جمع بندی اشتیاق به نماز خواندن

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتیاق به نماز خواندن

سلام و عرض ادب به تمامی
همکاران و دوستان

یه سوال داشتم که دغدغه ی فکری بعضی از معلمان و حتی ائمه جماعت هم میتواند باشد
خواهشمندم هر کسی که تجربه ی شخصی یا اطلاعاتی در این زمینه دارد راهنمایی کند
سوالم این است که چگونه و با چه روش هایی میشود شوق نماز خواندن را در دانش آموزان فراوان و آن ها را تشویق به خواندن نماز کرد
از جمله شرکت کردن در نماز های جماعتی که در مدارس برگزار می شود ؟

سپاسگذارم
:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد

من نظرمو میگم اما نخندینا...به نظرم بهترین راه برای شوق و اشتیاق برای این گودزیلاهای دوست داشتنی دادن شکولات و خوردنیه...بی شوخی گفتم.

سلام
بسیار ممنونم از نظرتون بله درسته
ولی خب بچه های راهنمایی اونهایی که تازه از ابتدایی وارد راهنمایی شدن
اگه کسی در این زمینه اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنمایی کنید .

سلام
ما که راهنمایی بودیم یک سری کارت هایی توی نماز جماعت پخش میشد که جمع کردنشون امتیاز داشت و درقبالش جایزه میدادن. البته یه تعداد حداقل (10-15 تا) هم لازم بود هرکس داشته باشه، وگرنه از نمره پرورشی اش کم میشد.
خوب اون روزا هیچکس به خاطر این کارت ها نماز نمی خوند. و انصافا هم نماز جماعت های مدرسه مون خیلی با شکوه بودن. نمیتونم قضاوت کنم که واقعا این کارت ها می تونستن نقش مثبت داشته باشن، و آیا برعکس نقش تخریبی ندارن؟

بگم؟ راه حلش سادست...فقط کافیه بگین هر کی بیاد نماز بهش جایزه میدیم...جایزه هم به نظرم پوشاک باشه عالیه...سرتو درد نیارم.بچه های این دورو زمونه به هیچ صراطی مستقیم نستن.حتما باید جایزه یا خوردنی وسط باشه.

خاتون عشق;606574 نوشت:
سلام و عرض ادب به تمامی
همکاران و دوستان

یه سوال داشتم که دغدغه ی فکری بعضی از معلمان و حتی ائمه جماعت هم میتواند باشد
خواهشمندم هر کسی که تجربه ی شخصی یا اطلاعاتی در این زمینه دارد راهنمایی کند
سوالم این است که چگونه و با چه روش هایی میشود شوق نماز خواندن را در دانش آموزان فراوان و آن ها را تشویق به خواندن نماز کرد
از جمله شرکت کردن در نماز های جماعتی که در مدارس برگزار می شود ؟

سپاسگذارم

بسمه تعالی
به نظر بنده و با تجربه ای که خودم در این مسأله داشته ام، بهترین راه معرفت بخشی با زبان مناسب برای ایشان است.جایزه و تشویق تأثیر موقتی دارند و با شبهه و سوال و امثال آن اثرشان از بین می رود.
دادن کتاب مناسب در این زمینه و صحبتهای معرفتی برای دانش آموزان راه حل پیشنهادی بنده است.

من یادمه یه بار ما رو بردن اردو
موقع اذان شد
با اینکه در اون سن اصلا نماز خون نبودم
جو گیر شدم رفتم نماز جماعت
نماز که تمام شد
معلم پرورشی اسمای ما رو نوشت و از این کارت های امتیازی داد
یادم نمیاد این کارت ها واسه چی بود ولی خب خداییش خوب بود Smile
تشویق خیلی مهمه
بچه ها رو بیارین صف اول و دوم
بهشون بها بدید ، همش که نباید تکبیر گو باشن
دوران راهنمایی علاقم به مسجد زیاد شده بود و میرفتم مسجد مخصوصا ماه رمضان
ولی پیرمردهای مسجد با تمام نا مردیشون منو از صف اول میاوردن عقب
عین برج زهر مار میمونن
یکی باید به اون پیر مردا آموزش بده
در ضمن استاد راست میگن
کتاب هایی که با زبان ساده در مورد نماز و اثر نماز و اینا صحبت کرده باشه خیلی خیلی خوبه

سلام و عرض ادب
ممنونم از پاسخ استاد بزرگوار
ولی استاد میشه بیشتر در مورد معرفت بخشی توضیح بدین یعنی چه حرفهایی گفته بشه و چگونه برخورد رفتار کنیم بهتراست ؟
توضیحات بیشتر میتونه بهتر به من کمک کند
سپاسگذارم

به نظر من اول باید چاشنی زور و تنبیه رو کنار بذاریم. اگه بگیم هرکی نیاد نماز نمره انضباط ش رو کم میکنیم، اثر معکوس داره

مهمترین عامل خانواده ها هستن که بچه از اونا تاثیر میپذیره، ولی خانواده طرف رو دیگه نمیشه اصلاح کرد، پس باید روی بچه ها کار فرهنگی،مذهبی کرد.

به نظر من داستانهان های پند آموز دینی و یا بازگو کردن خاطره هایی از خودتون و اطرافیان خیلی میتونه کمک کنه به این موضوع

حتما سعی کنید با لحنی خوب با اونها ارتباط برقرار کنید، شوخی کردن در حد ظرفیتشون رو فراموش نکنید. فقط بحث دینی نکنید،برای رفع خستگیشون بحث های دیگه رو هم مطرح کنیین(ورزشی ،اقتصادی و بحث های روز)

منش و ویژگیهای اخلاقی معلم خیلی در تاثیر پذیری دانش آموز و قبول حرفهای معلم میتونه موثر باشه (برای خودم تو دوران مدرسه خیلی تاثیر گذار بود).

خیلی هم نباید آرمان گرا و غیر قابل فهم براشون توضیح بدین، خسته میشن و توجهی به صحبتها نمیکنن.

و در آخر ، خداوند هم خودش در قران گفته: هر کس را بخواهد، گمراه کند و هر کس را که بخواهد، رهنمایی می کند. نه از سر جبر ،بلکه از روی اختیار انسان

با سلام
به نظر من دادن کارت هدیه یا جایزه خیلی گزینه مناسبی نیست من خودم تو مدرسه که بودم میدیم بعض ها فقط واسه این کارتا و تشویقا میان نماز میخونن
به نظرم باید از یک متخصص دعوت بشه بیاد در حد فهم و درک بچه درباره نماز و اثراتش وصحبت کنه

[="Tahoma"]سلام من خودم یه مدتی توی مساجد کارهای فرهنگی انجام میدادم. در یکی از این مساجد برای جدب بچه ها برای شرکت در نماز پلات هایی طراحی و چاپ میکردیم و بعد اسم بچه هایی که میومدن نماز رو داخلش مینوشتم( پلات به صورت یک ماهه بود و هر ماه عوض می شد) هر شب بچه هایی که توی مسجد حضور داشتند و به جماعت نماز میخوندند جلوی اسمشون مهر نماز میزدم بعد از چند ماه که می گذشت مهرها شمارش می شد و به بچه ها جایزه می دادیم( البته این طرح و طرح های دیگه همگی با همکاری روحانی مسجد امکان پذیر بود) یا اینکه بهشون کارت امتیازی میدادیم و برحسب امتیازی که داشتند میتونستند توی کلاس های کانون به صورت رایگان ثبت نام کنند. در ضمن اردو هم خیلی جواب میده.

پرسش: چگونه و با چه روش هایی میشود شوق نماز خواندن را در دانش آموزان فراوان، و آن ها را تشویق به خواندن نماز کرد؟ از جمله شرکت کردن در نماز های جماعتی که در مدارس برگزار می شود؟

پاسخ: به نظر بنده و با تجربه ای که خودم در این مسأله داشته ام، بهترین راه معرفت بخشی با زبان مناسب برای ایشان است. جایزه و تشویق تأثیر موقتی دارند و با شبهه و سوال و امثال آن، اثرشان از بین می رود. دادن کتاب مناسب در این زمینه و صحبتهای معرفتی برای دانش آموزان راه حل پیشنهادی بنده است.

ایجاد معرفت به این معنا که چرائیِ نماز خواندن و ماهیت آن برای بچه ها و به زبان خودشان برایشان تشریح شود. هر انسانی به حکم فطرتش، منافعش را دوست دارد و از اعمالی که به ضررش تمام می شود، پرهیز می کند. اگر انسان از عمق جانش به اهمیت نماز در سعادت و رستگاری اش پی ببرد، امکان ندارد که آن را ترک کند. وقتی آگاهی عمیق شد، پایدار شده و آثارش در تمام طول زندگی انسان باقی خواهد ماند.

در مورد نماز کتابهای زیادی نوشته شده. حجه الاسلام محسن قرائتی به طور خاص کتابی را در مورد نماز و نوجوانان نوشته اند. همچنین در این مورد کتابهای زیر پیشنهاد می شود که می توانید خودتان مطالعه کرده و با زبان نوجوانان و با توجه به نقطه تاثیرپذیری آنها، برایشان توضیح دهید:

1-راز نماز، محسن قرائتى
2-راز نماز، بى‏ آزار شيرازى
3-پرواز در ملكوت، امام خمينى
4-از ژرفاى نماز ، آيت‏ الله خامنه‏ اى
5-اين است نقش عبادات، محمد باقر صدر
6- پرتوى از اسرار نماز ،استاد قرائتى
7- به سوی تو، آیه الله مصباح یزدی

موضوع قفل شده است