جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عطسه (صبر)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,609
  حضور
  30 روز 8 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6444

  عطسه (صبر)
  آيا عطسه فرد يا زوج كه بين عوام از آن به صبر در امور يا به تعجيل تعبير مى شود در روايات ، اصلى دارد؟
  آنچه در بين عوام مشهور است از صبر نمودن به اقدام در امرى كه به مقارن آن كسى عطسه نمايد، در احاديث اثرى از اين حرف ديده نشده ، بلى در روايات رسيده است كه عطسه شاهد صدق كلام است ؛يعنى اگر مقارن كلامى ، كسى عطسه نمايد دليل بر صدق آن كلام است و اگر دو مرتبه عطسه واقع بشود، دو شاهد است بر صدق كلام . و نيز وارد است كه عطسه مريض دليل برعافيت اوست . و نيز امان از موت است تا سه روز و يا هفت روز. و نيز از رسول خدا (صلّى اللّه عليه و آله) مروى است كه عطسه نافع است براى تمام بدن ، مادامى كه از سهمرتبه تجاوز نكند و اگر بيشتر شد پس مرض و درد است .[1]

  [1] - برگرفته از کتاب 82 پرسش آیت الله دستغیب.
  ویرایش توسط عمار : ۱۳۸۹/۰۲/۰۵ در ساعت ۱۵:۵۰
  عطسه (صبر)

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 2. صلوات ها 34


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3666

  جمع‌بندی
  سؤال:
  آيا عطسه فرد يا زوج كه بين عوام از آن به صبر در امور يا به تعجيل تعبير مى‌شود در روايات، اصلى دارد؟

  پاسخ:
  عرب جاهلي عطسه كردن را شوم و نكبت‌زا می‌دانست و چون عطسه را علامت بلا و حادثه تلخ می‌دانست، دست به كاری نمی‌زد. اعتقاد به تأثيرگذاری عطسه هنوز هم در جوامع امروزي كم و بيش اعتبار دارد و به نظر برخی، يک عطسه نشانه نحوست و بدی آن كار و دو عطسه نشانه خوبی و ميمنت آن كار است.
  با مطالعه تاريخ گذشته، به اين نكته پی می‌بريم كه به اثرگذاری عطسه بسيار توجه شده است به طوری كه در توصيف دلاوری و شجاعت جنگجويی می‌گفتند: او آن چنان دلاوری است كه عطسه او را از به كام شير رفتن و نبرد باز نمی‌دارد.
  اسلام با اين پندار خرافی مبارزه كرده، عطسه را نعمتی برای بدن برشمرده است كه مستلزم حمد و شكر پروردگار است.
  پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرمايد: خداوند عطسه را دوست می‌دارد و خميازه را مكروه می‌داند. هر گاه كسی عطسه كند، حمد خدا گويد و هر مسلمانی كه عطسه را می‌شنود، او را دعا گفته و از خداوند مزيد رحمت طلب كند (1) و در برخی روایات آمده که عطسه موجب دفع بیماری می‌شود. یعنی عطسه در حقیقت نوعی مکانیسم دفاعی است از سوی بدن برای بیرون راندن عوامل مزاحم مثل میکروب‌ها یا گرد و غبار و عوامل حسّاسیّت‌زا.
  در نتيجه اين كه؛ در مورد عطسه، صبر كردن لازم نيست.
  پس در اين باره دستورى در اسلام نداريم و اساسا روح اسلام با اين گونه مطالب سازش ندارد، تا آن جا كـه دسـتـور مى‌دهد هنگامى كه تصميم بر كارى گرفتيد، اگر كسى فال بد زد اعتنا نكنيد و بر خـدا تـوكـل نـمـوده به دنبال هدف روان شويد و فال بد زدن را نشانه شرک قرار داده است.
  آرى دربـاره عـطسه وارد شده است كه هرگاه يكى از شما عطسه كرد، در حق او دعا كنيد و بگوييد: يـرحـمكم اللّه؛ رحمت خدا شامل حال شما گردد، طرف نيز متقابلاً دعا كند و بگويد: يغفر اللّه لكم؛ خداوند شما را بيامرزد. اما صبر كردن و قدرى مكث نمودن و يا فرق گذاردن بين يک عطسه و دو عطسه، همگى افسانه است كه بايد مسلمان آگاه و دانا از اين افسانه‌ها بپرهيزد. (2)


  منبع:

  1.
  بخاری، محمد بن اسماعیل، الجامع الصحيح، ج 5، ص 2290.
  2.
  مکارم شیرازی، ناصر/ سبحانی، جعفر، پاسخ به پرسش‌هاى مذهبى.


  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ در ساعت ۰۵:۰۱ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

 4. صلوات ها 16


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  6,440
  حضور
  99 روز 19 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33
  صلوات
  27274  نقل قول نوشته اصلی توسط رسا نمایش پست ها
  يا فرق گذاردن بين يك عطسه و دو عطسه، همگى افسانه است كه بايد مسلمان آگاه و دانا از اين افسانه ها بپرهيزد.
  سلام

  پس پست جناب عمار چه می گوید؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
  بلى در روايات رسيده است كه عطسه شاهد صدق كلام است ؛يعنى اگر مقارن كلامى ، كسى عطسه نمايد دليل بر صدق آن كلام است و اگر دو مرتبه عطسه واقع بشود، دو شاهد است بر صدق كلام . و نيز وارد است كه عطسه مريض دليل برعافيت اوست . و نيز امان از موت است تا سه روز و يا هفت روز. و نيز از رسول خدا (صلّى اللّه عليه و آله) مروى است كه عطسه نافع است براى تمام بدن ، مادامى كه از سهمرتبه تجاوز نكند و اگر بيشتر شد پس مرض و درد است .[1]
  ان کلماتو می شه فارسی هم گفت؟
  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811) 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  84  سلام
  واقعا اگه صبر کردن بعد از عطسه خرافات هست پس چرا برای من همیشه صدق میکنه.؟

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  99
  حضور
  7 روز 13 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  412  دقیقا.....برای ما هم همینطور هست.شاید حالا بعضیا بگن به هر چه که اعتقاد داشته باشی همونطور میشه،اما من هیچ اعتقادی نداشتم،تنها خواهر بزرگمون اعتقاد داره که این اعتقادش داره به همه سرایت میکنه از بس که نتیجه ها و تجربه ها رو میبینند....
  مثلا:ما میخواستیم بریم کافی نت برای ثبت نام کنکور که همون موقع یکی عطسه کرد،اهمیتی ندادیم و رفتیم،بعد از دو سه ساعت دوندگی و وقت هدر دادن،گفتند سایت خرابه و کار ما انجام نشد.اخرش که اومدیم خونه یه لحظه یاد همین عطسه و صبر افتادم!
  مثال دیگر:در روزی از هفته،دختر ابجیم موقع رفتن به دانشگاه،مادرش عطسه میکنه هر چی به دخترش میگه امروز نرو،دخترش اهمیتی نمیده و میره،وسط راه گوشیشو میزنن!
  برای دوخت لباس عروسی یکی از اقوام،مادرم در همان حین عطسه کرد،اهمیتی ندادیم و لباس دوخته شد،بعدش شنیدیم که بینشون حرف شده،فعلا عروسی نیست.با پا درمیانی بزرگترا عروسی سر گرفت!
  و خیلی مثال های دیگر....که باعث میشه اگه اعتقاد هم نداری معتقد بشی.که در این صورت زندگی کمی سخت میشه

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  هیچی
  نوشته
  261
  حضور
  8 روز 16 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  766  سلام - حاج آقا قرائتی هم می گفت : یکی میگن عطسه کردی صبر آمد و تخم مرغ .... این همه اش بازی اند و دروغن و ما چند سال درس خوندیم هیچ اثری ازش ندیدیم
  هیچی صرفا جهت اطلاع

  روایات اومده هرکی عطسه کرد صلوات بفرستید و حتی خودش هم کرد بفرسته نمیدونم اینجوری گفتن و خرافات نیست یک مستحباتی است .

  و دعای مخصوصی دارم که این تصویر نیگاهش بکنین ....

  http://uploadco.ir/uploads/rqu1259j18zig7zzr5hh.jpg


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,786
  حضور
  113 روز 12 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  4
  گالری
  1597
  صلوات
  37685  بعضی ها پس از یک عطسه از لفظ «صبر آمد» استفاده می کنند و بعضاً کار خود را به تعویق می اندازند، کفش های خود را لنگه به لنگه می پوشند یا در کفش های خود نمک می ریزند!

  اما در اینجا باید یادآور شویم که عطسه اساساً یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است و نه تنها بد نیست (به جز زمانی که یک لیوان چای داغ در دست دارید!)، بلکه فواید زیادی هم برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به راه های تنفسی دارد.در حقیقت وجود یک جسم خارجی به راه های تنفسی و حرکت مژه های موجود در مخاط بینی پیامی را به مغز می رسانند که موجب عطسه می شود، این عکس العمل بیشتر تحت کنترل حس لامسه است تا چشایی. زمانی که عطسه روی می دهد، قفسه سینه شدیداً منقبض می شود، به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می کند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می کند.

  عطسه و نور

  مکانیسم ایجاد عطسه، بین همه ی مردم جهان یکسان نیست، به شکلی که تنها 25 درصد مردم هنگام نگاه کردن به خورشید یا قرار گرفتن در معرض نور شدید، عطسه می کنند که به «عطسه ناشی از نور» معروف است.دانشمندان در این خصوص نظریات گوناگونی ابراز داشته اند. بر اساس یکی از معمول ترین نظریه ها، عصب جمجمه ای عامل عطسه، به طریقی با عصب بینایی مرتبط است.زمانی که عصب بینایی به شدت تحریک و مردمک چشم نسبت به نور عکس العمل نشان داد، منقبض می شود، این فرآیند بر عصب جمجمه ای عطسه اثر گذاشته و سبب عطسه کردن می شود.برخی از محققان معتقدند که افرادی که دارای آلرژی هستند، استعداد بیشتری نسبت به عطسه در مقابل نور خورشید دارند. در یک بررسی وقتی آلرژی افراد مذکور درمان گردید، از عطسه کردن آنها هم در مقابل نور کاسته شد.

  عطسه و شخصیت


  بر اساس مطالعات انجام شده از سوی یک دانشمند آمریکایی، نحوه عطسه کردن می تواند نکته های زیادی در رابطه با شخصیت افراد بازگو کند.این آزمایش شامل مطالعه روی صداهای مختلفی است که مردم به هنگام عطسه کردن از خود تولید می کنند. نتایج این مطالعه که 547 داوطلب در آن شرکت کردند، نشان می دهد شخصیت های مختلف به شکل های گوناگون عطسه می کنند.دکتر پاتی وود که این پژوهش را انجام داده می گوید 4 نوع عطسه کردن مختلف وجود دارد که مطابق با شخصیت افراد است.طبق این بررسی ها افرادی که با صدای بلند عطسه می کنند، تمایل دارند که رهبران و رؤسایی با نفوذ و خوب باشند، آنهایی که ملایم تر عطسه می کنند، عموماً شخصیت آرام تر، وفادار و وابسته تری دارند، کسانی که هنگام عطسه کردن جلوی دهان خود را می گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع عطسه که در این پژوهش آمده، مربوط به افرادی است که سریع عطسه می کنند که این افراد اغلب شخصیت تند و تیزی دارند.این واقعیت که سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می شوند، حقیقتی انکار ناپذیر است و باید به افراد، به خصوص کودکان آموخت که در موقع عطسه کردن، با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.

  عطسه و حساسیت

  چنانچه تعداد عطسه در حد متعادل باشد، نیازی به انجام اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و بهتر است بدن را در کاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت. اما در صورتی که تعداد زیاد عطسه باعث آزار فرد شود باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان کرد، چرا که یکی از علایم حاصل از آلرژی، عطسه است.عطسه های پیاپی و پشت سر هم معمولاً نشانه وجود آلرژی است، اما تک عطسه ها معمولاً نشان از سرماخوردگی دارد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی که در آلرژی، بی رنگ و رقیق است.

  رابطه عطسه و سکته مغزی

  پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند که افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، ممکن است برای مدت کوتاهی توانایی عطسه کردن را از دست بدهند.به گفته محققان مرکز عطسه در بصل النخاع قرار دارد و پس از سکته مغزی ممکن است نیمی از بصل النخاع برای مدتی از کار بیفتد و به همین علت، عمل عطسه کردن نیز انجام نمی شود.در این حالت احساس نیاز به عطسه، در فرد به وجود می آید، اما عمل غیر ارادی، عطسه کردن انجام نمی شود و همین امر بیمار را رنج می دهد. معمولاً این بیماران حداکثر یک سال پس از سکته مغزی توانایی عطسه را دوباره به دست می آورند.

  منبع:تبیان

     
  در بین عوام الناس مرسوم است که وقتی عطسه می کنند ، می گویند صبر آمد ، کاری را که در پی انجام آن بودند ترک می کنند یا حداقل به تأخیر می اندازند یا کفش‌های خود را لنگه‌ به لنگه می‌پوشند یا در کفش‌های خود نمک می‌ریزند! ، آیا چنین عملی مبنای شرعی دارد ؟

  توضیح آنکه خیر ، این عقیده یکی از خرافات رایج و بی اصل و اساس است و هیچگونه وجه شرعی ندارد ، لذا ارتباطی بین صبر و عطسه نیست بلکه عطسه یک مکانیسم دفاعی و طبیعی بدن است و نه تنها بد نیست بلکه فواید زیادی هم دارد بلکه در روایات آمده که عطسه نشانه راحتی و سلامتی بدن است ، پیامبر (ص) فرمود: «العطاس للمریض دلیل علی العافیة و راحة البدن» بحار، ج ۷۶، ص ۵۲عطسه کردن بیمار ، نشانه عافیت و سلامتی اوست و برای دستگاه های بدن نافع و مایه آرامش است . و مطابق روایات دیگر، عطسه کردن علامت آن است که انسان تا سه روز یا هفت روز از مرگ در امان است اصول کافى جلد ۴ ، صفحه ۴۷۷، از رسول خدا صلی الله علیه و آلهروایت شده که عطسه برای تمام بدن نافع است ، و هر گاه از سه بار بیشتر (پی در پی)شود نشانه بیماری است .
  اما نکته مهم اینکه اساساً فال بد زدن در شرع مقدس ، نکوهیده و ناپسند است ،چون با فال بد زدن ذهن نسبت به آن کار تیره گشته و این اثر خوبی ندارد ، از این رو در آئین مقدس اسلام «تفأل» که فال نیک زدن است ، مستحب است ، ولی «تطیّر» که فال بد زدن است کراهت دارد چون انسان در حال فال نیک زدن امیدوار به فضل الهی است و به رحمت خدا دلبسته اما در تطیّر و فال بد زدن در او سو ء ظنّ و نامیدی حاصل میگردد پس در روایات سفارش شده که فال بد نزنید و اگر فال بد زدید با توکل به خدا و با صدقه دادن و بی اعتنایی به آن از آن بگذرید.امام صادقعلیه السلام فرمودند : فال بد زدن بستگی به فال زن دارد ، اگر آن را سهل گرفته ،اثر آن سهل است،و اگر آن را مشکل و سخت گرفته،اثر آن سخت است و هر گاه برای آن هیچ اثری در ذهن خود قرار نداده بر او چیزی نیست وسایل الشیعه،ج ۸ ،ص ۲۶۲آری درباره عطسه وارد شده است که هر گاه یکی از شما عطسه کرد ، خودش بگوید «الحمدلله » یعنی خدا را شکر که بدنم سالم است ، و شما در حق او دعا کنید و بگویید «یَرحَمکم الله؛ رحمت خدا شامل حال شما گردد» و بعد شخص عطسه کننده متقابلاً بگوید «یَغفِرُ اللهَ لکم ؛ خداوند شما را بیامرزد».اما صبر کردن و کمی مکث نمودن و یا فرق گذاردن بین یک عطسه و دو عطسه ، همگی افسانه است و خرافات .


  نتیجه اش زیباست وقتی این دو را پیوند می زنیم؛


  اینکه فرمودند: زکات زیبایی، پاکدامنی ست

  و اینکه پرداخت زکات دارائیت را افزون می کند

  حالا آنان که زیبایی بیشتر می خواهند، بسم الله
 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,633
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7980  سلام علیکم،
  در تکمیل فرمایش اساتید در روایت آمده که عطسه امان از مرگ است و به همین دلیل کسی که عطسه کرد باید حمد خدا را بگوید بخاطر نعمت سلامتی، (البته امان از مرگ امان از بیماری منجر به مرگ است و نه امان از تصادف و سیل و زلزله و ...)
  در روایت دیگری ممعصوم علیه‌السلام ۴ چیز را درمان انبیاء معرفی کرده‌اند که یکی انجام «انفیه» است، انفیه یعنی انسان مثلاً یک گرد خاصی را بو بکشد که سبب عطسه‌اش شود، جالب اینکه در روایات دیگر توصیه شده که مثلاً افیه با فلان چیز بهتر است و سودمندتر و ...
  در روایت دیگری امام علیه‌السلامم توضیح بیشتری داده‌اند و فرموده‌اند که همانطور که در جنب شدن مرد نطفه از تمام بدن جمع می‌شود (سستی بدن هم می‌تواند ناشی از آن باشد و طهارت باطنی بعد از جنب شدن جز با شستن تمام بدن --غسل جنابت-- حاصل نمی‌شود) عطسه هم از تمام بدن جمع می‌شود و در هنگام عطه تمام بدن به لرزه می‌افتد و امان از مرگ بودن هم از این اثر است. در علوم جدید هم که تصویربرداری‌های سریع انجام داده‌اند دیده‌اند که تمام اجزای بدن به حرکت می‌افتد که این حرکت فوق سریع شکل گیرد ...
  یا علی
  ویرایش توسط باء : ۱۳۹۳/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۰:۰۵
  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مهدی فاطمه
  نوشته
  736
  حضور
  14 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  128
  صلوات
  3299  نقل قول نوشته اصلی توسط 90091e نمایش پست ها
  سلام
  واقعا اگه صبر کردن بعد از عطسه خرافات هست پس چرا برای من همیشه صدق میکنه.؟
  سلام چون بش اعتقاددارید.نمیدونم کتاب رازروخوندیدیانه.ادم به هرچیزی اعتقادداشته باشه جذبش میکنه برای همینم تودین اسلا میگن مومن همیشه بایدمثبت اندیش باشه.اگه کتاب رازرونخوندیدبخونیدوقتی بااسلام تطابقش بدیم چیزای جالبی میبینیم
  اَینَ الطّالــــِبُ بِدَمِ المَقــــتُولِ بِکَــــربَلا

  گروه رایحۀ بهشتی  [SIGPIC][/SIGPIC]

 18. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود