عالمی طامه: برای محرمیت فرزند خوانده، هزار راه وجود دارد

خلاصه محقق مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت:بعد از ورود کودک زیر دوسال به بهزیستی در اولین فرصت این کودک را به خانواده ای بدهند تا بچه را شیر داده تا این کودک، بستگان رضاعی داشته باشد. چون کودکان بهزیستی بی کس هستند و زمانی که بستگان رضایی داشته باشند در جامعه سرخورده و بی پناه نخواهند شد.
برای محرمیت فرزند خوانده، هزار راه وجود دارد
به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ابنا : سی و نهمین نشست علمی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با موضوع «بانک محرمیت» شب گذشته ـ چهارشنبه 12 آذرماه ـ با سخنرانی «حجت الاسلام و المسلمین حسن عالمی طامه» به عنوان نظریه پرداز و «حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید علی علوی قزوینی» به عنوان ناقد، با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام عالمی طامه درباره ضرورت مسئله محرمیت گفت: راههای محرمیت و لزوم بحث حجاب از مسائل ضروری دین اسلام است و هر فردی که مکلف می شود با این مسائل درگیر است و اختصاص به بعضی افراد ندارد. مسئله محرم و نامحرم از زمان ائمه(ع) وجود داشت و اصحاب ائمه(ع) با این مسئله مواجه بودند.

نویسنده کتاب بررسی راههای محرمیت در فقه امامیه ادامه داد: در کشور ما ده الی پانزده درصد از کسانی که ازدواج می کنند مشکل ناباروری دارند و از طرف دیگر زوجین نمی خواهند کانون خانواده را به هم بزنند. از این رو آنها به مراکزی که کودکان بی سرپرست رفته و بچه ای را به فرزندی می پذیرند و اولین مشکل و دغدغه آنها مسئله محرمیت است.

وی خاطر نشان کرد: مسئله محرمیت در زمان کودکی فرزندخوانده مشکل ایجاد نمی کند ولی پدرخوانده و مادرخوانده بعد از به سن بلوغ رسیدن فرزندخوانده با مشکل محرم و نامحرم مواجه می شوند. این کودک محرمیت نَسَبی ندارد، برای ایجاد محرمیت چه راهی بین این فرزند خوانده و فرزند پذیر ایجاد کنیم ؟ وقتی که این کودک بزرگ شد چگونه با برادرِ پدرخوانده یا خواهرِ پدر خوانده تعامل کند؟ با برادرِ مادر خوانده مشکل محرمیت چگونه حل می شود؟ و بعد از ازدواج فرزندخوانده مشکلات دیگر ایجاد می شود.

محقق مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در مورد راههای ایجاد محرمیت گفت: ایجاد محرمیت سه راه دارد و بین فقها و مراجع اجماعی است و آن سه راه؛ رضاع، عقد یا ترکیب بین رضاع و عقد است. و اولین کار برای ایجاد محرمیت این است که اول باید ببینیم فرزند را با چه کسانی می خواهید محرم کنیم؟

وی ادامه داد: راههای متعددی برای ایجاد محرمیت بین فرزند خوانده و پدرخوانده و مادرخوانده داریم. و در محرمیتِ فرزند خواندگی، زمان خیلی مهم است. پیشنهاد من این است که بعد از ورود کودک زیر دوسال به بهزیستی در اولین فرصت این کودک را به خانواده ای بدهند تا بچه را شیر داده تا این کودک، بستگان رضاعی داشته باشد. این کودکان بستگان نَسَبی ندارند و ما از این طریق بستگان سَبَبی ایجاد کنیم. چون کودکان بهزیستی بی کس هستند و زمانی که بستگان رضایی داشته باشند در جامعه سرخورده و بی پناه نخواهند شد.

عالمی طامه خاطرنشان کرد: رضاع همان کاری را می کند که نسب می کند و ما از این طریق حلقه های محرمیت درست می کنیم. نزدیک به هزار راه برای فرزند خواندگی وجود دارد نه اینکه برای یک نفر، هزار راه وجود دارد، برای بعضی سه راه و برای بعضی چهار راه، و برای بعضی تکرار راه، محرمیت ایجاد می کند. همه راهها شرعی است و مراجع قبول دارند. و چون امر تخصصی است باید مشاوره صورت پذیرد.