اهمیت دجال شناسی

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اهمیت دجال شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم
اهمیت بحث دجال شناسی نه تنها امروزه بلکه از زمان های قدیم مورد اهمیت بوده است

پیامبر اکرم(ص) میفرمایند:هر کس ظهور مهدی را انکار نماید,کافر گشته است. هر کس

نزول عیسی را انکار نماید کافر است. و هر کس خروج دجال را انکار نماید کافر گشته است

(مباحث مهدویت ص 3,رک کورانی,معجم احادیث الامام المهدی,ص40,فرائد السمطین,ج2,ص334 )

ظهور دجالان متعدد در اخرالزمان

پیامبر گرامی اسلام(ص) میفرمایند:به خدا سوگند که رستاخیز برپا نمیشود تا ان که سی دروغگوی کذاب( که هر کدام به خدا و رسولش دروغ میبندند) خروج نمایند که اخرین انها همان دجال تک چشمی است.
( همان,ص 3,رک مسند احمد,ج5,ص16,معجم احادیث الامام المهدی,ج3,ص 69)

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزمان
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

پیوند دجال شناسی با مهدی شناسی:در عرصه مهدی شناسی با 7 شاخه اساسی و بنیادین مواجه می شویم که خلاصه وار عبارتند از:
1- تبارشناسی:
شناسایی سلسله پدران و مادران مهدی موعود روحی فداه تا حضرت ادم و حوا
2-چهره شناسی:شناسایی ویژگی های ظاهری و جسمانی مهدی موعود روحی فداه
3-تاریخ شناسی:شناسایی تاریخ ولادت,تاریخ غیبت صغری و تاریخ غیبت کبری مهدی موعود روحی فداه
4-شان و مقام شناسی:شناسایی شوونات و مقامات مهدی موعود روحی فداه و جایگاه حقیقی او
در نظام هستی

5-شناسایی سیره اخلاقی امام مهدی روحی فداه در عرصه های فردی,خانوادگی و اجتماعی

6-حکومت شناسی:شناسایی ارکان سیاست و حکومت در دولت کریمه مهدوی
7-دشمن شناسی:» شناسایی دشمنان اصلی مهدی موعود و شناخت فتنه ها و فساد
انگیزی های ایشان
در شاخه هفتم و در عرصه دشمن شناسی مهدویت, با دو نام و چهره اصلی مواجه می شویم:
سفیانی و دجال

منبع : انجمن منجی دوازدهم

گمنام 2;605124 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
اهمیت بحث دجال شناسی نه تنها امروزه بلکه از زمان های قدیم مورد اهمیت بوده است

پیامبر اکرم(ص) میفرمایند:هر کس ظهور مهدی را انکار نماید,کافر گشته است. هر کس

نزول عیسی را انکار نماید کافر است. و هر کس خروج دجال را انکار نماید کافر گشته است
(مباحث مهدویت ص 3,رک کورانی,معجم احادیث الامام المهدی,ص40,فرائد السمطین,ج2,ص334 )

ظهور دجالان متعدد در اخرالزمان

پیامبر گرامی اسلام(ص) میفرمایند:به خدا سوگند که رستاخیز برپا نمیشود تا ان که سی دروغگوی کذاب( که هر کدام به خدا و رسولش دروغ میبندند) خروج نمایند که اخرین انها همان دجال تک چشمی است.
( همان,ص 3,رک مسند احمد,ج5,ص16,معجم احادیث الامام المهدی,ج3,ص 69)

دجال؟

زیاد به بحث های رائفی پور گوش میدین؟

در احادیث شیعه قبل از ظهور اصلا دجال مطرح نیست

منابع حدیثی که ارائه کردید همه مال اهل سنت هست

بسم الله الرحمن الرحیم

چهره اول: شخصی حقیقی و یهودی از ال ابوسفیان است که همزمان با ظهور مهدی موعود روحی فداهاز دو جبهه به سوی سپاهیان و هواداران ان حضرت لشگرکشی می کند.اما چهره دوم:
شخص یا جریانی عجیب و پر رمز و راز است که فتنه گری و فساد انگیزی خویش را از سالیان پیش از ظهور با استفاده از ابزارهای پیشرفته و کارامد در عرصه جهانی اغاز می نماید و بیشتر مردم جهان را از فضای معنوی و ارمان های مهدوی دور می سازد و از این رهگذر انان را به ستیز با مهدی موعود
و ارمان های الهی او فرا می خواند.

گمنام 2;616488 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
چهره اول: شخصی حقیقی و یهودی از ال ابوسفیان است که همزمان با ظهور مهدی موعود روحی فداهاز دو جبهه به سوی سپاهیان و هواداران ان حضرت لشگرکشی می کند.اما چهره دوم:
شخص یا جریانی عجیب و پر رمز و راز است که فتنه گری و فساد انگیزی خویش را از سالیان پیش از ظهور با استفاده از ابزارهای پیشرفته و کارامد در عرصه جهانی اغاز می نماید و بیشتر مردم جهان را از فضای معنوی و ارمان های مهدوی دور می سازد و از این رهگذر انان را به ستیز با مهدی موعود
و ارمان های الهی او فرا می خواند.​

اگر این مطلب رو در پاسخ به بنده فرمودید

چیزی که ما در روایات داریم سفیانی هست که با دجال متفاوته

لطفا برای اثبات دجال در قبل از ظهور، روایاتی از کتب معتبر شیعه قرار بدین و از شعار و ... بپرهیزید

Anoushiravan;616492 نوشت:

لطفا برای اثبات دجال در قبل از ظهور، روایاتی از کتب معتبر شیعه قرار بدین و از شعار و ... بپرهیزید

سلام بر شما برادر گرامی ! در ادامه انشاالله سند از شیعه هم قرار میدیم ... گر صبر کنی ز قوره حلوا سازم:ok:

بسم الله الرحمن الرحیم
ضرورت دجال شناسی : از این میان اصلی ترین دشمن منجی موعود که فتنه و فساد او شرق و غرب عالم را فرا می گیرد و بیشترین مردم را به ستیز و مقابله با ارمان های الهی موعود وا می دارد,دجال و دجال صفتان عالمند.

از این رو شناسائی حقیقت دجال و دجالیان و اگاهی از بنیان های فتنه گری و ابزارهای فساد انگیزی انها از چند جهت ضرورت می یابد:
1-دجال شناسی راهی به مهدی شناسی : یکی از راه های شناخت هر چیز,شناسایی ضد ان چیز است. تا جاییکه گفته اند چیز ها با اضداد خویش شناخته میشوند)).
مثلا برای شناخت روز می بایست از ویژگی های ضد ان که شب باشد, اگاه باشیم. در غیر این صورت به شناختی دقیق از روز دست نمی یابیم. از این رو یکی از راه های شناخت هر شخصیت,
شناخت دشمنان او و ویژگی های انان است.
بدین سان شناسایی دشمنان مهدی موعود و بررسی ویژگی های انان می تواند ما را به شناختی دقیق تر از مهدی موعود و ویژگی های اخلاقی او رهنمون شود تا معیاری باشد برای ایجاد نزدیکی و تناسب اخلاقی میان ما و ان حضرت و نیز ملاکی باشد برای ایجاد دوری و ستیز اخلاقی با دشمنان ان حضرت.

بسم الله الرحمن الرحیم

دجال شناسی زنگ هشدار جدی: با شناسایی دجال و جلوه های رنگارنگ و فراگیر او در سطح جهان, زنگ هشداری جدی برای تمام دوستداران مهدی موعود به صدا در می اید که ای وای چه غافل نشسته ایم, در حالیکه فتنه دجال به متن جامعه,رسانه,مدرسه, خانه و خانواده های ما نفوذ کرده و ارمانهای شیطانی خویش را در ذهن و جان جوانان ما رسوخ داده و ما را به ستیزی اشکار با ارمان های مهدوی وادار ساخته است.
منبع : انجمن منجی دوازدهم

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام

Anoushiravan;616406 نوشت:
زیاد به بحث های رائفی پور گوش میدین؟

چه ربطی به آقای رائفی پور داشت
یه کم که توجه کنید تمام نماد های دجال و شیطان پرستی رو خواهید دید

منابع حدیثی که ارائه کردید همه مال اهل سنت هست

بینم مگه منابع اهل تسنن چه اشکال داره ما در اصالت اسلام مشکل که نداریم
حرف حق باشه از اهل تسنن باشه
:ok:

بسم الله الرحمن الرحیم
توصیه مهم پیامبر(ص): دجال شناسی و دجال ستیزی:

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله: ویژگی های دجال را برایتان گفتم تا در ان بیندیشید و به حقیقت ان راه یابید و انگاه بر ضد او عمل نمایید. ایندگان خویش را از فتنه دجال با خبر سازید و یکدیگر
را بدان یاداور شوید!!! پس همانا فتنه دجال سخت ترین فتنه ها و شدیدترین ازمایش هاست.
((متقی هندی,کنزالعمال,ج14,ص601,//////کورانی,معجم احادیث الامام المهدی ,ج1,ص321))

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

فتنه دجال,تکامل ترین فتنه ها : پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و اله) می فرمایند: و هیچ فتنه کوچک و بزرگی در دنیا مگر برای شکل گیری فتنه دجال افریده نشده است,
مسند احمد,ج5,ص389
کورانی,معجم احادیث الامام المهدی ,ج3,ص42,ح390

سلام علیکم
بسیار ممنون بابت موضوع بحثتون...
لطفا به توشته های لینک زیر توجه کنید
موضوع: آیا ظهور اتفاق افتاده است؟؟؟(پاسخ زیبای علامه حسن زاده آملی)
http://www.aviny.com/news/93/10/16/alameh-hasan-zade.aspx

بسم الله الرحمن الرحیم

تمام فتنه ها,زمینه ساز فتنه دجال : پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرمایند: چهار فتنه در پیش رویتان می باشد : در فتنه نخست خونریزی حلال شمرده میشود, در فتنه دوم علاوه بر خونریزی,چپاول اموال حلال شمرده میشود,در فتنه سوم علاوه بر خونریزی و چپاول اموال, تجاوز به عنف و ناموس حلال شمرده میشود, و انگاه فتنه چهارم دجال خواهد بود.
کورانی , معجم احادیث الامام المهدی, ج3,ص93
ابن حماد,الفتن,ج1,ص54,ح86

بسم الله الرحمن الرحیم

دجال دارای تک چشم شیشه ای : پیامبر اعظم صلی الله علیه و اله :یکی از چشمان دجال از بین رفته است و چشم دیگرش همانند شیشه ای سبز رنگ است.طیالسی,مسند,ص73
کورانی,معجم احادیث المهدی ,ج3,ص61,ح398

بسم الله الرحمن الرحیم

دجال , اصلی ترین دشمن منجی موعود
ظهور دجال در فرجام زمان,به عنوان اصلی ترین دشمن منجی اخرالزمان, از اموزه های مشترک بین یهودیت, مسیحیت و اسلام است.رد پای دجال را از 2 قرن قبل از میلاد مسیح,در تورات و اموزه های موسوی و ان گاه در انجیل و اموزه های عیسوی و پس از ان در قران و روایات محمدی می توان یافت.
واژه دجال در زبان عربی,صیغه مبالغه از ماده دجل به معنای کذاب و بسیار دروغ زن و حیله گر است
اعلام قران,پرتوی عاملی,مهدی ص 475

به نظر خودم { کسی که دوست دارد بحث کند و یاد بگیرد و اطلاعات کمی دارد } و کپی شده از سخنان و افکار دیگران نیست با هر اشتباهی که دارم و امیدوارم تصحیح کنید :

دجال بیرونی :

به نظر من شناخت دجال خیلی هم سخت نیست فقط کافیه بیشتر به دین اسلام دقت کنیم مخصوصا جاهایی که گفتند باید از شرش به خداوند پناه ببرید !!!!!

دجال درونی :

هوای نفس و خلقیات منفی چیزی که باعث می شه انسان به سمت اخلاق صحیح و اصول اخلاقی و مذهبی گرایش نداشته باشد . از شر این هم باید به خدا پناه برد !!!!!

وقتی دجال رو بشناسی ابزاری که برای گمراه کردن هم استفاده می کند میشناسیم دیگه !!!! حال اون ابزار انسان باشد یا اجسام یا تفکرات و احساسات و ... !!!!

بطور مثال اگر وسایل ارتباط جمعی باشه : به راحتی با فیلترینگ و یا یک فضای اینترنتی کنترل شده می شه این وسیله رو از دجال گرفت . حالا چه کسانی ضد دجال هستند قضیه سخت شد نه ؟!!!!

اینجور جاهاست که انسان باید امتحان پس بده خیلی سخته خودم هم قبول دارم d: :Nishkhand::khandeh!:

مثلا اگر تلویزیون و سینما باشد با یک فیلم نامه درست و بر اساس خلقیات و تفکرات صحیح که به ضمیر ناخوداگاه انسان یا ضن شخص اثر منفی نگذارد این مشکل را حل کنیم .

در قسمت طنز که رامبد جوان تلاش خیلی خوبی کرده ولی بازم جای زیادی داره .

اگر رایانست : با نرم افزارهای اورجینال حق الناس رو به گردن نگیریم و یا فیلم هایی که دارای بدآموزیست نبینیم . موسیقی هایی که محرک منفی دارد گوش نکنیم . بیش از حد بازی های رایانه ای نکنیم !!!

...

خلاصه مبارزه با دجال سخته . همیشه از خودم می پرسم اگر دجال خروج کنه چقدر آمادگی دارم وقتی با وسایلی که دجال علیه شخصیتم استفاده کرده تا زمان ظهور سست و بی ثبات باشم وارد معرکه بشم ؟

پوستم کندست:nevisandeh::help::Esteghfar::khandeh!::Doaa:

برای ظهور دعا کنیم که خود آقا امام زمان (عج) ناجی ما باشد و به خداوند متعال متوسل بشویم که خدا بینهایت و مطلق است و همه موجودات از خدا در هراس هستند و همینطور می تواند با قدرتش باعث اتفاقات

خوب بشود و با اراده خودش نگذارد دجال حتی قدرتی برای ابراز وجود داشته باشد ، وقتی خدا به ما مهربونی می کنه ما قدرت مطلق یعنی خدا ( الله ) رو باید برای دوستی باید انتخاب کنیم ولی در این راه تنهایی نمیشه

کاری کرد و این یک حرکت دست جمعی نیاز دارد مثل کاری که آقای رائفی پور انجام داده اند که خیلی عالیه . اقای رائفی پور هم همیشه در راه شناسوندن حقیقت بعد از رهبران و امامان انقلاب حضرت امام خمینی (ره)

و حضرت آیت الله خامنه ای همیشه تلاش کردند و یکی از بنیانگذارهای راه حقیقت بینی بودند . {...}

الان مردم آماده رویارویی با دجال هستند ؟!! تا ظهور فقط آمادگی مردم برای روبرویی با دجاله !!!! که اینم با کمک خواستن از خدا حل شدنیه !!!! خدا حلال مشکلاته . ما خدا رو میشناسیم بعد ارش کمک نمی خوایم برای

آمادگی و کمک ؟!!!! عجب ستمی به خودمون داریم می کنیم !!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

در احادیث شیعه قبل از ظهور اصلا دجال مطرح نیست

سلام وعرض ادب
در منابع معتبر شیعه مثل اصول کافی(ج5، ص260و ج8، ص206و297، چاپ اسلامیه)،من لایحضره الفقیه(ج2، ص564،چاپ جامعه مدرسین) وسایر کتب مثل الغیبة نعمانی به خروج دجال اشاره کرده اند. لذا این سخن که در منابع شیعه به خروج دجال اشاره نشد است صحیح نمی باشد.

Anoushiravan;616492 نوشت:

به منابعی که اشاره شد می توانید مراجعه کنید.

Hamid_9923;800816 نوشت:
وقتی دجال رو بشناسی ابزاری که برای گمراه کردن هم استفاده می کند میشناسیم دیگه !!!! حال اون ابزار انسان باشد یا اجسام یا تفکرات و احساسات و ... !!!!

بطور مثال اگر وسایل ارتباط جمعی باشه : به راحتی با فیلترینگ و یا یک فضای اینترنتی کنترل شده می شه این وسیله رو از دجال گرفت . حالا چه کسانی ضد دجال هستند قضیه سخت شد نه ؟!!!!

بله شناخت درست لازم است. البته برای مقابله با دجال بعد از خروج معرفت به تنهایی کفایت نمی کند بلکه در کنار آن داشتن ایمان قوی متناسب با معرفت لازم است. تا در برابر قدرت ظاهری او خودر ا نبازد.

سلام

به سخن بنده بعد 2 سال واکنش نشان داده شده است که در نوع خودش جالب است

کریم;801348 نوشت:
اصول کافی(ج5، ص260و ج8، ص206و297، چاپ اسلامیه)

کتابی که در دسترس من هست به صورت الکترونیکی هست و من با استفاده از سرچ کلمه دجال، به چیزی که فرمودید نرسیدم

فقط یک جا در جلد دوم به اسم دجال اشاره شده که اون مورد هم بی ربط هست به بحث ما

کریم;801348 نوشت:
من لایحضره الفقیه(ج2، ص564،چاپ جامعه مدرسین)

یک جا فقط اسم دجال آمده است. در حدیث زیر که آنهم مشخص نیست قبل از ظهور است و یا بعد از آن

[=B Zar]روایت شده است که امام صادق علیه السّلام سخن از دجّال بمیان آورد، پس فرمود: هیچ دشتی از آن (زمین) باقی نمیماند مگر اینکه آن را زیرپا میگذارد، مگر مکّه و مدینه، زیرا بر سر هر یک از راههای این دو شهر فرشته‌ای گماشته است که آنها را از دستبرد طاعون و دجّال حفظ میکند. و توفیق دهنده خداست.

[=B Zar]

کریم;801348 نوشت:
وسایر کتب مثل الغیبة نعمانی به خروج دجال اشاره کرده اند.

جستجو کردم اما ندیدم

کریم;801348 نوشت:
سلام وعرض ادب

بله شناخت درست لازم است. البته برای مقابله با دجال بعد از خروج معرفت به تنهایی کفایت نمی کند بلکه در کنار آن داشتن ایمان قوی متناسب با معرفت لازم است. تا در برابر قدرت ظاهری او خودر ا نبازد.

به عنوان یک شخص عام و کم سواد در مسائل مذهبی و علمی عرض می کنم :

دقیقا من هم منظورم همین است . نشانه هایی از دجال عرض می کنم که تطبیق دادنش راحته :

دجال آخرالزمان ادعای خدایی می کنه : ابلیس قدرت نفوذ به انسان رو داره و شیاطین همراه اون کافیه انسانهایی رو بر اساس هوای نفس به پرستش او وادار کنند . اینجا ما فراماسونری ها را داریم کسایی که ابلیس

پرستند ( دجـــــال آخرالزمان )

دجال آخر الزمان هرجا میره باعث ویرانی میشه : گروه های تروریستی مثل داعش و غیره ، نفوذی که بر روی سیاست مدارهای عربی و غربی داره تا در دنیا جنگ راه بیندازند و ... و همینطور بدبینی هایی که بین افراد راه

میندازد تا دست به کشتار همدیگر بزنند .

دجال آخرالزمان قدرت زنده کردن و میراندن داره : خود خدا گفته از ابلیس بترسید و به من پناه بیاورید . همه قدرت های ابلیس را می دانند اما بازم جای ترسی نیست ، ابلیس مثل شعبده بازه عمل می کنه در واقع ذهن رو

هدف می گیره اگر ذهن آماده باشه و ایمان قلبی درون آدم باشه راحت دستش رو میشه و دیگه قدرتی برای مقابله با فرد را ندارد !!!

دجال آخرالزمان ( هرچند خودم واقعیتش رو نمیدانم اما می گویند : ظاهری داره که یک چشم داره و وسط پیشانیش نوشته کافر ) : خدا می تواند ظاهر را دگرگون کند . اگر به مرحله کافری برسد حتی اگر این ظاهر را هم

نداشته باشد خداوند به این ظاهر تغییرش میده تا کافر بودن او را همه بشناسند . مانند گذشته که بر روی بردگان داغی را می گذاشتند تا بردگان مشخص شوند !!!!! { این به این معنا نیست خداوند همین الان درون دنیا

قیافه خیلی ها رو تغییر میده مشکلات ژنتیکی و جواب های علمی هم اول خط باید بررسی شوند ) { من خودم از اونهایی که بچه هایی که با مشکلات ژنتیکی یک چشم بدنیا میان و به عنوان دجال میشناسند واقعا بدم

میاد ، کسایی که شعورشون رو به نگاهشون فروختند )

دجال آخرالزمان خروج می کند : هنوز خروج نکرده ، چی میشه که خروج می کنه ؟!!! وقتی که ببینه خیلی از انسانها از اعتقاداتشون دست نمی کشن و عصبانیش می کنند . وقتی عرصه رو تنگ ببینه برای فریب دادن

خودش وارد عمل می شه و خروج می کنه !!! { انقدر از نظر اعتقادی و رفتاری ضعیف هستیم که نیازی به خروج برای خودش نمی بینه !!! }

چون دجال مثل ما زندگی می کنه و حق زندگی کردن داره پس برای آخرین راه کارهای اثباتش برای نشون دادن اینکه انسان به هیچ اصول اخلاقی و رفتاری پایبند نیست و در زندگی فکر نمی کنه همه کار می کنه . شما

هرچی از غرب و شرق علیه ایران می بینید کار خود دجال آخرالزمانه !!!!! ( دجال آخرالزمان == ابلیس ) در هر صورت ابلیس دشمن قسم خورده تمام انسانهاست و ایران مرکز تشیع و اسلام می گویند کسی به نبوت و

امامت نرسید مگر اینکه از فتنه دجال همه را آگاه ساختند : ( راحت می تونیم ببینیم )

زبان تو،از تو همان می خواهد که بدان عادت کرده ای ونفست از تو همان تقاضا می کند که بدان خو گرفته ای (حضرت علی ع ) ( یکی از روش های نفوذ ابلیس را امام علی (ع) توضیح می دهد ) جامعه ای که مردم اجازه

تصحیح همچین فرهنگی را نمی دهند رو به ذوال و فناست !!!!

گرسنگی کشیدن ( روزه گرفتن ) ،چه نیکو یاری دهنده ای بر سرکشی نفس و شکستن عادات آن است (امام علی ع ) { از بین بردن یکی دیگر از راه های نفوذ ابلیس } روزه گرفتن از روی اعتقاد قلبی باعث می شه

خودت رو به خدا نزدیک کنی !

با نفس های خود بر سر ترک عادت ها بستیزید تا بر آنها چیره آییدو با هوس های خود مبارزه کنیدتا آنها را به بند کشید (امام علی ع ) { راه مقابله با دجال یا همان ابلیس که اینجا نفس اسلحه اونه }

کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، (فردای قیامت) به شفاعت من نخواهد رسید ( پیامبر ) { برای نزدیکی قلب و وجود با خدا و دوری از دجال یا ابلیس )

...

ابلیس یا همان دجال آخرلزمان تا جایی قدرت دارد که اعتقاد ما باشد . اگر اعتقاد زیاد باشد هیچ قدرتی ندارد چون قدرت دست خداست . اگر کم باشد کارهایی می تواند بکند که از نظر بعضی ها قدرت های ماوراء التصور دارد !!!!

یعنی ما احادیث را منطبق با حال حاضر کنیم و قالب اصلی کارهامان باشد و کم کم و هوشمندانه که فشار زیادی هم به اطرافیان نیاد تغییراتی را بر همین مبنا ایجاد کنیم تا عمل کردن به دین راحت تر شود .

قدرت را از ابلیس گرفتیم و خیلی ها به سمت خدا می روند . من نمی گم رایانه را خورد کنیم و از همین الان دیگه نرم افزار های کپی نگیریم !!!! من می گم اگر جبران اشتباهات هرچقدر هم سخت باشد بر پایه برنامه ریزی

میشود حل کرد . فکر یک رایانه مدرن را بکنید که برنامه پایه ماشینش Open Source باشه تا هر ملیتی و هر قومیتی بتواند برنامه های تحت زبان ملت خودش ایجاد کنه و ارتقاء بده . یا سیستم عاملی که برپایه هیچ

سیستم عامل دیگه ای نباشه و صفر تا صدش ساخت خود ملت ایران باشه و یا برنامه ای که به زبان فارسی بشه برنامه نویسی کرد که من در حال تکمیل این پروژه هستم برنامه ای که قابلیت برنامه نویسی به زبان

فارسی بر پایه #C داره و مثل دستور دادن به زبان عامیانه راحته و البته ججمش داره خیلی سنگین میشه شاید منصرف بشم اگر زبان ماشین بلد بودم بهتر می شد D:

دجال آخرلزمان یا ابلیس قدرتی دارد که درست را غلط و غلط را درست نشان می دهد !!!! اینجا فقط اعتقاده که می تونه درست و غلط را بشناسه . اعتقادمون زیاد باشه انسان با فهم و باکمالاتی بشیم ابلیس هم کاری

نمی تونه بکنه .

در واقع بنیانی ترین کاری که در عصر ظهور می توانیم بکنیم مقابله با دجال آخرالزمانه که چندین سود داره :

1- در راه مقابله با راه های نفوذ دجال : سطح درکی و فهمی مردم افزایش پیدا می کنه و قدرت تصمیم گیری درست و آنی درون اشخاص بالاتر می ره و کارکرد هر شخص در جامعه بالاتر میره !!!

2- مقابله با دجال یعنی پیدا کردن راه حل برای حفظ ایمان درونی و بیرونی ( باطنی و ظاهری هر دو مورد همزمان بدون کسری در عمل یا حداقل) و کشف و تشخیص بین حقیقت و دروغ یا صحت و غلط بودن امور .

3- کشف سیاست و علوم و اقتصاد درست برای مقابله با دجال همراهی پیشرفت ذهنی و سیاسی و اقتصادی و علمی و ورزشی و غیرست . ( تعجب نداره در قسمت ورزشی کافیه انسان بدونه برای چی ورزش می

کنه و ذهن آماده و ایمان قلبی به خداوند و عمل برای ایشان ( خداوند سبحان ) را با ورزش ادغام کنه این باعث پیشرفت ورزش هم میشه !!! )

در هر صورت دجال ابلیس باشه یا هر چیزی که برگرفته از تصورات دیگران باشه !!!! اصل اینه که راه حل های درست رو درون زندگی انجام دهیم تا با انجام امور صحیح و اسلامی و شیعه ای در کارهای روزمره جزء عادت

های ما بشه که به راحتی از پس هر دجال یا فتنه گر دیگه بر بیایم . ایمان داشته باشی آمادگی جسمانی و روحی و روانی و فکری داشته باشی با خدا و پیامبر و امامانش عهد بسته باشی . دیگه دجال با من و تو کار نداره

می ره طرف کسی که همه چیز بود همه کار کردیم برای امر به معروف و نهی از منکر اما خودش با فکر زرنگی خودش نخواست . در هر صورت امیدوارم خداوند در هیچ لحظه ای هیچ کس رو تنها نگذارد که ...

حرف من همین حرف شما بود دوست گرامی باید درک صحیح داشت ، ایمان کامل داشت ، به اونها عمل کرد تا عادت تو این باشه که کاری به غیر از خواسته خدا که جز پیشرفت بشریت و همینطور همه موجودات هستی

هستش نباشه . دجال آخرالزمان من باشم یا هر کس یا هر چیز دیگه ای !!! وقتی ذهن و قلبت آمادگی پذیرش چیزی به جز حق رو نداشته باشه از دست دجال و دجال صفتان کاری بر نمیاد و این امر صورت نمی گیره مگر

فرهنگ سازی باشه که هوشمندانه طرح ریزی بشه که خود افراد جامعه بروند سمتش .

با امید موفقیت و پیروزی برای همه شما دوستان گرامی ( من کسی هستم که سالیان سال با اشتباهاتش اسیر همین دجال بودم و هنوزم هستم بدون اینکه کسی بفهمه )

امیدوارم امام زمان (عج) ظهور کنند تا حداقل من از دست این دجال نجات پیدا کنم . گردن کسی نمیندازم ای کاش قوی تر بودم تا اسیر همچین موجودی نمی شدم !!!

{چون من بهانه نمیارم } و بالعکس ، بلکه دنبال راه حل برای حل مشکلاتم هستم . و اینجا پایان راهه تا زمانی که امام زمان (عج) خودشون ظهور کنند چون دیگه عقل منم به جایی نمیرسه d:

[="Navy"]

Anoushiravan;801390 نوشت:
کتابی که در دسترس من هست به صورت الکترونیکی هست و من با استفاده از سرچ کلمه دجال، به چیزی که فرمودید نرسیدم

رواياتي که اشاره شده، به راحتي قابل دسترسي است ولي مهم اين است که ببينيم چه اندازه قابل اعتمادند؟

از ميان چهار روايت مشار إليه، روايت اوّل را که شخصي به نام «سيابه» نقل کرده، مجهول است. احتمالا اگر «عبد الرحمن بن سيابه» باشد و اشتباه از نسّاخ بوده باشد در اين صورت قابل اعتماد خواهد بود.

سه روايت ديگر که اصلا قابل اعتماد نيستند زيرا افرادي مجهول يا فاسد العقيده روايت کرده‌اند.

به هر حال مي‌توان گفت موضوع دجّال در ميان احاديث اهل سنّت بيشتر مطرح است تا شيعه.

در برخي تفاسير شيعه نيز در شأن نزول آيات به موضوع دجّال اشاره شده:

کريمه 56 غافر:

إِنَّ الَّذِينَ يُجَادِلُونَ فِي آيَاتِ اللَّهِ بِغَيْرِ سُلْطَانٍ أَتَاهُمْ إِنْ فِي صُدُورِهِمْ إِلاَّ كِبْرٌ مَا هُمْ بِبَالِغِيهِ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ

(البته کساني که در آيات خداوند بي‌دليل مجادله مي‌کنند در سينه‌هايشان جز کبري که به آن نخواهند رسيد، نيست. پس از خدا پناه بخواه، چرا که اوست شنواي بينا)

علاّمه امين الإسلام طبرسي در شأن نزول اين آيه مي‌نويسد:

« كانوا يقولون سيخرج المسيح الدجال فنعينه على محمد وأصحابه ، ونستريح منهم ، ويرد الملك الينا » (مجمع البيان، ج8 ص450)

البته مرحوم طبرسي شأن نزول فوق را از « أبو العاليه » نقل کرده که از محدّثين اهل سنّت مي‌باشد.[/]

Anoushiravan;801390 نوشت:

فقط یک جا در جلد دوم به اسم دجال اشاره شده که اون مورد هم بی ربط هست به بحث ما

سلام وعرض ادب
شما در ابتدا فرمودید که در منابع شیعه اسمی از دجال نیامده است. وبنده موارد فوق را جهت استحضار عرض کردم. وبرخی از احادیث که در منابع معبر شیعه بیان شده ونشان می دهد که دجال قبل قیام حضرت قیام خواهد کرد وبه دست حضرت عیسی علیه السلام کشته خواهد شد را عرض می کنم. تا معلوم شود که در منابع شیعه هم این بحث آمده است.
مرحوم صدوق در کتاب کمال الدین بابی را اختصاص داده اندبه بحث دجال ورابطه آن با حضرت قائم(عج)، یعنی باب 47 این کتاب شریف تحت عنوان: باب حدیث الدجال ومایتصل به من امر القائم.
(ابن بابويه، محمد بن على، كمال الدين و تمام النعمة،ج2، ص525، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1395ق)

2- شیخ صدوق در خصال روایت می کند:
عَنْ أَبِي الطُّفَيْلِ‏ عَنْ حُذَيْفَةَ بْنِ أَسِيدٍ قَالَ: اطَّلَعَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ ص مِنْ غُرْفَةٍ لَهُ وَ نَحْنُ نَتَذَاكَرُ السَّاعَةَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى تَكُونَ عَشْرُ آيَاتٍ الدَّجَّالُ‏

وَ الدُّخَانُ وَ طُلُوعُ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِهَا وَ دَابَّةُ الْأَرْضِ وَ يَأْجُوجُ وَ مَأْجُوجُ وَ ثَلَاثٌ خُسُوفٍ خَسْفٌ بِالْمَشْرِقِ وَ خَسْفٌ بِالْمَغْرِبِ...

(ابن بابويه،محمد بن على، الخصال،ج2،ص431، جامعه مدرسين - قم، چاپ: اول، 1362ش)،
طبق این حدیث شریف خروج دجال یکی از نشانه قبل از قیامت است.
3- در من لایحضره الفقیه این حدیث را نقل کرده است:
وَ رُوِيَ‏ أَنَّ الصَّادِقَ ع ذَكَرَ الدَّجَّالَ‏ فَقَالَ لَا يَبْقَى مِنْهَا سَهْلٌ إِلَّا وَطِئَهُ إِلَّا مَكَّةَ وَ الْمَدِينَةَ فَإِنَّ عَلَى كُلِّ نَقْبٍ مِنْ أَنْقَابِهِمَا مَلَكاً يَحْفَظُهُمَا مِنَ الطَّاعُونِ وَ الدجال

(ابن بابويه، محمد بن على، من لا يحضره الفقيه، ج2،ص564، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم - قم، چاپ: دوم، 1413 ق)
این هم نشان می دهد که دجال بغیر از مکه ومدینه به همه جا خواهد رفت.
4- سَأَلَهُ رَجُلٌ فَقَالَ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ أَسْمَعُ قَوْماً يَقُولُونَ إِنَّ الزِّرَاعَةَ مَكْرُوهَةٌ فَقَالَ لَهُ ازْرَعُوا وَ اغْرِسُوا فَلَا وَ اللَّهِ مَا عَمِلَ النَّاسُ عَمَلًا أَحَلَّ وَ لَا أَطْيَبَ مِنْهُ وَ اللَّهِ لَيَزْرَعُنَّ الزَّرْعَ وَ لَيَغْرِسُنَّ النَّخْلَ بَعْدَ خُرُوجِ الدَّجَّالِ (کافی، ج5، ص260)‏

آدرس این حدیث هم قبلا بیان شده بود که نشان دهنده اصل خروج دجال است.

5- ثُمَّ عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ رُوحِ اللَّهِ وَ كَلِمَتِهِ- وَ كَانَ عُمُرُهُ فِي الدُّنْيَا ثَلَاثاًوَ ثَلَاثِينَ سَنَةً- ثُمَّ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَى‏السَّمَاءِ وَ يَهْبِطُ إِلَى الْأَرْضِ بِدِمَشْقَ وَ هُوَ الَّذِي يَقْتُلُ الدَّجَّالَ‏.
(قمى، على بن ابراهيم، تفسير القمي، ج2، ص270-271، دار الكتاب - قم، چاپ: سوم، 1404ق)
در این حدیث قاتل ایشان را هم معرفی کرده است که به دست حضرت عیسی کشته خواهد شد.
البته احادیث دیگری هم وجود دارد که برای اثبات اصل خروج دجال در منابع شیعه فکر می کنم همین قدر کافی باشد.

​‏

سلام

کامنت بنده هست

کریم;802037 نوشت:
شما در ابتدا فرمودید که در منابع شیعه اسمی از دجال نیامده است

بنده نگفتم دجال اصلا نمی آید. گفتم قبل ظهور نمی آید

احادیث شما هم هیچ کدام نشان نمی دهد قبل ظهور می آید!

Anoushiravan;802061 نوشت:
بنده نگفتم دجال اصلا نمی آید. گفتم قبل ظهور نمی آید

احادیث شما هم هیچ کدام نشان نمی دهد قبل ظهور می آید!

سلام وعرض ادب
بله حق با شماست وبی دقتی از جانب ما بوده است. که خیلی خیلی عذر می خواهم. طبق حدیثی که مرحوم طبرسی در اعلام الوری وابن شهر آشوب در مناقب خود ذکر کرده است، «خروج دجال» بعد از قیام حضرت است. حدیث این است:
عن ابن عبّاس، عن أبيه العبّاس بن عبد المطّلب: أنّ النبي صلّى اللّه عليه و آله و سلّم قال له:«يا عمّ، يملك منولدي اثنا عشر خليفة، ثمّ تكون أمور كريهة و شدة عظيمة، ثمّ يخرج المهديّ من ولدي،يصلح اللّه أمره في ليلة، فيملأ الأرض عدلا كما ملئت جورا، و يمكث في الأرض ما شاءاللّه، ثمّ يخرج الدجال‏»
(طبرسى، فضل بن حسن، إعلام الورى بأعلام الهدى (ط - الحديثة)، ج2،ص165، آل البيت - قم، چاپ: اول، 1417 ق)

یعنی اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد. که حضرت بعد از ظهور همه آنها را یک شب حل خواهد کرد....وبعد از این است که دجال خروج خواهد کرد. ومراحل بعدی که در احادیث قبلی بیان شد.
مرحوم سید بن طاووس دریکی از کتب خود چنین آورده اند:

حدّثنا نعيم، حدّثنا الوليد عن أبي عبد اللّه مولى بني أميّة عن محمّد بن الحنفية، قال: ينزل خليفة من بني هاشم بيت المقدس يملأ الأرض عدلا، يابني بيت المقدس بناء لم يبن مثله، يملك أربعين سنة، تكون هدنة الروم على يديه في سبع سنين بقين من خلافته، ثم يغدرون به، ثم يجتمعون له بالعمق، فيموت غمّا، ثم يلي بعده رجل من بني هاشم، ثم تكون هزيمتهم و فتح القسطنطينية على يديه، ثم يسير إلى روميّة فيفتحها و يستخرج كنوزها و مائدة سليمان بن داود، ثم يرجع إلى بيت المقدس فينزلها، و يخرج‏الدجّال‏ في زمانه، و ينزل عيسى بن مريم فيصلّى خلفه‏...
(ابن طاووس، على بن موسى،التشريف بالمنن في التعريف بالفتن المعروف بالملاحم و الفتن، ص169، مؤسسة صاحب الأمر (عجل الله تعالى فرجه الشريف) - قم، چاپ: اول، 1416ق)
این بیان نشان می دهد که قبل از ظهور حضرت بیت المقدس پادشاهی از بنی هاشم خواهد داشت که آنجا را آباد خواهد کرد. که این حکومت چهل سال هم ادامه خوهد داشت. ولی بر عصر توطئه علیه او در عصر فشار وغم وغصه از دنیا خواهد رفت. وبعد از آن حضرت ظهور کرده ودشمنان او را شکست خواهد داد. وگنجهای زمین وبرخی امور دیگر ا کشف خواهد کرد. ودجال در دوران او خروج می کند.

کریم;802037 نوشت:
شیخ صدوق در خصال روایت می کند:
عَنْ أَبِي الطُّفَيْلِ‏ عَنْ حُذَيْفَةَ بْنِ أَسِيدٍ قَالَ...

با عرض سلام

در صدد ايراد بر فرمايشتان نيستم، صرفاً جهت اينکه وضعيّت سند احاديث مذکور مشخص شود و إغراء به جهل نباشد:

حديث اوّل را رئيس المحدّثين، صدوق، از أبي الطفيل (عامر بن واثله) نقل کرده، لذا اين روايت، مرسله است و فاقد اعتبار،

زيرا أبو الطفيل به فرموده شيخ طوسي در کتاب رجال، از اصحاب رسول الله -صلّی الله عليه وآله- مي‌باشد (رجال الشيخ، ص44)

بنابراين ميان او و شيخ صدوق حدود 200 سال فاصله است!

علاوه بر اينکه أبو الطفيل به تصريح علاّمه حلّي مذهب کيساني داشته (رجال العلاّمه، ص142)

حديث دوّم از سيابه است، که سيابه در منابع رجالي توثيق نشده است.

حديث آخر از تفسير منسوب به جناب عليّ بن إبراهيم قمّي است که انتساب اين تفسير به ايشان نامعلوم است؛

علاوه بر اينکه راويان اين حديث، عبارتند از : حسين بن عبد الله السکّيني و أبو سعيد بجلي، و وضعيت هر دو مجهول است.

و الله يقول الحقّ و هو يهدي السبيل.

اگه ممکنه ترجمه فارسی احادیث رو قرار بدین

Hadi99g;802440 نوشت:
در صدد ايراد بر فرمايشتان نيستم، صرفاً جهت اينکه وضعيّت سند احاديث مذکور مشخص شود و إغراء به جهل نباشد:

فرمایش بسیار متین است ودرست، که بنده تقدیر وتشکر می کنم.
اما اگر دقت می کردید. بحث بر سر مساله دجال در منابع شیعی بود که ما گفتیم احادیثی که در مورد دجال در منابع ما وجود دارد. کتابها واحادیث مذکور می باشد. اما از نظر حدیثی چه جایگاهی دارند در مقام بیان نبودیم. وگفته برادر عزیزمان که در احادیث شیعه حدیثی در مورد اینکه دجال قبل از قیام حضرت خواهد بود. وجود ندارد. درست به نظر می رسد.

کریم;802071 نوشت:
عن ابن عبّاس، عن أبيه العبّاس بن عبد المطّلب: أنّ النبي صلّى اللّه عليه و آله و سلّم قال له:«يا عمّ، يملك من ولدي اثنا عشر خليفة، ثمّ تكون أمور كريهة و شدة عظيمة، ثمّ يخرج المهديّ من ولدي،يصلح اللّه أمره في ليلة، فيملأ الأرض عدلا كما ملئت جورا، و يمكث في الأرض ما شاءاللّه، ثمّ يخرج الدجال‏»

حضرت می فرماید:
ای عمو، از فرزندان من دوازده نفر خلیفه خواهند شد. بعد از آن امور ناگوار، وسختی هایی پیش خواهد آمد. بعد از اینها مهدی از فرزندانم خروج خواهد کرد. که کارهایش در یک شب درست خواهد شد. وزمین را بعد از آنکه پر از ظلم شده است. پر از عدل خواهد کرد. وهر قدر که خدا می خواهد در زمین خواهد بود. سپس دجال خروج خواهد کرد.

کریم;802071 نوشت:
حدّثنا نعيم، حدّثنا الوليد عن أبي عبد اللّه مولى بني أميّة عن محمّد بن الحنفية، قال: ينزل خليفة من بني هاشم بيت المقدس يملأ الأرض عدلا، يابني بيت المقدس بناء لم يبن مثله، يملك أربعين سنة، تكون هدنة الروم على يديه في سبع سنين بقين من خلافته، ثم يغدرون به، ثم يجتمعون له بالعمق، فيموت غمّا، ثم يلي بعده رجل من بني هاشم، ثم تكون هزيمتهم و فتح القسطنطينية على يديه، ثم يسير إلى روميّة فيفتحها و يستخرج كنوزها و مائدة سليمان بن داود، ثم يرجع إلى بيت المقدس فينزلها، و يخرج‏الدجّال‏ في زمانه، و ينزل عيسى بن مريم فيصلّى خلفه‏...

از بنی هاشم خلیفه ای بیت المقدس را پر از عدل وداد خواهد کرد. وچنان بیت المقدس را آباد کرده وبنائی خواهد ساخت که مثل آن دیده نشده است. واین شخص 40 سال حکومت خواهد کرد. وهفت سال مانده به اتمام خلافتش آتش بس روم اتفاق خواهد افتاد. ولی علیه او توطئه خواهند کرد. که در اثر غم از دنیا خواهد رفت. بعد از او شخص دیگری از بنی هاشم قیام خواهد کرد. که شکست وفتح استامبول به دست او خواهد بود. بعد از آن به سمت روم خواهد رفت. آنجار ا فتح کرده وگنجهایش را استخراج خواهد کرد. ومائده سلیمان را کشف کرده وبه بیت المقدس بر می گردد. که دجال در زمان او خروج خواهد کرد. وعیسی بن مریم برگشته وپشت سر او نماز خواهد خواند.
موضوع قفل شده است