صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دعوای ابلیس با انسان یا با خدا؟

علاقه
    قرآن و نهج البلاغه - تفریح (بیشتر با خانواده)
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

اشاره دعوای ابلیس با انسان یا با خدا؟

سلام و عرض خسته نباشید
    اینکه ابلیس به خداوند گفت مرا اغوا کردی یعنی چه؟ منظور ابلیس چه بوده است؟ خدا که جز خوبی فعلی از او سر نمی زند پس منظورر از اغوا چیست؟

قالَ فَبِما أَغْوَيْتَني لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقيمَ (007 | اعراف - 16)
    به دروغ گفت: «به سبب آنكه مرا گمراه ساختى، من بر سر راه مستقيم تو،در كمين آنها مى نشينيم.

توی تفاسیر چیز زیادی در مورد این کلمه نوشته نشده است. ممنون میشم پاسخ بدهید
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و اهل بیت محمد

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

دعوای ابلیس با انسان یا با خدا؟

کارشناس بحث: استاد یاسین

5. صلوات ها 3

نوشته
    1,066
    حضور
    36 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3947

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و احترام

«قالَ فَبِما أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقِيم‏») گفت: «اكنون كه مرا گمراه ساختى، من بر سر راه مستقيم تو، در برابر آنها كمين مى كنم).[1]

از آيه فوق بر مى ‏آيد كه شيطان براى تبرئه خويش، نسبت جبر به خداوند داد، و گفت: چون تو مرا گمراه ساختى، من نيز در گمراهى نسل آدم كوشش‏ خواهيم كرد.[2]

خدا او را اغواء و اضلال نكرد، بلكه او مخالفت خدا نمود و در بدبختى واقع شد مراد از «نشستن براى آنها در صراط مستقيم به كنايه از اغواء و اضلال است كه در آيات ديگر به لفظ «لاغوينهم» آمده است.[3]

خداوند منزه است از اینکه بخواهد کسی را اغفال کند، این هم یکی از حماقت ها و جهالت ها و عدم معرفت شیطان به مقام ربوبی است که شیطان به خدا نسبت داده با اینکه پرودگار همان امری که به ملائکه فرمود بشیطان هم فرمود ، آنهاامتثال کردند مقرب درگاه شدند او عصیان و مخالفت کرد و کافر شد و از درگاه خداوند رانده شد.[4]

[1] - سوره اعراف،آیه16.

[2] - تفسير نمونه، ج‏6، ص: 108

[3] - تفسير احسن الحديث، ج‏3، ص: 381

[4] - اطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏5، ص: 286

دعوای ابلیس با انسان یا با خدا؟
    امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)

7. صلوات ها 7

علاقه
    انسانــم آرزوست
    نوشته
    101
    حضور
    5 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    275

با سلام

اگر به سوره‌ی البقرة آیه‌ی 34دقت کنیم: ( اینجا )

وَ إِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَ اسْتَكْبَرَ وَ كَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ
    و به فرشتگان گفتيم : آدم را سجده کنيد ، همه سجده کردند جز ابليس، که سر باز زد و برتری جست و او از کافران بود.

آیا کلمه‌ی کانَ بیان‌گر این نیست که ابلیس پیش از ماجرای سجده بر آدم کافر شده بود؟

آنچه به نظر می‌رسد این است که این ماجرا امتحان یا تله‌ای برای رسوا کردن ابلیس، اتمام حجت بر او و مقدمه ای برای ابتلای آدم بود

نترس از این سیاهی
    تو شبــتابی ، مگه نه؟!

نتــــرس از مرگ دریــا
    خود آبــی ، مگه نـــــه؟!

9. صلوات ها 6

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

نقل قول نوشته اصلی توسط mousavi928 نمایش پست ها
    سلام و عرض خسته نباشید
    اینکه ابلیس به خداوند گفت مرا اغوا کردی یعنی چه؟ منظور ابلیس چه بوده است؟ خدا که جز خوبی فعلی از او سر نمی زند پس منظورر از اغوا چیست؟

قالَ فَبِما أَغْوَيْتَني لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقيمَ (007 | اعراف - 16)
    به دروغ گفت: «به سبب آنكه مرا گمراه ساختى، من بر سر راه مستقيم تو،در كمين آنها مى نشينيم.

توی تفاسیر چیز زیادی در مورد این کلمه نوشته نشده است. ممنون میشم پاسخ بدهید
    به نظر من حتی این حرف ابلیس هم از غرور بود...کسی که مغروره کل کل میکنه!! خیلی ساده بود تفسیرش

11. صلوات ها 3

علاقه
    انسانــم آرزوست
    نوشته
    101
    حضور
    5 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    275

نقل قول نوشته اصلی توسط 40tobe نمایش پست ها

به نظر من حتی این حرف ابلیس هم از غرور بود...کسی که مغروره کل کل میکنه!! خیلی ساده بود تفسیرش

خدا اگر چه بر احوال ما و سایر موجودات آگاه است ولی بدون امتحان کسی را از نعمتی محروم نمیکند
    خدا از کفر و غرور ابلیس آگاه بود، پس اون رو در شرایطی قرار داد که خودش رو رسوا کنه و حجت تمام بشه. در این صورت خدا برای راندن ابلیس از درگاه خود حجتی داشت.
    رانده شدن بدون امتحان با عدالت خدا سازگار نیست.

نترس از این سیاهی
    تو شبــتابی ، مگه نه؟!

نتــــرس از مرگ دریــا
    خود آبــی ، مگه نـــــه؟!

13. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

نقل قول نوشته اصلی توسط 40tobe نمایش پست ها
    نه به همین سادگی که شما می فرمایید نیست. اصلاً کلمه اغوا به چه معنا می باشد؟ منظور ابلیس از این کلمه چه بوده است؟ الکی که نگفته. حتماً یه چیزی این وسط بوده
    خودم تا اینجا متوجه شدم که خداوند به همه از جمله ابلیس دستور داد به آدم سجده کنید، ابلیس گفت من از آتشم و از آدم بالاترم. در واقع عدالت و امامت را نپذیرفت. چون می دانست که 5 تن اهل بیت ع قرار است از نسل آدم باشند وگرنه دعوا سر خود آدم نبود و همه هم می دونن که حضرت آدم به سوگندی که ابلیس خورد اعتماد کرد و دچار ترک اولی شد
    اما قبول نداشتن عدالت و امامت چه ربطی به اغوا داره؟

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

15. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست ها
    «قالَ فَبِما أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقِيم‏») گفت: «اكنون كه مرا گمراه ساختى، من بر سر راه مستقيم تو، در برابر آنها كمين مى كنم).[1]

از آيه فوق بر مى ‏آيد كه شيطان براى تبرئه خويش، نسبت جبر به خداوند داد، و گفت: چون تو مرا گمراه ساختى، من نيز در گمراهى نسل آدم كوشش‏ خواهيم كرد.[2]

خدا او را اغواء و اضلال نكرد، بلكه او مخالفت خدا نمود و در بدبختى واقع شد مراد از «نشستن براى آنها در صراط مستقيم به كنايه از اغواء و اضلال است كه در آيات ديگر به لفظ «لاغوينهم» آمده است.[3]

خداوند منزه است از اینکه بخواهد کسی را اغفال کند، این هم یکی از حماقت ها و جهالت ها و عدم معرفت شیطان به مقام ربوبی است که شیطان به خدا نسبت داده با اینکه پرودگار همان امری که به ملائکه فرمود بشیطان هم فرمود ، آنهاامتثال کردند مقرب درگاه شدند او عصیان و مخالفت کرد و کافر شد و از درگاه خداوند رانده شد.
    سلام و تشکر از لطفتون
    قبول که خدا به ابلیس گفت در مقابل آدم سجده کن
    قبول که ابلیس عدالت و امامت را قبول ندارد
    اما خب باید می گفت خدایا من عدالت تورا قبول ندارم پس چرا گفت مرا گمراه کرده ای؟؟؟ اصلاً آیا خود ابلیس قوبل دارد که دچار گمراهی شده است؟ اگر قبول دارد پس جرا توبه نمی کند؟
    بله می گویند خواست توبه کند، خدا به او فرمود حال دوباره بتو می گویم به آدم سجده کن
    ابلیس گفت من به آدم سجده نمی کنم اما هرطور که بخواهی خودت را پرستش می کنم
    خداوند فرمود من دوست دارم مرا آنطور که خودم می گویم عبادت کنی

آیا خود ابلیس قبول دارد که خطا کرده است؟

17. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

نقل قول نوشته اصلی توسط شب تاب نمایش پست ها
    خدا اگر چه بر احوال ما و سایر موجودات آگاه است ولی بدون امتحان کسی را از نعمتی محروم نمیکند
    خدا از کفر و غرور ابلیس آگاه بود، پس اون رو در شرایطی قرار داد که خودش رو رسوا کنه و حجت تمام بشه. در این صورت خدا برای راندن ابلیس از درگاه خود حجتی داشت.
    همونطور که مشخصه دعوا سر صراط مستقیم است
    امیرالمومنین امام علی ع فرمود صراط مستقیم من هستم و داریم که در جایی دیگر ائمه معصوم فرزندان امام علی فرموده اند صراط مستقیم ما هستم، صلاه ما هستیم، حی علی فلاح و حی علی خیر العمل ما هستیم
    ابلیس اولین کسی بود که دستش رو شد وگرنه خیلی های دیگر هم امام علی نپذیرفتند. در واقع پیروی فرمایش شما از همان قدیم که ابلیس به نور این 5 تن نگاه می کرد به آنها حسادت می کرد و از همان لحظه کافر شد ولی هنگام سجده به آدم دستش رو شد (بعنوان اولین کافر)

19. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

نقل قول نوشته اصلی توسط شب تاب نمایش پست ها
    خب برای من این سواله که چرا ابلیس خودش اعتراف می کنه میگه خدایا تو منو اغوا کردی؟
    عیت اینکه بری دادگاه بگیم آقای قاضی نو منو مجرم کردی
    یعنی من قبول دارم که مجرم هستم؟ اگر قبول دارم پس اعتراضم برا چیه؟ اگر قبول ندارم مجرم هستم پس چرا اعتراف کردم که گمراه شدم؟؟
    چرا ابلیش گفت منو گمراه کردی؟

21. صلوات

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۱۲, ۰۷:۵۷ : 10

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری