جمع بندی شخص نابینا در قیامت

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شخص نابینا در قیامت

باسلام
ایااین که اگرکسی کور یاکربکیرد کور وکر هم به عالم برزخ میرود حقیقت دارد یانه؟
یاحق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

احمد;602464 نوشت:
باسلام
یاحق

سلام علیکم
سوالی که بیان فرموده اید نشات گرفته از یک از آیات قرآن یاست که مطرح می شود وآیه شریفه این است:
وَ مَنْ كانَ في‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبيلاً (اسراء/72)
و هر كه در اين [دنيا] كور[دل‏] باشد در آخرت [هم‏] كور[دل‏] و گمراهتر خواهد بود.
ظاهر آیه شریفه نشان می دهد که هر کس در این دنیا کور باشد در آخرت هم کور خواهد بود. وکسانی از اهل سنت که ظاهر گرا هستند واعتقاد به تفسیر وتاویل قرآن ندارند آیه را طبق ظاهر آن بیان می کنند. اما ما نظرمان این چنین نیست. لذا بنده در این تفسیر وتوضیحی که مرحوم فیض در تفسیر شریف صافی بیان داشته اند عرض می کنم.ایشان می فرمایند:
وَ مَنْ كانَ فِي هذِهِ أَعْمى‏ أعمى القلب لا يبصر رشده و لا يهتدي إلى‏ طريق النّجاة فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا لا يهتدي إلى‏ طريق الجنّة.
(کسی که در این دنیا کور است یعنی قلبش کور است وراه نجات را پیدا نمی کند، وچنین آدمی به بهشت راه نخواهد یافت)
في التوحيد عن الباقر عليه السلام في هذه الآية من لم يدلّه خلق السموات و الأرض و اختلاف الليل و النهار و دوران الفلك و الشمس و القمر و الآيات العجيبات على‏ أنّ وراء ذلك أمراً أعظم منه‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا.
(مرحوم صدوق در کتاب توحید از امام باقر عایه السلام نقل می کند که در مورد این آیه شریفه فرمود: مراد از این اعمی کسی است که خلقت سماوات وزمین واختلاف موجود بین روز وشب وگردش فلک وخورشید وماه ونشانه های خارق العاده موجود در آنها او را دلالت نمی کند بر اینکه ماوراء ودر پس اینها امری وخلقت وحقایقی بزرگتر از اینها هست.
یعنی شخص با دیدن عجایب خلقت ونشانه های موجود در آسمان وزمین بر وجود وحقانیت خدا بازهم از او روگردان است وچنین آدمی در دنیا کور دل ودر آخرت کور چشم هست)
وفي العيون عن الرضا عليه السلام إيّاك و قول الجهال أهل العمى و الضلال الذين يزعمُون أنّ اللَّه جلّ و تقدّس موجود في الآخرة للحساب و الثواب و العقاب و ليسَ بموجود في الدنيا للطاعة و الرجاء و لو كان في الوجود للَّه عزّ و جلّ نقص و اهتضام لم يوجد في الآخرة أبداً و لكن القوم تاهوا و عموا و صمّوا عن الحق من حيث لا يعلمُون و ذلك قوله عزّ و جلّ‏ مَنْ كانَ فِي هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا يعني أعمى‏ عن الحقائق الموجودة.
(
در این حدیث شریف امام رضا علیه السلام که در عیون اخبار الرضا آمده است اشاره می فرمایند: از گفتارجهال ونادانان بپرهیزید کسانی که گمان می کنند خداوند تنها در قیامت برای حساب وثواب وعقاب موجود خواهد بود ودر این دنیا وجود ندادر تا اطاعت شود ....ولکن این افراد به بیراهه رفته اند واز حق روگردان شده انداز آنجهت که نمی دانند واین مصداق وحقیقت آیه شریفه است)
و في الخصال عن أمير المؤمنين عليه السلام أشدّ العمى‏ من عمِي عن فضلنا و ناصَبَنا العداوة بلا ذنب سبق إليه منّا إلّا أن دعونا إلى الحق و دعاه من سوانا إلى الفتنة و الدنيا فأتاهما و نصب البراءة منّا و العداوة.(فیض کاشانی، تفسیر صافی، ج3، ص207)
در این دیث هم که امام علی علیه السلام کوردلان را همان دشمنان اهل بیت(ع) معرفی می کنند.
پس مشخص می شود که این کوران قیامت کسانی نیستند که به ظاهر از بینایی محروم هستند بلکه کسانی هستند که قلبشان از دیدن حقیقت یعنی توحید وولایت کور است.
وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏ (طه/124)
و هر كس از ياد من دل بگرداند، در حقيقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخيز او را نابينا محشور مى‏كنيم.»
مى‏گويد: «پروردگارا، چرا مرا نابينا محشور كردى با آنكه بينا بودم؟»
قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَني‏ أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصيراً (125)
این دو آیه شریفه سوره مبارکه طه هم مساله بهتر روشن می کنند که کسانی که از ذکر ویاد الهی روگردان هستند معیشت وزندگی تنگی دارند ودر قیامت نیز نابینا محشور خواهند شد. واین شخص خطاب به خداوند متعال می فرماید: من در دنیا چشم داشتم ومی دیدم چرا الان کو رهستم. ودر ادامه آیاد دارد که خداوند می فرماید: تو در دنیا ما را فراموش کردی وما هم الان تو را فراموش کرده ایم یعنی رهایت کرده ایم.
و في الكافي في قوله تَعالى‏ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي‏ قال ولاية امير المؤمنين عليه السلام‏ أَعْمى‏ قال يعني أعمى البصر في الآخرة و أعمى القلب في الدنيا عن ولاية امير المؤمنين عليه السلام و هو متحيّر في القيامة يقول‏ لِمَ حَشَرْتَنِي‏ الآية قال الآيات الأئمّة عليهم السلام‏ فَنَسِيتَها يعني تركتها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ‏ تترك في النّار كما تركت الائمّة فلم تطع أمرهم و لم تسمع قولهم(فیض، صافی، ص325)
در این حدیث شریف هم که کلینی در کافی نقل کرده است ومرحوم فیض ازآنجا نقل می کند معصوم می فرماید: مراد از اعراض از ذکر اعراض از ولایت امیرالمومنین (ع) است واین شخص در قیامت متحیر وآواره وسرگردان خواهد بود یعنی کور دل در دنیا وکور چشم در آخرت وچون این شخص در دنیا ائمه(ع) را رها کرده بود خداوند هم د رقیامت او را در آتش جهنم رها خواهد کرد.
از این آیات شریفه واحادیثی که بیان شد این نتیجه به دست می آید که معیار توحید وولایت اهل بیت(ع) است وراه رسیدن به توحید واقعی هم فقط از طریق اهل بیت(ع) ممکن است. کسی که این ولایت را قبول نداشته باشد وچشم وگوشش از شنیدن آن اباء کند در دنیا وآخرت کور است. وکسی که ولایت آنها را قبول کند مثل ابن بصیر وابن مکفوف با اینکه در این دنیا به ظاهر کور است اما در آخرت بینا خواهد بود. چون معیار ومهم در آیات وروایات دینی کور دلی است وروشن دلی است نه ظاهری.

[="Tahoma"][="Navy"]

احمد;602464 نوشت:
باسلام
یاحق

سلام
کوری و کری جسمانی ربطی به کوری و کری معنوی ندارد و از آنجا که برزخ و قیامت فوق ماده اند لذا این کوری و کری به آن عوالم سرایت نمی یابد
بلکه کافر هم در آخرت می بیند الا اینکه آن چیزی که در دنیا نمی دید آنجا نمی بیند و آن باور درونی به این حقیقت است که همه عالم مخلوق خالقی یکتا و پرورش یافته رب واحد می باشد
کافر در قیامت هرچند رابطه حقانی خدا و خلق را می بیند اما نمی تواندآنرا باور کند چون باور را باید از این دنیا با خود می برد و نبرد لذا فرمود : من کان فی هذه اعمی فهو فی الاخره اعمی و اضل سبیلا و دلیل اینکه آنجا گمراهتر است این است که رابطه خالق و مخلوق آنجا مشهود اوست چیزی که در دنیا بخاطر حجاب جسمانی نمی دید ، در عین حال آنرا باور نمی کند
یا علیم[/]

محی الدین;604000 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]
سلام
کوری و کری جسمانی ربطی به کوری و کری معنوی ندارد و از آنجا که برزخ و قیامت فوق ماده اند لذا این کوری و کری به آن عوالم سرایت نمی یابد
بلکه کافر هم در آخرت می بیند الا اینکه آن چیزی که در دنیا نمی دید آنجا نمی بیند و آن باور درونی به این حقیقت است که همه عالم مخلوق خالقی یکتا و پرورش یافته رب واحد می باشد
کافر در قیامت هرچند رابطه حقانی خدا و خلق را می بیند اما نمی تواندآنرا باور کند چون باور را باید از این دنیا با خود می برد و نبرد لذا فرمود : من کان فی هذه اعمی فهو فی الاخره اعمی و اضل سبیلا و دلیل اینکه آنجا گمراهتر است این است که رابطه خالق و مخلوق آنجا مشهود اوست چیزی که در دنیا بخاطر حجاب جسمانی نمی دید ، در عین حال آنرا باور نمی کند
یا علیم
[/]

باسلام
کوری باگمراهی همراه است پس کوری ظاهری میتواندباشدونه درونی
اگربی ربط هست پس قطعا فرشتگان بایدکوروکرازدیدن عالم ماده باشنددرحالی که چنین چون برزخ فوق ماده هست وهم چنین بعدبرترمادی انسان نبایدفاقدان باشد اگرقراربراین است که کوری وکری به برزخ سرایت نکند پس چرابینایی وشنوایی سرایت کند!؟
یاحق

محی الدین;604000 نوشت:
سلام

با عرض سلام وادب
قابل توجه دوست بزرگوارم جناب محی الدین، ما چون به معاد جسمانی اعتقاد داریم لذا نمی توان به صراحت نفی کرد که کوری جسمانی در آنجا نباشد.

[="Tahoma"][="Navy"]

احمد;604066 نوشت:
اسلام
کوری باگمراهی همراه است پس کوری ظاهری میتواندباشدونه درونی
اگربی ربط هست پس قطعا فرشتگان بایدکوروکرازدیدن عالم ماده باشنددرحالی که چنین چون برزخ فوق ماده هست وهم چنین بعدبرترمادی انسان نبایدفاقدان باشد اگرقراربراین است که کوری وکری به برزخ سرایت نکند پس چرابینایی وشنوایی سرایت کند!؟
یاحق

سلام
در بسیاری از آیات قرآن کریم کفر را کوری و کری دانست از طرف دیگر اگر قرار باشد کور و کر ظاهری به دامنه برزخ و قیامت کشیده شود پس مومنانی که کور مادرزاد بوده اند مانند جناب ابو بصیر باید آنجا کور و کر باشد اما اینکه فرشتگان نسبت به عالم ماده کور و کر نیستند دلیلش اشراف وجودی و ادراکی آنهاست در حالیکه حواس ظاهر محیط بر عوالم معنوی نیست .
باید توجه داشت که انسان در ازای هر حاسه ظاهری یک حاسه باطنی دارد یعنی چشم و گوش برزخی دارد اما ایمان مرتبه ای بالاتر از وجود برزخی است آن به مرتبه عقل و قلب انسان مربوط است لذا کافر که عقلا و قلبا حق را ندید و اثبات نکرد در آخرت هم نخواهد دید هرچند حواس باطنی برزخی او کار می کند و خود را در آنجا با نظامی برتر و بالاتر می یابد . در عین حال نمی تواند ایمان را که مکتسب قلبی است داشته باشد چون محل انعقاد این حقیقت حیات دنیوی بود
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

کریم;604094 نوشت:
قابل توجه دوست بزرگوارم جناب محی الدین، ما چون به معاد جسمانی اعتقاد داریم لذا نمی توان به صراحت نفی کرد که کوری جسمانی در آنجا نباشد.

سلام
کوری جسمانی اسباب جسمانی دارد می توانید بفرمایید کدام سبب جسمانی باعث کوری آخرتی است ؟
دیگر اینکه عمومیت آیه من کان فی هذه اعمی را چه می کنید ؟ این آیه شریفه که شامل مومنان کور هم می شود اگر بخواهیم به نحو ظاهری تفسیرش کنیم
یا علیم[/]

محی الدین;604135 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]
سلام
در بسیاری از آیات قرآن کریم کفر را کوری و کری دانست از طرف دیگر اگر قرار باشد کور و کر ظاهری به دامنه برزخ و قیامت کشیده شود پس مومنانی که کور مادرزاد بوده اند مانند جناب ابو بصیر باید آنجا کور و کر باشد اما اینکه فرشتگان نسبت به عالم ماده کور و کر نیستند دلیلش اشراف وجودی و ادراکی آنهاست در حالیکه حواس ظاهر محیط بر عوالم معنوی نیست .
باید توجه داشت که انسان در ازای هر حاسه ظاهری یک حاسه باطنی دارد یعنی چشم و گوش برزخی دارد اما ایمان مرتبه ای بالاتر از وجود برزخی است آن به مرتبه عقل و قلب انسان مربوط است لذا کافر که عقلا و قلبا حق را ندید و اثبات نکرد در آخرت هم نخواهد دید هرچند حواس باطنی برزخی او کار می کند و خود را در آنجا با نظامی برتر و بالاتر می یابد . در عین حال نمی تواند ایمان را که مکتسب قلبی است داشته باشد چون محل انعقاد این حقیقت حیات دنیوی بود
یا علیم
[/]

باسلام
شمابه انتقال حواس کوری وکری شنوایی وبینایی دربرزخ اعتقادداریدفقط اسمی غیرازان بران میگزارید اولا ایاچون کافرکوردل بوده امکان ندارد کورظاهری شوددران دنیا به دلیل کوردلی که نتیجه اش گمراهیست؟!
واینکه شمابرای چشم وگوش وکوری وکری ظاهری نام باطنی دربرزخ بران گزاشتیدکه این منافاتی باحرف ماندارد
یاحق

احمد;604217 نوشت:
اسلام
شمابه انتقال حواس کوری وکری شنوایی وبینایی دربرزخ اعتقادداریدفقط اسمی غیرازان بران میگزارید اولا ایاچون کافرکوردل بوده امکان ندارد کورظاهری شوددران دنیا به دلیل کوردلی که نتیجه اش گمراهیست؟!
واینکه شمابرای چشم وگوش وکوری وکری ظاهری نام باطنی دربرزخ بران گزاشتیدکه این منافاتی باحرف ماندارد
یاحق

سلام
بحث نامگذاری نیست
مگر کفر کافر در دنیا چشم ظاهری اش را کور کرده که در آخرت کور کند ؟
منظور از کوری کافر در آخرت نابینایی قلب او از دیدن حقیقت است این همان نابینایی است که در دنیا هم داشت الا اینکه در آخرت با برداشته شدن پرده ها باز کوردل می ماند لذا اضل و اعمی است
لطفا پست بعد را هم بخوانید
یا علیم

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
اگر بخواهیم بطور منطقی آیه من کان فی هذه اعمی فهو فی الاخره اعمی و اضل سبیلا را تحلیل کنیم اینطوری است
الف - منظور از نابینایی نابینایی ظاهری است آنوقت نتیجه اش این است که هرکس در دنیا از نعمت بینایی محروم بوده در آخرت هم محروم است و در این مورد فرقی بین مومن و کافر نیست
ب- منظور از نابینایی نابینایی باطنی و قلبی است آنوقت نتیجه اش این است که هرکس در دنیا با کفر به حقیقت وجود خدا و یگانگی او باور نداشته در آخرت هم باور نخواهد داشت هرچند حقیقت در آخرت خود را نمایان می سازد اما باور در او شکل نمی گیرد پس آیه خاص کفار است و مومنان را شامل نمی شود
باید توجه داشت که آیاتی از قرآن کریم هم بر بینایی ظاهری همگان بعد از مرگ ( که اولین مرحله از مراحل معاد است ) و قیامت دلالت دارد بطور مثال :
[سوره ق (50): آيات 19 تا 22]
وَ جاءَتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ذلِكَ ما كُنْتَ مِنْهُ تَحِيدُ (19) وَ نُفِخَ فِي الصُّورِ ذلِكَ يَوْمُ الْوَعِيدِ (20) وَ جاءَتْ كُلُّ نَفْسٍ مَعَها سائِقٌ وَ شَهِيدٌ (21) لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ (22)
ترجمه:
19- و سرانجام سكرات مرگ به حق فرا مى‏رسد (و به انسان گفته مى‏شود) اين همان چيزى است كه از آن مى‏گريختى! 20- و در صور دميده مى‏شود، آن روز، روز تحقق وعده وحشتناك است.
21- و هر انسانى وارد محشر مى‏گردد در حالى كه همراه او سوق دهنده و گواهى است.
22- (به او خطاب مى‏شود) تو از اين صحنه (و دادگاه بزرگ) غافل بودى، و ما پرده را از چشم تو كنار زديم، و امروز چشمت كاملا تيز بين است
و برخی آیات بر بینایی ظاهری کفار دلالت دارد :
إِنْ كادَ لَيُضِلُّنا عَنْ آلِهَتِنا لَوْ لا أَنْ صَبَرْنا عَلَيْها وَ سَوْفَ يَعْلَمُونَ حِينَ يَرَوْنَ الْعَذابَ مَنْ أَضَلُّ سَبِيلاً (فرقان 42)
ترجمه:
اگر ما بر پرستش خدايانمان استقامت نكنيم بيم آن مى‏رود كه او ما را گمراه سازد! اما هنگامى كه عذاب الهى را ديدند به زودى مى‏فهمند چه كسى گمراه بوده است
و این آیه شریفه :
وَ مَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ وَلِيٍّ مِنْ بَعْدِهِ وَ تَرَى الظَّالِمِينَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذابَ يَقُولُونَ هَلْ إِلى‏ مَرَدٍّ مِنْ سَبِيلٍ (44) وَ تَراهُمْ يُعْرَضُونَ عَلَيْها خاشِعِينَ مِنَ الذُّلِّ يَنْظُرُونَ مِنْ طَرْفٍ خَفِيٍّ وَ قالَ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ الْخاسِرِينَ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْلِيهِمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَلا إِنَّ الظَّالِمِينَ فِي عَذابٍ مُقِيمٍ (45) وَ ما كانَ لَهُمْ مِنْ أَوْلِياءَ يَنْصُرُونَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ مَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ سَبِيلٍ (46)
ترجمه:
44- كسى را كه خدا گمراه كند ولى و ياورى بعد از او نخواهد داشت، و ظالمان را (روز قيامت) مى‏بينى كه وقتى عذاب الهى را مشاهده مى‏كنند، مى‏گويند: آيا راهى به سوى بازگشت (و جبران) وجود دارد؟! 45- و آنها را مى‏بينى كه بر آتش عرضه مى‏شوند در حالى كه از شدت مذلت خاشعند، و زير چشمى (به آن) نگاه مى‏كنند، و كسانى كه ايمان آورده‏اند مى‏گويند زيان كاران واقعى آنها هستند كه خود و خانواده خويش را روز قيامت از دست داده‏اند آگاه باشيد كه ظالمان (امروز) در عذاب دائمند.
46- آنها جز خدا اولياء و ياورانى ندارند كه ياريشان كند، و هر كس را خدا گمراه سازد راه نجاتى براى او نيست

پس با توجه به این آیات برخورداری همه اهل محشر ( مومن و کافر ) از بینایی ظاهری مسلم است از طرف دیگر فرمود نابینایان دنیا نابینایان آخرتند . جمع بین این دو ما را به این نتیجه می رساند که منظور از نابینایی نابینایی باطنی و قلبی است که مخصوص کفار است .
در آیه ذیل هم به این معنا تصریح فرمود :
[سوره الحج (22): آیه 46 ]
أَ فَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِها أَوْ آذانٌ يَسْمَعُونَ بِها فَإِنَّها لا تَعْمَى الْأَبْصارُ وَ لكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ (46)
ترجمه:
46- آيا آنها سير در زمين نكردند تا دلهايى داشته باشند كه با آن حقيقت را درك كنند يا گوشهاى شنوايى كه نداى حق را بشنوند چرا كه چشم‏هاى ظاهر نابينا نمى‏شود بلكه دلهايى كه در سينه‏ ها جاى دارد بينايى را از دست مى‏دهد!
یا علیم[/]

محی الدین;604612 نوشت:

سلام
بحث نامگذاری نیست
مگر کفر کافر در دنیا چشم ظاهری اش را کور کرده که در آخرت کور کند ؟
منظور از کوری کافر در آخرت نابینایی قلب او از دیدن حقیقت است این همان نابینایی است که در دنیا هم داشت الا اینکه در آخرت با برداشته شدن پرده ها باز کوردل می ماند لذا اضل و اعمی است
لطفا پست بعد را هم بخوانید
یا علیم

باسلام
این استدلال اصلا منطقی نیس اگراین گونه است حقیرمیگم من دردنیاگناه کردم چرادراخرت مجازات شم؟؟این راچگونه پاسخ میدهید؟!
چون کافردردنیباچشم بینادلش کوربوده دراخرت چشمش کورخواهد بودتاحقیقتی که دلش به ان نرسیده رانبیند
یاحق

محی الدین;604618 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]سلام :
[سوره الحج (22): آیه 46 ]
أَ فَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِها أَوْ آذانٌ يَسْمَعُونَ بِها فَإِنَّها لا تَعْمَى الْأَبْصارُ وَ لكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ (46)
ترجمه:
46- آيا آنها سير در زمين نكردند تا دلهايى داشته باشند كه با آن حقيقت را درك كنند يا گوشهاى شنوايى كه نداى حق را بشنوند چرا كه چشم‏هاى ظاهر نابينا نمى‏شود بلكه دلهايى كه در سينه‏ ها جاى دارد بينايى را از دست مى‏دهد!
یا علیم
[/]

باسلام
اولا پرده که درشماره 22 بیان کردیددال برکوربودن انسان نیست زیراهمین الان هم این پرده برتمام انسان هاست که جنیان وستون های اسمانی رانمیتوانند ببینندقسمت اول صحبت هایتان رادرپست قبل گفتیم وقسمت کپی شده به احوال انسان هادردنیادارد اینکه چشم ظاهری هم اگرکورشودچشم باطنی نیزهست پس انسان ,,,دردنیا,,,,هرگزکورنیست
یاحق

احمد;604666 نوشت:
باسلام به احوال انسان هادردنیادارد اینکه چشم ظاهری هم اگرکورشودچشم باطنی نیزهست پس انسان ,,,دردنیا,,,,هرگزکورنیست
یاحق

اصلاح میکنم که دردنیا هرگزکورافریده نشده واگرظاهرش کورباشد به اوباطن بیناداده شده حال اگرشخصی باکوری ظاهری دلش راهم کورکردبدیهیست دربرزخ کوراست وبرعکس اگرکسی کورباشدامادلش به حقایق بینادربرزخ کورنخواهد بود ایه مذکوراشاره به ارتباط متاسب ظاهری وباطنی دارد
یاحق

کریم;603982 نوشت:
سلام علیکم
سوالی که بیان فرموده اید نشات گرفته از یک از آیات قرآن یاست که مطرح می شود وآیه شریفه این است:
وَ مَنْ كانَ في‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبيلاً (اسراء/72)
ظاهر آیه شریفه نشان می دهد که هر کس در این دنیا کور باشد در آخرت هم کور خواهد بود. وکسانی از اهل سنت که ظاهر گرا هستند واعتقاد به تفسیر وتاویل قرآن ندارند آیه را طبق ظاهر آن بیان می کنند. اما ما نظرمان این چنین نیست. لذا بنده در این تفسیر وتوضیحی که مرحوم فیض در تفسیر شریف صافی بیان داشته اند عرض می کنم.ایشان می فرمایند:
وَ مَنْ كانَ فِي هذِهِ أَعْمى‏ أعمى القلب لا يبصر رشده و لا يهتدي إلى‏ طريق النّجاة فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا لا يهتدي إلى‏ طريق الجنّة.
(کسی که در این دنیا کور است یعنی قلبش کور است وراه نجات را پیدا نمی کند، وچنین آدمی به بهشت راه نخواهد یافت)
في التوحيد عن الباقر عليه السلام في هذه الآية من لم يدلّه خلق السموات و الأرض و اختلاف الليل و النهار و دوران الفلك و الشمس و القمر و الآيات العجيبات على‏ أنّ وراء ذلك أمراً أعظم منه‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا.
(مرحوم صدوق در کتاب توحید از امام باقر عایه السلام نقل می کند که در مورد این آیه شریفه فرمود: مراد از این اعمی کسی است که خلقت سماوات وزمین واختلاف موجود بین روز وشب وگردش فلک وخورشید وماه ونشانه های خارق العاده موجود در آنها او را دلالت نمی کند بر اینکه ماوراء ودر پس اینها امری وخلقت وحقایقی بزرگتر از اینها هست.
یعنی شخص با دیدن عجایب خلقت ونشانه های موجود در آسمان وزمین بر وجود وحقانیت خدا بازهم از او روگردان است وچنین آدمی در دنیا کور دل ودر آخرت کور چشم هست)
وفي العيون عن الرضا عليه السلام إيّاك و قول الجهال أهل العمى و الضلال الذين يزعمُون أنّ اللَّه جلّ و تقدّس موجود في الآخرة للحساب و الثواب و العقاب و ليسَ بموجود في الدنيا للطاعة و الرجاء و لو كان في الوجود للَّه عزّ و جلّ نقص و اهتضام لم يوجد في الآخرة أبداً و لكن القوم تاهوا و عموا و صمّوا عن الحق من حيث لا يعلمُون و ذلك قوله عزّ و جلّ‏ مَنْ كانَ فِي هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبِيلًا يعني أعمى‏ عن الحقائق الموجودة.
(
در این حدیث شریف امام رضا علیه السلام که در عیون اخبار الرضا آمده است اشاره می فرمایند: از گفتارجهال ونادانان بپرهیزید کسانی که گمان می کنند خداوند تنها در قیامت برای حساب وثواب وعقاب موجود خواهد بود ودر این دنیا وجود ندادر تا اطاعت شود ....ولکن این افراد به بیراهه رفته اند واز حق روگردان شده انداز آنجهت که نمی دانند واین مصداق وحقیقت آیه شریفه است)
و في الخصال عن أمير المؤمنين عليه السلام أشدّ العمى‏ من عمِي عن فضلنا و ناصَبَنا العداوة بلا ذنب سبق إليه منّا إلّا أن دعونا إلى الحق و دعاه من سوانا إلى الفتنة و الدنيا فأتاهما و نصب البراءة منّا و العداوة.(فیض کاشانی، تفسیر صافی، ج3، ص207)
در این دیث هم که امام علی علیه السلام کوردلان را همان دشمنان اهل بیت(ع) معرفی می کنند.
پس مشخص می شود که این کوران قیامت کسانی نیستند که به ظاهر از بینایی محروم هستند بلکه کسانی هستند که قلبشان از دیدن حقیقت یعنی توحید وولایت کور است.
وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏ (طه/124)
و هر كس از ياد من دل بگرداند، در حقيقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخيز او را نابينا محشور مى‏كنيم.»
قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَني‏ أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصيراً (125)
این دو آیه شریفه سوره مبارکه طه هم مساله بهتر روشن می کنند که کسانی که از ذکر ویاد الهی روگردان هستند معیشت وزندگی تنگی دارند ودر قیامت نیز نابینا محشور خواهند شد. واین شخص خطاب به خداوند متعال می فرماید: من در دنیا چشم داشتم ومی دیدم چرا الان کو رهستم. ودر ادامه آیاد دارد که خداوند می فرماید: تو در دنیا ما را فراموش کردی وما هم الان تو را فراموش کرده ایم یعنی رهایت کرده ایم.
و في الكافي في قوله تَعالى‏ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي‏ قال ولاية امير المؤمنين عليه السلام‏ أَعْمى‏ قال يعني أعمى البصر في الآخرة و أعمى القلب في الدنيا عن ولاية امير المؤمنين عليه السلام و هو متحيّر في القيامة يقول‏ لِمَ حَشَرْتَنِي‏ الآية قال الآيات الأئمّة عليهم السلام‏ فَنَسِيتَها يعني تركتها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ‏ تترك في النّار كما تركت الائمّة فلم تطع أمرهم و لم تسمع قولهم(فیض، صافی، ص325)
در این حدیث شریف هم که کلینی در کافی نقل کرده است ومرحوم فیض ازآنجا نقل می کند معصوم می فرماید: مراد از اعراض از ذکر اعراض از ولایت امیرالمومنین (ع) است واین شخص در قیامت متحیر وآواره وسرگردان خواهد بود یعنی کور دل در دنیا وکور چشم در آخرت وچون این شخص در دنیا ائمه(ع) را رها کرده بود خداوند هم د رقیامت او را در آتش جهنم رها خواهد کرد.
از این آیات شریفه واحادیثی که بیان شد این نتیجه به دست می آید که معیار توحید وولایت اهل بیت(ع) است وراه رسیدن به توحید واقعی هم فقط از طریق اهل بیت(ع) ممکن است. کسی که این ولایت را قبول نداشته باشد وچشم وگوشش از شنیدن آن اباء کند در دنیا وآخرت کور است. وکسی که ولایت آنها را قبول کند مثل ابن بصیر وابن مکفوف با اینکه در این دنیا به ظاهر کور است اما در آخرت بینا خواهد بود. چون معیار ومهم در آیات وروایات دینی کور دلی است وروشن دلی است نه ظاهری.

باسلام

حساب انسان های مجنون چگونه است
یاحق

محی الدین;604145 نوشت:
سلام
کوری جسمانی اسباب جسمانی دارد می توانید بفرمایید کدام سبب جسمانی باعث کوری آخرتی است ؟
دیگر اینکه عمومیت آیه من کان فی هذه اعمی را چه می کنید ؟ این آیه شریفه که شامل مومنان کور هم می شود اگر بخواهیم به نحو ظاهری تفسیرش کنیم

اینکه ما معاد جسمانی داریم از مسلمات شیعه است وهیچ عالم شیعی اعم از متکلم ویا فیلسوف وفقیه آنرا نفی نکرده است هرچند ممکن است در تفسیر آن اختلاف نظر داشته باشند. پس زمانی که معاد جسمانی وجوددارد وآیات قرآن در باب جهنم هم نشان می دهد که عذابهای آنجا ونعمت های بهشتی برای جسم هم هست. پس کوری ظاهری هم می تواند وجود داشته باشد. آیه 124و125 سوره طه نشان می دهد که شخص کافر می گوید خدایا چرا مرا کور کرده ای د رحالی که من در قیامت بینا بودم. آیا این شخص کافر منظورش نابینایی درونی عدم وجود چشم بصیرت وروشن دلی است؟ او که اصلا نمی فهمد چشم دل چی هست تا آنرا مطالبه کند. ظاهر آیه نشانگر این مطلب است وهمچنینحدیثی که مرحوم فیض از کتاب شریف کافب نقل کرد همین صراحت را داشت که کسی که از ولایت امیرالمومنین اعراض کرده در دنیا اعمی القلب ودر قیامت اعمی البصر است.

محی الدین;604618 نوشت:
منظور از نابینایی نابینایی ظاهری است آنوقت نتیجه اش این است که هرکس در دنیا از نعمت بینایی محروم بوده در آخرت هم محروم است و در این مورد فرقی بین مومن و کافر نیست

قید واضل سبیلا مومنین را خارج می کند چون مومن که راه را اشتباه نرفته بود ونشان می دهد که مراد از این اعمی مومن نیست در عین حال که آیات 124و125سوره طه هم مفسر این آیه هستند ونشان می دهند که مراد مومنین نیستند.

محی الدین;604618 نوشت:
باید توجه داشت که آیاتی از قرآن کریم هم بر بینایی ظاهری همگان بعد از مرگ

چطور می شود شما در این آیات دیدن کفار را ظاهری می گیرد ولی در آنجا که خودش اعتراف به نابینایی در قیامت می کند آنرا نابینایی باطنی می دانید.
اولا این دیدنها می تواند اینطور معنی شود که وقتی شخص در عذاب واقع می شود بالاتر از دیدن این خود عذاب را لمس می کند واطلاق دیدن بر این نوع ایرادی ندارد.
در عین حال که ما در آیات خود داریم که جهنم ظلمت است ونوری در آنجا نیست تا حتی اگر چشم هم داشتند بینند.
اما نظر ما غیر از اینهاست وآن اینکه لزومی ندارد که گفته شود همه کفار در آنجا نابینا خواهند وبد وشاید این نابینایی برای قشر خاصی از طبقات کفار باشد. چون همه در جهنم د ریک مرتبه وجایگاه قرار ندارند.
به هر حال برخی آیات قرآن مثل سوره حدید که در آنجا جهنمیام بهشتیان را در نعمت می بینند نشان می دهد که بینا هستند ودر برخی صراحت دارد که نابینا هستند مثل مورد بحث ما لذا باید با دقت بیشتری این آیات را معنی کرد وبا یک قاعده ومنطق کلی نم یتوان در مورد این آیات اظهار نظر کرد.

احمد;604660 نوشت:
این استدلال اصلا منطقی نیس اگراین گونه است حقیرمیگم من دردنیاگناه کردم چرادراخرت مجازات شم؟؟این راچگونه پاسخ میدهید؟!
چون کافردردنیباچشم بینادلش کوربوده دراخرت چشمش کورخواهد بودتاحقیقتی که دلش به ان نرسیده رانبیند

اولا دنیا امکان اجرای عدالت ومجازات هر شخص در حد ظلمش را ندارد مثلا صدامی که هزاران انسان را کشته است چطور می توان در دنیا به طو رعادلانه مجازاتش کرد؟ اما اینکه چرا ر آنجا کور دل باشند، آخرت تجسم اعمال است وهر کس به اندازه اعمال خود دارایی دارد وکافر چیزی کسب نکرده تا بتوان در آنجا وضعیت خوبی داشته باشد. وکسی که در این دنیا روشن دلی نداشته در آخرت چطور می خواهد به او داده شود. چون آخرت ظهور باطن همین دنیا واعمال ماست.

احمد;604673 نوشت:
حساب انسان های مجنون چگونه است

این امور در دنیا است ودر آخرت از آنها خبری نیست. ومجنونی وجود ندارد واین شخص چون در دنیا تکلیف نداشته مسلم در آخرت هم اهل بهشت است .عاقل خواهد بود. چون این امور از نواقص این دنیا است و عللی طبیعی دارد نه اینکه خداوند العیاذ بالله او را مجنون آفریده بود.

[="Tahoma"][="Navy"]

احمد;604660 نوشت:

سلام
طوری سوال می کنید مثل اینکه اصلا از مسائل دینی خبر ندارید
مگر غیر از این است که از نظر اسلام و قرآن آخرت محل جزا و پاداش و نتیجه اعمال است ؟
پس کجا می خواهید جزا ببینید ؟

احمد;604660 نوشت:

منظور از ندیدن در دنیا عدم اعتقاد است وگرنه اکثر مومنان هم در عین باور امور معنوی را مشاهده نمی کنند
علی ع هم فرمود مشاهده حق به حقایق ایمان است نه به چشم چه چشم بدن جسمانی چه چشم بدن آخرتی
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

احمد;604666 نوشت:
باسلام
اولا پرده که درشماره 22 بیان کردیددال برکوربودن انسان نیست زیراهمین الان هم این پرده برتمام انسان هاست که جنیان وستون های اسمانی رانمیتوانند ببینندقسمت اول صحبت هایتان رادرپست قبل گفتیم وقسمت کپی شده به احوال انسان هادردنیادارد اینکه چشم ظاهری هم اگرکورشودچشم باطنی نیزهست پس انسان ,,,دردنیا,,,,هرگزکورنیست
یاحق

سلام
مثل اینکه شما صریح آیه را هم قبول ندارید . می فرماید چشم دل کفار کور است
بحث با شما فایده ندارد چون نذر کرده اید روشن ترین حرفها را هم قبول نکنید
قضاوت با خوانندگان والسلام
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

کریم;604687 نوشت:
اینکه ما معاد جسمانی داریم از مسلمات شیعه است وهیچ عالم شیعی اعم از متکلم ویا فیلسوف وفقیه آنرا نفی نکرده است هرچند ممکن است در تفسیر آن اختلاف نظر داشته باشند. پس زمانی که معاد جسمانی وجوددارد وآیات قرآن در باب جهنم هم نشان می دهد که عذابهای آنجا ونعمت های بهشتی برای جسم هم هست. پس کوری ظاهری هم می تواند وجود داشته باشد. آیه 124و125 سوره طه نشان می دهد که شخص کافر می گوید خدایا چرا مرا کور کرده ای د رحالی که من در قیامت بینا بودم. آیا این شخص کافر منظورش نابینایی درونی عدم وجود چشم بصیرت وروشن دلی است؟ او که اصلا نمی فهمد چشم دل چی هست تا آنرا مطالبه کند. ظاهر آیه نشانگر این مطلب است وهمچنینحدیثی که مرحوم فیض از کتاب شریف کافب نقل کرد همین صراحت را داشت که کسی که از ولایت امیرالمومنین اعراض کرده در دنیا اعمی القلب ودر قیامت اعمی البصر است.

سلام
بحث در جسمانی و روحانی بودن معاد نیست
و اما در مقابل آیه ای که آوردید ما هم به چند آیه اشاره کردیم که صریحا از قدرت بینایی آنها در قیامت سخن می گوید
لذا نهایت امر قول به تفصیل است که بگوییم برخی اعمال یا عقاید علاوه بر کوری باطنی کوری ظاهری را هم موجب میشود اما برخی دیگر خیر
از ظاهر آیه مورد استناد شما برداشت میشود این عذاب مخصوص کسانی است که با وجود آگاهی به حقانیت پیام الهی آنرا انکار می کنند
اما محور بحث ما آیا من کان فی هذه اعمی بود که دلالت بر این معنا ندارد
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

کریم;604691 نوشت:
قید واضل سبیلا مومنین را خارج می کند چون مومن که راه را اشتباه نرفته بود ونشان می دهد که مراد از این اعمی مومن نیست در عین حال که آیات 124و125سوره طه هم مفسر این آیه هستند ونشان می دهند که مراد مومنین نیستند.

کریم;604691 نوشت:
چطور می شود شما در این آیات دیدن کفار را ظاهری می گیرد ولی در آنجا که خودش اعتراف به نابینایی در قیامت می کند آنرا نابینایی باطنی می دانید.
اولا این دیدنها می تواند اینطور معنی شود که وقتی شخص در عذاب واقع می شود بالاتر از دیدن این خود عذاب را لمس می کند واطلاق دیدن بر این نوع ایرادی ندارد.
در عین حال که ما در آیات خود داریم که جهنم ظلمت است ونوری در آنجا نیست تا حتی اگر چشم هم داشتند بینند.
اما نظر ما غیر از اینهاست وآن اینکه لزومی ندارد که گفته شود همه کفار در آنجا نابینا خواهند وبد وشاید این نابینایی برای قشر خاصی از طبقات کفار باشد. چون همه در جهنم د ریک مرتبه وجایگاه قرار ندارند.
به هر حال برخی آیات قرآن مثل سوره حدید که در آنجا جهنمیام بهشتیان را در نعمت می بینند نشان می دهد که بینا هستند ودر برخی صراحت دارد که نابینا هستند مثل مورد بحث ما لذا باید با دقت بیشتری این آیات را معنی کرد وبا یک قاعده ومنطق کلی نم یتوان در مورد این آیات اظهار نظر کرد.

سلام
قکر میکنم همان قول به تفصیل جامع بین آیات باشد
یا علیم[/]

محی الدین;604747 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]
سلام
طوری سوال می کنید مثل اینکه اصلا از مسائل دینی خبر ندارید
مگر غیر از این است که از نظر اسلام و قرآن آخرت محل جزا و پاداش و نتیجه اعمال است ؟
پس کجا می خواهید جزا ببینید ؟

یا علیم

[/]

باسلام
فکرکنم اشتباه برداشت کردیداین رادرپاسخ استدلال شماکه شبیه این بودبیان کردیم
یاحق

جمع بندی:شخص نابینا در قیامت

سوال: آیا کسی که در این دنیا کور باشد در آخرت وبرزخ هم کور است؟
جواب: احتمالا این سوال نشات گرفته آیه شریفه زیر است:
وَ مَنْ كانَ في‏ هذِهِ أَعْمى‏ فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمى‏ وَ أَضَلُّ سَبيلاً [1]
ظاهر آیه شریفه نشان می دهد که هر کس در این دنیا کور باشد در آخرت هم کور خواهد بود. وکسانی از اهل سنت که ظاهر گرا هستند واعتقاد به تفسیر وتاویل قرآن ندارند آیه را طبق ظاهر آن بیان می کنند.
آیات دیگری از قرآن کریم آِیه فوق را معنی می کنند ونشان می دهند که مراد از کور در قیامت چه کسانی هستند مثل دو آیه زیر:
وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى .[2]
و هر كس از ياد من دل بگرداند، در حقيقت، زندگىِ تنگ [و سختى‏] خواهد داشت، و روز رستاخيز او را نابينا محشور مى‏كنيم
قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَني‏ أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصيراً[3]

در احادیث بیان شده است که مراد از ذکر در اینجا ولایت است.

و في الخصال عن أمير المؤمنين عليه السلام:
أشدّ العمى‏ من عمِي عن فضلنا و ناصَبَنا العداوة بلا ذنب سبق إليه منّا إلّا أن دعونا إلى الحق و دعاه من سوانا إلى الفتنة و الدنيا فأتاهما و نصب البراءة منّا و العداوة.
[4]
امام علی علیه السلام می فرماید: شدیدترین وبدترین نابینا آن است که نابینا از دیدن فضایل ما باشد وبا ما بدون اینکه بدی از قبل از طرف ما به او رسیده باشد دشمنی کند مگر اینکه او را بسوی حق دعوت کرده ایم ودیگران به فتنه ودنیا ورو بسوی فتنه ودنیا آورده ودوری وبرائت وعداوت ما را در (قلب خود) قرار داده است.

سوال: مگر قیامت جسمانی وهمانند این دنیا است که کوری ظاهری هم معنی داشته باشد؟

جواب: معاد جسمانی از مسلمات شیعه است وهیچ عالم شیعی اعم از متکلم ویا فیلسوف وفقیه آنرا نفی نکرده است هرچند ممکن است در تفسیر آن اختلاف نظر داشته باشند. پس زمانی که معاد جسمانی وجوددارد وآیات قرآن در باب جهنم هم نشان می دهد که عذابهای آنجا ونعمت های بهشتی برای جسم هم هست. پس کوری ظاهری هم می تواند وجود داشته باشد. آیه 124و125 سوره طه نشان می دهد که شخص کافر می گوید خدایا چرا مرا کور کرده ای د رحالی که من در قیامت بینا بودم. آیا این شخص کافر منظورش نابینایی درونی عدم وجود چشم بصیرت وروشن دلی است؟ او که اصلا نمی فهمد چشم دل چی هست تا آنرا مطالبه کند. ظاهر آیه نشانگر این مطلب است.
پس مراد آیه شریفه که هر کس در دنیا کور باشد در آخرت هم کور است کوری ظاهری نیست چون آیات دیگر نشان می دهد کسانی که کور دل وبی بصیرت هستند وولایت اهل بیت(ع) را قبول ندارند در آخرت نابینا خواهند بود.

[/HR][1] . اسراء/72

[2] . طه/124

[3] .همان/125

[4] . فیض کاشانی، تفسیر صافی، ج3، ص207، ناشر: مکتبة الصدر، تهران، 1415ه ق، چاپ دوم.

موضوع قفل شده است