جمع بندی حدیث قسموس یا قصموس چیست؟ لطفا متن کامل آن را بنویسید.

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث قسموس یا قصموس چیست؟ لطفا متن کامل آن را بنویسید.

سلام. به دنبال حدیث قسموس (یا همان cosmos انگلیسی) میگردم ولی پیدا نمیکنم. راجع به آن در توحید مفضل مطلبی یافتم اما پرسیدم گفتند این فقط قسمتی از حدیث قسموس است. لطفا متن کامل آن را به همراه نام منبع آن بنویسید. ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

سلام
متاسفانه با این که در نرم افزارهای مختلفی که شامل صدها کتاب روایی و تفسیری و کلامی و...می شود را نگاه کردم ولی به چنین روایتی دست نیافتم

سلام

کاسموس (cosmos) واژه ای یونانی که به معنای تناسب است ،
یونانیان جهان را کاسموس می نامیدند.

بنظر میرسد همان برهان نظم مقصود است :

مكتب تغييرات پياپي
يونانيان هنگامي در خط تفكر سياسي افتادند كه به اصل دگرگوني يا صیرورت در كائنات پي بردند. پندارهاي دو شاعر بزرگ يونان باستان، هومر (قرن نهم پيش از ميلاد) و هزيود (قرن هشتم پيش از ميلاد) و عقايدشان درباره­ی حركت تاريخ، عملكرد نيروهاي تقدير و تباهي جان و جسم انسان، زمينه را براي آگاهي از اين اصل آماده كرده بود.[5] ولي نخستين فيلسوفي كه در يونان باستان، تغيير و دگرگوني را اصل حاكم بر هستي‌ها شناخت هراكليتوس بود.[6]
فيلسوفان پيش از هراكليتوس جهان را همچون ساختماني عظيم مي‌پنداشتند كه از مواردي معين ساخته شده است و هيئت و ابعاد و نظامي ثابت دارد و از همين روي آن­را كاسموس (cosmos) مي‌ناميدند[7] كه به روايتي، واژه‌اي از اصل شرقي و به معناي خيمه است. هراكليت يكسره منكر هرگونه ثبات و قرار در كائنات شد و مفاهيمي چون ساختمان ثابت و چرخ گردون و خيمه­ جزء آن­را ياوه و گزافه ناميد.[8] درباره­ی جهان گفت در اين نظام جهاني كه براي همه يكسان است به­وسيله­ي خدايان و هيچ‌كس ديگري آفريده نشده است، پرتوي ابدي بوده، هست و خواهد بود كه فروغ مي‌گيرد و به خاموشي مي‌گرايد او گفت جهان از مواردي پراكنده، بي‌آن­كه نظمي در آنها باشد و درحالي­كه پيوسته در حال دگرگوني‌اند ساخته شده است.[9]

http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=39052

به نظر من همون توحید مفضل امام صادق ( ع) مناسب باشه

[="Navy"]

شُکر;604717 نوشت:
سلام. به دنبال حدیث قسموس (یا همان cosmos انگلیسی) میگردم ولی پیدا نمیکنم. راجع به آن در توحید مفضل مطلبی یافتم اما پرسیدم گفتند این فقط قسمتی از حدیث قسموس است. لطفا متن کامل آن را به همراه نام منبع آن بنویسید. ممنون.

سلام
كلمة‌ يوناني‌ كاسموس‌ در اصل‌ معناي‌ لغوي‌ خود، بمعناي‌ زيبائي‌ «طبيعت‌» يا بتعبير فلسفه اسلامی، «نظام‌ احسن‌» است‌ كه‌ در آن‌، هم‌ زيبائي‌ و هم‌ نظم‌ و هماهنگي‌ و هم‌ وحدت‌ شخصي‌ نهفته‌ است‌، و پيروي‌ از اين‌ نظم‌ زيبا براساس‌ اقتدا و عمل‌ به‌ ارزشهاي‌ شريعت‌ و فطرت‌ الهي‌، اخلاق‌ نام‌ دارد.
حال اینکه منظور شما از حدیث قسموس چه باشد مشخص نیست.[/]

تذکره;605231 نوشت:
سلام
متاسفانه با این که در نرم افزارهای مختلفی که شامل صدها کتاب روایی و تفسیری و کلامی و...می شود را نگاه کردم ولی به چنین روایتی دست نیافتم

سلام ممنون از پاسختان. یعنی شما مطلبی که در توحید مفضل راجع به قسموس آمده هم نیافتید؟ اگر نیافتید پس یا شما نرم افزارهای خیلی قوی ای ندارید و یا آنچه من یافتم جعلی است. ... :Gig:؟! اما حتما وجود دارد چون عالمی به من فرمودند برو حدیث قسموس را پیدا کن. ان شاء الله دور و اطراف کمی پرس و جو کنید به دست می آید. ما که به علت جنسیت محدودیت رفت و آمد در میان حوزویان داریم و دستمان کوتاه است. بنابرین از شما پرسیدیدم تا جواب بگیریم. خواهش میکنم جست و جوی فیزیکی کنید نه نرم افزاری. مطمئنا یافت خواهد شد. ممنونم

پرسشگر گرامی و ارجمند چند نکته را باید عرض کنم :
1- بهترین مرکز تحقیقاتی کشور که زیر نظر حوزه علمیه قم فعالیت می کند مرکز کامپیوتری اسلامی نور با برترین و بروز ترین نرم افزارهایی در موضوعات مختلف است، و بنده و همه محققین مرکز ما هم از بهترین آن استفاده می کنند و من هم در حال استفاده از آن هستم
2-فرض بر این که یک عالمی چنین مساله را گفته است ولی خودتان بایدبررسی کنید که وجود خارجی دارد یا نه و بنده هم عرضه داشتم چنین چیزی به این اسم وجود خارجی ندارد، ضمنا شاید شما اشتباه شنیدید شاید منظور اون عالم چیز دیگری بوده است؟؟
3-فرضا این روایت وجود داشته باشد و شما هم آن را پیدا کردید، آیا مشکلی از مشکلات بزرگ شما حل شده است لذا باید به دنبال امور مهمه دیگری رفت که قابلیت استفاده در دنیا یا آخرت را داشته باشد.

تذکره;606693 نوشت:
1- بهترین مرکز تحقیقاتی کشور که زیر نظر حوزه علمیه قم فعالیت می کند مرکز کامپیوتری اسلامی نور با برترین و بروز ترین نرم افزارهایی در موضوعات مختلف است، و بنده و همه محققین مرکز ما هم از بهترین آن استفاده می کنند و من هم در حال استفاده از آن هستم
2-فرض بر این که یک عالمی چنین مساله را گفته است ولی خودتان بایدبررسی کنید که وجود خارجی دارد یا نه و بنده هم عرضه داشتم چنین چیزی به این اسم وجود خارجی ندارد، ضمنا شاید شما اشتباه شنیدید شاید منظور اون عالم چیز دیگری بوده است؟؟
3-فرضا این روایت وجود داشته باشد و شما هم آن را پیدا کردید، آیا مشکلی از مشکلات بزرگ شما حل شده است لذا باید به دنبال امور مهمه دیگری رفت که قابلیت استفاده در دنیا یا آخرت را داشته باشد.

ممنون از شما
شاید دقیقا با این اسم نباشد ولی گفتند در کافی و اساس الاقتباس یافت میشود.
لطفا اگر پیدا کردید مرا مطلع سازید ممنون.

پرسش:
به دنبال حدیث قسموس (یا همان cosmos انگلیسی) میگردم ولی پیدا نمیکنم. راجع به آن در توحید مفضل مطلبی یافتم اما پرسیدم گفتند این فقط قسمتی از حدیث قسموس است. لطفا متن کامل آن را به همراه نام منبع آن بنویسید

پاسخ:

موضوع قفل شده است