جمع بندی توهین در قرآن!

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توهین در قرآن!

مسلمین معمولا خیلی روی اعتقاداتشان حساس هستند و اگر فکر کنند توهینی به اعتقاداتشان شده (حتی اگر در واقع هم نشده باشد و فقط فکر این را بکنند که شده) برخورد شدیدی میکنند و در این راه حتی از کشتن طرف مقابل هم دریغ نمیکنند و البته در جاهایی مثل اینجا به این بهانه معمولا پست های بسیاری را پاک میکنند یا نام کاربری را مسدود میکنند و از اینجور کارها.

حال من مثالی از قرآن میاورم که الله ساخته و پرداخته محمد علنا به ناباوران به قرآن توهین میکند:

سوره جمعه آیه 5:

مثل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [و] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏ نمايد.

حال من یک سوال دارم:

اگر نامسلمانی بیاید مسلمین را همچون خرانی بنامد که مثلا فلان کار را میکنند واکنش مسلمین چیست؟! آیا غیر از این است که به جرم توهین کردن به اسلام و مسلمین برایش حکم صادر میکنند؟! اگر بگویید نه که دروغ گفته اید اما اگر بگویید بله خب احترام به عقاید یک جاده 2 طرفه است و وقتی که شما به طرف مقابل یا اعتقاداتش توهین میکنید نباید انتظار داشته باشید که طرف مقابل ساکت بنشیند اما مسلمین همانطور که مثلا حق تبلیغ را اختصاصا برای خودشان در همه جای دنیا محترم میشمارند اما در کشورهای خودشان اجازه تبلیغ به کسی نمیدهند و در این مورد هم مسلمین مثل محمد این حق را فقط به خودشان داده که به طرف مقابل و اعتقاداتش توهین کنند و اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم میبینیم که چه در زمان محمد و چه بعد از او مسلمین کمترین توهینی را شدیدا پاسخ داده اند و حتی بعضا حکم به مرگ توهین کننده داده اند!

جوابتان چیست؟! آیا توهین کردن به نامسلمانان مثل آزادی تبلیغ حقی است که خدا فقط به مسلمین داده؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

[="Tahoma"]«مَثَلُ الَّذينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ يَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمين‏»
كسانى كه مكلف به تورات شدند ولى حق آن را ادا نكردند، مانند درازگوشى هستند كه كتابهايى حمل مى‏ كند، (آن را بر دوش مى ‏كشد اما چيزى از آن نمى ‏فهمد)! گروهى كه آيات خدا را انكار كردند مثال بدى دارند، و خداوند قوم ستمگر را هدايت نمى ‏كند. (جمعه، 5)

با سلام و درود

روشن است که تعابیر با توجه به رسم و آداب و گویش یک قوم می تواند تعبیری بی ادبانه باشد، و در عین حال، همان تعبیر در نزد قومی دیگر چنین نباشد.

باید دید آیا تعبیری که در یک گفتار به کار رفته، در نزد آن قوم، بی ادبانه بوده یا نه.

عرب در اشعار و گفتار خود از این تشبیهات بسیار استفاده کرده، بدون این قصد توهین و بی احترامی داشته باشد.

قرآن از زبان قوم و تشبيهات و لغات آن ها براي تفهيم بهتر مقاصد بلند خود استفاده کرده است.

برای کسی که فقط به اسم تورات و یا قرائت آن اکتفا کرده و فکر و اندیشه ای در محتوای آن نمی کند، و یا برایش فرقی نمی کند کتابی ارزشمند ـ که راهنمای انسان به سعادت است ـ را همراه داشته باشد یا چوب و سنگ؛ چنین تعبیر کنایی و استعاره آوردن، کاملا گویا و رساننده مقصود است.

با این بیان، استفاده و تعبیر آوردن از «حمار» برای رساندن معنای حماقت و نادانی و تفکر نداشتن، بی ادبی محسوب نمی شود.

این فقط برای پیروان تورات نیست، در همه ادیان حتی اسلام کسایی که فقط قرآن رو می خونن ولی هیچی ازش نمی فهمن هم همین مثال در موردشون صدق میکنه (وهابیت مگه غیر این هستن؟ و متاسفانه بعضی از شیعیان و اهل تسنن محترم که هیچی از قرآن نفهمیدن و به نفع خودشون از قرآن دارن استفاده می کنن و دارن کمک می کنن به اونایی که ضد اسلام هستن )

در ضمن چه توهینی؟ این فقط مثاله ، مثلا خدا بیاد بگه مثل انسان های نفهمی می مونه که خم شدن و کتاب ها رو روی کمرشون دارن حمل می کنن؟ بدون اینکه بفهمن چی هست؟

مثال از این قشنگترم مگه برای معرفی این انسان ها میشه پیدا کرد؟

هرچند من این حرفا رو برای شما نزدم، شما از نظر همه ی دوستان شناخته شده ای و نیت و قصدتون هم از بیان این شبهات مشخص هست

Ṃᾄʀẓἷἔ;603734 نوشت:

هرچند من این حرفا رو برای شما نزدم، شما از نظر همه ی دوستان شناخته شده ای و نیت و قصدتون هم از بیان این شبهات مشخص هست

نکته ی اصلی یادگیری یه مطلب جدیده نه شناسایی هدف پرسشگر و...!!!

به نظر من این تشبیه اصلا برازنده ی کلام خدا نیست!! مگه نه اینکه همه ی علوم و اخلاق متعلق به خداست!؟ پس چرا اینجا از مثال قشنگ تری استفاده نشده که از اخلاقیاتم دور نباشه!؟

Masood11;603747 نوشت:
نکته ی اصلی یادگیری یه مطلب جدیده نه شناسایی هدف پرسشگر و...!!!

البته که خیلی مهم هست هدف پرسشگر، چون اگه صرفا یادگیری باشه و یه سوال ساده، شخص پرسشگر وقتی جوابش داده شد خیلی منطقی اگرم مخالفتی داشته باشه بحث می کنه و به احتمال 99% قانع میشه

ولی در مورد ایشون جز ادعاها و دلایل بی سر و ته چیزی دستگیر کسی نمیشه

برای همین گفتم جوابی به ایشون ندادم چون نشستن ببینن کی چی میگه بیان مخالفت کنن

مخالفت کردن راحتترین کاری هست که هر انسانی می تونه انجام بده، پس ایشون هیچ هنری حتی تو مخالفت کردن هم ندارن

Ṃᾄʀẓἷἔ;603749 نوشت:
البته که خیلی مهم هست هدف پرسشگر، چون اگه صرفا یادگیری باشه و یه سوال ساده، شخص پرسشگر وقتی جوابش داده شد خیلی منطقی اگرم مخالفتی داشته باشه بحث می کنه و به احتمال 99% قانع میشه

ولی در مورد ایشون جز ادعاها و دلایل بی سر و ته چیزی دستگیر کسی نمیشه

برای همین گفتم جوابی به ایشون ندادم چون نشستن ببینن کی چی میگه بیان مخالفت کنن

مخالفت کردن راحتترین کاری هست که هر انسانی می تونه انجام بده، پس ایشون هیچ هنری حتی تو مخالفت کردن هم ندارن

یادگیری پرسشگر به ما مربوط نیست! مهم یادگیری خودمونه! و اگه بی دلیل مخالفت کنه نتیجه میگیریم که جواب داده شده درسته!

إِنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَحْيِي أَن يَضْرِبَ مَثَلاً مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُواْ فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِينَ كَفَرُواْ فَيَقُولُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَـذَا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثِيراً وَيَهْدِي بِهِ كَثِيراً وَمَا يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفَاسِقِينَ(26 بقره)
خدا ابايی ندارد که به پشه و کمتر از آن مثل بزند آنان که ايمان ، آورده اند می دانند که آن مثل درست و از جانب پروردگار آنهاست و اما کافران می گويند که خدا از اين مثل چه می خواسته است ? بسياری را بدان گمراه می کند و بسياری را هدايت اما تنها فاسقان را گمراه می کند

شان نزول آیه

جمعى از مفسران از ابن عباس نقل كرده‏اند: هنگامى كه خداوند در آيات گذشته پيرامون منافقين، دو مثال براى آنها بيان كرد (مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ ناراً ...- و- أَوْ كَصَيِّبٍ مِنَ السَّماءِ ...) منافقين گفتند خداوند برتر و بالاتر از اين است كه چنين مثالهايى بزند و از اين راه در وحى بودن قرآن اظهار ترديد كردند. در اين موقع آيه 26 نازل شد و به آنها پاسخ گفت. بعضى ديگر گفته‏اند: هنگامى كه در آيات قرآن، مثلهايى به "ذباب" (مگس) و "عنكبوت" نازل گرديد، جمعى از مشركان اين موضوع را بهانه قرار داده زبان به انتقاد گشودند و مسخره كردند كه اين چگونه وحى آسمانى است‏ كه سخن از "عنكبوت" و "مگس" مى‏گويد؟ آيه فوق نازل شد و با تعبيراتى زنده به آنها جواب داد.

*یا زهرا*;603756 نوشت:
إِنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَحْيِي أَن يَضْرِبَ مَثَلاً مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُواْ فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِينَ كَفَرُواْ فَيَقُولُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَـذَا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثِيراً وَيَهْدِي بِهِ كَثِيراً وَمَا يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفَاسِقِينَ(26 بقره)
خدا ابايی ندارد که به پشه و کمتر از آن مثل بزند آنان که ايمان ، آورده اند می دانند که آن مثل درست و از جانب پروردگار آنهاست و اما کافران می گويند که خدا از اين مثل چه می خواسته است ? بسياری را بدان گمراه می کند و بسياری را هدايت اما تنها فاسقان را گمراه می کند

شان نزول آیه
جمعى از مفسران از ابن عباس نقل كرده‏اند: هنگامى كه خداوند در آيات گذشته پيرامون منافقين، دو مثال براى آنها بيان كرد (مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ ناراً ...- و- أَوْ كَصَيِّبٍ مِنَ السَّماءِ ...) منافقين گفتند خداوند برتر و بالاتر از اين است كه چنين مثالهايى بزند و از اين راه در وحى بودن قرآن اظهار ترديد كردند. در اين موقع آيه 26 نازل شد و به آنها پاسخ گفت. بعضى ديگر گفته‏اند: هنگامى كه در آيات قرآن، مثلهايى به "ذباب" (مگس) و "عنكبوت" نازل گرديد، جمعى از مشركان اين موضوع را بهانه قرار داده زبان به انتقاد گشودند و مسخره كردند كه اين چگونه وحى آسمانى است‏ كه سخن از "عنكبوت" و "مگس" مى‏گويد؟ آيه فوق نازل شد و با تعبيراتى زنده به آنها جواب داد.

چقدر جالب

بعد بعضیا می گن آدما عوض شدن

تاریخ و آدما همه تکرار می شن

m@hdi;602612 نوشت:
مسلمین معمولا خیلی روی اعتقاداتشان حساس هستند و اگر فکر کنند توهینی به اعتقاداتشان شده (حتی اگر در واقع هم نشده باشد و فقط فکر این را بکنند که شده) برخورد شدیدی میکنند و در این راه حتی از کشتن طرف مقابل هم دریغ نمیکنند و البته در جاهایی مثل اینجا به این بهانه معمولا پست های بسیاری را پاک میکنند یا نام کاربری را مسدود میکنند و از اینجور کارها.

حال من مثالی از قرآن میاورم که الله ساخته و پرداخته محمد علنا به ناباوران به قرآن توهین میکند:

سوره جمعه آیه 5:

مثل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [و] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏ نمايد.

حال من یک سوال دارم:

اگر نامسلمانی بیاید مسلمین را همچون خرانی بنامد که مثلا فلان کار را میکنند واکنش مسلمین چیست؟! آیا غیر از این است که به جرم توهین کردن به اسلام و مسلمین برایش حکم صادر میکنند؟! اگر بگویید نه که دروغ گفته اید اما اگر بگویید بله خب احترام به عقاید یک جاده 2 طرفه است و وقتی که شما به طرف مقابل یا اعتقاداتش توهین میکنید نباید انتظار داشته باشید که طرف مقابل ساکت بنشیند اما مسلمین همانطور که مثلا حق تبلیغ را اختصاصا برای خودشان در همه جای دنیا محترم میشمارند اما در کشورهای خودشان اجازه تبلیغ به کسی نمیدهند و در این مورد هم مسلمین مثل محمد این حق را فقط به خودشان داده که به طرف مقابل و اعتقاداتش توهین کنند و اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم میبینیم که چه در زمان محمد و چه بعد از او مسلمین کمترین توهینی را شدیدا پاسخ داده اند و حتی بعضا حکم به مرگ توهین کننده داده اند!

جوابتان چیست؟! آیا توهین کردن به نامسلمانان مثل آزادی تبلیغ حقی است که خدا فقط به مسلمین داده؟!

با عرض سلام

وقتی یه موجودی عین لفظ در وجودش هست وقتی خطاب میکنیم ای فلانی فلان .

چون عین لفظ در وجودش هست دیگه توهین محسوب نمیشه که ( چون فلانی فلان هست دیگه )

اگر هم ناراحت شد باید یه لیوان اب بخوره و سعی کنه خودش رو اصلاح کنه

زمانی فرد باید موردی رو توهین بداند که پاک باشد و اون لفظ در وجودش نباشه !

خداوند هم میگوید که انها چون فلان کاررا کردند عین خر هستند . ( مثل اینکه خر بود و خطاب میکنیم خر )

خداوند عالم اگاه هست و میدونه چه انسانی پاک هست و چه انسانی ناپاک ( چه انسانی در چه حدی تنزل کزده و چه انسانی در چه حدی صعود ..)

شما به حیوان خر اینقدر خر خطاب کنید که خسته بشید . توهینی هم ر کار نیست چون ذاتا خر هست دیگر ...

m@hdi;602612 نوشت:
حال من مثالی از قرآن میاورم که الله ساخته و پرداخته محمد علنا به ناباوران به قرآن توهین میکند
معذرت از خدای جهانیان و پیامبر پاک مطهرش بابت چنین بی حرمتی از روی جهل افراد کج اندیش و باطل گرا.... سلام رفیق سوال شما رو با همین ایه ای که اوردید جواب می دم.....خب الله خدای جهانیان در این ایه سخنی گفته که بیان گر اینه که هر کس هر زمانی برایش کتاب اسمانی نازل شده نخونده و عمل نکرده مثل یک خر می مونن که فقط کتاب رو بار می کشن و هیچی نمی فهمن از عظمتش و بی خودی می نالند.... خب حالا برای اثبات قدرت پاسخم چیزی شبیه مباهله براتون راه می ندازم... بلکه ایمان بیارید... خب با توجه به این ایه قران و با توجه به اینکه شما بدون شک حضرت محمد رو دروغ گو و الله تعالی خدای جهانیان رو خیال و اوهام خواندید من سوالی حیرت اور از شما می پرسم... خوب دقت کنید ایه قران داره مفهومی رو می رسونه که کتب اسمانی خدا رو نخونی عمل نکنی مثل خر می مونی که فقط حملشون می کنه... شما هم ادعا کردید حضرت محمد دروغگو و الله تعالی خدای جهانیان تخیل هست.... خب عزیز جان ایا شما تا بحال در عمر خود یک بار از اول تا اخر قران رو بزبون مادریت خوندی ببینی چی میگه خدا.... ایا عمل کردی ببینی چی میشه.... یا نخونده و از روی جدل برای رسیدن به منافع خود با خود ضد میشی... خب برای اینکه مطمئن بشم شما راست میگی... من شما رو به عزیز ترین کسانتون قسم می دم قسم بخورید بله من قران رو از اول تا خر بزبون مادریم با تفکر خوندم و عمل کردم الان فهمیدم همش دروغه به هیچ جا نرسیدم خب من که شکی ندارم عمل نکردید شاید خوندنشو شک دارم یه بارم خونده باشید اما یقین دارم اگه مثلا به احتمال خیلی ضعیف اگرم خونده باشی عمل نکردی که اینگونه گمراهی....... حالا اگه فردی چنین سخنانی مثل شما بزنه و با خدا ضد باشه و قران رو نخونده باشه و عمل نکرده باشه شبیه این مثال نیست.... دقت کنید خدا نگفته خرید... گفته شبیه این مثال هست یعنی مثل موجودی بی اهمیت هستید که حمل می کنید وگرنه خر توهین نیست... یک موجوده و در این مثال بی تفاوت بودن نسبت به کتاب رو نشون میده که فقط حمل میشه... انصافا حیوانات هم خدا می پرستند حتی خر و الاغ هم خدا را عبادت می کنند:Cheshmak:

در اینجا جا داره یه مطلبی دیگه هم جا بندازم... خداوند در جایی دیگر در قران فرموده کافران از حیوانات هم گمراه ترند... لذا خداوند حیوانات را افریده انسان ها را هم افریده... شاید بزبون ما خر گفتن به کسی ناسزا باشه اما قطعا برای خالقی که هم حیوان را افریده هم انسان را ناسزا نیست... اگه اینطوره خدا در قران فرموده علاوه بر انسان ها حیوانات هم من را می پرستند... خب این توهینه مگه... حیوان خدا رو می پرسته مگه توهین به خدا میشه.... خدا فرمانروای هر دو دنیاست و همه چیز از اوست و به سوی اوست بازگشت....باز اکثرا از خدا غافلند

[="Tahoma"]توجه!!

با سلام و درود

از همه دوستان گرامی، اعم از (استارتر و سایر دوستان)، تقاضا دارم گفتگو را به صورت علمی و به دور از هر تنشی دنبال بفرمایند.

لطفا به اصل مطلب پاسخ دهید و نسبت به مطالب حاشیه ای که بار علمی و ارزشی ندارند، بی اعتنا باشید.

پاسخ علمی به موضوع، خود به معنای بی اعتباری مطالب حاشیه ای است.

Masood11;603747 نوشت:

به نظر من این تشبیه اصلا برازنده ی کلام خدا نیست!! مگه نه اینکه همه ی علوم و اخلاق متعلق به خداست!؟ پس چرا اینجا از مثال قشنگ تری استفاده نشده که از اخلاقیاتم دور نباشه!؟

با سلام و درود

این مطلب شما در جایی صحیح است که این گونه تعبیر آوردن در هر گویش و در نزد هر گروهی، توهین و بی ادبی محسوب شود.

ولی در مورد مزبور که می تواند بر اساس هر گویش و در نزد هر قومی به گونه ای متفاوت باشد، دیگر این مطلب شما صحیح نیست.

اگر دقت فرمایید در همین گویش های مختلف عرفی در جامعه خودمان، برخی تعابیر در بین برخی اقوام و شهرها، بی ادبی است ولی در شهری دیگر معنای بی ادبی و اهانت نمی دهد. لذا در چنین مواردی نمی توان قضاوت کلی و عمومی داشت بلکه به حسب مورد باید بررسی شود.

[="Tahoma"]توهین در قرآن!

پرسش:
توهین کردن کاری غیر اخلاقی است و پسندیده نیست. پس چرا خدا در قرآن به ناباوران به قرآن توهین می کند و از آنان به «حمار» (احمق) تعبیر می آورد؟ آیه قرآن: «مثَل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [و] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏ نمايد».(سوره جمعه آیه 5)

پاسخ:
«مَثَلُ الَّذينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ يَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمين‏»؛ كسانى كه مكلف به تورات شدند ولى حق آن را ادا نكردند، مانند درازگوشى هستند كه كتابهايى حمل مى‏ كند، (آن را بر دوش مى ‏كشد اما چيزى از آن نمى ‏فهمد)! گروهى كه آيات خدا را انكار كردند مثال بدى دارند، و خداوند قوم ستمگر را هدايت نمى ‏كند.(1)
با سلام و درود
روشن است که تعابیر با توجه به رسم و آداب و گویش یک قوم می تواند تعبیری بی ادبانه باشد، و در عین حال، همان تعبیر در نزد قومی دیگر چنین نباشد.
باید دید آیا تعبیری که در یک گفتار به کار رفته، در نزد آن قوم، بی ادبانه بوده یا نه.
عرب در اشعار و گفتار خود از این تشبیهات بسیار استفاده کرده، بدون این قصد توهین و بی احترامی داشته باشد.
قرآن از زبان قوم و تشبيهات و لغات آن ها براي تفهيم بهتر مقاصد بلند خود استفاده کرده است.
برای کسی که فقط به اسم تورات و یا قرائت آن اکتفا کرده و فکر و اندیشه ای در محتوای آن نمی کند، و یا برایش فرقی نمی کند کتابی ارزشمند ـ که راهنمای انسان به سعادت است ـ را همراه داشته باشد یا چوب و سنگ؛ چنین تعبیر کنایی و استعاره آوردن، کاملا گویا و رساننده مقصود است.
به بیان دیگر؛ ممکن است گفته شود این گونه تعبیر آوردن، برازنده کلام خدا و کتاب آسمانی است. در جواب باید گفت این مطلب در جایی صحیح است که این گونه تعبیر آوردن در هر گویش و در نزد هر گروهی، توهین و بی ادبی محسوب شود؛ ولی در مورد و جایی (مانند همین جا) که می تواند بر اساس هر گویش و در نزد هر قومی به گونه ای متفاوت باشد، دیگر این سخن صحیح نیست.
اگر دقت فرمایید در همین گویش های مختلف عرفی در جامعه خودمان، برخی تعابیر در بین برخی اقوام و شهرها، بی ادبی است ولی همان تعبیر در شهری دیگر معنای بی ادبی و اهانت نمی دهد. لذا در چنین مواردی نمی توان قضاوت کلی و عمومی داشت بلکه به حسب مورد باید بررسی شود.
بنابر این، استفاده و تعبیر آوردن از «حمار» برای رساندن معنای حماقت و نادانی و تفکر نداشتن، بی ادبی محسوب نمی شود؛ زیرا این گونه تعبیر آوردن در کلام و ادبیات عرب و در عرف و گویش مخاطبین، امری کاملا عادی و معمولی بوده است و از آن بطور معمول استفاده می شده و اکنون نیز استفاده می شود بدون این که قصد توهین و بی ادبی در کار باشد.

1. جمعه، 5.
موضوع قفل شده است