جمع بندی دروغ یا توریه

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دروغ یا توریه

با سلام
اگه با نیت خیر (خیر خواستن برای خواستگار) با یه دلیل دروغ به خواستگار جواب رد بدیم، سوا از بحث گناه دروغ گفتن، نسبت به اون فرد دینی به گردنمون میوفته؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

rainy-girl;608031 نوشت:
اگه با نیت خیر (خیر خواستن برای خواستگار) با یه دلیل دروغ به خواستگار جواب رد بدیم، سوا از بحث گناه دروغ گفتن، نسبت به اون فرد دینی به گردنمون میوفته؟

باسلام و احترام و عرض ادب
دروغ گفتن جایز نیست و در خیلی موارد می توان از روشهای دیگر استفاده نمود و دروغ هم نگفت، استفاده از دروغ نوعی بی سلیقه گی و بی سیاستی است. می توان با لطایف الحیلی از دروغ اجتناب نمود اما همین دروغ در مواردی جائز است مخصوصا اگر مصلحتی بزرگ در میان باشد و بیان حقیقت باعث ضربه به طرف مقابل یا گرفتاری وی بشود، (البته درباره ی این بحث می توانید به موارد جواز دورغ مراجعه بفرمایید که در همین سایت هم هست).
اگر احساس می کنید که خواستگار را رد کنید برای او و شما بهتر است، رد کردنتان اشکالی ندارد و دینی و حقی برگردن شما باقی نمی ماند که بخواهید حلالیت بطلبید.[/]

rainy-girl;608031 نوشت:
با سلام

سلام...راستش بحث شخصیه اما راستش تعجب کردم...خب حق طبیعی شماست که برای ایندت تصمیم بگیری حالا این دروغ چرا باید گفته بشه... الان مد شده میگن درس داریم دانشگاه داریم شما هم اینارو بهانه کن اما اصلا دروغ نگو . افرین:Gol:

عزیزم اگه عدم پذیرشتون بابت چیزایی مثل موقعیت مالی و اجتماعی یا ظاهر و قیافه شون هست همین پیشنهاد4توبه خوبه بگو درس دارم الان امادگی ندارم که ایشونم سرخورده نشن بتونن بازم خاستگاری برن
اما اگه راجع به عیبی که قابل رفعه در لفافه و جوری که بهش برنخوره بگو دلیل ردتو شاید اون طرف رفت خودشو اصلاح کرد و در موارد بعدی به مشکل برنخورد خدا هم عوض خیرشو بهت میده که راهنمایش کردی

[="Olive"]عزیزم من خودمم وقتی خواستگار میاد میگم نامزد دارم(( چون هنوز زوده)) بنظر من ایرادی نداره[/]

لایرا;608132 نوشت:
بگو دلیل ردتو شاید اون طرف رفت خودشو اصلاح کرد و در موارد بعدی به مشکل برنخورد

يا حتي رفت خودش رو اصلاح كرد و برگشت و پذيرفته شد

يه روانشناس (جزء معدود روانشناس هايي كه بنده قبولشون دارم) ميگفت:
همونطور كه به راحتي نبايد هر موردي رو قبول كرد (هم پسر هم دختر) ، نبايد هم به راحتي هر كسي رو رد كرد

اگه موضوع هیچ ربطی به دو طرف نداشته باشه و دختر به خاطر اینکه میدونه کاری از دست دو طرف برای حل اون موضوع ساخته نیست، دروغ بگه و حتی فرصت دونستن اون موضوع رو هم به آقا پسر نده؟؟

itak;608133 نوشت:
عزیزم من خودمم وقتی خواستگار میاد میگم نامزد دارم(( چون هنوز زوده)) بنظر من ایرادی نداره

سلام
اگر نامزد ندارید و میگید نامزد دارید...
دروغ گفتید

[="Olive"]

*EHSAN*;608204 نوشت:
سلام
اگر نامزد ندارید و میگید نامزد دارید...
دروغ گفتید

واسم مهم نیست دوس ندارم از الان به خاطر دروغ نگفتن ایندمو خراب کنم...به هرکی راستشو گفتم عین کنه چسبید منم مصلحتی میگم نامزد دارم[/]

itak;608133 نوشت:
عزیزم من خودمم وقتی خواستگار میاد میگم نامزد دارم(( چون هنوز زوده)) بنظر من ایرادی نداره

این کار اصلا خوب نیست که !

به هزار دلیل

40tobe;608084 نوشت:
الان مد شده میگن درس داریم دانشگاه داریم شما هم اینارو بهانه کن اما اصلا دروغ نگو . افرین

سلام
حرفتون درسته اما متاسفانه همیشه نمیشه این کارو کرد. وقتی کسی واسطه میشه و ازت میپرسند که قصد ازدواج داری و اجازه میگیرند تا برای خواستگاری بیان دیگه نمیشه بعدش براحتی گفت که قصد ازدواج نداری یا میخوای درس بخونی یا کار کنی .. خوب تابلوئه که نخواستی دیگه ... این بستگی داره که چقدر طرف پذیرش نه شنیدن رو داشته باشه...
یادمه وقتی از یک مورد(آخرین مورد) خوشم نیومد نمیدونستم چی باید بگم که البته ناشیگری کردم و گفتم مادرم گفته تنهاست و باید از او مواظبت کنم و دوریمو نمیتونه تحمل کنه، البته دروغ هم نمیگفتم ولی اصل مطلب نبود .. اونم مصمم تر شد و گفت :"همین برای من ارزشه که همسرم عاطفی باشه و نسبت به مادرش و خانواده متعهد باشه...اصلا خودمون با هم از مادرتون مواظبت میکنیم!" گفتم کارم برام خیلی مهمه باید از کشور گاهی خارج شم گفت باشه .. گفتم حق طلاق بامن .....خلاصه آخر مجبور شدم بگم خوشم نیومده و ... تازه باز هم میپرسید بگید ازچی خوشتون نیومده و یک دلیل قابل قبول بیاورید.. انصافا هم من بهانه ای نداشتم..نه تیپش مشکلی داشت و نه اونطور که نشون میداد اعتقاداتش ، اوضاع تحصیلات و کارش هم خوب بود ولی هر چی دودوتا چهار تا کردم نشد .خب ازدواج چیزی نیست که بخوای براش احساس رو تعطیل کنی و فقط عقلانی فکر کنی و فقط به آینده فکر کنی ..باید از طرف خوشت بیاد ،باید اون لحظه ای که در کنارش نشستی تا با هم چهار کلام حرف بزنید برات سخت و غیر قابل تحمل نباشه، خلاصه من کاری نمیتونستم بکنم جز اینکه آرزو کنم خدا یک دختر خوب سر راهش قرار بده و از این فکر بیرون بیاد..

پریزاد;608236 نوشت:
باید از طرف خوشت بیاد

دقیقاً دو روز سعی کردم چند نفر از دوستان رو متوجه این یک جمله کنم ولی نشد!!!

اما درمورد حرفهاتون..... صددرصد موافقم

rainy-girl;608194 نوشت:
اگه موضوع هیچ ربطی به دو طرف نداشته باشه و دختر به خاطر اینکه میدونه کاری از دست دو طرف برای حل اون موضوع ساخته نیست، دروغ بگه و حتی فرصت دونستن اون موضوع رو هم به آقا پسر نده؟؟

من به عنوان یک مرد دارم میگم ، راستش رو بگید. بحث گناه دروغ گفتن به کنار (فعلاً منظورم این قسمت نیست) ، اما هر چیزی بجز حقیقت بدترین عواقب رو برای پسر داره. دوستان هر نمونه ای رو خواستند ، بفرمایند تا عواقبش رو بگم

فقط یک نمونه رو بگم:

وقتی میگید من میخوام درس بخونم ، پسر اینطور فکر میکنه که دارید میگید مانع بین ما درسه و اگر این مانع نباشه دیگه مشکلی نیست

اما وقتی بگید من برای شما احترام قائل هستم اما نمیتونم احساس همسری به شما داشته باشم بهتر درک میکنه

نکته:
اگر میخواید دل اون پسر نشکنه ، از این جملات استفاده نکنید
شما رو دوست ندارم
از شما خوشم نمیاد
نمیتونم عاشق شما باشم
و.......

فقط کافیه بگید: نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم

Reza-D;608289 نوشت:
فقط کافیه بگید: نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم

خدا خیرتون بده!:ok: کاش زودتر میدونستم. گاهی وقتها عبارات درست تر را گم میکنیم البته من هم مستقیم نگفتم ازتون خوشم نمیاد به همون واسطه گفتم ولی بالاخره منظورم رو گرفت.
اگر این جمله فوق رو بگم به طرف اینطور القا نمیشه که کلا قبولش ندارم؟

یادمه دانشجو که بودم به یکی از همکلاسیهام که گاهی باهم صحبت میکردیم گفتم شما برام مثل برادری ..کلی بهش برخورد!
ولی باز هم ممنون که گفتین، حتما در مورد خواستگار بهتر جواب میدهد.

پریزاد;608302 نوشت:
به یکی از همکلاسیهام که گاهی باهم صحبت میکردیم گفتم شما برام مثل برادری

اتفاقاً من هم از این جمله به شدت بدم میاد!!! :Nishkhand:
نه اینکه مثلاً در اینجا یا در کار یا.... یک خانم به بنده بگه برادر. نه ، اونجا که بحث احساسی باشه

البته منظورم قبل از ازدواجم هست :dar:

پریزاد;608302 نوشت:
اگر این جمله فوق رو بگم به طرف اینطور القا نمیشه که کلا قبولش ندارم؟

اول بگم همین که شما و خانمهایی مثل شما به غرور مردها احترام میذارید قابل تحسینه

اگر دقت کنید یک تفاوت زیرکانه بین اون سه جمله با جمله ای که عرض کردم وجود داره. ببینید میتونید بگید چه تفاوتی هست؟

شما رو دوست ندارم
از شما خوشم نمیاد
نمیتونم عاشق شما باشم

نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم

Reza-D;608310 نوشت:
اتفاقاً من هم از این جمله به شدت بدم میاد!!!

بعضی وقتها آدم فکر ساده خودش رو به زبون میاره و نمیدونه که طرف مقابل چه فکری داره. مثلا اون موقع لفظ برادر از نظر خودم کلمه خوشایند و مثبتی بود!!:Ghamgin:اینها بخاطر تفاوت ها در بروز احساساته، یک دختر برای علاقمندی کامل به زمان خیلی بیشتری نیاز داره . ولی من به شخصه فکر میکنم آدمهایی که راحت تر دل میبندند گاهی باید به دنیاشون حسرت خورد ، اونها دنیای جالبتری رو تجربه میکنند.
Reza-D;608310 نوشت:
نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم

فکر کنم یعنی:
میتونم به شما به دید یک آدم با شخصیت و محترم نگاه کنم
میتونم به چشم همکار نگاه کنم
میتونم به عنوان یک همکلاسی خوب نگاه کنم
....... ......
ولی نمیتونم به دید همسر نگاه کنم

اگه منظورتون همینه یعنی در چنین صورتی به طرف بی احترامی نمیشه و به غرورش برنمیخوره درسته؟
گرفتم

پریزاد;608316 نوشت:
اگه منظورتون همینه یعنی در چنین صورتی به طرف بی احترامی نمیشه و به غرورش برنمیخوره درسته؟

نکاتی که فرمودید کاملاً درست هستن. ولی منظور من این نکته بود

چیزی که پسر از حرف دختر برداشت میکنه:

شما رو دوست ندارم = شما ارزش دوست داشتن ندارید
از شما خوشم نمیاد
= شما چیزی ندارید که من از اون خوشم بیاد
نمیتونم عاشق شما باشم
= چیزی در وجود شما نیست که من رو عاشق کنه

نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم = این من هستم که نمیتونم به شما به چشم همسر نگاه کنم

در واقع در جملات اول عیب متوجه مرد میشه ولی در جملهء آخر زن اینطور نشون میده که این من هستم که توانایی انتخاب شما رو ندارم
(امان از این غرور ما مردها :khaneh:)

Reza-D;608353 نوشت:
در واقع در جملات اول عیب متوجه مرد میشه ولی در جملهء آخر زن اینطور نشون میده که این من هستم که توانایی انتخاب شما رو ندارم

یعنی باید حتمابه ناتوانی در انتخاب اذعان کرد؟یه دروغ دیگه!!!
بابا بی خیال!

Reza-D;608353 نوشت:
(امان از این غرور ما مردها )

واقعا! :vamonde:

پریزاد;608367 نوشت:
یعنی باید حتمابه ناتوانی در انتخاب اذعان کرد؟یه دروغ دیگه!!!
بابا بی خیال!

اشتباه نکنید. این جمله هیچ اشاره ای به ناتوانی به معنای
عجز و ضعف نیست. این ناتوانی یعنی اینکه به شما از بالا نگاه نمیکنم. یعنی نتونستم با موضوع کنار بیام. یعنی همون مواردی که خودتون هم فرمودید

درست مثل اینکه شما بگید:

من هر چی فکر کردم نتونستم رشتهء تجربی رو انتخاب کنم

آیا در این صورت کسی به شما خواهد گفت که شما چقدر ضعیف هستی؟

پریزاد;608367 نوشت:
واقعا!

و یک نکته که مهمه و کلاً در زندگی به کارِتون میاد

برای درک بهتر این موضوع باید از دید یک مرد نگاه کنید. ضعف زن از دید یک مرد نه تنها بد نیست بلکه بسیار به گرم شدن زندگی کمک میکنه
(البته منظورم از ضعف ، حقیر بودن نیست)

برای مثال شما اگر میخواید مرد زندگی تون رو وادار به واکنش کنید این یک نمونه از کارهایی هست که میتونید انجام بدید:

یک بطری (مثلاً ظرف سس) رو بردارید و کمی به اون زور بزنید. بعد بگید:
هر کاری میکنم باز نمیشه.... فلانی تو میتونی در اینو باز کنی....؟

اون وقت فقط ژستش رو نگاه کنید.... دقیقاً حس میکنه اسپایدر منه :khaneh:

خطاب به صاحب تاپیک:
من که مخالفم با اینکه دلیل دروغ آورده بشه برای جواب رد دادن
دروغ گناهه و گناه هیچوقت به مصلحت کسی نیست که دروغ مصلحتی داشته باشیم

اما اگه قراره دروغ هم بگید یه دروغ درست بگید. ..حتما تاپیک اولی من { چرا نمیتونم ازدواج کنم؟ } رو تو این سایت خوندید.دیدید که دلیلی که برای جواب رد دادن آوردن چقدر منو اذیت کرد...دختر در جلسه اول خودش گفت من ظاهر برام مهم نیست فقط در حدی که قابل تحمل باشه...در هر سه جلسه هم توافق نظر داشتیم هم من و دختر و هم خانواده هاموم.و همش میگفتن مرام خانواده ماو خانواده شما یکیه. پدر و مادر هم هر جلسه میگفتن نظر اصلی رو خود دختر میده و ما فقط راهنمایی اش میکنیم...بعد ار حدود یکماه از شروع آشنایی جواب منفی دادن و وقتی گفتیم علتش؟ گفتن دختر گفته ظاهرش رو نپسندیده...
یعنی روحیه ام خرد شد با این جواب

خانمی هم که باهاش نامزد بودم وقتی پدرش با ما مطرح کرد که میخوان نامزدی رو بهم بزنن دلیلشو گفت و قسم خورد، اونم در شب قدر که دلیلش فقط همینه.بعد در خانواده خودشون و فامیلهای من که با خانوادشون ارتباط دارن رفتن دلیل دیگه ای گفتن که هم منو جلوی خانواده ام خراب کرد و هم خیلی ناراحتم کرد....رفتن گفتن دختر یه رفتاری ازش دید که اصلا خوشش نیومد واسه این بهم زدیم...انگار نه انگار پدره اونقدر قسم خورد که تنها دلیلش فقط مساله آزمایشه

اول از همه باید بگم کلیت حرفاتونو قبول دارم و به مورد خوبی هم اشاره کردید

Reza-D;608382 نوشت:
این ناتوانی یعنی اینکه به شما از بالا نگاه نمیکنم.

:Gol:

Reza-D;608389 نوشت:
یک بطری (مثلاً ظرف سس) رو بردارید و کمی به اون زور بزنید. بعد بگید:
هر کاری میکنم باز نمیشه.... فلانی تو میتونی در اینو باز کنی....؟

اون وقت فقط ژستش رو نگاه کنید.... دقیقاً حس میکنه اسپایدر منه

جالب بود :ok:

اما سئوالی دیگه باز پیش اومد: در فرض مثال اگه من براحتی درب سس را باز کنم و یا در پنچرگیری ماشین از ایشون کمک نخواهم این رفتارها برای یک مرد ناخوشایند میشود؟
ببینید اگر من از سر کار برگردم و ببینم که مثلا همسرم چیزی را برای غذا آماده کرده واقعا لذت میبرم و از او ممنون میشوم.حالا چرا اگه دست فرمون من مثل خودش باشه و یا گاهی مسلط تر عمل کنم در چنین شرایطی بیشتر ایراد میگیرند؟ یعنی باز مسئله غرور ایشان مطرح میشود؟
من ازدواج نکردم ولی این نمونه رفتارها را زیاد دیدم ..واقعا دلم میخواد بدونم چرا این غرور اینقدر مهمه که گاهی باید برای شاد کردنشون نقش بازی کنی و توانایی های خودت را ،حتی زور بازویت را انکار کنی ؟ البته منظور من انتقاد نیست فقط یک جور کنجکاوی برای شناخت بهتره ،
من هیچوقت تمایل نداشتم از بالا به کسی نگاه کنم ولی در عین حال هم نمیخواستم کسی از بالا به من نگاه کنه .

پریزاد;608476 نوشت:
اما سئوالی دیگه باز پیش اومد: در فرض مثال اگه من براحتی درب سس را باز کنم و یا در پنچرگیری ماشین از ایشون کمک نخواهم این حالات برای یک مرد ناخوشایند میشود؟
ببینید اگر من از سر کار برگردم و ببینم که مثلا همسرم چیزی را برای غذا آماده کرده واقعا لذت میبرم و از او ممنون میشوم.حالا چرا اگه دست فرمون من مثل خودش باشه و یا گاهی مسلط تر عمل کنم در چنین شرایطی بیشتر ایراد میگیرند؟ یعنی باز مسئله غرور ایشان مطرح میشود؟
من ازدواج نکردم ولی این نمونه رفتارها را زیاد دیدم ..واقعا دلم میخواد بدونم چی آقایون رو آزار میده و چرا این غرور اینقدر براشون مهمه که گاهی باید برای شاد کردنشون نقش بازی کنی و توانایی های خودت را انگار کنی ؟ البته منظور من انتقاد نیست فقط یک جور کنجکاویه ،دوست دارم یه جواب درست بگیرم
من هیچوقت تمایل نداشتم از بالا به کسی نگاه کنم و لی همینطور هم نمیخواستم کسی از بالا به من نگاه کنه

این دیگه نیاز به توضیح مفصلی داره. بنده هم الان چشمام از خواب باز نمیشه :mah:

فقط یک عرض خدمت شما تا بعد
کتاب زن کامل ، نوشتهء مارابل مورگان رو بخونید. تا حالا ندیدم زنی مردها رو به این خوبی بشناسه

نکته:
این کتاب هم مثل هر کتاب دیگه ای ممکنه ایراداتی هم داشته باشه. ضمن اینکه چون صرفاً درمورد زن هاست کاملاً یک طرفه است که ممکنه کمی باعث آزار یک خوانندهء خانم بشه
(همونطور که کتاب هایی که فقط درمورد وظایف مردان هست ممکنه باعث عصبانیت خوانندهء مرد بشه)

اما شما این حاشیه ها رو کنار بذارید و به چشم یک تجربهء خوب بهش نگاه کنید. به عنوان یکی از منابعی که میتونید ازش چیزای خوبی برداشت کنید

و در آخر:
بنده جسارت نمیکنم که دستور بدم ، ولی پیشنهاد میکنم دور کتاب های باربارا دی آنجلیس رو یک خط قرمز بکشید و به تبلیغاتی که این خانم رو در حد پیامبر بزرگ کردند هم توجه نکنید (البته تکرار میکنم که این فقط پیشنهاد است و شما هستید که تصمیم میگیرید)

Reza-D;608353 نوشت:
نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم =

تو لیاقت همسری منو نداری Fool

دخترک کبریت فروش;608530 نوشت:
تو لیاقت همسری منو نداری Fool

با این حساب میشه این جمله را با چنین نیتی گفت ولی طرف مقابل برداشت دیگه ای هم داشته باشه که غرورش رو برای خودش حفظ کنه.

حالا که بحث دروغ پیش آمده بد نیست کلیپ زیر رو هم ببینید و نظرتون رو بگید ....راحع به دروغگویی بعد ازدواج و شیره مالیدن سر شریک زندگیه که انگاراز نظرآقایون مذهبی مجاز است! فهوی کلام اینه که به زن هاتون برای این که دوستون داشته باشن و محبتشون زیاد بشه وعده بدهید و تلخی نکنید.
ولی خب خداییش خیلی بد عنوان میشه!!
.ا!http://www.aparat.com/v/HCcOx/

Reza-D;608503 نوشت:
کتاب زن کامل ، نوشتهء مارابل مورگان رو بخونید. تا حالا ندیدم زنی مردها رو به این خوبی بشناسه

ممنون. کتاب را دیده ام البته ترجیح میدادم از زبان یک آقا بشنوم.

دخترک کبریت فروش;608530 نوشت:
نمیتونم به دید همسر به شما نگاه کنم = تو لیاقت همسری منو نداری :|

چطور به اين معادله رسيديد؟! :Gig:

پریزاد;608562 نوشت:
حالا که بحث دروغ پیش آمده بد نیست کلیپ زیر رو هم ببینید و نظرتون رو بگی

اگه از یه کارشناس بخواید بیاد نظرش رو بگه ممنون میشم

واقعا ... هیچی !

[="Tahoma"][="Blue"]سوال: اگه با نیت خیر (خیر خواستن برای خواستگار) با یه دلیل، دروغ به خواستگار جواب رد بدیم، سوا از بحث گناه دروغ گفتن، نسبت به اون فرد دینی به گردنمون می افتد یانه؟

باسلام و احترام و عرض ادب
دروغ گفتن جایز نیست و در خیلی موارد می توان از روشهای دیگر استفاده نمود و دروغ هم نگفت، استفاده از دروغ نوعی بی سلیقه گی و بی سیاستی است. می توان با لطایف الحیلی از دروغ اجتناب نمود اما همین دروغ در مواردی جائز است مخصوصا اگر مصلحتی بزرگ در میان باشد و بیان حقیقت باعث ضربه به طرف مقابل یا گرفتاری وی بشود، (البته درباره ی این بحث می توانید به موارد جواز دورغ مراجعه بفرمایید که در همین سایت هم هست).
اگر احساس می کنید که خواستگار را رد کنید برای او و شما بهتر است و در غیر اینصورت برایتان مصیبتی پیش می آید و دچار گرفتاری و دردسر می شوید، رد کردن با دروغ مصلحتی در این شرایط، اشکالی ندارد و حقی برگردن شما باقی نمی ماند که بخواهید حلالیت بطلبید.
[/]

موضوع قفل شده است