یافتن هدف در زندگی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یافتن هدف در زندگی

سلام
درخواستی داشتم از کارشناسای محترم سایت درباره مسئله که متأسفانه زندگیم رو به فنا داده. یه موضوع مشابه همین توی یه قسمت از سایت بود ولی متاسفانه بسته شده بود و ناچار شدم این موضوع جدا طرح کنم. این رو هم بگم قبل از اینم برای حل کردن مشکلم پیش چند تا مشاور و یک رواشناس رفتم ولی نتونستم باهاشون ادامه بدم چون حرفاشون به دلم ننشست.
مشکل من نداشتن هدف توی زندگیه. حالا انگیزه به کنار که اصلن ندارم. چطور میتونم بفهمم هدفم توی زندگی چیه؟
اینم بگم اصن نمیدونم به چی علاقه دارم یا به چی نه. حتی روی قولایی که به خودم میدم پایبند نیستم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

آبتین;601976 نوشت:
سلام
درخواستی داشتم از کارشناسای محترم سایت درباره مسئله که متأسفانه زندگیم رو به فنا داده. یه موضوع مشابه همین توی یه قسمت از سایت بود ولی متاسفانه بسته شده بود و ناچار شدم این موضوع جدا طرح کنم. این رو هم بگم قبل از اینم برای حل کردن مشکلم پیش چند تا مشاور و یک رواشناس رفتم ولی نتونستم باهاشون ادامه بدم چون حرفاشون به دلم ننشست.
مشکل من نداشتن هدف توی زندگیه. حالا انگیزه به کنار که اصلن ندارم. چطور میتونم بفهمم هدفم توی زندگی چیه؟
اینم بگم اصن نمیدونم به چی علاقه دارم یا به چی نه. حتی روی قولایی که به خودم میدم پایبند نیستم.

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی

پاسخ دقیق سوال جنابعالی مستلزم اطلاعات جامعتری از شما و ابعاد زندگیتان است، اقتضای این امر مشاوره حضوری با متخصصی مورد اطمینان و در رتبه بعد تماس تلفنی با 09640 بخش مشاوره است.
اما به صورت کلی، پاسخ زیر تقدیم می شود؛
حدس اولیه این است که علت اساسی سردرگمی شما، کمالگرایی، توقعات بیش از اندازه، سختگیری و وسواس باشد، که اگر این حدس درست باشد ضرورت دارد در گام اول به برطرف کردن این موانع اقدام کنید. مادامی که فرد سخت گیر و وسواس باشد از رضایت لازم از زندگی برخوردار نخواهد بود و بالتبع آن دچار حیرت و سردرگمی می شود.
در گام بعدی لازم است اهداف را به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید و سعی تان بر این باشد تا اهداف کوتاه مدت و میان مدت با هدف بلند مدت که در واقع هدف نهایی شما در زندگی است هماهنگ باشند. مثلا موفقیت در تحصیل می تواند یک هدف کوتاه مدت، شغل مناسب و تشکیل خانواده هدف میان مدت و کسب رضایت الهی هدف نهایی باشد. لذا این هدف نهایی است که می تواند اهداف جزیی تر را جهت دهی کند.

در ادامه براي هدف گذاري مناسب بايد به نکات زير عمل کنيم:
الف- ابتدا به طور دقيق مشخص كنيد كه چه مي خواهيد . ب- عمل كنيد. ج- توجه كنيد كه عملتان چه پيامدهايي در بردارد (كنترل ونظارت - نقد و سنجش و ارزيابي). د- طرز عمل خود را تغيير دهيد تا وقتي به نتيجه مطلوب برسيد (انعطاف).

ويژگي هاي هدف هدفهايي كه مشخص مي كنيد بايد داراي شرايط زير باشد:

1-کاملاً مشخص و تعريف شده باشد(Specific)
2- قابل سنجش و اندازه گيري باشد( Measurable)
3- دست يافتني باشد. Acheivable) )
4- واقعي باشد. Realistic) )
5- به موقع و به هنگام باشد.(Timely)
نكته: 5 شرط فوق به مدل SMARTمعروف است.
6- بيان قاطع و محكم اهداف.
7- نوشتن اهداف (دفترچه محرمانه هدف گذاري).
8- مشخص كردن ايستگاه هاي بين راه.
9- تعيين موضوعات و ابعاد هدف.
10- شناخت صحيح از هدف و در نظر گرفتن تناسبات روحي و رواني.
11- در نظر گرفتن استعدادها.
12- توجه صحيح به اولويت ها و اهميت.
13- تناسب به رسالت ها و ارزش ها.
14- ريز كردن اهداف كلي تر به اهداف ريز تر و دقيق تر.

http://www.askdin.com/thread41212.html

در پناه خدای متعال موفق باشید

موضوع قفل شده است