صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر ایت الله بهجت در مورد موسیقی؟

شروع کننده موضوع

علاقه
    سینه زنی
    نوشته
    85
    حضور
    8 روز 22 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نظر ایت الله بهجت در مورد موسیقی؟

سلام
    بنده مقلد ایت الله بهجت هستم طبق نظر ایشون تمام موسیقی ها حرام است حالا سوال من اینه صداهایی مثل زنگ موبایل یا زنگ ساعت هم جزو موسیقی هست ؟
    یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدین
    من چند وقتیه که میرم باشگاه ورزشی اونجاهم موسیقی هایه لهو میذارن (فکرکنم همه میدونن دیگه توباشگاه چه موسیقی هایی میذارن)
    البته من سعی میکنم گوش نکنم و باذکر گفتن خودمو مشغول میکنم اما گاهی وقتا هم حواسم پرت میشه و میشنوم حالا تکلیف بنده چیه البته محیط و ادماش هم مذهبی نیستن که اگه بگم قطع کنن شاید مسخره هم بکنن.
    لطفا اگه میشه سریع جواب بدین ممنون

2. صلوات ها 19

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 11 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 9

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

نقل قول نوشته اصلی توسط zaker_eshg نمایش پست ها
    سلام
    بنده مقلد ایت الله بهجت هستم طبق نظر ایشون تمام موسیقی ها حرام است حالا سوال من اینه صداهایی مثل زنگ موبایل یا زنگ ساعت هم جزو موسیقی هست ؟
    یه سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم جواب بدین
    من چند وقتیه که میرم باشگاه ورزشی اونجاهم موسیقی هایه لهو میذارن (فکرکنم همه میدونن دیگه توباشگاه چه موسیقی هایی میذارن)
    البته من سعی میکنم گوش نکنم و باذکر گفتن خودمو مشغول میکنم اما گاهی وقتا هم حواسم پرت میشه و میشنوم حالا تکلیف بنده چیه البته محیط و ادماش هم مذهبی نیستن که اگه بگم قطع کنن شاید مسخره هم بکنن.
    لطفا اگه میشه سریع جواب بدین ممنون
    سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اصل اطراب شأنى، معيار حرمت است و نيز هر تحريك و تهييجى كه سبب فرح يا حزن شود اما در موسيقى تلهّ ى (نواختن موسيقى لهوى) با آلات معدّه ى (دستگاه ها و ابزار ويژه ى موسيقى) مطلقا جايز نيست، بلكه استعمال آن ها در غير لهو هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.

(مراد از اطراب شانی این است که موسیقی به صورتی باشد که برای عموم مردم متدینین مطرب باشد پس ملاک مطرب نبودن برای شخص نیست ومراد از مطرب بودن یعنی به صورتی باشد که مناسب مجالس لهو می باشد)

این حکم فرقی ندارد در زنگ موبایل باشد یا چیز دیگر، اگر به این صورت باشد حرام است واگر به این صورت نباشد اشکالی ندارد،مثل زنگ خانه وامثال آن.

حضور در مکانی که موسیقی حرام می گذارند جایز نیست ،اگر چه بخواهید حواس خود را پرت کنید تا نشنوید.

پی نوشت :
    استفتائات آیت الله بهجت،موسیقی،سوال1756

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۳/۰۹/۲۴ در ساعت ۰۷:۲۱

7. صلوات ها 19

شروع کننده موضوع

علاقه
    سینه زنی
    نوشته
    85
    حضور
    8 روز 22 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اصل اطراب شأنى، معيار حرمت است و نيز هر تحريك و تهييجى كه سبب فرح يا حزن شود اما در موسيقى تلهّ ى (نواختن موسيقى لهوى) با آلات معدّه ى (دستگاه ها و ابزار ويژه ى موسيقى) مطلقا جايز نيست، بلكه استعمال آن ها در غير لهو هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.

(مراد از اطراب شانی این است که موسیقی به صورتی باشد که برای عموم مردم متدینین مطرب باشد پس ملاک مطرب نبودن برای شخص نیست ومراد از مطرب بودن یعنی به صورتی باشد که مناسب مجالس لهو می باشد)

این حکم فرقی ندارد در زنگ موبایل باشد یا چیز دیگر، اگر به این صورت باشد حرام است واگر به این صورت نباشد اشکالی ندارد،مثل زنگ خانه وامثال آن.

حضور در مکانی که موسیقی حرام می گذارند جایز نیست ،اگر چه بخواهید حواس خود را پرت کنید تا نشنوید.

پی نوشت :

ممنون از پاسختون
    اگه باخودم هندزفری ببرم و به مداحی گوش کنم بازهم ایراد داره؟

9. صلوات ها 9

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

همشم مداحی گوش کردن خوب نیست... بابا اسلام رو دارید خراب می کنید بخدا... نه تند روید نه اهسته بلکه متوسط و پیوسته روید...اگه اینطوره پس فردا می گن صدای بلبل و قناری هم حرامه... عزیز من هر موسیقی که گمراهت کنه حرامه و هر موسیقی که هدایتت کنه حلاله... برای مثال من اهنگ های بی کلام حماسی گوش میدام کلی روحیه خدا طلبی می گیرم .... این جمله رو هرگز فراموش نکنید... هیچ چیز در دنیا نیست که خدا حرام کرده مگر اینکه همون مقدار حلالش رو افریده

11. صلوات ها 8

شروع کننده موضوع

علاقه
    سینه زنی
    نوشته
    85
    حضور
    8 روز 22 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    همشم مداحی گوش کردن خوب نیست... بابا اسلام رو دارید خراب می کنید بخدا... نه تند روید نه اهسته بلکه متوسط و پیوسته روید...اگه اینطوره پس فردا می گن صدای بلبل و قناری هم حرامه... عزیز من هر موسیقی که گمراهت کنه حرامه و هر موسیقی که هدایتت کنه حلاله... برای مثال من اهنگ های بی کلام حماسی گوش میدام کلی روحیه خدا طلبی می گیرم .... این جمله رو هرگز فراموش نکنید... هیچ چیز در دنیا نیست که خدا حرام کرده مگر اینکه همون مقدار حلالش رو افریده
    سلام
    من خودم همیشه مداحی گوش میدم و هیچ وقت احساس غم و اندوه نمیکنم شادتر از من هم در دور اطرافم کسی نیست و لذتی که من از مداحی میبرم مثل شادی کاذب موسیقی نیست
    بعدش مرجع تقلید بنده ایت الله بهجت هستن و نظر ایشون برای بنده مهمه نه نظر افراد عامی(من خودمم جزو عوام هستم)

13. صلوات ها 9

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

موزیک مجازش خوبه همه چی مجازش خوبه

15. صلوات ها 6

شروع کننده موضوع

علاقه
    سینه زنی
    نوشته
    85
    حضور
    8 روز 22 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط zaker_eshg نمایش پست ها
    ممنون از پاسختون
    اگه باخودم هندزفری ببرم و به مداحی گوش کنم بازهم ایراد داره؟
    سوالمو بازم میپرسم می تونم هندزفری ببرم مداحی گوش کنم؟ یا بازم گناه داره؟
    ویرایش توسط zaker_eshg : ۱۳۹۳/۱۰/۰۳ در ساعت ۲۰:۳۷

17. صلوات ها 3

علاقه
    13 آبان :)
    نوشته
    561
    حضور
    24 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

پی نوشت :

اگر موسیقی خوانندش مرد باشه خارجی بخونه هیچی هم از ترجمش متوجه نشیم. ایراد داره؟ مرجع تقلید: رهبر
    ویرایش توسط yaHosseinDS : ۱۳۹۳/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۷:۵۶
    «عابدى هفتاد سال خدا را بندگى كرد، روزها را روزه و شبها را به نماز مى‌ايستاد، آنگاه حاجتى از خداوند متعال طلب نمود، ولى بر آورده نگرديد، رو به خود كرد و گفت: اشكال از خود تو است، چون اگر در تو خيرى مى‌بود، حاجتت روا مى‌شد، در اين هنگام خداوند متعال فرشته‌اى براى او فرستاد و گفت: اى فرزند آدم! اين يك لحظه‌اى كه خود را كوچك شمردى، از تمام عبادتهاى گذشته‌ات بهتر است»

19. صلوات ها 5

علاقه
    فک
    نوشته
    529
    حضور
    14 روز 3 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1790

نقل قول نوشته اصلی توسط yaHosseinDS نمایش پست ها
    اگر موسیقی خوانندش مرد باشه خارجی بخونه هیچی هم از ترجمش متوجه نشیم. ایراد داره؟
    بله ایراد داره.باید بدونید چی داره میگه یا نه؟ی بار ترجمشو بخونید وقتی خیالتون راحت شد چیز مورد داری نمیگه با خیال راحت گوش بدین.

خوشحال و شاد و خندانم...

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)