صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وقتی سرکار هستم برای نماز خوندن مشکل دارم

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

اشاره وقتی سرکار هستم برای نماز خوندن مشکل دارم

سلام. با عرض خسته نباشید خدمت کارشناسان سایت و مسوول ارجاع سوالات.
    سوالی که داشتم اینه که وقتی سرکار هستم، در کشیکها در بیمارستان که کشیک هامون 24 ساعته است با یه سری مشکلات برای نماز خوندن روبرو هستم. خواهشمندم برای این چند مشکل زیر راه حلی پیشنهاد بفرمایید:
    1- در خیلی از بخشهای بیمارستان، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری در بخش رو می بینیم و استاد تعیین میکنه چه کارها و اقداماتی برای بیماران انجام بشه . فردی که اونروز کشیکه کارهایی که استاد میگه رو باید یادداشت کنه و در پرونده بیماران وارد کنه تا انجام بشن.
    مشکل اینجاست که این دیدن بیماران طول میکشه و وقتی درحال دیدن بیماران هستیم موقع اذان ظهر میرسه ولی هیچکدوم از اساتید مون اینجور نیستن که دیدن بیماران رو تعطیل کنن تا بریم نماز بخونیم و برگردیم..کسیکه کشیک هست هم باید بعد از تموم شدن دیدن بیماران بشینه همون موقع دستورات رو وارد پرونده مریض ها کنه تا سریعتر انجام بشه.
    حالا سوال اینه که نماز مون رو که با این شرایط نمیتونیم اول وقت بخونیم چه کنیم؟

2- گاهی بیماری بدحال میشه و یه مساله اورژانسی پیدا میکنه و باید فورا عملیات احیا رو انجام داد وگرنه جان بیمار در خطره.در این شرایط گاهی وقت نماز میگذره...مثلا یکبار بیماری داشتیم که حدود ساعت دو نصفه شب ایست قلبی داد شروع کردیم به انجام عملیات احیا، که مریض چندین بار برمیگشت و باز هم مکرر ایست قلبی میداد.ما ار همون دو شب بالای سر مریض بودیم و درحال انجام عملیات احیا، تا هفت صبح که البته نهایتا بیمار زنده نموند.
    نهایتا منظورم اینکه از اول شروع وقت نماز تا آخر مهلت نماز در حین احیا بودیم و اگه بیمار رو رها میکردیم مرده بود چون قلبش ایستاده بود.بازم اینکه در چنین شرایطی نماز واجب تره یا نجات جان بیمار؟

3- در کشیکها گاهی که کار زیاده خیلی خسته میشیم، و بعد مثلا تا ساعت دو، سه شب هم یکسره درحال کار هستیم.وقتی دیگه کاری تو بخش نیست و میریم تو اتاق مون تو بیمارستان واسه استراحت، من خودم شخصا، { بقیه رو نمیدونم }وقتی تا دیرموقع بیدار باشم و مشغول کار، برای نماز صبح بیدار نمیشم...با وجود اینکه گوشی ام کنارمه و موقع اذان که بشه خودش اذان میگه. ..
    در چنین شرایطی چه کنم؟ با توجه به اینکه گاهی اونقدر کار هست که نمیشه زودار خوابید ....

4- وقتهایی هم که میریم تو نمازخونه که نماز رو بخونیم، مخصوصا در بخشهایی که بیماران بدحالی در بخش مون بستری هستن باید زود نماز رو بخونیم چون اگه مشکلی واسه بیماری در بخش پیش بیاد به تلفن های ثابت اتاقها زنگ میزنن که بهمون خبر بدن و چون در نمازخونه تلفن نیست باید استرس داشته باشیم و نگران که نکنه تا وقتی نماز میخونیم مشکلی برای مریضی پیش بیاد و زنگ بزنن و ما نباشیم...
    یعنی در کشیکها من نتونستم یکبار یه نماز با آرامش بخونم...در این مورد چه پیشنهادی دارید؟

ببخشید که سوالات طولانی شد.
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۴:۱۵

2. صلوات ها 9

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

وقتی سرکار هستم برای نماز خوندن مشکل دارم

کارشناس بحث: استاد اویس

5. صلوات ها 2

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی و با تشکر به جهت سوال و دغدغه ای که در باب نماز دارید.

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrant نمایش پست ها
    در خیلی از بخشهای بیمارستان، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری در بخش رو می بینیم و استاد تعیین میکنه چه کارها و اقداماتی برای بیماران انجام بشه . فردی که اونروز کشیکه کارهایی که استاد میگه رو باید یادداشت کنه و در پرونده بیماران وارد کنه تا انجام بشن.
    مشکل اینجاست که این دیدن بیماران طول میکشه و وقتی درحال دیدن بیماران هستیم موقع اذان ظهر میرسه ولی هیچکدوم از اساتید مون اینجور نیستن که دیدن بیماران رو تعطیل کنن تا بریم نماز بخونیم و برگردیم..کسیکه کشیک هست هم باید بعد از تموم شدن دیدن بیماران بشینه همون موقع دستورات رو وارد پرونده مریض ها کنه تا سریعتر انجام بشه.
    حالا سوال اینه که نماز مون رو که با این شرایط نمیتونیم اول وقت بخونیم چه کنیم؟
    در مورد این سوالتون باید بگم ضرورت اگاهی از نکاتی که استادتون در مورد قدامات لازم برای بیماران به شما میگن بیشتر از نماز اول وقت خوندنه و شما باید توجه به نکات استاد رو در این زمینه اصل و در اولویت قرار بدید.

گاهی بیماری بدحال میشه و یه مساله اورژانسی پیدا میکنه و باید فورا عملیات احیا رو انجام داد وگرنه جان بیمار در خطره.در این شرایط گاهی وقت نماز میگذره...مثلا یکبار بیماری داشتیم که حدود ساعت دو نصفه شب ایست قلبی داد شروع کردیم به انجام عملیات احیا، که مریض چندین بار برمیگشت و باز هم مکرر ایست قلبی میداد.ما ار همون دو شب بالای سر مریض بودیم و درحال انجام عملیات احیا، تا هفت صبح که البته نهایتا بیمار زنده نموند.
    نهایتا منظورم اینکه از اول شروع وقت نماز تا آخر مهلت نماز در حین احیا بودیم و اگه بیمار رو رها میکردیم مرده بود چون قلبش ایستاده بود.بازم اینکه در چنین شرایطی نماز واجب تره یا نجات جان بیمار؟
    البته این سوالتون چون در مورد اصل نماز خوندنه بیشتر به کارشناس احکام مربوط میشه ولی اجمالا میتونم بگم که در چنین شرایطی مسلما نماز اول وقت لازم نیست. اما در مورد اصل نماز خوندن باید بگم که تا جایی که در لابلای کارهاتون ممکنه یک دقیقه خالی هم پیدا کردید سریع نمازتون رو با شتاب و بدون مستحباتش بخونین. اگر هم یک سره مشغول احیا بودید و شخص دیگه ای هم نبود که جایگزین شما باشه میتونین در همون حالت احیا (به جهت ضرورتی که براتون پیش اومده) اذکار نماز رو در حالا انجام کارتون بخونین (برای اطمینان از کارشناس احکام هم بپرسید)

در کشیکها گاهی که کار زیاده خیلی خسته میشیم، و بعد مثلا تا ساعت دو، سه شب هم یکسره درحال کار هستیم.وقتی دیگه کاری تو بخش نیست و میریم تو اتاق مون تو بیمارستان واسه استراحت، من خودم شخصا، { بقیه رو نمیدونم }وقتی تا دیرموقع بیدار باشم و مشغول کار، برای نماز صبح بیدار نمیشم...با وجود اینکه گوشی ام کنارمه و موقع اذان که بشه خودش اذان میگه. ..
    در چنین شرایطی چه کنم؟ با توجه به اینکه گاهی اونقدر کار هست که نمیشه زودار خوابید ....
    در چنین شرایطی اگر نمی تونین زود بخوابین باید به یکی از همراهان بیمار که بیداره و یا یکی از همکارانتون یا نگهبان شیفت شب بگید که بیدارتون کنه و اگر هم هیچ کسی نبود توی بیمارستان که بیدارتون کنه و شما خواب موندید مقصر نیستید و باید نمازتون رو قضا کنین.

وقتهایی هم که میریم تو نمازخونه که نماز رو بخونیم، مخصوصا در بخشهایی که بیماران بدحالی در بخش مون بستری هستن باید زود نماز رو بخونیم چون اگه مشکلی واسه بیماری در بخش پیش بیاد به تلفن های ثابت اتاقها زنگ میزنن که بهمون خبر بدن و چون در نمازخونه تلفن نیست باید استرس داشته باشیم و نگران که نکنه تا وقتی نماز میخونیم مشکلی برای مریضی پیش بیاد و زنگ بزنن و ما نباشیم...
    یعنی در کشیکها من نتونستم یکبار یه نماز با آرامش بخونم...در این مورد چه پیشنهادی دارید؟
    در موردی که فرمودین چون ضرورت ایجاب میکنه نماز سریع خونده بشه شما هم نگران ارامش نداشتنتون در نماز نباشین. منتهی لازمه در وقتهایی که در منزل یا بیرون محیط کاری هستین با تمرکز بیشتر به نماز و تعقیبات اون درصدد جبران باشید.

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۳/۰۹/۱۷ در ساعت ۰۹:۵۲

7. صلوات ها 14

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

سلام...منم نماز صبح خواب موندم امروز حالم بده

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

خاکبسرم

انصافا خدا چه بنده های گلی داره

من به شخصه باید برم ته صف

.

برادر mehrant

بهتون حسودیم شد به خاطر این حساسیتتون به نماز

برای من دعا کنین

خدا حرف شما خوبا رو حتمن گوش میده
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

11. صلوات ها 12

نوشته
    245
    حضور
    4 روز 12 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    1006

ببخشید این رو میگم
    ولی این دکتر اسک دینی خیلی دوست دارم
    تو امتحاناش سر بلنده
    هر مشکلی که براش پیش میاد میره به سمت خدا
    دست نیازش فقط و فقط به سمت خداس

سوال فقط کاری که به جون انسان ها بستگی داره اجازه نخوندن نماز اول وقت رو میده؟

13. صلوات ها 4

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    خاکبسرم

.

برادر mehrant

برای من دعا کنین

این حس خیلی خوبه که دلمون میخواد نمازمون قضا نشه و با حضور قلب بخونیم...نماز درست باشه همه چی حله

15. صلوات ها 5

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

سلام دوستان.
    ممنون از نظر لطفی که نسبت به من داشتید.
    و ممنون از جناب کارشناس محترم.
    اتفاقا همین دیشب هم کشیک بودم ساعت سه شب فقط خوابیدم تا ساعت شش که در این مدت دوبار هم بهم زنگ زدن..و به همین شکلی که گفتم بیدار نشدم اصلا واسه نماز ....

17. صلوات ها 3

علاقه
    کتاب دفاع مقدس
    نوشته
    32
    حضور
    6 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    167

منم یه مدتی خیلی به نماز اول وقت اهمیت میدادم. ولی الان جدیدا سر یه کاری هستم که ظهرها نمیشه اول وقت بخونم.
    متاسفانه خیلی هم حساس هستم که یا هر سه وعده اول وقت یا هیچ کدام!!!
    کاش ظهرمم درست میشد که اول وقت بخونم!

19. صلوات ها 4

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    در چنین شرایطی اگر نمی تونین زود بخوابین باید به یکی از همراهان بیمار که بیداره و یا یکی از همکارانتون یا نگهبان شیفت شب بگید که بیدارتون کنه و اگر هم هیچ کسی نبود توی بیمارستان که بیدارتون کنه و شما خواب موندید مقصر نیستید و باید نمازتون رو قضا کنین.
    یه چیزی هم که جالبه و ازش خجالت هم میکشم اینه که اگر خواب باشم و به تلفن اتاق زنگ بزنن ، از خواب بیدار میشم و با یه حالت ترس و وحشت هم از خواب می پرم و جواب میدم، اما هرچی گوشیم زنگ بزنه یا اذان بگه بیدار نمیشم...

نقل قول نوشته اصلی توسط 40tobe نمایش پست ها
    سلام...منم نماز صبح خواب موندم امروز حالم بده
    آره والا،اصلا آدم نماز صبح که نخونه یه جوریه...انگار اون روز اصلا به کامش نیست...

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    اکبسرم

.

برادر mehrant

برای من دعا کنین

چشم دعا میکنم ولی اینقدرها هم من خوب نیستم...

نقل قول نوشته اصلی توسط rimaaa نمایش پست ها
    تاسفانه خیلی هم حساس هستم که یا هر سه وعده اول وقت یا هیچ کدام!!!
    حالا چرا یا همه یا هیچی؟
    خوب اون وعده هایی که میتونید همونا رو سر وقت بخونید....

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری