صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توهین در قرآن!

نوشته
    269
    حضور
    5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    466

اشاره توهین در قرآن!

مسلمین معمولا خیلی روی اعتقاداتشان حساس هستند و اگر فکر کنند توهینی به اعتقاداتشان شده (حتی اگر در واقع هم نشده باشد و فقط فکر این را بکنند که شده) برخورد شدیدی میکنند و در این راه حتی از کشتن طرف مقابل هم دریغ نمیکنند و البته در جاهایی مثل اینجا به این بهانه معمولا پست های بسیاری را پاک میکنند یا نام کاربری را مسدود میکنند و از اینجور کارها.

حال من مثالی از قرآن میاورم که الله ساخته و پرداخته محمد علنا به ناباوران به قرآن توهین میکند:

سوره جمعه آیه 5:

مثل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [و] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏ نمايد.

حال من یک سوال دارم:

اگر نامسلمانی بیاید مسلمین را همچون خرانی بنامد که مثلا فلان کار را میکنند واکنش مسلمین چیست؟! آیا غیر از این است که به جرم توهین کردن به اسلام و مسلمین برایش حکم صادر میکنند؟! اگر بگویید نه که دروغ گفته اید اما اگر بگویید بله خب احترام به عقاید یک جاده 2 طرفه است و وقتی که شما به طرف مقابل یا اعتقاداتش توهین میکنید نباید انتظار داشته باشید که طرف مقابل ساکت بنشیند اما مسلمین همانطور که مثلا حق تبلیغ را اختصاصا برای خودشان در همه جای دنیا محترم میشمارند اما در کشورهای خودشان اجازه تبلیغ به کسی نمیدهند و در این مورد هم مسلمین مثل محمد این حق را فقط به خودشان داده که به طرف مقابل و اعتقاداتش توهین کنند و اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم میبینیم که چه در زمان محمد و چه بعد از او مسلمین کمترین توهینی را شدیدا پاسخ داده اند و حتی بعضا حکم به مرگ توهین کننده داده اند!

جوابتان چیست؟! آیا توهین کردن به نامسلمانان مثل آزادی تبلیغ حقی است که خدا فقط به مسلمین داده؟!
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۳/۱۵ در ساعت ۱۰:۱۹
    آب من تو یه جوب نمیره با راه راست!

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

توهین در قرآن!

کارشناس بحث: استاد میقات

5. صلوات ها 3

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

«مَثَلُ الَّذينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ يَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمين‏»
    كسانى كه مكلف به تورات شدند ولى حق آن را ادا نكردند، مانند درازگوشى هستند كه كتابهايى حمل مى‏ كند، (آن را بر دوش مى ‏كشد اما چيزى از آن نمى ‏فهمد)! گروهى كه آيات خدا را انكار كردند مثال بدى دارند، و خداوند قوم ستمگر را هدايت نمى ‏كند. (جمعه، 5)

با سلام و درود

روشن است که تعابیر با توجه به رسم و آداب و گویش یک قوم می تواند تعبیری بی ادبانه باشد، و در عین حال، همان تعبیر در نزد قومی دیگر چنین نباشد.

باید دید آیا تعبیری که در یک گفتار به کار رفته، در نزد آن قوم، بی ادبانه بوده یا نه.

عرب در اشعار و گفتار خود از این تشبیهات بسیار استفاده کرده، بدون این قصد توهین و بی احترامی داشته باشد.

قرآن از زبان قوم و تشبيهات و لغات آن ها براي تفهيم بهتر مقاصد بلند خود استفاده کرده است.

برای کسی که فقط به اسم تورات و یا قرائت آن اکتفا کرده و فکر و اندیشه ای در محتوای آن نمی کند، و یا برایش فرقی نمی کند کتابی ارزشمند ـ که راهنمای انسان به سعادت است ـ را همراه داشته باشد یا چوب و سنگ؛ چنین تعبیر کنایی و استعاره آوردن، کاملا گویا و رساننده مقصود است.

با این بیان، استفاده و تعبیر آوردن از «حمار» برای رساندن معنای حماقت و نادانی و تفکر نداشتن، بی ادبی محسوب نمی شود.

توهین در قرآن!

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

7. صلوات ها 7

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

این فقط برای پیروان تورات نیست، در همه ادیان حتی اسلام کسایی که فقط قرآن رو می خونن ولی هیچی ازش نمی فهمن هم همین مثال در موردشون صدق میکنه (وهابیت مگه غیر این هستن؟ و متاسفانه بعضی از شیعیان و اهل تسنن محترم که هیچی از قرآن نفهمیدن و به نفع خودشون از قرآن دارن استفاده می کنن و دارن کمک می کنن به اونایی که ضد اسلام هستن )

در ضمن چه توهینی؟ این فقط مثاله ، مثلا خدا بیاد بگه مثل انسان های نفهمی می مونه که خم شدن و کتاب ها رو روی کمرشون دارن حمل می کنن؟ بدون اینکه بفهمن چی هست؟

مثال از این قشنگترم مگه برای معرفی این انسان ها میشه پیدا کرد؟

هرچند من این حرفا رو برای شما نزدم، شما از نظر همه ی دوستان شناخته شده ای و نیت و قصدتون هم از بیان این شبهات مشخص هست

9. صلوات ها 5

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

نقل قول نوشته اصلی توسط Ṃᾄʀẓἷἔ نمایش پست ها
    هرچند من این حرفا رو برای شما نزدم، شما از نظر همه ی دوستان شناخته شده ای و نیت و قصدتون هم از بیان این شبهات مشخص هست
    نکته ی اصلی یادگیری یه مطلب جدیده نه شناسایی هدف پرسشگر و...!!!

به نظر من این تشبیه اصلا برازنده ی کلام خدا نیست!! مگه نه اینکه همه ی علوم و اخلاق متعلق به خداست!؟ پس چرا اینجا از مثال قشنگ تری استفاده نشده که از اخلاقیاتم دور نباشه!؟

11. صلوات

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood11 نمایش پست ها
    نکته ی اصلی یادگیری یه مطلب جدیده نه شناسایی هدف پرسشگر و...!!!
    البته که خیلی مهم هست هدف پرسشگر، چون اگه صرفا یادگیری باشه و یه سوال ساده، شخص پرسشگر وقتی جوابش داده شد خیلی منطقی اگرم مخالفتی داشته باشه بحث می کنه و به احتمال 99% قانع میشه

ولی در مورد ایشون جز ادعاها و دلایل بی سر و ته چیزی دستگیر کسی نمیشه

برای همین گفتم جوابی به ایشون ندادم چون نشستن ببینن کی چی میگه بیان مخالفت کنن

مخالفت کردن راحتترین کاری هست که هر انسانی می تونه انجام بده، پس ایشون هیچ هنری حتی تو مخالفت کردن هم ندارن

13. صلوات ها 3

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

نقل قول نوشته اصلی توسط Ṃᾄʀẓἷἔ نمایش پست ها
    البته که خیلی مهم هست هدف پرسشگر، چون اگه صرفا یادگیری باشه و یه سوال ساده، شخص پرسشگر وقتی جوابش داده شد خیلی منطقی اگرم مخالفتی داشته باشه بحث می کنه و به احتمال 99% قانع میشه

ولی در مورد ایشون جز ادعاها و دلایل بی سر و ته چیزی دستگیر کسی نمیشه

برای همین گفتم جوابی به ایشون ندادم چون نشستن ببینن کی چی میگه بیان مخالفت کنن

مخالفت کردن راحتترین کاری هست که هر انسانی می تونه انجام بده، پس ایشون هیچ هنری حتی تو مخالفت کردن هم ندارن
    یادگیری پرسشگر به ما مربوط نیست! مهم یادگیری خودمونه! و اگه بی دلیل مخالفت کنه نتیجه میگیریم که جواب داده شده درسته!

علاقه
    موضوعات مربوط به رشته تحصیلی خودم
    نوشته
    183
    حضور
    5 روز 13 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    35
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1007

إِنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَحْيِي أَن يَضْرِبَ مَثَلاً مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُواْ فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِينَ كَفَرُواْ فَيَقُولُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَـذَا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثِيراً وَيَهْدِي بِهِ كَثِيراً وَمَا يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفَاسِقِينَ(26 بقره)
    خدا ابايی ندارد که به پشه و کمتر از آن مثل بزند آنان که ايمان ، آورده اند می دانند که آن مثل درست و از جانب پروردگار آنهاست و اما کافران می گويند که خدا از اين مثل چه می خواسته است ? بسياری را بدان گمراه می کند و بسياری را هدايت اما تنها فاسقان را گمراه می کند

شان نزول آیه
    جمعى از مفسران از ابن عباس نقل كرده‏اند: هنگامى كه خداوند در آيات گذشته پيرامون منافقين، دو مثال براى آنها بيان كرد (مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ ناراً ...- و- أَوْ كَصَيِّبٍ مِنَ السَّماءِ ...) منافقين گفتند خداوند برتر و بالاتر از اين است كه چنين مثالهايى بزند و از اين راه در وحى بودن قرآن اظهار ترديد كردند. در اين موقع آيه 26 نازل شد و به آنها پاسخ گفت. بعضى ديگر گفته‏اند: هنگامى كه در آيات قرآن، مثلهايى به "ذباب" (مگس) و "عنكبوت" نازل گرديد، جمعى از مشركان اين موضوع را بهانه قرار داده زبان به انتقاد گشودند و مسخره كردند كه اين چگونه وحى آسمانى است‏ كه سخن از "عنكبوت" و "مگس" مى‏گويد؟ آيه فوق نازل شد و با تعبيراتى زنده به آنها جواب داد.

16. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط *یا زهرا* نمایش پست ها
    إِنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَحْيِي أَن يَضْرِبَ مَثَلاً مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُواْ فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِينَ كَفَرُواْ فَيَقُولُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَـذَا مَثَلاً يُضِلُّ بِهِ كَثِيراً وَيَهْدِي بِهِ كَثِيراً وَمَا يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفَاسِقِينَ(26 بقره)
    خدا ابايی ندارد که به پشه و کمتر از آن مثل بزند آنان که ايمان ، آورده اند می دانند که آن مثل درست و از جانب پروردگار آنهاست و اما کافران می گويند که خدا از اين مثل چه می خواسته است ? بسياری را بدان گمراه می کند و بسياری را هدايت اما تنها فاسقان را گمراه می کند

شان نزول آیه
    جمعى از مفسران از ابن عباس نقل كرده‏اند: هنگامى كه خداوند در آيات گذشته پيرامون منافقين، دو مثال براى آنها بيان كرد (مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ ناراً ...- و- أَوْ كَصَيِّبٍ مِنَ السَّماءِ ...) منافقين گفتند خداوند برتر و بالاتر از اين است كه چنين مثالهايى بزند و از اين راه در وحى بودن قرآن اظهار ترديد كردند. در اين موقع آيه 26 نازل شد و به آنها پاسخ گفت. بعضى ديگر گفته‏اند: هنگامى كه در آيات قرآن، مثلهايى به "ذباب" (مگس) و "عنكبوت" نازل گرديد، جمعى از مشركان اين موضوع را بهانه قرار داده زبان به انتقاد گشودند و مسخره كردند كه اين چگونه وحى آسمانى است‏ كه سخن از "عنكبوت" و "مگس" مى‏گويد؟ آيه فوق نازل شد و با تعبيراتى زنده به آنها جواب داد.
    چقدر جالب

بعد بعضیا می گن آدما عوض شدن

تاریخ و آدما همه تکرار می شن

18. صلوات ها 2

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,197
    حضور
    144 روز 14 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44204

نقل قول نوشته اصلی توسط m@hdi نمایش پست ها
    مسلمین معمولا خیلی روی اعتقاداتشان حساس هستند و اگر فکر کنند توهینی به اعتقاداتشان شده (حتی اگر در واقع هم نشده باشد و فقط فکر این را بکنند که شده) برخورد شدیدی میکنند و در این راه حتی از کشتن طرف مقابل هم دریغ نمیکنند و البته در جاهایی مثل اینجا به این بهانه معمولا پست های بسیاری را پاک میکنند یا نام کاربری را مسدود میکنند و از اینجور کارها.

حال من مثالی از قرآن میاورم که الله ساخته و پرداخته محمد علنا به ناباوران به قرآن توهین میکند:

سوره جمعه آیه 5:

مثل كسانى كه [عمل به] تورات بر آنان بار شد [و بدان مكلف گرديدند] آنگاه آن را به كار نبستند همچون مثل خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏كشد [و] چه زشت است وصف آن قومى كه آيات خدا را به دروغ گرفتند و خدا مردم ستمگر را راه نمى‏ نمايد.

حال من یک سوال دارم:

اگر نامسلمانی بیاید مسلمین را همچون خرانی بنامد که مثلا فلان کار را میکنند واکنش مسلمین چیست؟! آیا غیر از این است که به جرم توهین کردن به اسلام و مسلمین برایش حکم صادر میکنند؟! اگر بگویید نه که دروغ گفته اید اما اگر بگویید بله خب احترام به عقاید یک جاده 2 طرفه است و وقتی که شما به طرف مقابل یا اعتقاداتش توهین میکنید نباید انتظار داشته باشید که طرف مقابل ساکت بنشیند اما مسلمین همانطور که مثلا حق تبلیغ را اختصاصا برای خودشان در همه جای دنیا محترم میشمارند اما در کشورهای خودشان اجازه تبلیغ به کسی نمیدهند و در این مورد هم مسلمین مثل محمد این حق را فقط به خودشان داده که به طرف مقابل و اعتقاداتش توهین کنند و اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم میبینیم که چه در زمان محمد و چه بعد از او مسلمین کمترین توهینی را شدیدا پاسخ داده اند و حتی بعضا حکم به مرگ توهین کننده داده اند!

جوابتان چیست؟! آیا توهین کردن به نامسلمانان مثل آزادی تبلیغ حقی است که خدا فقط به مسلمین داده؟!

با عرض سلام

وقتی یه موجودی عین لفظ در وجودش هست وقتی خطاب میکنیم ای فلانی فلان .

چون عین لفظ در وجودش هست دیگه توهین محسوب نمیشه که ( چون فلانی فلان هست دیگه )

اگر هم ناراحت شد باید یه لیوان اب بخوره و سعی کنه خودش رو اصلاح کنه

زمانی فرد باید موردی رو توهین بداند که پاک باشد و اون لفظ در وجودش نباشه !

خداوند هم میگوید که انها چون فلان کاررا کردند عین خر هستند . ( مثل اینکه خر بود و خطاب میکنیم خر )

خداوند عالم اگاه هست و میدونه چه انسانی پاک هست و چه انسانی ناپاک ( چه انسانی در چه حدی تنزل کزده و چه انسانی در چه حدی صعود ..)

شما به حیوان خر اینقدر خر خطاب کنید که خسته بشید . توهینی هم ر کار نیست چون ذاتا خر هست دیگر ...
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

20. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری