جمع بندی سال تولد و وفات علي بن حكم انباري؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سال تولد و وفات علي بن حكم انباري؟

سلام. وقت بخير

من نرم افزار براي بررسي رجال در اختيار نداشتم اما توي برخي كتب كه جستجو كردم، با وجود اينكه برخي وثاقتها در مورد علي بن حكم انباري رو در آوردم، اما نتونستم سال تولد و سال وفات ايشون رو پيدا كنم. ايا در اين زمينه اطلاعي داريد؟

تشكر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیقین

سلام به شما پرسشگر گرامی

بنده نرم افزار تراجم را ندارم برای همین سال تولد و وفات ایشان را نمی دانم. از این نظر بهتر است از پاسخگوی محترم تاریخ کمک بگیرید. اما جهت وثاقت که اشاره فرمودید عرض کنم که از ایشان با عناوین مختلفی در کتب رجالی یاد شده: علی بن الحکم الانباری ، علی بن الحکم بن الزبیر بن النخعی ، علی بن الحکم الکوفی که همه ناظر به یک نفر است و آیة الله خویی در معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 394، ذیل عنوان اول و دوم که اشاره کردم به این مطلب تصریح می کند و مفصل شواهد این ادعا را توضیح می دهد.

ایشان از رجال شیخ نقل می کند که: «و قال الشيخ: علي بن الحكم الكوفي ثقة جليل القدر، له كتاب»، و از جمله شواهد دیگر مطلب که دال بر اتحاد آن عناوین درباره یک نفر است را طریق صدوق در مشیخه بیان می کند و می نویسد: «و مما يؤكد الاتحاد أن الصدوق ذكر في المشيخة علي بن الحكم و ذكر طريقه إليه و لم يصفه بالأنباري، أو ابن الزبير، أو الكوفي، و هذا يكشف عن الاتحاد و إلا كان عليه البيان.
و طريقه إليه: أبوه (رضي الله عنه) عن سعد بن عبد الله، عن أحمد بن محمد بن عيسى عن علي بن الحكم و الطريق كطريق الشيخ إليه صحيح».

تمام آنچه که از نظر رجالی درباره علی بن الحکم باید بدانید را در اینجا نقل می کنم (توضیحات مرحوم خویی در معجم رجال را هم می توانید به آدرس مذکور در نرم افزار درایة النور مراجعه فرمایید):

رجال‏ النجاشي/باب‏العين/باب‏ علي/718274 - علي بن الحكم بن الزبير
النخعي أبو الحسن الضرير مولى له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه. له كتاب أخبرنا أبو عبد الله بن شاذان قال: حدثنا أحمد بن محمد بن يحيى العطار قال: حدثنا سعد عن محمد بن إسماعيل و أحمد بن أبي عبد الله عن علي بن الحكم بكتابه.

فهرست‏ الطوسي/باب‏ العين/باب‏ علي/376263 - علي بن الحكم الكوفي
ثقة جليل القدر. له كتاب. أخبرنا جماعة عن محمد بن علي بن الحسين بن بابويه عن أبيه عن محمد بن أحمد بن هشام عن محمد بن السندي عن علي بن الحكم. و رواه محمد بن علي عن أبيه و محمد بن الحسن عن سعد بن عبد الله عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم. و أخبرنا ابن أبي جيد عن ابن الوليد عن الصفار و أحمد بن إدريس و الحميري و محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم.

رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏ الحسن.../باب‏ العين/5344361 - 30 - علي بن الحكم بن الزبير
مولى النخعي (النخع) كوفي.

رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏جعفر.../باب‏ العين./5572376 - 11 - علي بن الحكم

رجال‏ الكشي/الجزءالأول/الجزءالسادس/1079570 - حمدويه عن محمد بن عيسى: أن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1024243 - علي بن الحكم بن الزبير
النخعي أبو الحسن الضرير مولى لم [جش‏] له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1025243 - علي بن الحكم الكوفي
لم [ست‏] ثقة جليل القدر.

رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1026243 - علي بن الحكم الأنباري
[كش‏] هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله كثيرا مثل ابن فضال و ابن بكير و لم يذكر له ثناء و لا ذم.

الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/1493 - علي بن الحكم الكوفي
ثقة جليل القدر.

الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/3398 - علي بن الحكم
من أهل الأنبار. قال الكشي عن حمدويه عن محمد بن عيسى: إن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله عليه السلام الكبير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.

تشكر. اساتيد بزرگواري كه در مورد اين سوال، ميتونن راهنمايي بفرماين لطفا همكاري بفرماين. (چقدر سخت شده سوال و جواب توي اسك دين)

[="Navy"]

فردا از آن ماست;601579 نوشت:
من نرم افزار براي بررسي رجال در اختيار نداشتم اما توي برخي كتب كه جستجو كردم، با وجود اينكه برخي وثاقتها در مورد علي بن حكم انباري رو در آوردم، اما نتونستم سال تولد و سال وفات ايشون رو پيدا كنم. ايا در اين زمينه اطلاعي داريد؟

سلام
سال تولد و وفات ایشان به طور دقیق مشخص نیست و آنچنان لزومی هم به دانستن سال وفات و تولد ایشان نمی باشد زیرا از آنجا که مشخص است از اصحاب کدام ائمه بوده (رجال و فهرست شیخ طوسی) و دیگر توصیفاتی که در مورد وی آمده مثل اینکه "و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير" می توان حدود تقریبی اینکه در چه عصری می زیسته را مشخص نمود اما سال دقیق وفات و تولد ذکر نشده است.

اسم : علي بن الحكم الأنباري‏
تقويم : إمامي،ثقةجليل‏
طبقة : الرضا عليه السلام(جخ) - الجواد عليه السلام(جخ)
لقب : النخعي(جش) الضرير(جش) الكوفي(ست) كوفي(جخ)
كنية : أبوالحسن(جش)[/]

ملاصدرا;605985 نوشت:

سلام
سال تولد و وفات ایشان به طور دقیق مشخص نیست و آنچنان لزومی هم به دانستن سال وفات و تولد ایشان نمی باشد زیرا از آنجا که مشخص است از اصحاب کدام ائمه بوده (رجال و فهرست شیخ طوسی) و دیگر توصیفاتی که در مورد وی آمده مثل اینکه "و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (ع) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير" می توان حدود تقریبی اینکه در چه عصری می زیسته را مشخص نمود اما سال دقیق وفات و تولد ذکر نشده است.

تقويم : إمامي،ثقةجليل‏
كنية : أبوالحسن(جش)

ايا مي تواند از شيوخ كليني باشد يا خير؟

[="Navy"]

فردا از آن ماست;605999 نوشت:
ايا مي تواند از شيوخ كليني باشد يا خير؟

بعید است
و عليّ‏ بن‏ الحكم‏ من مشايخ‏ أحمد بن أبي عبد اللّه، و عبد اللّه بن القاسم هو من مشايخ محمّد بن خالد، والد أحمد.

توضيح الأسناد المشكلة في الكتب الأربعة (أسناد الكافي)، ج‏1، ص: 127

اگر می خواهید سندی را بررسی کنید و روایت خاصی منظورتان است آن روایت را قرار دهید.[/]

ملاصدرا;606009 نوشت:

بعید است
و عليّ‏ بن‏ الحكم‏ من مشايخ‏ أحمد بن أبي عبد اللّه، و عبد اللّه بن القاسم هو من مشايخ محمّد بن خالد، والد أحمد.

توضيح الأسناد المشكلة في الكتب الأربعة (أسناد الكافي)، ج‏1، ص: 127

اگر می خواهید سندی را بررسی کنید و روایت خاصی منظورتان است آن روایت را قرار دهید.

أحمد بن أبي عبد اللّه برقي؟! مطمئنين علي بن حكم انباري هست ايشون؟
با اين فرض هم متوجه بعيد بودن نشدم. به هر حال ايشون رو جايي ديدم كه در قرن سوم از دنيا رفتن. شما چطور بعيد بودن رو نتيجه گرفتيد؟

[="Navy"]

فردا از آن ماست;606025 نوشت:
أحمد بن أبي عبد اللّه برقي؟! مطمئنين علي بن حكم انباري هست ايشون؟
با اين فرض هم متوجه بعيد بودن نشدم. به هر حال ايشون رو جايي ديدم كه در قرن سوم از دنيا رفتن. شما چطور بعيد بودن رو نتيجه گرفتيد؟

احمد بن ابی عبد الله
= أحمد البرقي.
= أحمد بن محمد بن خالد البرقي.
= أحمد بن أبي عبد الله البرقي.
= أحمد بن محمد البرقي

علی بن حکم طبق نظر آیت الله خویی متحد است با علی بن حکم انباری و علی بن الحکم بن الزبیر النخعی و علی بن الحکم دیگری ندیدم.

بعید بودن از این جهت است که حداقل با یک واسطه کلینی از او نقل حدیث کرده (در مواردی بیشتر) و از آنجا که از اصحاب امامان نیز بوده بعید است چنین عمر نسبتا طولانی داشته باشد و روایت کلینی از ایشان هم بلاواسطه ندیدم و ایشان را هم ندیدم کسی جز مشایخ کلینی به حساب آورده باشد با توجه به اینکه مشایخ کلینی مشخص هستند.[/]

ملاصدرا;606043 نوشت:

احمد بن ابی عبد الله
= أحمد البرقي.
= أحمد بن محمد بن خالد البرقي.
= أحمد بن أبي عبد الله البرقي.
= أحمد بن محمد البرقي

علی بن حکم طبق نظر آیت الله خویی متحد است با علی بن حکم انباری و علی بن الحکم بن الزبیر النخعی و علی بن الحکم دیگری ندیدم.

بعید بودن از این جهت است که حداقل با یک واسطه کلینی از او نقل حدیث کرده (در مواردی بیشتر) و از آنجا که از اصحاب امامان نیز بوده بعید است چنین عمر نسبتا طولانی داشته باشد و روایت کلینی از ایشان هم بلاواسطه ندیدم و ایشان را هم ندیدم کسی جز مشایخ کلینی به حساب آورده باشد با توجه به اینکه مشایخ کلینی مشخص هستند.

اينكه دو نفر در يك طبقه باشند كه به نظر چيز غير عادي اي نباشه. حديثي كه برخورد كردم، همون حديث تحريف قرآن در 17000 ايه كه در كافي جزء نوادر بيان شده، اقاي كليني از اقاي علي بن حكم مستقيم نقل كردن.

علی بن الحکم
عن هشام بن سالم عن ابی عبد الله

در نگاه اول من هم اين برداشت رو داشتم اما به نظر بعيد نمياد. يك نفر شنيداري مي فرمود توي الذريعه ظاهرا، جزء شيوخ بيان شده اما شك دارم

فردا از آن ماست;606056 نوشت:
اينكه دو نفر در يك طبقه باشند كه به نظر چيز غير عادي اي نباشه. حديثي كه برخورد كردم، همون حديث تحريف قرآن در 17000 ايه كه در كافي جزء نوادر بيان شده، اقاي كليني از اقاي علي بن حكم مستقيم نقل كردن.
علی بن الحکم عن هشام بن سالم عن ابی عبد الله
در نگاه اول من هم اين برداشت رو داشتم اما به نظر بعيد نمياد. يك نفر شنيداري مي فرمود توي الذريعه ظاهرا، جزء شيوخ بيان شده اما شك دارم

در ذریعه تا آنجا که جستجو کردم اسم علی بن حکم نیامده است
در مورد آن سند هم که ربطی به تحریف قرآن ندارد (با توجه به اینکه موضوع تاپیک نیست از پرداختن به آن خودداری می شود) برادر از اول می گفتید سوالتان در مورد این حدیث است که ما توضیح دهیم
سند حدیث انواع مختلفی دارد :عادی،تعلیق ،تحویل،عطف،ضمیر،تذییل،اشاره،تردیدو ...

این سند که شما ذکر کردید دارای تعلیق می باشد و اصطلاحا به آن معلق می گویند که یعنی از اول سلسله سند يك نفر يا بيشتر از روات افتاده باشد كه احاديث كتاب من لا يحضره الفقيه و قسمتى از احاديث تهذيبين در در آخر یا اول این کتب، رجال غير مذكور سلسله سند را طبق ضابطه و قاعده اى تعيين فرموده اند اما در کافی در حدیث قبل این سلسله رجال آمده

سند این حدیث در کافی و حدیث قبل از آن را دقت فرمایید:
27- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ فَرْقَدٍ وَ الْمُعَلَّى بْنِ خُنَيْسٍ قَالا كُنَّا عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع وَ مَعَنَا رَبِيعَةُ الرَّأْيِ فَذَكَرْنَا فَضْلَ الْقُرْآنِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع إِنْ كَانَ ابْنُ مَسْعُودٍ لَا يَقْرَأُ عَلَى قِرَاءَتِنَا فَهُوَ ضَالٌّ فَقَالَ رَبِيعَةُ ضَالٌّ فَقَالَ نَعَمْ ضَالٌّ ثُمَّ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع أَمَّا نَحْنُ فَنَقْرَأُ عَلَى قِرَاءَةِ أُبَيٍ‏.

28- عَلِيُّ بْنُ الْحَكَمِ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ‏عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ الْقُرْآنَ الَّذِي جَاءَ بِهِ جَبْرَئِيلُ ع إِلَى مُحَمَّدٍ ص سَبْعَةَ عَشَرَ أَلْفَ‏ آيَةٍ

حدیث 27 طریقی را تا علی بن الحکم ذکر کرده وقتی می خواهد حدیث بعدی را بنویسد وقتی طریق یکی است دیگر آن موارد را تکرار نمی کند فقط می گوید علی بن الحکم و ادامه سند را ذکر می کند
در واقع سند حدیث 28 اینچنین است محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد [تعليق‏] عن علي بن الحكم عن هشام بن سالم عن أبي عبد الله ع قال ...

ملاصدرا;606090 نوشت:

سند این حدیث در کافی و حدیث قبل از آن را دقت فرمایید:
27- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ فَرْقَدٍ وَ الْمُعَلَّى بْنِ خُنَيْسٍ قَالا كُنَّا عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع وَ مَعَنَا رَبِيعَةُ الرَّأْيِ فَذَكَرْنَا فَضْلَ الْقُرْآنِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع إِنْ كَانَ ابْنُ مَسْعُودٍ لَا يَقْرَأُ عَلَى قِرَاءَتِنَا فَهُوَ ضَالٌّ فَقَالَ رَبِيعَةُ ضَالٌّ فَقَالَ نَعَمْ ضَالٌّ ثُمَّ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع أَمَّا نَحْنُ فَنَقْرَأُ عَلَى قِرَاءَةِ أُبَيٍ‏.

28- عَلِيُّ بْنُ الْحَكَمِ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ‏عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ الْقُرْآنَ الَّذِي جَاءَ بِهِ جَبْرَئِيلُ ع إِلَى مُحَمَّدٍ ص سَبْعَةَ عَشَرَ أَلْفَ‏ آيَةٍ

حدیث 27 طریقی را تا علی بن الحکم ذکر کرده وقتی می خواهد حدیث بعدی را بنویسد وقتی طریق یکی است دیگر آن موارد را تکرار نمی کند فقط می گوید علی بن الحکم و ادامه سند را ذکر می کند
در واقع سند حدیث 28 اینچنین است محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد [تعليق‏] عن علي بن الحكم عن هشام بن سالم عن أبي عبد الله ع قال ...

ايا اين قائده، يك قائده قطعي هست كه خود اقاي كليني جايي ذكر كردن؟

[="Navy"]

فردا از آن ماست;606105 نوشت:
ايا اين قائده، يك قائده قطعي هست كه خود اقاي كليني جايي ذكر كردن؟

این قاعده ای که است که در کتب درایه وجود دارد
( الخامس : المعلق ) ( أو ) إن حذف من سلسلته و ( سقط من أولها ) ، وكان الساقط ( واحدا -فصاعدا - فمعلق ) بصيغة اسم المفعول ، أخذ من تعليق الجدار لقطع الاتصال فيه . قال في شرح البداية ( 4 ) : ( هو كقول الشيخ ( 5 ) محمد بن أحمد الخ ، أو محمد بن يعقوب ، أو روى زرارة عن الصادق ، أو قال الصادق عليه السلام ، أو قال النبي صلى الله عليه وآله ونحو ذلك ) ( 6 ) انتهى
نهاية الدراية،ص:187[/]

ملاصدرا;606090 نوشت:
عَلِيُّ بْنُ الْحَكَمِ عَ

ضمن تشکر از برادر ملاصدرا

وقتی که ثابت شده است جناب علی بن حکم از طبقات و معاصرین امام رضا هستند این مسئله ثابت هست که ایشان اولا از مشایخ ثقه السلام کلینی نیستند و ثانیا حداقل دو طبقه بین ثقه الاسلام با او فاصله هست

montazer200;606503 نوشت:
ضمن تشکر از برادر ملاصدرا

وقتی که ثابت شده است جناب علی بن حکم از طبقات و معاصرین امام رضا هستند این مسئله ثابت هست که ایشان اولا از مشایخ ثقه السلام کلینی نیستند و ثانیا حداقل دو طبقه بین ثقه الاسلام با او فاصله هست

به هر حال به قصد احتياط بايد بررسي ميشد؛ كساني هستند كه چندين امام رو هم ديدن؛‌ ظاهرا تا 5 تا از اون بزرگواران.
البته اقاي ملاصدرا دو نفر رو در اون بين اضافه كردن(كه بايد وثاقتشون بررسي بشه).

فردا از آن ماست;606507 نوشت:
به هر حال به قصد احتياط بايد بررسي ميشد؛ كساني هستند كه چندين امام رو هم ديدن؛‌ ظاهرا تا 5 تا از اون بزرگواران.

اقای برادر، علی بن حکم همه ائمه رو هم درک کرده باشند من به این مسئله کار ندارم، شما گفتی او مشایخ ثقه الاسلام هست بنده هم پاسخ شما را گفتم

montazer200;606517 نوشت:
اقای برادر، علی بن حکم همه ائمه رو هم درک کرده باشند من به این مسئله کار ندارم، شما گفتی او مشایخ ثقه الاسلام هست بنده هم پاسخ شما را گفتم

شما لطف كرديد. اما متوجه نميشم يعني چي كاري نداريد؟ خب وقتي سن يك نفر اجازه بده چند امام رو درك كنه. تبعا ميتوانه از مشايخ اقاي كليني هم باشه.

فردا از آن ماست;606523 نوشت:
شما لطف كرديد. اما متوجه نميشم يعني چي كاري نداريد؟ خب وقتي سن يك نفر اجازه بده چند امام رو درك كنه. تبعا ميتوانه از مشايخ اقاي كليني هم باشه.
سلام مجدد خدمت دوستان و تشکر از برادر ملاصدرا که پاسخ های خوبی دادند.

همانطور که برادر ملاصدرا در پست های پیشین نقل کردند، در نرم افزار درایة النور در توصیف علی بن الحکم الانباری، آمده:

تقويم : إمامي، ثقةجليل‏
كنية : أبوالحسن(جش)
شهرة :
ولادة :
وفاة :

توضیح طبقه ایشان، بدان معناست که ایشان زمان امام هادی _که تولدشان حدود 212 هجری قمری بوده_ و نیز زمان امام عسکری و امام زمان (علیهم السلام) را درک نکرده است و قبل از این بزرگواران از دنیا رفته است، پس به طور طبیعی با مرحوم کلینی _که در حدود 255 تا 328 هجری می زیسته_ حداقل یک واسطه، فاصله زمانی دارد.

ملاصدرا;606043 نوشت:
روایت کلینی از ایشان هم بلاواسطه ندیدم

در نرم افزار درایة النور در عنوان الکلینی، در قسمت «روی عن»، نام تمام روات و مشایخی که ثقة الاسلام کلینی از آنها نقل روایت داشته ذکر شده، اما نام علی بن الحکم وجود ندارد. همانگونه هم در عنوان علی بن الحکم الانباری، در قسمت «روی عنه»، نام ثقة الاسلام کلینی وجود ندارد؛ و این بدان معناست که جناب کلینی هیچ روایتی از ایشان بدون واسطه نقل نکرده است.

سؤال:
آیا علی بن الحکم الانباری موثق است؟

پاسخ:
از ایشان با عناوین مختلفی در کتب رجالی یاد شده: علی بن الحکم الانباری ، علی بن الحکم بن الزبیر بن النخعی ، علی بن الحکم الکوفی که همه ناظر به یک نفر است و آیة الله خویی در معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 394، ذیل عنوان اول و دوم که اشاره کردم به این مطلب تصریح می‎کند و مفصل شواهد این ادعا را توضیح می‌دهد.
ایشان از رجال شیخ نقل می‌کند که: «و قال الشيخ: علي بن الحكم الكوفي
ثقة جليل القدر، له كتاب»، و از جمله شواهد دیگر مطلب که دال بر اتحاد آن عناوین درباره یک نفر است را طریق صدوق در مشیخه بیان می‌کند و می‌نویسد: «و مما يؤكد الاتحاد أن الصدوق ذكر في المشيخة علي بن الحكم و ذكر طريقه إليه و لم يصفه بالأنباري، أو ابن الزبير، أو الكوفي، و هذا يكشف عن الاتحاد و إلا كان عليه البيان.
و طريقه إليه: أبوه (رضي الله عنه) عن سعد بن عبد الله، عن أحمد بن محمد بن عيسى عن علي بن الحكم و الطريق كطريق الشيخ إليه صحيح».
تمام آنچه که از نظر رجالی درباره علی بن الحکم باید بدانید را در اینجا نقل می‌کنم (توضیحات مرحوم خویی در معجم رجال را هم می‌توانید به آدرس مذکور در نرم افزار درایة النور مراجعه فرمایید):

رجال‏ النجاشي/باب‏ العين/باب‏ علي/718274 - علي بن الحكم بن الزبير النخعي أبو الحسن الضرير مولى له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه. له كتاب أخبرنا أبو عبد الله بن شاذان قال: حدثنا أحمد بن محمد بن يحيى العطار قال: حدثنا سعد عن محمد بن إسماعيل و أحمد بن أبي عبد الله عن علي بن الحكم بكتابه.
فهرست‏ الطوسي/باب‏ العين/باب‏ علي/376263 - علي بن الحكم الكوفي ثقة جليل القدر. له كتاب. أخبرنا جماعة عن محمد بن علي بن الحسين بن بابويه عن أبيه عن محمد بن أحمد بن هشام عن محمد بن السندي عن علي بن الحكم. و رواه محمد بن علي عن أبيه و محمد بن الحسن عن سعد بن عبد الله عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم. و أخبرنا ابن أبي جيد عن ابن الوليد عن الصفار و أحمد بن إدريس و الحميري و محمد بن يحيى عن أحمد بن محمد عن علي بن الحكم.
رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏ الحسن.../باب‏ العين/5344361 - 30 - علي بن الحكم بن الزبير مولى النخعي (النخع) كوفي.
رجال‏ الطوسي/أصحاب‏ أبي‏جعفر.../باب‏ العين/5572376 - 11 - علي بن الحكم
رجال‏ الكشي/الجزءالأول/الجزءالسادس/1079570 - حمدويه عن محمد بن عيسى: أن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير لقي من أصحاب أبي عبد الله (علیه السلام) الكثير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.
رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1024243 - علي بن الحكم بن الزبير النخعي أبو الحسن الضرير مولى لم [جش‏] له ابن عم يعرف بعلي بن جعفر بن الزبير روى عنه.
رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1025243 - علي بن الحكم الكوفي لم [ست‏] ثقة جليل القدر.
رجال‏ ابن‏ داود/الجزء الأول‏ من.../باب‏ العين‏ المهملة/1026243 - علي بن الحكم الأنباري [كش‏] هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله كثيرا مثل ابن فضال و ابن بكير و لم يذكر له ثناء و لا ذم.
الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/1493 - علي بن الحكم الكوفي ثقة جليل القدر.
الخلاصة للحلي/الفصل‏ الثامن‏ عشر.../الباب‏ الأول‏ على/3398 - علي بن الحكم من أهل الأنبار. قال الكشي عن حمدويه عن محمد بن عيسى: إن علي بن الحكم هو ابن أخت داود بن النعمان بياع الأنماط و هو نسيب بني الزبير الصيارفة و علي بن الحكم تلميذ ابن أبي عمير و لقي من أصحاب أبي عبد الله (عليه السلام) الكبير و هو مثل ابن فضال و ابن بكير.

موضوع قفل شده است