جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند سوال جزئی درباره حضرت ابراهیم (ع)

نوشته
    1
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    0

اشاره چند سوال جزئی درباره حضرت ابراهیم (ع)

سلام
    چند تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخگو باشید.

1- حضرت ابراهیم در چه دوره ای از تاریخ زندگی میکرده است ؟
    2- پیامبر هم دوره حضرت ابراهیم چه کسی بوده ؟
    3- حضرت ابراهیم چه دعایی درباره اخرین پیامبر کرده است ؟ این دعا بعد از چند هزار سال مورد استجابت قرار گرفته است ؟

ممنون
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۸ در ساعت ۰۱:۰۸

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

چند سوال جزئی درباره حضرت ابراهیم (ع)

کارشناس بحث: استاد سید محسن

علاقه
    علم
    نوشته
    1,262
    حضور
    24 روز 17 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام
    حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام 1700 سال قبل از میلاد میزیسته و پیامبران در دوران ایشان عبارتند از: فرزندانش حضرت ابراهیم و اسماعیل، همچنین حضرت خضر و حضرت لوط که حضرت لوط برادرزاده حضرت ابراهیم است اما در مورد دعا باید بخش حدیث پاسخگوی شما باشند.

5. صلوات

علاقه
    علم
    نوشته
    1,262
    حضور
    24 روز 17 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

جمع بندی

پرسش:
    حضرت ابراهیم در چه دوره ای از تاریخ زندگی می کرده است ؟ پیامبر هم دوره حضرت ابراهیم چه کسی بوده ؟ حضرت ابراهیم چه دعایی درباره آخرین پیامبر کرده است ؟ این دعا بعد از چند هزار سال مورد استجابت قرار گرفته است.؟

پاسخ:
    حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) 2000 تا 1990 سال قبل از میلاد متولد شد و پیامبران در دوران ایشان عبارتند از: فرزندانش حضرت ابراهیم و اسماعیل، همچنین حضرت خضر و حضرت لوط
    (1) که حضرت لوط برادرزاده حضرت ابراهیم است.(2)

اما دعای حضرت ابراهیم
    نخستين تقاضايى كه از پيشگاهش مى‏كند اين است: «رَبِّ هَبْ لی حُکماً وَأَلْحِقْنی بِالصّالِحینَ * وَاجْعَلْ لی لِسانَ صِدْقٍ فی الآخِرینَ * وَاجْعَلْنی مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعیمِ * وَاغْفِرْ لأَبی إِنَّهُ کانَ مِنَ الضّالّینَ» پروردگارا! به من علم و دانش و حق بينى مرحمت فرما و مرا به صالحان ملحق كن (رَبِّ هَبْ لِي حُكْماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ.(3)
    بعد از اين دو تقاضا، درخواست مهم ديگرى با اين عبارت مى‏كند:
    «وَ اجْعَلْ لِي لِسانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِينَ»؛ خداوندا براى من در ميان امت هاى آينده لسان صدق و ذكر خير قرار ده.
    آن چنان كن كه ياد من در خاطره‏ ها بماند و خط و برنامه من در ميان آيندگان ادامه يابد، "اسوه" و الگويى باشم كه به من اقتدا كنند، و پايه‏ گذار مكتبى باشم كه به وسيله آن راه تو را بياموزند، و در خط تو حركت كنند.
    خداوند اين دعاى ابراهيم را نيز به اجابت رساند همان گونه كه قرآن مى‏گويد: «وَ جَعَلْنا لَهُمْ لِسانَ صِدْقٍ عَلِيًّا»؛ ما براى ابراهيم و اسحاق و يعقوب ذكر خير و لسان صدق برجسته و والايى قرار داديم.
    (4)

بعيد نيست كه اين تقاضا شامل همان چيزى باشد كه ابراهيم بعد از بناى خانه كعبه از خدا خواست و عرض كرد: «رَبَّنا وَ ابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِكَ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ يُزَكِّيهِمْ»؛ پروردگارا در ميان فرزندان ما (من و اسماعيل) پيامبرى مبعوث كن كه آيات تو را بر آنها بخواند و به آنان كتاب و حكمت بياموزد و آنها را پاكيزه كند و رشد دهد.
    (5)

و مى‏دانيم اين تقاضا با ظهور پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) تحقق يافت و ذكر خير ابراهيم از اين طريق در اين امت بزرگ تداوم گرفت.
    همچنین 2570 سال بعد از حضرت ابراهیم پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به نبوت رسید.

ـــــــــــــــــــــــــ
    (1) کتاب مقدس باب اول.
    (2) ویکی فقه دانشنامه حوزه.
    (3) شعراء 83-86.
    (4) مریم 50.
    (5) بقره 129.

کلید واژه : ابراهیم، دعا، تاریخ ، پیامبر، اسلام

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۱۱/۲۹ در ساعت ۱۰:۲۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

7. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۶, ۲۳:۲۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری