جمع بندی چند سوال جزئی درباره حضرت ابراهیم (ع)

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال جزئی درباره حضرت ابراهیم (ع)

سلام
چند تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخگو باشید.

1- حضرت ابراهیم در چه دوره ای از تاریخ زندگی میکرده است ؟
2- پیامبر هم دوره حضرت ابراهیم چه کسی بوده ؟
3- حضرت ابراهیم چه دعایی درباره اخرین پیامبر کرده است ؟ این دعا بعد از چند هزار سال مورد استجابت قرار گرفته است ؟

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سید محسن

[=&quot]با سلام
[=&quot]حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام 1700 سال قبل از میلاد میزیسته و پیامبران در دوران ایشان عبارتند از: فرزندانش حضرت ابراهیم و اسماعیل، همچنین حضرت خضر و حضرت لوط که حضرت لوط برادرزاده حضرت ابراهیم است اما در مورد دعا باید بخش حدیث پاسخگوی شما باشند.

پرسش:
حضرت ابراهیم در چه دوره ای از تاریخ زندگی می کرده است ؟ پیامبر هم دوره حضرت ابراهیم چه کسی بوده ؟ حضرت ابراهیم چه دعایی درباره آخرین پیامبر کرده است ؟ این دعا بعد از چند هزار سال مورد استجابت قرار گرفته است.؟

پاسخ:
حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) 2000 تا 1990 سال قبل از میلاد متولد شد و پیامبران در دوران ایشان عبارتند از: فرزندانش حضرت ابراهیم و اسماعیل، همچنین حضرت خضر و حضرت لوط (1) که حضرت لوط برادرزاده حضرت ابراهیم است.(2)

اما دعای حضرت ابراهیم نخستين تقاضايى كه از پيشگاهش مى‏كند اين است: «رَبِّ هَبْ لی حُکماً وَأَلْحِقْنی بِالصّالِحینَ * وَاجْعَلْ لی لِسانَ صِدْقٍ فی الآخِرینَ * وَاجْعَلْنی مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعیمِ * وَاغْفِرْ لأَبی إِنَّهُ کانَ مِنَ الضّالّینَ» پروردگارا! به من علم و دانش و حق بينى مرحمت فرما و مرا به صالحان ملحق كن (رَبِّ هَبْ لِي حُكْماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ.(3)
بعد از اين دو تقاضا، درخواست مهم ديگرى با اين عبارت مى‏كند:
«وَ اجْعَلْ لِي لِسانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِينَ»؛ خداوندا براى من در ميان امت هاى آينده لسان صدق و ذكر خير قرار ده.
آن چنان كن كه ياد من در خاطره‏ ها بماند و خط و برنامه من در ميان آيندگان ادامه يابد، "اسوه" و الگويى باشم كه به من اقتدا كنند، و پايه‏ گذار مكتبى باشم كه به وسيله آن راه تو را بياموزند، و در خط تو حركت كنند.
خداوند اين دعاى ابراهيم را نيز به اجابت رساند همان گونه كه قرآن مى‏گويد: «وَ جَعَلْنا لَهُمْ لِسانَ صِدْقٍ عَلِيًّا»؛ ما براى ابراهيم و اسحاق و يعقوب ذكر خير و لسان صدق برجسته و والايى قرار داديم.
(4)

بعيد نيست كه اين تقاضا شامل همان چيزى باشد كه ابراهيم بعد از بناى خانه كعبه از خدا خواست و عرض كرد: «رَبَّنا وَ ابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِكَ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ يُزَكِّيهِمْ»؛ پروردگارا در ميان فرزندان ما (من و اسماعيل) پيامبرى مبعوث كن كه آيات تو را بر آنها بخواند و به آنان كتاب و حكمت بياموزد و آنها را پاكيزه كند و رشد دهد.(5)

و مى‏دانيم اين تقاضا با ظهور پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) تحقق يافت و ذكر خير ابراهيم از اين طريق در اين امت بزرگ تداوم گرفت.
همچنین 2570 سال بعد از حضرت ابراهیم پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به نبوت رسید.

ـــــــــــــــــــــــــ
(1) کتاب مقدس باب اول.
(2) ویکی فقه دانشنامه حوزه.
(3) شعراء 83-86.
(4) مریم 50.
(5) بقره 129.

کلید واژه : ابراهیم، دعا، تاریخ ، پیامبر، اسلام

موضوع قفل شده است