آیا علت تاخیر ازدواج گناهان است؟

تب‌های اولیه

62 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام.
یه بحثی توی تاپیک های بخش مشاوره داشتیم در مورد عللی که باعث شده در ازدواج بعضیها تاخیر اتفاق بیفته و همسر مناسب جور نشه...
علتی که من خودم بیان کردم اینکه شاید به علت بعضی گناهان باشه که ازدواج جور نمیشه.اما خوب در کسی که گناه رو کنار گذاشته و توبه کرده اما هنوز نتونسته ازدواج کنه چطور؟
چون جمله اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعا...
اما خوب در بحثها عقیده بعضی کاربران این بود که خدا بسیار رحیم و کریم هست و نمیاد مستقیما خدا برای تنبیه مانع ازدواج فرد یا باعث تاخیر در ازدواج بشه.
از طرف دیگه آیه 195 سوره آل عمران. ..خداوند میگه من اجر هیچ کس رو ضایع نمیکنم و گناهان رو میبخشم...
بالاخره آیا دلیل اینکه نتونستیم ازدواج کنیم تا به حال، اونم در حالیکه توکل و توسل و دعا کردیم و خیلی هم پیگیر بودیم اما موردی پیدا نشده علتش گناهان مون هست؟ خوب حالا که توبه کردیم تا کی باید هنوز اثرات گناهان مون باشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

باسلام و عرض ادب و تشکر از پرسش خوبی که مطرح فرمودید

همان طور که از فقرات دعای کمیل کاملا واضح است یقینا گناه یکی از عواملی است که انسان را از خداوند دور کرده و موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی خواهد شد. یکی از آثار سوء گناه و معصیت عدم استجابت دعاها و خواسته ای انسان است خداوند اگر چه رحمت عامه اش شامل حال همه افراد است اما رحمت خاصه خداوند شامل کسانی است که مطیع اوامر الهی باشند، موفقیت در امر ازدواج نیز یکی از توفیقات الهی است که که ممکن است شامل برخی افراد شود.
موضوعی که باید در این جا بررسی شود ابتلائاتی است که خداوند بنده هایش را به ان گرفتار می کند، در فرهنگ قران کریم صحت و مرض، ثروت و فقر، تکاثر اولاد و بی اولادی، تجرّد و تأهل و ... همگی آزمایش الهی هستند خداوند برزخی را به ثروت امتحان می کند و برخی را فقر و نداری، برخی را تجرد امتحان می کند و برخی را تأهل خلاصه آنچه انسان باید بداند این است که همه حرکاتو سکنات انسان امتحان است، راه سربلندی از این امتحانات، صبر و شکیبایی، توکل و اعتماد به حضرت حق جل سبحانه می باشد.
بلاها و سختي هايي كه انسان به آنها دچار مي شود در صورتي كه نتيجه ي عمل زشت خود شخص نباشد، براي به كمال رساندن انسان و از سر رحمت اوست. لذا او تنها كمال بنده ي خود را مي خواهد و كاري را با او انجام مي دهد كه به نفع خود اوست. اگر ثروت و رفاه و سلامتي و ازدواج به نفع كمال حقيقي شخصي باشد، به او ثروت و رفاه و سلامتي مي دهد و شرايط ازدواج او را فراهم مي كند و اگر فقر و بيماري و مشقّت و مجرد بودن به نفع كمال حقيقي شخصي باشد، فقر و بيماري و مشقّت و تجرد را نصيب وي مي كند.همانگونه كه اگر مادر مهربان غذاي لذيذ را به نفع كودك خود بداند، او را غذاي لذيذ مي دهد و آنگاه كه داروي تلخ را براي او مفيد تشخيص مي دهد، داروي تلخ را در كام كودك دلبند خويش مي ريزد.

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِي الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا يُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَيْرِهِمْ وَ لَا بَلِيَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَيْهِمْ، براي خداي عزّ و جلّ بندگاني در زمين هست از بندگان خالص كه خدا تحفه اي از آسمان نمي فرستد مگر اينكه آن تحفه را از آن بندگان بر مي گرداند به سوي ديگران؛ و بلايي نازل نمي شود مگر اينكه آن را متوجّه اينان مي كند.» (الكافي، ج2، ص253 )

نتیجه اینکه

اگر با وجود تلاش و پیگیرهای جدی، توکل و توسل موفق به ازدواج نشدید متوسل به ادعیه بشوید، در روايات متعدد حضرات ائمه عليهم السلام ما را به دعا كردن و نماز خواندن براى دست يافتن به يك ازدواج موفق توصيه و سفارش نموده‏اند. كافى است با حسن اعتماد و قلب پاك رو به درگاه الهى آوريد و دعا كنيد. *
اگر با دعای خالصانه همراه با دوری از گناه و معصیت نیز موفق با ازدواج نشدید یقین بدانید امتحان الهی است. چون همان طور که تأهل امتحان است تجرد نیز امتحان است و انسان باید در هر حال صبور و شکیبا بوده و از اعتمادش نسبت به خداوند ذره ای کاسته نشود.

................................................................................................................................
* از اميرالمؤمنين نقل شده كه هر كس قصد ازدواج داشته باشد دو ركعت نماز گذارد و در هر ركعت پس از حمد سوره ياسين بخواند و پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
به علاوه، اين دعا را نيز در قنوت نماز و بعد از هر نماز، در سجده و يا هر وقت ديگر زياد بخوانيد:
«اللهم اَغنِني بِحلالِكَ عَن حَرامِك و بِطاعَتِكَ عَن مَعصيتِك»؛« خدايا مرا بي نياز كن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداريات از نافرمانيت». برخي از بزرگان توصيه کرده اند اين دعا 114 مرتبه در يک مکان مقدس مانند مسجد يا زيارتگاه خوانده شود.
خواندن اين دعاي قرآني نيز مفيد است: «رَبِ ِانّي لِما اَنزَلتَ اِليَّ مِن خَيرٍ فَقير» ؛ «خدايا! بي ترديد من به خيري كه تو بر من فرو مي فرستي نيازمند و محتاجم». (قصص، آيه 24). قرآن مجيد مي فرمايد كه وقتي حضرت موسي گرسنه و تنها و بي سرپناه اين دعا را خواند به لطف خداي تعالي حضرت شعيب دختر خود را به سوي او فرستاد و او را به دامادي برگزيد.
انشاءالله دعاهاي قرآني براي همه ما مفيد بوده و ظرفيت استفاده از آنها را داشته باشيم. همچنين دعاي معراج و نادعلي براي گشايش همه گرفتاري ها از جمله مساله شما مفيد است.
ضمنا براي گشوده شدن گره و مشكل تان چه خوب است ارتباط معنوي تان را با خداوند متعال گسترش دهيد و به كمك راهكارهاي مجرب زير زمينه را براي رسيدن به خواسته تان فراهم كنيد.
1. در هر شبانه روز، يك بار زيارت عاشورا و دعاى توسل را با توجه كامل به نيت اين حاجت قرائت كنيد.
2. در شب جمعه غسل كنيد (غسل مستحبى) و بعد از نيمه شب، نماز امام زمان (عج) را بخوانيد (كيفيت آن در مفاتيح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است).
3. سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگيريد و روز جمعه نماز جعفر طيار به جاى آوريد (كيفيت آن در مفاتيح الجنان در ضمن اعمال روز جمعه آمده است). اين عمل كه مورد توجه بزرگان دين بوده، در استجابت دعا بسيار مؤثر است.
4. سوره هاي ناس و فلق را زياد بخوانيد.
5. خوش اخلاق و خوش برخورد باشيد.
6. به سر و وضع و آراستگي ظاهري خود بيشتر برسيد و از شلختگي اجتناب کنيد. البته با رعايت حلال و حرام و اجتناب از خودآرايي در مقابل نامحرم.
7. بعد از هر نماز سه بار سوره توحيد بخوانيد و حتما از خداوند بخواهيد که مشکل شما را حل نمايد.
8. دعا، توکل، توسل و نذر صلوات براي روح اولياء خدا معمولا مشکل گشا بوده است.
9. تقوا پيشه کنيد. قرآن کريم مي فرمايد: « و من يتقي الله يجعل له مخرجا و يرزقه من حيث لا يحتسب»؛ «کسي که به واجبات عمل و از گناهان دوري نمايد، خداي مهربان راه خروجي برايش قرار مي دهد و روزيش را از جايي که حساب نمي کند، مي رساند».
با توکل به خداوند و توسل به اولياي الهي از خداوند بخواهيد که هر چه زودتر مشکل حل شود. مطمئن باشيد اگر به خداوند متعال توكل كنيد و تمام امور زندگى خود را به او واگذار كنيد، خداوند به بهترين وجه و شكل به آن رسيدگى خواهد كرد.

سلام استاد هادی..ممنون از جواب خوب و کامل تون.
فقط یه سوال: اونجایی که گفتید ممکنه تاهل یا تجرد به نفع کمال فرد باشه، این رو خوب متوجه نشدم. آخه این همه توصیه شده و گفته شده مثلا هر کس ازدواج کنه نصف دینش رو حفظ کرده، اما مثلا تاهل و در نتیحش خفط شدن نصف دین به نفع کمالش نباشه؟؟؟ این رو متوجه نمیشم.اگه ممکنه توضیح بفرمایید

میانگین روزی یه دونه تاپیک ازدواج میزنیدا :khandeh!:

در مورد گناهان و ربطش به تاخیر ازدواج

من باور نمیکنم خدا بخواد با بنده هاش ... مخصوصا از نوع مسلمونش حالا توی هر سطحی ...انقدر به شیوه مو از ماست بیرون کشیدن برخورد کنه

با حق الناس که کاری نداریم اون حسابش جداس

ولی حق خودشو زیاد میبخشه چون مهربونههههههههههههههههههه

[="DarkRed"]خدا تا این سختگیر نیست.او همواره صبر میکند تا بنده اش بسوی او بازگردد.
ازدواج یکی از مهمترین عوامل شکل گیری شخصیت اجتماعی دوری از گناهان کبیره و ریشه ای و فساد فردی و اجتماعی هست.چرا پیامبر ص تا این حد انسان ها چه گناه کار و چه مومن رو به ازدواج امر میکرد.چرا پیامبر میفرمود جوانی که به خاطر نداری ازدواج نکند از چشم من میفتد؟و چرا ازدواج نصف دین داری هست؟
ایا این با حکمت خدا سازگاره که بنده اش رو به خاطر گناهانش به او توفیق ازدواج ندهد؟خدائی که میداند ازدواج به نفع هربنده گنهکار و بی گناه هست و دوست دارد بنده اش به مسیر درست زندگی قدم بردارد ایا چنین توفیقی رو از او سلب میکند و بجای هدایت بنده گناهکار خود او رو از توفیق ازدواج بی نصیب کرده و او رو بیشتر به دام گناه بکشاند؟اونم به خاطر گناهانش؟مطمئن باشید در صورتیکه کهخدا بنده اش گناهکارش رو بداند که با ازدواج به مسیر درست زندگی گام برمیدارد از اتوفیق ازدواج محروم نمیکند .نه اینکه به خاطر گناه بنده اش او رو از توفیق ازدواج محروم و بنده خود رو بیشتر در معرض گناه قرار دهد .خدا هادی و رحمان و غافر هست.
ایا این خواسته خداست؟خدا اگر تا این حد سختگیر باشد که غفار و رحمان بودنش چه معنایی میدهد؟
[/]

جناب "امن" و "میس چادری"منم همین برام سواله که چطور ممکنه؟ به گناه نیفتادن چطور ممکنه به صلاح کسی نباشه؟:Gig:

نه جناب مهران علتش اين نيست اينجور بود كه اينهمه ادم ظالم چرا ازدواج كردن پس ؟ مثل أوباما :Nishkhand:
قسمت تون پيدا نشده برادر

نهال;602978 نوشت:
نه جناب مهران علتش اين نيست اينجور بود كه اينهمه ادم ظالم چرا ازدواج كردن پس ؟ مثل أوباما :Nishkhand:
قسمت تون پيدا نشده برادر

آخه توضیحات استاد هادی رو هم بخونید...
ایشون هم گفتن موفقیت در ازدواج موضوعی هست که ممکنه فقط نصیب بعضی افراد بشه

از نظر من هرچیزی زمان خودش رو داره

حالا خب شاید یکم با صبر و اذیت شدنتون از مجردی قرار گناهاتون هم بریزه

و البته اینم نیست که حتما با توبه دیگه اون گناهام اثرات سوء خودش رو از دست داده باشه، خدا درسته می بخشه(اگه حق الناس نباشه) ولی هرچیزی یه اثراتی داره

مثلا شما فرض کنید یه مکانی پر بوده از زباله و مواد بدبو، خب حالا تصمیم گرفتید اون مکان رو پاکسازی کنید شاید زباله ای دیگه نمونده باشه ولی تا یه مدت زیادی هنوز بوی اون زباله ها تو محیط هست (بسته به اینکه چقدر قبلا زباله اونجا ریخته شده بوده)

پس یه سری چیزا معلول یه سری علت هستند و دلیل نمیشه چیزی رو گردن خدا بندازیم یا بگیم خدا نبخشیده

ولی با تمام اینها بازم خدا مهربون تر این حرفاست، ولی شاید اون خانمی که قرار همسر شما بشه هنوز آماده ازدواج نیست، یا فعلا مناسب ازدواج با شما نیست، شاید یه سری تفکرات داره یا یه سری کارا رو درست می دونه که شما اونا رو درست نمی دونی و خدا می دونه که قرار این خانم قبل ازدواج با شما، طی یه اتفاقی با یه دلیلی یا هرچی نظراتش عوض بشه و همسو بشه با شما یا اصلا شما مناسب ایشون نیستی و قرار شما عوض بشی

به هر حال بازم دست از دعا برندارید روی دعاتون اصرار داشته باشید، ولی برای خدا تعیین تکلیف نکنید و بسپارید به خودش

بدونید خدا هرچی صلاحتون باشه براتون قرار میده و فقط به رقم خواستن شما چیزی رو عوض نمی کنه، ما بنده خداییم تو یه سری چیزا خیلی سختیا می زاره جلو پامون خودشم عاشقانه داره نگاهمون می کنه و تو همون سختیایی که خودش گذاشته خودشم دستمون رو می گیره و نمی زاره اشتباه بریم ولی هممونم می دونیم آخر این سختیا شیرینه اگه سربلند ازش بیایم بیرون

ممنون...اما جواب سوالم رو نگرفتم هنوز...

mehrant;603031 نوشت:
آخه توضیحات استاد هادی رو هم بخونید...
ایشون هم گفتن موفقیت در ازدواج موضوعی هست که ممکنه فقط نصیب بعضی افراد بشه

بعد خدا اون دنیا قراره چجوری واسه اینایی که تو قسمتشون ازدواج نذاشته جبران کنه؟؟؟

اون دنیا که لباس پفی عروسی و بوق بوق ماشین عروس و آرایشگاه و آتلیه و اینا خبری نیس:khandeh!:

حالا باز آقایون خدا بهشون یه حوری میده وسلام

ما خانوما اگه ازدواج تو قسمتمون نباشه دقیقن باید چه گلی به سرمون بگیریم؟؟؟:khandeh!:

یعنی امشب جالب شده سایت!
هرچی تلاش میکنم دوستان بیان توی این تاپیک نظرات شون رو درباره سوالی که مطرح کردم بگن، می بینم اینقدر بحث توی تاپیک های دیگه هست که تاپیک من میره پایین همش!
من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم

هادی;602630 نوشت:

باسلام و عرض ادب و تشکر از پرسش خوبی که مطرح فرمودید

همان طور که از فقرات دعای کمیل کاملا واضح است یقینا گناه یکی از عواملی است که انسان را از خداوند دور کرده و موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی خواهد شد. یکی از آثار سوء گناه و معصیت عدم استجابت دعاها و خواسته ای انسان است خداوند اگر چه رحمت عامه اش شامل حال همه افراد است اما رحمت خاصه خداوند شامل کسانی است که مطیع اوامر الهی باشند، موفقیت در امر ازدواج نیز یکی از توفیقات الهی است که که ممکن است شامل برخی افراد شود.

سلام جناب استاد.
من هرچی توی این تاپیک گفتم که دوستان نیومدن نظرات شون رو بگن!
لذا استاد لطف میفرمایید جواب سوالی رو که زیر پست خودتون مطرح کردم بفرمایید؟

گناه باعث دوری از خدا می شود و انسان را متکی به خودش می کند... کسی که به خدا اعتماد دارد زود بلند می شود و ازدواج می کند...

البته یکی باید به خودم بگه:Khandidan!:

خودم هنوز ازدواج نکردم:Khandidan!:

اگه کار پیدا کنم شاید اقدام کنم

منتظر تنها;603168 نوشت:
گناه باعث دوری از خدا می شود و انسان را متکی به خودش می کند... کسی که به خدا اعتماد دارد زود بلند می شود و ازدواج می کند...

البته یکی باید به خودم بگه:Khandidan!:

خودم هنوز ازدواج نکردم:Khandidan!:

اگه کار پیدا کنم شاید اقدام کنم

خوب من که قصد دارم ازدواج کنم و پیگیری کردم و دنبال مورد مناسب رفتم اما موفق نشدم چطور؟
به علت گناهان ام بوده؟

[="DarkRed"]برای خانمها هم توی بهشت حور مذکر هست البته اسمشون رو یادم رفته اخه اسم عجیبی داشتن:ok:
اما کلا با توجه به وضع نادرست و رسوم غلط که بارها من بهشون اشاره کردم و سختگیری خانواده دختر ازدواج هم واسه مردها و هم زنها خیلی سخت شده
وقتیم نمیتونیم ازدواج کنیم میایم به گردن خدا میندازیم یا میگیم چون گناه کاریم
در حالیکه به خاطر گناه نه رزق روزی انسان سلب میشه نه ازدواج چون ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام جایگاه ممتازی داره .
اشکال اتز خودمون عزیزان خودمون باید خودمون رو اصلاح کنیم.
[/]

[="Blue"]

mehrant;603179 نوشت:
خوب من که قصد دارم ازدواج کنم و پیگیری کردم و دنبال مورد مناسب رفتم اما موفق نشدم چطور؟
به علت گناهان ام بوده؟

واقعا برای من ام عجیبه تا اونجایی که می دونم شما دانشجوی پزشکی هستید خیلی از خانواده ها حاضرن که دامادشون تحصلات خوب داشته باشد تا شرایط مالی و غیر واقعا تعجب می کنم .راحت بگم سرو کله می شکنن برای خواستگار دکتر .عجیب برای منم؟؟؟؟؟؟؟؟؟[/]

mehrant;602769 نوشت:
سلام استاد هادی..ممنون از جواب خوب و کامل تون.
فقط یه سوال: اونجایی که گفتید ممکنه تاهل یا تجرد به نفع کمال فرد باشه، این رو خوب متوجه نشدم. آخه این همه توصیه شده و گفته شده مثلا هر کس ازدواج کنه نصف دینش رو حفظ کرده، اما مثلا تاهل و در نتیحش خفط شدن نصف دین به نفع کمالش نباشه؟؟؟ این رو متوجه نمیشم.اگه ممکنه توضیح بفرمایید

با سلام مجدد خدمت شما و همچنین سار سروران ارجمند

همان طور که عرض کردم انسان در هر حال مورد ابتلا و امتحان الهی است، فقر و غنی،متأهل و مجرّد و ... همگی مورد امتحان خداوند سبحان قرار گرفتند، لذا انسان موظف به انجام وظیفه است در مورد ازدواج نیز انسان موظف است تمام تلاش و کوشش خود را (از قبیل دعا،مناجات، یاری خواستن از پدر و مادر و همچنین از فامیل و ... ) بکند، خداوند به لطف و کرم به چنین بنده ای عنایت کرده و فرد مورد پسند خود را خواهد یافت، امّا اگر در موارد معدودی انسان موفق به ازدواج نشد باید خود را به تقدیر الهی بسپارد.
امتحان خداوند به تجرّد، منافاتی با سفارشات موکّد ائمه معصومین علیهم السلام ندارد، مگر همه کسانی که ازدواج کرده اند نصف دینشان کامل شده؟ بله نتیجه تأهل حفظ نصف دین است، اما گاهی ممکن هست فرد مجرّد بر اثر سختی دادن به نفس و متحمّل شدن سختی های تجرّدی به کمالات بیشتری دست پیدا کند، حال که حضرت عالی تمام تلاش خودتان را کردید، صبور باشید مطمئن باشید اگر از امتحان الهی سربلند بیرون آمده و معاذ الله به گناه الوده نشوید علاوه بر اینکه به کمالات بیشتری نائل خواهید شد خداوند عنایت خاصی خواهد کرده و به مراد و مقصودتان خواهید رسید.
انسان در هر حال باید در مقام رضا و تسلیم باشد، تسلیم مقدرات الهی، بله باید در جهتپیشبرد اهداف خود تلاش و کوشش داشته باشد اما افاقه نداشت تسیلم مقدرات الهی شود، انسانی که در مقام رضا باشد چه در حال تجرد و چه در حال تأهل ایمانش را کامل حفظ خواهد کرد. مگر حضرت عیسی سلام الله علیها مجرّد نبودند ...
موفق و موید باشید

مهران جان این امتحان شماست ...

ببین خدا ازت می خواد چیکار کنی ...

عزیز دل به امتحان پا بده ... خدا خوب میدونه چی برات بهتره ... :Gol:

آقای mehrant

یه سوالی

شما توی زندگیت مرتکب گناه وحشتناک و بزرگی شدید ؟؟؟

یه گناهی که مثلا خودتم نمیتونی خودتو ببخشی؟؟؟

شدین؟

دوستان سلام

مهران عزیز
قبلا پاسخی خدمت شما عرض کرده بودم:
http://www.askdin.com/thread44510-4.html#post592636

Miss Chadoriii;603235 نوشت:
آقای mehrant

یه سوالی

شدین؟

این سوال شما صحیح نیست.

علی علی

مکلف;603265 نوشت:
دوستان سلام

مهران عزیز
http://www.askdin.com/thread44510-4.html#post592636

این سوال شما صحیح نیست.

علی علی

من قصدم از سوال فقط این بود که ایشون از توهم گناهکار بودن بیان بیرون

اگه واقعا جوابشون به سوالای من منفی هست

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام

خداوند براي مجازات گناهكار او را مبتلا به گناه ديگري نمي كند مگر اينكه فرد به دليل زيادي گناهان دچار استدراج شود كه البته بيشتر جوانان به آن حد گناه نمي كنند كه دچار استدراج شوند.
خداوند حكيم زمينه گناه را با تاخير در ازدواج فراهم نمي كند مگر براي امتحان كه به نظر مي رسد امتحان اين زمانه تاخير در ازدواج است.
البته از اين زاويه هم ميشود به موضوع نگاه كرد كه تجمل پدران و مادران و بدبيني و سوءظن كه گناهاني است كه موجب تاخير در ازدواج فرزندان مي شود.(البته من گمان ميكنم سوال شما مربوط به والدين نيست.)
ضمن اينكه هر گناهي آثار و عواقب خودش را دارد و اينچنين نيست كه گناهان مختلف و متفاوت موجب يك نوع مجازات (مثلا تاخير در ازدواج) شوند.بنابراين ببينيد چه گناهي موجب تاخير در ازدواج مي شود.
انشاالله كه اين امتحاني است براي ما نه مجازات.

و من الله التوفيق[/]

Ṃᾄʀẓἷἔ;603070 نوشت:
به هر حال بازم دست از دعا برندارید روی دعاتون اصرار داشته باشید، ولی برای خدا تعیین تکلیف نکنید و بسپارید به خودش

من موقعی که دعا میکنم، میگم خدایا تو خودت بهتر از هر کس میدونی که من چقدر به ازدواج نیاز دارم، پس خدایا خودت ازدواج با فردی که به صلاحمه رو برام جور کن که به این ازدواج نیاز دارم

Ṃᾄʀẓἷἔ;603070 نوشت:
فقط به رقم خواستن شما چیزی رو عوض نمی کنه،

این جمله تون رو نفهمیدم یعنی چی:Gig:

امن;603222 نوشت:
در حالیکه به خاطر گناه نه رزق روزی انسان سلب میشه نه ازدواج

چرا دیگه،وقتی دعا میکنیم: اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل النقم...

امن;603222 نوشت:
اشکال اتز خودمون عزیزان خودمون باید خودمون رو اصلاح کنیم.

اینکه شد همون حرف یعنی نتیجه گناه بودن دیگه!

sky_star;603224 نوشت:
واقعا برای من ام عجیبه تا اونجایی که می دونم شما دانشجوی پزشکی هستید خیلی از خانواده ها حاضرن که دامادشون تحصلات خوب داشته باشد تا شرایط مالی و غیر واقعا تعجب می کنم .راحت بگم سرو کله می شکنن برای خواستگار دکتر .عجیب برای منم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اما در هرجا که رفتیم خواستگاری به این مساله توجه چندانی نشون ندادن.یکی از خواستگاری ها که خیلی روی من تاثیر منفی گذاشت این بود که در جلسه اول دختر معیارهای خودشو گفتاینم گفت که قیافه براش مهم نیست و فقط درحدی که قیافه براش قابل تحمل باشه،سه جلسه از ما خواست بیایم و صحبت کنیم و در این سه جلسه تقریبا در تمام عقاید و معیارها توافق نظر داشتیم...اما جواب منفی دادن و علتش رو هم گفتن ظاهر من رو دختر نپسندیده....که البته دو سه هفته پیش بود که اینجوری که مادرم مجددا با مادر دختر برخورد داشت، دلیل جواب منفی چیز دیگه ای بوده که هنوز بهمون نگفتن...

هادی;603233 نوشت:
در مورد ازدواج نیز انسان موظف است تمام تلاش و کوشش خود را (از قبیل دعا،مناجات، یاری خواستن از پدر و مادر و همچنین از فامیل و ... ) بکند،

در تاپیک های قبلی خودم تو انجمن مشاوره این رو گفته بودم،که خیسلی دعا کردم، نماز خوندم، پدر و مادرم و اعضای فامیل دنبال مورد مناسب گشتن برام، سه چهار تا از دوستان پدرم و سه تا از دوستان مادرم،حتی توی سه شهر دیگه هم واسطه داشتیم که برام دنبال مورد بگردن اما هیچکدوم از این افراد تا به حال گزینه ای پیدا نکردن یا اگر بوده دخترخانم چادری نبوده{که چادری بودن یکی از اصلی ترین معیارهامه} و یا سنش به من نمیخورده.چند موردی هم که پیدا شده بهمون جواب منفی دادن....

هادی;603233 نوشت:
امتحان خداوند به تجرّد، منافاتی با سفارشات موکّد ائمه معصومین علیهم السلام ندارد، مگر همه کسانی که ازدواج کرده اند نصف دینشان کامل شده؟ بله نتیجه تأهل حفظ نصف دین است، اما گاهی ممکن هست فرد مجرّد بر اثر سختی دادن به نفس و متحمّل شدن سختی های تجرّدی به کمالات بیشتری دست پیدا کند، حال که حضرت عالی تمام تلاش خودتان را کردید، صبور باشید

من واقعا خیلی برام سخته تحمل اوضاع فعلی و با تجه به شغل و رشته ام که گفتم سخته برام و به گناه نیفتادن...خیلی خودم رو کنترل کردم و از خدا کمک خواستم اما گاهی کم آوردم و نتونستم و مرتکب گناهی شدم...البته بعدش هم زود پشیمون شدم و توبه و گریه و استغفار کردم...اما هنوز ازدواج جور نشده، واسه همین میگم آیا این گناهان مانع ازدواج شده؟
و سوالم هم در همین راستا بود، یعنی وقتی اگر ازدواج کنم دیگه به گناه نمیفتم، چطور ازدواجم باید به تاخیر میفته؟ مصلحت خداوند چطور ممکنه اینطور باشه که به تاخیر بیفته و با مجرد موندن احتمال در معرض گناه بودنم بیشتر باشه؟
خیلی دعا کردم و نماز خوندم و ارتباطم رو با خدا بیشتر کردم، از نامحرم دوری کردن و خودداری از نگاه به نامحرم...

mehrant;601850 نوشت:
علتی که من خودم بیان کردم اینکه شاید به علت بعضی گناهان باشه که ازدواج جور نمیشه.اما خوب در کسی که گناه رو کنار گذاشته و توبه کرده اما هنوز نتونسته ازدواج کنه چطور؟

سلام علیکم
ان شاءالله خداوند هرچه سریعتر گشایش در امور را برایتان حاصل نماید
کاربر گرامی و محترم
به نظر بنده حقیر هیچگاه علت ها تامه نیستند!! هرمشکلی علتی دارد ،یعنی اینگونه نیست که مشکلات شبیه به هم علتهای مانند هم داشته باشد!
مثال : دو نفر را فرض کنید بیمارند اما خوب نمیشوند
علت اولی: پول ندارد داوریش را بخرد
علت دومی: پول دارد اما دارویش گیر نمی آید

پس تاخیر در ازدواج نیز علل متفاوتی دارد که یکی از دلایل آن هم میتواند گناه باشد! اما گناه علت تامه برای این موضوع نیست چون ما حتی کسانی مانند حضرت معصومه (س) را داشتیم که اصلا ازدواج نکردند!
اما در کل خوب است انسان هیچگاه خود را مصون از گناه و خطا نبیند و زیاد توبه و استغفار کند چون انسان هرچقدر هم سعی در انجام واجبات و ترک محرمات داشته باشد آخرش خیلی جاها کوتاهی می کند و قطعا این استغفارها اثار و برکات خودش را خواهد داشت پس هیچگاه نباید فکر کنیم گناهی نداریم! بلکه به درگاه الهی باید برعکس این باشیم و خود را خطا کار ببینیم و قلبا از خداوند طلب عفو و بخشش کنیم

التماس دعا
یازهرا(س)

Miss Chadoriii;603235 نوشت:
آقای mehrant

یه سوالی

شدین؟

گناهی بوده به هر حال...البته خیلی زود در حد چند دقیقه بعدش هم پشیمون شدم و گریه و توبه و استغفار...
دیگه نمیدونم خدا توبه ام رو قبول کرده و گناهانم رو بخشیده یا نه...

مکلف;603265 نوشت:
مهران عزیز
وفتی خدا نخواد.. (عدم توفیق در ازدواج)

سلام جناب مکلف
آره یادمه اما اونجا بیشتر از جنبه احتماعی گفته بودید، من از جنبه فردی مد نظرمه بیشتر

ناگفته هاي ناب;603289 نوشت:
خداوند براي مجازات گناهكار او را مبتلا به گناه ديگري نمي كند

بله خوب گناه که از جانب خداوند نیست، خداوند هادی هست
گناه از جانب نفس انسان و شیطانه

mehrant;601850 نوشت:
سلام صد در صد علت هر نشدنی گناه هست و عذاب است از طرف خدا.... اما یه وقت هست مثلا کافر براحتی ازدواج میکنه که صد تا مومن هنوزم مثلا تنها هستن... خب بازم خدا لطفو به مومنه کرده... کافره فکر می کنه به اونی که خواسته رسیده در صورتی که قطعا خدا جفت مورد نظر و مخصوص خودشو بدون اینکه حتی بدونه از مسیر زندگیش منحرف کرده.... مثالشم شبیه بهشته ما الان نمیدونیم چی از دست میدیم خیالمون راحته درد و حسرت نداشتن بهشت رو نمی خوریم اما بعد زفتن به بهشت حاضریم در دنیا با قیچی تکه تکه بشیم.. پس هر شدنی واقعا شدن نیست ... برای مثال همسایه ما کافره... من مومن... من گناه زیاد انجام دادم خدا هم شرایط ازدواجم رو فراهم نکرده... اما چون مومنم من رو بدرجه عشق رسونده و عشق رو تجربه کردم...اما همسایمون که کافره خودش با زبون خودش بهم گفت..شرمنده رک می گم. گفت من فقط هوس برام مهمه عشق چرت و پرته.. زنم اگه عقلم نداشت بازم من می گرفتمش... یه دختری گرفته 10 سال از خودش کوچکتره... و نه بخاطر اینکه کوچکتره بلکه طبق گفته خودش برا هوس گرفته...بازم معذرت از همه... خب خدا بمن نداده عوضش عشق رو داده و بارها بهم نشونه های خاصی داده که گناه رو ترک کن بهت بهترینشو میدم اما من نالایق هنوزم نتونستم چند مورد گناه کبیره ای رو ترک کنم...البته مدام می جنگم تا ترک بشه... حالا سر اصل مطلب بریم... شما گفتی ترک کردی گناهان رو.... چقدر بوده زمان توبه و ترک.... چون من از امام صادق شنیدم هرکس یکسال گناهان رو ترک کنه و واجبات رو انجام بده وعده خدا بر او تحقق پیدا می کنه و هر انچه باید ببینه میبینه و هرانچه باید برسه میرسه و از نزدیکان خاص خدا میشه

mehrant;603179 نوشت:
به علت گناهان ام بوده؟

شاید هنوز وقتش نشده بزار خدا خودش برات انتخاب کنه البته من شنیدم توسل به امام رضا کارسازه

mehrant;603333 نوشت:
گناهی بوده به هر حال...البته خیلی زود در حد چند دقیقه بعدش هم پشیمون شدم و گریه و توبه و استغفار...
دیگه نمیدونم خدا توبه ام رو قبول کرده و گناهانم رو بخشیده یا نه...

منظور من گناه در حد کشتن یه آدم بود مثلا:khandeh!:

من مطمئنم شما از بنده های خوب خدایید

خواهشن انقدر توهم گناهکار بودن نداشته باشید

شما هم که پشیمونی از همون گناه و استغفار رو انجام دادین

دیگه نگران نباشید

و انقدر الکی ازدواجو به گناه ربط ندین

اگه اینجوری بود که نصف مردم دنیا نباید ازدواج میکردن:khandeh!:

دوستان سلام

mehrant;603333 نوشت:
سلام جناب مکلف
آره یادمه اما اونجا بیشتر از جنبه احتماعی گفته بودید، من از جنبه فردی مد نظرمه بیشتر

علیکم السلام

قدری دقت کنید، این نتیجه اجتماعی یعنی فراوانی گناهان یا نمود فراوان آنها در جامعه، به دلیل بی توجهی به دستور الهیِ امر به معروف و نهی از منکر است که امری فردی و اجتماعی محسوب می شود. به لحاظ شرعی و فردی، این واجب، واجبی کفایی است که اگر به کفایت خود نرسد بر همه واجب عینی است و بی توجهی و انجام ندادن آن، گناهی بر گردن فرد مکلَّف به آن است. به لحاظ اجتماعی تاثیر انجام صحیح این دستور الهی پیشگیری از فساد یا رفع و دفع آن است.
کمترین وظیفه هر شخصی در این مسئله، تذکر لسانی است که متاسفانه از ناحیه اکثریت افراد مکلَّف به بهانه های واهی رها شده است و نیاز به آگاه سازی و تلنگر و ... دارد که فرصت دیگری می طلبد.

نتیجه اینکه:
1- جنبه های فردی امری جدا از جتبه های اجتماعی نیستند.
2- رفتار هر یک از ما در حد خود در آینده فردی و اجتماعی ما موثر است.
3- بسیاری از امور شرعی و فردی هست که ما به عمق آن، عظمت آن، تاثیرگذاری فردی و اجتماعی آن، ثواب و فضیلت آن و .... آگاه نیستیم و ممکن است که سهوا، عمدا یا عادتا آن را انجام دهیم یا آن را ترک کنیم ولی این سهو، عمد و عادت از تاثیرات فردی و اجتماعی جلوگیری نمی کند مگر در موارد و شرایط خاصی که مجال گفتن نیست.

Miss Chadoriii;603396 نوشت:

لطفا به نتیجه ازدواج ها در گذشته و حال من جمله آمار طلاق، کورتاژ و ... نیز توجه کنید.
البته مقصود حقیر این نیست که فرهنگ گذشته و سنت مسئله مطلوبی بوده است بلکه منظور بنده این است که ازدواج، مطلوب نیست بلکه ازدواج مناسب و دارای نتایج صحیح، مطلوب است.

علی علی

[="DarkRed"]

mehrant;603308 نوشت:
چرا دیگه،وقتی دعا میکنیم: اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم، اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل النقم...

آیا کسی هست که هیچ گناهی نکنه؟ایا همه این افراد از کرسنگی میمیرن؟
گناه رزق و روزی انسان رو کم و تنگ میکنه اما قطع نمیکنه.منظور این دعا این بوده که گناهانی که موجب تنگی رزق میشن رو خدا بیامرزه[/]

سلام
ازدواج نکردن گناه محسوب میشه ؟

Miss Chadoriii;603396 نوشت:
منظور من گناه در حد کشتن یه آدم بود مثلا:khandeh!:

من مطمئنم شما از بنده های خوب خدایید

خواهشن انقدر توهم گناهکار بودن نداشته باشید

شما هم که پشیمونی از همون گناه و استغفار رو انجام دادین

دیگه نگران نباشید

خوب دیگه اگر گناه باعث تاخیر در ازدواج بشه دیگه گناه کوچیک و بزرگ نداره دیگه
خود نفس گناه باعث شده
در مورد دو سطر اآخر نوشته تون هم، همونطور که اگه به تیتر تاپیک و پست اولم دقت کنید نوشتم "تاخیر" در ازدواج، نه ازدواج نکردن!

[="DarkRed"]

مهدی7;603473 نوشت:
سلام
ازدواج نکردن گناه محسوب میشه ؟

بله برای کسی که میتونه ازدواج کنه ولی به هر دلیلی از ازدواج فرار میکنه گناه محسوب میشه
همچنین کسی که به حرام میفته واجبه ازدواج کنه این در رساله هم ذکر شده
ولی افرادی از اولیای خدا بودن که بنا به مصلحتی ازدواج نکردن که چنین اشخاصی استثنا هستند.
وگرنه ازدواج یک سنت هست و دوری از سنت الهی جایز نیست[/]

امن;603673 نوشت:
بله برای کسی که میتونه ازدواج کنه ولی به هر دلیلی از ازدواج فرار میکنه گناه محسوب میشه

میشه این تونستن رو توضیح بدین
شاید هر کسی واسه ازدواج نکردن دلایل خودشو داشته باشه
اصلا شاید دختری خواستگار نداشته باشه و مجرد بمونه ، نمیشه گفت پس نصف دینش کامل نیست

جناب هادی هم اینجا فرمودن که شاید تجرد امتحان باشه

هادی;602630 نوشت:
اگر فقر و بيماري و مشقّت و مجرد بودن به نفع كمال حقيقي شخصي باشد، فقر و بيماري و مشقّت و تجرد را نصيب وي مي كند

پس صرفا نمیشه گفت آدم مجردی که قصد ازدواج نداره گناهکاره

[="DarkRed"]

مهدی7;603687 نوشت:
میشه این تونستن رو توضیح بدین
شاید هر کسی واسه ازدواج نکردن دلایل خودشو داشته باشه
اصلا شاید دختری خواستگار نداشته باشه و مجرد بمونه ، نمیشه گفت پس نصف دینش کامل نیست

دختری که خواستگار نداره یعنی نمیتونه ازدواج کنه.چنین فردی قلبا میخواد ازدواج کنه ولی نمیتونه.منظورم چنین افرادی نبود
منظور من فردی هست که میتونه ازدواج کنه ولی فکر میکنه نمیتونه یا کلا از تشکیل خانواده بدش میاد .[/]

mehrant;603120 نوشت:
یعنی امشب جالب شده سایت!
هرچی تلاش میکنم دوستان بیان توی این تاپیک نظرات شون رو درباره سوالی که مطرح کردم بگن، می بینم اینقدر بحث توی تاپیک های دیگه هست که تاپیک من میره پایین همش!
من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم

سلام میشه سوالتونو واضح بیان کنید ببینم چی هست؟

raha-h;603742 نوشت:
سلام میشه سوالتونو واضح بیان کنید ببینم چی هست؟

سلام.
اینکه آیا علت تاخیر در ازدواج گناهان هست؟
اگه توبه و استغفار کرده باشیم چی؟

امن;603222 نوشت:
برای خانمها هم توی بهشت حور مذکر هست البته اسمشون رو یادم رفته اخه اسم عجیبی داشتن

غلمان؟

نه غلمان خدمتکار بهشتند

از نظر مفسرین حورالعین هم زن هست هم مرد، یعنی حور مذکر هم اسمش همون حورالعین هست

ببخشید تاپیک منحرف شد البته

mehrant;603744 نوشت:
سلام.
اینکه آیا علت تاخیر در ازدواج گناهان هست؟
اگه توبه و استغفار کرده باشیم چی؟

یک مورد اون مربوط به گناهان هست اما وقتی توبه کردید دلیلی نمیشه که تأخیر در ازدواج رو به گناهانی نسبت بدید که توبه کردید..
البته در طول روز باید خیلی مراقب رفتار و اعمال و حرف هایی که زده میشه بود
سبک فکریتونو عوض کنید اینکه دائما یک فکر رو بکنید درست نیست سعی کنید همه جوانب رو در نظر بگیرید..و اینکه گناه درسته که هست و شما هم توبه کردید اما بی انگیزگی در خودتون ایجاد نکنید و همه رو به گناه ربط بدید.
همش انتقاد می کنید که چرا من تا بحال ازدواج نکردم در این صورت فعالیتتون کمتر میشه خلاقانه عمل کنید.. در مقابل این فشارها درون و بیرون خودتون رو نبازید و مقاوم باشید همه اینها امتحان الهی ست.
فقط حرفشو نزنید تلاش هم بکنید.اون دنیایی رو که دوست دارید برای خودتون بسازید.از اول ببینید کجای کارتون اشتباه بوده البته به جز گناه کاری که مثلا باید انجام میدادید اما انجام ندادید

از ابتدا شروع کنید ..واینکه دلایل زیادی هست واسه به تأخیر افتادن ازدواج
(یکی باید به خودم بگه )

raha-h;603760 نوشت:
یک مورد اون مربوط به گناهان هست اما وقتی توبه کردید دلیلی نمیشه که تأخیر در ازدواج رو به گناهانی نسبت بدید که توبه کردید..
البته در طول روز باید خیلی مراقب رفتار و اعمال و حرف هایی که زده میشه بود
سبک فکریتونو عوض کنید اینکه دائما یک فکر رو بکنید درست نیست سعی کنید همه جوانب رو در نظر بگیرید..و اینکه گناه درسته که هست و شما هم توبه کردید اما بی انگیزگی در خودتون ایجاد نکنید و همه رو به گناه ربط بدید.
همش انتقاد می کنید که چرا من تا بحال ازدواج نکردم در این صورت فعالیتتون کمتر میشه خلاقانه عمل کنید.. در مقابل این فشارها درون و بیرون خودتون رو نبازید و مقاوم باشید همه اینها امتحان الهی ست.
فقط حرفشو نزنید تلاش هم بکنید.اون دنیایی رو که دوست دارید برای خودتون بسازید.از اول ببینید کجای کارتون اشتباه بوده البته به جز گناه کاری که مثلا باید انجام میدادید اما انجام ندادید

از ابتدا شروع کنید ..واینکه دلایل زیادی هست واسه به تأخیر افتادن ازدواج
(یکی باید به خودم بگه )

با دک دید اگه به گناهان نگاه بشه حتی در صورت توبه هم آزاردهنده است. ..
یکی اینکه این رو در نظر داشته باشيم که باهر گناه باعث تاخیر در ظهور امام زمان میشیم...
یکی هم اینکه من یه عمو داشتم که در جوونی شهید شده. وقتی من به دنیا اومدم اسم اون شهید رو گذاشتن روی من.یعنی اسم و فامیل من دقیقا همون اسم و فامیل شهیده...قیافه ام هم شباهت زیادی بهش داره...یه جورایی من مثل یه نماینده ای از اون شهید هستم...حالا اگه گناه بکنم چقدر زشت میشه با این دیدگاه. ..

اینا به کنار، اینکه هی ازدواج هم به تاخیر میفته اونم درحالیکه من یه هدفم از ازدواج به گناه نیوفتادن بوده، همه اینها باهم ...

mehrant;603813 نوشت:
با دک دید اگه به گناهان نگاه بشه حتی در صورت توبه هم آزاردهنده است. ..
یکی اینکه این رو در نظر داشته باشيم که باهر گناه باعث تاخیر در ظهور امام زمان میشیم...
یکی هم اینکه من یه عمو داشتم که در جوونی شهید شده. وقتی من به دنیا اومدم اسم اون شهید رو گذاشتن روی من.یعنی اسم و فامیل من دقیقا همون اسم و فامیل شهیده...قیافه ام هم شباهت زیادی بهش داره...یه جورایی من مثل یه نماینده ای از اون شهید هستم...حالا اگه گناه بکنم چقدر زشت میشه با این دیدگاه. ..

اینا به کنار، اینکه هی ازدواج هم به تاخیر میفته اونم درحالیکه من یه هدفم از ازدواج به گناه نیوفتادن بوده، همه اینها باهم ...

خب دیگه سعادت داشتید خیلی خوبه
باز هم نا امید نشوید که نا امیدی گناه کبیره است.....

یارب;603320 نوشت:
پس تاخیر در ازدواج نیز علل متفاوتی دارد که یکی از دلایل آن هم میتواند گناه باشد! اما گناه علت تامه برای این موضوع نیست چون ما حتی کسانی مانند حضرت معصومه (س) را داشتیم که اصلا ازدواج نکردند!

خوب این حرف که درسته.
اما سوال من اینجا بود که در کسی مثل من که خودم میدونم گناه کردم و چه گناهانی هم انجام دادم، علت تاخیر در ازدواجم و فراهم نشدن، نتیجه سوء گناهانم هست؟
اگه بله، که خوب یعنی با وجود توبه هنوز اثر شون مونده؟ و تا کی؟
اگه نه، که پس علت تاخیر چی میتونه باشه؟

nothing;603359 نوشت:
الا سر اصل مطلب بریم... شما گفتی ترک کردی گناهان رو.... چقدر بوده زمان توبه و ترک.... چون من از امام صادق شنیدم هرکس یکسال گناهان رو ترک کنه و واجبات رو انجام بده وعده خدا بر او تحقق پیدا می کنه و هر انچه باید ببینه میبینه و هرانچه باید برسه میرسه و از نزدیکان خاص خدا میشه

نه، هنوز به یکسال نرسیده، به شش ماه هم هنوز نرسیده

منتظر تنها;603394 نوشت:
البته من شنیدم توسل به امام رضا کارسازه

خیلی متوسل شدم به امام رضا، هم در دل، هم با شنیدن نوحه ها و اشعار مربوط به امام رضا، هم با تماس با شماره تلفنی که به حرم وصل میشه، هم با تصاویر زنده اینترنتی،هم زیارت حضوری در حرم..

با سلام

البته من میگم که نذر کنید و نذری خیلی کوچیک بدید در مسجدها

و نذر کنید که به زودی ازدواج کنید و برای ادای نذرتون با همسر برید زیارت آقا امام رضا

انشاءالله که نذرتون ادا بشه

ما هم دعا می کنیم...

التماس دعا

یا حق

حتما اون شخصی که خدا برایت در نظر گرفته به شما هنوز نرسیده صبر کنید در قرآن آمده که از صبر و نماز کمک بگیرید

raha-h;603894 نوشت:
نذر کنید که به زودی ازدواج کنید و برای ادای نذرتون با همسر برید زیارت آقا امام رضا

این نذر رو که مدتهاست کردم...و ارزومه که با همسر بتونم برم زیارت امام رضا...

mehrant;603887 نوشت:
اما سوال من اینجا بود که در کسی مثل من که خودم میدونم گناه کردم و چه گناهانی هم انجام دادم، علت تاخیر در ازدواجم و فراهم نشدن، نتیجه سوء گناهانم هست؟
اگه بله، که خوب یعنی با وجود توبه هنوز اثر شون مونده؟ و تا کی؟
اگه نه، که پس علت تاخیر چی میتونه باشه؟

سلام علیکم
ابتدا قبل از اینکه پاسخ سوالتان را بدهم خواستم مطلبی را خدمت شما بگویم
بنده یکی از چیزهایی که در این سایت برایم خوشحال کننده بود این بود که افراد مختلف خصوصا پزشکان مختلفی را دیدم که دغدغه دین داری و ولایتمداری دارند! چون متاسفانه در جامعه کنونی خیلی از جوانان فکر میکنند دین با علم همخوانی ندارد!! و شما و امثال شما الگوهای خوبی هستید تا به همه نشان دهید انسان در هر شغل و منسب و مقامی باشد میتواند از همان رشته خود به خدا برسد و عارف شود!
انشاالله خداوند شما و امثال شما پزشکان ولایتمدار،متعهد و دلسوز را برای کشور و اسلام حفظ نماید زیرا گاهی تبلیغی که شما میتوانید در مسیر احیای دین داشته باشید و اثر عمیقی که این تبلیغ بر روی جوانان و نوجوانان میتواند داشته باشد ممکن است یک طلبه هم حتی نتوانداین رسالت شما را به خوبی انجام دهد!

و اما در مورد سوالتان
ببینید برخلاف تصوری که خیلی از ما ها داریم و فکر میکنیم خداوند نشسته بنده ای خطا کند تا اورا عذاب کند اینگونه نیست! و خداوند دنبال عذاب کردن بندگانش نیست! یعنی آنقدر عاشق بندگانش است که در این دنیا خیلی کارها را برای بندگانش میکند تا در آخرت عذاب نشوند!
یکی از مواردی که دعاها را به تاخیر میاندازد گناه است
یکی از دلائل برآورده نشدن حاجت گناه است ،یعنی خداوند با تاخیر در برآورده ساختن حاجت بنده هم او را متذکر میسازد هم این حاجت برآورده نشده ذخیره آخرتش میشود

وقتی بنده واقعی از گناه پشیمان میشود و توبه میکند خداوند نه نتها اورا میبخشد بلکه یک عشق بازی با بنده میکند و حتی گناهانش را هم به حسنات تبدیل میکند(عجب خدایی داریم ..)
خب شما وقتی توبه میکنید باید دوحالت را با هم داشته باشید
1- یقین داشته باشید خداوند بخشنده است و شما را بخشیده و به رحمت الهی امیدوار باشید
2- از طرفی باید این ترس را هم داشته باشید نکند شرایط توبه را نداشتم،نکند نتوانم تا آخر شرایط را نگه دارم و غیره پس همچنان برای گناهانمان توبه و استغفار کنیم

شما توبه و استغفار کنید و دعا نمایید و از خداوند بخواهید آنچه را به مصلحت شماست برایتان رقم بزند و دیگر امورتان را به خدا بسپارید
از طرفی هم از درگاه الهی نا امید نشوید و به تلاشتان برای پیدا کرن مورد خوب ادامه دهید
شما توکل کنید ،توسل کنید خصوصا به حضرت زهرا(س) ، مطمئن باشید خداوند خودش گزینه ها را سر راهتان قرار میدهد،اما اگر هم حاجتتان برآورده نشد آنقدر باید به خداوند ایمان داشته باشید که وقتی اموری را به او سپردیم و تلاش کردیم یعنی هرچه خداوند بخواهد همان خیر است حتی اگر برآورده نشدن حاجت باشد! پس در این صورت حتما خیری در آن است که شما از ان بی اطلاعید
(ببخشید اگر مطالبم طولانی شد)

انشاالله در مسیر کمک به سلامت هرچه بیشتر جسم مادی و روح معنوی افراد همیشه سالم و موفق باشید
از خداوند برای شما حکمت،صبر،روزی فراوان مادی و معنوی،رضایت معصومین (ع) در کارها،شهادت در رکاب امام زمان (عج) ،همنشینی با اهل بیت (ع) در بهشت و رسیدن به کمال و قرب الهی را خواستارم، انشاالله

التماس دعا
یازهرا(س)

ممنون جناب یا رب.
جواب تون کامل بود.

موضوع قفل شده است