آیا مکتب تشیع زاییده تفکر ایرانی است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا مکتب تشیع زاییده تفکر ایرانی است؟

لطفا با توجه به شبهات وهابیون بفرمایید آیا مکتب تشیع زاییده تفکر ایرانی است؟

قال رسول الله :ما اهل بیت وسیله تقرب به سوی خدا هستیم.مفهوم واژه شیعه از نظر ابن خلدون درمقدمه العبرکه خود یکی از علما بزرگ اهل سنت به شمار می آید :از نظر لغت شیعه به معنا پیرو و انصار است و ریشه آن از مشایعت به معنا اطاعت و پیروی کردن است و این واژه در مورد افرادی به کار میرود که پیروی امیر مومنان حضرت علی علیه السلام و فرزندان بزرگوار آن حضرت را دارا میباشند و به امامت آن حضرت اعتقاد دارند .
از دیدگاه اهل سنت پیامبر اکرم خود پایه گذار مکتب تشیع است.ابو حاتم سهل ابن سجستانی در کتاب ینه می نویسد:الزینه مینویسد لفظ شیعه را رسول خدا (ص) به افرادی از صحابه خود میفرمودند و آنها رارستگار میدانستند واز جمله آنها ابوذر ،سلمان فارسی ،مقداد ،عماربن یاسر میباشند ودیگر بزرگان اهل سنت از قبیل این روایات بسیار نقل کرده اند که به آدرس آنها اشاره میکنیم :مناقب خوارزمی ص62 ،تاریخ طبری ج2ص319 ،مسند احمد بن حنبل جلد یک ص159 و............
حضرت رسول (ص) میفرمایند :شفاعت من برای امتم مخصوص کسانی هست که اهل بیت من را دوست داشته باشند و تنها آنها شیعیان من می باشند .(تاریخ خطیب بغدادی ج2ص146).
طبق این هر انسان عاقل و دارای فهم و هر فرد حق جویی پی میبرد که اعتقاد به شفاعت پیامبر اکرم و اهل بیت آن بزرگوار نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزئی از اصول دین داری است واین مسیر طی نمیشود مگر با اطاعت از رسول خدا و حضرت امیر و امامان پس از آن بزرگوار و در حال حاضر حضرت صاحب الامر حضرت مهدی (عج).
رشید رضا که از علما اهل سنت است در ارتباط با پیدایش شیعه میگوید :شیعه گری به نام خلیفه چهارم علی بن ابی طالب رضی الله عنها آغاز ایجاد تفرقه دینی و سیاست امت محمدی گردیده و اولین کسی که اصول تشیع را از خود ساخت یک یهودی به نام عبد الله بن سبا بود که از راه خدعه و نیرنگ اظهار اسلام نمود و او مردم را به غلو درباره حضرت امیر دعوت میکرد تا میان این امت تفرقه نموده و دین ودنیای آنان را تباه کند (اشیعه و السنیه ،سید رضا ص4و6).
تاریخ ظهور شیعه :شیعه به معنای خاص کلمه دارای بحث خاصی است که پس از شهادت پیامبر اکرم (ص)گروهی که در خط ولایت استقامت ورزیدند و به خلافت و امامت حضرت امیر طبق صحبت پیامبر خدا در روز غدیر خم به آن افراد شیعه میگفتند

تعریفی دیگر از شیعه :به پیروان حضرت علی علیه السلام که معتقد به خلافت بلافصل آن حضرت را دارا میباشند را گویند .
ابن ابی الحدید در شرح سلمان فارسی مینویسد : و کان سلمان من شیعه علی و خاصته
سلمان از شیعیان و پیروان و اصحاب خاص امیر مومنان حضرت امر بود .
در کتاب دائره المعارف الاسلامیه نیز آمده (ج14ص58):شیعیان بعد از پیامبر اکرم متمایز شدند آنان در آغاز عبارت بودند از : سلمان ؛ ابوذر ؛ مقداد ولی رفته رفته بر تعداد شان افزوده شد .
ابن عبد البر در استیعاب( ج3ص40) :شیعه پیرو اهل بیت است شیعیان طبق هدایت های و رهبری اهل بیت عمل میکنند و به آثار و سنت آنان پای بند هستند .
حضرت رسول (ص)میفرمایند :ای علی تو و پیروانت در بهشت به سر خواهید برد .
حضرت رسول (ص)میفرمایند:(سیوطی ج6ص379)قسم به آنکه جانم در اختیار اوست که این شخص (حضرت علی (ع))و شیعیان وی در قیامت رستگارند .
ابن قندوزی حنفی در صواعق المحرقه ص301 میگویدحضرت رسول(ص)به حضرت امیر فرمودند :آیا به این راضی نیستی که تو و فرزندانت امام حسن و امام حسین علیها السلام و فرزندان آنان در پشت سر ما وزنانشان در پشت سر آنها و شیعیان ما در سمت چپ ما در بهشت باشند .
-ای علی خداوند غفران و رحمت خود را شامل تو و فرزندانت و فرزندان آنها و شیعیان تو و دوستداران شیعیان تو قرار داده است.هر کس فرمان حضرت امیر را برد فرمان من را برده و هر کس فرمان من را اطاعت کند فرمان حضرت امیر را اطاعت کرده است.

سلام
درپاسخ به اين سوال بصورت خلاصه به چند نكته اشاره مي كنم :

1) انچه باعث جدايي شيعيان از اهل سنت شد موضوعاتي بود كه سالها قبل از آشنايي ايرانيان با اسلام و پيامبر اسلام (ص) متحقق شده بود كه جانشيني پيامبر(ص) ، جريان سقيفه ،شهادت دختر گرامي پيامبر اسلام، قتل عثمان و جنگ هاي جمل ، صفين و نهروان و... مي باشد .
2) اركان شيعه را امام علي (ع) ، عمار ، سلمان ، مقداد ، ابوذر سالها پيش از آشنايي ايرانيان با اسلام بوده و از ميان آنها تنها سلمان ايراني بوده است.

3) امامان شيعه نيز هيچكدام ايراني نبوده اند و از نزديك ترين بستگان پيامبراسلام(ص) و عرب بوده اند

4) و از همه مهمتر اينكه مردم ايران به جز در چند شهر محدود و كوچك همه از اهل سنت بوده اند و تنها از قرن هفتم به بعد است كه تشيع در ايران گسترش و رونق مي گيرد

به نظر شما چگونه ايرانياني كه خود از اهل سنت بوده اند و هيچ يك از آنها از امامان شيعه نبوده اند موسس اين مذهب اصيل اسلامي بوده اند

در ادامه مباحث حامد عزیز عرض مینمایم بر عکس انچه که تصور می شود ایرانیان در گسترش تشیع نقش داشته اند، حقیقت انست که قوام تفکر اهل سنت و غنای فکری اهل تسنن به ایرانیان بوده است ! اگر اهل سنت اندیشمندان ایرانیی چون فخر رازی و غزالی و ابو حنیفه و .... را نداشتند بعید نبود در همان قرن دوم و سوم که موج شیعه گرایی در میان مسلمین پدید امده بود تفکر اهل سنت نابود می شد ولی متفکران ایرانی که نبوغ عالی داشتند و از تعصب سنی گری نیز برخوردار بودند باعث جان گرفتن اهل تسنن شدند لذا نمیتوان ایرانیان را بانی شیعه گری دانست البته این را می پذیریم که ایرانیان هر گاه مذهبی را انتخاب کرده اند با نبوغ خود باعث تعالی ان شده اند

سلام

براي انجام تحقيقي در باب چگونگي ورود تشيع و تفكر شيعي در اين انجمن و وبسايتهاي ديگر بسيار جستجو كرده ام اما هنوز برايم روشن نيست كه اين تفكر از كجا به ايران وارد شد؟
البته مي دانم كه امام رضا (ع) در بسط و گسترش آن موثر بودند و در آخر هم صفويه آنرا بطور عام رواج داد.
اما آنچه براي من مهم است چگونگي ورود اين تفكر است.
از شما عزيزان خواهشمندم من را راهنمايي فرماييد.

موضوع قفل شده است