نظر ایت الله بهجت در مورد موسیقی؟

تب‌های اولیه

64 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر ایت الله بهجت در مورد موسیقی؟

سلام
بنده مقلد ایت الله بهجت هستم طبق نظر ایشون تمام موسیقی ها حرام است حالا سوال من اینه صداهایی مثل زنگ موبایل یا زنگ ساعت هم جزو موسیقی هست ؟
یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدین
من چند وقتیه که میرم باشگاه ورزشی اونجاهم موسیقی هایه لهو میذارن (فکرکنم همه میدونن دیگه توباشگاه چه موسیقی هایی میذارن)
البته من سعی میکنم گوش نکنم و باذکر گفتن خودمو مشغول میکنم اما گاهی وقتا هم حواسم پرت میشه و میشنوم حالا تکلیف بنده چیه البته محیط و ادماش هم مذهبی نیستن که اگه بگم قطع کنن شاید مسخره هم بکنن.
لطفا اگه میشه سریع جواب بدین ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

zaker_eshg;607213 نوشت:
سلام
بنده مقلد ایت الله بهجت هستم طبق نظر ایشون تمام موسیقی ها حرام است حالا سوال من اینه صداهایی مثل زنگ موبایل یا زنگ ساعت هم جزو موسیقی هست ؟
یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدین
من چند وقتیه که میرم باشگاه ورزشی اونجاهم موسیقی هایه لهو میذارن (فکرکنم همه میدونن دیگه توباشگاه چه موسیقی هایی میذارن)
البته من سعی میکنم گوش نکنم و باذکر گفتن خودمو مشغول میکنم اما گاهی وقتا هم حواسم پرت میشه و میشنوم حالا تکلیف بنده چیه البته محیط و ادماش هم مذهبی نیستن که اگه بگم قطع کنن شاید مسخره هم بکنن.
لطفا اگه میشه سریع جواب بدین ممنون

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اصل اطراب شأنى، معيار حرمت است و نيز هر تحريك و تهييجى كه سبب فرح يا حزن شود اما در موسيقى تلهّ ى (نواختن موسيقى لهوى) با آلات معدّه ى (دستگاه ها و ابزار ويژه ى موسيقى) مطلقا جايز نيست، بلكه استعمال آن ها در غير لهو هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.

(مراد از اطراب شانی این است که موسیقی به صورتی باشد که برای عموم مردم متدینین مطرب باشد پس ملاک مطرب نبودن برای شخص نیست ومراد از مطرب بودن یعنی به صورتی باشد که مناسب مجالس لهو می باشد)

این حکم فرقی ندارد در زنگ موبایل باشد یا چیز دیگر، اگر به این صورت باشد حرام است واگر به این صورت نباشد اشکالی ندارد،مثل زنگ خانه وامثال آن.

حضور در مکانی که موسیقی حرام می گذارند جایز نیست ،اگر چه بخواهید حواس خود را پرت کنید تا نشنوید.

پی نوشت :
استفتائات آیت الله بهجت،موسیقی،سوال1756

شفا;610605 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اصل اطراب شأنى، معيار حرمت است و نيز هر تحريك و تهييجى كه سبب فرح يا حزن شود اما در موسيقى تلهّ ى (نواختن موسيقى لهوى) با آلات معدّه ى (دستگاه ها و ابزار ويژه ى موسيقى) مطلقا جايز نيست، بلكه استعمال آن ها در غير لهو هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.

(مراد از اطراب شانی این است که موسیقی به صورتی باشد که برای عموم مردم متدینین مطرب باشد پس ملاک مطرب نبودن برای شخص نیست ومراد از مطرب بودن یعنی به صورتی باشد که مناسب مجالس لهو می باشد)

این حکم فرقی ندارد در زنگ موبایل باشد یا چیز دیگر، اگر به این صورت باشد حرام است واگر به این صورت نباشد اشکالی ندارد،مثل زنگ خانه وامثال آن.

حضور در مکانی که موسیقی حرام می گذارند جایز نیست ،اگر چه بخواهید حواس خود را پرت کنید تا نشنوید.

پی نوشت :

ممنون از پاسختون
اگه باخودم هندزفری ببرم و به مداحی گوش کنم بازهم ایراد داره؟

همشم مداحی گوش کردن خوب نیست... بابا اسلام رو دارید خراب می کنید بخدا... نه تند روید نه اهسته بلکه متوسط و پیوسته روید...اگه اینطوره پس فردا می گن صدای بلبل و قناری هم حرامه... عزیز من هر موسیقی که گمراهت کنه حرامه و هر موسیقی که هدایتت کنه حلاله... برای مثال من اهنگ های بی کلام حماسی گوش میدام کلی روحیه خدا طلبی می گیرم .... این جمله رو هرگز فراموش نکنید... هیچ چیز در دنیا نیست که خدا حرام کرده مگر اینکه همون مقدار حلالش رو افریده

nothing;610852 نوشت:
همشم مداحی گوش کردن خوب نیست... بابا اسلام رو دارید خراب می کنید بخدا... نه تند روید نه اهسته بلکه متوسط و پیوسته روید...اگه اینطوره پس فردا می گن صدای بلبل و قناری هم حرامه... عزیز من هر موسیقی که گمراهت کنه حرامه و هر موسیقی که هدایتت کنه حلاله... برای مثال من اهنگ های بی کلام حماسی گوش میدام کلی روحیه خدا طلبی می گیرم .... این جمله رو هرگز فراموش نکنید... هیچ چیز در دنیا نیست که خدا حرام کرده مگر اینکه همون مقدار حلالش رو افریده

سلام
من خودم همیشه مداحی گوش میدم و هیچ وقت احساس غم و اندوه نمیکنم شادتر از من هم در دور اطرافم کسی نیست و لذتی که من از مداحی میبرم مثل شادی کاذب موسیقی نیست
بعدش مرجع تقلید بنده ایت الله بهجت هستن و نظر ایشون برای بنده مهمه نه نظر افراد عامی(من خودمم جزو عوام هستم)

موزیک مجازش خوبه همه چی مجازش خوبه

zaker_eshg;610847 نوشت:
ممنون از پاسختون
اگه باخودم هندزفری ببرم و به مداحی گوش کنم بازهم ایراد داره؟

سوالمو بازم میپرسم می تونم هندزفری ببرم مداحی گوش کنم؟ یا بازم گناه داره؟

شفا;610605 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

پی نوشت :

اگر موسیقی خوانندش مرد باشه خارجی بخونه هیچی هم از ترجمش متوجه نشیم. ایراد داره؟ مرجع تقلید: رهبر

[="Arial"][="DarkGreen"]

yaHosseinDS;615402 نوشت:
اگر موسیقی خوانندش مرد باشه خارجی بخونه هیچی هم از ترجمش متوجه نشیم. ایراد داره؟

بله ایراد داره.باید بدونید چی داره میگه یا نه؟ی بار ترجمشو بخونید وقتی خیالتون راحت شد چیز مورد داری نمیگه با خیال راحت گوش بدین.[/]

شفا;610605 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

پی نوشت :

سلام
اقا یکی به من جواب بده چرا من هرچی سوال میپرسم یا جواب نمیدین یا یک ماه بعد جواب میدین .
اگه هندزفری ببرم و مداحی گوش کنم و صدای موسیقی رو نشنوم بازم اشکال داره؟
یا کلا نباید رفت؟ث

اااا دقیقن سوال منه که این تاپیک:khandeh!:

تو باشگاه تقصیر ما نیس که .. خب اونا موزیک میزارن

ولی واقعن ... آدم با موزیک ورزش میکنه کمتر خسته میشه و مدت بیشتری ورزش میکنه

این نکته مثبت شدت بد بودنش رو کم نمیکنه؟؟:Gig:

آخه ادم از موزیکم لذت نمیبره که ... فقط واسه ورزشه Fool

سلام
در این تاپیک به برخی مسائل مرتبط پرداخته شده
http://www.askdin.com/thread41959.html
لطفا مطالعه بفرمایید

zaker_eshg;617500 نوشت:
سلام
اقا یکی به من جواب بده چرا من هرچی سوال میپرسم یا جواب نمیدین یا یک ماه بعد جواب میدین .
یا کلا نباید رفت؟ث

به نظر من
نه دیگه وقتی شما صدای اون موسیقی رو نمیشنوی، چه اشکالی میتونه داشته باشه

چی بهتر از مداحی های سید جواد ذاکر، خدا رحمتش کنه ، خیلیا با صدای مرحوم ذاکر مسیر زندگیشون عوض شده ها

اینو از اون تاپیک کپی کردم

شفا;552525 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر موسیقی که در آن مکان گذاشته می شود ، مطرب(یعنی:مناسب مجالس لهو و لعب است) باشدحضور در آن مجلس حرام است، و اگر مطرب نیست اشکالی ندارد.

مطرب نیس دیگه

فقط یه حالت تشویقی هیچانی داره موزیک باشگاه

بله؟

nothing;610852 نوشت:

پسر احساساتی;610932 نوشت:
موزیک مجازش خوبه همه چی مجازش خوبه

yaHosseinDS;615402 نوشت:
اگر موسیقی خوانندش مرد باشه خارجی بخونه هیچی هم از ترجمش متوجه نشیم. ایراد داره؟ مرجع تقلید: رهبر

عاشق ریاضی;615413 نوشت:

بله ایراد داره.باید بدونید چی داره میگه یا نه؟ی بار ترجمشو بخونید وقتی خیالتون راحت شد چیز مورد داری نمیگه با خیال راحت گوش بدین.

Miss Chadoriii;617501 نوشت:
اااا دقیقن سوال منه که این تاپیک:khandeh!:

این نکته مثبت شدت بد بودنش رو کم نمیکنه؟؟:Gig:

آخه ادم از موزیکم لذت نمیبره که ... فقط واسه ورزشه :|

یا الله
سلام
یکبار دیگر و با دقت بیشتر بخوانیم

طبق نظر آیت الله بهجت:

فرمودن موسیقی حرام مطلقا جایز نیست و اگر غیر لهو هم باشد احتیاط واجب جایز نیست

یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللّهَ وَأَطیعُوا الرَّسُول وَأُولی الأمرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی شَیء فَرُدُّوهُ إِلی اللّهِ وَالرَّسُول إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَومِ الآخر ذلِکَ خَیرٌ وَأَحْسَنُ تَأْویلاً. [۱]

«ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا و پیامبر خدا و اولی الامرتان پیروی کنید، پس، اگر در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) بازگردانید اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید، این، برای شما بهتر و پایانش نیکوتر است».

یوسف יוסף;617530 نوشت:
یا الله
سلام
یکبار دیگر و با دقت بیشتر بخوانیم

طبق نظر آیت الله بهجت:

فرمودن موسیقی حرام مطلقا جایز نیست و اگر غیر لهو هم باشد احتیاط واجب جایز نیست

یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللّهَ وَأَطیعُوا الرَّسُول وَأُولی الأمرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی شَیء فَرُدُّوهُ إِلی اللّهِ وَالرَّسُول إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَومِ الآخر ذلِکَ خَیرٌ وَأَحْسَنُ تَأْویلاً. [۱]

«ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا و پیامبر خدا و اولی الامرتان پیروی کنید، پس، اگر در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) بازگردانید اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید، این، برای شما بهتر و پایانش نیکوتر است».

اما من مرجعم رهبر می باشد Smile

حالا آقایون میتونن تو خیابون و پارک ورزش کنن

ما دخترا که برای ورزش کردن مجبوریم بریم باشگاه چی خب ؟؟

Fool

[="Arial"][="DarkGreen"]

Miss Chadoriii;617541 نوشت:

شما هم برین آقایون قول میدن چشماشونو ببندن!(صرفاً برای مزاح)[/]

اقای بهجت رو سر ما جا دارن.. ولی دوست عزیز والا ما هر چی مداحی های امروزی میبینم همش که سبک های پاپ و راک و نمیدونم متال استفاده میشه...
بنده قصد توهین ندارم ولی شما باید بدانید اصلا موسیقی چیه؟؟ معنا موسیقی چیه...وگرنه بتهوون و باخ و امثال این ادم ها اهنگ ساختن شما برید به این چیز ها گوش کنید که دقیقا اهنگی ساختن هم موزون با اهنگ طبیعت ادم گوش میکنه دقیقا میرسه به خدا...حال بنده نمیخوام بگم اقای بهجت اشتباه کردن ولی فکر کنم شما بد متوجه شدید همه اهنگ ها که بد نیست برادر من وگرنه قران خودش اهنگه وزن داره..طبیعت خودش اهنگه شما به وزش باد وقتی به درخت برخورد میکنه توجه کنید..به صدا اب دقت کنید اهنگ نباشه که انسان ارامش نداره اهنگ وسیلخ ای برای ارامش و یاد خدا افتادن..به نظر شخص بنده..
بنده مخالف شدید نسبت به مداحی و نوع سبک مداحی هستم که هیچ از موسیقی نمیفهمم و اسم رو گذاشتن موسیقی..موسیقی باید هماهنگ انسان باشه نه اینکه اینجوری..
باز هم میگم برادر شما باید اول متوجه بشید موسیقی چیه..موفق باشید

سلام
اولا ایت الله بهجت فرمودن موسیقی چه شادی اور باشد چه حزن اور حرامه.
خود قران اگر با غنا خونده بشه گوش کردنش حرامه.
دوما بنده حرف پیامبر این دین را قبول کنم که می فرماید موسیقی انسان را از خدا دور می کند یا حرف یک فرد عامی را که می گوید موسیقی باخ و بتهوون باعث رسیدن به خدا میشود.

Miss Chadoriii;617541 نوشت:

چقدرم من از محیط بسته ورزش کردن نفرت دارم

Miss Chadoriii;617501 نوشت:

این نکته مثبت شدت بد بودنش رو کم نمیکنه؟؟

آخه ادم از موزیکم لذت نمیبره که ... فقط واسه ورزشه :|

nothing;610852 نوشت:
عزیز من هر موسیقی که گمراهت کنه حرامه و هر موسیقی که هدایتت کنه حلاله...

Miss Chadoriii;617523 نوشت:
مطرب نیس دیگه

بله؟

خدایا دوست دارم;617516 نوشت:
به نظر من
نه دیگه وقتی شما صدای اون موسیقی رو نمیشنوی، چه اشکالی میتونه داشته باشه

Miss Chadoriii;617523 نوشت:
مطرب نیس دیگه

معذرت می خوام دوستان ولی مواظب باشیم احکام شرعی رو واسه شرایط خودمون توجیه نکنیم. تو حیطه احکام شرعی از ما نظر دادن خواسته نشده. حالا این یا حرام هس یا نیس و یا تبصره هایی داره. (البته منظورم ب شخص خاصی نبود من باب مثال بود همین)

sokotman;617549 نوشت:
.حال بنده نمیخوام بگم اقای بهجت اشتباه کردن ولی فکر کنم شما بد متوجه شدید همه اهنگ ها که بد نیست برادر من وگرنه قران خودش اهنگه وزن داره..طبیعت خودش اهنگه شما به وزش باد وقتی به درخت برخورد میکنه توجه کنید..به صدا اب دقت کنید اهنگ نباشه که انسان ارامش نداره اهنگ وسیلخ ای برای ارامش و یاد خدا افتادن..به نظر شخص بنده..

یه فقیه دلایل و قراین زیادی رو جمع می کنه و بررسی میکنه تا حکمی رو صادر کنه. قرائنی که ما شاید چشممنونم تا حالا بهشون نخورده باشه. پس متوجه باشیم که همین جوری نیس که هر کسی ب راحت بتونه به حکم ایراد بگیره و نظر خودش رو درست تر بدونه. از طرفی خب برادر من این مثالایی که اینجا از موسیقی زدین رو کجا آیت الله بهجت گفتن حرامه؟؟؟

sokotman;617549 نوشت:
اقای بهجت رو سر ما جا دارن.. ولی دوست عزیز والا ما هر چی مداحی های امروزی میبینم همش که سبک های پاپ و راک و نمیدونم متال استفاده میشه...
بنده قصد توهین ندارم ولی شما باید بدانید اصلا موسیقی چیه؟؟ معنا موسیقی چیه...وگرنه بتهوون و باخ و امثال این ادم ها اهنگ ساختن شما برید به این چیز ها گوش کنید که دقیقا اهنگی ساختن هم موزون با اهنگ طبیعت ادم گوش میکنه دقیقا میرسه به خدا...حال بنده نمیخوام بگم اقای بهجت اشتباه کردن ولی فکر کنم شما بد متوجه شدید همه اهنگ ها که بد نیست برادر من وگرنه قران خودش اهنگه وزن داره..طبیعت خودش اهنگه شما به وزش باد وقتی به درخت برخورد میکنه توجه کنید..به صدا اب دقت کنید اهنگ نباشه که انسان ارامش نداره اهنگ وسیلخ ای برای ارامش و یاد خدا افتادن..به نظر شخص بنده..
بنده مخالف شدید نسبت به مداحی و نوع سبک مداحی هستم که هیچ از موسیقی نمیفهمم و اسم رو گذاشتن موسیقی..موسیقی باید هماهنگ انسان باشه نه اینکه اینجوری..

یا الله...
کسی با موزیک به خدا نرسیده و نمیرسه و نخواهد رسید
شما یک حدیث یا توصیه از اهل بیت علیه السلام با سند قوی بیاور که گفته باشن موزیک یا موسیقی رستگاری میاورد یا ....!
عزیز برادر درباره زندگی و اخر و عاقبت این بزرگان موسیقی تحقیق کنید اکثرا دچار جنون شده اند

ملاک ما مداح و تلویزیون و خواننده مجاز نیست ملاک ما قران و اهل بیت علیه السلام و بزرگان دین که به شرع واقف هستند است...

قران وزن و اهنگ ادبی دارد با موزیک فرق دارد
مثلا خواندن اشعارحافظ و سعدی و.... حرام نیست و مشکلی ندارد اما بین شعر و ادب با موزیک فرق بسیار است
طبق فرمایش شما الان باخ و....+ خوانندگان اون ور ابی و این ور آ بی همه علامه هستند و دارای قرب الهی چون انقدر موسیقی خواند و گوش دادن و بخدا نزدیک شده اند و.....!!!میشود؟

حداقل کسانی که موزیک گوش میدن چه مجاز چه غیر مجاز که زیاد هم فرقی ندارد درباره سرگذشت بزرگان موسیق،تحقیق کنند

امینه;617617 نوشت:
از طرفی خب برادر من این مثالایی که اینجا از موسیقی زدین رو کجا آیت الله بهجت گفتن حرامه؟؟؟

سلام..خواهر من شما به متن بنده دقت کنید بنده هم گفتم که اون دوستمون بد متوجه شدن و صدرصد منظور اقای بهجت تمامی اهنگ ها نبوده..بنده هم نگفتم خدای نکرده اقای بهجت با سواد و عالم نبودن..ایشون روی چشم ما جا داشتن و جا خواهند داشت..

zaker_eshg;617584 نوشت:
سلام
اولا ایت الله بهجت فرمودن موسیقی چه شادی اور باشد چه حزن اور حرامه.
خود قران اگر با غنا خونده بشه گوش کردنش حرامه.
دوما بنده حرف پیامبر این دین را قبول کنم که می فرماید موسیقی انسان را از خدا دور می کند یا حرف یک فرد عامی را که می گوید موسیقی باخ و بتهوون باعث رسیدن به خدا میشود.

دوست عزیز شما به جای اینکه اینقدر در مطالب خودتون عامی بودن رو تکرار کنید اگر به حرف بنده توجه میکردید متوجه میشید..شما هنوز موسیقی رو درک نکردید..باید درک کنید.. قران با غنا خونده بشه چه صیغه ای.. بنده میگم قران خودش اهنگه وزن داره شما میگید غنا..بنده میگم طبیعت اهنگ داره همه حرکاتش وزن داره شما میگید غنا عجبا...دوست عزیز اون پیامبری که بنده میشناسم همچین حرفی نزده در ضمن شما درکتون رو بالا ببرید همش کلی نگاه میکنید همچون همون حرف اقای بهجت که کلی دیدید..شما باید یکم تو نوع دیدتون کار کنید..موفق باشید..

یوسف יוסף;617625 نوشت:
یا الله...
کسی با موزیک به خدا نرسیده و نمیرسه و نخواهد رسید
شما یک حدیث یا توصیه از اهل بیت علیه السلام با سند قوی بیاور که گفته باشن موزیک یا موسیقی رستگاری میاورد یا ....!
عزیز برادر درباره زندگی و اخر و عاقبت این بزرگان موسیقی تحقیق کنید اکثرا دچار جنون شده اند

ملاک ما مداح و تلویزیون و خواننده مجاز نیست ملاک ما قران و اهل بیت علیه السلام و بزرگان دین که به شرع واقف هستند است...

قران وزن و اهنگ ادبی دارد با موزیک فرق دارد
مثلا خواندن اشعارحافظ و سعدی و.... حرام نیست و مشکلی ندارد اما بین شعر و ادب با موزیک فرق بسیار است
طبق فرمایش شما الان باخ و....+ خوانندگان اون ور ابی و این ور آ بی همه علامه هستند و دارای قرب الهی چون انقدر موسیقی خواند و گوش دادن و بخدا نزدیک شده اند و.....!!!میشود؟

حداقل کسانی که موزیک گوش میدن چه مجاز چه غیر مجاز که زیاد هم فرقی ندارد درباره سرگذشت بزرگان موسیق،تحقیق کنند

سلام..دوست عزیز بنده هم حرف از خود در نیاوردم که..عزیز شما درکتون از خدا ی چیزی ی فرد دیگه ی چیز دیگه..نکنه انتظار دارید همه مسلمون و شیعه بشن برسن به خدا!!!!
بله که میشه رسید چرا نمیشه...مگر ادم در طبیعت سیر کنید و از طبیعت و اهنگ موزون و ردیف و هماهنگی طبیعت یاد بگیرید و اون رو در یک قالب خاص..اون هم قالب خاص انسان در بیاورد و به گوش انسان نشان دهد عیبی دارد..بنده واقعا تعجب میکنم..عزیز ریاضی دان خدا را با ریاضی و فیزیک دان خدا را با فیزیک و موسیقیدان با اهنگ و وزن خدا رو میشناسه دلیل نمیشه که چون مسیر و راه شما رو ادامه نداده غلطه..همه رو به کیش خود میبینی..غرور و تعصب درست نیست..
بنده گفتن هر کسی براساس یک مسیر خاص و براساس عقل و درایتی خودش به خدا نزدیک میشه..نه اینکه همه باید حتما نماز بخون برن بهشت نه برادر شما اشتباه فهمیدی.. خدا برای هر کسی در هر منطقه ای یک معنا دارد.. یکی اون ور دنیا نه قران رو دیده نه نماز رو درک کرده خوب با اهنگ میخواد برسه شده غلط نه برادر..شما یکم دیدتونو رو بالا ببرید..
ی مثال براتون میزنم..ی فردی داشت میرفت بهش گفتن جلوتر ی سگی اونجاست ادمو گاز میگیره مرده هم میگه خوب نزدیک شدم میگم بسم الله الرحمن الرحیم..بهش گفتن خب داری میری این چماغ رو بگیر شاید سگه عربی بلد نبود....
مثال ماست عزیز همه که درک از موزیک و اهنگ و وزن طبیعت ندارن حالا ی تعداد میان این اهنگ طبیعت رو به شکل انسان در میارن جوری که انسان بفهمه..این که بد نیست...بای هر چیزی به شکل خودش باشه..امیدوارم حرف بنده قابل درک باشه..

sokotman;617630 نوشت:
دوست عزیز شما به جای اینکه اینقدر در مطالب خودتون عامی بودن رو تکرار کنید اگر به حرف بنده توجه میکردید متوجه میشید..شما هنوز موسیقی رو درک نکردید..باید درک کنید.. قران با غنا خونده بشه چه صیغه ای.. بنده میگم قران خودش اهنگه وزن داره شما میگید غنا..بنده میگم طبیعت اهنگ داره همه حرکاتش وزن داره شما میگید غنا عجبا...دوست عزیز اون پیامبری که بنده میشناسم همچین حرفی نزده در ضمن شما درکتون رو بالا ببرید همش کلی نگاه میکنید همچون همون حرف اقای بهجت که کلی دیدید..شما باید یکم تو نوع دیدتون کار کنید..موفق باشید..

شما مثل اینکه خودتون رو علامه می دونید و همه رو نفهم بادرک پایین می دونید. شما می فرمایید بنده موسیقی را نفهمیده ام اما مثل اینکه خود شما نفهمیده اید که فرق بین اهنگ قرآن و موسیقی چیست شما هنوز فرق اهنگ شعر و موسیقی رو درک نکردین. من نمیدونم شما کدوم پیامبر رو میشناسین و اون پیامبر نگفته ولی پیامبر و امامان دین ما فرمودن موسیقی انسان را از خدا دور میکند.

sokotman;617632 نوشت:
سلام..دوست عزیز بنده هم حرف از خود در نیاوردم که..عزیز شما درکتون از خدا ی چیزی ی فرد دیگه ی چیز دیگه..نکنه انتظار دارید همه مسلمون و شیعه بشن برسن به خدا!!!!
بله که میشه رسید چرا نمیشه...مگر ادم در طبیعت سیر کنید و از طبیعت و اهنگ موزون و ردیف و هماهنگی طبیعت یاد بگیرید و اون رو در یک قالب خاص..اون هم قالب خاص انسان در بیاورد و به گوش انسان نشان دهد عیبی دارد..بنده واقعا تعجب میکنم..عزیز ریاضی دان خدا را با ریاضی و فیزیک دان خدا را با فیزیک و موسیقیدان با اهنگ و وزن خدا رو میشناسه دلیل نمیشه که چون مسیر و راه شما رو ادامه نداده غلطه..همه رو به کیش خود میبینی..غرور و تعصب درست نیست..
بنده گفتن هر کسی براساس یک مسیر خاص و براساس عقل و درایتی خودش به خدا نزدیک میشه..نه اینکه همه باید حتما نماز بخون برن بهشت نه برادر شما اشتباه فهمیدی.. خدا برای هر کسی در هر منطقه ای یک معنا دارد.. یکی اون ور دنیا نه قران رو دیده نه نماز رو درک کرده خوب با اهنگ میخواد برسه شده غلط نه برادر..شما یکم دیدتونو رو بالا ببرید..
ی مثال براتون میزنم..ی فردی داشت میرفت بهش گفتن جلوتر ی سگی اونجاست ادمو گاز میگیره مرده هم میگه خوب نزدیک شدم میگم بسم الله الرحمن الرحیم..بهش گفتن خب داری میری این چماغ رو بگیر شاید سگه عربی بلد نبود....
مثال ماست عزیز همه که درک از موزیک و اهنگ و وزن طبیعت ندارن حالا ی تعداد میان این اهنگ طبیعت رو به شکل انسان در میارن جوری که انسان بفهمه..این که بد نیست...بای هر چیزی به شکل خودش باشه..امیدوارم حرف بنده قابل درک باشه..

یا الله...
سلام
شما نظرتو گفتی بنده هم نظرمو گفتم ..شما نظر شخصیت رو میگی عزیز دل...
.و حقیر نظر مبتنی بر اصول دین....
اون همه علامت تعجب نمیخاست ما به ایرانی بودن مسلمان بود و مخصوصا شیعه بودن خود افتخار میکنیم
همه پیشه خدا یکسانند الا به تقوا انهم در قران گفته تقوا چیست و با تقوا کیست

موزیک جاز پاپ راک کلاسیک و... با اهنگ طبیعت فرق دارد اگر ندارد همون موزیک و موسیقی طبیعت را گوش کنید چون اصل است و دستکاری هم نشده....
خدا در اعداد و ... نمیگنجد رجوع کنید به مبحث خدا شناسی در نهج البلاغه....
راه من نیست راهی است که شرع دین اورده از طرف حق تعالی توسط پیامبران و اهل بیت علیه السلام....
خدا را باید انگونه که فرمود بپرستید و نزدیک بشید نه با روش های من دراوردی
(طبق فرمایش شما الان تمامموزیسین ها در قرب الهی هستند)؟؟
عزیز برادر باید افتخار کنی مسلمان و شیعه باشید اونور دنیا امانیستند و انسان محورند،ما خدا محوریم اون ور دنیا رو با فرض اعتقاد به مسیحیت و یهودیت راستین و انجام احکام آن با رهبر و امام خود و احکام باز خواست میکنند و شما را با احکام خود کما که بیشتر افراد غرب خدا ناباورند و چیزی رو قبول ندارن و اگر هم دارند به کارما و انرژی و مدیتیشن و.... اعتقاد دارند که منشا همه اینها خود میدانید چیست؟؟
درباره سگ و بسم الله ربطی به موضوع ندارد کما که شان این ایه این مثال حقیر نیست
جهت اگاهی شما و پاسخ به مثالت احتیاط شرط عقل است و در قران بر عقل تاکید شده نه بر جهل و حماقت و ...
من شما زور نکردم و اصرارم ندارم بگویم موزیک گوش نکنی اگر مسلمان و شیعه هستید همان کنید که مرجع تقلیداتان فرموده و از خود حکم صادر نکنید
ما مقلد حضرت ایت الله بهجت (رحمت الله علیه) هستیم و انچه فرمودن انجام میدهیم
.

zaker_eshg;617641 نوشت:
ولی پیامبر و امامان دین ما فرمودن موسیقی انسان را از خدا دور میکند.

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

اون وقت اینقدر مطمئن صحبت میکنید میتونین بفرمایین چرا این گفته ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) ، درباره ی من صدق نمیکنه؟ اگر موسیقی ای که گوش میدم(متال و فولکلور شرق دور و اروپا) میخواست منو دور بکنه از خدا، تا به حال نه نماز میخوندم نه الان روزه بودم و نه خدارو قبول داشتم و دست به فعالیت های مذهبی نمیزدم و میرفتم دنبال دختر بازی و جشن و پارتی و... . نزدیک به چهار سال هم هست در این سایتم و اگر میخواستم دور بشم تا به حال از این جا رفته بودم. حتی شده موسیقی منو تشویق به نماز خوندن بکنه و یک شور و اشتیاق زیادی بهم دست بده که برم نماز بخونم !

پس من به شخصه میشم یک مثال عینی در نقص این گفته ها. تامل کنید.

سعی کنین دیدتون رو باز تر کنین نسبت به این قضیه.

Kamran;617661 نوشت:

سلام به شما

اون وقت اینقدر مطمئن صحبت میکنید میتونین بفرمایین چرا این گفته ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) ، درباره ی من صدق نمیکنه؟ اگر موسیقی ای که گوش میدم(متال و فولکلور شرق دور و اروپا) میخواست منو دور بکنه از خدا، تا به حال نه نماز میخوندم نه الان روزه بودم و نه خدارو قبول داشتم و دست به فعالیت های مذهبی نمیزدم. حتی شده موسیقی منو تشویق به نماز خوندن بکنه و یک شور و اشتیاق زیادی بهم دست بده که برم نماز بخونم !

یا الله
سلام...

Kamran;617661 نوشت:
چرا این گفته ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) ، درباره ی من صدق نمیکنه؟

منطورتو واضح بگو درباره اهل بیت(ع)

یوسف יוסף;617666 نوشت:
منطورتو واضح بگو درباره اهل بیت(ع)

سلام برار (برادر)

منظورم اینه مثلا من یه بار خونده بودم که پیامبر(ص) فکر کنم اگر اشتباه نکنم فرموده بودن کسی که سه تار (یا تار دقیق یادم نیست) مینواخته در روز قیامت هفتاد هزار فرشته بر سرش با پتگ و گرز میکوبن ، چنین چیزی دقیقا یادم نمیاد.

خب من سه تار مینوازم. البته نه حرفه ای، فعلا در حد معمولی و یادگیری. با این وضعیتی که دارم فکر نمیکنم که این گفته ی واقعی پیامبر بوده باشه و یا اگر باشه هم تحلیلم بر این مبناست که اصولا در تاریخ اگر ما نگاه کنیم طریقه ی استفاده ی موسیقی زمین تا آسمون با الان فرق میکنه.

در قدیم اکثرا به اینگونه بوده مثلا برای مجالس درباری، مطربانی میومدن، رقصنده هایی هم همینطور و یک نوع مجلس غنا و لهوی بر گذار میشد و اینگونه همگی با شراب و ... لذت میبردن و به بیراهه کشونده میشدن. در این صورت اون موسیقی و مجلس حرام که نیست هیچی ، پدرجد حرامه :khaneh:.
و در اون مطربان سه تار و تار و عود و تنبک و خیلی ساز های دیگه به کار میرفته.

در این صورت اون نوازنده ی بیچاره، در ایجاد گناه کمک کرده به وسیله ی نعمت خدادادی(استعداد در نوازندگی مثلا) و اون ساز بی زبانِ بیچاره. همین شعرای ما که اینقدر اشعار عرفانی میگفتن اینا خودشون یه پا موزیسین بودن، آیا از خدا به دور شدن؟

اما الان، طریقه ی استفاده ی موسیقی یه حالت متفاوت هم پیدا کرده که البته قبلا هم بودش ولی خب الان وضعیت جامعه انفرادی تر شده نسبت به گذشته. برای همین اگر من بنشینم در اتاقم با چند تن از دوستان مشغول نوازندگی بشیم و لذت ببریم، فعل حرامی مرتکب نشدیم که هفتاد هزار تا فرشته بخوان بیان بکوبن تو سرمون.
حالا میرسم سر همین مسئله ی موسیقی گوش دادنم. خب، من به این معتقدم که به جای اینکه من یه افسار بسازم با ذهن خودم بدم دست موسیقی تا منو کنترل کنه، من افسار رو میسازم و میندازم حلق موسیقی تا کنترلش کنم. این یعنی آگاهانه موسیقی گوش دادن.

البته میگم این قضیه برای من صدق نمیکنه اما ممکنه در حالت جمعی (نه انفرادی) صدق بکنه یعنی احتمال به بیراهه کشوندن زیاد تر از نکشوندن باشه اما اینکه بگیم به طور مطلق به بیراهه میکشه اشتباهه چون من به شخصه یه مثال هستم در نقصش.

فرض مثال گروهی به نام nile، اگر اشتباه نکنم، موسیقی ای داشت که در اون اذان گفت و معانی و اشعارش ضد اسلام بود و به شدت خشن بود به طوری که با ناراحتی و زجر تا آخرش گوش دادم، اما بعد از یه بار گوش دادن و خوندن متنش، دیگه سمتش نرفتم. این یعنی آگاهانه برخورد کردن با موسیقی، ولی یکی دیگه که اهمیت نمیده همین رو گوش میده و گوش میده و گوش میده و لذت میبره و ... . آیا من و اون یکی هستیم ؟

البته خدا نکرده برداشت بد نشه نمیخوام خودم رو بالا ببرم یا خاص کنم(از اینکار متنفرم)، خدا لعنت کنه منو اگر بخوام اینکارو بکنم، من صرفا یک مثال عینی آوردم (خودم) ، قطعا خیلی از مردمان هم هستن که مثل منن.

الان این دوستمون به خاطر پخش موسیقی باشگاه نره ، پس باید تو خیابون هم نره چون بد حجابی هست! یا چشم بسته بره تو خیابون که به گناه نیفته!

این رو یک نفر برامون توضیح بده ممنون میشم

سلام به شما

من اسامی افرادی میارم که بنابر گفته ی شما باید از راه دین به در میشدن :

محمد بن زکریای رازی با وجود شهرت در طب، عود مینواخته و کتاب فی جمل الموسیقی را هم تالیف کرده.

رودکی شاعر، نوازنده ی چنگ، عود و خواننده در دربار سامانیان بود.

فارابی ملقب به معلم ثانی، که در فلسفه و ریاضیات تحقیقاتی انجام داده و موسیقی را بر اساس قوانین صوت شناسی (آکوستیک) و نسبت های ریاضی مورد بررسی قرار داده بود. کتاب الموسیقی الکبیر مال اونه.

ابن سینا، فیلسوف و طبیب معروف که دیگه خودتون مینشاسینش ، بعد از فارابی بزرگترین نظریه پرداز موسیقی به شمار میره. که در کتاب های شفا و نجات و دانشنامه علایی از موسیقی در جهت علمیش سخن گفته.

ابن زیله هم که از شاگردان ابن سینا بود که کتاب الکافی فی الموسیقی رو نوشت.

جامی از شاعران نامدار مائه یک رساله داره به نام رساله ی موسیقی عبدالرحمن جامی که در اون دو بخش هست... علم تالیف (آهنگسازی) و علم ایقاع (وزن).

خواجه نصیرالدین طوسی ، ریاضی دان بود و در علم نجوم دست داشت. موسیقی هم علاقه داشت و رساله ای به نام علم موسیقی داره.

آیا ابن سینا از خدا دور شد ؟

برادران و خواهران بزرگوار، دیدتون رو باز تر کنین !

Kamran;617661 نوشت:

سلام به شما

اون وقت اینقدر مطمئن صحبت میکنید میتونین بفرمایین چرا این گفته ی پیامبر (ص) و ائمه (ع) ، درباره ی من صدق نمیکنه؟ اگر موسیقی ای که گوش میدم(متال و فولکلور شرق دور و اروپا) میخواست منو دور بکنه از خدا، تا به حال نه نماز میخوندم نه الان روزه بودم و نه خدارو قبول داشتم و دست به فعالیت های مذهبی نمیزدم و میرفتم دنبال دختر بازی و جشن و پارتی و... . نزدیک به چهار سال هم هست در این سایتم و اگر میخواستم دور بشم تا به حال از این جا رفته بودم. حتی شده موسیقی منو تشویق به نماز خوندن بکنه و یک شور و اشتیاق زیادی بهم دست بده که برم نماز بخونم !

پس من به شخصه میشم یک مثال عینی در نقص این گفته ها. تامل کنید.

این اخرین پستم تواین تاپیکه چون فکرمیکنم دیگه داره جدل میشه.کارشناس محترم لطفا جواب بدن.
عزیز مگه هرکی نماز بخونه و روزه بگیره به خدا نزدیک شده اگه به نمازخوندن باشه عمر و ابوبکر و خوارج و وهابی ها از منو شما بیشتر نماز خوندن .

zaker_eshg;617756 نوشت:
این اخرین پستم تواین تاپیکه چون فکرمیکنم دیگه داره جدل میشه.کارشناس محترم لطفا جواب بدن.
عزیز مگه هرکی نماز بخونه و روزه بگیره به خدا نزدیک شده اگه به نمازخوندن باشه عمر و ابوبکر و خوارج و وهابی ها از منو شما بیشتر نماز خوندن .

سلام

جدل چیه! ما که خوبیم :Nishkhand:

نه مربوط به نماز نیست، بلکه شما اشتباه برداشت کردین. عمر متال گوش میداد که بخواین مثال من رو به اون ربط بدین؟ من چه کار به عمر دارم.

ببین مربوط به اینه که شما میگی "موسیقی" انسان رو از خدا به دور میکنه، درست؟

من میگم نه، چون من هم موسیقی گوش میدم و هم نزدیکم(البته منظور از نزدیک شدن ، به معنای درجه ی بالا نیستا ! به معنای اینه که حداقل در مسیر گمراهی نیوفتادم)؛ نزدیکی به خدا فقط نماز نیست. شما منو نمیشناسی نمیخوام هم از خودم بگم که کار زشتیه و ممکنه برداشت بد بشه که بگن داره از خودش تعریف میکنه. اما اینو باید در نظر بگیری که خیلی امثال من که متال گوش میدن نماز نمیخونن و حتی ضد خدا هستن، اما من میخونم و ضد خدا نیستم. مسئله اینه ! وگرنه بله، شمر از من هم بیشتر نماز میخوند.

​مثالی آوردم از ابن سینا، ابن سینایی که شما از مطالب دینی و فلسفیش استفاده میکنی در اثبات خدا و ...، خودش از بزرگان نظریه پرداز موسیقیه. این یعنی چی ؟ لطفا جواب بدین. اگر بنابر سخن شما باشه ابن سینا منحرف هست و نباید از گفته هاش استفاده کرد.

یا شعرای بزرگ ما که ژست مذهبی میگیریم میشینیم میخونیم هم نباید بخونیم چون خودشون دستگاه های موسیقی رو کامل میشناختن و وارد بودن. پس منحرف بودن و نباید سمتشون رفت پس از فردا حافظ و سعدی یا مولوی و ... نخونین، چون منحرفن.

برادر گرامی بستگی به نوع استفاده ی ما از موسیقی داره. اگر موسیقی رو ما توی جشن لهو استفاده کنیم، حرامه. ولی یک موسیقی بر روی زنگ یک گوشی موبایل چه نوع حرامی میتونه داشته باشه که سرش گیر کردین ؟ آیا کاری به غیر از این داره که شمارو متوجه این بکنه که گوشیتون داره زنگ میخوره ؟ آیا با زنگ موبایلتون مشغول به رقص یا فساد میشین؟
توی همون باشگاهی که مثال زده شد، چه عیبی داره؟ موسیقی داره ایجاد لهو و غنا میکنه؟ در حال ورزش یک موسیقی در حال پخش هست که صرفا به انگیزه و روحیه کمک میکنه که خیلی بهتر آدم ورزش کنه (جو بگیرتش).

تو اون يكي تاپيك هم گفتم من تو باشگاه گوشي ميذارم مداحي گوش ميدم چون هر چي تلاش ميكردم به موزيك باشگاه گوش ندم نميشد ناخوداگاه ذهنم مي رفت سمتش تو غنا بودن موزيك هايي كه باشگاه ها ميذارن هيچ شكي نيستش !

zaker_eshg;617641 نوشت:
شما مثل اینکه خودتون رو علامه می دونید و همه رو نفهم بادرک پایین می دونید. شما می فرمایید بنده موسیقی را نفهمیده ام اما مثل اینکه خود شما نفهمیده اید که فرق بین اهنگ قرآن و موسیقی چیست شما هنوز فرق اهنگ شعر و موسیقی رو درک نکردین. من نمیدونم شما کدوم پیامبر رو میشناسین و اون پیامبر نگفته ولی پیامبر و امامان دین ما فرمودن موسیقی انسان را از خدا دور میکند.

دوست عزیز انگار شما کلا همش دوست دارید متن همه رو منفی بگیرید. بنده در متن خودم کجا گفتم خدای نکرده نفهمیده اید و گفتم نفهم...بهتره اینقدر به بحث ادامه ندیم که خدای نکرده باعث ناراحتی نشیم...در کل اگر باعث ناراحتی شما شدم حلال کنید..قصدم خیر بود..یا علی

یوسف יוסף;617653 نوشت:

یا الله...
سلام
شما نظرتو گفتی بنده هم نظرمو گفتم ..شما نظر شخصیت رو میگی عزیز دل...
.و حقیر نظر مبتنی بر اصول دین....
اون همه علامت تعجب نمیخاست ما به ایرانی بودن مسلمان بود و مخصوصا شیعه بودن خود افتخار میکنیم
همه پیشه خدا یکسانند الا به تقوا انهم در قران گفته تقوا چیست و با تقوا کیست

موزیک جاز پاپ راک کلاسیک و... با اهنگ طبیعت فرق دارد اگر ندارد همون موزیک و موسیقی طبیعت را گوش کنید چون اصل است و دستکاری هم نشده....
خدا در اعداد و ... نمیگنجد رجوع کنید به مبحث خدا شناسی در نهج البلاغه....
راه من نیست راهی است که شرع دین اورده از طرف حق تعالی توسط پیامبران و اهل بیت علیه السلام....
خدا را باید انگونه که فرمود بپرستید و نزدیک بشید نه با روش های من دراوردی
(طبق فرمایش شما الان تمامموزیسین ها در قرب الهی هستند)؟؟
عزیز برادر باید افتخار کنی مسلمان و شیعه باشید اونور دنیا امانیستند و انسان محورند،ما خدا محوریم اون ور دنیا رو با فرض اعتقاد به مسیحیت و یهودیت راستین و انجام احکام آن با رهبر و امام خود و احکام باز خواست میکنند و شما را با احکام خود کما که بیشتر افراد غرب خدا ناباورند و چیزی رو قبول ندارن و اگر هم دارند به کارما و انرژی و مدیتیشن و.... اعتقاد دارند که منشا همه اینها خود میدانید چیست؟؟
درباره سگ و بسم الله ربطی به موضوع ندارد کما که شان این ایه این مثال حقیر نیست
جهت اگاهی شما و پاسخ به مثالت احتیاط شرط عقل است و در قران بر عقل تاکید شده نه بر جهل و حماقت و ...
من شما زور نکردم و اصرارم ندارم بگویم موزیک گوش نکنی اگر مسلمان و شیعه هستید همان کنید که مرجع تقلیداتان فرموده و از خود حکم صادر نکنید
ما مقلد حضرت ایت الله بهجت (رحمت الله علیه) هستیم و انچه فرمودن انجام میدهیم
.

عزیز بنده دنبال قانع کردن یا دنبال دعوا نیستم..شما مباحث رو با هم مخلوط میکنید بنده میکنم موسیقی میشه یک مسیری به سمت خدا که دقیقا هم میتونه بشه.. بنده نگفتم شما تقلید نکنید بنده میگم شما بدون تحقیق قبل تقلید نکن..باید در علم سیر کرد هر وقت نتونستین درک کنید اونوقت رجوع کنید به مرجع نه اینکه هر چی پیش میاد بروید پیش مرجع..خدا خودش میگه در علم جستجو کنید متوجه بشید..حال بنده قصد این رو نداشتم شما رو از مقلد بودن دور کنم...
دوست عزیز شما اصلا فکر میکنید راه رسیدن و پرستش خدا به همین شکله..در صورتی نه فقط اینجوری نیست شما اینجوری یاد گرفتی..یکی اون طرف دنیا بازم تکرار میکنم نه قران دیده نه پیامبر رو شناخته نه علی رو..شما چه انتظاری دارید بیاد نماز بخونه...خوب یکی میشه موزیسین و نیتش هم فقط برای خدایی که به سبک خودش شناخته میسازه فکر میکنید این کارش اجر نداره فکر میکنید در بهشت جا نداره که تمام قصد و نیتش در کار رضا خدا بوده...خوب اون خدا رو اینجوری شناخته شما باز بفرمایید تو مبحث خداشناسی شیعه اینو نگفته..خوب اون اصلا شیعه نمیدونه چیه خدا نمیتونه مثل شیعه خودشو به اون بشناسه..یا سنی یا مسلمان... قرب الهی در حد خودش بله چرا که نه.. یک موزیسن با موزیک خودش باعث پیشرفت و حرکت جامعه خودش در حرکت صحیح و مثبت و کاملا مساوی با فطرت انسانی میشه..
دوست عزیز شما درست میگید بله اهنگ ها میسازن به قصد غیر خدا که میشه همونی که تو غرب میبینید کاملا مخالف فطرت انسانیت و خوی حیوانت انسان رو نشون میده..خوب اون غلطه ولی دلیل نمیشه همه چی غلطه.
در کل امیدوارم دیدتون رو بازتر کنید...یا علی

zaker_eshg;617500 نوشت:
سلام
یا کلا نباید رفت؟ث

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

رفتن به مکانی که موسیقی حرام پخش می شود،حتی اگر بخواهید هندزفری در گوش گذاشته ومداحی گوش کنید، جایز نیست.

yaHosseinDS;617535 نوشت:
اما من مرجعم رهبر می باشد :)

سلام علیکم

طبق نظر رهبری

ملاک حرمت موسيقى‌

هر موسيقى که به حسب طبيعت خود از نوع موسيقى لهوى مضلّ عن سبيل الله باشد، حرام است اعم از اينکه مهيّج باشد يا نباشد و موجب ايجاد حزن و اندوه و حالات ديگر در شنونده بشود يا نشود، و در صورتى که موسيقى مناسب با مجالس لهو و گناه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، دليلى بر حرمت آن وجود ندارد.

شنيدن موسيقى در حال ورزش

س: شرکت در کلاسهاى ورزشى که در آنها موسيقى پخش مى‌شود چه حکمى دارد اگر از هدفن استفاده کنيم به نحوى که موسيقى را نشنويم يا به طور ضعيف بشنويم چطور؟
ج) اگر موسيقى مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخيص آن به عهده خود مکلّف است.

پی نوشت:
سایت رهبری،استفتائات جدید،شنيدن موسيقى در حال ورزش
همان،پرسشهای متداول ،سوال457

Kamran;617734 نوشت:
خواجه نصیرالدین طوسی ، ریاضی دان بود و در علم نجوم دست داشت. موسیقی هم علاقه داشت و رساله ای به نام علم موسیقی داره.

ان شاءالله که جواب سوال تون رو کارشناس محترم بدند اما خیلی خب، همه ی افرادی که اسم آوردین کتاب موسیقی شون رو خوندین که موسیقی رو چی و چطور تعریف کردن و دست اخر نتیجه کتاب شون چی بوده؟؟؟

Kamran;617780 نوشت:
برادر گرامی بستگی به نوع استفاده ی ما از موسیقی داره. اگر موسیقی رو ما توی جشن لهو استفاده کنیم، حرامه. ولی یک موسیقی بر روی زنگ یک گوشی موبایل چه نوع حرامی میتونه داشته باشه که سرش گیر کردین ؟

بازم میگم مواظب باشیم تو احکام از ما نظر دادن نخواستن مگر اینکه فقیه باشیم. لطف کنیم و از خودمون حکم صادر نکنیم.

sokotman;617929 نوشت:
بنده نگفتم شما تقلید نکنید بنده میگم شما بدون تحقیق قبل تقلید نکن

همونجوری که خودتون بهتر میدونین(فقط من باب یادآوری) بحث تحقیق و بررسی و... مال اصول دینه. اونجاس که باید اساسی تحقیق کنین اما اگه تحقیق کردین و همه اش رو پذیرفتین دیگه در مورد احکام یا باید تعبدی عمل کنین یعنی همون تقلید یا یاید احتیاط کنین که سخت ترین کاره یا باید خودتون وقت بذارین و دروس مختلف رو بخونین و آخر سر فقیه بشین تا بتونین یه حکمی مث موسیقی رو از تو منابع دربیارین.و جالب اینه که در طی راه رسیدن ب درجه فقاهت شما بازم مجبورین یا تقلید کنید یا احتیاط.اینکه فتن آگاهانه در مورد موسیقی عمل کنیم من وقت بررسیش رو ندارم و روح و روانم هم برام مهمتر از همه چیزه نمی تونم بیام یکی یکی بعضی چیزا رو امتحان کنم ک کدوم خوبه کدوم بد. اومدیم و ی جا این غذای روح ناسالم بود و ناکارم کرد کی باید جواب بده. لذا خودم رو راحت می کنم و همون کاری که فقیه با توجه ب منابع مختلفی ک داشته و بهش رسیده رو عمل می کنم.
میدونم ک منظور شمام غیر این نیس لذا هر کی به نظر مرجع خودش باید عمل کنه یا احتیاط کنه که خیلی سخت تره.
جا برا اظهار نظر ما هم تو باب احکام فقط اونجاهاییه که به خود مکلف واگذارش کردن. نه تو حکم و فتوای مراجع.
تموم حرف من اینه ک مواظب باشیم با احکام دین سلیقه ای رفتار نکنیم. روح تمامی عبادات خلاصه میشه تو یه کلمه "عبودیت" . حالا اگه ب نظرتون موسیقی ک بعضیا رو ب عبادت بیشتر تشویق می کنه اگه این عبادت تون شما رو ب عبودیت می رسونه بسم الله. ولی خیلی از حرفا نشون از عکس این قضیه داره. چون عبودیت یعنی پرستش خدا دقیقا اونجوری که خدا می خواد و فرمان داده (حالا چه من مثال نقضی برا اون فرمان باشم چ باشم) نه اونجوریکه دلم می خواد .
خیلی خیلی معذرت می خوام ک اینقد طولانی شد.
یا علی

نه خواهر من چرا طولانی.. اخه شما متوجه بشید دوستمون سوال کردن برم مداحی گوش کنم وقتی مجبوریم بنده مثال گفتم که شما به جای اون چیزهایی که اسمش رو گذاشتن موسیقی حداقل وقتی میخواهید گوش بدید یک چیز بهتر گوش بدید که کمی با فطرت انسان هماهنگه...
در کلامیدوارم همه ما درست انتخاب کنیم وگرنه هیچکسی نه کامله نه همیشه درست میگه..

کلا موسیقی لهو و لهب و حرام و گناه دارد

امینه;618136 نوشت:
ان شاءالله که جواب سوال تون رو کارشناس محترم بدند اما خیلی خب، همه ی افرادی که اسم آوردین کتاب موسیقی شون رو خوندین که موسیقی رو چی و چطور تعریف کردن و دست اخر نتیجه کتاب شون چی بوده؟؟؟

بازم میگم مواظب باشیم تو احکام از ما نظر دادن نخواستن مگر اینکه فقیه باشیم. لطف کنیم و از خودمون حکم صادر نکنیم.

همونجوری که خودتون بهتر میدونین(فقط من باب یادآوری) بحث تحقیق و بررسی و... مال اصول دینه. اونجاس که باید اساسی تحقیق کنین اما اگه تحقیق کردین و همه اش رو پذیرفتین دیگه در مورد احکام یا باید تعبدی عمل کنین یعنی همون تقلید یا یاید احتیاط کنین که سخت ترین کاره یا باید خودتون وقت بذارین و دروس مختلف رو بخونین و آخر سر فقیه بشین تا بتونین یه حکمی مث موسیقی رو از تو منابع دربیارین.و جالب اینه که در طی راه رسیدن ب درجه فقاهت شما بازم مجبورین یا تقلید کنید یا احتیاط.اینکه فتن آگاهانه در مورد موسیقی عمل کنیم من وقت بررسیش رو ندارم و روح و روانم هم برام مهمتر از همه چیزه نمی تونم بیام یکی یکی بعضی چیزا رو امتحان کنم ک کدوم خوبه کدوم بد. اومدیم و ی جا این غذای روح ناسالم بود و ناکارم کرد کی باید جواب بده. لذا خودم رو راحت می کنم و همون کاری که فقیه با توجه ب منابع مختلفی ک داشته و بهش رسیده رو عمل می کنم.
میدونم ک منظور شمام غیر این نیس لذا هر کی به نظر مرجع خودش باید عمل کنه یا احتیاط کنه که خیلی سخت تره.
جا برا اظهار نظر ما هم تو باب احکام فقط اونجاهاییه که به خود مکلف واگذارش کردن. نه تو حکم و فتوای مراجع.
تموم حرف من اینه ک مواظب باشیم با احکام دین سلیقه ای رفتار نکنیم. روح تمامی عبادات خلاصه میشه تو یه کلمه "عبودیت" . حالا اگه ب نظرتون موسیقی ک بعضیا رو ب عبادت بیشتر تشویق می کنه اگه این عبادت تون شما رو ب عبودیت می رسونه بسم الله. ولی خیلی از حرفا نشون از عکس این قضیه داره. چون عبودیت یعنی پرستش خدا دقیقا اونجوری که خدا می خواد و فرمان داده (حالا چه من مثال نقضی برا اون فرمان باشم چ باشم) نه اونجوریکه دلم می خواد .
خیلی خیلی معذرت می خوام ک اینقد طولانی شد.
یا علی

سلام
من این کتاب هارو تقریبا خوندم و در مورد اصل موزیک صحبت شده یعنی مثلا هارمونی نوع دستگاه ها و ...
ارش میدس چند هزار سال قبل پی برد که نت های موسیقی از عدد پی بدست میان و کلا موسیقی یعنی ریاضی هر نت کسری از دیگری هستن
درضمن از عشقم پیامبر حدیثی هست با این مضمون که دین بعد از فطرت انسانی قرار میگیره و یکی دیگه با این مضمون که هر حدیثی از من شنیدید با قران و فطرت انسانی خودتون مقایسه کنید
فطرت عام انسان ها بر اینه که موسیقی (غنی) خیره و قران هم که غنا رو مورد خطاب قرار داده (که رفرنس میدم به همه کتاب جوانان و موسیقی از ایت الله بهشتی رو مطالعه کنند")
من خودم درس موسیقی میخونم و به شخصه از همون موقع هاست که به فلسفه و دینشناسی علاقه مند شدم
یکی از دوستان من که استاد موسیقی هست اعتقاد قلبی داره که خدا مومنین رو با صدای سوپرانو به بهشت دعوت میکنه از بس زیباست
من در موسیقی به غیر از زیبایی نمیبینم
و درضمن عامه مردم فکر میکنن موسیقی چیز پیش پا افتاده ایه در صورتی که یک علم فوق العاده پیچیدست
متاسفانه همین افکار خشک مقدس باعث میشه ما یک اهنگساز مسلمان خوب نداشته باشیم و برای مثال موسیقی متن فیلم محمد رسوالله رو یک اهنگساز مسیحی ساخته که کلی جایزه هم برد و همین سریالی که در حال ساخته برای امام حسین و اون هم اهنگسازش مسیحیه (البته با احترام ) و این واقعا جای تاسف داره:Ghamgin:

من اصلا اهل موسيقي نيستم و فقط بعد نماز مناجاتهايي كه موسيقي زمينه دارن رو پاي سجاده گوش مي دم و با خدا درد دل مي كنم كلي هم حس معنوي بهم دست مي ده.

اولا که این احادیثی که درباره ی موسیقی از امام و پیامبران داریم مال اون زمانه ربطی به این زمان نداره

این هم که دین میگه حرامه برای اینه که دختر پسر جمع میشند دور هم با موسیقی عرق و شراب میخورند میزنن میرقصند و حرامه این کار ...

همین مداحی جدیده ی کریمی رو گوش دادم فقط کم مونده بود با گیتار بشینه بخونه ... والـــا

موسیقیه پاپ هیچ مشکلی از نظر دین نداره اگه بخواید بگید داره همین مداحی هارو که میخوانن بدن بیرون میشینند میکس و افکت میدند به

صداشون که جز موسیقی پاپ محسوب میشه ..

فقط %1 فرض کنید خداوند به این بزرگی و مهربونی یه بندشو به خاطر گوش دادن به موسیقیب خواد بندازه تو جهنم :|||||

Tony;658427 نوشت:
اولا که این احادیثی که درباره ی موسیقی از امام و پیامبران داریم مال اون زمانه ربطی به این زمان نداره

این دیگه برای بنده قابل قبول نیست...
اینجوری نعوذبالله قران هم مال اون زمانه...کلا اگر قرار بود هرکسی خودش تشخیص بده و هوای خودشو ملاک عمل بذاره...پس خدا واسه چی دین وپیامبرشو فرستاد واطاعتشونو واجب کرد!
مگه قبول نداریم که اسلام برای همه ی زمانها جواب میده؟

بانو زهرا;658432 نوشت:
این دیگه برای بنده قابل قبول نیست...
اینجوری نعوذبالله قران هم مال اون زمانه...کلا اگر قرار بود هرکسی خودش تشخیص بده و هوای خودشو ملاک عمل بذاره...پس خدا واسه چی دین وپیامبرشو فرستاد واطاعتشونو واجب کرد!
مگه قبول نداریم که اسلام برای همه ی زمانها جواب میده؟

بله ولی احادیث موسیقیش بسیار سنگینه به طوری که گوش دادن به موسیقی حتی اگه اختیاری نباشه و اجباری باشه گناه بزرگیه

الان زمونه فرق داره این مورد استثنا هست

همین مداحی ها هم با میکس و سلفژ و افکت و تنظیم قشنگه نبود جذابیتی نداشت اگه اینطوریه باید مداحی با این ابزار هارو هم حرام کنند ...

Tony;658438 نوشت:
بله ولی احادیث موسیقیش بسیار سنگینه به طوری که گوش دادن به موسیقی حتی اگه اختیاری نباشه و اجباری باشه گناه بزرگیه

الان زمونه فرق داره این مورد استثنا هست

همین مداحی ها هم با میکس و سلفژ و افکت و تنظیم قشنگه نبود جذابیتی نداشت اگه اینطوریه باید مداحی با این ابزار هارو هم حرام کنند ...

بله مداحی ها هم اکثرا روی دستگاه های سنتی واقع میشن و مداح ها اموزش میبینن که فالش نخونن البته به صورت گوشی نه علمی
وقتی توی محرم یکی طبل میزنه یکی سنچ یکی مثل صدای بیس اون پایین حسین حسین میگه این چیزی غیر از موزیکه!
اگه کسی موسیقی رو حرام بدونه باید نه تلوزیون ببینه نه سریالی نه فیلمی چون موسیقی متن این برنامه ها دایما در حال بخشه و حس صحنه ها و دیالوگ هارو منتقل میکنه

بسم رب الحیدر

سلام و ادب دوستانی که استعداد و توانایی مرجع تقلید شدن رو هم ظاهرا دارن

nothing;610852 نوشت:

دوست عزیز هر کسی یه عشق و یه راه و یه معرفتی تو زندگی داره بقیه جوابتونم قسمت قرمز رنگ آخر
خوبه که ما موسیقی و مداحی و موسیقی طبیعی خدا ( صدای پرندگان و رودخانه و ... ) رو قاطی نکنیم و اگه خوب دقت کنیم متوجه میشیم که جایگزین موسیقی حرام چیه

sokotman;617549 نوشت:

ما مو رو می بینیم و بعضا بخصوص مراجع پپیچش مو
از نظر خوندن شاید بطور کلی یه شباهتایی بین مداحی و موسیقی باشه ولی اصلا مقایسه کردن این دو تا باهم زشت و مسخره هست
ودر آخر کاش قدری از موسیقی و همینطور مداحی آگاهی داشتیم و صحبت کسایی مثل مراجع تقلیدمون برامون ارزش بیشتری داشت
و بقیه جواب شما قسمت قرمز رنگ خط آخر

Tony;658438 نوشت:

!!!!!!!

piano;658607 نوشت:
بله مداحی ها هم اکثرا روی دستگاه های سنتی واقع میشن و مداح ها اموزش میبینن که فالش نخونن البته به صورت گوشی نه علمی
وقتی توی محرم یکی طبل میزنه یکی سنچ یکی مثل صدای بیس اون پایین حسین حسین میگه این چیزی غیر از موزیکه!

!!!!!!!

در کل پیشنهاد میکنم سعی کنید در مورد دستگاه اهلبیت علیهم السلام و بخصوص امام حسین عله السلام نظر شخصی و فتوا صادر نکنید یعنی اول حد خودمون رو بدونیم چون هم اولا به ضرر خودتون تموم میشه و هم اینکه بحثای مفصلی داره که اینجا نه از نظر فضا گنجایش داره و نه بعضا از نظر مخاطب

ان شاء الله تایپیکی با موضوع مداحی بود بحث خواهیم کرد هر چند از این بحثا تو فضای مجازی بشدت فراریم

موضوع قفل شده است