جمع بندی بازم مشكل من (دارم تنها میشم)

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بازم مشكل من (دارم تنها میشم)

نميخواستم دوباره مسايلم رو مطرح كنم ولي واقعا حرف هاي اسك ديني ها خيلي كمكم ميكنه
من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست تقريبا با همه دارم قطع ارتباط ميكنم از طرفي خودم خيلي به ارامش رسيدم ولي ديروز تو تلويزيون يه بحثي بود در مورد صله رحم كه حتي شده با يه تماس تلفني انجام بشه در حال حاضر من وظيفه شرعي دارم براي انجام صله رحم؟ چون فاميل و پدر مادرم به خاطر زندگي جديدم از من دلخورن و حتي يه تماس تلفني هم برام سخته از بس رفتارهاشون توهين أميزه الان من سر دوراهي هستم حفظ غرور و شان يه مسلمان يا صله رحم به هر قيمتي ؟!

مرجع اقاي سيستاني

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

[=microsoft sans serif]یکی از وظایفی که بر عهده ی هر مسلمانی است صله ی رحم می باشد که از طرق گوناگون و به اشکال و انحاء گوناگون می توان این فریضه را بجا آورد.از سلام کردن و احوالپرسی گرفته تا کمک کردن ورفع نیازهای آنها.حال چنانچه این افراد ،افرادی باتقوا باشند طبیعتا بر ما لازم است که به دیدار انها برویم وصله ی رحم را به طور کامل انجام دهیم اما چنانچه این نوع ارتباط باعث به گناه افتادن باشدو مهمانی ها و جمع های آنها به گونه ای است که باعث حرام می شود دیدار حضوری لازم نیست ولازم هم نيست رفت وآمد خانوادگي انجام شود بلکه به وسيله تلفن يا ديدار در بيرون از خانه و با احوال پرسي هم مي توان صله رحم نمود.اهمیت صله ی رحم به حدی است که حتی اگر آنها قصد ترک رابطه را داشته باشند بر ما لازم است که به برقراری پیوند و ارتباط اصرار کنیم و این مساله هرگز به معنی زیر سوال رفتن عزت نفس مومن نیست چیزی که بر شما لازم است این است که قاطع رحم نباشید و حتی از طریق همین تماس تلفنی ولو ماهی یک بار اصل ارتباط را حفظ نمایید.

پیامبر عظیم الشأن فرمودند: «صِلُوا أَرْحَامَكُمْ وَ لَوْ بِالسَّلَامِ»[1]، با دادن سلام صله رحم کنید. در واقع کمترین و کوچکترین مصداق صله رحم سلام کردن است. بنابراین قطع رحم جایز نیست حتی اگر رحم فاسق یا کافر باشد.منتها حد و حدود و میزانش و نوع ارتباط از جهت کمی و کیفی بین فامیل با تقوا و غیر آن متفاوت خواهد بود.

اما در بین ارحام پدر و مادر جایگاه بسی عظیم دارند واداى حقوق پدر و مادر به اندازه اى سنگين، ظريف و دقيق، و نيازمند به تحمل و طاقت بالا و فوق العاده اى است، كه جز از مؤمن واقعى ساخته نيست. خداوند در قران حق پدر و مادر را به دنبال حق خود قرار داده، و اين ترتيب دليل بر عظمت مسئله است.
در روایات نیز به اهمیت این موضوع تاکید فراوان شده است .

حضرت صادق (عليه السلام) فرمودند : بر عهده فرزندان نسبت به پدر و مادر سه چيز واجب است : از آنان در همه حال تشكر كنند، در غير معصيت خدا امر و نهى آنان را بپذيرند، و در پنهان و آشكار خيرخواه آنان باشند.[2]

حضرت باقر (عليه السلام) نیز فرمود ند: در سه چيز براى كسى آزادى نيست :
اداء امانت به خوب و بد، وفاء به عهد به خوب و بد، نيكى به پدر و مادر به خوب و بد.[3]

بنابراین در رابطه با پدر و مادر باید اهتمام بیشتری ورزیده شود و با کج خلقی ها و اخم های آنها کنار آمد.چنانچه می خواهید صله ی رحم شما کامل باشد نسبت به والدین و سایر فامیل بدنبال رفع حوائج و نیازهای آنها باشید و چنانچه نیاز آنها هر چند کوچک وساده بواسطه ی شما قابل رفع است کمک خود را برای رفع نیاز آنها دریغ ننمایید.

رسول حق (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
صِلْ رَحِمَـكَ وَ لَوْ بِشَرْبَة مِنْ ماء وَ اَفْـضَلُ ما يُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ كَفُّ الاْذى عَنْها.[4]
صله رحم كن، اگر چه به شربتى از آب باشد، و برترين مرحله صله رحم خوددارى از آزار اوست.

ارحام از كم محلى، تحقير شدن، تهمت خوردن و تكبر آزار روحى مى بينند و خوددارى از آزار آنان از افضل مراحل صله رحم است.

[=microsoft sans serif][1] - وَ قَالَ ص‏ صِلُوا أَرْحَامَكُمْ وَ لَوْ بِالسَّلَامِ‏. کتاب شریف بحار الأنوار ج‏74 ص 160
[2]-تحف العقول/238.
[3]-وسائل، ج 21، ص 490.
[4]- بحار، ج 74، ص 103.
[=microsoft sans serif]

يه سؤال
اكه ما از يكي از اقوام مثلا خوشمون نياد يا اون كلا آدم مزخرفي باشه بازم بأيد صله رحم كرد؟

عروسی مختلط بود بعد از دید و بازدید وقتی بساط بزن و بکوبشون شروع شد بیرون رفتیم خودمون بودیم و خودمون ارتباط خودتون رو با بقیه الکی قطع نکنید نه خدا راضیه نه پیامبرش اینطوری باشه باید دور خیلی ها رو خط کشید
اون آرامش شما کاذبه بعدا باعث غذابتون میشه من همچین شخصی رو دیدم آدم موفقی هم در زندگی نیست متاسفانه
اگه شرع گفته باشد که صله رحم کن و شما دوست نداشته باشید و با اکراه این کار رو انجام بدید هم که نمیشه!

و َقَد سُئِلَ عَن مَكارِمِ الخلاقِ: اَلعفوُ عَمَّن ظَلَمَكَ وَصِلَةُ مَن قَطَعَكَ و َإعطاءُ مَن حَرَمَكَ و َقَولُ الحَقِّ و َلَو عَلى نَفسِكَ؛

درباره مكارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند: گذشت از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه با كسى كه با تو قطع رابطه كرده، عطا به آن كس كه از تو دريغ داشته است و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

امام صادق عليه السلام

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه(خویی) ج6 ، ص218

Dark Knight;605775 نوشت:
عروسی مختلط بود بعد از دید و بازدید وقتی بساط بزن و بکوبشون شروع شد بیرون رفتیم خودمون بودیم و خودمون ارتباط خودتون رو با بقیه الکی قطع نکنید نه خدا راضیه نه پیامبرش اینطوری باشه باید دور خیلی ها رو خط کشید
اون آرامش شما کاذبه بعدا باعث غذابتون میشه من همچین شخصی رو دیدم آدم موفقی هم در زندگی نیست متاسفانه
اگه شرع گفته باشد که صله رحم کن و شما دوست نداشته باشید و با اکراه این کار رو انجام بدید هم که نمیشه!

و َقَد سُئِلَ عَن مَكارِمِ الخلاقِ: اَلعفوُ عَمَّن ظَلَمَكَ وَصِلَةُ مَن قَطَعَكَ و َإعطاءُ مَن حَرَمَكَ و َقَولُ الحَقِّ و َلَو عَلى نَفسِكَ؛

درباره مكارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند: گذشت از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه با كسى كه با تو قطع رابطه كرده، عطا به آن كس كه از تو دريغ داشته است و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

امام صادق عليه السلام

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه(خویی) ج6 ، ص218

اخه شما نديدي إز نزديك خانواده ام رو تا معناي آرامش من رو متوجه باشيد
فقط يه اختلاط معمولي نيست تو جمعهامون اگه مثل خودشون نباشي همش بهت تيكه ميان يا پدرم وقتي باهاش تلفني صحبت ميكنم نفرت رو إز تك تك كلماتش حس ميكنم
اخه مگه عذر ميخوام مراسمي كه مختلطه شراب سرو ميشه موسيقي داره حرام نيست؟ خب رفتن به أين مجلس حرام هست فكر كنم همه كارشناس ها منع كنن مشكل من صله رحم. تلفني هستش كه برام سخته چون ميبينم اونها هستن كه مدام أزم فاصله ميگيرن و ميخوان رابطه قطع بشه من موندم أين وسط تن به خواستشون بدم من يا إصرار به حفظ رابطه ؟ به خصوص در رابطه با پدرم شرائط جوريكه من حضوري نميتونم أيشون رو بينم چون جاي ديگه زندگي مي كنن تنها ارتباط مون تلفن هست سه بار اخير تماس گرفتم تا گوشي رو برمي داره سريع ميگه كار دارم خداحافظ هنوز من يه كلام حرف نزدم خب به آدم بر ميخوره معلومة كه نمي خواد صداي من رو بشنوه !

[="Times New Roman"][="Black"]

نهال;604603 نوشت:
نميخواستم دوباره مسايلم رو مطرح كنم ولي واقعا حرف هاي اسك ديني ها خيلي كمكم ميكنه
من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست تقريبا با همه دارم قطع ارتباط ميكنم از طرفي خودم خيلي به ارامش رسيدم ولي ديروز تو تلويزيون يه بحثي بود در مورد صله رحم كه حتي شده با يه تماس تلفني انجام بشه در حال حاضر من وظيفه شرعي دارم براي انجام صله رحم؟ چون فاميل و پدر مادرم به خاطر زندگي جديدم از من دلخورن و حتي يه تماس تلفني هم برام سخته از بس رفتارهاشون توهين أميزه الان من سر دوراهي هستم حفظ غرور و شان يه مسلمان يا صله رحم به هر قيمتي ؟!

مرجع اقاي سيستاني

نهال;605782 نوشت:
فقط يه اختلاط معمولي نيست تو جمعهامون اگه مثل خودشون نباشي همش بهت تيكه ميان يا پدرم وقتي باهاش تلفني صحبت ميكنم نفرت رو إز تك تك كلماتش حس ميكنم
اخه مگه عذر ميخوام مراسمي كه مختلطه شراب سرو ميشه موسيقي داره حرام نيست؟ خب رفتن به أين مجلس حرام هست فكر كنم همه كارشناس ها منع كنن مشكل من صله رحم. تلفني هستش كه برام سخته چون ميبينم اونها هستن كه مدام أزم فاصله ميگيرن و ميخوان رابطه قطع بشه من موندم أين وسط تن به خواستشون بدم من يا إصرار به حفظ رابطه ؟ به خصوص در رابطه با پدرم شرائط جوريكه من حضوري نميتونم أيشون رو بينم چون جاي ديگه زندگي مي كنن تنها ارتباط مون تلفن هست سه بار اخير تماس گرفتم تا گوشي رو برمي داره سريع ميگه كار دارم خداحافظ هنوز من يه كلام حرف نزدم خب به آدم بر ميخوره معلومة كه نمي خواد صداي من رو بشنوه !

سلام و عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانوم نهال..:Gol::Gol::Gol:
.
هیچکس به اندازه ی پدر و مادر خیرخواه بچه اش نیست..
.
این همه سال زحمت کشیدند بزرگش کردند..تر و خشکش کردند..چون جگر گوشه شون هست..با نفسش زنده ان..
.
در اینکه پدر و مادر شما خیرخواه شما هستند و از ته دل می خوان شما عاقبت به خیر بشید یک لحظه هم تردید نکنید..
.
منتها پدر و مادر هم مثل سایر انسان ها دچار خطا و کج روی میشن..
.
و راه و روشی که خودشون رفتند و فکر می کنند اون بهترین روش زندگی و عاقبت به خیر شدن هست رو به فرزندشون یاد میدن و دوست دارند فرزندشون هم پیروی کنه تا عاقبت به خیر بشه..
.
بهتون اطمینان میدم پدر و مادر شما نه دشمن شما هستند ، نه از شما متنفرند..بلکه بسیار دلهره دارند و نگران اند از اینکه دخترشون با راهی که انتخاب کرده داره خودشو بدبخت میکنه..
.
می خوام درک کنید که توی دل پدر و مادرتون چی میگذره..
.
اونها فکر می کنند راهشون درسته و با این راهی که شما در پیش گرفتید عاقبت به خیر نمی شید..
.
سریال مدینه رو اگر دیدید به یاد بیارید ، دو مادر با دو تفکر متفاوت..دوتاشون جونشون واسه بچه در میرفت..ولی یکیشون با جهالتش بچشو تا پای مرگ برد..چون فکر میکرد اینجوری بهش کمک میکنه..
.
پس بهتون پیشنهاد میکنم با شور و شوق و عشق و علاقه به پدر و مادرتون زنگ بزنید..منتشون رو بکشید ولی راهتون رو عوض نکنید..
.
در حالی که روی عقایدتون محکم ایستادید با مهربانی و لطافت باهاشون حرف بزنید و احساستون رو بگید..
.
سعی کنید متوجه اشتباهشون بشن..هیچوقت تنهاشون نگذارید..در برابر پدر و مادر آدم باید غرورشو لگدمال کنه..
.
من مطمئنم شما اگر تمام انرژیتون رو بگذارید و با همسرتون مشورت کنید و برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده داشته باشید تا
.
پدر و مادرتون رو متوجه اشتباهشون درباره ی خودتون بکنید و
.
هم متوجه مسیر اشتباهی که انتخاب کردند تا خیلی زود فرصت توبه پیدا کنند ، کاملا حق فرزندی ادا کردید..
.
.
.

نهال;604603 نوشت:

من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست

.
[SPOILER]
یکی از مردهای مسن فامیل که بسیار مرد سرحال و شوخ طبع و شنگولی هست
.
وقتی می خوایم بریم عروسی میگه بچه ها وقتی رفتیم توی تالار من میشینم یه گوشه شما هولم بدید..:shad::ghash:
.
جمله اش خیلی سنگین بود کمرم شکست..:shad::ghash:
[/SPOILER]
.
.
انشاالله هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..:Gol: :Gol::Gol:[/]

سلام
آخه موضوع به این ساده ای را چرا اینقدر پیچیده می کنید ؟
احترام به پدر و مادر واجب است . اوامر او را باید با جان و دل اطاعت نمود . اما مگر اوامر پدر و مادر از فرامین خداوند ارجعیت دارند ؟
اگر از سوی پدر و مادر به امری که حرام خدا در آن به وقوع می پیوندد ترغیب شوی حرام است که اطاعت کنی .
اگر این عدم اطاعت را بتوانی در حد امکان طوری انجام بدی که موجب رنجش آنان نشود چه بهتر و اگر راهی نباشد باید بین خشنودی پدر و مادر و خشنودی خداوند یکی را برگزینی . والسلام .

sara72;605764 نوشت:
يه سؤال
اكه ما از يكي از اقوام مثلا خوشمون نياد يا اون كلا آدم مزخرفي باشه بازم بأيد صله رحم كرد؟

«خوش نیامدن» ، یک امر سلیقه ای است و نمیتوان آن را انگیزه ی شرعی برای عدم صله رحم دانست . اگر فعل حرام می کنند و قابل هدایت نبودند باید از آنان فاصله گرفت . البته تکرار می کنم در مقوله ی « امر به معروف و نهی از منکر » بایستی تمام توان را بکار گرفت و بدون اجرای آنها ترک ارحام غلط است و مورد سفارش اسلام نیست .

Im_Masoud.Freeman;605784 نوشت:
[=Times New Roman]

سلام و عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانوم نهال..:Gol::Gol::Gol:
.
هیچکس به اندازه ی پدر و مادر خیرخواه بچه اش نیست..
.
این همه سال زحمت کشیدند بزرگش کردند..تر و خشکش کردند..چون جگر گوشه شون هست..با نفسش زنده ان..
.
در اینکه پدر و مادر شما خیرخواه شما هستند و از ته دل می خوان شما عاقبت به خیر بشید یک لحظه هم تردید نکنید..
.
منتها پدر و مادر هم مثل سایر انسان ها دچار خطا و کج روی میشن..
.
و راه و روشی که خودشون رفتند و فکر می کنند اون بهترین روش زندگی و عاقبت به خیر شدن هست رو به فرزندشون یاد میدن و دوست دارند فرزندشون هم پیروی کنه تا عاقبت به خیر بشه..
.
بهتون اطمینان میدم پدر و مادر شما نه دشمن شما هستند ، نه از شما متنفرند..بلکه بسیار دلهره دارند و نگران اند از اینکه دخترشون با راهی که انتخاب کرده داره خودشو بدبخت میکنه..
.
می خوام درک کنید که توی دل پدر و مادرتون چی میگذره..
.
اونها فکر می کنند راهشون درسته و با این راهی که شما در پیش گرفتید عاقبت به خیر نمی شید..
.
سریال مدینه رو اگر دیدید به یاد بیارید ، دو مادر با دو تفکر متفاوت..دوتاشون جونشون واسه بچه در میرفت..ولی یکیشون با جهالتش بچشو تا پای مرگ برد..چون فکر میکرد اینجوری بهش کمک میکنه..
.
پس بهتون پیشنهاد میکنم با شور و شوق و عشق و علاقه به پدر و مادرتون زنگ بزنید..منتشون رو بکشید ولی راهتون رو عوض نکنید..
.
در حالی که روی عقایدتون محکم ایستادید با مهربانی و لطافت باهاشون حرف بزنید و احساستون رو بگید..
.
سعی کنید متوجه اشتباهشون بشن..هیچوقت تنهاشون نگذارید..در برابر پدر و مادر آدم باید غرورشو لگدمال کنه..
.
من مطمئنم شما اگر تمام انرژیتون رو بگذارید و با همسرتون مشورت کنید و برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده داشته باشید تا
.
پدر و مادرتون رو متوجه اشتباهشون درباره ی خودتون بکنید و
.
هم متوجه مسیر اشتباهی که انتخاب کردند تا خیلی زود فرصت توبه پیدا کنند ، کاملا حق فرزندی ادا کردید..
.
.
.

.
[SPOILER]
یکی از مردهای مسن فامیل که بسیار مرد سرحال و شوخ طبع و شنگولی هست
.
وقتی می خوایم بریم عروسی میگه بچه ها وقتی رفتیم توی تالار من میشینم یه گوشه شما هولم بدید..:shad::ghash:
.
جمله اش خیلی سنگین بود کمرم شکست..:shad::ghash:
[/SPOILER]
.
.
انشاالله هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..:Gol: :Gol::Gol:

ممنونم نظرتون رو خوندم خيلي أروم شدم أين كه ته دلشون نگران من هستن و فقط روششون اشتباهه چون عقايدشون اشتباهه
من همش فكر ميكنم ازم نفرت دارن

[="Times New Roman"][="Black"]

نهال;605868 نوشت:
ممنونم نظرتون رو خوندم خيلي أروم شدم أين كه ته دلشون نگران من هستن و فقط روششون اشتباهه چون عقايدشون اشتباهه

من کلا از روحیه دادن الکی و درست میشه و نگران نباش الکی خیلی بدم میاد..
.
اما شما سخت در اشتباهید..امکان نداره پدر و مادری از بچشون متنفر باشن..اونا فقط از دست شما و راه و روشتون ناراحتن و فکر می کنند شما دارین خودتونو توی چاه می اندازین..
.
باید تلاش کنید متوجهشون کنید..به نظرم خوبه که به یه روانشناس متدین مراجعه کنید و ازش راهنمایی بخواهید..مطمئنا کمکتون میکنه و راه های خوبی جلوی پاتون می زاره..
.
انشاالله که هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..:Gol:[/]

نهال;605868 نوشت:

سلام خواهر...متاسفانه مشکلت را من هم دارم.اما با این فرق که غیبت زیاد میکنن...همین الان عمه ام اومده خونما انقدر غیبت کرده که ... خدایا توبه

Im_Masoud.Freeman;605872 نوشت:
[=Times New Roman]

من کلا از روحیه دادن الکی و درست میشه و نگران نباش الکی خیلی بدم میاد..
.
اما شما سخت در اشتباهید..امکان نداره پدر و مادری از بچشون متنفر باشن..اونا فقط از دست شما و راه و روشتون ناراحتن و فکر می کنند شما دارین خودتونو توی چاه می اندازین..
.
باید تلاش کنید متوجهشون کنید..به نظرم خوبه که به یه روانشناس متدین مراجعه کنید و ازش راهنمایی بخواهید..مطمئنا کمکتون میکنه و راه های خوبی جلوی پاتون می زاره..
.
انشاالله که هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..:Gol:

پيش مشاور رفتم يكبار اونم همش ميگفت شما خيلي تند رفتي تغييراتت خيلي سريع بوده پدرت شوك شده خب آدم بي حجاب محجبة ميشه ديگه كم كم بخوام محجبة بشم كه درست نيست اخه
پدر من تو عمل داره همه جوره برام وقت ميذاره با اينكه يه كشور ديگست و من ازدواج كردم ماه به ماه برام پول ميفرسته خرج جهيزيه فرستاد و خيلي مسائل و كمك هاي مادي ولي همه اينها رو تو شرائطي إنجام ميده كه نه يك كلام باهام حرف ميزنه نه محيت و توجه اي داره خب برأي من مهمتر إز خرجي و مسائل مالي محبت اونهاست مادرم كه كلا دو ماه كامله باهام قهره حتي جواب تلفن رو نميده باز بابام يه جواب كوتاه ميده اونم تو شرائط من كه بيشتر إز هر وقتي به مادرم احتياج دارم واقعا بعضي وقت ها كه زنگ ميزنم بعد قطع گوشي انقدر إز رفتار تحقير اميزشون تحت فشار روحي قرار ميگيرم كه تا يكي دو روز عصبي هستم وقتي زنگ نميزنم خيلي راحت ترم فقط يه حس دلتنگي دارم كه ميتونم باهاش مقابله كنم ولي وقتي تماس ميگيرم به اون حس دلتنگي حس حقارت هم أضافه ميشه ترجيح ميدم أصلا زنگ نزنم

40tobe;605874 نوشت:
سلام خواهر...متاسفانه مشکلت را من هم دارم.اما با این فرق که غیبت زیاد میکنن...همین الان عمه ام اومده خونما انقدر غیبت کرده که ... خدایا توبه

كاشكي فقط غيبت بود وارد جمع ميشم مي بينه چادر سرمه نامحرم دستش رو دراز ميكنه دست بده وقتي نميدم تا شب ميشم سوژه مجلس!

نهال;605880 نوشت:
كاشكي فقط غيبت بود وارد جمع ميشم مي بينه چادر سرمه نامحرم دستش رو دراز ميكنه دست بده وقتي نميدم تا شب ميشم سوژه مجلس!

سلام.
خواهر من هر وقت میرم بیرون سرم پایینه تا برگردم خونه.دیروز گردن درد گرفتم
اصلا اهمیت نده خودت پاک باش
حرف و حدیث زیاده...
من اهمیت نمیدم.منم تنها شدم منم از تفریحاتم زدم منم ناراحتم اما یه پیمانیه که با خدا و امام زمان بستم.
امامه زمانمو عشق است
سوره المدثر ایه 11 بخون
من نمازمو شروع کردم عمو و پسر عمم بهم میگفتن حاج اقا ...شوخی میکردن اما من خیلی عادی میخندیدم.
بیخیال دادا

در پناه حق

نه حرف من جيز ديكه ايه
مثلا من از يه ادمايي خوشم نمياد يعني دوس ندارم باهاشون معاشرت كنم حالا شانس اونا فاميلن
اينجا بايد جكار كرد؟

sara72;606240 نوشت:
نه حرف من جيز ديكه ايه
مثلا من از يه ادمايي خوشم نمياد يعني دوس ندارم باهاشون معاشرت كنم حالا شانس اونا فاميلن
اينجا بايد جكار كرد؟

دورشون خط قرمز بکش اما سعی کن سلام علیک داشته باشی....

sara72;606240 نوشت:
نه حرف من جيز ديكه ايه
اينجا بايد جكار كرد؟

سلام سارا جان ...
منم سعی میکنم تجربیات خودم رو بهتون بگم ...

آدمها در درون زندگی نمیتونند فقط با آدمهایی که دوستشون دارند ... و باهاشون خوش میگذره ارتباط داشته باشند ... آدمها مجبور میشند و باید بتونند با تمام آدمها حتی از اون کسایی که خوششون نمیاد هم رابطه برقرار کنند ...
بعضی ها به دنبال خط زدن روابط با کسانی هستند که دوسشون ندارند ... ولی من چنین پیشنهادی رو بهت نمیکنم ... یه کتابی بود که چند وقت پیش خونده بودم و نویسنده در درونش ادعا کرده بود که آدمها وقتی میخوان با هم ارتباط برقرا کنند باید بتونند از یک Adapter استفاده کنند تا خودشون رو Adapte کنند ... در درون یک مهمونی یا یک کلاس ... یا ارتباط اجتماعی هایی که شکل میگیره ...

یکی سطحش از تو بالاتر هست .
یکی سطحش از تو پائین تر هست .

و شما باید بتونین خودتون رو با اون شخص Adapte کنین ... اگر کمی سن و سالت بیشتر بشه متوجه میشی مهمترین هنری که بهش نیاز داری همین هست ... اینکه بتونی با هر انسانی Adapet بشی ... منظورم به هیچ وجه دوستی نیست .... آدمها نهایتا میتونند یک یا دو یا سه تا دوست صمیمی صمیمی داشته باشند و بتونند بدون Adapter باهاش ارتباط برقرار کنند ...

اتفاقا حفظ ارتباط و داشتن دوستانی که اصلا با آدم سنخیتی ندارند خیلی خیلی شیک و جالب هست ... این رو میتونی امتحان هم بکنی ... یه دوست داشته باشی مثلا در زمینه خیاطی ... یه دوست داشته باشی مثلا در زمینه برنامه نویسی ...

البته برخی از آدمها هستند که هیچی نیستند و ذاتشون هم خرابه ... مثلا آدمهایی که حسود هستند ... که در اینصورت بهت حق میدم باهاشون قطع رابطه کنی ....

ولی اینکه بخوای با آدمی قطع رابطه کنی بخاطر اینکه ....

بی کلاس هست ... یا اینکه زشت هست ... یا اینکه تحصیلاتش کم هست ... یا اینکه مریضی خاصی داره ... یا اینکه برات کلاس میزاره ... یا اینکه تحصیلاتش خیلی زیاد هست و خر خون بوده یا ... به نظره من اشتباه هست ... من تقریبا ماهی یک بار شماره هایی که در درون گوشیم هست رو چک میکنم و اگر در درون اون یک ماه با دوستام رابطه ای نداشتم بهشون زنگ میزنم و جویای حالشون میشم ...

از نظره من همه دوستات رو حفظ کن ...

نهال خواهر برادر یا یه کسی تو فامیل که واسطه بشه نداری؟

یکی که قضیه رو فیصله بده ؟

نهال;605782 نوشت:

موضوع رو پیچیده میکنید و به خودتون سخت میگیرید
امام صادق(علیه السلام): تأثیر فال بد به خودت بستگی دارد: اگر آن را آسان بگیری آسان می شود. اگر سخت بگیری سخت می شود و اگر آن را به چیزی نگیری چیزی نخواهد بود. میزان الحكمه، ص3345،ح11345

نهال جونم.. تو محبت و احترامت رو نسبت به والدینت داشته باش. اما آرامش خودت هم حفظ کن.. چرا؟؟
چون ما مأمور به وظیفه ایم، نه نتیجه!
ما باید هروظیفه ای که داریم، انجام بدیم، بقیه اش رو بسپریم به خدا..
تو باید توی این زندگی و عمری که خدا در اختیارت قرار داده، فقط به خودش توکل کنی و وظیفه ای که داری رو به بهترین شکل انجام بدی..
وظایف فردی و اجتماعی.. وظیفه‌ی بنده بودن، فرزند بودن، همسر بودن، مادر بودن، یک عضو جامعه بودن، مسلمان بودن و ...
تو باید دقت کنی و ببینی در هرجایی که قرارگرفتی، وظیفه ات چیه؟
تو در مقابل خدا وظیفه ات اطاعت بی چون و چراست. راضی به رضای خدا بودن در هر شرایطی!
هر چی خدا واست مقدر کرد، راضی باشی و شکر کنی. خودش عوضش رو بهت میده و هرجای زندگیت که باشی، کمکت میکنه و خودش تو رو به بهترین راه هدایت میکنه.

[=arial]والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین... [=arial](سوره عنکبوت، آیه ۶۹)[=arial]
[=arial]
کسانی که در راه ما تلاش و مجاهده کنند، قطعا راه های خود را به آنها می‌نمایانیم و بی تردید خداوند همراه نیکوکاران است.

خدا مثل ما نیستش که کارهای خوب بقیه رو ندیده بگیره. چه بسا که چندبرابر هم جواب خوبی هات رو میده و همیشه هم در این راه همراهت خواهد بود.
چون تو حجابت رو به خاطر همین وظیفه ات، که اطاعت از خدا بوده، رعایت میکنی، نباید اجازه بدی هیچ چیز تو رو ناراحت کنه. حتی نظر اطرافیان.
چون این وظیفه تو در مقابل خداست، نه اونا!
و اونه که باید از انجام وظیفه تو راضی باشه یا نباشه. پس نظر خدا مهمه، نه بقیه... چون کار تو بخاطر اون بوده.
نکته دوم:
در مقابل والدین... تو وظیفه فرزند بودنت رو هم باید به بهترین شکل انجام بدی.
وظیفه فرزند چیه؟ احترام و محبت به والدین.. در همه جا اومده که اگه پدر و مادرت بدترین انسانهای روی کره زمین هم باشند، باید در نهایت ادب و احترام بهشون محبت کنی. اطاعتشون
کنی و هرچی گفتن، بگی چشم!!! اما اطاعت از هر دستوری.. غیر از دستوراتی که خلاف دین هست.
اگر پدر و مادر تو بهترین پدر و مادر روی کره زمین هم باشند، اگر دستوری یا حرفی یا خواسته ای از تو داشته باشند، که در راستای دین و دستوراتش نباشه، اطاعتشون واجب نیست. اگر هم ناراحت بشن، تو نباید ناراحت بشی. چون تو وظیفه ات رو انجام دادی و در اینجا اونا هستن که باید وظیفه خودشون رو بدونن.
اینجا دیگه راه تو از اونا جداست... فقط وظیفه دوم فرزندیت در اینجا اینه که از ته دل، با همه وجودت واسشون دعا کنی.
نباید امر و نهی کنی، فقط دعاشون کنی، دعای فرزند صالح در حق پدر و مادرش هم مستجابه!
پس این دعا رو ازشون دریغ نکن و فراموش نکن وجود تو از اوناست. این که تو الان اینجایی و داری حرف میزنی و حیات داری، اول از خداست، بعد از پدر و مادرت، واسه همین اطاعت از جفتشونواجبه، اول خدا بعد هم والدین..
پس تو همین راهی که داری میری رو ادامه بده، اولا نه از طعنه و مسخره های دیگران ناراحت شو (چون واسه یکی دیگه داری کار میکنی و صاحبش خوشحاله، بقیه مهم نیستن) ثانیا همین طور که هرچند وقت یک بار به خانوادت زنگ میزنی، همین روند رو ادامه بده. مادرت شاید جواب نده، اما مطمئن باش از همون جا که اسم تو رو روی گوشیش می‌بینه، خوشحال میشه که تو هرچی هستی، بی وفا و بی ادب و احترام نیستی، و هنوزم قبول داری که پدر و مادرتن و دوسشون داری. حتی اگه جواب نده، خوشحال میشه که زنگ زدی، اما اگه بخوای زنگ نزنی و حالشون رو نپرسی چند تا بدی داره:
۱. بی نهایت ازت می‌رنجن، که در این صورت، خدا هم ناراحت میشه.
۲. اگه زنگ نزنی، دیدگاهشون نسبت به تو و دین و اعتقادات تو، خراب میشه. میگن نهال قبلا خیلی خوب و مهربون بود، اما از وقتی با ایمان شده، بداخلاق و قهرو و اخموهه! اما اگه هرچی میتونی باهاشون تماس بگیری و حالشون رو بپرسی، (حتی اگه جواب ندن) خوشحال میشن و امکان داره در طول زمان دیدشون نسبت به دین تو هم بهتر بشه. نمیگن نهال از وقتی باحجاب شده، اخلاق نداره... متوجه شدی؟ پس باید رفتار و اخلاقت از قبل هم خیلی بهتر بشه.
۳. سومین بدیش هم اینه که خودت دق میکنی!!!! چون به هرحال پدر و مادر آدم کسایی اند که هیچ کس جاشون رو نمی‌گیره!
گرفتی چی شد؟
پس راهت رو با قدرت و حال خوش، ادامه بده و آروم باش.. دعا هم واسه همه آدم ها یادت نره.
بقیه وظایفتم که ماشالله استادی و از همه بهتر بلدی عزیز دلم..
باز هم مثل همیشه آرامش رو از خدا واست میخوام خواهری.. امیدوارم حرفام کمکت کرده باشن.
من همیشه از خدا واست بهترین ها رو خواستم و میخوام..
دوستت دارم:hamdel::hamdel:.. یا علی:Gol::Gol:

از همین سایته!

Miss Chadoriii;606264 نوشت:
نهال خواهر برادر یا یه کسی تو فامیل که واسطه بشه نداری؟

یکی که قضیه رو فیصله بده ؟

خواهر برادرم كه كوچيكن يكي ده سال يكي چهار سالست تو فأميل هم مامان بزرگم واسطه ميشد كه فوت شدن چند ماه پيش

514;606960 نوشت:
نهال جونم.. تو محبت و احترامت رو نسبت به والدینت داشته باش. اما آرامش خودت هم حفظ کن.. چرا؟؟

چه با احساس:Gol::Kaf:

موضوع قفل شده است