صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بازم مشكل من (دارم تنها میشم)

شروع کننده موضوع

علاقه
    خدا ، اهل بيت ، مطالعه به خصوص دين و فلسفه
    نوشته
    322
    حضور
    10 روز 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1538

بازم مشكل من (دارم تنها میشم)

نميخواستم دوباره مسايلم رو مطرح كنم ولي واقعا حرف هاي اسك ديني ها خيلي كمكم ميكنه
    من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست تقريبا با همه دارم قطع ارتباط ميكنم از طرفي خودم خيلي به ارامش رسيدم ولي ديروز تو تلويزيون يه بحثي بود در مورد صله رحم كه حتي شده با يه تماس تلفني انجام بشه در حال حاضر من وظيفه شرعي دارم براي انجام صله رحم؟ چون فاميل و پدر مادرم به خاطر زندگي جديدم از من دلخورن و حتي يه تماس تلفني هم برام سخته از بس رفتارهاشون توهين أميزه الان من سر دوراهي هستم حفظ غرور و شان يه مسلمان يا صله رحم به هر قيمتي ؟!

مرجع اقاي سيستاني

2. صلوات ها 19

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58317

با نام و یاد دوست

بازم مشكل من (دارم تنها میشم)

کارشناس بحث: استاد سینا

5. صلوات ها 6

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

یکی از وظایفی که بر عهده ی هر مسلمانی است صله ی رحم می باشد که از طرق گوناگون و به اشکال و انحاء گوناگون می توان این فریضه را بجا آورد.از سلام کردن و احوالپرسی گرفته تا کمک کردن ورفع نیازهای آنها.حال چنانچه این افراد ،افرادی باتقوا باشند طبیعتا بر ما لازم است که به دیدار انها برویم وصله ی رحم را به طور کامل انجام دهیم اما چنانچه این نوع ارتباط باعث به گناه افتادن باشدو مهمانی ها و جمع های آنها به گونه ای است که باعث حرام می شود دیدار حضوری لازم نیست ولازم هم نيست رفت وآمد خانوادگي انجام شود بلکه به وسيله تلفن يا ديدار در بيرون از خانه و با احوال پرسي هم مي توان صله رحم نمود.اهمیت صله ی رحم به حدی است که حتی اگر آنها قصد ترک رابطه را داشته باشند بر ما لازم است که به برقراری پیوند و ارتباط اصرار کنیم و این مساله هرگز به معنی زیر سوال رفتن عزت نفس مومن نیست چیزی که بر شما لازم است این است که قاطع رحم نباشید و حتی از طریق همین تماس تلفنی ولو ماهی یک بار اصل ارتباط را حفظ نمایید.

پیامبر عظیم الشأن فرمودند: «صِلُوا أَرْحَامَكُمْ وَ لَوْ بِالسَّلَامِ»[1]، با دادن سلام صله رحم کنید. در واقع کمترین و کوچکترین مصداق صله رحم سلام کردن است. بنابراین قطع رحم جایز نیست حتی اگر رحم فاسق یا کافر باشد.منتها حد و حدود و میزانش و نوع ارتباط از جهت کمی و کیفی بین فامیل با تقوا و غیر آن متفاوت خواهد بود.

اما در بین ارحام پدر و مادر جایگاه بسی عظیم دارند واداى حقوق پدر و مادر به اندازه اى سنگين، ظريف و دقيق، و نيازمند به تحمل و طاقت بالا و فوق العاده اى است، كه جز از مؤمن واقعى ساخته نيست. خداوند در قران حق پدر و مادر را به دنبال حق خود قرار داده، و اين ترتيب دليل بر عظمت مسئله است.
    در روایات نیز به اهمیت این موضوع تاکید فراوان شده است .

حضرت صادق (عليه السلام) فرمودند : بر عهده فرزندان نسبت به پدر و مادر سه چيز واجب است : از آنان در همه حال تشكر كنند، در غير معصيت خدا امر و نهى آنان را بپذيرند، و در پنهان و آشكار خيرخواه آنان باشند.[2]

حضرت باقر (عليه السلام) نیز فرمود ند: در سه چيز براى كسى آزادى نيست :
    اداء امانت به خوب و بد، وفاء به عهد به خوب و بد، نيكى به پدر و مادر به خوب و بد.[3]

بنابراین در رابطه با پدر و مادر باید اهتمام بیشتری ورزیده شود و با کج خلقی ها و اخم های آنها کنار آمد.چنانچه می خواهید صله ی رحم شما کامل باشد نسبت به والدین و سایر فامیل بدنبال رفع حوائج و نیازهای آنها باشید و چنانچه نیاز آنها هر چند کوچک وساده بواسطه ی شما قابل رفع است کمک خود را برای رفع نیاز آنها دریغ ننمایید.

رسول حق (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
    صِلْ رَحِمَـكَ وَ لَوْ بِشَرْبَة مِنْ ماء وَ اَفْـضَلُ ما يُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ كَفُّ الاْذى عَنْها.[4]
    صله رحم كن، اگر چه به شربتى از آب باشد، و برترين مرحله صله رحم خوددارى از آزار اوست.

ارحام از كم محلى، تحقير شدن، تهمت خوردن و تكبر آزار روحى مى بينند و خوددارى از آزار آنان از افضل مراحل صله رحم است.

[1] - وَ قَالَ ص‏ صِلُوا أَرْحَامَكُمْ وَ لَوْ بِالسَّلَامِ‏. کتاب شریف بحار الأنوار ج‏74 ص 160
    [2]-تحف العقول/238.
    [3]-وسائل، ج 21، ص 490.
    [4]- بحار، ج 74، ص 103.

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۳/۰۹/۱۳ در ساعت ۲۲:۱۳

7. صلوات ها 13

نوشته
    125
    حضور
    3 روز 12 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    479

يه سؤال
    اكه ما از يكي از اقوام مثلا خوشمون نياد يا اون كلا آدم مزخرفي باشه بازم بأيد صله رحم كرد؟

نوشته
    14
    حضور
    8 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

عروسی مختلط بود بعد از دید و بازدید وقتی بساط بزن و بکوبشون شروع شد بیرون رفتیم خودمون بودیم و خودمون ارتباط خودتون رو با بقیه الکی قطع نکنید نه خدا راضیه نه پیامبرش اینطوری باشه باید دور خیلی ها رو خط کشید
    اون آرامش شما کاذبه بعدا باعث غذابتون میشه من همچین شخصی رو دیدم آدم موفقی هم در زندگی نیست متاسفانه
    اگه شرع گفته باشد که صله رحم کن و شما دوست نداشته باشید و با اکراه این کار رو انجام بدید هم که نمیشه!

و َقَد سُئِلَ عَن مَكارِمِ الخلاقِ: اَلعفوُ عَمَّن ظَلَمَكَ وَصِلَةُ مَن قَطَعَكَ و َإعطاءُ مَن حَرَمَكَ و َقَولُ الحَقِّ و َلَو عَلى نَفسِكَ؛

درباره مكارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند: گذشت از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه با كسى كه با تو قطع رابطه كرده، عطا به آن كس كه از تو دريغ داشته است و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

امام صادق عليه السلام

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه(خویی) ج6 ، ص218

ویرایش توسط Dark Knight : ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ در ساعت ۰۰:۵۷

10. صلوات ها 6

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    322
    حضور
    10 روز 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1538

نقل قول نوشته اصلی توسط Dark Knight نمایش پست ها
    عروسی مختلط بود بعد از دید و بازدید وقتی بساط بزن و بکوبشون شروع شد بیرون رفتیم خودمون بودیم و خودمون ارتباط خودتون رو با بقیه الکی قطع نکنید نه خدا راضیه نه پیامبرش اینطوری باشه باید دور خیلی ها رو خط کشید
    اون آرامش شما کاذبه بعدا باعث غذابتون میشه من همچین شخصی رو دیدم آدم موفقی هم در زندگی نیست متاسفانه
    اگه شرع گفته باشد که صله رحم کن و شما دوست نداشته باشید و با اکراه این کار رو انجام بدید هم که نمیشه!

و َقَد سُئِلَ عَن مَكارِمِ الخلاقِ: اَلعفوُ عَمَّن ظَلَمَكَ وَصِلَةُ مَن قَطَعَكَ و َإعطاءُ مَن حَرَمَكَ و َقَولُ الحَقِّ و َلَو عَلى نَفسِكَ؛

درباره مكارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند: گذشت از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه با كسى كه با تو قطع رابطه كرده، عطا به آن كس كه از تو دريغ داشته است و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

امام صادق عليه السلام

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه(خویی) ج6 ، ص218

اخه شما نديدي إز نزديك خانواده ام رو تا معناي آرامش من رو متوجه باشيد
    فقط يه اختلاط معمولي نيست تو جمعهامون اگه مثل خودشون نباشي همش بهت تيكه ميان يا پدرم وقتي باهاش تلفني صحبت ميكنم نفرت رو إز تك تك كلماتش حس ميكنم
    اخه مگه عذر ميخوام مراسمي كه مختلطه شراب سرو ميشه موسيقي داره حرام نيست؟ خب رفتن به أين مجلس حرام هست فكر كنم همه كارشناس ها منع كنن مشكل من صله رحم. تلفني هستش كه برام سخته چون ميبينم اونها هستن كه مدام أزم فاصله ميگيرن و ميخوان رابطه قطع بشه من موندم أين وسط تن به خواستشون بدم من يا إصرار به حفظ رابطه ؟ به خصوص در رابطه با پدرم شرائط جوريكه من حضوري نميتونم أيشون رو بينم چون جاي ديگه زندگي مي كنن تنها ارتباط مون تلفن هست سه بار اخير تماس گرفتم تا گوشي رو برمي داره سريع ميگه كار دارم خداحافظ هنوز من يه كلام حرف نزدم خب به آدم بر ميخوره معلومة كه نمي خواد صداي من رو بشنوه !

12. صلوات ها 5

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,398
    حضور
    379 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13872

نقل قول نوشته اصلی توسط نهال نمایش پست ها
    نميخواستم دوباره مسايلم رو مطرح كنم ولي واقعا حرف هاي اسك ديني ها خيلي كمكم ميكنه
    من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست تقريبا با همه دارم قطع ارتباط ميكنم از طرفي خودم خيلي به ارامش رسيدم ولي ديروز تو تلويزيون يه بحثي بود در مورد صله رحم كه حتي شده با يه تماس تلفني انجام بشه در حال حاضر من وظيفه شرعي دارم براي انجام صله رحم؟ چون فاميل و پدر مادرم به خاطر زندگي جديدم از من دلخورن و حتي يه تماس تلفني هم برام سخته از بس رفتارهاشون توهين أميزه الان من سر دوراهي هستم حفظ غرور و شان يه مسلمان يا صله رحم به هر قيمتي ؟!

مرجع اقاي سيستاني
    اخه شما نديدي إز نزديك خانواده ام رو تا معناي آرامش من رو متوجه باشيد
    فقط يه اختلاط معمولي نيست تو جمعهامون اگه مثل خودشون نباشي همش بهت تيكه ميان يا پدرم وقتي باهاش تلفني صحبت ميكنم نفرت رو إز تك تك كلماتش حس ميكنم
    اخه مگه عذر ميخوام مراسمي كه مختلطه شراب سرو ميشه موسيقي داره حرام نيست؟ خب رفتن به أين مجلس حرام هست فكر كنم همه كارشناس ها منع كنن مشكل من صله رحم. تلفني هستش كه برام سخته چون ميبينم اونها هستن كه مدام أزم فاصله ميگيرن و ميخوان رابطه قطع بشه من موندم أين وسط تن به خواستشون بدم من يا إصرار به حفظ رابطه ؟ به خصوص در رابطه با پدرم شرائط جوريكه من حضوري نميتونم أيشون رو بينم چون جاي ديگه زندگي مي كنن تنها ارتباط مون تلفن هست سه بار اخير تماس گرفتم تا گوشي رو برمي داره سريع ميگه كار دارم خداحافظ هنوز من يه كلام حرف نزدم خب به آدم بر ميخوره معلومة كه نمي خواد صداي من رو بشنوه !
    سلام و عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانوم نهال..
    .
    هیچکس به اندازه ی پدر و مادر خیرخواه بچه اش نیست..
    .
    این همه سال زحمت کشیدند بزرگش کردند..تر و خشکش کردند..چون جگر گوشه شون هست..با نفسش زنده ان..
    .
    در اینکه پدر و مادر شما خیرخواه شما هستند و از ته دل می خوان شما عاقبت به خیر بشید یک لحظه هم تردید نکنید..
    .
    منتها پدر و مادر هم مثل سایر انسان ها دچار خطا و کج روی میشن..
    .
    و راه و روشی که خودشون رفتند و فکر می کنند اون بهترین روش زندگی و عاقبت به خیر شدن هست رو به فرزندشون یاد میدن و دوست دارند فرزندشون هم پیروی کنه تا عاقبت به خیر بشه..
    .
    بهتون اطمینان میدم پدر و مادر شما نه دشمن شما هستند ، نه از شما متنفرند..بلکه بسیار دلهره دارند و نگران اند از اینکه دخترشون با راهی که انتخاب کرده داره خودشو بدبخت میکنه..
    .
    می خوام درک کنید که توی دل پدر و مادرتون چی میگذره..
    .
    اونها فکر می کنند راهشون درسته و با این راهی که شما در پیش گرفتید عاقبت به خیر نمی شید..
    .
    سریال مدینه رو اگر دیدید به یاد بیارید ، دو مادر با دو تفکر متفاوت..دوتاشون جونشون واسه بچه در میرفت..ولی یکیشون با جهالتش بچشو تا پای مرگ برد..چون فکر میکرد اینجوری بهش کمک میکنه..
    .
    پس بهتون پیشنهاد میکنم با شور و شوق و عشق و علاقه به پدر و مادرتون زنگ بزنید..منتشون رو بکشید ولی راهتون رو عوض نکنید..
    .
    در حالی که روی عقایدتون محکم ایستادید با مهربانی و لطافت باهاشون حرف بزنید و احساستون رو بگید..
    .
    سعی کنید متوجه اشتباهشون بشن..هیچوقت تنهاشون نگذارید..در برابر پدر و مادر آدم باید غرورشو لگدمال کنه..
    .
    من مطمئنم شما اگر تمام انرژیتون رو بگذارید و با همسرتون مشورت کنید و برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده داشته باشید تا
    .
    پدر و مادرتون رو متوجه اشتباهشون درباره ی خودتون بکنید و
    .
    هم متوجه مسیر اشتباهی که انتخاب کردند تا خیلی زود فرصت توبه پیدا کنند ، کاملا حق فرزندی ادا کردید..
    .
    .
    .
    من خيلي جاها كه دعوت ميشم جديدا نميرم حتي عروسي ها علت اصليش هم وجود موسيقي و اختلاط هست
    .

یکی از مردهای مسن فامیل که بسیار مرد سرحال و شوخ طبع و شنگولی هست
    .
    وقتی می خوایم بریم عروسی میگه بچه ها وقتی رفتیم توی تالار من میشینم یه گوشه شما هولم بدید..
    .
    جمله اش خیلی سنگین بود کمرم شکست..

.
    .
    انشاالله هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..

تولدی دوباره

14. صلوات ها 7

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

سلام
    آخه موضوع به این ساده ای را چرا اینقدر پیچیده می کنید ؟
    احترام به پدر و مادر واجب است . اوامر او را باید با جان و دل اطاعت نمود . اما مگر اوامر پدر و مادر از فرامین خداوند ارجعیت دارند ؟
    اگر از سوی پدر و مادر به امری که حرام خدا در آن به وقوع می پیوندد ترغیب شوی حرام است که اطاعت کنی .
    اگر این عدم اطاعت را بتوانی در حد امکان طوری انجام بدی که موجب رنجش آنان نشود چه بهتر و اگر راهی نباشد باید بین خشنودی پدر و مادر و خشنودی خداوند یکی را برگزینی . والسلام .

انَّ الحُسین مِصباحَ الهُدی و سفینَهَ النّجاه

16. صلوات ها 5

علاقه
    خدا و آنچه او پسندد
    نوشته
    659
    حضور
    14 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2187

نقل قول نوشته اصلی توسط sara72 نمایش پست ها
    يه سؤال
    اكه ما از يكي از اقوام مثلا خوشمون نياد يا اون كلا آدم مزخرفي باشه بازم بأيد صله رحم كرد؟
    «خوش نیامدن» ، یک امر سلیقه ای است و نمیتوان آن را انگیزه ی شرعی برای عدم صله رحم دانست . اگر فعل حرام می کنند و قابل هدایت نبودند باید از آنان فاصله گرفت . البته تکرار می کنم در مقوله ی « امر به معروف و نهی از منکر » بایستی تمام توان را بکار گرفت و بدون اجرای آنها ترک ارحام غلط است و مورد سفارش اسلام نیست .
    ویرایش توسط مرید الحسین (ع) : ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ در ساعت ۱۰:۴۹

انَّ الحُسین مِصباحَ الهُدی و سفینَهَ النّجاه

18. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    نوشته
    322
    حضور
    10 روز 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1538

نقل قول نوشته اصلی توسط Im_Masoud.Freeman نمایش پست ها

سلام و عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانوم نهال..
    .
    هیچکس به اندازه ی پدر و مادر خیرخواه بچه اش نیست..
    .
    این همه سال زحمت کشیدند بزرگش کردند..تر و خشکش کردند..چون جگر گوشه شون هست..با نفسش زنده ان..
    .
    در اینکه پدر و مادر شما خیرخواه شما هستند و از ته دل می خوان شما عاقبت به خیر بشید یک لحظه هم تردید نکنید..
    .
    منتها پدر و مادر هم مثل سایر انسان ها دچار خطا و کج روی میشن..
    .
    و راه و روشی که خودشون رفتند و فکر می کنند اون بهترین روش زندگی و عاقبت به خیر شدن هست رو به فرزندشون یاد میدن و دوست دارند فرزندشون هم پیروی کنه تا عاقبت به خیر بشه..
    .
    بهتون اطمینان میدم پدر و مادر شما نه دشمن شما هستند ، نه از شما متنفرند..بلکه بسیار دلهره دارند و نگران اند از اینکه دخترشون با راهی که انتخاب کرده داره خودشو بدبخت میکنه..
    .
    می خوام درک کنید که توی دل پدر و مادرتون چی میگذره..
    .
    اونها فکر می کنند راهشون درسته و با این راهی که شما در پیش گرفتید عاقبت به خیر نمی شید..
    .
    سریال مدینه رو اگر دیدید به یاد بیارید ، دو مادر با دو تفکر متفاوت..دوتاشون جونشون واسه بچه در میرفت..ولی یکیشون با جهالتش بچشو تا پای مرگ برد..چون فکر میکرد اینجوری بهش کمک میکنه..
    .
    پس بهتون پیشنهاد میکنم با شور و شوق و عشق و علاقه به پدر و مادرتون زنگ بزنید..منتشون رو بکشید ولی راهتون رو عوض نکنید..
    .
    در حالی که روی عقایدتون محکم ایستادید با مهربانی و لطافت باهاشون حرف بزنید و احساستون رو بگید..
    .
    سعی کنید متوجه اشتباهشون بشن..هیچوقت تنهاشون نگذارید..در برابر پدر و مادر آدم باید غرورشو لگدمال کنه..
    .
    من مطمئنم شما اگر تمام انرژیتون رو بگذارید و با همسرتون مشورت کنید و برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده داشته باشید تا
    .
    پدر و مادرتون رو متوجه اشتباهشون درباره ی خودتون بکنید و
    .
    هم متوجه مسیر اشتباهی که انتخاب کردند تا خیلی زود فرصت توبه پیدا کنند ، کاملا حق فرزندی ادا کردید..
    .
    .
    .

.

یکی از مردهای مسن فامیل که بسیار مرد سرحال و شوخ طبع و شنگولی هست
    .
    وقتی می خوایم بریم عروسی میگه بچه ها وقتی رفتیم توی تالار من میشینم یه گوشه شما هولم بدید..
    .
    جمله اش خیلی سنگین بود کمرم شکست..

.
    .
    انشاالله هرچه سریعتر مشکلتون حل بشه..

ممنونم نظرتون رو خوندم خيلي أروم شدم أين كه ته دلشون نگران من هستن و فقط روششون اشتباهه چون عقايدشون اشتباهه
    من همش فكر ميكنم ازم نفرت دارن

20. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری