صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خدا چگونه به خودش نیازمند است؟

علاقه
    تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

اشاره خدا چگونه به خودش نیازمند است؟

کسی می گفت :در وصف خدا می گیم خداوند واجب الوجودی است که بی نیاز است پس خداوند به بودن هم احتیاجی ندارد پس نیست.
    شاید شما بگید منظور از بی نیازی خداوند بی نیاز از غیر است پس خداوند چگونه به خودش نیازمند است؟
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۲/۰۱ در ساعت ۱۷:۳۱
    کفر چو منی گزافه آسان نبود
    محکم تر از ایمان من ایمان نبود
    در دهر چومن یکی و آنهم کافر
    پس در همه دهر یک مسلمان نبود

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    684
    حضور
    48 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    18
    صلوات
    1995

با نام و یاد دوست

خدا چگونه به خودش نیازمند است؟

کارشناس بحث: استاد صفا

5. صلوات ها 2

نوشته
    420
    حضور
    10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    943

نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
    کسی می گفت :در وصف خدا می گیم خداوند واجب الوجودی است که بی نیاز است پس خداوند به بودن هم احتیاجی ندارد پس نیست.
    شاید شما بگید منظور از بی نیازی خداوند بی نیاز از غیر است پس خداوند چگونه به خودش نیازمند است؟
    با سلام و عرض ادب
    فرمایش جنابعالی وقتی می تواند مورد بحث قرار گیرد که بتوانیم بین خداوند و خود خداوند وجه تمییز واقعی قائل شویم به عبارت دیگر بتوانیم بگوییم خدا یک چیز است و خود خدا یک چیز دیگر! حال آنکه بدیهی است؛ این فقط یک تصور فرضی است و در حقیقت هیچ میزی بین ایندو نیست. لذا نمی توان یکی را اصل و دیگری را فرع قرار داد تا بدنبال آن بحث بکنیم که فرع به اصل نیاز دارد یا خیر؟

7. صلوات ها 4

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4371

سلام
    چون خدای متعال ماهیت ندارد تا بالغیر باشد
    بله اگر ماهیت داشت ذاتش به وجود عینی خارجی اش نیازمند بود اما خدای متعال عین الوجود است و در چنین وجودی ذات ، عین وجود و تحقق خارجی است لذا طرفینی بین شوون ذاتی و وجودی او تحقق نمی یابد که بگوییم خداوند به وجودش نیازمند است
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

9. صلوات ها 4

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

چرا خدارو تفسیر میکنی؟ چرا فک میکنی که خدارو میتونی بفهمی ؟ به این چیزا فک نکن...چرا برای به دست اوردنش یه کاره دیگه نمیکنی؟ تو بهش اعتماد کن...به قرانش گوش کن و کار بد نکن اگه بعد 2 ماه از زمین تا اسمون تغیییر نکردی...تف و لعنتم کن.

11. صلوات ها 3

نوشته
    420
    حضور
    10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    943

نقل قول نوشته اصلی توسط 40tobe نمایش پست ها
    چرا خدارو تفسیر میکنی؟ چرا فک میکنی که خدارو میتونی بفهمی ؟ به این چیزا فک نکن...چرا برای به دست اوردنش یه کاره دیگه نمیکنی؟ تو بهش اعتماد کن...به قرانش گوش کن و کار بد نکن اگه بعد 2 ماه از زمین تا اسمون تغیییر نکردی...تف و لعنتم کن
    با سلام و عرض ادب
    ضمن تقدیر از شما بابت مشارکت در بحث، لازم دیدم در مورد فرمایش شما کمی توضیح بدهم.
    اگر مجموعه معارف اسلام را در نظر بگیریم، مثل مثلثی است که عقائد، احکام، اخلاق سه ضلع این مثلثند البته با این تفاوت که همه در یک منزلت قرار ندارند بلکه در این میان عقائد به مشابه قاعده این مثلث است که اخلاق و احکام دقیقا بر مبنایی آن طرح ریزی شده است. مشکلات ما نیز در این دو زمینه بازگشت به کوتاهی ما در زمینه عقائد دارد.
    اسلام به ما دستور داده عقائد خود را بر مبنای استدلال و بر هان، نه تقلید بنا کنیم. از اینرو از پرسشگری در این زمینه نیز استقبال نموده است.
    توحید در بین اصول اعتقادی بنیادی ترین اصل می باشد لذا باید دقیقترین برهان ها پیرامون آن عرضه و اقامه گردد. منتهی باید دقت داشته باشیم شناخت ما به آن موجود بینهایت که کمال مطلق است، نهایتا بشکل اجمالی امکان تحقق دارد و هیچ گاه نمی توانیم به کنه ذات او دست یابیم. چرا که «الله اکبر من ان یوصف».

ویرایش توسط صفا : ۱۳۹۳/۰۹/۱۶ در ساعت ۱۵:۲۴

13. صلوات ها 5

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

نقل قول نوشته اصلی توسط صفا نمایش پست ها
    ا سلام و عرض ادب
    ضمن تقدیر از شما بابت مشارکت در بحث، لازم دیدم در مورد فرمایش شما کمی توضیح بدهم.
    اگر مجموعه معارف اسلام را در نظر بگیریم، مثل مثلثی است که عقائد، احکام، اخلاق سه ضلع این مثلثند البته با این تفاوت که همه در یک منزلت قرار ندارند بلکه در این میان عقائد به مشابه قاعده این مثلث است که اخلاق و احکام دقیقا بر مبنایی آن طرح ریزی شده است. مشکلات ما نیز در این دو زمینه بازگشت به کوتاهی ما در زمینه عقائد دارد.
    اسلام به ما دستور داده عقائد خود را بر مبنای استدلال و بر هان، نه تقلید بنا کنیم. از اینرو از پرسشگری در این زمینه نیز استقبال نموده است.
    توحید در بین اصول اعتقادی بنیادی ترین اصل می باشد لذا باید دقیقترین برهان ها پیرامون آن عرضه و اقامه گردد. منتهی باید دقت داشته باشیم شناخت ما به آن موجود بینهایت که کمال مطلق است، نهایتا بشکل اجمالی امکان تحقق دارد و هیچ گاه نمی توانیم به کنه ذات او دست یابیم. چرا که «الله اکبر من ان یوصف».
    سلام و عرض ادب
    من کاملا موافقم که برهان میخواد ایمان و باید گام به گام به خدا رسید...
    برهان از این بیشتر که الان دارم تایپ میکنم؟ برهان از این بیشتر که ؟... یه نگاه چند ثانیه ای تو اینه کافیه که به خدا برسی...من موندم والا...جدیدا تو اسک دین میبینم یه بابایی بخاطر یه ایه قران که حالیش نمیشه کل قران زیر سوال میبره ...
    اتیش میگیرم.
    دست خودمم نیست حرص میخورم ...فکر میکنن تفسیر قران راحته

یه تعریف ساده از قران :
    اسه فهمیدن خدا همین کافی که من دارم تایپ میکنم…
    ..
    وقتی یخورده رابطت با قران خوب میشه تصمیم میگیری که قران بخونی و به خصوص با تفصیر اما خب ممکنه در حین قران خوندن کلی برات شبهه به وجود بیاد که کاملا طبیعیه…برای فهم قران کاملا باید پازل باز یا به قول معروف شطرنج باز ماهری باشی چون دقیقا قران یه پاذله که باید به هم وصل بشه…و چون خود خدا با نیروی غیبش ازش مراقبت کرده پس هیچ اشتباهی نداره در واقع خوده ما هستیم که شطرنجباز نیستیم برای فهمیدن قران باید کاملا بهش احاطه داشته باشی و کل ایات رو حفظ باشی اونوقت تازه کارت شروع میشه و باید تیکه های پازل کنار هم قرار بدی تا بتونی یه ایه رو بفهمی
    در واقع کسی که از ایات قران یه تناقصی پیدا میکنه اتفاقا خدا میگه این بنده من تازه داره راه میوفته و اتفاقا خوشحال میشه که بری دنبال جواب سوالت…ولی ما تا یه ایه نمیفهمیم سریع میگیم این کلام خدا نیستو از این حرفا
    ..
    .
    الله اکبر!!!
    از این چیزا من تو اسک دینم زیاد دیدم.
    حالا من باید یه خسته نباشیدم به همتون بگم واقعا صبرتون زیاده !!! من هیچوقت نمیتونم انقدر صبور باشم نسبت به کسایی که راحت خدارو با چهار تا برهان رد میکنن یا ... برهان کیلو چنده .مگه خدا به ما عقل نداده؟ چرا مثل توتی حرف اینو اونو تایید میکنیم؟ خدا عقل داده برید خودتون ببینید که حتی دستو پاهامونم دارن شهادت میدن .

نوشته
    420
    حضور
    10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    943

من کاملا موافقم که برهان میخواد ایمان و باید گام به گام به خدا رسید...
    برهان از این بیشتر که الان دارم تایپ میکنم؟ برهان از این بیشتر که ؟... یه نگاه چند ثانیه ای تو اینه کافیه که به خدا برسی...
    با سلام و عرض ادب
    براهین بر دو دسته تقسیم می شوند، براهین مجمله و براهین مفصله
    تفاوت این دو نوع تفاوت واقعی نیست فقط در کیفیت بیان است در یک نوع شما صغری و کبری را با تفصیل و توضیح بیشتر بیان می کنید و در یکی دیگر مختصرتر!
    روایت است روزی پیامبر از پیرزنی که مشغول ریسندگی بود پرسیدند خدا را از کجا یافتی ؟ گفت از حرکت چرخ ریسندگی در اثر حرکت دست من و ایستایی آن در اثر ایستایی دست من! کلام این پیر زن یک استدلال است، همانطور که کلام شما نیز یک استدلال است.
    جنابعالی در بیان خود از برهان مجمله بهره بردید
    وقتی یخورده رابطت با قران خوب میشه تصمیم میگیری که قران بخونی و به خصوص با تفصیر اما خب ممکنه در حین قران خوندن کلی برات شبهه به وجود بیاد که کاملا طبیعیه…برای فهم قران کاملا باید پازل باز یا به قول معروف شطرنج باز ماهری باشی چون دقیقا قران یه پاذله که باید به هم وصل بشه…و چون خود خدا با نیروی غیبش ازش مراقبت کرده پس هیچ اشتباهی نداره در واقع خوده ما هستیم که شطرنجباز نیستیم برای فهمیدن قران باید کاملا بهش احاطه داشته باشی و کل ایات رو حفظ باشی اونوقت تازه کارت شروع میشه و باید تیکه های پازل کنار هم قرار بدی تا بتونی یه ایه رو بفهمی
    در واقع کسی که از ایات قران یه تناقصی پیدا میکنه اتفاقا خدا میگه این بنده من تازه داره راه میوفته و اتفاقا خوشحال میشه که بری دنبال جواب سوالت…ولی ما تا یه ایه نمیفهمیم سریع میگیم این کلام خدا نیستو از این حرفا
    البته ما تا بحال با خواندن قران سوال برایمان پیش آمده ولی شبهه نه!
    آنچه را که شما با عنوان شطرنج بازی یاد می کنید با کمی مسامحه «تفسیر قرآن به قرآن» نامیده می شود
    الله اکبر!!!
    از این چیزا من تو اسک دینم زیاد دیدم.
    حالا من باید یه خسته نباشیدم به همتون بگم واقعا صبرتون زیاده !!! من هیچوقت نمیتونم انقدر صبور باشم نسبت به کسایی که راحت خدارو با چهار تا برهان رد میکنن یا ... برهان کیلو چنده .مگه خدا به ما عقل نداده؟ چرا مثل توتی حرف اینو اونو تایید میکنیم؟ خدا عقل داده برید خودتون ببینید که حتی دستو پاهامونم دارن شهادت میدن .
    البته تاکنون برهانی بر رد وجود خدا اقامه نشده است، آنچه موجود است تعدادی سوال یا شبهه است که با کمی مطالعه و دقت بیشتر پاسخش واضح و روشن است.

ویرایش توسط صفا : ۱۳۹۳/۰۹/۱۶ در ساعت ۱۷:۴۳

16. صلوات ها 3

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

در کل خسته نباشید...من همه کارشناسای اسک دینو قبول دارم شدید.واقعا صبر دارید سر کله میزنید با من و امثال من

18. صلوات ها 3

نوشته
    420
    حضور
    10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    943

در کل خسته نباشید...من همه کارشناسای اسک دینو قبول دارم شدید.واقعا صبر دارید سر کله میزنید با من و امثال من
    با سلام و عرض ادب
    ضمن تشکر از نظر لطف جنابعالی، بدون تعارف عرض می کنم، پاسخگویی به سوالات دینی، و دفاع از حریم معارف محمدی(ص) موجب سر زندگی و احساس رضایت ماست، امید که در این مسیر به نحو احسن طی طریق نماییم
    .

20. صلوات ها 5

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 29

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری