورى كه جزء ضرر معامله حساب شود، مى‌تواند مقدار آن را از منافع بردارد، ولى اگر بواسطۀ حوادث ديگرى از بين برود (مانند سرقت و امثال آن) نمى‌تواند آن را از منافع كم كند، مگر اين كه با سرمايه باقيمانده نتواند كسبى كه سزاوار شأن اوست انجام دهد.
[=Noor_Lotus]4-در صورتی که آن خانه مورد نیازشان بوده ودر حد شانشان بوده است واز در آمد بین سال تهیه کرده باشند خمس ندارد ودر زمان فروش افزایش قیمت جزء ارباح سال فروش محسوب می شود که اگر تا سر سال خمسی خرجش کردخمس ندارد ودر صورت باقی ماندن تا سر سال خمس دارد.

5- خمس 150 هزار تومان از 300 هزار تومان را باید پرداخت کنند.

پی نوشت:
رساله 13 مرجع،احکام ،خمس1781

سلام علیکم

شفا;609130 نوشت:

یعنی فقط سال آخر را حساب کنند و آن طور که در صورت سوال آمده لازم نیست هر سال حساب بشه. درسته؟

شفا;609130 نوشت:

متوجه نشدم چرا خمس 150 تومن فقط؟ فکر کنم سوالم رو کامل نخوندید.

kobram;609136 نوشت:

یعنی فقط سال آخر را حساب کنند و آن طور که در صورت سوال آمده لازم نیست هر سال حساب بشه. درسته؟

من که نگفتم فقط سال آخر حساب بشه؛
گفتم هر سال خمس رو حساب کنه ولی پرداخت نکنه، بزاره چند سال بعد وقتی به توانایی مالی رسید اون وقت خمس همه ی سال ها رو یکجا پرداخت کنه (به فرض اجازه توسط مرجع)

kobram;609136 نوشت:
سلام علیکم

سلام علیکم

مبالغی را که سال قبل خمسش را داده اند، خمس ندارد و مبالغ جدید باید خمسش را پرداخت کنند،مثلا اگر سال قبل 100 تومان خمسش را داده اند وامسال 120 توان دارند فقط باید خمس 20 تومان را پرداخت کنند.

maxi;609245 نوشت:
متوجه نشدم چرا خمس 150 تومن فقط؟ فکر کنم سوالم رو کامل نخوندید.

من که نگفتم فقط سال آخر حساب بشه؛
گفتم هر سال خمس رو حساب کنه ولی پرداخت نکنه، بزاره چند سال بعد وقتی به توانایی مالی رسید اون وقت خمس همه ی سال ها رو یکجا پرداخت کنه (به فرض اجازه توسط مرجع)

سلام علیکم

با فرض اجازه از مرجع یعنی شخص آن مقدار را بدهکار شده است وباید پرداخت کنند،حال بدهکاری سال اخر را باید حساب کند،که در مثال 150 تومان می شود:(بافرض اینکه مکلف سال خمسی دارد)
سرمایه لازم برای خرید 300
سال اول:100تومان دارد که خمسش می شود 20 تومان(که با اجازه قرار می شود بعدا پرداخت کند)

سال دوم:100 داشته+100درآمد جدید =200 تومان دارد که خمسش می شود 20 تومان(که با اجازه قرار می شود بعدا پرداخت کند)
سال سوم:200 داشته -50که کم شده=150 تومان که خمس ندارد.

سال چهارم:150 داشته+150 درآمد جدید=300 تومان که باید خمس 150 تومان درآمد جدید محاسبه شود.

حال که می خواهد همه سالها را یک جا پرداخت کند می شود.20سال اول+20سال دوم+30تومان سال چهارم=70

شفا;610587 نوشت:
سلام علیکم

با فرض اجازه از مرجع یعنی شخص آن مقدار را بدهکار شده است وباید پرداخت کنند،حال بدهکاری سال اخر را باید حساب کند،که در مثال 150 تومان می شود:(بافرض اینکه مکلف سال خمسی دارد)
سرمایه لازم برای خرید 300
سال اول:100تومان دارد که خمسش می شود 20 تومان(که با اجازه قرار می شود بعدا پرداخت کند)

سال دوم:100 داشته+100درآمد جدید =200 تومان دارد که خمسش می شود 20 تومان

(که با اجازه قرار می شود بعدا پرداخت کند)
سال سوم:200 داشته -50که کم شده=150 تومان که خمس ندارد.

سال چهارم:150 داشته+150 درآمد جدید=300 تومان که باید خمس 150 تومان درآمد جدید محاسبه شود.

حال که می خواهد همه سالها را یک جا پرداخت کند می شود.20سال اول+20سال دوم+30تومان سال چهارم=70

سلام علیکم
ممنون از جواب

جواب سوالم رو گرفتم. البته در سوال فرض کرده بودم که خمس آن 100 تومان سرمایه اولیه داده شده ،یعنی با این فرض به گفته ی شما مبلغ خمس می شود 50 تومان.
فقط گویا یکی از روحانیون در دفتر آیت الله مکارم این طور گفته بودند که: در سال آخر که 150 تومان داشته و به 300 افزایش پیدا می کند،مقدار خمس این سال از 200 به 300 یعنی خمس 100 تومان باید داده شود(یعنی 20 تومان). چرا که سال های قبل مقدار خمس تا 200 تومان محاسبه شده.
یعنی به گفته ی ایشان مقدار کل مبلغ خمس می شود 40 تومان..
که بنده نظر شما رو حجت میگیرم.

درضمن لطفا پست اولتان که گفتید که باید خمس 150 تومان محاسبه شود رو ویرایش کنید که کسی احیانا به اشتباه نیفتد
متشکر

موضوع قفل شده است