جمع بندی وقتی سرکار هستم برای نماز خوندن مشکل دارم

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وقتی سرکار هستم برای نماز خوندن مشکل دارم

سلام. با عرض خسته نباشید خدمت کارشناسان سایت و مسوول ارجاع سوالات.
سوالی که داشتم اینه که وقتی سرکار هستم، در کشیکها در بیمارستان که کشیک هامون 24 ساعته است با یه سری مشکلات برای نماز خوندن روبرو هستم. خواهشمندم برای این چند مشکل زیر راه حلی پیشنهاد بفرمایید:
1- در خیلی از بخشهای بیمارستان، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری در بخش رو می بینیم و استاد تعیین میکنه چه کارها و اقداماتی برای بیماران انجام بشه . فردی که اونروز کشیکه کارهایی که استاد میگه رو باید یادداشت کنه و در پرونده بیماران وارد کنه تا انجام بشن.
مشکل اینجاست که این دیدن بیماران طول میکشه و وقتی درحال دیدن بیماران هستیم موقع اذان ظهر میرسه ولی هیچکدوم از اساتید مون اینجور نیستن که دیدن بیماران رو تعطیل کنن تا بریم نماز بخونیم و برگردیم..کسیکه کشیک هست هم باید بعد از تموم شدن دیدن بیماران بشینه همون موقع دستورات رو وارد پرونده مریض ها کنه تا سریعتر انجام بشه.
حالا سوال اینه که نماز مون رو که با این شرایط نمیتونیم اول وقت بخونیم چه کنیم؟

2- گاهی بیماری بدحال میشه و یه مساله اورژانسی پیدا میکنه و باید فورا عملیات احیا رو انجام داد وگرنه جان بیمار در خطره.در این شرایط گاهی وقت نماز میگذره...مثلا یکبار بیماری داشتیم که حدود ساعت دو نصفه شب ایست قلبی داد شروع کردیم به انجام عملیات احیا، که مریض چندین بار برمیگشت و باز هم مکرر ایست قلبی میداد.ما ار همون دو شب بالای سر مریض بودیم و درحال انجام عملیات احیا، تا هفت صبح که البته نهایتا بیمار زنده نموند.
نهایتا منظورم اینکه از اول شروع وقت نماز تا آخر مهلت نماز در حین احیا بودیم و اگه بیمار رو رها میکردیم مرده بود چون قلبش ایستاده بود.بازم اینکه در چنین شرایطی نماز واجب تره یا نجات جان بیمار؟

3- در کشیکها گاهی که کار زیاده خیلی خسته میشیم، و بعد مثلا تا ساعت دو، سه شب هم یکسره درحال کار هستیم.وقتی دیگه کاری تو بخش نیست و میریم تو اتاق مون تو بیمارستان واسه استراحت، من خودم شخصا، { بقیه رو نمیدونم }وقتی تا دیرموقع بیدار باشم و مشغول کار، برای نماز صبح بیدار نمیشم...با وجود اینکه گوشی ام کنارمه و موقع اذان که بشه خودش اذان میگه. ..
در چنین شرایطی چه کنم؟ با توجه به اینکه گاهی اونقدر کار هست که نمیشه زودار خوابید ....

4- وقتهایی هم که میریم تو نمازخونه که نماز رو بخونیم، مخصوصا در بخشهایی که بیماران بدحالی در بخش مون بستری هستن باید زود نماز رو بخونیم چون اگه مشکلی واسه بیماری در بخش پیش بیاد به تلفن های ثابت اتاقها زنگ میزنن که بهمون خبر بدن و چون در نمازخونه تلفن نیست باید استرس داشته باشیم و نگران که نکنه تا وقتی نماز میخونیم مشکلی برای مریضی پیش بیاد و زنگ بزنن و ما نباشیم...
یعنی در کشیکها من نتونستم یکبار یه نماز با آرامش بخونم...در این مورد چه پیشنهادی دارید؟

ببخشید که سوالات طولانی شد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[=Georgia]با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی و با تشکر به جهت سوال و دغدغه ای که در باب نماز دارید.

mehrant;606417 نوشت:
در خیلی از بخشهای بیمارستان، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری در بخش رو می بینیم و استاد تعیین میکنه چه کارها و اقداماتی برای بیماران انجام بشه . فردی که اونروز کشیکه کارهایی که استاد میگه رو باید یادداشت کنه و در پرونده بیماران وارد کنه تا انجام بشن.
مشکل اینجاست که این دیدن بیماران طول میکشه و وقتی درحال دیدن بیماران هستیم موقع اذان ظهر میرسه ولی هیچکدوم از اساتید مون اینجور نیستن که دیدن بیماران رو تعطیل کنن تا بریم نماز بخونیم و برگردیم..کسیکه کشیک هست هم باید بعد از تموم شدن دیدن بیماران بشینه همون موقع دستورات رو وارد پرونده مریض ها کنه تا سریعتر انجام بشه.
حالا سوال اینه که نماز مون رو که با این شرایط نمیتونیم اول وقت بخونیم چه کنیم؟

در مورد این سوالتون باید بگم ضرورت اگاهی از نکاتی که استادتون در مورد قدامات لازم برای بیماران به شما میگن بیشتر از نماز اول وقت خوندنه و شما باید توجه به نکات استاد رو در این زمینه اصل و در اولویت قرار بدید.

mehrant;606417 نوشت:
گاهی بیماری بدحال میشه و یه مساله اورژانسی پیدا میکنه و باید فورا عملیات احیا رو انجام داد وگرنه جان بیمار در خطره.در این شرایط گاهی وقت نماز میگذره...مثلا یکبار بیماری داشتیم که حدود ساعت دو نصفه شب ایست قلبی داد شروع کردیم به انجام عملیات احیا، که مریض چندین بار برمیگشت و باز هم مکرر ایست قلبی میداد.ما ار همون دو شب بالای سر مریض بودیم و درحال انجام عملیات احیا، تا هفت صبح که البته نهایتا بیمار زنده نموند.
نهایتا منظورم اینکه از اول شروع وقت نماز تا آخر مهلت نماز در حین احیا بودیم و اگه بیمار رو رها میکردیم مرده بود چون قلبش ایستاده بود.بازم اینکه در چنین شرایطی نماز واجب تره یا نجات جان بیمار؟

البته این سوالتون چون در مورد اصل نماز خوندنه بیشتر به کارشناس احکام مربوط میشه ولی اجمالا میتونم بگم که در چنین شرایطی مسلما نماز اول وقت لازم نیست. اما در مورد اصل نماز خوندن باید بگم که تا جایی که در لابلای کارهاتون ممکنه یک دقیقه خالی هم پیدا کردید سریع نمازتون رو با شتاب و بدون مستحباتش بخونین. اگر هم یک سره مشغول احیا بودید و شخص دیگه ای هم نبود که جایگزین شما باشه میتونین در همون حالت احیا (به جهت ضرورتی که براتون پیش اومده) اذکار نماز رو در حالا انجام کارتون بخونین (برای اطمینان از کارشناس احکام هم بپرسید)

mehrant;606417 نوشت:
در کشیکها گاهی که کار زیاده خیلی خسته میشیم، و بعد مثلا تا ساعت دو، سه شب هم یکسره درحال کار هستیم.وقتی دیگه کاری تو بخش نیست و میریم تو اتاق مون تو بیمارستان واسه استراحت، من خودم شخصا، { بقیه رو نمیدونم }وقتی تا دیرموقع بیدار باشم و مشغول کار، برای نماز صبح بیدار نمیشم...با وجود اینکه گوشی ام کنارمه و موقع اذان که بشه خودش اذان میگه. ..
در چنین شرایطی چه کنم؟ با توجه به اینکه گاهی اونقدر کار هست که نمیشه زودار خوابید ....

در چنین شرایطی اگر نمی تونین زود بخوابین باید به یکی از همراهان بیمار که بیداره و یا یکی از همکارانتون یا نگهبان شیفت شب بگید که بیدارتون کنه و اگر هم هیچ کسی نبود توی بیمارستان که بیدارتون کنه و شما خواب موندید مقصر نیستید و باید نمازتون رو قضا کنین.

mehrant;606417 نوشت:
وقتهایی هم که میریم تو نمازخونه که نماز رو بخونیم، مخصوصا در بخشهایی که بیماران بدحالی در بخش مون بستری هستن باید زود نماز رو بخونیم چون اگه مشکلی واسه بیماری در بخش پیش بیاد به تلفن های ثابت اتاقها زنگ میزنن که بهمون خبر بدن و چون در نمازخونه تلفن نیست باید استرس داشته باشیم و نگران که نکنه تا وقتی نماز میخونیم مشکلی برای مریضی پیش بیاد و زنگ بزنن و ما نباشیم...
یعنی در کشیکها من نتونستم یکبار یه نماز با آرامش بخونم...در این مورد چه پیشنهادی دارید؟

در موردی که فرمودین چون ضرورت ایجاب میکنه نماز سریع خونده بشه شما هم نگران ارامش نداشتنتون در نماز نباشین. منتهی لازمه در وقتهایی که در منزل یا بیرون محیط کاری هستین با تمرکز بیشتر به نماز و تعقیبات اون درصدد جبران باشید.

سلام...منم نماز صبح خواب موندم امروز حالم بده

خاکبسرم Fool

انصافا خدا چه بنده های گلی داره

من به شخصه باید برم ته صف

.

برادر mehrant

بهتون حسودیم شد به خاطر این حساسیتتون به نماز

برای من دعا کنین

خدا حرف شما خوبا رو حتمن گوش میده

ببخشید این رو میگم
ولی این دکتر اسک دینی خیلی دوست دارم
تو امتحاناش سر بلنده
هر مشکلی که براش پیش میاد میره به سمت خدا
دست نیازش فقط و فقط به سمت خداس

سوال فقط کاری که به جون انسان ها بستگی داره اجازه نخوندن نماز اول وقت رو میده؟

:Gol::Gol::Gol:

:Gol::Gol::Gol:

Miss Chadoriii;607433 نوشت:
خاکبسرم Fool

.

برادر mehrant

برای من دعا کنین

این حس خیلی خوبه که دلمون میخواد نمازمون قضا نشه و با حضور قلب بخونیم...نماز درست باشه همه چی حله:Gol:

سلام دوستان.
ممنون از نظر لطفی که نسبت به من داشتید.
و ممنون از جناب کارشناس محترم.
اتفاقا همین دیشب هم کشیک بودم ساعت سه شب فقط خوابیدم تا ساعت شش که در این مدت دوبار هم بهم زنگ زدن..و به همین شکلی که گفتم بیدار نشدم اصلا واسه نماز ....

منم یه مدتی خیلی به نماز اول وقت اهمیت میدادم. ولی الان جدیدا سر یه کاری هستم که ظهرها نمیشه اول وقت بخونم.
متاسفانه خیلی هم حساس هستم که یا هر سه وعده اول وقت یا هیچ کدام!!!
کاش ظهرمم درست میشد که اول وقت بخونم!

اویس;607359 نوشت:
در چنین شرایطی اگر نمی تونین زود بخوابین باید به یکی از همراهان بیمار که بیداره و یا یکی از همکارانتون یا نگهبان شیفت شب بگید که بیدارتون کنه و اگر هم هیچ کسی نبود توی بیمارستان که بیدارتون کنه و شما خواب موندید مقصر نیستید و باید نمازتون رو قضا کنین.

یه چیزی هم که جالبه و ازش خجالت هم میکشم اینه که اگر خواب باشم و به تلفن اتاق زنگ بزنن ، از خواب بیدار میشم و با یه حالت ترس و وحشت هم از خواب می پرم و جواب میدم، اما هرچی گوشیم زنگ بزنه یا اذان بگه بیدار نمیشم...:Ghamgin:

40tobe;607419 نوشت:
سلام...منم نماز صبح خواب موندم امروز حالم بده

آره والا،اصلا آدم نماز صبح که نخونه یه جوریه...انگار اون روز اصلا به کامش نیست...

Miss Chadoriii;607433 نوشت:
اکبسرم Fool

.

برادر mehrant

برای من دعا کنین

چشم دعا میکنم ولی اینقدرها هم من خوب نیستم...

rimaaa;607567 نوشت:
تاسفانه خیلی هم حساس هستم که یا هر سه وعده اول وقت یا هیچ کدام!!!

حالا چرا یا همه یا هیچی؟
خوب اون وعده هایی که میتونید همونا رو سر وقت بخونید....

mehrant;607717 نوشت:
اما هرچی گوشیم زنگ بزنه یا اذان بگه بیدار نمیشم...

قبل از خواب یه ظرف آب معدنی کوچیک بذار بالای میز ... (یادت نره ... آخه باهاش کار داریـــــــــــم :ok:)

بعدش این رینگتون زیر رو دانلود کن و به جای زنگ مورد نظر قرار بده ... ( اون وقت صبح با صدای بلند ... )

یادت نره گوشی رو بذار بالای میز کنار آب معدنی ...
---
حالا با خودت عهد ببند، وقتی صدای زنگ رو شنیدی ... قبل از اینکه زنگ گوشی رو خاموش کنی ... تمام آبَ ظرف آب معنی رو بنوشی (حتی اگه یه مقدار صورت ات رو خیس کنی خوبه ...:Nishkhand:)

و بعد زنگ گوشی رو قطع کنی ...

ان شاء الله که بیدار میشی ...

(فقط راستی 5 تا زنگ حمایتی با فاصله 10 دقیقه کوک کن ... )

فرمت ogg بود برای آپلود به mp3 تغییر نام دادم (دوست داشتی می تونی با rar دوباره به ogg تغییر پسوند بدی)

فایل: 

۞ ͜ ۞;607741 نوشت:
قبل از خواب یه ظرف آب معدنی کوچیک بذار بالای میز ... (یادت نره ... آخه باهاش کار داریـــــــــــم :ok:)

بعدش این رینگتون زیر رو دانلود کن و به جای زنگ مورد نظر قرار بده ... ( اون وقت صبح با صدای بلند ... )

یادت نره گوشی رو بذار بالای میز کنار آب معدنی ...
---
حالا با خودت عهد ببند، وقتی صدای زنگ رو شنیدی ... قبل از اینکه زنگ گوشی رو خاموش کنی ... تمام آبَ ظرف آب معنی رو بنوشی (حتی اگه یه مقدار صورت ات رو خیس کنی خوبه ...:Nishkhand:)

و بعد زنگ گوشی رو قطع کنی ...

ان شاء الله که بیدار میشی ...

(فقط راستی 5 تا زنگ حمایتی با فاصله 10 دقیقه کوک کن ... )

فرمت ogg بود برای آپلود به mp3 تغییر نام دادم (دوست داشتی می تونی با rar دوباره به ogg تغییر پسوند بدی)

اینم راه حل خوبیه به شرط اینکه اصلا با زنگه بیدار بشم که بعدش آب بخورم!

دارم به این نتیجه میرسم شایدم گوشیم مشکل داره و بعضی وقتها زنگ نمیزنه!!

ساعت های بیدار باش

برام جالب بود لینکشو گذاشتم.

پرس و جو کنید ببینید تو ایران هست

roya8;608171 نوشت:
ساعت های بیدار باش

برام جالب بود لینکشو گذاشتم.

پرس و جو کنید ببینید تو ایران هست

خیلی جالب بودن ولی بعضیهاش مثل اون زرده حرص آدم رو در میارن!

mehrant;608198 نوشت:
خیلی جالب بودن ولی بعضیهاش مثل اون زرده حرص آدم رو در میارن!

پس برید دنبال همون بگردید

سلام.
مشابه یکی از مواردی که تو پست اولی گفتم همین دقایقی پیش رخ داد.
الان کشیکم و تو بیمارستان. ..
همینکه موقع اذان مغرب شد بهم خبر دادن یکی از مریضای بخشمون ایست قلبی داده...دویدم رفتم و اقدامات احیا رو انجام دادیم ولی بیمار زنده نموند ...
نکته اش اینجا بود که یکی دو دقیقه قبل از اذان میخواستم بلند شم برم وضو بگیرپ ک برم نمازخونه.اگه نمازخونه بودم صدای زنگ تلفن رو نمی شنیدم و به بیمار نمی رسیدم ...

سلام

mehrant;607717 نوشت:
یه چیزی هم که جالبه و ازش خجالت هم میکشم اینه که اگر خواب باشم و به تلفن اتاق زنگ بزنن ، از خواب بیدار میشم و با یه حالت ترس و وحشت هم از خواب می پرم و جواب میدم، اما هرچی گوشیم زنگ بزنه یا اذان بگه بیدار نمیشم...

به خاطر اینکه میدونید وقتی تلفن اتاق زنگ می زنه یعنی یه اتفاق اورژانسی افتاده، ولی زنگ گوشیتون برای کارای شخصی هست.
به نظر من که روش فیزیکی بهترین جواب رو میده
mehrant;608817 نوشت:
سلام.
همینکه موقع اذان مغرب شد بهم خبر دادن یکی از مریضای بخشمون ایست قلبی داده...دویدم رفتم و اقدامات احیا رو انجام دادیم ولی بیمار زنده نموند ...
نکته اش اینجا بود که یکی دو دقیقه قبل از اذان میخواستم بلند شم برم وضو بگیرپ ک برم نمازخونه.اگه نمازخونه بودم صدای زنگ تلفن رو نمی شنیدم و به بیمار نمی رسیدم ...

من الان واقعا نگران مریضاتون شدم. راهی نیست که وقتی تو اتاق نیستید هم بهتون اطلاع بدن؟ مثلا هر کدوم یه پیجر داشته باشید؟
[SPOILER]خدا رحمتش کنه[/SPOILER]

mehrant;608817 نوشت:
سلام.

سلام

واقعا بهتون غبطه خوردم ، من بعضی اوقات که مشکلی هم ندارم ، سر وقت نمیخونم :Ghamgin:

میگم نمیشه اگر شرایطش هست تو اتاقتون یه سجاده بندازین نماز بخونین دیگه نمازخونه نرید؟

kobram;608823 نوشت:
سلام

به خاطر اینکه میدونید وقتی تلفن اتاق زنگ می زنه یعنی یه اتفاق اورژانسی افتاده، ولی زنگ گوشیتون برای کارای شخصی هست.
به نظر من که روش فیزیکی بهترین جواب رو میده

من الان واقعا نگران مریضاتون شدم. راهی نیست که وقتی تو اتاق نیستید هم بهتون اطلاع بدن؟ مثلا هر کدوم یه پیجر داشته باشید؟
[SPOILER]خدا رحمتش کنه[/SPOILER]

سلام. آره احتمالا همینطوره...
ولی منظورتون رو از روش فیزیکی متوجه نشدم
شماره موبایل مون هم در بخش میذاریم ولی نمیدونم چرا اکثر پرستارها به موبایل ما زنگ نمیزنن.یا پیج میکنن در بلندگو که در اتاق ما بلندگو نیس که صدای پیج رو بشنویم یا به اتاق زنگ میرنن.کلا سرجمع تو این چندسال شاید بطور مجموع ده بار به موبایلم زنگ نزدن

.: ترنج :.;608844 نوشت:
سلام

واقعا بهتون غبطه خوردم ، من بعضی اوقات که مشکلی هم ندارم ، سر وقت نمیخونم :Ghamgin:

میگم نمیشه اگر شرایطش هست تو اتاقتون یه سجاده بندازین نماز بخونین دیگه نمازخونه نرید؟

سلام.
خجالتم ندید. ..
میشه سجاده انداخت تو اتاق ولی خوب سجاده مگر خودمون از خونه بیاریم، تو خوابگاه مون تو بیمارستان نیست

mehrant;608855 نوشت:
ولی منظورتون رو از روش فیزیکی متوجه نشدم

یعنی همین که نگهبان بیاد بالای سرتون تکونتون بده تا بیدار بشید
mehrant;608856 نوشت:
میشه سجاده انداخت تو اتاق ولی خوب سجاده مگر خودمون از خونه بیاریم، تو خوابگاه مون تو بیمارستان نیست

حتما این کارو بکنید. تازه اگه سجاده رو بذارید توی اتاق بمونه، بعد از شمام هرکس که روش نماز بخونه براتون ثواب نوشته میشه

kobram;608863 نوشت:
یعنی همین که نگهبان بیاد بالای سرتون تکونتون بده تا بیدار بشید

حتما این کارو بکنید. تازه اگه سجاده رو بذارید توی اتاق بمونه، بعد از شمام هرکس که روش نماز بخونه براتون ثواب نوشته میشه

نگهبان که تو خوابگاه پزشکان نمیاد ...
اگه بخوام کسی صدام بزنه یا تکونم بده باید به دوستان دیگه که تو اتاقمون یا اتاقهای کناری هست بگم صدام بزنن که متاسفانه خیلی کم دیدم خودشون بیدار بشن برای نماز صبح. خیلی وقتا تو اتاق سه چهار نفر هستیم که خوابیدیم ولی کم پیدا میشن از بچه ها کسانی که واسه نماز صبح بیدار بشن

سلام
نمیشه به پرستار بخش بگید واسه نماز باهاتون تماس بگیره ؟ منظورم تلفن اتاقتون هست همون که واسه وقتی مریض میاد باهاتون تماس میگیرن

کنیز اهل بیت;610191 نوشت:
سلام
نمیشه به پرستار بخش بگید واسه نماز باهاتون تماس بگیره ؟ منظورم تلفن اتاقتون هست همون که واسه وقتی مریض میاد باهاتون تماس میگیرن

اینم یه راه حلی هست که خودمم تو فکرش بودم اما یادم رفت بگم بهشون
در کشیک قبلیم بطور اتفاقی یه سی ثانیه قبل از اذان بهم زنگ زدن دیگه بیدار شدم

mehrant;610265 نوشت:
اینم یه راه حلی هست که خودمم تو فکرش بودم اما یادم رفت بگم بهشون
در کشیک قبلیم بطور اتفاقی یه سی ثانیه قبل از اذان بهم زنگ زدن دیگه بیدار شدم

سلام
بهتره این راهو امتحان نکنید. چون ممکن حساسیتتون رو به تلفن اتاق هم از دست بدید و زندگی بیمارا رو به مخاطره بندازید

خیلی جالبه من دوست دارم کسی نماز میخونه نگاهش کنم . ولی در کل برام خیلی عجیبه این همه ماها نماز میخونیم و باز این همه مشکلات داریم. قاعدتا دو رکعت نماز باید بسیاری از مشکلات آدم رو حل کنه ولی ظاهرا این اتفاق برای ما نمیفته حالا مشکل از کجاست نمیدونم:Gig:

حَافِظُواْ عَلَى الصَّلَوَاتِ والصَّلاَةِ الْوُسْطَى وَقُومُواْ لِلّهِ قَانِتِينَ ﴿۲۳۸﴾ بقره
بر نمازها و نماز ميانه مواظبت كنيد و خاضعانه براى خدا به پا خيزيد (۲۳۸)

kobram;610344 نوشت:
سلام
بهتره این راهو امتحان نکنید. چون ممکن حساسیتتون رو به تلفن اتاق هم از دست بدید و زندگی بیمارا رو به مخاطره بندازید

نه حساسیت نسبت به زنگ تلفن از دست نمیدیم چون وقتی خواب باشم که نمیفهمم ساعت چنده و موقع اذان هست یا نه..تلفن زنگ بخوره باید جواب بدیم چون معلوم نیست چه کاری داشته باشند

موضوع قفل شده است